agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-11-2013, 21:03   #4381
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahinlibaris Mesajı Göster
Ceviz Yeşil Kabuk Soyma Makinası ile soyulan cevizlerde bir acı tat olduğu için hiç kabül görmediğini söyleyen pazarcılar var. Hatta bazıları satılan cevizin tekrar iade edildiğini söylüyorlar. Üstadların bu konudaki yorumu nedi?
Bu durumu ilk defa sizden duyuyorum. Burada,4 yıldır tonlarca ceviz makine ile soyulup,3 kg,10 kg,100 kg şeklinde perakende satıldı. Ancak kimseden bir şikayet geldiğini duymadım.

Sebebi başka bir şey olabilir belki.

alper04 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 07:26   #4382
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
malesef bazıları çamaşır suyu katarak kabuk rengini beyazlatarak daha kaliteli gibi göstermeye çalıştığından olabilir.

kamkat38 beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 09:47   #4383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Syn çamtepe;
Öncelikle teşekkür ediyorum ilginiz için,
pazar günü üç kürek keçi gübresi artı 1.5 su bardağı 18-46 dap artı 1 su bardağı kükürt karışımını bant şeklinde toprağa verdim.Benim bildiğim kış girmeden ağacın kök gelişimi için 18-46 gübrenin çok faydalığı olcağıydı.Yukardaki verdiğiniz linkte azotun kireçle birleşip etkisini kaybedeceği yazıyor.Pekala gübreleme konusunda ne önerirsiniz.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 17:13   #4384
Ağaç Dostu

Bugün hem yürüyüş amaçlı,hem de gözlem amaçlı olarak bahçeleri dolaştım.

Fernor çeşidi yapraklarını dökmeye başlamış, Chandler baharda Fernor'dan daha erken uyanmasına rağmen,sararmalar yeni başlamış,yaprak dökümü henüz yok.

Bu da gösteriyor ki,Fernor'un vejetasyon süresi Chandler'dan en az 15 gün daha kısa. Yani,karasal iklimde soğuk alma riski Chandler'a göre daha az.

Eklenen Resimler

Eski 19-11-2013, 19:25   #4385
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

güzel gözüküyorlar.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 19:30   #4386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2013
merhabalar. neden chandler ceviz düşünmüyosunuz

AYDIN67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 20:25   #4387
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Bugün hem yürüyüş amaçlı,hem de gözlem amaçlı olarak bahçeleri dolaştım.

Fernor çeşidi yapraklarını dökmeye başlamış, Chandler baharda Fernor'dan daha erken uyanmasına rağmen,sararmalar yeni başlamış,yaprak dökümü henüz yok.

Bu da gösteriyor ki,Fernor'un vejetasyon süresi Chandler'dan en az 15 gün daha kısa. Yani,karasal iklimde soğuk alma riski Chandler'a göre daha az.
Maşallah kardeşim bahçen güzel duruyor tertemiz Bir yerlere nazar boncuğu tak.Allah korusun.Başaracağından eminim kolay gelsin.

Lilium beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 21:30   #4388
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Maşallah kardeşim bahçen güzel duruyor tertemiz Bir yerlere nazar boncuğu tak.Allah korusun.Başaracağından eminim kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim Sayın ömür-uşak,bana moral verdiniz.

Bahçenin yabancı ottan arındırılmasına ve temiz olmasına çok dikkat ediyorum. Bildiğiniz gibi,bir çok hastalığa sebep olan bakteriler,kış soğuklarını ağaçların dibindeki ot ve yapraklarda geçirirler. Bu durumu bir miktarda olsa önlemiş oluyorum.

Etrafımda gördüğüm bakımsız ve otlu bahçelerdeki cevizlerin hiç büyümediğini görmek de,yabancı otlara savaş açmış olmamın diğer sebebidir.

Eski 19-11-2013, 21:39   #4389
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AYDIN67 Mesajı Göster
merhabalar. neden chandler ceviz düşünmüyosunuz
Sayın AYDIN67,Chandler dikmeyi düşünmüyorum ya da Chandler dikmeyin demedim.

Ben sadece gözlerimle gördüğüm ve 2 yılda yaşayarak tecrübe ettiğim bir durumu paylaştım. Bu durum da,Chandler çeşidinin yeşil kalma süresinin,Fernor çeşidine göre en az 15 gün daha uzun olduğudur.

