agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2011, 18:54   #1441
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2010
sayın samsunlu ağaç: arkadaşım bende samsunluyum öncelikle arazin nerede öğrenmek isterim benim yaklaşık 250fidan 5 yaşlarında ceviz diktik on yıl önce bize atayürk bahçe kültürlerinden yalova cinsi 100 adet ceviz aldık fakat verimleri düşük olduğu için biz çorum,un oğuzlar ilçesinden aşıçı ve kalem getirterk cevizler oğuzlar cinsi ceviz ile aşıladık gerçekten ağaçlarda yapraktan çok ceviz oldu. daha sonra aldığımız araziye chadler,pedro, kaman1, fernor,fernette, maraş18,ve 1 tanede payne cevizi diktik. size tavsiyem iyi araştırarak ve bahçeleri gezerek iyi verimli cevizlerden dikmenizi tavsiye edeim önce

adem55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 12:50   #1442
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esadnan Mesajı Göster
Ben yeni üyeyim.Eskişehir-Günyüzü'nden katılıyorum. Ceviz bahçesi kurmak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?Sırası ile neler yapmam gerekir? Teşekkürler...
Sayın esadnan,

Diğer arkadaşların da belirttiği gibi en iyisi bu konuda bir kitap alıp okumak.

http://www.ceviz.com.tr/kitap.asp

Ama gene de ben size kısaca yapılacak işlemleri ya da sorulacak soruları özetleyeyim.

ARAZİ SEÇİMİ

Profil (Çukur Açılması)
0-120 cm derinlikte basamaklı olarak bir profil çukuru açıyoruz. 0-30, 30-60 ve 60-90 cm derinliklerinden her kademeden 3-4 cm derinliğinde tahlil için toprak alıyoruz. Bu aldığımız toprağı analiz için laboratuvara gönderiyoruz. Bu profil çukuruna bakarak toprak yapısıyla ilgili şu soruların cevabını arıyoruz:
  • Taban suyu var mı?
  • Sert zemin var mı?
  • Kireç tabakası var mı?
Yöre
  • Sert hakim rüzgarlar var mı?
  • Etrafda herhangi bir bitki örtüsü var mı?
  • Soğuk hava akımı var mı?
Toprak İşleme
* Alt toprak işleme: riper, kazayağı
* Üst toprak işleme: diskaro, kazayağı, çizel

Gübreleme
Dekara 3-4 ton ahır gübresi

AralıkxMesafe
  • 7x7m ithal çeşitler (dekara 20 adet)
  • 8x8m yerli çeşitler (dekara 15 adet)
* Aplikasyon: Fidan dikimi yapılacak arazide fidan çukurlarının yerlerinin tespit edilmesi için kare veya dikdörtgen alanlar oluşturulması.

* Pikaj: En fazla 100m içinde birbirini dölleyen çeşitlerin dikilmesi

Çok az ve öz olarak bu bilgileri verdikten sonra ben Eskişehir yöresi için uygun çeşitleri araştırdım ve şu çeşitlerin bu yöreye daha uygun olduğunu düşünmeye başladım.

Parantez içerisinde olan çeşit ana çeşidin tozlayıcısı. Eğer 9 tane ana çeşit ceviz ağacımız varsa 1 tane de tozlayıcı çeşit kullanmak gerekiyor. Yani %10 oranında tozlayıcı çeşit kullanıyoruz. Hatta ceviz için sanırım %5 bile yeterliymiş. Ayrıca hakim rüzgarın yönü de gözönünde bulundurulmalı.

ÇEŞİTLER

Şebin (Bilecik)
  • Geç çiçeklenir
  • İç kurduna karşı hassastır
  • Eylül ayı sonunda hasat edilir
  • Mart sonlarında uyanır (Bu tarih Eskişehir için farklı olabilir)
Chandler (Franquette)
  • Eylül sonu hasat edilir
  • Nisan ortalarında uyanır (Bu tarih Eskişehir için farklı olabilir)
  • Kasım sonundan önce hava sıcaklıkları 0°C altına iniyorsa erken donlardan sürgünler ve genç dallar zarar görebilir. Bunu önlemek için ağustostan sonra suyu kademeli olarak azaltıyoruz.
  • Kış soğuklarına Şebin, Bilecik kadar dayanamaz.
* Özet olarak Chandler (Franquette) kış soğuklarına Şebin (Bilecik) kadar dayanıklı değil. Ancak kuvvetli fidan alıp ilk kışı atlatmasına yardımcı olursanız seneye bölgeye adapte olabileceği söyleniyor.

