View Single Post
Eski 19-04-2013, 10:45   #407
aviator34
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem Mesajı Göster
Sayın aviator34,

Leonardit konusunda çok fazla bilgim yok. Ama bir miktar karışıma eklenebileceğini düşünüyorum.

Bu konuda tarımda kullanılan yetiştirme ortamları ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler var.

Benim fikrim şu şekilde bir malçlama yapılabilir.

saman
perlit
kompost
ahır gübresi (en altta)

Nedenine gelince ahır gübresi ve kompost toprak solucanları için bir yaşam alanı oluşturur. Ayrıca yukarıdaki mesajda sayın malina'nın bahsettiği Ege Üniversitesinin yaptığı bir araştırma var. Üst kısımda perlit kullandığınız zaman daha az sulama gerektiriyor.

Saman ve perlit ağacın tacını kapatacak şekilde serilebilir. Ama burada dikkat etmeniz gereken gövdeden itibaren bir karış kadar bir boşluk kalması aksi halde aşırı su kök çürüklüğüne neden olabilir.

Kompost ve ahır gübresini (hatta leonardit de kullanacaksınız) sadece ağacın taç izdüşümüne verebilirsiniz.

Bir diğer malçlama şekli de şu şekilde olabilir belki.

saman
kompost
perlit
ahır gübresi (en altta)

Etkisini görmek için bunu sizin deneme yanılma yapmanız gerekecek. Ağaçların bir sırasına hiç malçlama yapmayın, diğer sıraya yapın. Daha sonra sonucu buraya yazarsanız biz de sonuçları görmüş oluruz
Ancak Ben bu işlemi toprağın su tutması ya da fidan etrafında yabancı ot mücadelesi için kısacası malçlama yapmak için değilde daha çok bu harcı açılan hendekler sayesinde toprak altına almak ve bu sayede
-Toprak yapısını düzeltmek,organik maddece toprağı zenginleştirmek

-İleride oluşacak toprak çatlağını minumuma indirmek

-Toprak altındaki mikrobiyolojik aktiviteyi düzenlemek ve bunun yanında fidanların kök gelişimleri teşvik etmek. vs. aklıma gelenler bunlar ama çok daha fazla fayda sağladığını biliyorum özellikle kompost ve leonarditin.

Ben karışım oranlarını merak ediyorum,benim kafamda ortalama her fidana 50 kg gibi bir miktar var.
örnek olarak ;
2-3 kilo leonardit
10 kg kompost
20 kilo iyi yanmış ağır gübresi
10 kilo orman toprağı
3-4 litre perlit

Bu şekildeki bir karışım çok olabilir mi ? olsa bile fazla organik madde ne gibi zararlar getirebilir ? kaş yapalım derken göz çıkarmayalım

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön