agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-07-2016, 15:37   #2671
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2016
Ceviz Yetiştiriciliği Başlangıcı İçin Tavsiyeleriniz Nelerdir?

İyi günler arkadaşlar. Hatay'da 50 dekar alanda yaklaşık 30 yıldır narenciye üretimi yapmaktayız. Arkadaşımla birlikte ceviz bahçesi dikimi projemiz var. Şuan için araştırma halindeyiz fakat internette bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olduğunu düşünüyorum. Yolun başındayken yanlış yönlendirmelere ve yanlış bilgilere sahip olmak istemiyorum. Sonuçta bu işi para kazanmak için yapıyorum. Emeğimin, zamanımın, paramın boşa gitmesini istemiyorum. Ceviz yetiştirciliği yapan sizin gibi tecrübeli arkadaşların doğru bilgilerine çok ihtiyacım olacak.

Ceviz dikimini yapmayı düşündüğümüz bölge Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Amanos Dağları'nın eteği olarak belirteceğim bir bölge. Arazi yaklaşık 50 dekar ve orman arazisi. Rakımı yaklaşık 250 mt. Bölge iklim olarak nemli bir iklim fakat dikimi yapacağımız yerde nispeten daha az nemli bir alan. Toprak yapısı taşlı-humuslu bir toprak yapısı var. Su sıkıntımız bulunmamakta. Eğim %6-%10 arası.

İşe başlamadan önce profesyonel bir danışman arkadaştan hizmet almak istiyoruz. Toprak analizi, uygun ceviz cinsinin seçimi, dikim aralığı vs gibi konularda seçtiğimiz arazinin iklim ve toprak tipine uygun, DOĞRU yönlendirme yapacak samimi danışman arkadaşlarımızın olduğundan eminim.

Kafama takılan bazı soruları sizinle paylaşmak istiyorum. Beni aydınlatacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

1-Orman müdürlüğüne ağaçlandırma başvurumuzu yaptıktan sonra Ziraat Bankası'ndan proje için krediye başvurmak istiyoruz. Geçmiş yıllardaki kaynaklardan edindiğim bilgilere göre kullandırılan kredinin faiz tutarı küçük işletmeler için kullandırılan tarım kredisinin 1/7'si kadar ve 15 yıl sonra geri ödemeli. Bu kredi ve koşullar güncellliğini korumakta mı?

2-Ceviz bahçesi kurulumunu ticari olarak ele aldığımızda profesyonel bir şekilde incelenmiş ve yapılmış bir fizibilite çalışması var mı? Yine bu konuda çok fazla bilgi kirliliği dolaşıyor internette bazı arkadaşlar 5. yılda bazıları 10. yılda bazıları 3. yılda verim aldıklarından bahsediyorlar. Yatırımımızın geri dönüş süresi nedir?

3-Gördüğüm kadarıyla genelde Chandler tipi bodur ceviz dikimi yapılıyor ülkemizde. Bahçe kurulumunu yapacağımz bölgenin nemli iklim tipinden dolayı Chandler kararma yapar mı? Bu sorun olduğu takdirde zirai ilaçlamayla çözümü mümkün mü?

4- Dekar başına ortalama yıllık bakım giderleri nedir? Budama konusunun da ağaç için en önemli etkenlerden biri olduğunu okumuştum. Budama olarak hizmet veren ekipler bulunuyor mu her yörede?

Yapacağımız projeye ışık tutması bakımından vereceğiniz samimi cevaplara güveniyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen brkrcp : 07-07-2016 saat 15:42 Neden: Kısaltma
brkrcp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 13:16   #2672
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2015
Biraz geç kalarak haziran 25 de tek dala indirdigim cevizlerimden yeni sürgün yerinden itibaren ilk fotoğraf 110 cm,ikinci fotograf 80 cm civarı diğer birçok ceviz fidanida 70-80 cm civarında,sormak istediğim şu acaba sağlıklı devam ederse 1,5 m gecerlermi,eger gecmezler ise bir dahaki seneye tepe vurumu yapıp yine liderimi oluşturmaya çalışıcaz.Daha önce fotoğrafları paylaşıp nail abinin tavsiyelerine uyabilseydik eminim istenen boya ulaşirdi.