Zeyno waffle beğendi.
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 15:21   #1443
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2010
Merhaba arkadaşalar manisadan aşağıda resmi olan ceviz geldi şekli peliti andırıyor cinsini bilmiyorum. cinsini ve özelliklerini bilen varsa bilgilenmek istiyorum. teşekkürler...

Eklenen Resimler

ofess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 16:41   #1444
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Pecan cevizi bunlar.
http://www.batem.gov.tr/urunler/meyv...ikan/pikan.htm

Düzenleyen yasarugur : 14-02-2011 saat 16:43 Neden: link ekledim
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 08:03   #1445
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2010
Teşekkür ederim yasarugur

ofess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 09:47   #1446
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Ben teşekkür ederim Sn.ofess.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 15:37   #1447
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Balıkesir sındırgı yöresi için en uygun ceviz cinsi nedir arkadaşlar.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 07:55   #1448
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Hiç gözünüz kormasın, iyi bir kepçe oparatörü olursa kepçe ile kazdırmakta büyük yarar var.
Üstteki masajımda da belirttiğim gibi, çukurları elle bel kürekle açtırsaydım bir işçi yövmiyesi 50tl, açacağı çukur 30 taneyi geçmez, 30x17=510 çukur eder. 17x50=850tl.
Ben 500 çukur açtırdım, kepçeci ile saati 75 tl ye anlaştım, 11 saatte açtı, 11x75=825 tl.
Yirmi beşini attık 800 tl.

Bel küreği ile açaçağınız çukur 50x50 yi geçmez, kepçe ile açaçağınız çukur 1.5- 2 metreyi bulur, toprağı ve tabanı gevşetmesi de çabası olur.

Bu gevşiyen taban ve toprakta kök çalışması çok çok daha iyi olacağından bunlar da artı hanenize kar kalır.
teşekkürler lilium ben daha fazla gider diye düşünmüştüm zaten kepçe ile açtıracaktım ama sizin verdiğiniz haber sevindirici. işim sadece çukur açtırmakla kalmayacak 1000 mt sulama birliğinin pomposından boru çekeceğim yer altından.kepçeci sizin kepçeci gibi iyi çalışırsa 1000 tl falan az gidecek inşallah

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 07:54   #1449
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Balıkesir sındırgı yöresi için en uygun ceviz cinsi nedir arkadaşlar.
Sındırgı değişik bir coğrafyadır, 240 rakımdan 1.600 rakıma kadar ziraat yapılıyor.
Köy ve mevki yazarsanız yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 15:25   #1450
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko_ Mesajı Göster
fotoğraf deneme

arkadaşım kolay gelsin, fotoğraf paylaşmışsın,
pek yorum yapan olmamış incelediğim kadarıyla. sadece uyarmak istedim. fazla geç olmadan bilen birisinin ağaçlarına şekil budamasına başlaması gerekiyor. araştırıp kendin de yapabilirsin, "modifiye lider" şekli uygundur. internette araştırırsan genellikle elma ağaçları için anlatır, o seni yanıltmasın, oluşturma şekli aynıdır.

Eski 25-02-2011, 19:20   #1451
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cupressus Mesajı Göster
arkadaşım kolay gelsin, fotoğraf paylaşmışsın,
pek yorum yapan olmamış incelediğim kadarıyla. sadece uyarmak istedim. fazla geç olmadan bilen birisinin ağaçlarına şekil budamasına başlaması gerekiyor. araştırıp kendin de yapabilirsin, "modifiye lider" şekli uygundur. internette araştırırsan genellikle elma ağaçları için anlatır, o seni yanıltmasın, oluşturma şekli aynıdır.
Sayın cupressus ilginize teşekkür ederim.Önümüzdeki günlerde şekil budamasını yapmayı düşünüyorum.Dediğiniz gibi modifiye lider.Lider kesim yüksekliği 180 cm uygun olur mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 16:55   #1452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2011
Merhaba Arkadaşlar,

