agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2013, 16:59   #991
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Arkadaşlar;

Ağaçlarınızın arasını nasıl işliyorsunuz? Bizim köylüler pullukla girmemi tavsiye ediyor, diskaro yeterli olurmu? Bu yıl ağaçların arasına yeşil gübre olarak bezelye, yem baklası, yulaf,çavdar, arpa karışımı ekmeyi planlıyorum. Nisan ayında sürerek toprağa karıştıracağım.

Cumhur Tonba beğendi.
permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 18:01   #992
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Arkadaşlar;

Ağaçlarınızın arasını nasıl işliyorsunuz? Bizim köylüler pullukla girmemi tavsiye ediyor, diskaro yeterli olurmu? Bu yıl ağaçların arasına yeşil gübre olarak bezelye, yem baklası, yulaf,çavdar, arpa karışımı ekmeyi planlıyorum. Nisan ayında sürerek toprağa karıştıracağım.
Ben diskaro ile işliyorum.Ardından da tırmık ile baskılıyorum.

Pulluk köklere zarar verir diye artık kullanmıyorum.

Diskaronun kesmediği ayrık otunu da başka yöntemlerle temizlemeye çalışıyorum.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 21:56   #993
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
kürekle **** burgu ile dikilen fidanlar gelişmez kurur gibi söylentilere ben inan mıyorum kepce ile 1+1 kazılırmış peki 1..1 bi fidan kökü için yeterlimi 1+1 ide doldurunca kök o zamanda kurur o zamanda gelişmez sanki babalarımız dedelerimiz kepce ile mi kazdırıp dikiyorlardı kepce dağ ve tepe yamaclarında hiç işlenmemiş sert kayalı bölgeler için kullanılmalı bence önceden işlenmiş topraklara kürekle dahi diksen bi zararı olmaz sizler ağacın kökünü hafife alıyorsunuz arkadaşlar ben fidan dikecek arkadaşa eğer toprak yumuşak elle **** burbgu ile kazıp dike bilirsen öyle yap kepce para verip fazladan masraf çıkarma kendine benim tavsiyemde budur sıra aralarınıda en az 7 metre olsun fidan aralarınıda 4.5.6.7.8. vs nasıl istersen öyle dik derim ben saygılar

nevsehirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 22:41   #994
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsehirli Mesajı Göster
kürekle **** burgu ile dikilen fidanlar gelişmez kurur gibi söylentilere ben inan mıyorum kepce ile 1+1 kazılırmış peki 1..1 bi fidan kökü için yeterlimi 1+1 ide doldurunca kök o zamanda kurur o zamanda gelişmez sanki babalarımız dedelerimiz kepce ile mi kazdırıp dikiyorlardı kepce dağ ve tepe yamaclarında hiç işlenmemiş sert kayalı bölgeler için kullanılmalı bence önceden işlenmiş topraklara kürekle dahi diksen bi zararı olmaz sizler ağacın kökünü hafife alıyorsunuz arkadaşlar ben fidan dikecek arkadaşa eğer toprak yumuşak elle **** burbgu ile kazıp dike bilirsen öyle yap kepce para verip fazladan masraf çıkarma kendine benim tavsiyemde budur sıra aralarınıda en az 7 metre olsun fidan aralarınıda 4.5.6.7.8. vs nasıl istersen öyle dik derim ben saygılar
Sayın nevşehirli,
Fidan çukurunun kepçe veya kürekle kazılması çok önemli değil ama dikilecek olan fidanın Sağlıklı bir kök çalışması yapması için ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için en az 1'e 1 metre kazılmış ve doldurulmuş (yumuşak toprak) bir toprak olması gerekiyor. Toprağın yumuşaklığı yani kazık kök ve kılcal köklerin rahatça gelişebilmesi açısından son derece önemlidir.(Sert yapılı topraklarda belki kazık kök bir nebze gelişebilir fakat kılcal kök oluşumu ve bitkinin besin alması oldukça zorlaşır) Kök yapısı gelişen fidanlarda kökler güçlü olacağı için sonraki yıllarda sert topraklarda rahatça gelişimlerini sürdürebilirler. Bu sadece ceviz fidanın da(tüplü ya da açık kök) değil bütün fidan ve bitkiler için geçerlidir.
Saygılarımla.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 23:16   #995
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
asıl önceden işlenmiş tarlalar kök gelişimi için en tehlikeli tarlalardır her yıl aynı derinlikte işlenirler ve toprağın altında taban taşı dedigimiz geçirimsiz sert yüzey oluşur bu tarz yerlerde imkan varsa dozer **** güçlü bi traktörle 1 metre lik patlatma çekilmelidir çukurların kepçeyle kazılması tavsiyemdir yoksa cevizi gömseniz gene çıkar malum kargalar kepçe **** burgu kullanmıyorlar bu iş içim ancak mesele o degil mesele kökün gücü de degil.
hiç dikkat ettinizmi bilmem parklarda süs bitkilerini çuvalla dikerler nedeni basittir agaç kökü gelişemedigi için üstündeki dallarda gelişmez ve minyatür kalır fazla budama bakım istemez 5 10 sene güzel görünür ömrüde o çuvaldaki boşluk kadardır