Karasal iklime yabancı çeşit dikmek isteyen üreticilerin,Chandler konusunda tereddüt ettiklerini biliyorum. Bu yüzden,bu bölgelere Fernor dikerek ilkbahar geç ve sonbahar erken donu riskini 15 gün daha azaltabileceklerini belirmek istedim.

Tabi ki,herkes tercihinde özgürdür.

Lilium ve gökhan07 beğendi.
Eski 19-11-2013, 23:52   #4390
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahinlibaris Mesajı Göster
Ceviz Yeşil Kabuk Soyma Makinası ile soyulan cevizlerde bir acı tat olduğu için hiç kabül görmediğini söyleyen pazarcılar var. Hatta bazıları satılan cevizin tekrar iade edildiğini söylüyorlar. Üstadların bu konudaki yorumu nedi?
Şimdi istediğiniz kadar soyma makinasıyla soyulmuş ceviz göndereyim bakın diyeceğim ama
Elimde 100- 150 kg kadar soyma makinasıyla soyulmuş cevizim kaldı ve ben söylediğiniz olayı hiç görmedim,

Bu söylem şöyle doğru olabilir, eskiden su dolu beton havuzlarda ceviz soyma işlemi yapılırdı ve suda kalma süresi çok daha uzun olurdu, ince kabuk dediğimiz cinslerde geç hasatlarda kabuk yarılma yerlerinde aralanma yapabiliyor bu aralanma varsa dediğiniz doğru olabilir, su girer cevizin iç özelliğini bozar.

Günümüzdeki makinalar da ceviz suyun içinde durmuyor, su verilişinin sebebi yeşil kabuğu biraz yumuşatmak ve soyulan kabuğu aşşağıya indirmek, cevizin suyla teması 5 ila 10 dakika bu zaman zarfında da diğer cinsler hiç bir zararı olmadığı gibi zamanında hasat edilen ince kabuklu tabir ettiğimiz cinslerde su giremiyor herhangi bir zarar görmüyor. Yalnız inçe kabuk dediğimiz cinslerin soyma makinaları daha hassas olması gerektiğini belirteyim piyasada satılan makinalar tek tip makinalar buda ince kabuklular da kırma yapabildiği şikayetlerini alıyorum, ben bir kaç tane de olsa yaptıklarımda kişiye soruyorum ince kabuk cinsleri varsa makinayı da buna göre yapıyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 00:21   #4391
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Benim bildiğim kış girmeden ağacın kök gelişimi için 18-46 gübrenin çok faydalığı olcağıydı.Yukardaki verdiğiniz linkte azotun kireçle birleşip etkisini kaybedeceği yazıyor.Pekala gübreleme konusunda ne önerirsiniz.
Kök gübresinin kök gelişimi için faydalı olacağı doğru, yalnız bu aylar için biraz daha erken kök gübresinin cözülmesi bitkinin alabilmesi için 1.5- 2 ay gibi zaman gerekir bunu şubat ya da en geç mart gibi verebilirsek daha iyi yapmış oluruz.

Şimdi diyeceksiniz ki, şubatta martta gübreyi vermek çok zor, katılıyorum, gerçekten de bu aylarda gübre uygulaması yağışlar çamur toprağın işlenmesi çok zor, bu gibi durumlarda da bel küreğiyle batırabildiğimiz kadar derinlere batırıp ağaç taçının etrafına beş altı çukura birer çay bardağı gübre koyup kapatarak da yapabiliriz. (gübre miktarı ağaç büyüklüğüyle ilgilidir)

Kök gübresi Yani taban gübresi uygulamalarında amaç gübreyi belli derinliklere koyabilmek taban gübresi yer değiştirmeyen bir gübre olduğu için kayıpta olmayacaktır, içinde azot varsa yağışlarla birlikte kaybolacağı için azottan çok bir fayda görülmez azota ihtiyaç varsa azot uygulamasını baharda yapınız.

Bir de yeri gelmişken şunu da hatırlatayım bilhassa kireçli topraklarda taban gübresini serpme şeklinde kesinlikle vermeyiniz, kireç gübreyi apsorde eder bitki bundan faydalanamaz, kireçli topraklarda en güzeli üsttede bahsettiğim gibi çukurlar açıp toplu olarak bir çay bardağı gibi gübreyi vermek.

Eski 20-11-2013, 00:28   #4392
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın formullaone, fidanlarınız çok güzel şu fidanı çok güzel bir taç yapısı oluşturmuş. yani ben hazırım diyor.

Name:  19112013444.jpg
Views: 877
Size:  50.5 KB

Sizi şekil oluşturma olarak yormayacak bir dakikalık uygulama yeterli gelecek.

