agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2013, 23:57   #391
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
istemeden katkıda bulunmak istiyorum aşı altındaki kuruma belirtisi dediğiniz bölge rüzgar yanıklığı veya kış üşümesi olabilirmi
Katkılarınız taktire şayan arif bey,

Bunlar olabileceği gibi başka etkenlerde olabilir, bahçede nasıl bir bakım uygulandığını bilmiyoruz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 00:04   #392
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi popeye42 Mesajı Göster
bu sene nasıl bir gübreleme yapmalıyım ki fidanlarımın gelişimini sağlaya bileyim,
Ektiğinizde neler uyguladığınızı belirtirseniz daha iyi yardımcı oluruz.

Eski 17-04-2013, 00:10   #393
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Ceviz rüzgârla tozlaşıyor.

Polenlerin 1.5 km'ye kadar rüzgarla taşınabildiğini yazıyor kaynaklar, ancak yine de ben olsam güvenmezdim
Güvenmeyiniz zaten, 1.5-2 kilometre açık alan ister ve rüzgar yönü de tutarsa olabilir.
Güveneceğiniz ölçüler en fazla 150-200 metre.

formullaone beğendi.
Eski 17-04-2013, 03:22   #394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Uçurtma ve arı
Bir uçurtma uçuruyorum.. Tamda mevsimi hani.
Uçurtmam; bir ceviz ağacına pike yaptı. Yapar ya..

Ceviz ağacı da erkek çiçeklerini açmış..
Ucurtmamın kuyruğuna da ceviz polenleri bulaşmış.

Topladım uçutmamı, başka yerde uçurayım dedim.
Az gittim uz gittim. Sen de 1 km, ben diyeyim 2 km gitmişim..

Yeniden uçurtmayı uçurtmaya başladım ki;
Uçurtmam yine pike yaptı, bir ceviz ağacına..

Bu ceviz ağacının dişi çiçekleri olgunlaşmış.
Demiş ki ; A be uçurtma seni kim gönderdi?
Şükürler olsun, gönderene. Diye.

Uçurtmanın yaptığını, arı her gün yapabilir.
Rüzgar bu işin büyük kısmını yapıyorsa da;
Arı hiç mi yapamaz?

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 13:41   #395
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Şiir çok hoş Sn. Ligustrum, ama diyoruz ki ceviz ağacını arı tozlamıyor. Yani ceviz çiçeğine arı gelmiyor Sadece rüzgâra kalıyoruz. Rüzgarın da yönü, şiddeti tutar mı biraz yaradana kalmış.

selamlar, saygılar..

Ç.

ladikli beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 13:55   #396
Ağaçsever

popeye42's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Ektiğinizde neler uyguladığınızı belirtirseniz daha iyi yardımcı oluruz.
Fidanları dikerken ;yanmış keçi gübresi , 20 20 20 gübre ve her çukura yarım kilo toz kükürtü toprakla karıştırarak kullandım,bundan sonra nasıl bir gübreleme yapmalıyım?

popeye42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 19:13   #397
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Sayın popeye42,

Bu fidan dikimi, gübreleme ile bilgiler biraz eski bilgiler. Örneğin 80x80 cm kaz, içine ahır gübresi koy, şu kadar beklet vs.. Bu arkadaşlara bir kaç tane 80x80 cm fidan çukuru kazdırmak lazım

Gübreleme konusunda da doğal gübreleri ayırmak lazım. Çünkü organik içerisinde karbon içeren doğal gübrelerin her zaman toprak içinde canlı yaşamına katkısı vardır.

Toprağı her ne kadar mineraller, hava, su ve organik maddeden oluşuyor diye basitleştirmeye çalışsak bile aslında çok karmaşık bir yapısı var. Bu alanda en iyi bilim adamlarının çalışmaları bile toprağın bilinmeyen taraflarını ortaya çıkarmaktan çok uzak kalıyor.

Sağlıklı bir toprağın bir çay kaşığında 4 milyar mikroorganizma bulunuyor. Gene böyle 4 dekar kadar sağlıklı bir toprakta yaşayan canlıların ağırlığını bir araya getirebilseydiniz bir ineğin ağırlığı kadar geliyor

Toprak konusunu merak eden arkadaşlar buradan okuyabilirler.