Eklenen Resimler

recycan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 13:25   #2673
Yeni Üye

Örneğin ilk fotoğraftaki cevizi tek dala indirdigim de kestigim sürgünde bir o kadar vardı

Eski 11-07-2016, 14:37   #2674
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recycan Mesajı Göster
Biraz geç kalarak haziran 25 de tek dala indirdigim cevizlerimden yeni sürgün yerinden itibaren ilk fotoğraf 110 cm,ikinci fotograf 80 cm civarı diğer birçok ceviz fidanida 70-80 cm civarında,sormak istediğim şu acaba sağlıklı devam ederse 1,5 m gecerlermi,eger gecmezler ise bir dahaki seneye tepe vurumu yapıp yine liderimi oluşturmaya çalışıcaz.Daha önce fotoğrafları paylaşıp nail abinin tavsiyelerine uyabilseydik eminim istenen boya ulaşirdi.
Bu fidanlar kaç yaşında herhalde daha yeni dikildiler önümüzdeki marta kadar fidanlara iyi bakın ki iyi gelişip pişkinleşsinler. Marta fidanların durumuna göre tepe vurumu yaparsınız.

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 21:36   #2675
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dursunbeyli Mesajı Göster
Bu fidanlar kaç yaşında herhalde daha yeni dikildiler önümüzdeki marta kadar fidanlara iyi bakın ki iyi gelişip pişkinleşsinler. Marta fidanların durumuna göre tepe vurumu yaparsınız.
Syn dursunbeyli bunlar 2015 mayisin sonunda tüplü olarak dikidi,yanlış bazi uygulamalar ve soğuktan dolayı bu sene ye sıfırdan basladilar.şimdi soylediginizden anladığım kadarıyla seneye yeterli boy olmaz ise tepe vurumu yapıp lider olusturcaz dogru mu?

Eski 11-07-2016, 22:07   #2676
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Recycan bey;

ilk fotodaki çatal dal uzun bırakılmış,gövdeye yarım cm kala kesip sutut sür,2.fotoda sürgün başlangıcından 1 cm tırnak bırakarak eğimli şekilde kes sutut sür.Bunlara fidanın enerji harcaması istenmeyen bir durum.lilium abi de aynı söyler diye düşünüyorum.Fidanlarınızın bir çoğu martta tepe vurumuna gelecek gibi gelişimi iyi görünüyor.saygılar selamlar.

Lilium beğendi.
coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 23:59   #2677
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recycan Mesajı Göster
sormak istediğim şu acaba sağlıklı devam ederse 1,5 m gecerlermi,eger gecmezler ise bir dahaki seneye tepe vurumu yapıp yine liderimi oluşturmaya çalışıcaz.Daha önce fotoğrafları paylaşıp nail abinin tavsiyelerine uyabilseydik eminim istenen boya ulaşirdi.
Daha temmuz ağustos ayı var 1.5 mt reyi gecerler, geçmeyen olursa da tepe kesimi yapma bir sonraki yıl sürmeye devam eder tepe kesimi de bir yıl geçikmiş olarak bir sonraki yıl kesersin.

Bu kısımları neden kesmedin? hemen kes böylelerini

Name:  20160710_185002-1.jpg
Views: 2292
Size:  64.7 KB

Bunlar sabah güneşini alamıyorlar galiba, boy atmışlar ama gelişimleri zayıf gibi

recycan beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 12:33   #2678
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
Recycan bey;

ilk fotodaki çatal dal uzun bırakılmış,gövdeye yarım cm kala kesip sutut sür,2.fotoda sürgün başlangıcından 1 cm tırnak bırakarak eğimli şekilde kes sutut sür.Bunlara fidanın enerji harcaması istenmeyen bir durum.lilium abi de aynı söyler diye düşünüyorum.Fidanlarınızın bir çoğu martta tepe vurumuna gelecek gibi gelişimi iyi görünüyor.saygılar selamlar.
Syn coşkunsarikaya teşekkürler nail abide söyledi o kısımları kesicem,sizin henüz bahceniz yok diye biliyorum ama eminim bahçenizi kurarsanız muhteşem olacak ben.diktikten sonra bu forumun ceviz yazılarını okudum maşallah siz hepsini hatim etmişsiniz.