Belki işe yarar diye eklemek istedim. Tarım Bakanlığı, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi'nin yayınladığı tescilli çeşitler listesine dair kısayol:

http://www.ttsm.gov.tr/TR/Genel/Belg...558EAF603CA364

Saygılar

Kasif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2011, 08:02   #1453
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Sayın eko,
modifiye liderde her yöne gidecek 4 veya 5 ana dal ve ortayı dolduracak bir lider dal bulunur. fotoğrafta görülen fidanların dallanması biraz zayıf. bana göre 4-5 dalı olmayan fidanların tek dala düşürülüp onun tepesinin de 110-120 cm yüksekliğinden kesilmesi, yeni çıkacak dallarla şekil oluşturulması gerekiyor. yoksa dalsız fidanı çok yüksek kesersek muntazam dallanmayı sağlayamayabiliriz. bir de dal çıkmasını istediğimiz gözlerin 1-1,5 cm üzerinden yatay olarak keskin bir bıçakla kabuk çizilirse(oduna zarar verilmeden) o göz uyarılmış olur veo gözden dal çıkması teşvik edilmiş olur. Ayrıca, kesilirse gerileyecek diye düşünmeyin, kök kuvvetli olduğundan çabuk toparlayacaktır. kolay gelsin.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 01-03-2011, 08:27   #1454
Ağaçsever

cupressus's Avatar

2007 ilkbaharda dikilen bir ağaç, çeşit chandler, (bu fotoğraftan bir hafta sonra dalları biraz daha kısalttım, yabancı çeşitlerin budamasını yavaş yavaş öğreniyoruz) bir arkadaki fidan kuruyanın yerine dikildi bir sene sonra.
10 x 10 dikilmişti, geçen sene sıra üzerlerine birer tane daha dikildi. son mesafe 5 x 10 oldu. son durumda nasıl olacak bakacağız. arkadaşlar taçlanma yüksekliğini yetersiz bulabilirler. bu arada bahçe benim değil(Keşke benim olsaydı) bu ağaçtan 2010 sonunda 1 kg'a yakın ceviz alındı.

modifiye lidere örnek olsun diye koydum.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2011, 15:42   #1455
Ağaç Dostu

Alıntı:
2007 ilkbaharda dikilen bir ağaç, çeşit chandler, (bu fotoğraftan bir hafta sonra dalları biraz daha kısalttım, yabancı çeşitlerin budamasını yavaş yavaş öğreniyoruz) bir arkadaki fidan kuruyanın yerine dikildi bir sene sonra.
10 x 10 dikilmişti, geçen sene sıra üzerlerine birer tane daha dikildi. son mesafe 5 x 10 oldu. son durumda nasıl olacak bakacağız. arkadaşlar taçlanma yüksekliğini yetersiz bulabilirler. bu arada bahçe benim değil(Keşke benim olsaydı) bu ağaçtan 2010 sonunda 1 kg'a yakın ceviz alındı.

Sayın Cupressus eklediğiniz resimdeki ağacın budaması dikkatimi çekti. Akademisyenler birkaç senedir modifiye lider şeklinde budamayı tavsiye ediyorlar. Bundan 2 sene önce de goble şekli verilmesi yönünde yönlendirmeler yapılıyordu. Bu değişiklik benim düşünceme göre yurt dışındaki 8*4 çit şeklinde dikilmiş bahçeleri gördükten sonra oluştu tahminim. Ağaç araları kısa olduğu için dalların daha dik yukarı çıkması çit sisteminde faydalı olacaktır ancak ben bahçemi 7,5*7,5 metre üçgen şeklinde dikimle kurmayı düşündüğüm için kafam biraz karıştı. Çünkü modifiye lider şeklinde budarsam hasatın daha zor olacağını düşünüyorum. Bu konu hakkında bilgili olan arkadaşlar düşüncelerimi yorumlarlarsa sevinirim çünkü bu konularda pek bilgim yok görüşleriniz benim için çok önemli. Şimdiden teşekkürler.

Eski 01-03-2011, 18:46   #1456
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Alıntı:

Eh..olay budur.Ne kadar güzel anlatmışsınız.Chandler ceviz üzerinde çalışmalar ABD' de 1950 yıllarında başlamış.Biz daha budama üzerine kafa yormaktayız.Çeşit konusunda ortak bir karara varamadık.İyi ki sayın cupressus bir akademisyen olarak çıktı ve bu bilgilerini bizle paylaşmakta.Hemen ceviz dikelim 5. yılda 10kg. 7.yılda 15kg.ne güzel yatırım,ne kadar karlı,kimse kendini kandırmasın.Böyle basitçe bir kazanç yok.Önce emek,sonra bilimsellik,organizasyon ve takip, artı sabır.
Bu konularda köprübaşından sayın Ahmett bilimsel veriler ile paylaşımlarda bulunmuştu, kendisine buradan teşekkür ediyorum.
Sizin verdiğiniz bilgiler de çok sade ve anlaşılır, emeğinize sağlık hoşçakalın.