kepçe ile kazılmasını önermemin sebebi 15 yıllık kepçe operatörü oldugumdan degil (ama öyleyim) topragınız hafif killi ise burgu dönüş esnasında çukur duvarlarını sıvar aynı kerpiç ev gibi olur çukur burguyla dikim yapacaksanız da enazından o çukurun 6 ay önce açılması gerek ki içi gevreyip çatlasın köklerin önü açılsın

yukardaki yazdıklarım tecrübe ile sabittir kimseyi yanlış yönlendirmek istemem yazdıgım işlemler ceviz yetiştirmek için degil, dikilen ağacın 1 yılda 2 3 yıllık gelşimini saglamak içindir

yoruma açık şahsi fikrimdir...

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 23:24   #996
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
bahsi gecen bahcede ne tür sulama yapmışlar bilginiz varmı?
bendeki 1762 fidanların tamamı burgu ile ekili sulamayı aksatmadıgım taktırde hıc sorun olmadı daha, ama yazıyı okuyunca telaşa kapıldım,2012 kuraklarında sulamayı aksattıgım fıdanların topragında çember şeklinde hava boşluğu göruldü, önlem almasam kutuyacaklardı (ılgilenmeye zamanımın yetmedıgı fidanlar kurudu) bol su verip toprak capalanınca aralar kapandı. şımdilik sorun yok.

imkyan olduğunda kepce elbet daha iyi.
saygılar
bahsi geçen bahçe düzenli sulanan bi bahçe idi ancak kil oranı yüksek bi bahçe imiş (toprak tahlillerini görmedigim için bişey diyemem) malüm kırmızı toprak
inşallah sizinkilerde sorun olmaz

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 23:36   #997
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster
asıl önceden işlenmiş tarlalar kök gelişimi için en tehlikeli tarlalardır her yıl aynı derinlikte işlenirler ve toprağın altında taban taşı dedigimiz geçirimsiz sert yüzey oluşur bu tarz yerlerde imkan varsa dozer **** güçlü bi traktörle 1 metre lik patlatma çekilmelidir çukurların kepçeyle kazılması tavsiyemdir yoksa cevizi gömseniz gene çıkar malum kargalar kepçe **** burgu kullanmıyorlar bu iş içim ancak mesele o degil mesele kökün gücü de degil.
hiç dikkat ettinizmi bilmem parklarda süs bitkilerini çuvalla dikerler nedeni basittir agaç kökü gelişemedigi için üstündeki dallarda gelişmez ve minyatür kalır fazla budama bakım istemez 5 10 sene güzel görünür ömrüde o çuvaldaki boşluk kadardır

kepçe ile kazılmasını önermemin sebebi 15 yıllık kepçe operatörü oldugumdan degil (ama öyleyim) topragınız hafif killi ise burgu dönüş esnasında çukur duvarlarını sıvar aynı kerpiç ev gibi olur çukur burguyla dikim yapacaksanız da enazından o çukurun 6 ay önce açılması gerek ki içi gevreyip çatlasın köklerin önü açılsın

yukardaki yazdıklarım tecrübe ile sabittir kimseyi yanlış yönlendirmek istemem yazdıgım işlemler ceviz yetiştirmek için degil, dikilen ağacın 1 yılda 2 3 yıllık gelşimini saglamak içindir

