agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2014, 18:20   #1321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2014
biraz tekrar yazdım galiba sürekli takip ediyorum ama aranıza yeni katıldım...

mehtug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 23:06   #1322
Yeni Üye

tolga68's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2012
arkadaşlar sizden bir konuda yardım istiyorum (konu bura değilse kusura bakmayın) hazineden arsa kiralamak istiyorum(**** orman işletmeciliği arsa veriyor mu bilmiyorum) acaba nerelere başvurmam gerekiyor. 49 yıllığına kira işi bitti mi acaba?

tolga68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 17:09   #1323
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehtug Mesajı Göster
biraz tekrar yazdım galiba sürekli takip ediyorum ama aranıza yeni katıldım...
sayım mehtug: yer sanırım konya ereğli. ereğlide ulusoy fidancılık var MAhmut abi ile bağlantı kurabilirsen kendi yeni kurduğu ceviz bahçeleri var faydalı oalbileceğini düşünüyorum.internet sayfasıda var ulusoy fidancılık.iyi günler

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 17:11   #1324
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Arkadaşlar evin ceviz ihtiyacını karşılamak için iki tane chandler fidanı diktim. Yer bulamadığım için pedro cevizine 60 metre uzağa dikmek zorunda kaldım. Pedro ile chandler arasında ev var. Bu mesafeden chandler da tozlaşma olur mu?

Komşum da chandler ceviz dikti. Tozlayıcısı franquette 70-80 metere uzakta buradan tozlaşma olabilir mi?

Ya da gelecek yıl chandlerin bir dalına pedro aşılasam olur mu?
Yakınlarına pedro dikme imkanım yok diğer fidanlara ve meyvelere zarar verebilir. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

bahçıvan55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 17:43   #1325
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahçıvan55 Mesajı Göster
Arkadaşlar evin ceviz ihtiyacını karşılamak için iki tane chandler fidanı diktim. Yer bulamadığım için pedro cevizine 60 metre uzağa dikmek zorunda kaldım. Pedro ile chandler arasında ev var. Bu mesafeden chandler da tozlaşma olur mu?

Komşum da chandler ceviz dikti. Tozlayıcısı franquette 70-80 metere uzakta buradan tozlaşma olabilir mi?

Ya da gelecek yıl chandlerin bir dalına pedro aşılasam olur mu?
Yakınlarına pedro dikme imkanım yok diğer fidanlara ve meyvelere zarar verebilir. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.
Chandler ceviziniz hem Pedro'dan hem de Franquette'den rahatlıkla toz alır.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 14:59   #1326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Galeri: 3
Ceviz meyve

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum bende 2 adet ceviz ağacı var cinslerini bilmiyorum 6 yaşındaki ceviz ağacı hiç meyve vermedi 5 yaşındaki de 8 tane ve çok iri ceviz verdi bunların meyve vermemeleri normal mi

gölbekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 08:50   #1327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
bahara girdiğimiz şu günlerde hepimiz artık fidanlarımızı dikmeliyiz. bende bir kaç ceviz ağacı diktim. fidanı aldığım kişi 50-60 cm'den tepe vurması yapmam ve lider dal oluşturmam gerektiğini söyledi. ancak ben lider dalın altında yan dal verdirmelimiyim diye sormadım. 50-60 cm'den lider dal oluşturduktan sonra yerden ne kadar yüksekten taç oluşturmaya başlamalıyım. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

övünç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 10:09   #1328
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba ceviz yetiştirmek isteyen arkadaşlar humikasit ve/veya leonarditi kullanmalarını tavsiye ederim. Hem meyve gelişimine hem de ağaç gelişimine müthiş faydası var.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 20:43   #1329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Fernor ve chandler ceviz fidanı

