agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1382Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2013, 17:58   #601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2013
Valla ben gerceğim sayın kimyager.diğerlerininde gerçek olup olmadığını ögrenmenin bir yolu var.forum mediatoru ip ve makina numaralarindan çözüm uretebilir bu soruna isterseniz bir ricada bulunun. Bu sorun aşılınca ortaya ne çıkar merak ediyorum.

ysumer Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2013, 18:07   #602
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2013
çok mantıklı gelmese de diye yumuşattım .gerçekte tohumdan elde edilen çöğürlerden anaç ağacın özelliklerini tamamen beklemek şu anda hayal. ben ne kadar özelliklerini taşıyacak merak ettiğim için sipariş verdim bahçe kuracak arkadaşlara kesinlikle tavsiye etmedim. yeni üye olan arkadaşların olumlu yorumları benim de dikkatimi çekti .Benim samimi olduğumu kısa süre de anlayacağınızı umarım. tüm arkadaşlara saygılar selamlar

HAVASUTOPRAK54 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2013, 19:29   #603
Yeni Üye

Sakarya nehri kenarında bahçe için de oturuyorum.2m.toprak kalınlığı var sonra çakıl başlıyor. sanırım eski nehir yatağı üzerindeyim. bitişiğimde yaşlı ceviz bahçeleri var. ağaçlar çok yüksek ve büyük. bazı ceviz türlerinin köklerinin su ile temasın da ağaçlarda kuruma görüleceği söyleniyor. hangi türleri dikebilirim beni bilgilendirirseniz sevinirim. amacım eşime dostuma kendi yetiştireceğim cevizlerden yedirebilmek. .önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

Eski 04-11-2013, 20:15   #604
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimyager147 Mesajı Göster
Arkadaşlar yanlış anlamaz iseniz bir gözlemimi paylaşacağım.
Genelde altay cevizi alan arkadaşların çoğu ya yeni üye ya da ceviz konusuna yeni girmiş kişiler.
İnsan şüphelenmiyor değil yani acaba bütün bu isimler aynı kişi tarafından açılıp şişirilme mi yapılıyor.
Özellikle belirteyim kimseyi zan altında bırakmak istemem sadece ve sadece bir gözlemi paylaşmak istedim
Bende aynı şeyi eleştirenler için düşünmüştüm çünkü 5-6 kişi hep aynı benzer birbirlerini destekleyici eleştiriler yapıyorlar hatta birisi bişey yazdımı hemen beğene tıklıyorlar ne oluyorsa

atmel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2013, 20:42   #605
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
demekki o kişi güvenilirlik kazandırmış insanlara bu forumda ne derse doğrudur diyebilecek kadar güven verebilmiş. o güveni veremeyenlerede kimse beğenmiyor.

ermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-11-2013, 16:30   #606
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
demekki o kişi güvenilirlik kazandırmış insanlara bu forumda ne derse doğrudur diyebilecek kadar güven verebilmiş. o güveni veremeyenlerede kimse beğenmiyor.
Güldürme adamı yaaa

feridun usta beğendi.
Eski 06-11-2013, 21:12   #607
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
oğuzlar 77 adında bir ceviz türü daha var, bu günlerde çeşit çeşit cinsler çıkmaya başladı. (**** ben yeni duyuyorum)altay cevizine çok benziyor.

adalet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-11-2013, 13:33   #608
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selam

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
oğuzlar 77 adında bir ceviz türü daha var, bu günlerde çeşit çeşit cinsler çıkmaya başladı. (ve ya ben yeni duyuyorum)altay cevizine çok benziyor.
dediğin çeşidi araştırdım biraz

bana çok güzel geldi. sertifikasındada çeşit adı belirtilmiş.

ayrıntılı bilgi yok tam olarak umarım detaylı bilgi verirler.

merak edenler linke tıklayın.

paulowniaci.com

aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-11-2013, 15:43   #609
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın aksazli görüntüde iri görülüyor, bence bizzat görmeden karar vermeyin.Lezzetine denecek bişey yok ama iri değil.

06doğaci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-11-2013, 17:12   #610
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
oğuzlar 77 adında bir ceviz türü daha var, bu günlerde çeşit çeşit cinsler çıkmaya başladı. (**** ben yeni duyuyorum)altay cevizine çok benziyor.
oğuzlar77 ceviz ağacı hakkında bilgisi olan arkadaşlar daha detaylı açıklama yaparlarsa sevinirim. ağaç ortalama ne kadar boy atıyor.selamlar

Eski 08-11-2013, 10:50   #611
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selam

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Sayın aksazli görüntüde iri görülüyor, bence bizzat görmeden karar vermeyin.Lezzetine denecek bişey yok ama iri değil.

uyarın için teşekkür ederim.

bu çeşidi dikme gibi bir fikrim yok henüz.

chandler pedro ve tozlayıcısı ve ya altay cevizi tabii ki aşılı garantili olmalı.

belki bu çeşitlerin hepsi olabilir.

altay cevizini 8 dönüm kıraç tarlaya düşünüyorum ama güvenemiyorum.

bir kaç yıl daha bekleriz bu gidişle.

aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-11-2013, 19:42   #612
Ağaçsever

Merhaba,

Denizlide 700 rakımda 1 yaşında yaklaşık 5000 chandlerden oluşan bir arazimiz var.
Önceden belirtmek isterim ki uzmanlığımız forum okuma seviyesinde. Uzmanlık gerektiren işleri profesyonel destek alarak yapıyoruz.