yoruma açık şahsi fikrimdir...
Sayın yolgezer2001,
Parklara çuvalla (rootballı) dikim yapıldığını hiç görmedim ama doğrudur.
Sanırım dikim yapan insanların tembelliğinden kaynaklanıyor.
Doğru olan rootbalın çıkartılması ve fidanların uyuduğu zaman ise kök budamasının yapılmasıdır.(Bu dikim işleminde de kökün en az yarım metre altına köklerin rahatça çalışabileceği yumuşak toprak temin etmektir) Bu durum tüplü ceviz fidanlarının tüpünden çıkartılmadan dikilmesi ya da 20 cm kazılmış sert bir toprağa dikilmesinden farksızdır benim için.
Saygılar.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 07:11   #998
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Arkadaşlar;
yeşil gübre
Harika bir düşünce. Tebrikler. Hep almak, hep almak olmaz. Toprağa vermek lazım ara sıra. Yeşil gübre toprağınızı islah edecek, su tutma kapasitesi artacak, organik maddece zenginleşecek. Faydası saymakla bitmez

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 14:37   #999
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum cemal61 tamam kasımda diksinde toprakta uygun diyelim hangi çeşid dikmeyi önerirsin burada tartışalım saygılarımla

ceviz çeşidine karar verirken rakım ve ilk bahar donları ve sonbahar donları düşünülmeli ona göre karar verilmeli bu verileri arkadaşımız buraya koyarsa yardımcı olurum

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 16:29   #1000
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omer6626 Mesajı Göster
Büyük ihtimal bilmeyen birini bulacağım...Söyledikleriniz bu yüzden faydalı oldu teşekkür ederim. Toprak tavı derken zaman saat hava durumu ???
Birde yaklaşık 50 60 sayfa konu okudum ancak Oğuzlar77 denen çeşitten bahsedildiğini okumadım . Bizim orada ceviz bahçesi tesis eden bir yatırımcı (220 dönüm) bana bunu da düşünmemi tavsiye etti. Çeşit olarakta şebin dikebilirsin dedi. Çok büyük verimler ve atılımlar beklemediğimden çok takılmasamda kurusun gitsin istemiyorum ağaçlar. İlginize teşekkür ederim.
Toprak kuruyken kazılırsa topak topak kalır. Çok ıslanıp suyu çekerse de çamur olur.

Toprağın tavda olması bunun ara noktasıdır, toprak işlemek için en ideal aydır. Mevsimine göre değişse de genellikle Ekim ayında yağan yağmurlar ile birlikte toprak tavına gelir. Zaten "Ekim" denmesinin sebebi budur.

Toprağın tava gelip gelmediğini köylüler bilir. Kabaca toprağı biraz eşeleyip (üstü kuru olabilir) bir avuç dolusu toprak alıp sıkıp bıraktığınızda formunu biraz koruyorsa ama ufak bir darbede dağılıyorsa toprak tavında demektir.

Oğuzlar77'i ben bilmiyorum. İnternette araştırdığınızda belge, araştırma, literatür bulamıyorsanız uzak durun derim ben.

Selamlar Ç.

formullaone beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 19:33   #1001
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn,omer6626, Oğuzlar 77 adlı cevizle ilgili Bereket tv yol boyu programında 7/11/2012 tarihli videoda yeterli açıklama var sanırım,bir göz atmakta fayda var...

Düzenleyen yasarugur : 12-10-2013 saat 08:48 Neden: isim ekledim
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2013, 23:08   #1002
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2013
Formu okudum çoğu kimse hangi tür diksem diye terettüde kalmış:
Ben her kaman yalova chandler pedro türlerinin hepsindede eşit miktarda diktim chandler pedro kışı nasıl geçirceklerini merakla bekledim bulunduğum konum 1400 rakım kışıda kış olur 2 türde kışı sağlam geçirdi ve 2 yıl sonunda meyce tututlar daha sonra bu 2 türden elde ettiğim aşılıklarla tüm bahçemi bu 2 türe çevirdim şuna şahit oldum bu 2 tur bizim yerli cevizlere göre daha önce verim veriyor.geleyim rakım meselesine bende korktum içini doldurmaz ise diye ama doldurdu arkadaşlar birde ceviz suyu seviyor bazı ağaçlarıma 3 günde bir diğerlerine ise haftalık su verdim 3 gunde bir su alanlar bir yıl sonunda diğerlerini boy anlamında 2 ye katladı aklınızda olsun

