agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2013, 11:42   #1021
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2012
Budama konusunda bir kaç şey sormak istiyorum 5 yaşına kadar şekil budaması yapılmalıdır deniyor bende geçen sene ekim ayında ekilen fidanları bu sene nisan ayında 3 göz bırakacak şekilde budadım ancak benimle aynı zamanda eken bir kaç tanıdığım var biz budamadık ilk sene budanmaz diyorlar.Onların ağaçları benim ağaçların iki katı durumda.Bende yanlış yaptım diye düşünmeye başladım.Sizce doğrusu ne olmalıdır.Fidanı bir kaç sene budamamak kendisine gelmesini sağlamak mı ? yoksa sürekli budayıp kontrollü şekilde büyümesini sağlamak mı ?

burak555 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 12:17   #1022
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Bu gün kasabamızda bulunan tarım ilçeye bağlı ziraat mühendisi bir bayanla görüşmem oldu ben ceviz fidanı dikeceğim dikim yapacağım alan 15 dekar dedim ve sizden destek almak istiyorum dedim.Ziraatçi bana dediki devlet kapama bahçe ye destek veriyor dedi 10 dekara destek veriyor dedi ve sadece 10 dekara 1000 tl alabilirsin dedi ben dedim nisanda dikim yuapacağım ve kasımda çukurları açtıracağım dedim o da bana dediki çukurları şimdi açtırma iyi olmaz dedi dikimi ne zaman yapacaksan o zaman açtır çukurları dedi bende dedimki internetten araştırdım ve dikim yapılacak yeri önce sürecekmişiz ve çukurları dikim yapmadan 3-4 ay önce açtırmamız gerekiyormuş dedim ama o bana dediki hayır öyle birşey yok dikimi ne zaman yapacaksan o zaman çukuru kazacaksın dedi bu doğrumu .Ziraatçime güvenmelimiyim .

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 13:16   #1023
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
Bu gün kasabamızda bulunan tarım ilçeye bağlı ziraat mühendisi bir bayanla görüşmem oldu ben ceviz fidanı dikeceğim dikim yapacağım alan 15 dekar dedim ve sizden destek almak istiyorum dedim.Ziraatçi bana dediki devlet kapama bahçe ye destek veriyor dedi 10 dekara destek veriyor dedi ve sadece 10 dekara 1000 tl alabilirsin dedi ben dedim nisanda dikim yuapacağım ve kasımda çukurları açtıracağım dedim o da bana dediki çukurları şimdi açtırma iyi olmaz dedi dikimi ne zaman yapacaksan o zaman açtır çukurları dedi bende dedimki internetten araştırdım ve dikim yapılacak yeri önce sürecekmişiz ve çukurları dikim yapmadan 3-4 ay önce açtırmamız gerekiyormuş dedim ama o bana dediki hayır öyle birşey yok dikimi ne zaman yapacaksan o zaman çukuru kazacaksın dedi bu doğrumu .Ziraatçime güvenmelimiyim .
Forumu baştan sona okuyun,aradığınız bütün bilgileri bulacaksınız.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 14:03   #1024
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2013

ENERJİİ beğendi.
sanal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 14:08   #1025
Yeni Üye