İnternette hangi sene ağaçlar hangi boya gelmeli, budaması - kalınlığı nasıl olmalı, ne zaman ürün alırız ne kadar alırız diye araştırırken Altay cevizi ile ilgili yazışmaları okudum.

Kendi anladıklarımı takip edenlerle paylaşmak istedim.

1 - Altay cevizi ile ilgili lehte yazanların birçoğunun yazış stilleri mesajların arkaya arkaya yazılmaları sebebiyle aynı kişi olduğunu düşünüyorum.

2 - Yerinde gezip-görenlerin anlattığına dayanarak ki bunların içinde bence tarafsız kişilerde var başarılı örnekler var. Ama bu başarının tekrarlanabilirliği ve başarı yüzdesi konusunda ciddi soru işaretleri var.

3 - Eğer iddia edildiği gibi ortada başarılı bir ürün varsa pazarlama ve ürünün teknik altyapısını insanlara anlatma konusunda ciddi bir sıkıntı var.

4 - Chandler konusunda ki soru işaretleri benim içinde soru işaretleri, muhtemelen
yaşayıp görünce net sonucu görüp öğreneceğiz.

5 - Bana göre ürün ciddi yatırım yapılabilecek seviyede değil, çünkü 100 dönüm ceviz ekip altı sene sonrası için bilmediğin bir riski satın almak bana göre değil.

Ama uygulamada sonucu gözümle görmek için 5-10 altay fidanı sipariş edip ektireceğim.
Bakalım nasıl büyüyor, kısmet olursa ürünü de görüp karşılaştırabiliriz.

selam ve saygılarımla

chndlr Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-11-2013, 21:45   #613
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chndlr Mesajı Göster
Merhaba,

Denizlide 700 rakımda 1 yaşında yaklaşık 5000 chandlerden oluşan bir arazimiz var.
Önceden belirtmek isterim ki uzmanlığımız forum okuma seviyesinde. Uzmanlık gerektiren işleri profesyonel destek alarak yapıyoruz.

İnternette hangi sene ağaçlar hangi boya gelmeli, budaması - kalınlığı nasıl olmalı, ne zaman ürün alırız ne kadar alırız diye araştırırken Altay cevizi ile ilgili yazışmaları okudum.

Kendi anladıklarımı takip edenlerle paylaşmak istedim.

1 - Altay cevizi ile ilgili lehte yazanların birçoğunun yazış stilleri mesajların arkaya arkaya yazılmaları sebebiyle aynı kişi olduğunu düşünüyorum.

2 - Yerinde gezip-görenlerin anlattığına dayanarak ki bunların içinde bence tarafsız kişilerde var başarılı örnekler var. Ama bu başarının tekrarlanabilirliği ve başarı yüzdesi konusunda ciddi soru işaretleri var.

3 - Eğer iddia edildiği gibi ortada başarılı bir ürün varsa pazarlama ve ürünün teknik altyapısını insanlara anlatma konusunda ciddi bir sıkıntı var.

4 - Chandler konusunda ki soru işaretleri benim içinde soru işaretleri, muhtemelen
yaşayıp görünce net sonucu görüp öğreneceğiz.

5 - Bana göre ürün ciddi yatırım yapılabilecek seviyede değil, çünkü 100 dönüm ceviz ekip altı sene sonrası için bilmediğin bir riski satın almak bana göre değil.

Ama uygulamada sonucu gözümle görmek için 5-10 altay fidanı sipariş edip ektireceğim.
Bakalım nasıl büyüyor, kısmet olursa ürünü de görüp karşılaştırabiliriz.

selam ve saygılarımla
5000 adetlik Chandler arazinizdeki ağaçlar kaç yaşında

Eski 11-11-2013, 06:41   #614
Ağaçsever

2012 kasim-aralik ekimi

Eski 11-11-2013, 10:32   #615
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
bende bahçemde yeni dikeceğim yer için 5 tane aldım
benimki tamamen amatör bir bahçe
Sormak istediğim şu çıplak köklü bir fidan için 20-25 lira çok değil mi
Birde aldığım tüm diğer cevizler hep tüplü idi bu mevsim açık kök için erken değil mi

Orhank Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-11-2013, 11:04   #616
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
bende bahçemde yeni dikeceğim yer için 5 tane aldım
benimki tamamen amatör bir bahçe
Sormak istediğim şu çıplak köklü bir fidan için 20-25 lira çok değil mi
Birde aldığım tüm diğer cevizler hep tüplü idi bu mevsim açık kök için erken değil mi
siz altay cevizini açık kök mü aldınız?