sanal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2013, 14:32   #1003
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sanal Mesajı Göster
Formu okudum çoğu kimse hangi tür diksem diye terettüde kalmış:
Ben her kaman yalova chandler pedro türlerinin hepsindede eşit miktarda diktim chandler pedro kışı nasıl geçirceklerini merakla bekledim bulunduğum konum 1400 rakım kışıda kış olur 2 türde kışı sağlam geçirdi ve 2 yıl sonunda meyce tututlar daha sonra bu 2 türden elde ettiğim aşılıklarla tüm bahçemi bu 2 türe çevirdim şuna şahit oldum bu 2 tur bizim yerli cevizlere göre daha önce verim veriyor.geleyim rakım meselesine bende korktum içini doldurmaz ise diye ama doldurdu arkadaşlar birde ceviz suyu seviyor bazı ağaçlarıma 3 günde bir diğerlerine ise haftalık su verdim 3 gunde bir su alanlar bir yıl sonunda diğerlerini boy anlamında 2 ye katladı aklınızda olsun
Teşekkürler bzim burda bir bahçe sahibi chandler olmadı meyve tutmadı demiş . Ancak bizde rakım 700 800 civarı diye bilyorum. İklim karasal ben olabileceğini düşübüyorum sizin gibi bir çok farklı çeşitten dikim yapacağım bende

omer6626 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2013, 14:24   #1004
Ağaç Dostu

Bu güne kadar fidanların gövdelerini silikonsuz mat plastik boya ile boyadım.Bu boyanın ömrü kısa oldu ve fazla dayanmadı.

Silikonlu plastik boya kullansam bir zararı olur mu ? Silikonlu boya suya daha dayanıklı ancak gövdenin hava ile temasını tamamen kesebilir diye kararsız kaldım.

Eski 14-10-2013, 15:17   #1005
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2012
Ceviz: Para Dedektifi - 24.08.2013 - 24.08.2013 19:00:00 - Para Dedektifi -

ceviz ile ilgili üretimden pazara gelen kadar geçen süreçlere ilişkin güzel bir program,
yeni başlayacak arkadaşlara bir miktar fikir verebilir.

formullaone beğendi.
Cotanak55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 11:56   #1006
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2013
Ceviz sever ve tüm arkadaşların kurban bayramı mübarek olsun.

Arkadaşlar tarlalarımızda hepimizi yoran yabani ve yabancı otlarla mücadele nasıl olmalıdır.küçümsenmemesi gereken bir durum olarak düşünüyorum.
Bunun mücadelesinide malçlama olarak görüyorum.malzeme olarakta malç örtüsü naylonu olarak düşünüyorum ancak kompost malçlama dahamı iyi olur acaba?kompost demişken doğal gübre yapımı olan solucan gübresinin yapımınıda araştırmak gerektiğini düşünüyorum.bu gübre çeşidi evlerdede yapılabilmekte,kimyasal ilaçlarla kalitesi düşürülmüş toprakları dahi eski verimine kavuşturmaktadır.
Malçlama konusunda bilgisi olan ve uygulamış olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa hepimiz için faydalı olacağı kanısındayım.epsodi rumuzlu bir arkadaşımız geliboluda kompost malçlama uygulaması yapmış ancak kendisine ulaşamadım.

hanekase Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 12:48   #1007
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Önceki gün dal öğütme makinasının başında 2 saat harcadım, ürettiğim 3 kasa malç malzemesi ancak 4-5 metrekare alan malçalayabildi

Malç naylonu muhtemelen daha ucuz ve pratik olacaktır, ama toplam fayda açısından organik malç malzemesinin yerini elbette tutmaz.. Ticari olarak malç malzemesi üreten yerler mutlaka vardır.. Fiyatını sormak lazım..

Kompost malç için ancak yağışların kesilmesinden sonra faydalı olur diye düşünüyorum. Yoksa otları engelleyeceğine bilakis azdırır tahminimce. Benim kompost yığınından öyle yabani böğürtlen fışkırmış ki inanamazsınız

aviator34 beğendi.
Eski 18-10-2013, 13:12   #1008
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanekase Mesajı Göster
Arkadaşlar tarlalarımızda hepimizi yoran yabani ve yabancı otlarla mücadele nasıl olmalıdır.küçümsenmemesi gereken bir durum olarak düşünüyorum.
Bunun mücadelesinide malçlama olarak görüyorum.malzeme olarakta malç örtüsü naylonu olarak düşünüyorum ancak kompost malçlama dahamı iyi olur acaba?kompost demişken doğal gübre yapımı olan solucan gübresinin yapımınıda araştırmak gerektiğini düşünüyorum.bu gübre çeşidi evlerdede yapılabilmekte,kimyasal ilaçlarla kalitesi düşürülmüş toprakları dahi eski verimine kavuşturmaktadır.
Malçlama konusunda bilgisi olan ve uygulamış olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa hepimiz için faydalı olacağı kanısındayım.epsodi rumuzlu bir arkadaşımız geliboluda kompost malçlama uygulaması yapmış ancak kendisine ulaşamadım.
Herkezin kurban bayramı mübarek olsun.

