agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-09-2013, 22:48   #841
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
selamlar arif bey

sizi buna iten sebep nedir bilemem ama sizin gibi değerli birinin formda yazmaması bence form adına kayıptır. paylaşımın telefonla kişiye özelleşmesi diğer katılımcılar için gerçekten büyük kayıp olur.

sizden kararınızı birkez daha gözden geçirmenizi rica ediyorum..
Degerli dostum necip bey son bir şey paylaşıyorum buradan cevizle ilgilenen herkesi biraz huzursuz edeceğim ama ceviz dikenlerin ürün ve meyve kaybı olmaması için paylaşmazsam ben rahatsız olacagım, mesela chantlere daha önce franguatte tozlar diye o çeşidi sattılar ne zaman ben franguatteler erkek çiçegi 8 seneden önce açmıyor dedim şimdi ciskoyu veya fernetteyi tozlayıcı öneriyorlar,peki fernora ne tozlayıcı öneriliyor gene fernette peki fernor chantlerden 20-25 gün sonra çiçekleniyorsa fernette ya çhatleri tozlamaz **** fernoru tozlamaz bunu buradan iddia ediyorum ve bu çiçeklenme zamanını ben fotoroflarla tesbit ettim ayrıca fernorların ne kadar çiçek döktüğünü fotoğrafladım, tozlayıcı çeşitte erkek çiçek malesef dökülmüştü, maalesef fernor çiçeklendiğinde erkek çiçegin olmadıgını ve fernorların çiçeklenme tarihinde fernor agacında erkek çiçekte yoktu eger olsa idi kendi erkek çiçeğiyle tozlanır derlerdi onuda diyemezler onun için yeni ceviz dikenlerin veya yolun başında olanların bu uyarıma dikkat etmelerini özellikle rica ediyorum ceviz fidanı satan arkadaşlarıda buradan uyarıyorum.Bu konuda araştırmacı arkadaşlarada bu konuya dikkat etmelerini bilhassa rica ediyorum,gerçi bazı arkadaşlar bu yazıma şimdi mazeret ararlar ama ben bunu ispat ederim aksini iddia edenlerdende ispatını isterim bunun aksini ispat edecek varsa her şartlarda her ortamda ben bunu tartışırım.Bütün ceviz üreticilerine bu stratejik önemi olan cevize emek veren herkese ceviz kadar uzun ömür saglık dolu yıllar dilerim saygılarımla

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 00:01   #842
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli ceviz dostları artık sadece ağaçlar nette bir okuyucuyum yazan arkadaşların yorumlarını okuyup bilgi paylaşımını telefonla yapacagım.
Sayın arif göçmen, bende bir kaç kez sadece okuyucu olayım dedim yapamadım, arkadaşlardan gelen mailler çok etkileyiciydi, döndüm, öyle sanıyorum ki, size de aynı mailler geliyordur.

Yazıp yazmamanız için mutlaka bir sebebiniz vardır, ama burada ve türkiyede çıkarsız ticari amaç gütmeden doğru bilgi verebilecek masa başı değilde direk toprağın içinde uğraşıp teknik bilgiden çok teorik bilgisi kişilere ihtiyaç olduğunu mail atan arkadaşlardan görebiliyorum, bu nedenledir ki, bir kişiye yarar fayda ya da yararlı faydalı olabilmek belki de içlerinden dahi olsa allah razı olsun demek ibadetin kazancın en güzeli değil mi?

Ben bazen öyle güzel mesajlar alıyorum ki, inanın hiç bir şeye değişmem, hep söylerim bilginin yokluğunu çok çektim ne olduğunu çok iyi bilirim,

Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurumu ilke edinmişim hala öğrenmeye çalışıyorum bu vesileyle de bildiklerimi de bildiğim kadar paylaşmaya çalışıyorum,

"O bilmesin ben bileyim" cümlesini hiç sevmiyorum, bu geri kalmışlığın da suçlusu bu cümle değilmidir?