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 08:07   #1457
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Arkadaşlar,

şekil konusunda birşeyler yazmak istiyorum. goble ile modifiye liderin farkı ortayı dolduran lider dalın olması veya olmamasıdır. goblenin bir diğer adı da kase şeklidir. yoksa altta her tarafa giden dal iki sistemde de bulunacaktır zaten. Ağaçlara şekil verirken dikkate alınacak kriterlerden birisi belki de en önemlisi ağacın genetik olarak büyüme eğilimidir. Örneğin armut, kiraz, ceviz dik büyümeye yatkındır. ağacın ortası boşaltılmaya çalışılırsa yana gidecek ana dallar normalden daha fazla yukarıya gitme eğiliminde olacaktır. bu çeşitlerde goble tavsiyesine çok rastlamazsınız zaten. şeftali, erik, ayva gibi meyve ağaçlarında daha çok goble şekli tavsiyesi görürsünüz.
bilgiler çok sık değişmeye başladı son yıllarda ancak cevizde modifiye lider daha yaygın olarak tavsiye edilir. Hatta dikimle birlikte başlanması, tepe kesimi yapıldıktan sonra en üst iki boyunlu gözün koparılmaması, aşağıya doğru diğer boyunlu gözlerin koparılması yıllarca tavsiye edildi. sebebi de boyunlu gözden çıkan sürgün nokta gözden çıkan sürgüne göre daha dik açılı büyümektedir. ilk ikisinin bırakılma sebebi de birisinin yedek olması içindir.
şekilde önemli bir özellik te ışıklanmadır. goble sisteminde orta boş olacağı için ceviz dallarının güneş yanıklığına maruz kalabileceği kanaatindeyim.
ayrıca meyvecilikte bütün uygulamalar verimi ve kaliteyi belli oranda etkiler. sulama, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele, budama, hasat en güzel şekilde uygulanırsa ideal verim ve kalite yakalanabilir diye düşünüyorum. kolay gelsin

her ne kadar sürç-ü lisan ettim ise affola.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 04-03-2011, 09:29   #1458
Ağaç Dostu

Sayın cupressus cevabınız için teşekkürler. Anladığım kadarıyla ceviz dikine büyümeye yatkın bir ağaç olduğu için goble şekli vermek için uygun değil. biz goble şekli vermek istersek yana gidecek ana dallar yukarı gitme eğilimine girecek ve ortası boş olduğu için güneş yanığı riski oluşacak. Bu yüzden cevizde modifiye lider şeklini tercih etmemiz lazım. Umarım doğru anlamışımdır. Hayatımda ağaç budamadım şehirde apartman dairesinde büyüdüm bir defa toprak belledim sadece boyunlu göz veye göz ne demek onu bile bilmiyorum. ama 16 dekar bir tarla aldım ceviz dikmek için başımıza belayı aldık araştırıp öğrenmeye çalışıyorum sıfırdan o yüzden kusuruma bakmayın sorularım saçma olursa. tekrardan teşekkürler.

Eski 10-03-2011, 15:00   #1459
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Arkadaşlar Yaşar Hoca 19-20 Mart'ta Niksar'da budama ve aşılama kursu vereceğini sitesinden duyurmuş. Gidebileceklere duyurulur...(İstanbul'a yakın bir yerde olsaydı bu kurs kaçmazdı amma neyse...)

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 15:11   #1460
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sındırgı değişik bir coğrafyadır, 240 rakımdan 1.600 rakıma kadar ziraat yapılıyor.
Köy ve mevki yazarsanız yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.
arazim sındırgı ilçesi,gölcük nahiyesi,akçakısrak köyü (izmir-istanbul yolunda çanakçılar tesisi'ne çok yakın)

Eski 15-03-2011, 15:17   #1461
Ağaç Dostu

Bir de sorum şu,önereceğiniz cevizi kışın dikmeyi düşünüyorum.Yazın etrafını çitle çevirip,sulama imkanını hazırlamayı düşünüyorum.tüplü ceviz fidanı alırsam mayıs sonu gibi fidananları verebileceklerini söylüyorlar,benim bu fidanları mayıstan kışa kadar poşette durdurmamın bir sakıncası var mı? (kök gelişimi,zararlılar v.b).Bir de balıkesir yöresinde sertifikalı ceviz fidanı alabileceğimiz güvenilir,önerebileceğiniz bir yer var mı?Teşekkürler

Eski 16-03-2011, 17:43   #1462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2011
Arkadaşlar, ben bir ceviz bahçesi kurmayı planlıyorum. Yer olarak Çanakkale / Ezine düşünüyorum. Bu bölge ile ilgili tecrübesi ve bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Teşekkürler.