Eski 20-11-2013, 05:58   #4393
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Sayın Formullaone, Bahçeniz süper görünüyor. Hem fidanların gelişimleri güzel hemde otla mücadelede çok başarılı olmuşsunuz. Tebrik ediyorum. Çok çaba gösterdiğinizi biliyorum. Neticeside zaten görünüyor.
Elinize sağlık.

formullaone beğendi.
YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 10:27   #4394
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın formullaone, fidanlarınız çok güzel şu fidanı çok güzel bir taç yapısı oluşturmuş. yani ben hazırım diyor.

Sizi şekil oluşturma olarak yormayacak bir dakikalık uygulama yeterli gelecek.
Teşekkürler Sayın Lilium,evet taç yapısı düzgün olanları budamak hem kolay hem de zaman almayacaktır. Şekil olarak düzgün olmayanlar da var,bu fidanları budarken yanıma bir de sandalye alıp,oturup düşünmem gerekecek sanırım

gökhan07 ve hdoğan beğendi.
Eski 20-11-2013, 10:37   #4395
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YESHILL Mesajı Göster
Sayın Formullaone, Bahçeniz süper görünüyor. Hem fidanların gelişimleri güzel hemde otla mücadelede çok başarılı olmuşsunuz. Tebrik ediyorum. Çok çaba gösterdiğinizi biliyorum. Neticeside zaten görünüyor.
Elinize sağlık.
Sağolun Sayın Yeshill,elimizden geldiğince,sıcak soğuk demeden,maddi imkanları da sonuna kadar zorlayarak,bakımlarını en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

Siz,bahçenizin gelişim konusunda yetersiz olduğunu yazmıştınız. Bunun sebebini bulabildiniz mi? Bildiğim kadarıyla,en son,fidanlarınızın durumu güzeldi.

Toprak tahlilinde bir sıkıntı çıkmış mıydı? Fazla kil,kireç var mıydı ? Durgun olma sebebi bu olabilir diye düşünmeye başladım.

Eski 20-11-2013, 14:04   #4396
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
dün ilçe ziraate gidip toprak analizlerimi bıraktım. orada ki bir ziraat mühendisi hanım efendi de ceviz ekecekmiş ve benden bilgi istedi nereden fidanları aldığıma nasıl ekmesi ve hangi çeşidi ekmesi gerektiğine dair. ülkemizin geldiği nokta malesef bu. bu yüzden sanırım diğer ülkelerden ceviz ithalatı yapıyoruz.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 15:11   #4397
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
hahaaaa sayin erman banada bodur ceviz dik demislerdi. hemen kactim ordan.. formulaone bahcenize bayiliyorum ta bastan beri maasallah.. hemen hemen ayni zamanda diktik sizle.. benim agaclarin bazilari sizinkiler gibi bazilari yeterince gelismedi.. ya yerini sevmedi ya bi sorun var bilmem.. sizinkiler gordugum kadariyla ayni buyumus hemem hemen

formullaone beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 15:44   #4398
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2011
Kıymetli ceviz gönüldaşları merhaba. Sayın formullaone, öncelikle maşallah diyerek tebrik ederim bahçenize emek verdiğiniz belli oluyor. İşin daha çok başında olan biri olarak birşey danışmak istiyorum. Fidan alırken boy konusunda bir öneriniz var mıdır? Çeşitli boylar var fakat yaş olarak belirtilmiyor. hangi boy hangi yaşa tekabül ediyor, hangi boyun tutma oranı daha yüksektir? Yoksa büyüsün diye beklemeden büyük fidan mı almak daha iyidir?

feeckry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 17:40   #4399
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
hahaaaa sayin erman banada bodur ceviz dik demislerdi. hemen kactim ordan.. formulaone bahcenize bayiliyorum ta bastan beri maasallah.. hemen hemen ayni zamanda diktik sizle.. benim agaclarin bazilari sizinkiler gibi bazilari yeterince gelismedi.. ya yerini sevmedi ya bi sorun var bilmem.. sizinkiler gordugum kadariyla ayni buyumus hemem hemen
Sayın bozy,bizim de yavaş büyüyen fidanlarımız var. Büyümeme sebepleri genelde;

-Fidanın aşı yerinin tam kaynaşmamış olması
-Fidanın kök yapısında problem olması ( havuç denilen kısmın derin kesilmiş olması)
-Fidan dikilirken kepçe ile açılan çukura denk gelmeyip,çukur dışına dikilmiş olması
-Fidanın ayrık otu ile mücadelesinin iyi yapılmaması sonucunda,otların bütün gübre ve suyuna ortak olup,fidanları zayıf bırakması
-Fidanların gübre ve sulamasının iyi yapılmaması

Bizim bahçede büyümeyenler genelde fidanlardaki kök problemlerinden kaynaklandı. Söküp yenisini dikiyoruz.