Eski 11-11-2013, 15:10   #617
Ağaçsever

Daha sipariş etmedim,
Bu hafta içinde edeceğim.
Açık kök alacağım .
Önceki sene ektiğimiz fidanlarda açık kökler çok daha iyi gelişti.

Düzeltme : Ermana bu soruyu Orhank için sorduysan ben sonra fark ettim, kusuruma bakma

Düzenleyen chndlr : 11-11-2013 saat 16:42
Eski 11-11-2013, 18:31   #618
Ağaçsever

açık köklü fidanlar tüplülere göre kökleri daha gelişmiş 1 yıl kazancınız olur

Eski 12-11-2013, 07:20   #619
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

ben 1 adet lpg lisini aldım. 3 ayda bir değişim olmadı. 150 adet chandler dikiyorum acaba altayıda söküp 1 tane daha chandler mı eksem diyorum hiç yer kaplamasın.

formullaone beğendi.
Eski 12-11-2013, 13:22   #620
Ağaç Dostu

Alıntı:
siz altay cevizini açık kök mü aldınız?
evet açık kök sattıklarını söylediler

Eski 12-11-2013, 13:46   #621
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
evet açık kök sattıklarını söylediler

keşke tohum satsalarda ek çıkart yaparak cevizin kökleri zedelememiş olsanız. tabii sonuçta tek bir ceviz tohumunuda 25 tl ye satamayacakları için böyle yapılıyor.
açık kök fidanlar satın aldığınız yöreye göre söküm zamanları değişiklik gösterir. ortalama kasım sonu aralık başı.
neyse hayırlısı olsun fidanlarınız, inşallah bol bol ceviz alırsınız.

Eski 12-11-2013, 13:53   #622
Ağaç Dostu

Alıntı:
keşke tohum satsalarda ek çıkart yaparak cevizin kökleri zedelememiş olsanız. tabii sonuçta tek bir ceviz tohumunuda 25 tl ye satamayacakları için böyle yapılıyor.
açık kök fidanlar satın aldığınız yöreye göre söküm zamanları değişiklik gösterir. ortalama kasım sonu aralık başı.
neyse hayırlısı olsun fidanlarınız, inşallah bol bol ceviz alırsınız.
amacım ticaret değil kendi tüketimimizi karşıladıktan sonra kalanını dağıtırım eşe dosta

Eski 12-11-2013, 14:18   #623
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
amacım ticaret değil kendi tüketimimizi karşıladıktan sonra kalanını dağıtırım eşe dosta
zaten o yüzden inşallah bol bol ceviz alırsınız dedim.
nasıl olsa sizin için cevizlerin boyu ağırlığı iç oranı standartlığı çok önemli olmayacak. inşallah bol ceviz alırsınız da bol bol yersiniz.

Eski 12-11-2013, 22:35   #624
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
sayın ermana dikeceğin 150 adet fidanların kökleri kesik ise 2 yıl onlarda gelişme yapmaz köke çalışırlar diktiğin yıl gelişmesi için sağlam kök yapılı fidan dik yoksa 150 adet fidan çok yer kaplar

nevsehirli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2013, 07:02   #625
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsehirli Mesajı Göster
sayın ermana dikeceğin 150 adet fidanların kökleri kesik ise 2 yıl onlarda gelişme yapmaz köke çalışırlar diktiğin yıl gelişmesi için sağlam kök yapılı fidan dik yoksa 150 adet fidan çok yer kaplar
yanlış anlaşılma olmasın altay cevizini 3 ayda gelişmediği için söksem mi acaba demedim. onun yerine bir chandler daha dikerim elimde kaliteli ceviz veren bir ağaç daha olur 30 kg ceviz alsam 300 tl her yıl getirisi olur bana o ağacın. altayı kendime yemelik bırakırım diye düşünüyordum ancak ağacın 70 rakımında yetişip yetişmeyeceğini dahi öğrenemedik düşük rakımda çok kalın kabuklu oluyormuş ben kıramam onları. standart meyva vermeyeceğine göre satamam,kendime yemelikte ayırmayı düşünmüyorum ancak sırf meraktan aldık duruyor işte. 3 aydır da uğraş verdik sökmeye de kıyamıyorum.