Soil - Our Financial Institution Permaculture Research Institute - Permaculture Forums, Courses, Information & News

Biyolojik çeşitliliği yok eden kimyasal gübre ve ilaçlar II. Dünya savaşı sonrası askeri kimyasal üreten firmaların ürettikleri kimyasalları kullanabilecekleri bir yol bulmasıyla ortaya çıkıyor (ilkönce zirai ilaçlar, sonra kimyasal gübreler)

Dünya çapında yoğun olarak kullanılan kimyasal gübreler, bitki besin elementlerini toprağa verebilmek için toprak içindeki bakterileri, yararlı nematodları öldürecek şekilde tasarlanmış. Bu küresel gıda endüstrisinin yüksek miktarlardaki taleplerini karşısında bitkilerin hızlı bir şekilde büyüyebileceği bir ortam sağlıyor.

Ancak bu işlemin zararlı etkileri toksik maddeler üretilmesi ve insan sağlığı açısından besin maddeleri yönünden zengin olmayan ürünlerin elde edilmesi, toprak biyolojisindeki çeşitliliği gün geçtikçe yoketmesi. Biyolojik çeşitliğin azalması yediğimiz yiyeceklerdeki besin maddelerinin azalmasıyla kalmıyor, sistemi zararlı ve bakterilerin saldırısına açık hale getiriyor - bu da daha büyük bir tehlikeyi böcek öldürücü kimyasal satarak milyarlarca dolar kazanan ilaç firmalarını beraberinde getiriyor.

Yani demek ki gübreyi rastgele kullanmayacağız. Eğer rastgele kullanırsak ne olur? Çok yeşil, neşeli ağaçlarımız olur belki ama bu sefer de verim alamayız. Ya da örneğin fazla fosforlu gübreleme yaparsanız bu sefer Fe, Zn ve Cu elementlerinin alımını engeller.

http://www.puyallup.wsu.edu/~linda%2...ct%20sheet.pdf

Bu konuda yeni yapılan araştırmalara baktığımızda bir kere dikim çukuruna hiç kimyasal gübre, doğal gübre ya da toprak iyileştirici benzeri hiç bir şey eklenmemesi tavsiye ediliyor. Dikim çukurunun sadece bitkinin kökü kadar derinlikte ama en azından iki katı kadar genişlikte olması gerektiği söyleniyor ki bunu Türkiye'de ilk ben Sn. Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kankaya hocamızdan duymuştum.

Dikimde fosfat içeren gübrelerin kullanılmaması gerektiği sadece ağaç tacının etrafına amonyum sülfat veya balık unu ile gübreleme yapılabileceği söyleniyor.

Bana kalsa eğer elimde kompost varsa ağacın tacına kompost gübrelemesi yaparım.

O yüzden sayın popeye42 ben sizin yerinize olsam ağacın taç izdüşümünü, kapladığı alan etrafındaki çemberi 3'e bölerim. Onun 3/2'lik kısmından 0-30 cm derininden toprak örneği alırım. Sonra MARİM'e gönderirim. Gelen sonuçlara göre gübreleme yaparım. Hele ki sıvı gübreleme çok karışık bir konudur. Ben bir kaç yıl önce 2-3 hafta ayırmama rağmen işin içinden çıkamamıştım

Bu arada sayın çamtepe'nin söyledikleri doğru. Cevizde tozlanma rüzgarla oluyor. Yapılan bir araştırmada bir ceviz bahçesinde 1,6 km ötedeki bir bahçeden gelen polenlerle tozlanmış ceviz ağaçlarına rastlanmış.

Ama bu demek değil ki tozlayıcıları 1,5 km öteye koyalım

Tozlayıcı ağaçlar ile cevizlerimiz arasında en çok 60 ila 90 metre mesafe olması uygun olur. Yani diğer meyve ağaçları için %10 iken cevizde %5 kadar tozlayıcı yeterli olur. Uygun bir dikim deseni ile tozlayıcıları dikersek sorun yaşamayız.

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 00:12   #398
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Fidanları dikerken ;yanmış keçi gübresi , 20 20 20 gübre ve her çukura yarım kilo toz kükürtü toprakla karıştırarak kullandım,bundan sonra nasıl bir gübreleme yapmalıyım?
Ekerken Azot, fosfor, ve potasyumu vermişsiniz, birde haziran ayında yarımşar çay bardağı üre vererek azot takviyesi yapmanız yeterli olur.
Sulamalarınızı da su isteğine göre tayin etmeniz ve sulamalardan sonra çapalamanız yapmış olduğunuz gübrelemelerin neticesini daha iyi almanızı sağlar.