Eski 21-10-2013, 14:09   #1026
Yeni Üye

Eski 21-10-2013, 14:15   #1027
Yeni Üye

Eski 21-10-2013, 14:21   #1028
Yeni Üye

Arkadaşlar cevizleri 10 mt ara ile diktim araları boş durmasın cevizlerden gelir elde edinceye kadar erik diktim cevizler büyüdüğünmde erikleri keseceğim.
ilk resimde gördüğünüz cevizin cinsini bilmiyorum araziyi aldığımda vardı ağaç 20 yaşında var ilk aldığım sene ceviz tek tük olmuştu bu sene bol bol su verdim şekilde görüldüğü gibi bol bol ceviz verdi.su her zaman şart aklınızda olsun ceviz çeşitlerine gelince bulduğum her türden ekdim hangisinden iyi meyve alırsam ondan aşı yapacağım kimsenin lafı ilede 5-10 yıl emek verdiğim ağaçları boş boş bekleyemem tavsiyem sizde öyle yapın ilk resimde gördüğünüz ağaçın bir dalına amarikan cinsi aşıladım bakalım ne olcak rakım 1400 mt 2 yıl önce diktiğim amarikan menşeli ağaçta bu yıl 2 meyve oldu içide doluydu ama kimse bana bile kanıpda dikmesin. fotoları 2 ay önce çekmiştim tabi şimdi cevizleri yiyorum))
gördüğünüz sulama havuzu hiç bir masraf etmeden kendiliğinden doluyor karşıki dağda su buldum 500 mt hortum ile havuza aldım)
4 resimde gördüğünüz gibi damla sisteminide yer altına aldımki yer yıl toplama zahmetinden kurtuldum.Hemde bir damla suyumu bile boşa harcamıyorum.İlerde suyum yetmez ise resimlerde gördüğünüz kavak ağaçlarının dibinde su akmaktadır.Su motoru ilerde onu istediğim zaman havuza basacak ekipmanım var.
sulama işi Allahında yardımıyla vanaları açmaya kaldı seneye bol bol sularım bahçemi...havuz 1,5 gunde doluyor bahçemde 200 erik ile 140 ceviz var hepside 3 yaşında 50 ceviz daha dikeceğim en yakın zamanda herkeze bol kazançlar.....

karabuz ve 44baba beğendi.

Düzenleyen sanal : 21-10-2013 saat 15:00
Eski 21-10-2013, 15:57   #1029
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Forumu baştan sona okuyun,aradığınız bütün bilgileri bulacaksınız.
Yani ziraatçi haklı diyosun.

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 08:02   #1030
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Bu güne kadar fidanların gövdelerini silikonsuz mat plastik boya ile boyadım.Bu boyanın ömrü kısa oldu ve fazla dayanmadı.

Silikonlu plastik boya kullansam bir zararı olur mu ? Silikonlu boya suya daha dayanıklı ancak gövdenin hava ile temasını tamamen kesebilir diye kararsız kaldım.
Degerli dostum su bazlı plastik boya kullan slikon dediğin gibi hava aldırmaz

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 08:14   #1031
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsehirli Mesajı Göster
kürekle **** burgu ile dikilen fidanlar gelişmez kurur gibi söylentilere ben inan mıyorum kepce ile 1+1 kazılırmış peki 1..1 bi fidan kökü için yeterlimi 1+1 ide doldurunca kök o zamanda kurur o zamanda gelişmez sanki babalarımız dedelerimiz kepce ile mi kazdırıp dikiyorlardı kepce dağ ve tepe yamaclarında hiç işlenmemiş sert kayalı bölgeler için kullanılmalı bence önceden işlenmiş topraklara kürekle dahi diksen bi zararı olmaz sizler ağacın kökünü hafife alıyorsunuz arkadaşlar ben fidan dikecek arkadaşa eğer toprak yumuşak elle **** burbgu ile kazıp dike bilirsen öyle yap kepce para verip fazladan masraf çıkarma kendine benim tavsiyemde budur sıra aralarınıda en az 7 metre olsun fidan aralarınıda 4.5.6.7.8. vs nasıl istersen öyle dik derim ben saygılar
Degerli dostum atalarımıza saygı duyorum ama kepçe gibi bir imkan varsa kepce ile kzılır ama ceviz derin kok yapan bir ağaç türü bakın bu tartışmalar başka bir agaç türünde varmı Atalarımız misal babam 90 yaşında ben babamın diktıgı agaca aşı yapmak için kestiğimde babam çok üzülmüştü cevize aşı olmaz agacı kuruttun diye ama aşı tuttu babamda sevinç başladı meyveleri gorunce tamamını aşı yaptırdı ceviz budanmaz derlerdi ama şimdi budansın deniyor ama dikilecek ceviz agacı ise kepçe ile dikimler her zaman iyi sonuç veriyor ,ama kepçe imkanı olmayan arkadaşlar kazabildiği kadar derin çukur kazmaları fidan için zorunluluk arz edebilir.Burgu ile kazılacaksa mutlaka burgunun yaptıgı çukurları manılla,bel gibi aletlerle veya içerisine su doldurup duvarların çökermesi gerekir saygılarımla

