agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1382Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2013, 17:31   #541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
İki ayrı adres iki ayrı firma hangisi doğruAltay Bosfor Cevizi Sat ve Tantm ve Altay Ceviz Resmi Web Sayfası bunların hangisi gerçek fidan satıyor sayın altaycevizi ve sayın altayceviz yetkilileri hanginiz gerçek ismine doğru fidan satmak için yetkilisiniz? bu konuya açıklık getirin saygılar.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-10-2013, 21:23   #542
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Fidanlığımız Babadat köyü Sivrihisar Eskişehir de dir. Bizim adımızı kullanarak site açan ve cihan sokak sıhhıye Ankara adresinde faliyet gösteren kişileri savcılığa ve yetkili yasal yerlere şikayetlerimizi yaptık sonuç beklemekteyiz.....

Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-10-2013, 21:52   #543
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi Mesajı Göster
Altay bosfor ceviz 6 aylık saksıda meyve fidanı(aşısız)

Eklenti 446383
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Burada eksik konuşma var gibi güzel diyorsun aşısız fidanlar satıldıktan sonra kim aşılayacak, diyelim Zonguldak a 50 adet aşısız fidan gönderdiniz onları kim aşılayacak.Ayrıca o saksıdaki fidan çok cansız duruyor tohumdan çıkan fidanlar daha canlı durması lazım sanki dal kırılıp toprağa sokulmuş gibi .
Sayın Altay cevizi,
Saksıda ki bu fidan iç mekanda yetiştirdiğiniz için mi sağlıksız? Üzerinde olan meyveler olgunlaştı mı ve fidanın şuan ki sağlık durumunu merak ettim. Bu fidanın köklerini bize gösterir misiniz?
Saygılarımla.

Düzenleyen gökhan07 : 10-10-2013 saat 10:18
gökhan07 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-10-2013, 07:19   #544
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Adres:Önder Cad. 16/5 Mebusevleri - Beşevler - ANKARA

peki bu adres kime ait.
ben bu adresin olduğu sitede hiç eskişehir yazan yer görmedim. fidanı yanlış yerden almamışızdır inşallah. sonra ne çıkacağı belli olmaz.

ermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-10-2013, 10:09   #545
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Bunda bir iş var ortada sanki bir rant savaşı var gibi her iki adres fidanlık olarak Eskişehir Sivrihisar babadat köyünü gösteriyor her iki adresin Ankara da ofisleri var muhtelemen aynı yeri göstererek fidan satıyorlar birinde 20 tl diğerinde 25 tl Altay cevizi ile bahçe kuracaklara ALLAH kolaylık versin sonunu hayır etsin inşallah .

fındıkçı74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-10-2013, 22:04   #546
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
2 kardeş ortak kurmuş olabilirler şirketi ama daha sonra anlaşmazlık olup ayrılmışlardır belki.Ayrılınca aynı isimle farklı adreslerde satışa devam ediyor olabilirlermi? Yani bir Sağ Twix , Sol Twix olayı olabilir

erkantekin beğendi.
acemi_cevizci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-10-2013, 11:30   #547
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın Altay cevizi,
Saksıda ki bu fidan iç mekanda yetiştirdiğiniz için mi sağlıksız? Üzerinde olan meyveler olgunlaştı mı ve fidanın şuan ki sağlık durumunu merak ettim. Bu fidanın köklerini bize gösterir misiniz?
Saygılarımla.
Biz burada hala Altay Ceviz'i tartışa duralım.

"Atı alan Üsküdar'ı geçmiş" ata sözüyle, Beyşehir'li bir vatandaş, 15000 ceviz ağacı olan bahçesini 5 yıl önce kurmuş. ( ceviz cinsi chandler )
Linkte detayı var.

Beyşehir Ürününü Seçti: Ceviz

Düzenleyen ykaya194 : 12-10-2013 saat 17:49
ykaya194 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-10-2013, 12:10   #548
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

"Bugün beş yaşında olan ceviz fidanları, hedeflenen zamandan önce ilk ürünlerini vermeye başlamış bile. Amerikan menşeli melez bir çeşit olan ‘Chandler’ marka cevizin, bölge ve iklim koşullarına uyum sağlaması, yöre çiftçisinin geleceğini etkileyecek çok önemli bir gelişme."
"İşin sırrının çeşit seçiminde olduğunu, Mehmet Sütyemez Hocanın yönlendirmesi ve danışmanlık hizmetiyle bu noktaya geldiklerini; hiç pişmanlık yaşamadığını, sonucun ortada olduğunu söylerken çok mutluydu."

Eski 12-10-2013, 16:49   #549
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Biz burada hala Altay Ceviz'i tartışa duralım.