Öğrensin, yapsın, başarsın, kazansın.

Kim kazanacak.

Ülkem ve insanı.

Ben kazanmasam da, bu bir şekilde bana yansır çoluğuma çocuğuma konuma komşuma eşe dosta yansır, yeter ki, üretelim. Bunu da bilgi paylaşımı yaparak başaracağız.

Üretmek içinde, imkanları olanlar var fakat bilgisizlikten yapmayanlar da var, bildiğimiz kadar bir harf öğretsek katkı sunsak kâr kârdır.

Benim dilim biraz acı olsa da, O sizlerin dostum diye başlayan yazılarınızın devamını kesmemeniz dileğimle...

İyi paylaşımlar dilerim...

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 00:44   #843
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
fernora ne tozlayıcı öneriliyor gene fernette peki fernor chantlerden 20-25 gün sonra çiçekleniyorsa fernette ya çhatleri tozlamaz **** fernoru tozlamaz bunu buradan iddia ediyorum
Söyleminize kısmen de olsa katılıyorum,

Fernette, chandler ile fernorun arasında erkek çiçek açan yani chandlerin sonuna fernorun başına gelen bir cins olduğu için sanırım öneriliyor,

Bir de şu duyumdan bahsedebilirim, fernettenin erkek çiçekte kalma süresi franguetteden bir hafta on gün fazla olduğu söylemi var doğruysa chandlere de fernora da dozlama da yardımcı olur düşüncesindeyim.

Sayın arif göçmen, fernettenin erkek çicek dönemi hakkında tarih olarak başlangıç ve bitiş olarak bir tarih tespitiniz varmı? varsa çok yararlı olur,

Eski 16-09-2013, 14:52   #844
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Red face

Merhaba Abilerim demek istiyorum çünkü büyük ihtimalle bu mesaja cevap verenler benden büyük olacaklar,(yaşım 31)

Çok kısa ve basit bir sorum var;
(ama öncesinde biraz açıklama) ceviz yetiştiriciliğine başlamayı düşündüm ve destek ve teşvik için gerekli bütün prosedürleri Ankara orman genel müdürlüğünden aldım fakat bana kafi gelmedi. Memleketim Ankara fakat şu anda Bursa'da ikamet ediyorum.

Çok fazla başlık takip ettim, evet gerçekten çok takip ettim, forum ahalisinin uyarılarına uymayıp zarar edenleri, 8x3,5 dikim aralığından 8x12 metreye geçenleri, orman arazisi diye kiralanan ama organize sanayi alanı ilan edildiği için onca emeği boşa giden bir gönüllü, chandler ve fernor arasında kalanları, Konya'da 1000'den fazla ağaçlık yere yanlış ağaç dikilmesi vs... gibi bir sürü mesaj okudum.

Geçen gün bir arkadaşımın üzüm bahçesine gittim ve ben orayı 20 dönüm diye tahmin ederken 8-9 dönüm bir yer çıktı ve bu büyüklükte bir yeri oluşturma ve rutin bakımı ile ilgili kafamda çoook büyük soru işaretleri belirdi. bir başlıkta bir abimizin Bursa'da 6 yaşında bahçesi olan birisini ziyaret ettiğini okudum.

Şimdi gelelim soruya: Bursa'da görebileceğim ve değerli fikirlerini alabileceğim bahçe sahipleri var mı ?

atayum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 07:56   #845
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Söyleminize kısmen de olsa katılıyorum,

Fernette, chandler ile fernorun arasında erkek çiçek açan yani chandlerin sonuna fernorun başına gelen bir cins olduğu için sanırım öneriliyor,

Bir de şu duyumdan bahsedebilirim, fernettenin erkek çiçekte kalma süresi franguetteden bir hafta on gün fazla olduğu söylemi var doğruysa chandlere de fernora da dozlama da yardımcı olur düşüncesindeyim.