Herkese selamlar, saygılar. Uşak bölgesinde yaklaşık 15 dönüm arazi satın alarak ceviz bahçesi kurmaya niyetim var ve uzun süredir arazi hazırlığı, fidan seçimi vs. konularda kendi çapımda araştırmalar yapıyorum. Uşak bölgesi 950 mt. rakımda ve karasal iklimin daha hakim olduğu bir bölgedir. Her karasal bölgede olduğu gibi bazı senelerde ekim, kasım ve mart aylarında zaman zaman don olayı olabilmektedir. Ancak aşırı sertte geçtiğini söyleyemem. Dikebileceğim ceviz fidanı cinslerini araştırıyorum. Malumunuz üzere chandler ceviz verim açısından son derece popüler, Uşak'ta bu cinsi dikip donlardan pekte etkilenmediğini söyleyenlerde var, terside. Ancak fernor cinsinin chandler cevize göre gerek sonbaharda 10 gün erken yaprak dökmesi, gerek ilkbaharda 10 gün geç çiçek açması sebebiyle tercih edilmesi gerektiğini söyleyenlerde var. Ancak 5 yaş üstü fernor bahçesi olmadığı için verimi hakkında yorum getirebilen mevcut değil. Benim ricam, ceviz fidanı seçiminde bana yardım etmenizdir. Fernor cevizin verimi nasıldır? Budaması chandler ile benzermidir? Bakımı benzermidir ? Taç yapıları benzermidir ? Chandler Uşak için uygun bir ceviz midir ? İyi bakımla donları atlatabilir mi? Gelir kaynaklı kuracağınız bahçenizde hangi cins cevizi seçerdiniz? Teşekkür ederim.

kurtbeytr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 21:11   #1330
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
ömür uşak nickli uşaklı kardeşimizin ceviz bahçesi var o cevap verir aynı zamanda ceviz yetiştiriciliği başlığını okumanı tavsiye ederim saygılar.

ömür-uşak beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 09:04   #1331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kurtbeytr Mesajı Göster
Herkese selamlar, saygılar. Uşak bölgesinde yaklaşık 15 dönüm arazi satın alarak ceviz bahçesi kurmaya niyetim var ve uzun süredir arazi hazırlığı, fidan seçimi vs. konularda kendi çapımda araştırmalar yapıyorum. Uşak bölgesi 950 mt. rakımda ve karasal iklimin daha hakim olduğu bir bölgedir. Her karasal bölgede olduğu gibi bazı senelerde ekim, kasım ve mart aylarında zaman zaman don olayı olabilmektedir. Ancak aşırı sertte geçtiğini söyleyemem. Dikebileceğim ceviz fidanı cinslerini araştırıyorum. Malumunuz üzere chandler ceviz verim açısından son derece popüler, Uşak'ta bu cinsi dikip donlardan pekte etkilenmediğini söyleyenlerde var, terside. Ancak fernor cinsinin chandler cevize göre gerek sonbaharda 10 gün erken yaprak dökmesi, gerek ilkbaharda 10 gün geç çiçek açması sebebiyle tercih edilmesi gerektiğini söyleyenlerde var. Ancak 5 yaş üstü fernor bahçesi olmadığı için verimi hakkında yorum getirebilen mevcut değil. Benim ricam, ceviz fidanı seçiminde bana yardım etmenizdir. Fernor cevizin verimi nasıldır? Budaması chandler ile benzermidir? Bakımı benzermidir ? Taç yapıları benzermidir ? Chandler Uşak için uygun bir ceviz midir ? İyi bakımla donları atlatabilir mi? Gelir kaynaklı kuracağınız bahçenizde hangi cins cevizi seçerdiniz? Teşekkür ederim.
Uşak Marlık köyünde coğ.öğrt.Sabri hocanın bahçesi var Bol miktarda chandler ağacı ve diğer çeşitleri mevcut bahçesini gör.Benimle görüşmek istersen telefonum 0535 8166354 konuşuruz kolay gelsin hangi köyde düşünüyorsun.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 18:55   #1332
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Merhaba ceviz yetiştirmek isteyen arkadaşlar humikasit ve/veya leonarditi kullanmalarını tavsiye ederim. Hem meyve gelişimine hem de ağaç gelişimine müthiş faydası var.
Merhabalar,
hümik asit ve leonardit kullanım alanı çok geniş olan popüler maddeler. Cevize özgü tecrübeler hakkında kullanan arkadaşlar bilgi verebilirler mi?
Örneğin, kullanım şekli, kullanım miktarı, uygulama sıklığı nasıl olmalıdır?
Kullanmakla kullanmamak arasındaki fark hakkında neler söylenebilir? Nasıl bir performans artışı gözlenmiştir?