"Atı alan Üsküdar'ı geçmiş" ata sözüyle, Nevşehir'li bir vatandaş, 15000 ceviz ağacı olan bahçesini 5 yıl önce kurmuş.
Beyşehir

atmel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-10-2013, 21:11   #550
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
"Bugün beş yaşında olan ceviz fidanları, hedeflenen zamandan önce ilk ürünlerini vermeye başlamış bile. Amerikan menşeli melez bir çeşit olan ‘Chandler’ marka cevizin, bölge ve iklim koşullarına uyum sağlaması, yöre çiftçisinin geleceğini etkileyecek çok önemli bir gelişme."
"İşin sırrının çeşit seçiminde olduğunu, Mehmet Sütyemez Hocanın yönlendirmesi ve danışmanlık hizmetiyle bu noktaya geldiklerini; hiç pişmanlık yaşamadığını, sonucun ortada olduğunu söylerken çok mutluydu."
1000 rakım üzerinde ki yerlere uygun olmadığı söylenen chandler cevizinin Beyşehir gibi karasal iklim özellikleri gösteren bir yerde ve 1100 rakım civarına adapte olabiliyor ve verim de alınabiliyorsa 1000 metre üstü yüksekliklere de chandler denenebilir.

Eski 12-10-2013, 22:26   #551
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
1000 rakım üzerinde ki yerlere uygun olmadığı söylenen chandler cevizinin Beyşehir gibi karasal iklim özellikleri gösteren bir yerde ve 1100 rakım civarına adapte olabiliyor ve verim de alınabiliyorsa 1000 metre üstü yüksekliklere de chandler denenebilir.
Beyşehir gölünün yarattığı klimatik etkiden dolayı karasal iklimin etkisinin en az seviyede hissedildiğini okudum.Bu özel bir durum olduğu için,istisnadır.Örnek olarak almak doğru olmaz.

Bahsi geçen bahçenin resimleri bu haberde verilmiş.Çok büyük bir alan ancak toprak yapısı çok zayıf gibi geldi bana.

http://www.konyatarim.gov.tr/haberGo...px?haberID=487

ermana beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-10-2013, 22:56   #552
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Beyşehir gölünün yarattığı klimatik etkiden dolayı karasal iklimin etkisinin en az seviyede hissedildiğini okudum.Bu özel bir durum olduğu için,istisnadır.Örnek olarak almak doğru olmaz.

Bahsi geçen bahçenin resimleri bu haberde verilmiş.Çok büyük bir alan ancak toprak yapısı çok zayıf gibi geldi bana.

Beyşehir
Sizin mesajınızdan sonra 20 yıllık sıcaklık derecelerini incelediğimde genel olarak çok soğuk kış geçirmediğini görmüş oldum. Söylediğiniz gibi gölün etkisi iklim konusunda önemli faktörlerden. Bu nedenle her 1000 rakım civarı olan yerlerde zone bölgesi soğuk gösterse de çevresel faktörler ve bölgeler arasında ki aynı değerlere sahip yükseltilerin farklı iklim özelliklerine sahip olması verim almayı planladığımız ceviz ceşidi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Eski 12-10-2013, 23:00   #553
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2013
(yerli ceviz ağaç başı kg: 3--10 kg) altay1 cevizi ise 4.yıl 25 kilo(4.yılda ağacın boyu 4 m yi geçmesi gerekmekte) 8.yıl bakıma bağlı olarak ortalama 150 kilo verime ulaşmaktadır

bu ağaç 8 yıl sonunda köküyle yaprağıyla 150 kilo gelmez iken meyvesimi 150 kılo gelcek mence mantıksız ki hangi ağaç türü yıl başına yüzde yüz verim arttırımı yapabilir ki

sanal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-10-2013, 18:29   #554
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Bazen birşey anlatmana gerek kalmaz başkaları senin adına anlatır. Beyşehirdeki bahçenin fidanları firmamız tarafından tarafından üretilmiştir.Ana çeşit Chandler dölleyici Franquette. Evet bölgenin toprak yapısı biraz zayıf biraz daha iyi olsa bahçe çok daha güzel olacak. Vede bahçe 1300 rakımda bulunduğu bölgenin en yüksek yerindedir. (TV vericileri aynı yerde). Benzer bir bahçede Kadınhanında var oda 10000 ağaç. Orada Beyşehir gölüde yok yani durum gölden kaynaklanmıyor. Yer ve yöney önemlidir. onlarda bu sene ilk hasatlarını yaptılar.

chandler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-10-2013, 20:51   #555
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
Bazen birşey anlatmana gerek kalmaz başkaları senin adına anlatır. Beyşehirdeki bahçenin fidanları firmamız tarafından tarafından üretilmiştir.Ana çeşit Chandler dölleyici Franquette. Evet bölgenin toprak yapısı biraz zayıf biraz daha iyi olsa bahçe çok daha güzel olacak. Vede bahçe 1300 rakımda bulunduğu bölgenin en yüksek yerindedir. (TV vericileri aynı yerde). Benzer bir bahçede Kadınhanında var oda 10000 ağaç. Orada Beyşehir gölüde yok yani durum gölden kaynaklanmıyor. Yer ve yöney önemlidir. onlarda bu sene ilk hasatlarını yaptılar.
Sayın Chandler,Toprak yapısının bu şekilde fazla kumlu ve organik maddece zayıf olması cevizlerin içinin boş kalmasına sebep olur mu ? Ağaçlar gelişmeyip,küçük kalır mı? Nasıl bir önlem alabiliriz? Elimizden gübreleme dışında bir şey gelir mi?

formullaone Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-10-2013, 09:33   #556
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın Chandler,Toprak yapısının bu şekilde fazla kumlu ve organik maddece zayıf olması cevizlerin içinin boş kalmasına sebep olur mu ? Ağaçlar gelişmeyip,küçük kalır mı? Nasıl bir önlem alabiliriz? Elimizden gübreleme dışında bir şey gelir mi?
Aynen söylediğiniz gibi cevizin içinin boş kalması **** cevizin ucunda büzüşme yapabilir. Genellikle uçlarda büzüşme olur, gübreleme ile engellenebilir. Eğer tam olarak kararmış ve büzük bir iç varsa Bakteriyel Yanıklıktan şüphelenilmeli. Bahsi geçen bahçede iç doldurma sorunu yok.