Eski 12-07-2016, 12:49   #2679
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Daha temmuz ağustos ayı var 1.5 mt reyi gecerler, geçmeyen olursa da tepe kesimi yapma bir sonraki yıl sürmeye devam eder tepe kesimi de bir yıl geçikmiş olarak bir sonraki yıl kesersin.

Bu kısımları neden kesmedin? hemen kes böylelerini

Eklenti 621645

Bunlar sabah güneşini alamıyorlar galiba, boy atmışlar ama gelişimleri zayıf gibi
Cevizin buradaki duayeni nail abi sizin ve birçok ceviz yetistiricisinin tecrübeleri ve tavsiyeleriyle bu ceviz işini Allahın izniyle başaricam,çünkü bu ceviz ilgisi başka birşey,cebimdeki parayı ençok severek harcadığım ceviz bahçem,inşallah soğukla mücadele konusunda yol kat edebilirsek olacak .Cevizler aksine sabah güneşi fevkalede aliyorlar akşam güneşi almıyorlar,ama bizim burada bu sene daha fazla yağmur vardı,güneş kendini temmuz itibariyle daha çok hissettirdi bundan olabilirmi.Capalama ve sulama konusuna dediğiniz gibi çok dikkat ediyorum,başka neler yapabilirim nail abi organik gubre karışımlı humik asit siparişi verdim ama sanki boylarını daha fazla uzatir gibi geliyor sizin tavsiyeniz nedir.

Eski 13-07-2016, 13:00   #2680
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2009
Ceviz?

Merhaba arkadaşlar.
Bizim bahçede 6-7 yaşlarında bir ceviz ağacı var.Bu ağaç meyve vermiyor.Cinsini bilmiyorum.7-8 mt boylandı ama meyve vermedi.Acaba ağaç aşısız mı ondan mı vermiyor,yoksa yeri mi iyi değil...Resimlerini ekte yolluyorum bilgi verirseniz sevinirim...

Eklenen Resimler

jack1020 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2016, 13:24   #2681
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jack1020 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.
Bizim bahçede 6-7 yaşlarında bir ceviz ağacı var.Bu ağaç meyve vermiyor.Cinsini bilmiyorum.7-8 mt boylandı ama meyve vermedi.Acaba ağaç aşısız mı ondan mı vermiyor,yoksa yeri mi iyi değil...Resimlerini ekte yolluyorum bilgi verirseniz sevinirim...
Güneş'i iyi alamayan ağaç meyve vermez fotolardan sanki olduğu yer gölge gibi geliyor.

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2016, 13:43   #2682
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Mersin ilinin Gözne yaylasında 28-30 yaşlarında ceviz ağacımız var .Meyveleri çok güzel ve iri oluyor.Kaman cinsi olduğunu söylüyorlardı fakat yol geçeceği için bu ağacı kesmemiz gerekiyormuş.Acaba bu ağacı sökup yeniden başka yere dikme şansımız olur mu.Bir tanıdığımıza sordum baharda ağaçlar uyanmadan geniş bir şekilde eşilip saçak köklerini koruyarak sökülürse uzun dalları da kesildikten sonra başka yere dikilirse kurtarma şansı olabileceğini söyledi.Kesilen kalın köklerinin ucuna aşı macunu sürmeyi ve toprağına köklendiriciler de eklemeyi düşünüyorum.leonardit ve fosfor oranı yüksek gübreler vermeyi yani.Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan fikir verirlerse çok teşekkür ediyorum.Selamlar.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2016, 17:04   #2683
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dursunbeyli Mesajı Göster
Güneş'i iyi alamayan ağaç meyve vermez fotolardan sanki olduğu yer gölge gibi geliyor.
yeri çok iyi değil kaldırım yapıldı kenarında kaldı ama cephesi güney.aşılı olup olmadığını bilsem ona göre haraket edeceğim,bide türü de belli değil bilmiyorum...aşısızsa zaten vermez ama aşılı ise boşuna kesmek ya da aşılamak için kesmiş olmak istemiyorum...kasımda söküp başka yere almayı düşünüyorum...öğlen 2 den akşama kadar güneş alan bir yer var müsait.oraya alsam yeterli güneş olur mu...malesef yerimiz çok dar ağaçlar iç içe kaldı hep..