Eski 22-10-2013, 18:44   #1032
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2013
Sayın Lilium 7x 3,5 bahçeler İspanya'da var 35-40 yıllık bir bahçeyi(400 dönüm kadar) görme imkanım oldu. Cevizler bir set üzerinde ve yanyana dikilmişler. Tamamı makineli tarım. Cevizi makinalı silkeliyorlar ve Walnuts makinaları ile topluyorlar. Bahse konu cevizler birbirine geçmişler fakat ana koridor üzerindeki cevizlerden faydalanıyorlar zaten. Tüm sıra tek bir ağaç olarak kabul ediliyor. Yani bir sırada 600 ceviz ağacı varsa tüm ağaçlar tek ağaçmış gibi işlem görüyor.

arzubayri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 08:23   #1033
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzubayri Mesajı Göster
Sayın Lilium 7x 3,5 bahçeler İspanya'da var 35-40 yıllık bir bahçeyi(400 dönüm kadar) görme imkanım oldu. Cevizler bir set üzerinde ve yanyana dikilmişler. Tamamı makineli tarım. Cevizi makinalı silkeliyorlar ve Walnuts makinaları ile topluyorlar. Bahse konu cevizler birbirine geçmişler fakat ana koridor üzerindeki cevizlerden faydalanıyorlar zaten. Tüm sıra tek bir ağaç olarak kabul ediliyor. Yani bir sırada 600 ceviz ağacı varsa tüm ağaçlar tek ağaçmış gibi işlem görüyor.
Degerli dostum bir sırada 600 agaçtan nekadar ürün alınıyor,arazi duzmu bu knularda biraz bilgi verebilirmisiniz

Eski 25-10-2013, 09:01   #1034
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Herkese Selam,

9 Eylülde 400 adet çukuru açtık bekliyoruz. Bunları önümüzdeki ay başı 4/5 orananında kepçeyle kapattırmayı düşünüyorum. Kürekle olacak gibi durmuyor. Aralık sonuna kadar toprak yerleşir kalanını kürekle tamamlarız diye düşünüyorum. Mantıklı mı?

şimdiden teşekkürler

Düzenleyen tiryaki : 25-10-2013 saat 10:18
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2013, 18:43   #1035
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Herkese Selam,

9 Eylülde 400 adet çukuru açtık bekliyoruz. Bunları önümüzdeki ay başı 4/5 orananında kepçeyle kapattırmayı düşünüyorum. Kürekle olacak gibi durmuyor. Aralık sonuna kadar toprak yerleşir kalanını kürekle tamamlarız diye düşünüyorum. Mantıklı mı?

şimdiden teşekkürler
Çok mantıklı çukurlar dolmak bilmiyor ben vişne dikerken sürgülü bir kazayağı ile çukurlarn üzerinden sürdüm hem biraz çukurlar doldu hemde yumuşak toprak oluştu dikmesi kolaylaştı kepçeye gerek yok ama traktörle çok dikkat edin traktör çukura düşmesin. Kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2013, 22:16   #1036
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Şu aralar mevsim zamanı traktör bulunmuyor, kepçe hazır

Eski 26-10-2013, 00:29   #1037
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Fidan çukuru kazıldığında hemen üstten çıkan toprağı tekrar çukura doldursak olur mu? Dikim zamanı işi biraz azaltmış oluruz diye düşünüyorum.

ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2013, 08:24   #1038
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilsa44 Mesajı Göster
Fidan çukuru kazıldığında hemen üstten çıkan toprağı tekrar çukura doldursak olur mu? Dikim zamanı işi biraz azaltmış oluruz diye düşünüyorum.
Süper olur kepçe çalışırken yer değiştirmeden üst toprağı çukura attır.Yağmurlar başlamadan şimdi tam zamanı.