Saygılar

formullaone beğendi.
chandler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2013, 12:09   #557
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2013
Merhaba bende altay bosfor cevizinden 50 adet deneme maksatlı aldım.Ne fidancılıkta nede toprakda deneyimim var.Diş hekimliği yapıyorum.1 sene önce 3-4 dekar bir yer aldım.Karşık meyve ağaçları diktim.Her meyveden karma bir bahçe yaptım, hobi amaçlı.

Yaklaşık 1000 mt kare boş bir yerim vardı orayada 4*5 aralıklar 42 tane altay cevizi diktim.Altay cevizini altaycevizi.com isimli site sahiplerinden önder sok. adresli olan yerden aldım.Oradan aldığım tanıtım kitapcığında babadat köyü üretim yeri adresi yazıyor.burada babadat köyünden ulaşabileceğiniz kişinin verdiği telefon numarasıda aynı .

Ben gitmedim ancak birbirimizden habersiz bu işi araştırdığımız bir arkadaşım varmış ,oda babadat köyünde paşa isimli veya lakaplı birisi ile görüşmüş.Gidip gören herkes gibi oda hayretler içersinde anlattı her şeyi.Ağaçların durumunu fotograflardaki ve videolardaki gibi olduğunu görmüş.
Burada tutarsızlık yok.isimler ve yerler gerçek.Bendeki kitapcıkdaki üretici belgesinde altay bosfor madencilik tarım vs. adına.

Şimdi bu işin 2-3-5 sene sonra nereye gideceğini ne olacağını bende merak ediyorum.Deneme maksatlı diktiğim fidanların, mart ayında ne olacağını da merak ediyorum.Kuruyan ve tutmayan olursa 1-1 değiştirecekler.

Ankarada fidanları aldığım adrese güveniyorum.İnşallah söz konusu fidanların sonu, söylenenler gibi olur ve bu güveni boşa çıkarmazlar.Sonuç onların dediği gibi olursa hem biz, bizden daha çok firma, en çok da Türkiye kazanır.

Forumda yazılanları da okudum herkes gibi benimde sokağa atılacak ne tek bir kuruşum var nede zamanım var.Ancak şunu söylemeden geçemiyeceğim üretimin her alanında ister makine ister sağlık ister tarım yeni bir şey her zaman çok eleştirilir.Bu eleştiriler çoğu zaman haklı çoğu zamanda haksız olabilmektedir.

Şimdi bu anabaşlıktaki görebildiğim sorunlar

1-hangi şirket gerçek ,bu iki şirket arasında ki bağ?
2-fidan aşılamaya gerek var mı?
3-Gdo var mı?
4-verim ne olacak.

kendimce bulabildiğim cevaplar
1- gerçek olan firma altaycevizi.com sitesi önder sokak no:16/5 ankara adresli olan yer.üretim yeri babadat köyü
2- normal gelişiminden geri kalan veya sapan fidanlar olursa bunlar aşılanmalıdır.Bu fidanları aldığım kişiden öğrendim.Mantıklı olanı da o.tohumdan yetişirmi sorusunu en geç 2 sene sonra yetişen fidanların verdiği meyveden göreceğiz.
3-Gdo var ise fidan üretim belgesi ve sertifaksı alınabilir mi?
4-Ağaçların verimleri üretim yerlerindeki ağaçlardan ve sitelerinde refarans olarak verilen isimlerden öğrenildiği kadarı ile fidan üreticilerinin verdiği bilgiler ile parelellik gösteriyor.

Sonuç: gerek eğitimim gerekse bugüne kadar tarım konusunda yeterliliğim bu konuda yürüttüğüm fikirlerin nesnel bir dayanağı yokmuş gibi görünsede.Ortada olan gerçekler daha ağır bastığı için ben bu işi denemeğe değer gördüm. anavatanı Kafkas iran Anadolu olan bir meyve bir şekilde ingltere amerikaya gidip chandler fernor adını alabiliyorsa bir tür olarak ortaya çıkabiliyor ise altay ismi neden olmasın.
Teşekkürler

ysumer Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2013, 22:14   #558
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Altay Bosfor Tarımın, Türkiye Tohumcular Birliği Fidan Üreticileri Alt Birliği üyelik belgesi....

Name:  füab jpeg.jpg
Views: 3838
Size:  42.9 KB

Eski 25-10-2013, 22:26   #559
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Altay Bosfor Tarımın, Türkiye Tohumcular Birliği Fidan Üreticileri Alt Birliği üyelik belgesi....