Eski 20-11-2013, 17:46   #4400
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feeckry Mesajı Göster
Kıymetli ceviz gönüldaşları merhaba. Sayın formullaone, öncelikle maşallah diyerek tebrik ederim bahçenize emek verdiğiniz belli oluyor. İşin daha çok başında olan biri olarak birşey danışmak istiyorum. Fidan alırken boy konusunda bir öneriniz var mıdır? Çeşitli boylar var fakat yaş olarak belirtilmiyor. hangi boy hangi yaşa tekabül ediyor, hangi boyun tutma oranı daha yüksektir? Yoksa büyüsün diye beklemeden büyük fidan mı almak daha iyidir?
Sayın feeckry,aslında fidanların kök yapısının sağlıklı olması en önemli faktör. Dikimden sonra 3-5 göz üzerinden kesip,büyüyen gözlerden birini lider seçer ve hızlı bir şekilde büyütürsünüz. Fidanın ne çok küçük ( cılız ) ne de çok yaşlı ( kalın ) olmaması gerekir. En ideali,orta boylu ve sağlıklı olması. Tabi ki,ilk önce ismine doğru olması

Benim diğer bir gözlemim de,açık köklü fidanların,torbalılara göre tutma oranının ve gelişme hızlarının yüksek oluşu. Fidanın yaşı bildiğim kadarıyla pek önemli değil.

Eski 20-11-2013, 18:21   #4401
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Sayın ömür-uşak,bana moral verdiniz.

Bahçenin yabancı ottan arındırılmasına ve temiz olmasına çok dikkat ediyorum. Bildiğiniz gibi,bir çok hastalığa sebep olan bakteriler,kış soğuklarını ağaçların dibindeki ot ve yapraklarda geçirirler. Bu durumu bir miktarda olsa önlemiş oluyorum.

Etrafımda gördüğüm bakımsız ve otlu bahçelerdeki cevizlerin hiç büyümediğini görmek de,yabancı otlara savaş açmış olmamın diğer sebebidir.
Gerçekten bahçenin temiz olması hem ağaçlar için hemde gözlerimiz için çok iyi.Bende temiz tutmaya çalışıyorum ama ayrık otuyla mücadele zor.Bazı arkadaşlar ve bazı ziraatçıler toprak işlemeyi önermiyorlar.Otları biçmemizi öneriyorlar gerekçeleri toprak yanmaz serin olur diye.Bana ters geliyor ben toprak işlemeye devam ediyorum.Otlu bahçede gezmesi bile zevksiz.

formullaone ve ncp1963 beğendi.
Eski 20-11-2013, 19:21   #4402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2011
Sayın formullaone, bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Dikim zamanını ayarlayabilirsem benim de gönlüm açık kökten yana.

Fidan boyu ile ilgili olarak cevizin dikimden sonra ortalama 5 sene sonra verime yattığını düşünürsek 50 cm fidan da 150 cm fidan da dikiminden 5 sene sonra mı verime yatıyor? Erken verim alma konusunda bir farkı olmuyor mu?

feeckry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 19:35   #4403
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feeckry Mesajı Göster
Sayın formullaone, bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Dikim zamanını ayarlayabilirsem benim de gönlüm açık kökten yana.

Fidan boyu ile ilgili olarak cevizin dikimden sonra ortalama 5 sene sonra verime yattığını düşünürsek 50 cm fidan da 150 cm fidan da dikiminden 5 sene sonra mı verime yatıyor? Erken verim alma konusunda bir farkı olmuyor mu?
Bence erken verime etki etmez.

Fidanın boyu ister 50 cm,isterse 150 cm olsun, 4-5 göz bırakıp ( aşı yerinin üstünden 30-40 cm gibi ) dikim budamasını yapmanız gerekir. Dikim budaması yapmazsanız,fidan aynı yıl hem kök yapısını hem de 150 cm boyundaki dalını besleyemez,üstlerden kurur.

Dikim budaması yaptığınızda,patlayan gözler az olacağı için,kökler bu gözlerin tamamını besler ve hızlı bir şekilde gelişirler. İçinden en dikine gelişeni lider yaparsınız. Bir göz,bir yaz boyunca iyi bakılırsa 2 metreye ulaşır zaten.