Eski 13-07-2016, 17:19   #2684
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Mersin ilinin Gözne yaylasında 28-30 yaşlarında ceviz ağacımız var .Meyveleri çok güzel ve iri oluyor.Kaman cinsi olduğunu söylüyorlardı fakat yol geçeceği için bu ağacı kesmemiz gerekiyormuş.Acaba bu ağacı sökup yeniden başka yere dikme şansımız olur mu.Bir tanıdığımıza sordum baharda ağaçlar uyanmadan geniş bir şekilde eşilip saçak köklerini koruyarak sökülürse uzun dalları da kesildikten sonra başka yere dikilirse kurtarma şansı olabileceğini söyledi.Kesilen kalın köklerinin ucuna aşı macunu sürmeyi ve toprağına köklendiriciler de eklemeyi düşünüyorum.leonardit ve fosfor oranı yüksek gübreler vermeyi yani.Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan fikir verirlerse çok teşekkür ediyorum.Selamlar.
Merhaba
Çok anlamam ama o yaşlarda bir ağacı iş makinesiyle kazıp çıkarmanız gerekir.herhalde sizde zaten aynı şeyi düşünmüşsünüzdür.mevsim olarak bahar mı sonbahar mı onu iyice araştırın derim..ve dikeceğiniz yer mevcut yerinden çok farklı bir yerse (toprak yapısı olarak),bence söktüğünüz verden bolca toprak almayı unutmayın...bide yol ne zaman geçecek o da var..baharı ya da sonbaharı bekleyecek mi yolu yapanlar...kolay gelsin...

Eski 14-07-2016, 15:14   #2685
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olcayatay Mesajı Göster
merhabalar,

Benim Edirne'de yakınında dere akan verimli toprağa sahip 5400 m2 lik yerim var. buraya hobi amaçlı ceviz bahçesi kurmak istiyorum. İşin uzmanı birkaç ziraat mühendisi arkadaş sağolsun yardımcı oldu ve hepsi bölgemiz için chandler cinsi cevizi uygun gördü. şimdi ben kasım ayında dikmek üzere açık köklü fidan teminimi nereden yapabilirim ?

Diğer tüm işlemleri (ekim işlemi, sulama, gübreleme, çapalama vs. onları biliyorum) kendim yapacağım.

Teşekkürler.
ben bafra fidancılıktan aldım ve memnunum facebookta siteleri var

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 15:21   #2686
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brkrcp Mesajı Göster
İyi günler arkadaşlar. Hatay'da 50 dekar alanda yaklaşık 30 yıldır narenciye üretimi yapmaktayız. Arkadaşımla birlikte ceviz bahçesi dikimi projemiz var. Şuan için araştırma halindeyiz fakat internette bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olduğunu düşünüyorum. Yolun başındayken yanlış yönlendirmelere ve yanlış bilgilere sahip olmak istemiyorum. Sonuçta bu işi para kazanmak için yapıyorum. Emeğimin, zamanımın, paramın boşa gitmesini istemiyorum. Ceviz yetiştirciliği yapan sizin gibi tecrübeli arkadaşların doğru bilgilerine çok ihtiyacım olacak.

Ceviz dikimini yapmayı düşündüğümüz bölge Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Amanos Dağları'nın eteği olarak belirteceğim bir bölge. Arazi yaklaşık 50 dekar ve orman arazisi. Rakımı yaklaşık 250 mt. Bölge iklim olarak nemli bir iklim fakat dikimi yapacağımız yerde nispeten daha az nemli bir alan. Toprak yapısı taşlı-humuslu bir toprak yapısı var. Su sıkıntımız bulunmamakta. Eğim %6-%10 arası.

İşe başlamadan önce profesyonel bir danışman arkadaştan hizmet almak istiyoruz. Toprak analizi, uygun ceviz cinsinin seçimi, dikim aralığı vs gibi konularda seçtiğimiz arazinin iklim ve toprak tipine uygun, DOĞRU yönlendirme yapacak samimi danışman arkadaşlarımızın olduğundan eminim.