Eklenti 449670
eee ülkenin siyasetçisi neyse tüccarıda o oluyormuş ))

sayın altaycevizi biz sertifikalı fidan üretemeyeceğinizi, sizin bu belgeye sahip olmadığınızı iddia etmedikki !!!!

biz altay cevizini bu ad altında sertifikalı olarak üretemeyeceğinizi iddia ettik..

sizin bu belgeye sahip olmanız altay cevizi diye ürettiğiniz cevizin sertifikalı olduğu anlamına asla gelmediğini, sizde biliyorsunuzda, siyasetçiler gibi konun etrafında tur atıyorsunuzda bir türlü gerçek olanı söylemiyorsunuz.

bakın altta günler önce sorulmuş sorular hala havada asılı cevapsız kalmışlar..

Altay ceviz (Salkım ceviz)

ncp1963 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-10-2013, 09:11   #560
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Havada asılı kalmış cevapsız sorulara...............

Orman bakanlığı ile başlayalım. Orman bakanlığı kredi yönetmeliğinde özel ağaç kredisinden yararlanmak için ceviz dikmek yeterli diyor. Orda her hangi bir cinsten, **** sertifikalı ceviz den bahsetmiyor. Bu şu anlama geliyor standart ceviz fidanı dikmek krediyi almak için yeterli.

Tarım bakanlığının verdiği 120 TL( oldu dekar başı) hibe konusuna gelince minumum dikim sıklıgı 8x8 oluyor yani dekara(1.000m2) 15 ceviz ağacı sığıyor. Farz edelim 10 dekar(10.000m2) yer yaptınız (1.200 tl hibe aldınız) 150 ceviz ağacı sığıyor. Ortalama 30 kg verim alsanız 150 ağaç x30 kg = 4.500 kg toplam ürün. Bunu da bugünkü şartlarda kilosunu 10 TL verdik. Elimize 45.000 TL geçer. Aynı araziye 7x3,5 yaptık ve dekara 40 ağaç diktik.10 dekara 400 ağaç yapar. 400 ağaç x 30 kg verim 12.000 kg yapar. 12.000kg ürünü kg 10 TL den satsak 120.000 TL yapar. Aradaki gelir farkı yıllık 75.000 TL olur. Şimdi soruyorum başta o 1.200 TL lik Tarım bakanlığının hibesini alıp 45.000 TL kazanmak mı karlı yoksa sık dikim yapıp, o parayı almayıp 120.000 TL kazanmak mı karlı?

önal beğendi.

Düzenleyen Altaycevizi : 26-10-2013 saat 09:12 Neden: ifade yanlışlıgı
Eski 26-10-2013, 09:19   #561
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

tarım bakanlığı bildiğim kadarı ile çit dikim 8*4 ü kabul ediyor.

Eski 26-10-2013, 10:02   #562
Ağaç Dostu

Alıntı:
Havada asılı kalmış cevapsız sorulara...............

Orman bakanlığı ile başlayalım. Orman bakanlığı kredi yönetmeliğinde özel ağaç kredisinden yararlanmak için ceviz dikmek yeterli diyor. Orda her hangi bir cinsten, **** sertifikalı ceviz den bahsetmiyor. Bu şu anlama geliyor standart ceviz fidanı dikmek krediyi almak için yeterli.

Tarım bakanlığının verdiği 120 TL( oldu dekar başı) hibe konusuna gelince minumum dikim sıklıgı 8x8 oluyor yani dekara(1.000m2) 15 ceviz ağacı sığıyor. Farz edelim 10 dekar(10.000m2) yer yaptınız (1.200 tl hibe aldınız) 150 ceviz ağacı sığıyor. Ortalama 30 kg verim alsanız 150 ağaç x30 kg = 4.500 kg toplam ürün. Bunu da bugünkü şartlarda kilosunu 10 TL verdik. Elimize 45.000 TL geçer. Aynı araziye 7x3,5 yaptık ve dekara 40 ağaç diktik.10 dekara 400 ağaç yapar. 400 ağaç x 30 kg verim 12.000 kg yapar. 12.000kg ürünü kg 10 TL den satsak 120.000 TL yapar. Aradaki gelir farkı yıllık 75.000 TL olur. Şimdi soruyorum başta o 1.200 TL lik Tarım bakanlığının hibesini alıp 45.000 TL kazanmak mı karlı yoksa sık dikim yapıp, o parayı almayıp 120.000 TL kazanmak mı karlı?
şimdi bu sorularımın cevabımı????

ben orman bakanlığından destekleme aldım sertifika evraklarını teslim ettim yani istediler..

tarım bakanlığı dekara destek veriyor dekara ne kadar diktiğinle uğraşmıyor...

bu ortalama 30 kg verimi hangi yıl alıyoruz????

kaç yıl sonra alıcaz 30 kg ağaç başı kuru kabuklu cevizi.. kuru kabuklu diyorum bahsettiğiniz fiyattan kuru kabuklu ceviz satılıyor çünki.

sizin söyleminizle nasıl olsa acıkacaksın neden yemek yiyorsun söylemi arasında ne fark var????

sık dikimi orman bakanlığıda, tarım bakanlığıda kabul ediyor kimseyi yanıltmayalım lütfen 7X3,5- 8X4-8X8-7X7 v.s ölçüler her iki bakanlık tarafındanda kabul görüyor..

sayın altay cevizi önceki yazılarımızda biz çöğürden dikilen anasının özelliğini taşımaz derken sizler taşıdığını iddia ediyordunuz, şimdi aşılama yapmaya başlamışınız...

önce tek bir cinsle yola çıktınız yolda cinsler çoğaldı, hangisi nedir hala bir muamma.