Eski 18-04-2013, 01:41   #399
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem Mesajı Göster

Gübreleme konusunda da doğal gübreleri ayırmak lazım. Çünkü organik içerisinde karbon içeren doğal gübrelerin her zaman toprak içinde canlı yaşamına katkısı vardır.

Doğru, katılıyorum.

Alıntı:
Biyolojik çeşitliliği yok eden kimyasal gübre ve ilaçlar II. Dünya savaşı sonrası askeri kimyasal üreten firmaların ürettikleri kimyasalları kullanabilecekleri bir yol bulmasıyla ortaya çıkıyor (ilkönce zirai ilaçlar, sonra kimyasal gübreler)

Dünya çapında yoğun olarak kullanılan kimyasal gübreler, bitki besin elementlerini toprağa verebilmek için toprak içindeki bakterileri, yararlı nematodları öldürecek şekilde tasarlanmış. Bu küresel gıda endüstrisinin yüksek miktarlardaki taleplerini karşısında bitkilerin hızlı bir şekilde büyüyebileceği bir ortam sağlıyor.

Ancak bu işlemin zararlı etkileri toksik maddeler üretilmesi ve insan sağlığı açısından besin maddeleri yönünden zengin olmayan ürünlerin elde edilmesi, toprak biyolojisindeki çeşitliliği gün geçtikçe yoketmesi. Biyolojik çeşitliğin azalması yediğimiz yiyeceklerdeki besin maddelerinin azalmasıyla kalmıyor, sistemi zararlı ve bakterilerin saldırısına açık hale getiriyor - bu da daha büyük bir tehlikeyi böcek öldürücü kimyasal satarak milyarlarca dolar kazanan ilaç firmalarını beraberinde getiriyor.

Yani demek ki gübreyi rastgele kullanmayacağız. Eğer rastgele kullanırsak ne olur? Çok yeşil, neşeli ağaçlarımız olur belki ama bu sefer de verim alamayız. Ya da örneğin fazla fosforlu gübreleme yaparsanız bu sefer Fe, Zn ve Cu elementlerinin alımını engeller.

Bu konuda yeni yapılan araştırmalara baktığımızda bir kere dikim çukuruna hiç kimyasal gübre, doğal gübre ya da toprak iyileştirici benzeri hiç bir şey eklenmemesi tavsiye ediliyor. Dikim çukurunun sadece bitkinin kökü kadar derinlikte ama en azından iki katı kadar genişlikte olması gerektiği söyleniyor ki bunu Türkiye'de ilk ben Sn. Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kankaya hocamızdan duymuştum.

Tüm üstte yazılanlara bende katılıyorum, üstte yazanlardan sonra yani topraklarımız bunca kimyasallarla doldurulmuşken Abdullah Kankaya hocamız dediklerini uygulamanın sonuçları ne kadar verimli olur? Bu mümkün mü?
Bu söylemde eksiklik var diye düşünüyorum, topraklar bunca uygulanan kimyasallardan sonra uzun bir süre (5 yıl gibi) nadasa ve toprak biolojisinin yeniden kazanılması etkin mikroorganizmaların toprakta oluşmasını sağladıktan sonra uygulanabilir diye düşünüyorum.

Bu seferde verimlilik ne olur ona bakmak lazım.

Alıntı:
Dikimde fosfat içeren gübrelerin kullanılmaması gerektiği sadece ağaç tacının etrafına amonyum sülfat veya balık unu ile gübreleme yapılabileceği söyleniyor.

Bana kalsa bende öyle yaparım da yeterli miktarlardaki kompostu yapabilmenin maliyetine bakmak lazım.

Alıntı:
O yüzden sayın popeye42 ben sizin yerinize olsam ağacın taç izdüşümünü, kapladığı alan etrafındaki çemberi 3'e bölerim. Onun 3/2'lik kısmından 0-30 cm derininden toprak örneği alırım. Sonra MARİM'e gönderirim. Gelen sonuçlara göre gübreleme yaparım.

En doğrusu da bu, analiz sonuçlarına göre uygulama.