ot mücadelesini yapariken, toprağı tamen işlemesiz bakmak topragın kuvvetini gücünü cok azaltır bence.(2-3 sene işlenmemiş tarlaların verimi cok düşük ilk calışma yılında)

ben ilkbaharda bir diskaro cekip, nisan"dan haziran"a -2-3 defa (otların buyumesine baglı olarak) boyları 1 karış olmasını bekleyıp 2karışı gecmeden malç makinasınla Mulcher ELITE L - od 19 do 45 KW (25-60 PS) otlari doğrayıp brakıyorum. haziran sonu bir diskaro daha cekip malçlamada oluşan organik maddeyi topraga karıştırıyorum. Temmuz -eylül - ekim ihtiaca göre sadece mulçlama yapıyorum (arazı eğimli 2012 de kış öncesi sürüm sonucu toprak yıkandı gitti ).

uzun oldu ne demek istedigimi anlatamadım - tek malclama"ya brakmamak gerek işi topraktaki Azotobacter"lere ( Azotobacter - Wikipedia, the free encyclopedia ) hava vermek lyazım. her havalandırma = gübreleme !

california solucanı denen dogal gübre üreten solucanlar buralarda HIT oldu (metrekup 15 ila 30 ewro arası) , kolay yoldan para kazanmak isteyenler CEVIZ ekmeyi bir kenar ettiler solucan bakıyorlar ... hadi hayırlısı .

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 16:02   #1009
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Önceki gün dal öğütme makinasının başında 2 saat harcadım, ürettiğim 3 kasa malç malzemesi ancak 4-5 metrekare alan malçalayabildi

Malç naylonu muhtemelen daha ucuz ve pratik olacaktır, ama toplam fayda açısından organik malç malzemesinin yerini elbette tutmaz.. Ticari olarak malç malzemesi üreten yerler mutlaka vardır.. Fiyatını sormak lazım..

Kompost malç için ancak yağışların kesilmesinden sonra faydalı olur diye düşünüyorum. Yoksa otları engelleyeceğine bilakis azdırır tahminimce. Benim kompost yığınından öyle yabani böğürtlen fışkırmış ki inanamazsınız
Çamtepe kardeş dal öğütme makinasını bende düşünüyorum.Dalların budaması yapılınca tarladan dışarıya çıkarılması büyük sorun köylülere götürün diyorum nazlanıyorlar helbuki 15 ton odun çıkıyor 4-5 sene yetecek ama karizmaları çizilir.600 tane 13 yaşında ağaç budadıyorum tarladan sürüyerek çıkarılıyor.Dal öğütme ilerisi için çok iyi olur.Sende ağaçta çok 10 yıl sonrasını düşün chandler uç budaması yapacaksın her yıl derin budama hatta makinenin büyüğünü düşün işlerini görsün.Kolay gelsin iyi bayramlar.

orion1988 beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 21:54   #1010
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
kesilen dallar için snoeibedrijf haven takkenversnipperaar takken mulcher zanon - YouTube , 8-10 bin tl.buralarda, bendeki daha dandik marka ama 10-15sm çapında dalları kül ufak ediyor

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 07:53   #1011
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Çamtepe kardeş dal öğütme makinasını bende düşünüyorum.Dalların budaması yapılınca tarladan dışarıya çıkarılması büyük sorun köylülere götürün diyorum nazlanıyorlar helbuki 15 ton odun çıkıyor 4-5 sene yetecek ama karizmaları çizilir.600 tane 13 yaşında ağaç budadıyorum tarladan sürüyerek çıkarılıyor.Dal öğütme ilerisi için çok iyi olur.Sende ağaçta çok 10 yıl sonrasını düşün chandler uç budaması yapacaksın her yıl derin budama hatta makinenin büyüğünü düşün işlerini görsün.Kolay gelsin iyi bayramlar.
Teşekkürler Sn. ömür-uşak, dal öğütme makinası babamın bahçesindeydi. Onun 4 dönüm yerine bu makina ancak yeter. Benim bahçem için büyük bir şey lazım, evet Ya da ticari olarak satan birini bulup satın almak lazım..