çöğürden diktiğiniz yani 100 tanesi 10 tl olan cevizden (10 krş adet) diktiğiniz bir fidanı 25 tl ye satarken ne hissediyorsunuz?? toparağa 10 kuruş koyduk 10 krş de işçilik 10 krş bakım aşı zaten yok hadi tüplerkende 20 krş harcadık

toplam maliyeti 1 tl bile olmayan bir fidanı 25 tl ye sata bilme adına yapmadığınız kalmadı

işin başından beri bir sürü aslı olmayan rakamlar yazıldı çizildi, bir sürü insanın umudu, iyi niyeti kullanıldı, lütfen yeter artık şu işi tekrardan bir gözden geçirin eksiklerinizi ve fazlalarınızı düzenleyin, şimdiye kadar yanıltarak fidan verdiğiniz insanlarla birşekilde helalleşin, yeni bir sayfa açın temiz şefaf herşeyin dürüstlükle söylendiği bir ortam yaratın ve yolunuza devam edin. belki o zaman bizlerde size hayırlı olsun deriz.

uçuk, afaki, gerçekle alakasız rakamlardan ,dolambaçlı söylemlerden vazgeçin lütfen...

devletin verdiği parayı kim neden almasın? sonrasında ürün olarak alınacakmış! fidanı sizden almadığımda ürün olarak almayacakmıyım o parayı geri??? birde o yatırımın paraları yuttuğu dönemde elime devletten dekar başına 430 tl geçse kötümü olur??? bizim buralarda bir laf vardır beni delimi kovaladı ?? neden vaz geçeyim o paradan ????

Düzenleyen ncp1963 : 26-10-2013 saat 22:00
Eski 26-10-2013, 10:44   #563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Sayın Altaycevizi tohum ceviz olarak gönderme imkanınız var mı .kazık kök gelişimi açısından direk tarlaya dikmek istiyorum.

muhlis58 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-10-2013, 13:42   #564
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Bana bu altay ceviz olayı yalan gibi geldi...

In God We Trust Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-10-2013, 18:43   #565
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2013
şöyle yalan gelmiş olabilir!

adamlar fidancılık daki dengeleri bozacak gibi,satış üretim pazarına girdiler ve bu bir kesimi inanılmaz rahatsız etmişe benziyor.Ben bu forumdan bunu anladım.
41 yaşındayım yaklaşık 16-17 yıldır internet kullanıcısıyım,bu kadar senedir çeşitli forumları takip ederim hiç bir zaman bukadar yoğun bir baskı vede rencide edici şekilde eleştiri yapıladığını görmedim.
Sürekli bir tahrik vede uslup var.Hadi şuna cevap ver buna cevap ver.Öyle olmaz ,yalanc söylüyorsun,sahtekarlık v.s. bunlar sizce doğrumu?
Adamlar fidanı üretmiş fidanlarda 3-4 yaşında üzüm gibi meyvayı veriyor.Uzaktan davulun sesini darbuka gibi duymayın, gidin inceleyin.

Merak ediyorum her ağır eleştiriyi yapan ziraat mühendisimi !!!
Ben 3 tane güzel yurdumun ziraat mühendisinden olumlu görüşler aldım.Hatta bana ilk öneren abimiz çanakkale bigada 2 tane büyük bahcenin yapımına ön ayak olmuş.

Şimdi söylüyorum ,bence uslup açısından rencide edici olmayalım.Sonçta ortada sahtekarlık veya başka bir kandırma durumu var, diyen olabilirmi? Devlet izni ile yapılan bir faliyet var .Yoksa ben mi öyle düşünüyorum.

Bu duruma inanmayanlar veya forumun abisi pozisyonuna girmek isteyenler neden bu havayı estiriyorlar anlayamadım .Chandler veya başka markalardan uzaklaşmayı veya ceviz fidanı pazarına ALtayı sokmamayımı düşünüyorlar, acaba. Benimde aklıma şimdi bukadar yoğun eleştiriden bu geldi.

Bırakın efendim artık isteyen istediğini diksin.Sonuçta bu işi yapan herkez belli bir yaşta getirisini götürüsünü hesaplar.

Birsi bana chandler ceviz türünün ,genetiği ile oynanmadığını doğal yöntemler ile üretilen bir tür olduğunu ispatlasın belgesini göstersin o zaman hadi buyrun bakalım.Bu işlerin sonu yok.
Veya chandelercılar la altaycılar maç yapalım.
Kuzguna yavrusu şahin gibi görünür derler ya :Bırakın,herkez kandi şahinini büyütsün.
Günümüzde artık insanın bile genetiği ile oynanıp çeşitli hastalıkların oluşumu engelleniyor .Gelecekte belki mükemmel insan olacak.Bence mükemmellik sadece sağlık sınırlerı içerisinde kalmalı.
Dünya artık genetik mühendisliği devrimi yaşıyor.Bu bir gerçektir.

arkeo ve önal beğendi.
ysumer Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-10-2013, 19:28   #566
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ysumer Mesajı Göster
şöyle yalan gelmiş olabilir!

adamlar fidancılık daki dengeleri bozacak gibi,satış üretim pazarına girdiler ve bu bir kesimi inanılmaz rahatsız etmişe benziyor.Ben bu forumdan bunu anladım.
41 yaşındayım yaklaşık 16-17 yıldır internet kullanıcısıyım,bu kadar senedir çeşitli forumları takip ederim hiç bir zaman bukadar yoğun bir baskı vede rencide edici şekilde eleştiri yapıladığını görmedim.
Sürekli bir tahrik vede uslup var.Hadi şuna cevap ver buna cevap ver.Öyle olmaz ,yalanc söylüyorsun,sahtekarlık v.s. bunlar sizce doğrumu?
Adamlar fidanı üretmiş fidanlarda 3-4 yaşında üzüm gibi meyvayı veriyor.Uzaktan davulun sesini darbuka gibi duymayın, gidin inceleyin.