ilsa44 beğendi.
Eski 27-10-2013, 17:34   #1039
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Foruma yeni katıldım. Öncelikle tecrübelerini ve bilgilerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Bir sorum olacak. Yaklaşık 9 yaşında kaman ağaçlarım var. İçine dolgun gayet iyi, verimliler. Özellikle bu yıl ağaç başı 25- 30 kg kabuklu kurumuş meyve veren ağaçlarımız baya oldu. 40 ağaç daha dikeceğim. Çukurlar kazıldı. 7,5m x 6 m şeklinde. Chandler dikmeyi kararlaştırdık, ama bu yıl komşumuzun chandler bahçesindeki cevizlerini kırdığımda içlerini tam doldurmadığını, büzüşük olduklarını gördüm. Bahçeye çok da iyi bakıyorlar. Neden büzüşük, içini tam doldurmuyor olabilir? Acaba başka bir cins mi dikmeliyim?
Yer: Isparta/Yalvaç
Rakım: 1240

ms200 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 18:39   #1040
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ms200 Mesajı Göster
Foruma yeni katıldım. Öncelikle tecrübelerini ve bilgilerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Bir sorum olacak. Yaklaşık 9 yaşında kaman ağaçlarım var. İçine dolgun gayet iyi, verimliler. Özellikle bu yıl ağaç başı 25- 30 kg kabuklu kurumuş meyve veren ağaçlarımız baya oldu. 40 ağaç daha dikeceğim. Çukurlar kazıldı. 7,5m x 6 m şeklinde. Chandler dikmeyi kararlaştırdık, ama bu yıl komşumuzun chandler bahçesindeki cevizlerini kırdığımda içlerini tam doldurmadığını, büzüşük olduklarını gördüm. Bahçeye çok da iyi bakıyorlar. Neden büzüşük, içini tam doldurmuyor olabilir? Acaba başka bir cins mi dikmeliyim?
Komşunun cevizleri chandler olmayabilir.Benim rastladığım chandlerlerde hem iç dolgundu hem güneş yanığı yoktu.

Eski 27-10-2013, 19:52   #1041
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn. tiryaki,

Kepçe ile doldurursanız dikerken rahat ederseniz, aksi takdirde çok yevmiye ödersiniz.

Sn. ilsa44,

Çıkan toprak hava ile ne kadar uzun süre temas ederse o kadar iyi. "Yanmış" olur.. Yani toprak havalanır, içine bakteriler nüfuz eder.

tiryaki ve ilsa44 beğendi.

Düzenleyen Çamtepe : 28-10-2013 saat 07:46 Neden: Cümle eksik kalmış
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 20:56   #1042
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Komşunun cevizleri chandler olmayabilir.Benim rastladığım chandlerlerde hem iç dolgundu hem güneş yanığı yoktu.
Fidanları Düzce den sertifikalı aldı. Cinste sorun yok. Chandler cinsi. Fakat içini tam olarak dolduramamış. Büzüşük bir iç çıkıyor. Bunun nedeni ne olabilir? Rakım mı tutmuyor, ağaç yeterince beslenemiyor mu? Bunu bilmiyorum. Kaman, Şebin, Bilecik gibi türler çok iyi dolduruyor içini. Eğer hava koşulları bu cinse uymuyorsa farklı bir cins dikeceğim, uyuyor ise de neden içini doldurmuyor? Gelen fidanlarla alakalı bir durum mu bilmiyorum.

Eski 28-10-2013, 08:45   #1043
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn. tiryaki,

Kepçe ile doldurursanız dikerken rahat ederseniz, aksi takdirde çok yevmiye ödersiniz.

Sn. ilsa44,

Çıkan toprak hava ile ne kadar uzun süre temas ederse o kadar iyi. "Yanmış" olur.. Yani toprak havalanır, içine bakteriler nüfuz eder.
Teşekkürler sevgili Çamtepe.

Yanmayı tırnak içine almanıza sevindim çünkü ben de toprağın yanmasının doğru bir terim olmadığını düşünüyorum. Yanmasından ziyade kök gelişiminin kolaylaşması ve toprağın havalanmasının azoto bakteri oluşumuna olumlu etkisi olacağını düşündüğüm için çukur açtırdım.