Sayın arif göçmen, fernettenin erkek çicek dönemi hakkında tarih olarak başlangıç ve bitiş olarak bir tarih tespitiniz varmı? varsa çok yararlı olur,
Ben chandler ceviz bahçeme tozlayıcı için cisko aramıştım ama bulamadığım için franguatte ektim..Şimdi anladığım kadarı ile franguatteler 8 yıldan önce çiçeklenme yapmıyor..

Şimdi birazcık kafam karıştı..acaba tozlayıcıyı fernette olarak değiştirmeli miyim..???? 170 adet chandler cevizim için 10 adet franguatte ekmiştim..? Bunlara ek olarak bir 5 tane de fernette eksem bir zararı olur mu...???

emreguven2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 13:35   #846
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreguven2011 Mesajı Göster
Ben chandler ceviz bahçeme tozlayıcı için cisko aramıştım ama bulamadığım için franguatte ektim..Şimdi anladığım kadarı ile franguatteler 8 yıldan önce çiçeklenme yapmıyor..

Şimdi birazcık kafam karıştı..acaba tozlayıcıyı fernette olarak değiştirmeli miyim..???? 170 adet chandler cevizim için 10 adet franguatte ekmiştim..? Bunlara ek olarak bir 5 tane de fernette eksem bir zararı olur mu...???
Cisko türkiyeye yeni yeni girdi hatta gecen yıl arkadaşıma iki adet aldırmıştım henüz çoğaltacak duruma gelmedi.

170 adete 10 dozlayıcı, yani 17 taneye bir dozlayıcı, dozlayıcılar 10 na 1 önerildiğine göre 7 tane daha ekebilirsiniz, Tabi dozlayıcı dağılımı rüzgar yönünü de dikkat alarak uygun olmalı .

Eski 18-09-2013, 21:57   #847
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Sayın ncp 1963
Kurmuş olduğunuz fernor bahçesine tozlayıcı olarak ronde de montagne cevizi diktiniz mi acaba?

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 22:08   #848
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın ncp 1963
Kurmuş olduğunuz fernor bahçesine tozlayıcı olarak ronde de montagne cevizi diktiniz mi acaba?

evet sadece 5 adet diktim

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 22:22   #849
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

2014 yılı için Kurmayı planladığım (10 dönüm) Tokat ilçesi,niksarın çamiçi yaylasında ki (rakım 1200 m) bir bahçede fernor cevizi yetiştirmeyi planlıyorum. Fernor fidanlarını 1 ay önce aşıladım. (1 yaşlı tüplü fidanlara bilezik aşı yaptım) Aşı tutma oranı şuan için yüksek gözüküyor. Bunlara tozalayıcı olarak % 4 fernette ve % 4 ronde de montagne dikmeyi planlıyorum. Tozlayıcı olarak önerilen, % 5 olması gerektiği söyleniyor fakat fernette ve ronde de montagne aynı zamanda erkek çiçek açmayacağını düşünmekteyim ve plantasyona dikilen tozlayıcıların %8-%10 olması sizce sıkıntı yaratır mı?

Eski 18-09-2013, 22:27   #850
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
evet sadece 5 adet diktim
Sayın ncp 1963,
Eğer dikmemiş olsaydınız size ronde de fidanı hediye gönderecektim.
Uzun süredir yazılarınızı takip ediyorum.
Eğer tozalayıcı olarak ronde de montigne cevizinine ihtiyacınız varsa gönderebilirim.

ncp1963 beğendi.
Eski 18-09-2013, 22:35   #851
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın ncp 1963
Parisienne ceviz ceşidini de bulabilirsek fernor ve chandler ceviz bahçelerinde denemeye yarar olduğu düşüncesindeyim.

ncp1963 beğendi.
Eski 19-09-2013, 07:24   #852
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ncp 1963
Parisienne ceviz ceşidini de bulabilirsek fernor ve chandler ceviz bahçelerinde denemeye yarar olduğu düşüncesindeyim.
sizin yaptığınız doğru olan fernette nin erkek çiçeği biterken ronde lerin çiçeği açıyor başka bir şey denemenize gerek yok bence. ama sayıyı azaltın biraz %8 çok olur gibi.