Kafama takılan bazı soruları sizinle paylaşmak istiyorum. Beni aydınlatacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

1-Orman müdürlüğüne ağaçlandırma başvurumuzu yaptıktan sonra Ziraat Bankası'ndan proje için krediye başvurmak istiyoruz. Geçmiş yıllardaki kaynaklardan edindiğim bilgilere göre kullandırılan kredinin faiz tutarı küçük işletmeler için kullandırılan tarım kredisinin 1/7'si kadar ve 15 yıl sonra geri ödemeli. Bu kredi ve koşullar güncellliğini korumakta mı?

2-Ceviz bahçesi kurulumunu ticari olarak ele aldığımızda profesyonel bir şekilde incelenmiş ve yapılmış bir fizibilite çalışması var mı? Yine bu konuda çok fazla bilgi kirliliği dolaşıyor internette bazı arkadaşlar 5. yılda bazıları 10. yılda bazıları 3. yılda verim aldıklarından bahsediyorlar. Yatırımımızın geri dönüş süresi nedir?

3-Gördüğüm kadarıyla genelde Chandler tipi bodur ceviz dikimi yapılıyor ülkemizde. Bahçe kurulumunu yapacağımz bölgenin nemli iklim tipinden dolayı Chandler kararma yapar mı? Bu sorun olduğu takdirde zirai ilaçlamayla çözümü mümkün mü?

4- Dekar başına ortalama yıllık bakım giderleri nedir? Budama konusunun da ağaç için en önemli etkenlerden biri olduğunu okumuştum. Budama olarak hizmet veren ekipler bulunuyor mu her yörede?

Yapacağımız projeye ışık tutması bakımından vereceğiniz samimi cevaplara güveniyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
ben bafra fidancılıktan fidan aldım ve memnunum facebooktan telefonlarına ulaşabilirsin ziraat mühendisleride var sana yardımcı olacaklarını düşünüyorum

brkrcp beğendi.
Eski 14-07-2016, 16:47   #2687
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2012
Uzun bir aradan sonra tekrardan Merhaba demek istiyorum 4 yıl önce böyle bir konu açmıştım konu sabitlenmiş ancak bazı sebeplerden ötürü buradaki tavsiyeleri yapamadığımdan istediğim sonuçtan çok uzaktayım.

Tarlamdaki ağaçlar 4 yaşına geldi yüzde 40 civarı kayıp var bu kaybı şimdilik önemsemiyorum kalan ağaçlar ile ilgilenmek gerekiyor diye düşünüyorum. Ağaçlarmız 4 yaşında olmasına rağmen bölgenin kurak bir bölge olması dolayısıyla 2-3 yaşındaki fidanlar gibi durmaktadır. Bu senede bölgede yaklaşık 2 aydır yağmur olmadığından bu seneki büyümede çok yavaş ilerlemekte.

Her şeyi bir kenara koyup sıfırdan başlarmış gibi yapmak istiyorum bununla ilgili desteğinize ihtiyacım var. Öncelikle neden bu kadar verimsiz oldu kendimce sebeplerini çıkardım size yazayım
1- İlk ekim esnasında yeterli toprak hazırlığının yapılmaması : 90 cm çapında bir burgu ile sadece ekim yapılacak çukurun toprağı gübrelendi yıllardır işlenmeyen arazi genelinde herhangi bir çalışma yapılmadı.
2- Bölgedeki su sıkıntısı : Köylüden gördüğüm hainlikler, devletin destek vermemesi bütçemin kısıtlı olması yüzünden ağaçlarıma yeterli miktarda su veremedim açıkçası ilk yıl kaybımın büyük sebebi bu oldu ve 4 senedir yağmurdan başka su veremedim ağaçlara.
3- Yanlış budama : Fidancının tavsiyesine göre Ekim ayında ektiğim ağaçları nisan ayında budadım ve taşıyıcı dallar çok alttan çıktı yerden bulaşan zararlılar yüzündende verimim çok düştü.

Benim sıralamış olduğum 3 büyük sorun buralarda sağlıklı bir geri dönüş olurmu bilmiyorum. Sizin önerilerinize açığım. Maddi olarak çok fazla kaynağım yok burası adam olur derseniz devletten faizsiz kredi kullanmayı düşünüyorum (kuyu, makine, işletme giderleri için). Bahçeyi merak edenler ziyaret edebilir Sakarya ili Geyve ilçesinde bulunmaktadır misafir edebilirim sizleri.