Eski 28-10-2013, 09:05   #1044
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
toprak hazırlığında bahçeye kaz ayağı çektirdim. sizce çukurları açtırdıktan sonra mı bahçeye gübre döktürüp tırmık çektirmeliyim yoksa ilk önce gübre ve tırmığı halledip mi çukurları açtırmalıyım.
bence önce taban gübrelemesini yaptırırsam kepçe toprağı ezecek ve verdiğim gübre köklere değebilecek diye düşünüyorum ama yine de bir teğit etmek istedim.

bir de ceviz bahçesinin hemen yanında evin bahçesine 15 adet çeşitli meyvalardan oluşan ağaçlar dikmek istiyorum. çukurlarını hazırladım ancak ileride caviz ağaçları için ne gibi sakıncalar yaratabilirler.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 09:06   #1045
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum cemal61 tamam kasımda diksinde toprakta uygun diyelim hangi çeşid dikmeyi önerirsin burada tartışalım saygılarımla
ben genelde yerli çeşitlerin dikilmesini öneririm çünkü ülkemizin şartlarına adapte olmuş çeşitlerin dikilmesini tavsiye ederim bizim yerli çeşitlerimizin yabancı çeşitlerden verimi fazladır ve damak tadı daha güzeldir. hangi çeşit olması gerektiği noktasında ise tarlanın konumuna ve rakıma göre, ilkbahar ve sonbahar donlarına göre karar verilmeli

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 10:33   #1046
Yeni Üye

yalvaç ile benim bahçe yakın sayılır rakımlarda aynı benim chadler dede bi sorun olmadı 2 yaşında fidanın cevizi içi doluydu rakım aynı seviyelerde bence sen chadler dikme iyi bir aşı bul yetişkin ağaçlarının bir kaç dalını aşıla bildiğimiz kam cevizlerini dik bu sene aşıların verimine göre kamanları aşı yaparsın boşuna rikse girme

Eski 28-10-2013, 10:36   #1047
Yeni Üye

Alıntı:
o dikeceğin ağaçlarıda 7,5*6 dikme en az 10 olsun sonra bir birine girer ağaçlar pişman olursun

Eski 28-10-2013, 13:36   #1048
Ağaçsever

sayın sanal yorumlarınız için teşekkür ederim. Çukurlar 2 ay önce kepçe ile eşildi. Alana ne kadar fidan dikebilirsek o kadar iyi. Zaten fidancılarla görüşüyorum, küçük taç yapar diyorlar. Birbirlerine girecek olurlarsa budama ile düzeltilir diye düşünüyorum. Sizin bahçede içi dolgun ise rakım ile ilgili bir sorunumuz yok demektir. Fidancılarla konuşuyorum. Sizin yörede bilecik içini dolduruyor mu diye sordu. Eğer bilecik içini dolduruyorsa chandler de sorun olmaz diyor. Yok bilecikte içini tam doldurmazsa fernor göndeririz garanti olur diyorlar. Bir de şunu ekliyor. Chandler cevizi kaman ve şebin gibi tam dolgun olmuyor genelde diyor.

Eski 28-10-2013, 13:42   #1049
Ağaçsever

Bir de şunu sormak istiyorum. Bu fidanlardaki etiket rengi önemli mi? Sarı etiketli fidan ile mavi etiketli fidan arasında ne fark var?(devlet desteklemesi dışında) Mavi daha pahalı. Mavi etiketli fidan daha mı verimli olur?Anaçları üniversiteden geliyor deniyor. Devlet desteklemesi almayacağım. Mavi etiketli mi alsam iyi, yoksa sarı etiketli mi?

Eski 30-10-2013, 12:48   #1050
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
sayın sanal yorumlarınız için teşekkür ederim. Çukurlar 2 ay önce kepçe ile eşildi. Alana ne kadar fidan dikebilirsek o kadar iyi. Zaten fidancılarla görüşüyorum, küçük taç yapar diyorlar. Birbirlerine girecek olurlarsa budama ile düzeltilir diye düşünüyorum. Sizin bahçede içi dolgun ise rakım ile ilgili bir sorunumuz yok demektir. Fidancılarla konuşuyorum. Sizin yörede bilecik içini dolduruyor mu diye sordu. Eğer bilecik içini dolduruyorsa chandler de sorun olmaz diyor. Yok bilecikte içini tam doldurmazsa fernor göndeririz garanti olur diyorlar. Bir de şunu ekliyor. Chandler cevizi kaman ve şebin gibi tam dolgun olmuyor genelde diyor.
Degerli dostum toprak tahlili sonucuna gore cevizin içinin doldurup doldurmayacagı kısmen belli olur,yoksa bilecik doldurmazsa çhantler olur o doldurmazsa bu olur çocuk oyuncagımı bu iş saygılarıma

ENERJİİ beğendi.

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024