Eski 18-04-2013, 12:13   #400
Ağaçsever

popeye42's Avatar

Sn Lilium.çamtepe ve erdem paylaştığınız bilgiler için teşekürler.Sizin gibi kişilerin varlığı bu foruma güç katıyor.SAYGILAR

Eski 18-04-2013, 15:42   #401
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Tüm üstte yazılanlara bende katılıyorum, üstte yazanlardan sonra yani topraklarımız bunca kimyasallarla doldurulmuşken Abdullah Kankaya hocamız dediklerini uygulamanın sonuçları ne kadar verimli olur? Bu mümkün mü?
İlkönce Sn. Abdullah Kankaya hocanın söyledikleri dikim ve dikim gübrelemesi ile ilgili. Yukarıda bağlantısını verdiğim araştırma da aynı şeyler anlatılıyor.

Gübreleme konusunda sayın hoca toprak analiz sonuçlarına göre sıvı olarak damlama sulamayla verebiliriz diyor.

Toprağın geri kazanılması, biyoçeşitliliğin arttırılması, biyolojik yaşamın geri getirilmesi konusunda söylenenler de dünyada özellikle toprak konusunda araştırma yapan bilim adamlarının düşünceleri.

Bu mümkün mü ? Nasıl olur? sorusuna gelince tabi ki. Zaten başka bir alternatifimiz yok.

Eğer bunu yapmazsak topraklarımız birer çöl haline gelebilir.

Bu gün dünya çapında iklimlerin değişmesinin nedeni atmosfere yüksek miktarda karbon salınımı yapan ülkelerden kaynaklanıyor. Dünya topraklarının 1000 ila 1600 petagram karbon tuttuğu tahmin ediliyor. (1 petagram 10 üzeri 12 kilogram)

Karbon döngüsünde de toprakta bizim için çalışan sayısız küçük mikro ve makro organizmalar hayati öneme sahip. Bu canlılar birbirleriyle, bitkilerle beraber çalışarak gezegenimiz üzerinde bulunan yüzen, koşan, uçan tüm canlıların beslenme ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Görevlerinin içinde organik maddeyi, toprak içindeki mineralleri ayrıştırmak ve bitkilerin alabileceği bir şekle dönüştürmek de var.

Kimyasal ilaç ve sebzelerde ve içme suyunda oluşan artan düzeydeki nitrat kalıntıları büyük bir problem. Biliyorsunuz doktorlar kanser araştırmaları yaparken farelere nitrat veriyorlar.

Toprağın sağlıklı olması insanlar açısından daha besleyici daha yararlı ürün almamızın yanında bitkilerin de hastalık yapan etmenlere daha dayanıklı olmasına neden oluyor. Bu da daha az ilaç kullanımı ve gübreleme demek.

Yüzlerce yılda oluşan çok değerli kahverengi tarım toprakları tek bitkili tarım uygulamaları, yanlış gübre ve tarım teknikleri, erozyonla kayboluyor. Dünyada her yıl Hindistan'ın tüm arazileri kadar tarım toprağı yok oluyor. Erozyon nedeniyle kaybedilen 2,5 cm üst toprağın tekrar oluşması için tam 500 yıl gerekiyor.

Dünyada bu konuda çok ciddi çalışmalar var. Sadece yerleşik tarım, kendi kendine yetebilir tarım ve toprak konusunda araştırmalar yapan araştırma kuruluşları var. En kısa zamanda ülkemizde de böyle araştırma kuruluşlarının kurulması gerektiğini düşünüyorum.

Artık 5-6 seneden beri dünyada uygulanan yeni tarım teknikleri ile toprak işlemesiz tarım yapılıyor.

İşte geleneksel toprak işleme yapılan toprak ile toprak işleme yapılmayan toprağın farkı.

http://www.youtube.com/watch?v=9_ItEhCrLoQ

http://www.youtube.com/watch?v=Rpl09XP_f-w

ncp1963 ve ladikli beğendi.