fidan gönderme isteğiniz içinde teşekkür ederim. şimdilik ihtiyacım yok olursa size ulaşırım .

birde şunu belirtmekte fayda var misal bu sene mayısta ben fidanlarımdan meyva kopardım demekki tozlaşmada bir sıkıntı olmayacak.

gökhan07 beğendi.
Eski 19-09-2013, 12:07   #853
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
sizin yaptığınız doğru olan fernette nin erkek çiçeği biterken ronde lerin çiçeği açıyor başka bir şey denemenize gerek yok bence. ama sayıyı azaltın biraz %8 çok olur gibi.

fidan gönderme isteğiniz içinde teşekkür ederim. şimdilik ihtiyacım yok olursa size ulaşırım .

birde şunu belirtmekte fayda var misal bu sene mayısta ben fidanlarımdan meyva kopardım demekki tozlaşmada bir sıkıntı olmayacak.
Fernette ve Ronde de Montignac türleri tozlama hususunda çakışma yaşamıyor. Fernette erkek çiçeğini bitirdikten sonra Ronde de Montignac erkek çiçeğini açtığı için toplamda tozlayıcı %8 gibi görünse de Aynı anda tozlamayacakları için ard arda %4'ü devam ettirmektedirler düşüncesindeyim.

Eski 19-09-2013, 12:48   #854
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Name:  Ceviz_agac_____i__eklenme_zamanlar__.jpg
Views: 2128
Size:  49.6 KB
Kaynak olarak cevizce.com dan bulduğum çiçeklenme zamanları haritası dayanarak planladığım %4 tozlayıcının fernorun dişi çiçeklenme süresi boyunca devam edeceğini düşünüyorum.

Ayrıca, fernette ye tozlayıcı olarak fernor öneriliyor fakat bu grafiğe göre tozlaşma yapmadıkları gözükmektedir.

Eski 19-09-2013, 19:15   #855
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Eklenti 442658
Kaynak olarak cevizce.com dan bulduğum çiçeklenme zamanları haritası dayanarak planladığım %4 tozlayıcının fernorun dişi çiçeklenme süresi boyunca devam edeceğini düşünüyorum.

Ayrıca, fernette ye tozlayıcı olarak fernor öneriliyor fakat bu grafiğe göre tozlaşma yapmadıkları gözükmektedir.
kaynak doğruysa chandlere sadece fernette yetmeyecek gibi ronde de montigne fernetteye takviye olarak tercih edilebilir.
kaynakta franguettenin ve fernettenin erkek çiçek sürecine baktım da aynı gibi oysaki fernettenin daha uzun çiçekte kaldığı söylemi var,

kaynağa göre chanlere en uygunu perisienne + ronde de montigne, ikisi birlikte

Sayın gökhan07 ronde de montigne elinizde varsa bir fidana ücreti mukabilinde talibim ya da yetişmiş dal çıkarılacak gibi fidanınınz ağacınız varsa bir kaç göz gönderseniz daha iyide olur büyük ağaça koyacağım göz iki ve ya üç yıl içinde gelişmiş olacağı için çok daha makbule geçer.

Eski 19-09-2013, 19:44   #856
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Bu tabloya göre bendeki chandlerin dişi çiçek açma zamanı tam uyuşuyor.
bu yıl 2 mayısta ilk dişi çiçeği gördüm ve bütün fidanlarda (bir yaşında) 8 mayısta her birinde 8-10 adet dişi çiçek vardı.
Yine bu tabloya göre,Fernette ve franguete kendi kendini tozlayabilir.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 19:57   #857
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
kaynak doğruysa chandlere sadece fernette yetmeyecek gibi ronde de montigne fernetteye takviye olarak tercih edilebilir.
kaynakta franguettenin ve fernettenin erkek çiçek sürecine baktım da aynı gibi oysaki fernettenin daha uzun çiçekte kaldığı söylemi var,