Teşekkürler..

faruk demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 19:23   #1333
Ağaç Dostu

Bu gün ceviz ve vişne ağaçlarım için biovin+map gübresi ve eddha şelatlı demir gübresi attım.Hepsini bitiremedim yalnız düzenleri ayarlamak map gübresini eritmek baya uzun sürdü.Yarın devam edeceğim.Yağmur öncesi ağaçların iz düşümüne kullandım.Biovin pancar kooperatiflerinde satılıyor 27 kilo 34 tl içeriğini internetten araştırabilirsiniz.Geçen yıl 45 tl idi fiyatı düşürmüşler.Ağaçların çiçeklenmesine 45 gün kala atıldığında çiçek ve meyve bol oluyor.

sedatkso ve kamkat38 beğendi.
Eski 04-03-2014, 13:50   #1334
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Arkadaşlar,

emin olmak için soruyorum, basit bir soru. Bahçemdeki 40 kadar chandler (1. yaşında) başka bir bahçeye taşıyacağım. Nisan ortasında gözler uyanıncaya kadar yapabilirmiyim bu taşıma işlemini? Rakım 800mt Antalya .
Mart sonundan önce vaktim olmayacak gibi duruyor da.

teşekkürler

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2014, 14:23   #1335
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Arkadaşlar,

emin olmak için soruyorum, basit bir soru. Bahçemdeki 40 kadar chandler (1. yaşında) başka bir bahçeye taşıyacağım. Nisan ortasında gözler uyanıncaya kadar yapabilirmiyim bu taşıma işlemini? Rakım 800mt Antalya .
Mart sonundan önce vaktim olmayacak gibi duruyor da.

teşekkürler
Antalya sıcak olur.Fırsatını bulursan hemen taşı.Gözlerde kabarma hafif olursa olabilir.Kolay gelsin

dadaşım beğendi.
Eski 04-03-2014, 15:29   #1336
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Antalya bucak tarafından arazi, normalde bu mevsimde soğuk olur ama bu yıl normalden sıcak gidiyor. tam olarak anlamadım gözlerde kabarma var ise taşımamam mı gerekir?

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2014, 18:28   #1337
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Tüplü Fidan

Fernor cinsi ceviz dikmeyi düşünüyorum ve 5000 adet fidan dikimi yapan bir arkadaşımdan aldığım fidancı numarası ile konuştuğum bir fidancı Tüplü Fernor var ama 25-35 cm arası fidanlar şu an ona göre bir düşün öyle al dedi ve yarın konuşup sipariş vermeyi düşünüyorum.Siperişi vermemin nedeni ise güvenilir fidancıların azlığı.Konuşmakta olduğum fidancı orjinal aslına uygun cinsi bana sağlayacak buna garanti veriyor ve gerçekten dürüst bir adam.Şimdi sizlere sorum 25-35 cm boylu fidan çokmu kısa gelişimi çokmu zor olur ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2014, 19:00   #1338
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Antalya bucak tarafından arazi, normalde bu mevsimde soğuk olur ama bu yıl normalden sıcak gidiyor. tam olarak anlamadım gözlerde kabarma var ise taşımamam mı gerekir?
Chandler geç açar mart sonuna kadar bekleyebilir.Ama işi şansa bırakma çukurların hazırsa 1 yıllık olduğu için çabuk çıkar.Bir gününü ayır derim.

Lilium ve dadaşım beğendi.
Eski 04-03-2014, 23:39   #1339
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
Tüplü Fernor var ama 25-35 cm arası fidanlar şu an ona göre bir düşün öyle al dedi ve yarın konuşup sipariş vermeyi düşünüyorum.
Bunları ne zaman tüpe almış? bu yıl aldıysa vaz geçin, geçen yıl aldıysa sorun olmaz,

Not: Tüplü fidanın birini tüpünden çıkarın dip kökü yarıdan fazlası kesikse yine vaz geçin.

Gerçek tüplü fidan zaten boylu olmaz, bazı uyanıklar açık köklü boysuz fidanları satamayınca kökünü kesip tüpe alıyorlar tüpte boylu gözükünce müşteride alıyor. sonrada benim fidanlar niye büyümüyor diye düşünüyor.