Selamlar, iyi bayramlar..

Eski 19-10-2013, 08:00   #1012
Yeni Üye

Teşekkürler Karabuz
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Herkezin kurban bayramı mübarek olsun.

ot mücadelesini yapariken, toprağı tamen işlemesiz bakmak topragın kuvvetini gücünü cok azaltır bence.(2-3 sene işlenmemiş tarlaların verimi cok düşük ilk calışma yılında)

ben ilkbaharda bir diskaro cekip, nisan"dan haziran"a -2-3 defa (otların buyumesine baglı olarak) boyları 1 karış olmasını bekleyıp 2karışı gecmeden malç makinasınla Mulcher ELITE L - od 19 do 45 KW (25-60 PS) otlari doğrayıp brakıyorum. haziran sonu bir diskaro daha cekip malçlamada oluşan organik maddeyi topraga karıştırıyorum. Temmuz -eylül - ekim ihtiaca göre sadece mulçlama yapıyorum (arazı eğimli 2012 de kış öncesi sürüm sonucu toprak yıkandı gitti ).

uzun oldu ne demek istedigimi anlatamadım - tek malclama"ya brakmamak gerek işi topraktaki Azotobacter"lere ( Azotobacter - Wikipedia, the free encyclopedia ) hava vermek lyazım. her havalandırma = gübreleme !

california solucanı denen dogal gübre üreten solucanlar buralarda HIT oldu (metrekup 15 ila 30 ewro arası) , kolay yoldan para kazanmak isteyenler CEVIZ ekmeyi bir kenar ettiler solucan bakıyorlar ... hadi hayırlısı .

Eski 19-10-2013, 13:33   #1013
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Alıntı:

Yonca hem yabani otları yok ediyor hem toprağın organik maddesini artırıyor hem su tutma kapasitesini artırıyor hemde senede en az 6 biçim yaparak para kazandırıyor 1 yonca balyası 20 tl böylesi önemli bir ürün neden ceviz bahçelerinde ara tarım olarak düşünülemez. Amerikada yer örtücü (malçlama)bitki olarak ceviz aralarına yonca ekiliyor.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 14:56   #1014
Ağaç Dostu

Yoncayı fidanlara çok yaklaştırmamak gerek,yoksa cevizin suyuna gübresine ortak olup,fidanı yavaşlatıyor ya da durduruyor.

Yonca susuz olmaz.Bahçesinde bol su olanlar ekip para kazanabilir.Ancak,benim gibi suyu 1 km uzaktan getirip,cevizlerini zar zor sulayanlar için,yonca uygun olmaz.

Ülkemizdeki ceviz bahçelerinin çoğunun suya uzak olan bozuk orman arazilerine,zayıf ve kıraç topraklara kurulduğunu düşünürsek,bu bahçe sahipleri için yoncadan para kazanmak imkansız.

Amerika'da ceviz bahçeleri,bizimkinin tam tersi olarak en verimli ve sulak arazilere kuruluyor.Haliyle,yonca da kolayca yetişiyor.

Eski 19-10-2013, 17:43   #1015
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Yoncayı fidanlara çok yaklaştırmamak gerek,yoksa cevizin suyuna gübresine ortak olup,fidanı yavaşlatıyor ya da durduruyor.

Yonca susuz olmaz.Bahçesinde bol su olanlar ekip para kazanabilir.Ancak,benim gibi suyu 1 km uzaktan getirip,cevizlerini zar zor sulayanlar için,yonca uygun olmaz.

Ülkemizdeki ceviz bahçelerinin çoğunun suya uzak olan bozuk orman arazilerine,zayıf ve kıraç topraklara kurulduğunu düşünürsek,bu bahçe sahipleri için yoncadan para kazanmak imkansız.

Amerika'da ceviz bahçeleri,bizimkinin tam tersi olarak en verimli ve sulak arazilere kuruluyor.Haliyle,yonca da kolayca yetişiyor.
Su sıkıntısı olmayanlar için yonca mükemmel çözüm ama su sıkıntısı olanlar için alternatif ürünlere bakmak lazım korunga fiğ gibi tek yıllık bitkiler fazla su istemez yabani otlarıda baskılar düşüncesindeyim.

ermana ve vetinte beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 18:55   #1016
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
[QUOTE=hanekase;1209119]Ceviz sever ve tüm arkadaşların kurban bayramı mübarek olsun.