Düzenleyen Erdem : 18-04-2013 saat 22:48
Eski 18-04-2013, 16:46   #402
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Merhaba altay salkım cevizi diye bir ceviz cinsi var sitede kısa bir açıklamasını buldum sizlerin fikri olan varmıdır.

parlasanteberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 22:15   #403
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:

Tüm arkadaşlara merhabalar

Nisan sonunda 2 yaşındaki ceviz fidanlarıma bende kompost uyguluyacağım.
Buna göre ;Ceviz yetiştiriciliği kitaplarında BAKIM gübrelemesi olarak 15 - 20 cm genişlik ve yükseklikte fidanın taç izdüşümüne açılan hendeklerin içerisine 3 teneke iyi yanmış hayvan gübresi bir teneke kompost ve üst toprak ile karıştırılarak kanala dökülmesi tavsiye ediliyor.
Şimdi benim Elimde bol miktarda iyi yanmış ahır gübresi,kompost,leonardit,perlit ve son olarak orman toprağı var.Sormak istediğim hazırlamış olduğum bu bakım harcını her fidana ne kadar vermem doğru olur.analiz sonucu olarak organik madde herkes de olduğu gibi bende de az/yetersiz çıktı.
Son olarak Böyle bir uygulamanın fidan köklerine etki süresi ne olur ?

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 23:11   #404
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2012
Değerli ceviz dostları,

Daha önceden Sn. ENFARKLISI arkadaşın sorduğu gibi, resimlerde görülen böceklerin aynısı benim fidanlarımda da var.

Şimdilik bir zararlarını farketmedim ama, acaba bu böcekler zararlı mıdır?

Herhangi bir ilaçlama yapmak gerekir mi? Şimdiden teşekkürler.

Eklenti 293201

Eklenti 293202

AVCI016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 00:53   #405
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AVCI016 Mesajı Göster
Değerli ceviz dostları,

Daha önceden Sn. ENFARKLISI arkadaşın sorduğu gibi, resimlerde görülen böceklerin aynısı benim fidanlarımda da var.

Eklenti 293201

Eklenti 293202
Bu hayvancıkların bir zararını görmedim. Ceviz fidanlarında dolaşır dururlar 2 yıldır

AVCI016 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 08:49   #406
Ağaç Dostu

Sayın aviator34,

Leonardit konusunda çok fazla bilgim yok. Ama bir miktar karışıma eklenebileceğini düşünüyorum.

Bu konuda tarımda kullanılan yetiştirme ortamları ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler var.

Perlit, Vermikulit, Ponza, Volkanik Tüf, Cüruf, Plastik köpük, Kum, Çakıl, vb.

Benim fikrim şu şekilde bir malçlama yapılabilir.

saman
perlit
kompost
ahır gübresi (en altta)

Nedenine gelince ahır gübresi ve kompost toprak solucanları için bir yaşam alanı oluşturur. Ayrıca yukarıdaki mesajda sayın malina'nın bahsettiği Ege Üniversitesinin yaptığı bir araştırma var. Üst kısımda perlit kullandığınız zaman daha az sulama gerektiriyor.

Saman ve perlit ağacın tacını kapatacak şekilde serilebilir. Ama burada dikkat etmeniz gereken gövdeden itibaren bir karış kadar bir boşluk kalması aksi halde aşırı su kök çürüklüğüne neden olabilir.

Kompost ve ahır gübresini (hatta leonardit de kullanacaksınız) sadece ağacın taç izdüşümüne verebilirsiniz.

Bir diğer malçlama şekli de şu şekilde olabilir belki.

saman
kompost
perlit
ahır gübresi (en altta)

Etkisini görmek için bunu sizin deneme yanılma yapmanız gerekecek. Ağaçların bir sırasına hiç malçlama yapmayın, diğer sıraya yapın. Daha sonra sonucu buraya yazarsanız biz de sonuçları görmüş oluruz

ladikli beğendi.
Eski 19-04-2013, 10:45   #407
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Sayın aviator34,

Leonardit konusunda çok fazla bilgim yok. Ama bir miktar karışıma eklenebileceğini düşünüyorum.

Bu konuda tarımda kullanılan yetiştirme ortamları ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler var.

Benim fikrim şu şekilde bir malçlama yapılabilir.

saman
perlit
kompost
ahır gübresi (en altta)

Nedenine gelince ahır gübresi ve kompost toprak solucanları için bir yaşam alanı oluşturur. Ayrıca yukarıdaki mesajda sayın malina'nın bahsettiği Ege Üniversitesinin yaptığı bir araştırma var. Üst kısımda perlit kullandığınız zaman daha az sulama gerektiriyor.