Merak ediyorum her ağır eleştiriyi yapan ziraat mühendisimi !!!
Ben 3 tane güzel yurdumun ziraat mühendisinden olumlu görüşler aldım.Hatta bana ilk öneren abimiz çanakkale bigada 2 tane büyük bahcenin yapımına ön ayak olmuş.

Şimdi söylüyorum ,bence uslup açısından rencide edici olmayalım.Sonçta ortada sahtekarlık veya başka bir kandırma durumu var, diyen olabilirmi? Devlet izni ile yapılan bir faliyet var .Yoksa ben mi öyle düşünüyorum.

Bu duruma inanmayanlar veya forumun abisi pozisyonuna girmek isteyenler neden bu havayı estiriyorlar anlayamadım .Chandler veya başka markalardan uzaklaşmayı veya ceviz fidanı pazarına ALtayı sokmamayımı düşünüyorlar, acaba. Benimde aklıma şimdi bukadar yoğun eleştiriden bu geldi.

Bırakın efendim artık isteyen istediğini diksin.Sonuçta bu işi yapan herkez belli bir yaşta getirisini götürüsünü hesaplar.

Birsi bana chandler ceviz türünün ,genetiği ile oynanmadığını doğal yöntemler ile üretilen bir tür olduğunu ispatlasın belgesini göstersin o zaman hadi buyrun bakalım.Bu işlerin sonu yok.
Veya chandelercılar la altaycılar maç yapalım.
Kuzguna yavrusu şahin gibi görünür derler ya :Bırakın,herkez kandi şahinini büyütsün.
Günümüzde artık insanın bile genetiği ile oynanıp çeşitli hastalıkların oluşumu engelleniyor .Gelecekte belki mükemmel insan olacak.Bence mükemmellik sadece sağlık sınırlerı içerisinde kalmalı.
Dünya artık genetik mühendisliği devrimi yaşıyor.Bu bir gerçektir.
sayın ysumer sizinde diğer savunucular gibi bu işin bir tarafından maddi beklentiniz olduğu kanaatindeyim. bende öyle bir his uyandırdınız...

bana gelince, tek bir fidan bile satmamış, işin sadece üretim kısmında 1300 kusur fidanı olan bir bahçenin sahibiyim. yani maddi hiç bir bağlantısı olmayan fidan üretimi ve fidan satışıyla işi olmayan, kısaca maç yaptığınızda sahada olmayacak birisiyim..

bizim en azından benim bu arkadaşlara karşı duruşum. işin ilk başından beri afaki, uçuk rakamlara piyasaya çıkmaları ve aşısız fidan ürettiklerini ve ürettikleri fidanın anacının 100/% özelliklerini taşıdığını iddia etmeleridir.

bizler olmaz tohumdan diktiğiniz fidan anacının yüzde yüz aynısı olamaz aşı yapılmak zorunda dedikçe bin bir argüman ile aynısı olduğunu iddia ettiler, sonra aşı yapmaya başladılar vede aşı önermeye başladılar. ne oldu aşılamayınca olmuyormuymuş???

soru: bu güne kadar sattığınız aşısız fidan sahiplerinin durumu ne olacak? bu kişilerin maduriyetini giderecekmisiniz?? veya o kişilerin yüzüne nasıl bakacaksınız???? çünki o fidanları satarken aşı gerekmediğini söyleyerek yalanla sattınız...

dikilen altay fidanlarının ilk yıldan sonra su istemediğini lanse ettiniz... ama kazık kökü kesilmiş fidan sattığınızı unuttunuz.. yerinde çöğür dikseniz, hadi bir nebze inanalım bu duruma ama yerinde büyümüş ağaç bile sulayınca daha iyi verim veriyor (tecrübe ile sabittir.)

devletin hangi iznini amacı dışında kullanarak bu işin yapıldığını sizde biliyorsunuz... sizdeki devlet izni altay ceviz fidanı üretesiniz diye değil.... sertifikalı fidan için önce tescilli anaç bahçesi sahibi olacaksınız.. varmı altay cevizinin devlet tarafından tescillenmiş anaç bahçesi ????

baştan beri cinsin resimlerine bakınca verimli bir cins olabileceğeni acele edip verimli bir ırkın adını karalamamak gerektiğini ısrarla bende formda yazan arkadaşlarda yazdık.

bu işin belli yollarının kat edilip, tescillenip, hertürlü evrakı tamamlandıktan sonra satışa başlanmış olsa şu anda burada bu yazıları kimsenin yazacak durumuda hakkıda olmaz, olamazdı..