YeniBON ve saitsenol beğendi.
burak555 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2016, 20:21   #2688
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2016
Merhaba
Amasya Suluova ilçesine kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyoruz. Aşağıda ki bilgiler ışığında hangi tür ceviz dikmemiz daha doğru olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler...
Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir.
****Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir.*
Yağış
*İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm,*
Sıcaklık
İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir.
*Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.
Rüzgâr
*İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.

YeniBON ve Tugsad beğendi.
odak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2016, 11:11   #2689
Yeni Üye

2672 nolu mesajimda koyduğum sadece 2 cevizim ve diğerleri boy olarak fena degil ama odunlaşma henüz yok gibi sürgünler yeşil ama kalinlasmaya basladlar acaba ekim kasima kadar kendilerini kışa hazirlarmilar,malum sonbahar erken donlari bizim burada büyük risk.

Eski 08-08-2016, 08:26   #2690
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2016
Merhabalar,
Foruma yeni üye oldum ve ilk mesajım ama yaklaşık 1 yıldır forumu özellikle ana konularının tüm sayfaşarı dahil detaylı şekilde okudum.

Forumdan aldığım bilgiler, Doç. Dr. Mehmet Sütyemez ve Selami Bayrak ile iletişimim oldukça yararlı oldu diyebilirim.
Bu bilgiler doğrultusunda geçtiğimiz Ocak ayında Şarköyde 21 dönümlük bir arazi satın aldım. Bu ay itibariyle de çalışmalara başladık. Arkadaşıma aldığımız yakın arazi ile birlikte 30 dönümlük bir Chandler bahçesi kurmayı hedefliyoruz. Bahçenin kuruluş alamalarını ayrı bir başlık altında detaylıca paylaşıyor olacağım. Şimdiye kadar resmi kadastro ölçümü, demir sınır kazıkları, su etüt çalışması tamamlandı. Tarlanın 3 yerinden 2-3 mt derinlikte kesit açıldı ve toprak örnekleri alındı, fotoğraflandı. Patlatma, damalama ve dikim çukurları ile devam edeceğiz.

Öncelikle tecrubeli üyelere devam eden işlerle ilgili bir sorum olacak. Patlatma yaptıracağız. Köyde 100 hp traktör ile 3 lü patlatma ile çapraz olarak yapabiliyoruz. Deneme yaptırdım, yaklaşık 60-70 cm derinliğe ulaşabiliyor bu şekilde. Yetetli olur mu? Çapraz patlatma için makul dönüm maliyeti nedir? 200 tl/dönüm gibi bir ücret talep edildi ve yüksel midir? Bilen varsa dekar başına yaklaşık traktör çalışma maliyetletini paylaşabilir mi? ( patlatma, pulluk, diskaro, kültivatör, tapan ayrı ayrı oşacak şekilde)
Herkese saygılar
Yanıtlar için peşinen teşekkürler

YeniBON beğendi.
Fokumus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2016, 20:49   #2691
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2015
Ben 105lik traktör 5li patlatmayla tek yön yaptırdım.Dönümü 70 tl dediler 60 tlye anlaştım.Dozer saati 200 tl dediler. Saatte 2-3 dönüm yapıyor sanırım ama ben traktör ile yaptırdım.200tl dönüm maliyeti olarak biraz pahalı gibi.

YeniBON beğendi.
kocasedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2016, 09:05   #2692
Yeni Üye

Teşekkürler kocasedir.
Patlatma derinliği için 70 cm yeterli midir?

Eski 11-08-2016, 00:09   #2693
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın Fokumus, Bahçe şarköyün neresinde? şarköye her yıl bir kaç defa geliyorum martta yine oradayım,

Sormamın sebebi şarköyün güzel topraklarıda var kötü toprakları da kurmayı düşündüğünüz bahçenin eart görüntüsünü gönderebilirseniz daha iyi yardımcı olurum.

İyi derin humuslu bir toprak yapınız varsa 70 cm patlatma yeterli olur, aksi halde 70 cm yeterli olmaz.