Bunun mücadelesinide malçlama olarak görüyorum.malzeme olarakta malç örtüsü naylonu olarak düşünüyorum ancak kompost malçlama dahamı iyi olur acaba

Sayın Hanekase, Yabancı otlarla mücadele ve malçlama konusunu bende uzun süre araştırdım.. Uygulama kolaylığı ve benzer faydaları sağlaması nedeniyle malç tekstili uygulamasına karar verdim. Birkaç sırada deneme yaptım. Ot kontrolunde kesin başarı sağlanıyor. Bize danışmanlık veren ziraat mühendisine göre malç uygulaması yapılan sıralardaki fidanların gelişmeside daha iyi. (Benim gözlemimde öyle ancak bahçedeki fidanların gelişmesi genel olarak çok farklı olduğu için farklılığın malç tekstilindenmi kaynaklandığına tam emin değilim). Bu sene tüm bahçeye uygulamaya karar verdik. Sıra aralarınada sulama suyunda sıkını olabilir düşüncesiyle yonca yerine Macar Figi ve Korunga ekeceğiz ( Korunga kireçli topraklar için daha uygun).
Malç tekstilini ekli linkteki firmadan temin edebilirsiniz. Çok üretici yok. Fiyatlar çok farklı. Bize en uygun bu firma geldi. İzmirdede bir firma üretiyor. Onuda araştırabilirsiniz.
Galaser Tarım | Antalya tarım ve sera ürünleri
Selamlar

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 19:29   #1017
Yeni Üye

Alakanıza çok teşekkür ediyorum.Benim için faydalı bilgi verdiniz.birde şunu öğrenmek istiyorum,ağaçları malçladığımızda ağaç gövdesinin etrafında hava alması için biraz boşluk bırakmak gerekiyormu ?Teşekkürler Saygılar[QUOTE=YESHILL;1209457]
Alıntı:

Bunun mücadelesinide malçlama olarak görüyorum.malzeme olarakta malç örtüsü naylonu olarak düşünüyorum ancak kompost malçlama dahamı iyi olur acaba

Sayın Hanekase, Yabancı otlarla mücadele ve malçlama konusunu bende uzun süre araştırdım.. Uygulama kolaylığı ve benzer faydaları sağlaması nedeniyle malç tekstili uygulamasına karar verdim. Birkaç sırada deneme yaptım. Ot kontrolunde kesin başarı sağlanıyor. Bize danışmanlık veren ziraat mühendisine göre malç uygulaması yapılan sıralardaki fidanların gelişmeside daha iyi. (Benim gözlemimde öyle ancak bahçedeki fidanların gelişmesi genel olarak çok farklı olduğu için farklılığın malç tekstilindenmi kaynaklandığına tam emin değilim). Bu sene tüm bahçeye uygulamaya karar verdik. Sıra aralarınada sulama suyunda sıkını olabilir düşüncesiyle yonca yerine Macar Figi ve Korunga ekeceğiz ( Korunga kireçli topraklar için daha uygun).
Malç tekstilini ekli linkteki firmadan temin edebilirsiniz. Çok üretici yok. Fiyatlar çok farklı. Bize en uygun bu firma geldi. İzmirdede bir firma üretiyor. Onuda araştırabilirsiniz.
Galaser Tarım | Antalya tarım ve sera ürünleri
Selamlar

Eski 19-10-2013, 19:58   #1018
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Malç tekstili hava ve su geçirdiği için bence boşluk bırakmaya gerek yok.

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 10:56   #1019
Yeni Üye

Ceviz,Fındık Vs Toplama Aleti - YouTube

CEVİZ TOPLAMA ALETİ

Eski 21-10-2013, 09:26   #1020
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
CEVİZ AĞAÇLARI YANLIŞ UYGULAMALAR YÜZÜNDEN MEYVE VERMİYOR