kaynağa göre chanlere en uygunu perisienne + ronde de montigne, ikisi birlikte

Sayın gökhan07 ronde de montigne elinizde varsa bir fidana ücreti mukabilinde talibim ya da yetişmiş dal çıkarılacak gibi fidanınınz ağacınız varsa bir kaç göz gönderseniz daha iyide olur büyük ağaça koyacağım göz iki ve ya üç yıl içinde gelişmiş olacağı için çok daha makbule geçer.
Sayın Lilium
Söylediğiniz gibi bu kaynak doğru ise chandlerin tozlayıcısı olarak fernette de değil bir zaman sonra tozlayıcı olarak parisienne ve ronde de montignac önerecekler. Hatta bu iki ceviz türü tabloya göre birden çok ceviz türünü tozlamakta. Size ronde de montignac cevizi hediye yollayabilirim(yaprak döktükten sonra daha sağlıklı bir gönderim olur ama tercih sizin)cevizler iki yaşında bu sene tüpe alınmış oldukları için bu sene ki gelişimleri çok az. Ayrıca
Antraknoza duyarlı bir çeşit. Ben size tüplü fidanını göndereyim ve kış aylarında kalemini bulabilirsem kalemde gönderirim.

Eski 19-09-2013, 20:13   #858
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Sayın Lilium
Söylediğiniz gibi bu kaynak doğru ise chandlerin tozlayıcısı olarak fernette de değil bir zaman sonra tozlayıcı olarak parisienne ve ronde de montignac önerecekler.
Benim aklıma şu soru geliyor. Erkek çiçekler olgunlaşıp kurumaya başladığında yani çiçek açma dönemi bittiğinde (tablodaki yeşil çizginin sonlandığı tarihten itibaren) rüzgarın etkisiyle uçuşarak dişi çiçeklere tozlama yapması gerekli,dolaysıyla asıl döllemeyi o dönemde yapar. Tabloyu incelediğimizde fernette, franguete chandleri tozlaması tam çakışıyor sanırım.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 22:16   #859
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Benim aklıma şu soru geliyor. Erkek çiçekler olgunlaşıp kurumaya başladığında yani çiçek açma dönemi bittiğinde (tablodaki yeşil çizginin sonlandığı tarihten itibaren) rüzgarın etkisiyle uçuşarak dişi çiçeklere tozlama yapması gerekli,dolaysıyla asıl döllemeyi o dönemde yapar. Tabloyu incelediğimizde fernette, franguete chandleri tozlaması tam çakışıyor sanırım.
Sayın ykaya194
Size katılıyorum erkek çiçeklerin olgunlaşıp tozlama yapması mantıklı ama erkek çiçekler de bulunan polenler (milyonlarca olabilir ve bunlar aynı anda olgunlaşmıyor bence,bir üzüm salkımı düşünün **** bir meyve ağacı;domates fidesi düşünün olgunlaşanlar toplanıyor. Cevizde de olgunlaşan erkek çiçek tozlamaya başlıyor)sona erdiğinde **** ağaçtan döküldüğü andan itibaren bence tozlamayı en fazla 1 gün daha devam ettirebilir.

Eski 19-09-2013, 22:52   #860
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Sayın Lilium
Söylediğiniz gibi bu kaynak doğru ise chandlerin tozlayıcısı olarak fernette de değil
Bu kaynağa göre bile olsa fernette ve franguettenin dozladığı konusunda şüphem yok da bu kaynağa göre parisienne, fernette ve franguetteden de daha iyi çakıştığı yönde.
Chandler yan dal verimli olduğu için yandal çiçekleri daha geç açıyor bu yandal çiçeklerine de ronde de montignac daha iyi dozlayacağı görüşündeyim, Tabi kaynak önemli, ne kadar sağlıklı bilgi bilemiyorum.