Mehmet 34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 20:59   #1463
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Sn.Kamil KESKİN,

söylediğiniz alan (sarısu mevkii)500 rakım civarı, iklim olarak yabancı ve yerli cevizlerin yetişmesine uygundur. toprak özellikleri olarak aşırı bir sorun yok diye düşünüyorum. ancak sizin için kısıtlayıcı etken su olabilir. yeterli suyu bulabilecek misiniz, veya kendinize ait suyunuz var mı? su işini kesinleştirmeden fidan arayışına girmeyin derim. bu konuda, daha önce aynı alana ceviz diken köylülerinizle konuşmanız daha faydalı olacaktır.
ikinci sorunuza gelince (dikimi yaz aylarında yapmayacaksanız)mayısta alacağınız tüplü fidanı kışın dikmenin pek anlamı yok, kışın temin edeceğiniz açık köklü fidan sizin kışa kadar tüpte bakacağınız fidandan muhtemelen daha gelişmiş olacaktır. bir de bu arada kuruyan olursa zararı size olacaktır.
sındırgıda sertifikalı ceviz üreten üretici henüz yok. Yerli çeşlitler Balıkesir'den, yabancı çeşitler daha çok bursa ve az olarak ta balıkesirden temin ediliyor. Güven konusu çok göreceli bir kavram olduğu için Sındırgı'da şu güvenilir şu güvenilir değil diye yazamıyorum kusuruma bakmayın. Çünkü üretici bulunmadığı için temin edenler de başkasına güvenmek zorunda.
kolay gelsin..

Eski 17-03-2011, 10:47   #1464
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.Kamil KESKİN,

söylediğiniz alan (sarısu mevkii)500 rakım civarı, iklim olarak yabancı ve yerli cevizlerin yetişmesine uygundur. toprak özellikleri olarak aşırı bir sorun yok diye düşünüyorum. ancak sizin için kısıtlayıcı etken su olabilir. yeterli suyu bulabilecek misiniz, veya kendinize ait suyunuz var mı? su işini kesinleştirmeden fidan arayışına girmeyin derim. bu konuda, daha önce aynı alana ceviz diken köylülerinizle konuşmanız daha faydalı olacaktır.
ikinci sorunuza gelince (dikimi yaz aylarında yapmayacaksanız)mayısta alacağınız tüplü fidanı kışın dikmenin pek anlamı yok, kışın temin edeceğiniz açık köklü fidan sizin kışa kadar tüpte bakacağınız fidandan muhtemelen daha gelişmiş olacaktır. bir de bu arada kuruyan olursa zararı size olacaktır.
sındırgıda sertifikalı ceviz üreten üretici henüz yok. Yerli çeşlitler Balıkesir'den, yabancı çeşitler daha çok bursa ve az olarak ta balıkesirden temin ediliyor. Güven konusu çok göreceli bir kavram olduğu için Sındırgı'da şu güvenilir şu güvenilir değil diye yazamıyorum kusuruma bakmayın. Çünkü üretici bulunmadığı için temin edenler de başkasına güvenmek zorunda.
kolay gelsin..
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Tarlam susuz.Su olayını 10 dönümlük tarlamın en yüksek kısmına 30 tonluk bir depo yaparak (taşıma su ile bu depoyu doldururmak)halletmeyi düşünüyorum.Fidan konusunda küçük bostancı köyünde bir üretici ile görüşmem oldu.Kendilerinin yerli tiplere chandler tipi ceviz aşıladıklarını ve ürünün çok verimli olduğunu dile getirdi.Mutlaka chandler dikmelisiniz diye tavsiyede bulundu.Bilemiyorum.Bir kararsızlık var.Yerli mi yoksa yabancı mı ???
Bu işi iyi planlayıp,doğru cins seçmekte büyük yarar var.Çünkü sonuçta kaybedilen yıllar.