Eski 13-11-2013, 13:37   #626
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2013
merhaba, 89-90 yıllarında bulgaristandan gelen ve yasaklanan bir ceviz çeşidi var insan sağlına zararlı olduğu için yasaklanmış.o da çok ceviz yapıyor üzüm salkımı gibi acaba o cinsle alakası olabilir mi? ben nötrüm bu konuda belki o cinsten yeni sağlıklı bir tür geliştirmişlerdir. biz 2011 de kapama ceviz bahçesi kurcağımız zaman araştırdığımızda öğrendik böyle bir cinsin olduğunu getirtmek istedik fakat yasaklandığını öğrendik.Yasaklandığını arkadaşımın anneannesi yalova araştırmadan emekli bu bilgileri ondan almıştık.

sergunbasturk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2013, 16:55   #627
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sergunbasturk Mesajı Göster
merhaba, 89-90 yıllarında bulgaristandan gelen ve yasaklanan bir ceviz çeşidi var insan sağlına zararlı olduğu için yasaklanmış.o da çok ceviz yapıyor üzüm salkımı gibi acaba o cinsle alakası olabilir mi? ben nötrüm bu konuda belki o cinsten yeni sağlıklı bir tür geliştirmişlerdir. biz 2011 de kapama ceviz bahçesi kurcağımız zaman araştırdığımızda öğrendik böyle bir cinsin olduğunu getirtmek istedik fakat yasaklandığını öğrendik.Yasaklandığını arkadaşımın anneannesi yalova araştırmadan emekli bu bilgileri ondan almıştık.
salkım ceviz YOK bulgaristanda! kesinlikle! günün birinde sovietlerden işciler tarafından getirilip bir yerlere ekilmiş olabilir. yaygınlık kazanmış olsa okumuş duymuş olurum!

karabuz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2013, 18:53   #628
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sergunbasturk Mesajı Göster
Bir ceviz çeşidi neden yasaklanır ki? Genetiği mi değiştirilmiş yoksa?

ilsa44 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2013, 07:54   #629
Yeni Üye

veterdal's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2008
çok sıkı bir tartışma olmuş......

benim de 260 adetlik şebin-bilecik bahçem var... 5 yaşında.... hala beklemedeyiz verim için... bu yıl kendi ihtiyacımız kadarını aldık.. altay fidanı üreticisi bu konuda çok vaatkar, ona göre bu yıl ciddi ceviz satmam gerekirdi.. ancak birçok kişi gibi ben de konuya ihtiyatlı yaklaşmaktayım... gönül ister ki bizler ABD cevizinden daha iyi bir çeşit üretmiş olalım, ve bu çeşit ile dünya piyasalarında söz sahibi olalım, bu pazardan ekmek yiyelim... ancak burada yazılanlar bizlerde yeterli güveni oluşturamadı.

Forumun ilk mesajlarından sonra fidan üreticisi çekilmiş, diğer kullanıcılar mesajlaşmaya başlamışlar... açıkçası bu benim güvenimi sarstı. baştan 10-15 fidan alıp denemeyi düşünmüştüm, ancak şu an ondan da vazgeçmiş durumdayım..

Altay bahçesi kuran veya kurulmuş bahçeleri ziyaret edenlerden bu konuda bilgi beklemekteyiz.. sayın fidan üreticisi arkadaş, elinde fidan üretmek için tohum varsa (ki aşısız üretim yapıp satıyorsan 600.000 adet fidan üretecek tohumun olduğunu varsayıyorum) bu tohumları aldığın ağaçların 2013 sonbahar verimlerinin resimlerini bekliyoruz...

kendini ispatla ve bizin bu çeşidi tercih etmemizi sağla.....................................

veterdal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2013, 20:21   #630
Ağaçsever

Alıntı:
yanlış anlaşılma olmasın altay cevizini 3 ayda gelişmediği için söksem mi acaba demedim. onun yerine bir chandler daha dikerim elimde kaliteli ceviz veren bir ağaç daha olur 30 kg ceviz alsam 300 tl her yıl getirisi olur bana o ağacın. altayı kendime yemelik bırakırım diye düşünüyordum ancak ağacın 70 rakımında yetişip yetişmeyeceğini dahi öğrenemedik düşük rakımda çok kalın kabuklu oluyormuş ben kıramam onları. standart meyva vermeyeceğine göre satamam,kendime yemelikte ayırmayı düşünmüyorum ancak sırf meraktan aldık duruyor işte. 3 aydır da uğraş verdik sökmeye de kıyamıyorum.
Bütün yazdıkların hayal ürünü allah aşkına bilgi olarak bir şey biliyorsnız katkıda bulunun yoksa şöylemi yapsam böylemi etsem hayallerinizi yazarak sayfayıda boşdan yere meşkul etmeyiniz diğer diktikleriniz 3 ayda koca dal olduda altay küçükmü kaldı okuduklarımıza bakya kendimi allah allah demekten alamadım

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024