Alıntı:
Size ronde de montignac cevizi hediye yollayabilirim(yaprak döktükten sonra daha sağlıklı bir gönderim olur ama tercih sizin)cevizler iki yaşında bu sene tüpe alınmış oldukları için bu sene ki gelişimleri çok az. Ayrıca
Antraknoza duyarlı bir çeşit. Ben size tüplü fidanını göndereyim ve kış aylarında kalemini bulabilirsem kalemde gönderirim.
Çok teşekkür ederim, mahcup oldum şimdi siz nasıl uygun görürseniz o zaman gönderin.
Adres bilgilerimi özelinize yazıyorum.
...

Eski 19-09-2013, 23:26   #861
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Bugün göndermiş olduğum tabloya göre franguet ve chandler'in çiçeklenme zamanları (parisienne kadar olmasada) iyi çakışmaktadır. Manolya ağacı (magnolia grandiflora) tohumdan yetiştirilirse 8-15 yıl içerisinde çiçek açmaktadır fakat çiçek açmış (yaşlı) bir manolyadan göz alınıp aşılanırsa 1-4 yıl arasında (bakımına bağlı olarak) çiçek açmaktadır. Yapmış olduğum manolya aşılarında iyi bir bakımla 2. yılında çiçek açtığını gördüm. Bu aşıladığım manolya fidanlarından bir tanesini ağaçlar.net üyesi olan bir arkadaşıma hediye ettim. 2 yaşında ki bir manolya fidanının çiçek açtığını gördüm ve Fotoğraflarını da arkadaşım tatile çıktığı zaman ben çektim. Buradan bakabilirsiniz. Bunun yanında ibreli türler genç yaşlarında kozalak üretmezler. Sadece yaşlı ağaçlar tohum üretir. Nedeni ise neslinin devamını sağlamak içindir. Aşıladığım bir çok ibreli türlerde 2-4 yıl sonra kozalak verdiğini gördüm. Bunun sebebi ise alınan kalemin yaşlı ağaçlardan alınmış olmasıdır.(Kozalak verme yaşına gelmiş) Aşı yapılan ağaçlarda altlık ne kadar genç olursa olsun alınan kalem genetik olarak yaşlıdır (aşıda ne aşılarsanız o dur,hiçbir değişikliğe uğramaz ve açılım göstermez) ve neslini devam ettirmek için kozalak (tohum) verme eğilimindedir. Yaptığım farklı ağaç çeşitleri aşılarından daha fazla örnek mümkün.
Beni düşündüren Franguette cevizi 8 yaşında erkek çiçeğini açmakta. Yaşlı (15 yaşında olabilir) bir franguette ağacından alınan kalem ile aşı yapılsa da yine de
8. yılında mı erkek çiçek açmakta? (Bence bu süre manolya fidanlarında anlattığım gibi bakımla da alakalı olduğunu düşünüyorum, bu süre 7 ya da 9 yılda olabilir)
Ceviz konusunda ne kadar fazla bilgiye sahip olursak o kadar ilerleme sağlarız ve ceviz hakkında öğrenmemiz gereken çok bilgi olduğunu düşünmekteyim.
Ben ceviz hakkında bilgi,birikim ve düşüncelerimi her zaman paylaşmaya hazırım.
Saygılarımla

Eski 20-09-2013, 00:01   #862
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Aynı kaynak dozlayıcı listeside vermiş, cevizce. com bandırma erdek yolunda en kısa zamanda kendilerini ziyaret edeceğim.