Eski 17-03-2011, 12:51   #1465
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Chandler konusunda ben de kararsizim, heryerde ismi gecen bir ceviz turu ama ulkemizde bildigim kadariyla meyve alan agaclar henuz yok. Bu konuda chandler turu cevizin diger agaclara gore cok daha fazla urun elde etmis agac severlerin yorumlarini okumak isterim.

akyali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 14:16   #1466
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
işin bir de erken don boyutu var, sürekli ilkbahar geç donlarına karşı dayanıklı bir çeşit diye övülen chandler'ın yaşar hocanın sitesinden öğrendiğimiz üzere, sonbahar erken donlarına karşı dayanıksız olduğu ortaya çıktı. anlaşılan ideal bir tür yok. fernor belki.

WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 10:17   #1467
Ağaç Dostu

her üretici kendi ürününü öğüyor.Birisi chandler,birisi bilecik,birisi kaman...
Ne yapacağımı şaşırdım ???

Eski 21-03-2011, 12:22   #1468
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akyali Mesajı Göster
Chandler konusunda ben de kararsizim, heryerde ismi gecen bir ceviz turu ama ulkemizde bildigim kadariyla meyve alan agaclar henuz yok. Bu konuda chandler turu cevizin diger agaclara gore cok daha fazla urun elde etmis agac severlerin yorumlarini okumak isterim.
Sayın akyali, Chandler günümüzün en popüler bir ırkı bu ırkı daha önceleri çok konuştuk, ülkemizde 8-10 yaşında olanlar var ama çok az, kapama bahçe büyük bahçeler olarak sanırım 5-6 yıllıklar var onlarda yazışmalara fazla katılmıyorlar nedense.
Benim bu yıl dört yaşını bitirip beşinci yaşa girecek chandlerlardan resimli olarak anlatmaya çalışayım.

Daha ilk yıl ekerken tepelerini vurup ektiğim fidanlar
Name:  Kopyası Chandler ceviz ceşidi.jpg
Views: 11349
Size:  63.5 KB

Name:  Kopyası Fotoğraf-0003.jpg
Views: 2663
Size:  38.7 KB

Name:  Kopyası şlk.jpg
Views: 2754
Size:  33.3 KB
Bir başka ırkta daha ilk yıl böyle bir şey gören varmı?

Atttaki ikinci yılında tepesi vurulup macunlu yeri daha belli olan bir fidan.

Name:  jk.jpg
Views: 2950
Size:  44.4 KB

Bir başka ırkta görmediğim bir oluşum yeni uyanan bir göz ve uçunda cevizi.

Name:  Kopyası DSC01491.jpg
Views: 3742
Size:  71.9 KB

Tüm bunlar verimli olduklarını göstermiyormu?

Şu aşamaya kadar göstermiş oldukları beni hep şaşırttı, sizlerinde bildiği gibi beş yaşına kadar ekonomik olarak bir şey beklememek gerek bu yaşa kadar zaten fidanı geliştirmeye ve şekil budamalarıyla geliştirip verime hazırlıyorsunuz bu yaşlardan sonra yapacağınız verim budamasıyla ağaçları verime yatırıyorsunuz.
Bu aşamaya kadar diğer türler yalova olsun bilecik olsun onları da yetiştirdim, onlarda dört yaşına kadar ben ceviz görmedim.

Zeyno waffle beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 12:47   #1469
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
her üretici kendi ürününü öğüyor.Birisi chandler,birisi bilecik,birisi kaman...
Ne yapacağımı şaşırdım ???
Sayın kamil keskin, her ırkın yöreye toprak ve iklim şartlarına göre verimliliği değişir, Şaşırmanıza gerek yok, yörenize ve iklim şartlarınıza uyanı tercih ediniz araştırınız sorunuz soruşturunuz, bölgenizdeki ziraat mühendisliklerinden araştırınız.
"her üretici kendi ürününü öğüyor" deyiminizden yola çıkarak her söylenenide dinlemeyiniz kendiniz de bilgilenmeye öğrenmeye çalışınız, doğruyu bulacağınıza eminim.

cnrtkt beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 13:03   #1470
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın kamil keskin, her ırkın yöreye toprak ve iklim şartlarına göre verimliliği değişir, Şaşırmanıza gerek yok, yörenize ve iklim şartlarınıza uyanı tercih ediniz araştırınız sorunuz soruşturunuz, bölgenizdeki ziraat mühendisliklerinden araştırınız.
"her üretici kendi ürününü öğüyor" deyiminizden yola çıkarak her söylenenide dinlemeyiniz kendiniz de bilgilenmeye öğrenmeye çalışınız, doğruyu bulacağınıza eminim.
katılıyorum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024