Saman ve perlit ağacın tacını kapatacak şekilde serilebilir. Ama burada dikkat etmeniz gereken gövdeden itibaren bir karış kadar bir boşluk kalması aksi halde aşırı su kök çürüklüğüne neden olabilir.

Kompost ve ahır gübresini (hatta leonardit de kullanacaksınız) sadece ağacın taç izdüşümüne verebilirsiniz.

Bir diğer malçlama şekli de şu şekilde olabilir belki.

saman
kompost
perlit
ahır gübresi (en altta)

Etkisini görmek için bunu sizin deneme yanılma yapmanız gerekecek. Ağaçların bir sırasına hiç malçlama yapmayın, diğer sıraya yapın. Daha sonra sonucu buraya yazarsanız biz de sonuçları görmüş oluruz
Ancak Ben bu işlemi toprağın su tutması ya da fidan etrafında yabancı ot mücadelesi için kısacası malçlama yapmak için değilde daha çok bu harcı açılan hendekler sayesinde toprak altına almak ve bu sayede
-Toprak yapısını düzeltmek,organik maddece toprağı zenginleştirmek

-İleride oluşacak toprak çatlağını minumuma indirmek

-Toprak altındaki mikrobiyolojik aktiviteyi düzenlemek ve bunun yanında fidanların kök gelişimleri teşvik etmek. vs. aklıma gelenler bunlar ama çok daha fazla fayda sağladığını biliyorum özellikle kompost ve leonarditin.

Ben karışım oranlarını merak ediyorum,benim kafamda ortalama her fidana 50 kg gibi bir miktar var.
örnek olarak ;
2-3 kilo leonardit
10 kg kompost
20 kilo iyi yanmış ağır gübresi
10 kilo orman toprağı
3-4 litre perlit

Bu şekildeki bir karışım çok olabilir mi ? olsa bile fazla organik madde ne gibi zararlar getirebilir ? kaş yapalım derken göz çıkarmayalım

kamkat38 beğendi.
Eski 19-04-2013, 11:10   #408
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
bildiğin gibi yap kardeşim
karışımın kaymaklı kadayıf...

aviator34 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 11:23   #409
Ağaç Dostu

Sayın Safranlı'ya katılıyorum bu noktada

Eski 19-04-2013, 13:19   #410
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
bildiğin gibi yap kardeşim
karışımın kaymaklı kadayıf...
Sayın safranlı bende sizin gibi düşünüyorum enzimlerimizde hazır...

Eski 19-04-2013, 13:52   #411
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Sayın safranlı bende sizin gibi düşünüyorum enzimlerimizde hazır...
eee gönül daha ne istesin
her şey yolunda

Eski 19-04-2013, 14:08   #412
Ağaç Dostu

bugüm tüm karakteri ile mühendis olan müsterimle yarım saat detay ve teknik döküman konuştuk
bende teknik konuşmaya yatkınım ama...
en sonda şaka yollu şöyle dedim...
'bu konuştuğumuz detaylar sizin taleplerinizde bir şey kazandırmayacak
hayat kurtarmayacak
yangın söndürmeyecek
sonuca odaklanalım ve işi çözelim'
sonunda hak verdi...
hep söylüyorum
biz bilimsel deney yapmıyoruz
keyfini çıkarmaya çalışalım
dogamıyla uyumlu hareket edelim
kuyumcu gibi gram gram stres yapmaya gerek yok
bence temel mantık şu...
topragına organik madde babından ne bulursan ver kardeşim...
fazlası olmaz
zaten fazlasını kim kaybetmiş....

Eski 19-04-2013, 15:44   #413
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
Thumbs down Zararlı Böcük

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AVCI016 Mesajı Göster
Değerli ceviz dostları,

Eklenti 293201

Eklenti 293202
bu böceğin ne olduğunu bilmiyorum ama ;
geçen hafta evin önündeki ayva ağacının ortasındaki dalları kuruduğu için kesmek istedim ancak dalı tutunca dibinden anormal şekilde sallandığını gördüm
ve dalı asıldım dal kökle birleştiği yerden ayrıldı yanındaki kuru dalda ayrıldı dalın birinde beyaz parmak kalınlığında kurt diğerinde de ondan az küçük resimdeki böcekten vardı ama girebileceği **** çıkabileceği bi yer yoktu orada büyümüş gibi arkası ince sarı talaş doluydu bikaç tane tırnak kadar kurt daha vardı hepsini de ezdim keşke aklıma gelseydi de iki resim çekseydim hepimize faydası olacakmış.