biz destekleme ve hibeler için gerekli evrakı nasıl veriyorsunuz diye sorunca, cevaben sık dikip verimle kazanacaksınız dediniz. cevabınız bu olamamalı ,bunu dedinizmi bu iş olmaz...

ne zaman uyanıyor? ne zaman çiçekleniyor? ne zaman hasat ediliyor? ne zaman yaprak döküyor? bu sorular hep cevapsız bırakıldı.

verim olarak yeşil kabuklu yaş cevizin tartıldığını sizden öğrendik..

kabuklu kuru meyva olarak hangi yaşta ne kadar ürün veriyor??

fidanı satan sizlersiniz, alan burada sorular soran insanlar, bir mal alırken en ince detayına kadar bilmek isteyeceklerdir, en doğal haklarıdır. alıcının sorduğu soruya; net, anlaşılır, tatmin edici cevaplar vermekte satıcının yükümlülüğüdür.

kızmadan sabırla cevap vereceksiniz. biz ne kadar abuk sabuk sorular sorsakta bizi ikna etmek sizin işiniz olmalı.

Düzenleyen ncp1963 : 28-10-2013 saat 21:22
Eski 28-10-2013, 21:59   #567
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
sayın ncp1963 kazık kökler kesilmiyor zaaten kazık kökü tavsiye eden altay ceviz dir saptırma konuyu eleştiri yapıyorsan yalan söylemeeden sağlam kanıtlarla yap 2 yıllık çöğürden yetişme fidanlar sen nerden duydun gördün kazık kökün kesilip fidan satıldığını ..bu arada 1300 fidanım var demişin senin fidanlar hangi cins 4ya da5 yaşında fidanların varmı varsa üstünde meyveli halkiyle resim varsa göstere bilirmisin

sayın ömür uşak benim ceviz bahcesi kurcama inanmıyordun hatta kurarsam ilk mangallar sendendi unutmadım o verdiğin sözü. önümüzdeki bahar beklerim mangal yapmaya bakalım kim sözünün eriymiş )

ve diğer konu sayın altay cevizi diyorki çöğürden yetiştirdiğimiz cevizlerin kökü ileriki yıllarda kazık kökü toprağın derinlerine iner30 metrelere su ihtiyacını karşılar ..

birileride diyorki nerden biliyosun indindemi baktın dozerlemi kazdırdın biraz muhalefetlik birazda dalga tadında yazıyorlar bende diyorum sen nerden biliyorsun cevizin kökü o kadar derine inmediğini sen inipde baktınmı ve diğer gün ben kazık kökün gücünü video yükleyerek kanıtladım eleştiriyi yapan arkadaşlar sus pus oldular ce bile diyemediler mertlik yapıp arkadaş sen doğru söyloyormusun haklıymışın diyemediler burda üç beş kişi var hep aynı kafadanlar mesajlarada bakın hep bir birlerini beğenirler herkesi fırsatcı sahtekar görürler kendileri en dürüstlerdir diğer sayfalardada aynısını yapıyorlar ....

nevsehirli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-10-2013, 06:59   #568
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsehirli Mesajı Göster
sayın ncp1963 kazık kökler kesilmiyor zaaten kazık kökü tavsiye eden altay ceviz dir saptırma konuyu eleştiri yapıyorsan yalan söylemeeden sağlam kanıtlarla yap 2 yıllık çöğürden yetişme fidanlar sen nerden duydun gördün kazık kökün kesilip fidan satıldığını ..bu arada 1300 fidanım var demişin senin fidanlar hangi cins 4ya da5 yaşında fidanların varmı varsa üstünde meyveli halkiyle resim varsa göstere bilirmisin

ve diğer konu sayın altay cevizi diyorki çöğürden yetiştirdiğimiz cevizlerin kökü ileriki yıllarda kazık kökü toprağın derinlerine iner30 metrelere su ihtiyacını karşılar ......
Topraktan fidanı çıkarırkendemi bir çözüm buldunuzki kökler zarar görmüyor? herşeye bir çözümünüz varda onun için merak ettim..

sayın nevşehirli.... çöğürü toprağa diktiğiniz zaman ilk yıl üste büyüdüğünün yaklaşık olarak iki katı toprak alıtında büyür. siz bu fidanı buradan alıp bir tüpe (poşet saksı v.s) koymayacakmısınız?? bu işlemi yaparken kökler kopmayacakmı? kopacak.. ee ne oluyormuş kazık kök zarar görüyormuş sonradan fidan gittiği yerde kazık kök yapar ama her şeyde olduğu gibi orjinalinin aynısı olmaz

tüm dünyada çöğür toprağa dikilir, kimisi yerinde aşılar sonra poşetler, kimisi fidanı yaklaşık 20 cm alttan keser alır aşısını yapar tüpe koyar aşı tutumundan bir süre sonra sevkiyatını yapar.. yani kimse işin aslı olan koca koca poşetlerde tüpte fidan yetiştirip aşılamaz...

ziraat mühendisi değilim, ama bu işe 2009 sonlarında karar verdim, o günden bu güne ceviz konusunda iki kitap hatmettim, internet sitelerinde yalan yanlış doğru veya gereksiz ne kadar bilgi varsa okudum süzdüm... bitki besleme konusunda sanırım bir ziraat mühendisinin fakültede okuduğunun üç katı döküman okudum, bitki koruma konusundada bir o kadar döküman okudum, toprak ıslahı konsunda dökümanlar okudum, kısaca fakültede bir öğrencinin 4 yılda okuyacağından fazla okudum. ziraat mühendisi olmadım merak etmeyin ama bilgimi geliştirdim.