Geçen bir bahçe ziyeretine gittim fidanların çoğu kurumuş, sordum, tüplü ektiğini söyledi, kuruyanlardan bir kaç tanesini çektim kökün yarıdan çoğu kesilmiş tüpe konup verilmiş.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2014, 00:42   #1340
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Bir fide ya da fidanın normalden büyük olması zaten istenilen bir durum değildir.

dadaşım beğendi.
barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2014, 11:13   #1341
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Bu yıl dikilmiş tüplü fidana sertifika verebilirlermi fidanlar sertifikalıymış ve açık kök satılamayan fidanı tüpe üç kağıt ile yerleştirenlerde bu tüplü fidanlara sertifika verebilirlermi ? (Fidancıya sordum geçtiğimiz senenin Mart ayında aşısı yapıdlı yani 11 ay civarı oldu dedi bana)

Düzenleyen acemi_cevizci : 05-03-2014 saat 13:57
Eski 05-03-2014, 14:04   #1342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2014
Ceviz fidanları için nisan,mayıs,haziran,temmuz aylarında amonyum sülfat ve amonyum nitrat atılması öneriliyor.Fidan başına ilk sene 100gr ikinci sene 200gr denmiş.Bu miktar 4 ay boyunca atılacak toplam miktar mı yoksa her hafta veya 15 günde bir atılacak miktar mı? Şimdi ben 2. yılına giren ceviz fidanlarıma gübreleme dönemi boyunca her fidana toplam 200 gr mı gübre atıcam? yoksa her 15 günde bir 200 gr gübre mi atıcam? umarım anlaşılmıştır.

Ercan22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2014, 14:18   #1343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan22 Mesajı Göster
Ceviz fidanları için nisan,mayıs,haziran,temmuz aylarında amonyum sülfat ve amonyum nitrat atılması öneriliyor.Fidan başına ilk sene 100gr ikinci sene 200gr denmiş.Bu miktar 4 ay boyunca atılacak toplam miktar mı yoksa her hafta veya 15 günde bir atılacak miktar mı? Şimdi ben 2. yılına giren ceviz fidanlarıma gübreleme dönemi boyunca her fidana toplam 200 gr mı gübre atıcam? yoksa her 15 günde bir 200 gr gübre mi atıcam? umarım anlaşılmıştır.
Gübreleme dönemi boyunca her fidana toplam 200 gr. atıcaksınız.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2014, 12:38   #1344
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Sim Derma için konuştuğum şirkete ürününüzü Mikoriza Mantarı ile beraber kullanacağım dedim ve şirkette görüştüğüm İbrahim Bey Bana mail attı ve maili sizinle paylaşmk isterim ( Trichoderma Herzianum suşu alt tipleri ile hazırlanan bu bakteri bir defa kullanıldığı zaman sürekli üreme özellikliği ile ortamda organik madde olduğu sürece faaliyetlerini korurlar.
Mikoriza mantarları iki ana aile içinde çeşitlenmiştir. Genelde doğal ortamda bitkinin özelliğine göre farklılaşan bu bakteri türü ağaç türüne göre ve mikroflora çeşidine göre şekillenir. Bu nedenle ilk olarak leonardit bazlı ürünümüzü çıkardığımızda bizde bir çeşit mikoriza mantarı kullanıyorduk. Ancak her alanda eşit başarı sağlanamadı. Bunun üzerine İsrail ve Kanada'da eş zaman içinde keşfedilen mikoriza aktivatörü adı verilen yarı biyolojik bir ürünün ithal edip kullanmaya başladık. Bu ürün ile ekilen ağaç tütnr göre şekillenmesi gereken mikoriza mantarı çeşidi olması gerekenden 6 kat daha hızlı gelişerek doğal çevrede doğal mikoriza mantarını oluşturabiliyoruz.
Bioenerji ya da Org Tar organik gübre adlı ürünmüz bu ihtivadadır.

Sim Derma ağaç için 10 gr/ağaç (dikim sırasında) 200gr'lık kutular halinde 50 TL/200grkutu + nakliye
Organik gübremizden de 250 gr/ağaç (yaklaşık iki avuç dolusu) 25 Kg 'lık çuvallar halindedir ve 20 TL/25 Kg çuval + nakliye )

Bana yardımcı olurmusunuz mikoriza mantarı kullanmalımıyım sadece bu iki ürün yeterlimi _?

kamkat38 beğendi.