Kışlar sert geçiyorsa,dikim budamasını baharda yaparsanız kestiğiniz yerden fidan üşümemiş olur. Ayrıca sutut ile kapatmayı unutmayın.

Eski 20-11-2013, 19:44   #4404
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
merhaba ceviz dostları burayı hep takip ediyordum ama bugün üye oldum.tecrübeleri paylaşmak ve tecrübelerden birşeyler öğrenmek en güzeli.

ben 8 yıldır ceviz işiyle uğraşıyorum.öncelikle bu işe yeni başlayacak arkadaşlarımıza tavsiyelerim olacak.eğer matemetik hesabına göre bu işe girerseniz her zaman kaybedersiniz.ceviz cocuk yetiştirmekle aynıdır.dikmekle hiçbirşey olmuyor herşey bakmakla oluyor dikimden itibaren bir an bile bakımını aksatmamak gerekiyor.bahçe kurma kararı almadan önce mutlaka bu işi yapan arkadaşlarla irtibata geçip neler yaptıklarını ne çileler çektiklerini gözlemleyin ve ben bunu yapabilirmiyim diye kendinize sorun.benimle beraber aynı yıl bulunduğum yerde 8 kişi kapama ceviz bahçesi kurdu 7 kişi bıraktı cevizler allaha emanet.tek ben devam ediyorum

dile kolay 8 sene önce ceviz dikmeye karar verdim.bunu en iyi kim bilir ziraat mühendisleri bana şebin bilecik yavuz u 10*10 diktirdiler.herşey güzel bakımı on numura ağaçların gelişimi süper ama hep ilkbahar erken donları vurdu.bende araştırdım ne yapabilirim diye chandner ve fernor cinslerine ulaştım.araştırıken bulunduğum ilde 14 senedir bu işle uğraşan birini buldum hemen yanına gittim dersaneden coğrafya öğretmenim çıktı.inanın cevize gönül vermiş insanlar olarak onun tecrübelerini dinleseniz hayretlere düşersiniz.neyse ağaçları 5 yılında aşılayıp chandner ve fernora çevirdik.malum çok soğuk geçen o senenin kışında aşıların ilk yılında olmasından heemen hemen hepsi dibine kadar kurudu.ama yılmadık ertesi sene tekrar aşılama yaptık şimdi ağaçlarımın kökü 8 yaşında aşılar 2 yaşında hala devam ediyoruz

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 20:03   #4405
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

2 yaşındaki chandner kökler 8 yaşında

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2013, 22:20   #4406
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gecekorsanı Mesajı Göster
2 yaşındaki chandner kökler 8 yaşında
Hemşehrim kolay gelsin Uşağın neresindensin görüşelim.Ben yapağılar köyündenim.Bende bu sene çeşit değiştirdim hepsi tuttu.Benim ağaçlar 13 yaşında idi.

Eski 20-11-2013, 23:14   #4407
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Toprak tahlilinde bir sıkıntı çıkmış mıydı? Fazla kil,kireç var mıydı ? Durgun olma sebebi bu olabilir diye düşünmeye başladım

Sayın Formullaone, Ceviz fidanlarının 2013 yılı performansları iyi. Fidanları 2011 sonu diktik. 2012 senesi gelişmeleri zayıf kaldı bence. Birkaç sorun olabilir. Yeterince sulanmadı ( Uzaktan bahçeyi idare etmeye kalınca maallesef herşeyi kontrol altında tutamıyoruz) 2. Nedenende yüksek PH diye düşünüyorum. PH 8 civarında ve 2012 de bu konuda tedbir almadık. Bu sene kükürtllü damlama gübresi kullanarak bu sorunu çözdüğümüzü düşünüyorum. Ot kontrolü de bir diğer sorun. Biz gübreleme ve sulama yaptıkça otlar cevizlerden daha iyi büyüdü ( ^_^). Çapalamada yeterli olamadık diye düşünüyorum. Bu sene malç tekstili denedim. İyi netice verdi. Bizde elma ce ceviz bahçesi var. 40 dönüm elma bahçesini malç tekstili ile örttük. Hva şartları müsade ederse önümüzdeki günlerde ceviz bahçesinide örteceğiz. Umarım yabancı otlar fazla sorun olmıyacak (cevizde aralara Macar figi ektik. Biraz geç kaldık umarım sorun olmaz - hem yeşil gübreleme hemde ot kontrolü yapmış oluruz). Umarım önümüzdeki sene daha iyi gelişme gösterecekler.
Selamlar