onlarda yetmedi geldim iki yıldan fazladır asıl olan uygulamadır deyip bu formu devamlı takip ediyorum. şundanda emin olun bir çok kitaptan alamayacağınız kadar pratik ve doğru bilgiyide bu formdan edindim. çünki biz burada yaşanmışlıkları tecrübelerimizi paylaşıyoruz. tahmini şeylerle konuşurken tahminen diyoruz.

ekteki link sizin facebook sayfanızda bir resmin linki. görüldüğü üzre fidanlar toprakta kazık köke zarar vermeden buradan fidan çıkıyorsa o zaman sizin fidanlar sizin söylediğiniz kadar kazık kök yapmıyor demekki.

altay cevizi le bahçe kuracağınızı yazmışınız sizden ricam gelen fidanlardan birinin toprağını döküp kök sistemini incelemeniz, göreceksinizki kazık kök denilen kalınca bir kök kesilmiş...

bakın yine kendi söyleminizle ters düştünüz herzaman aynısı olduğu sürece azıcık bu işten anlayan kişiler size inanmakta güçlük çekerler.

Bu firmanın en yetkilisinden bir ricam var.. lütfen elemanlarınıza söyleyin bilmedikleri konu hakkında en azından bir ön araştırma yapmadan yazı yazmasınlar. fidandan, fidancılıktan zerre anlamayan insanlar sizi savunacak olunca böyle komik durumlar ortaya çıkıyor.

baştan beri söylüyorum görsellere bakınca cins hakkaten iyi gibi duruyor.
gerekli seçimler yapılıp cins ıslahı tamamlanıp gerekli kurumlardan gerekli belgeleri alıp cinsi ortaya koyarsanız bu iş olur.

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

Düzenleyen ncp1963 : 29-10-2013 saat 18:02
Eski 29-10-2013, 18:52   #569
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2013
Herkese Merhaba,

Ceviz yetiştirmeye karar verdim ve internet üzerinde bir buçuk aydır yaptığım araştırma bilgi edinme çabam bu siteyi görmeme neden oldu ve o kadar yazı içerisinde en faydalı bilgileri buradan edindim en azından sorular direkt cevaplar seyrek geliyor olsa da.
Altay cevizi gördüğümde yaşımında genç olması hızlı ve seri üretimden gelecek yüksek gelir ilgimi çekti ve altay cevizi aradım Ankara Sıhıye de ofisleri olduğunu söyledi ve davet etti, yorumlarda baktığımda oranın gerçek altay ceviz ofisi olmadığını öğrendim.
Daha tecrübeli olduğunuzu görerek ve iyi niyetinize sığınarak hepinize bir kaç sorum olacak.

1. Çorum'da arazimiz var ve bir kısmında yoğun bir şekilde "kil" çıkmakta, kil ceviz için avantaj mı değil mi?
2. Kışın -15 -20 derecelerin görüldüğü bir yerde ceviz yetiştirebilir miyim?
3. Bu işi detaylı öğrenebileceğim (en azından teorisini) bir kitap önerebilir misiniz?

40 dönüm arazi genç yaşta yaptığım birikimim boşa gitmesin. Yardımlarınızı rica ediyorum.
Şimdiden herkese çok teşekkür ederim. İyi forumlar.

volkand7 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-10-2013, 20:29   #570
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkand7 Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Ceviz yetiştirmeye karar verdim ve internet üzerinde bir buçuk aydır yaptığım araştırma bilgi edinme çabam bu siteyi görmeme neden oldu ve o kadar yazı içerisinde en faydalı bilgileri buradan edindim en azından sorular direkt cevaplar seyrek geliyor olsa da.
Altay cevizi gördüğümde yaşımında genç olması hızlı ve seri üretimden gelecek yüksek gelir ilgimi çekti ve altay cevizi aradım Ankara Sıhıye de ofisleri olduğunu söyledi ve davet etti, yorumlarda baktığımda oranın gerçek altay ceviz ofisi olmadığını öğrendim.
Daha tecrübeli olduğunuzu görerek ve iyi niyetinize sığınarak hepinize bir kaç sorum olacak.

1. Çorum'da arazimiz var ve bir kısmında yoğun bir şekilde "kil" çıkviz için avantaj mı değil mi?
2. Kışın -15 -20 derecelerin görüldüğü bir yerde ceviz yetiştirebilir miyim?
3. Bu işi detaylı öğrenebileceğim (en azından teorisini) bir kitap önerebilir misiniz?

40 dönüm arazi genç yaşta yaptığım birikimim boşa gitmesin. Yardımlarınızı rica ediyorum.
Şimdiden herkese çok teşekkür ederim. İyi forumlar.
sayın volkan bey teknik konularda tecrübeli arkadaşlar size cevap verecektir.ben şunu bilmenizi isterimki ceviz kısa sürede dönüşüm yapabilecek bir meyve değildir.en az bir beş yılı gözden çıkaracaksın.bu beş yıl içinde çok çalışacaksın, seveceksin,umut edeceksin,masraf edeceksin,sabredeceksin......

44baba Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024