cevizi ile bilinen Kırşehir'in Kaman ilçesinde dağınık halde bulunan 150 bin 629 ceviz ağacından 138 bin 233'ünün üreticilerin yanlış uygulamaları yüzünden meyve vermiyor.
Cevizi ile bilinen Kırşehir'in Kaman ilçesinde dağınık halde bulunan 150 bin 629 ceviz ağacından 138 bin 233'ünün üreticilerin yanlış uygulamaları yüzünden meyve vermediği bildirildi. Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz, yaptığı açıklamada, ince kabuklu ve kaliteli cevizi ile ünlü Kaman ilçesinde kapama bahçelerde 48 bin ağaçtan 32 bininin meyve verme döneminde olduğunu söyledi. Son yıllarda tanıtımın da etkisiyle cevize olan talep arttığını ve kapama ceviz bahçelerinin sayısı 300'ü geçtiğini vurgulayan Yılmaz, ilçe genelinde yaklaşık 700 ton kabuklu ceviz üretildiğini ifade etti. Dağınık halde bulunan 150 bin 629 ağaçtan ise sadece 12 bin 396'sının meyve verdiğini ifade eden Yılmaz, ceviz ağaçlarının meyve vermemesinin çoğunlukla doğru bilinen yanlışlardan kaynaklandığını, bunlardan en önemlilerinden birisinin de cevizin kazık köklü olması nedeniyle su istemediği düşüncesi olduğunu vurguladı. Yılmaz, cevizin kazık köklü bir bitki olduğunu ancak kullanacağı suyun tamamına yakınını toprağın 0-90 santimetre derinliğinden aldığını kaydederek, "Bitkinin toprağın daha derinlerindeki suyu çekme kabiliyeti yoktur. Ayrıca sulama suyu ihtiyacı oldukça yüksektir. İlimiz, ülkemizde sulama suyu ihtiyacının en yüksek olİnce kabuklu ve kaliteli cevizi ile ünlü Kırşehir'in Kaman ilçesinde üreticiler arasında vavgın olan yanlış uygulamalar yüzünden dağınık haldeki 150 bin 629 ağaçtan 138 bin 233'ünden meyve alınamıyor duğu yerlerden biridir. Kapama ceviz bahçelerinde mutlaka damlama **** mini spring sulama sistemleri kurulmalıdır. Suyun etkin kullanımı ve topraktaki suyun muhafazasına yönelik kültürel uygulamalara önem verilmelidir" diye konuştu. CEVİZİN BUDANMAYACAĞI DÜŞÜNCESİ YANLIŞ Cevizin budanmayacağına ilişkin yaygın bir yanlış düşüncenin olduğuna dikkati çeken Yılmaz, cevizlerde 5-6 yaşlarına kadar ağaç şeklini vermek için şekil budaması yapılması gerektiğini, bu budamada yapılacak kesimlerin de tercih edilen terbiye sistemine göre gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Ağaçları ve fidanlara, dondan korumak için Ağustos'un 15'inden sonra su verilmemesi gerektiği düşüncesinin de doğru olmadığını kaydeden Yılmaz, SULAMADAKİ YANLIŞ BİLGİ "Ceviz ağaçlarının sulamasına erken son çok yanlış. Meyve veren ağaçlarda ve genç fidanlarda Eylül 15'ine kadar sulama suyu ihtiyacı vardır. Sulamaya erken son verirsek ağacı kuraklık stresine maruz bırakmış oluruz. Sulamayı kesmek yerine; azotlu gübrelerden kaçınmak, kışın don zararı beklediğimiz ağaç ya da fidanları da beyaza boyama gibi uygulamalar faydalı olabilir" ifadelerini kullandı. Bir ceviz ağacının ortalama 150-300 sene yaşadığı ve 15 yıldan itibaren 150 kilo ürün verdiği şeklindeki kanaatin de doğru olmadığını ifade eden Yılmaz, şu bilgileri verdi: "Ceviz uzun ömürlü bir ağaçtır ancak kapama bahçelerinde ömrü 80-100 yıl olarak öngörülür. Ömürleri bu süreden daha az da olabilir. Verim ağaç başına değil, 1 dekarda elde edilen ürün miktarı ile objektif biçimde ifade edilir. Ağaç başına verim değeri, ağacın kapladığı alan belli olmadığı için kullanışlı bir verim değeri değildir." Yılmaz, son dönemlerde oluşturulan kapama ceviz bahçelerinde daha bilimsel uygulamaların yapıldığına dikkati çekerek, dağınık haldeki ceviz ağaçlarının da aynı şekilde doğru uygulamalarla elden geçirilerek, üretime kazandırılmasının ekonomik açıdan çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.AA

Değerli akademisyen sayın Ydr. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz'ın ceviz yetiştiriciliği ile ilgili söyleşiyi aktarmak istedim.

ncp1963 ve kamkat38 beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 21-10-2013 saat 09:58
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024