Düzenleyen acemi_cevizci : 08-03-2014 saat 14:01 Neden: yenilik
Eski 11-03-2014, 08:38   #1345
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkercak Mesajı Göster
iyi günler dostlar ben bahçem için ceviz fidanı almayı düşünüyorum ama birsürü fidancı var ve bu işde güvenilir garantili tavsiye edebileceğiniz deneyimi olan arkadaşlar bir yardımcı olabilirmi araştırdığımda herkes farklı fiyat veriyor herkes garantili diyor ama işte tavsiyesi olan biri yardımcı olursa sevinirim teşekkürler
ben bafra fidancılıktan aldım diktim 2 yıl evvel. geçen yıl meyve verdiler meyveleri koparmamı söylemişlerdi. meyveleri kopardım ancak birer ikişer tane her ağaçta meyve bıraktım ismine doğru olup olmadıklarını anlamak için ve çeşitlerin doğru olduğunu gördüm tavsiye ederim

dadaşım beğendi.
kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 18:07   #1346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Arkadaşlar bahçe kurarken en önemli husus fidan temini.Geçen sene aldığım ceviz fidanlarının tamamı belirtilen cins çıkmadı. Sizden aldığınız fidanlara göre sağlam ve dürüst fidancıları buraya yazmanızı bekliyorum. Teşekkürler.

kale05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 20:15   #1347
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
ben buradan aldım ekizfidancilik.com

ermana beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 23:40   #1348
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
sizi kandıran insanları buraya yazınki başkalarıda kandırılmasın.aynı şey bana yapılsa kandırılsam o insanı burda ve yasal olarak bitirirdim.

kamkat38 beğendi.
sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2014, 07:57   #1349
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kale05 Mesajı Göster
Arkadaşlar bahçe kurarken en önemli husus fidan temini.Geçen sene aldığım ceviz fidanlarının tamamı belirtilen cins çıkmadı. Sizden aldığınız fidanlara göre sağlam ve dürüst fidancıları buraya yazmanızı bekliyorum. Teşekkürler.
ben bafra fidancılıktan aldım çeşitler ismine doğru çıktı. birer ikişer tane meyve bıraktım dallarında ve fidanların ismine doğru çeşitler olduğunu gördüm tavsiye ederim. samsun-bafrada üretim yeri oradan güvenerek alabileceğinizi düşünüyorum kolay gelsin

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2014, 12:57   #1350
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Ceviz ve Biz internet sitesi haber sayfasında okuduğum haberi, yeni bahçe kuracaklara faydalı olur amacıyla aşağıda alıntılıyorum.

Yer, Uzunköprü ilçesi 1261 da örnek kapalı ceviz bahçesi.

Name:  uzunköprü örnek ceviz bahçesi.jpg
Views: 4551
Size:  47.8 KB

(Bahçemiz 1.261Da büyüklüğünde, 16.000 adet ceviz fidanından oluşan kapama bahçe tipidir. Fidanlarımızda ana çeşit olarak chandler tozlayıcı olarakta franquette ve fernette kullandık. Ekibimiz içerisinde 2 kişi ziraat mühendisi, 5 kişi tekniker olarak sürekli çalışıyor. Ayrıca İspanyadan ceviz üretiminde uzman olan kişilerden danışmanlık hizmeti alıyoruz.
Ormandan tahsis ettiğimiz alanda alt yapının kurulması ve toprağın hazır hale getirilmesi için bir yıl çalıştık. Alt yapı kapsamında sadece bahçenin etrafı için 12km uzunluğunda tel örgü kullandık. Fidanlar arasındaki mesafe 8m’ye 8m olup aralarına macar fiği ektik. Topraktaki azot eksikliğini azaltmak amacıyla daha sonra toprakla fiği karıştıracağız. Üreticiler isterlerse fidanların arasına yem bitkisi veya aromatik bitkiler ekerek ekonomik kazanç sağlayabilir.
Ceviz üretiminde en başta toprağı tanımamız gerekiyor. Bunun içinde mutlaka toprak tahlili yaptırıp sonucuna göre toprağımızı hazırlamamız gerekir. Sonraki en önemli etken ise sulama, özellikle damlama sulama sisteminin önceden kurulması gerekiyor. Bahçemizde bu amaçla 1.200Ton kapasiteli 2 adet su deposu bulunmaktadır. Bu yaptığımız depolardan ihtiyaç halinde orman yangın helikopterleri de faydalanabilecektir.
Cevizlerin ekonomik verim çağı dünya ortalamasına göre 5 yıldır. Bu süre fidan 50 yaşına gelene kadar devam eder. Daha sonra yıllara göre verim azalmaya başlar. Dünyada dönümde 6. Yıldan itibaren yılda 650kg ile 700kg arasında ürün alınırken bizde en iyi yerde dönümde 200kg ile 250kg olduğu söyleniyor. Uluslararası piyasalarda 1kg chandler cevizin 6,25Euro yani 19TL olduğunu belirtti.)

ladikli beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024