Ekilecek Fidan Türü Tozlayıcı Fidan Türü
Chandler Franguette, Cisco
Pedro Franguette, Cisco
Fernor Fernette, Franguette
Hartley Franguette, Amigo
Payne Chandler, Hartley, Chico
Serr Chico, Vina, Chandler
Lara Fernor, Fernette
Fernette Fernor
Yalova-1 Şebin, Kaplan-86
Yalova-2 Yalova-1, Şebin, Bilecik
Yalova-3 Yalova-1, Bilecik, Tokat
Yalova-4 Yalova-1, Kaplan-86
Bilecik Şebin, Yalova-3, Yavuz-1
Şebin Bilecik, Yavuz-1, Şen-1
Kaman Bilecik, Şebin,
Yavuz-1 Şebin, Bilecik, Yalova-3

Eski 20-09-2013, 00:33   #863
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın Lilium,
Anladığım kadarıyla, fernor'a tozlayıcı olarak fernette ve franguette önerilmiş. Kapama ceviz bahçesi olarak kurduğumuz bahçe de tozlayıcılardan hiç verim beklemememiz mi gerekiyor?
Bence bu bilgide ronde de montignac unutulmuş. Tabloda fernette ve franguetteyi tozlayan ceviz ronde de montignac. Ayrıca parisienne cevizinin adı bile geçmiyor. Bu durumda fernette ve franguette den önce sizce tozlayıcılarının parisienne ve ronde de montignac olması gerekmiyor mu? Gittiğiniz zaman bu konuda da bilgi alır mısınız.(bilgilerde biraz çelişki var sanki)

Lilium, Musti ve gokselcetin beğendi.

Düzenleyen gökhan07 : 20-09-2013 saat 20:05
Eski 20-09-2013, 00:41   #864
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Bu tabloya göre bendeki chandlerin dişi çiçek açma zamanı tam uyuşuyor.
bu yıl 2 mayısta ilk dişi çiçeği gördüm ve bütün fidanlarda (bir yaşında) 8 mayısta her birinde 8-10 adet dişi çiçek vardı.
Yine bu tabloya göre,Fernette ve franguete kendi kendini tozlayabilir.
sayın ykaya
Evet tozlayabilir ama dişi erkek çiçekler çok kısa süre çakışıyor.
Ağaçlardan alacağınız verim istediğiniz gibi olmayabilir.

Eski 20-09-2013, 00:46   #865
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:

Sayın ncp1963
Fernor ceviz bahçesinde tozlayıcı olarak diktiğiniz fernette ve ronde de montignac ceviz fidanlarınız bu yıl erkek çiçek açtı mı ve şuan itibari ile kaç yaşındalar?

Eski 20-09-2013, 01:03   #866
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Bu durumda fernette ve franguette den önce sizce tozlayıcılarının parisienne ve ronde de montignac olması gerekmiyor mu? Gittiğiniz zaman bu konuda da bilgi alır mısınız.(bilgilerde biraz çelişi var sanki)
Evet cevizce.com göre parisienne ve ronde de montignac olması gerekiyor, dozlayıcı listelerinde olmayışı bu cinsler ellerinde yoksa koymamış olabilirler, bu da kaynağın doğru bir kaynak olmadığını gösterir, yani ellerindeki fidana göre liste yaptıklarını gösteriyor.

Eski 20-09-2013, 07:24   #867
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ncp1963
Fernor ceviz bahçesinde tozlayıcı olarak diktiğiniz fernette ve ronde de montignac ceviz fidanlarınız bu yıl erkek çiçek açtı mı ve şuan itibari ile kaç yaşındalar?
selamlar

fidanlarım geçen yıl haziran dikimi.. evet her iki çeşitte erkek çiçek açtı ve ben bu ağaçlardan meyva kopardım.

burada bahsi geçen çalışma türkiyede yapılmış bir çalışma değil bunun orjinalini sitede daha önce birkaçkez paylaşmıştık.

Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği

Eski 20-09-2013, 12:52   #868
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
selamlar

fidanlarım geçen yıl haziran dikimi.. evet her iki çeşitte erkek çiçek açtı ve ben bu ağaçlardan meyva kopardım.

burada bahsi geçen çalışma türkiyede yapılmış bir çalışma değil bunun orjinalini sitede daha önce birkaçkez paylaşmıştık.

Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği
Sayın ncp1963
Bu sene fidanlarınızın tomurcuklanma ve çiçek açma zamanlarını gözlemleye bildiniz mi acaba gerçekten tabloda ki zamanlarla uyuşuyor mu?

Eski 20-09-2013, 13:58   #869
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ncp1963
Bu sene fidanlarınızın tomurcuklanma ve çiçek açma zamanlarını gözlemleye bildiniz mi acaba gerçekten tabloda ki zamanlarla uyuşuyor mu?
aslında bu dediğiniz bilgileri bir başlık altında toplamak istedik ama başarılı olamadık..

**** bu bilgilerin değerini kavrayamadık.

Ceviz Cinsleri Arası Karşılaştırma

gökhan07 ve ladikli beğendi.
Eski 20-09-2013, 18:48   #870
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
...
Beni düşündüren Franguette cevizi 8 yaşında erkek çiçeğini açmakta. Yaşlı (15 yaşında olabilir) bir franguette ağacından alınan kalem ile aşı yapılsa da yine de
8. yılında mı erkek çiçek açmakta? (Bence bu süre manolya fidanlarında anlattığım gibi bakımla da alakalı olduğunu düşünüyorum, bu süre 7 ya da 9 yılda olabilir)
...
Sevgili gökhan07, kullandığın aşı gözünün gözü aldığın ağacın yaşının özelliklerini gösterebeileceğinden emin olabilirsin, bunun yegane sebebi ağaçların gelişme dönemlerinin belli dönemlerinde belli hücreleri oluşturmaları bunu genetik ve çevre faktörleri etkileyebiliyor. Örneğin bazı ibreli türleri ve bazı ağaçlar aşı tutmaz bunda meristematik yani büyüme ya da gelişme hücrelerinin (kibu hücreler aynı zamanda yarada onarır, kesilen yeri de onarır) bitkide sadece uç kısımlarda **** gövde dokularında bulunmaması ya da farklı zaman dilimlerinde bulunması. Bir çok ağaç tohumdan yetiştiğinde hele ki iyi bakım şartlarında neslini devam ettirmesini sağlayan tohum verme mekanizmasını etkileyen kimyasalları **** hücresel faaliyetleri yapmaz; ne zaman kadar belli bir yaş olgunluğuna erene kadar (tıpkı bizim çocuklarımızın ergenlik çağına erişmesi gibi) ya da o etkiyi yaratacak bir dış faktörle karşılaşana kadar. Bu faktörler hormon olabilir, kötü bakım koşullarından kaynaklanan nesil endişesi, aşırı kuraklık ve bilezik alma **** darbe verme gibi mekanik etkiler gibi.

Ancak hücreler artık o kimyasalı üretmeye başladığında kanın tüm vucudu dolandığı gibi öz su ile tüm organlarda o kimyasal var oluyor ve hücreler o kimyasalı üretecek mekanizmayı oluşturmuş oluyor.

Kısaca yaşını dolduran ağaçlar tohum veya çi,çek vermeye başladığında onun genetiği icabı aşı yaptığında seninde teşhisinde olduğu gibi çiçek açacaktır. Sadece bu özellik insanoğluna yıllar kazandırıyor değil mi?

Bu arada tartışmalar dölleyici çeşitler üzerinde yoğunlaşmış diye görüyorum. Bu konuda benim tecrübelerim her yerde söylenenlerin aksine tavsiye edilen her türlü çeşide rağmen tozlanma problemlerinin olduğu yönündedir. Bunda:

*Her yıl farklı sürelerde cereyan eden soğuklama ihtiyaçları (küresel ısınmanın sonuçları),
*Yanlış çeşit seçimleri,
*Dölleyici çeşitlerin arazide yanlış konumlandırılması,
*İsmine doğru olmayan çeşit fidan (Bu sonraları çıkabilecek bir sorun, şu fidan diye verilip başka fidan çıkma durumu)

gibi etkiler hakim.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024