AVCI016 beğendi.
yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 17:00   #414
Ağaçsever

popeye42's Avatar

Motor tipi : Tek silindir, 4 zamanlı, güçlendirilmiş hava soğutmalı, üstten valfli, benzinli, 5,5 HP
Çapalama genişliği : 60 cm
Ateşleme sistemi : Transistörlü Manyeto
Yağ kapasitesi : 0,6 L
Yakıt deposu kapasitesi : 1,6 L
Yakıt tüketimi : 390g / kW.h
Uzunluk : 1260 mm
Genişlik : 440 mm
Yükseklik : 1160 mm
- See more at: Bim Benzinli Çapalama Makinesi 475,00 TL - Bim Aktüel 5 Nisan 2013 | Bim Aktüel Ürünler - bim-aktuel.com
bu makina için yorum yaparmısınız ilk defa kullanacagım 100 adet ceviz fidanım var yeterli olur mu?

Eski 20-04-2013, 18:48   #415
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster
bu böceğin ne olduğunu bilmiyorum ama ;
geçen hafta evin önündeki ayva ağacının ortasındaki dalları kuruduğu için kesmek istedim ancak dalı tutunca dibinden anormal şekilde sallandığını gördüm
ve dalı asıldım dal kökle birleştiği yerden ayrıldı yanındaki kuru dalda ayrıldı dalın birinde beyaz parmak kalınlığında kurt diğerinde de ondan az küçük resimdeki böcekten vardı ama girebileceği **** çıkabileceği bi yer yoktu orada büyümüş gibi arkası ince sarı talaş doluydu bikaç tane tırnak kadar kurt daha vardı hepsini de ezdim keşke aklıma gelseydi de iki resim çekseydim hepimize faydası olacakmış.
Bunun gibi bir şey miydi? Evetse, Capnodis

ncp1963 beğendi.
Eski 20-04-2013, 23:18   #416
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Bunun gibi bir şey miydi? Evetse, Capnodis
hayır arkadaşım bunu biliyorum bu değil. ilk resimdekilerin serçe parmak boyunda olanından hatta boynuzları boyundan uzundu gördüğümde bu ne biçim bi böcek diye tüylerim diken diken olmuştu bence bu böcege güvenmeyin

Düzenleyen yolgezer2001 : 20-04-2013 saat 23:22 Neden: imla hatası
Eski 20-04-2013, 23:27   #417
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

benim buldugum böcük buydu

Eski 21-04-2013, 12:52   #418
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster

benim buldugum böcük buydu
Roundheaded Woodborer olarak geçiyor ama sanırım resmi aldığınız site latince ismini uydurmuş zira o ismi aratınca pek bir şey bulunmuyor.

Neyse efendim, bu adres der ki bu ağaç kurtları sadece zayıflamış ağaçlarda hasara sebep olurlar. Düzenli sulanan, azotu yeterli ağaçlarda gövde sağlam olduğu için zararlı olamazlar. Yeni kesilmiş, zayıflamış, ölmek üzere olan ağaçlara saldırırlar. Akrabaları da bizim evlerdeki tahta kurularıdır.

Eski 21-04-2013, 12:54   #419
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Motor tipi : Tek silindir, 4 zamanlı, güçlendirilmiş hava soğutmalı, üstten valfli, benzinli, 5,5 HP
- See more at: Bim Benzinli Çapalama Makinesi 475,00 TL - Bim Aktüel 5 Nisan 2013 | Bim Aktüel Ürünler - bim-aktuel.com
bu makina için yorum yaparmısınız ilk defa kullanacagım 100 adet ceviz fidanım var yeterli olur mu?
Toprağınız kumluysa çok zorlanmaz. Ağır bünyeli (killi) toprağınız varsa zorlanırsınız. Aktarımı eğer kayışlı ise bol bol kayış alın, zira en kolay kayışı eskitir bunlar.

Eski 21-04-2013, 18:58   #420
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Alıntı:
ben 5 dekar kumlu meyve bahçesinde çapa genişliği 85 cm olan çapalama ile rahat çalışıyorum yağmur marka

kenan kırca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024