formullaone beğendi.
YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 23:21   #4408
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
İnşallah chandlerlerınız ilkbahar donlarından olduğu kadar sonbahar donlarından da zarar görmez. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Bir kere 8 yaşındaki şebin-bilecik ağaç kök ve gövdeleri olarak değerlendirirsek ağaçlara çok da iyi bakılmamış. Daha önce yazdım yine yazacağım. Yerli olsun yabancı olsun ilkbahar-sonbahar bordo bulamacı atılması,3-4 kez mantar ilaçlaması(iç kurduya beraber), düzgün çapalama ve haftada 1.yaşında 80 lt. daha sonraki yıllar için 10 ar lt arttırmak kaydıyla sulama ve de koyun-keçi gübrelemesi yapmazsanız ceviz randıman vermez. Çeşit değişimi yapmadan önce bunları gözden geçirmek gerekir düşüncesinde olanlardanım.
helot tavsiyelerin için teşekkürler dediklerinin hemen hemen hepsini yapıyorum.bu fotoğraf temmuz 15 gibi çekilmişti.yani bundan daha da büyüdü.bu seneye girerken dikine tek sürgündü yan dallar hiç yoktu tepe vurması yapılınca hepsi busene oluştu.atatürk orman çiftliğinde yaptırılan tahlile ve gübreleme önerisine göre herşey yapıldı.cevizde sürgünler 1 metreden kısa olmadığı sürece pek sorun yok demektir.2 metreyi geçen sürgünler vadı.don olayına gelince ben don zamanlarında küçük ateşler yaktım sıcaklık sıfıra düşünce zaten 2 gece don oldu sadece sürgünlrin uclarına doğru zarar var onlarda budamada alınacağına göre bir sorun yok.ayrıca suyu ağustos başında kesmiştim çok faydası oldu

Lilium, alper04 ve ermana beğendi.
Eski 20-11-2013, 23:31   #4409
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster

Bu resimdeki Şebin ağacı 2009 tarihinde dikilmiştir.
5kg. kuru kabuklu ( yeşil kabuğu çıkmış ) ceviz alınmıştır.
helot ağaçların çok güzel maşallah ama şekilendirmen hatalı bence ilerde bakımda çok sorun yaşarsın .

bizim buralarda yerli cinlerin hiçbirinden randıman alınamadı nedeni ilkbahar geç donları mayıs 10 a kadar don görülebiliyor.15 yaşında kaman şebin bilecikten bahçesi bulunanlar bile cins değişikliğine gidiyor.çünkü 2-3 senede bir meyve alabiliyorlar.aslında karasal iklime en uygun ceviz fernor

ömür-uşak beğendi.
Eski 20-11-2013, 23:50   #4410
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
dün ilçe ziraate gidip toprak analizlerimi bıraktım. orada ki bir ziraat mühendisi hanım efendi de ceviz ekecekmiş ve benden bilgi istedi nereden fidanları aldığıma nasıl ekmesi ve hangi çeşidi ekmesi gerektiğine dair. ülkemizin geldiği nokta malesef bu. bu yüzden sanırım diğer ülkelerden ceviz ithalatı yapıyoruz.
ermana malesef ziraat mühendislerinin yüzde 95 inin bu foruma yazanlar kadar bile bilgisi yok.insanların yıllarını çalmaktan ve maaş almaktan başka birişe yaramıyorlar.geçen hafta bordo bulamacı almaya emekli ziraat mühendisi abimizin yanına gittim adam emekli tarım marketi var her sene belki 1000-2000 adet ceviz fidanıda satıyor.yanında biri var konuşuyorlar bende dinliyorum müşteri 300 adet ceviz dikecek hangi cins dikmeliyim diyor abimiz mühendis ya şebin bilecik yavuz diyor hala banada o diktirmişti müşteri tamam deyip siparişleri verecekken dayanamadım abi artık yeter dedim insanlardan küfür yemeye doymadınızmı dedim şaşırdı.neden dedi şebin bileciğin burda olmadığını hala anlayamadınmı dedim benim fernorcu olduğumu biliyor ya senin cevizlerin ne olduğu belli değil kaç senelik ceviz onlar dedi ne olacağı bilinemez dedi.konuşmalar sürdü gitti ama müşterinin anlattıklarım kafasına yatınca yeğenim bende ondan dikeceğim dedi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024