Maliyet hesabı yapmanız ya da hesaplamanız tabi ki olması gereken bir şey, yalnız yapılan işin ne kadar yeterli olup olmadığını da araştırmanız gerekli yetersizse yapılan maliyette boşunadır.

Genel bir ifadeyle şöyle söyleyim önce yapılması gereken doğru nedir bunu tesbit etmek gerekir sonra maliyet hesaplanmalı.

Bahçe kurulumu yıllık bitkiye benzemez uygun toprak koşulları yoksa bahçe kurulmaz kurulmamalı ya da toprak koşulları bahçe kurulacak duruma getirilmeli, işte burada da maliyet ortaya çıkıyor değer mi değmez mi.

Her şeyi iyi düşünmek gerekir, bana sorarsanız en ucuz toprak uygun topraktır uygun olmayan topraklar hep daima maliyettir ve verim düşüklüğüdür.

Meletli ve Fokumus beğendi.
Eski 11-08-2016, 16:17   #2694
Yeni Üye

Sayın Lilium,

Yanıtınız için teşekkürler. Forumda yazı ve yanıtlarınızı takip ediyorum.

Tarla kızılcaterzi köyünde. 20 dekar civarında. Konum aşağıdaki gibi.

3 farklı noktada Kepçe ile 2,5 mt çukur açarak kesiti fotoğrafladık. 30,60,90 ve 2mt'den numune ayırarak kapattık. Fotoğraflar aşağıdaki gibi. Derinliklerde kayalık hiç çıkmadı.

Komsu tarla toprak analizi sonucu aşağıdaki gibi. Bizim numuneler de analize yakında gönderilecek.

Dikim çukurlarını 1,5x1,5x1,5 olarak açtırmayı düşünüyorum, yorumunuzu alabilir miyim?

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.

Düzenleyen Fokumus : 26-08-2016 saat 10:48 Neden: Resimler düzelmiş olmalı
Eski 12-08-2016, 23:12   #2695
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın Fokumus resimleriniz açılmıyor

Eski 14-08-2016, 11:24   #2696
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2016
Merhabalar, kendi konumda yanit alamadim. Actirdigim profillerden biri asagidaki gibi cikti, burasi dereye 50m uzaklikta, daha uzaktakilerde 3m kadar toprakta bir sorun gormedim. Elle kirilabilir boyle katmanlar ceviz agacini etkiler mi?

yilmazms Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 18:34   #2697
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2016
Ceviz agacını ne kadar sıklıkla sulama gerekıyor.su az olan yerde cevız yetısır mı

YeniBON beğendi.
önderönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2016, 14:57   #2698
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2016
Merhaba arkadaşlar form yeni üye oldum sizden öğrenmek istediğim Çanakkale merkeze bağlı terziler köyünün 1 km üstünde ormanlık alanda bir tarla aldım burada ne dike bilirim acaba ??? bu arada toprak analizi yaptırdım sıkıntı yok biraz asit istiyor.

YeniBON beğendi.
salf1105 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 14:43   #2699
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi odak Mesajı Göster
Merhaba
Amasya Suluova ilçesine kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyoruz. Aşağıda ki bilgiler ışığında hangi tür ceviz dikmemiz daha doğru olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler...
Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir.
****Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir.*
Yağış
*İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm,*
Sıcaklık
İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir.
*Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.
Rüzgâr
*İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.
bafra fidancılıktan fidan alıp dikebilirsiniz kendi üretimleri vardır facebookta siteleri mevcuttur

Eski 22-08-2016, 22:38   #2700
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Herkese Selamlar...Sessiz bir takipçi olarak forumun genelini okudum. 700 rakım da,çevresine göre yüksekte ve kuzey yönüne eğimli 47 dekar yek pare arazide chandler türü ceviz dikmeyi düşünüyorum. 9×9 aralıklı isaretlemeleri önümüzdeki hafta yapıp sonrasında 1,5×1,5×1,5 derinlikli 500 civarı çukur açtırıp alt üst yaparak kapatmayı düşünüyorum. Kasım ayı başında 60 santim derinliğinde çukurlar açıp 1 ay bekledikten sonra 15cm yıllanmış hayvan gubresi üzerine 15cm toprak atıp dikimi gerçekleştirme niyetindeyim. Her türlü eleştiri ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılar...

calaskar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024