agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni1564Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-06-2015, 19:28   #1231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2015
Merhaba Kupecim,

Ortanca icin ozel ortanca topragi diye birsey mi var gercekten? 1 ay kadar once bir ortanca aldim ve aldiktan sonra farkettim ki 3-4 yapraginda delikler varmis. Aldigimda topraginin ne topragi oldugunu bilmiyorum. Toprak cinsini anlamak icin bir yol var mi?

Kolay gelsin
Gulsen

gulsenmerkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 20:56   #1232
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulsenmerkez Mesajı Göster
Merhaba Kupecim,

Ortanca icin ozel ortanca topragi diye birsey mi var gercekten? 1 ay kadar once bir ortanca aldim ve aldiktan sonra farkettim ki 3-4 yapraginda delikler varmis. Aldigimda topraginin ne topragi oldugunu bilmiyorum. Toprak cinsini anlamak icin bir yol var mi?

Kolay gelsin
Gulsen
ortanca toprağı dedikleri: PH değeri (asiditesi) 5-6 olan biraz humusca zenginleştirilmiş, kireçsiz bir toprakdır. PH değeri 7 nin üzerinde olan topraklarda ortanca toprakdan Fe (Demir) elementini alamaz. Bu nedenle yaprakları sarı olur. Fe elementini alması için toprağın PH değeri 5-6 olmalıdır. Bu da kayın yaprağı çürüntüsü olan topraklardır. bunlara ortanca toprağı derler.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 01:30   #1233
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
ortanca toprağı dedikleri: PH değeri (asiditesi) 5-6 olan biraz humusca zenginleştirilmiş, kireçsiz bir toprakdır. PH değeri 7 nin üzerinde olan topraklarda ortanca toprakdan Fe (Demir) elementini alamaz. Bu nedenle yaprakları sarı olur. Fe elementini alması için toprağın PH değeri 5-6 olmalıdır. Bu da kayın yaprağı çürüntüsü olan topraklardır. bunlara ortanca toprağı derler.
Sayın kgursan benim de balkonumda yetiştirdiğim bir ortancam var. Maalesef iki senedir yaprakları beyazlaşip kısa süre sonra dökülüyor. Ortanca için özel toprak aldım ozel sıvı besin aldım, yarı bölgede duruyor ama yaprakları maalesef ki sağlıksız. Ne yapmam gerekir yardımcı olabilir misiniz bana???

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 10:13   #1234
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kupecim Mesajı Göster
Sayın kgursan benim de balkonumda yetiştirdiğim bir ortancam var. Maalesef iki senedir yaprakları beyazlaşip kısa süre sonra dökülüyor. Ortanca için özel toprak aldım ozel sıvı besin aldım, yarı bölgede duruyor ama yaprakları maalesef ki sağlıksız. Ne yapmam gerekir yardımcı olabilir misiniz bana???
Beyazlaşma dediğiniz yaprak üstlerinde küfümsü bir durumsa, küllenmedir. Mantari bir sorun. Topas isimli ilacı kullanabilirsiniz. 2-3 hafta arayla tarifine uygun 2 kez uygulayın.

kupecim beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 16:29   #1235
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Teşekkür ederim sevgili musk en kısa zamanda bir tane edineceğim.

Eski 24-06-2015, 19:46   #1236
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Beyazlaşma dediğiniz yaprak üstlerinde küfümsü bir durumsa, küllenmedir. Mantari bir sorun. Topas isimli ilacı kullanabilirsiniz. 2-3 hafta arayla tarifine uygun 2 kez uygulayın.
Sevgili musk bugün Topas isimli ilaçla demir sülfat aldım. Ancak satıcı nasıl kullanmak gerektiğini yarım agiz söyleyince bir de size sormak istedim. Topas i nasıl kullanmak gerekiyor? Demir sülfatı nasıl kullanayim??

Eski 24-06-2015, 19:55   #1237
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Sevgili musk bugün Topas isimli ilaçla demir sülfat aldım. Ancak satıcı nasıl kullanmak gerektiğini yarım agiz söyleyince bir de size sormak istedim. Topas i nasıl kullanmak gerekiyor? Demir sülfatı nasıl kullanayim??
Şişe üzerinde yazıyor olması lazım. 10 lt suya max. 5ml olarak hesaplayın.
Demir sülfatı yapraklar sağlığına kauştuktan sonra verseniz daha iyi olur. O da litre basına bir çay kaşığı olarak.

Eski 25-06-2015, 14:39   #1238
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Yanı bir şişeye koyup yapraklara mı fısfıslayayım bugün yapraklar daha kötü sayın musk...
Kız demir sülfat için ise bir çay kaşığı tozu direkt toprağa karıştırıp sulamak gerektiğini söylemişti. Sulandırılarak da kullanılabilinir mi??

Düzenleyen kupecim : 25-06-2015 saat 15:15
Eski 25-06-2015, 14:47   #1239
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Yanı bir şişeye koyup yapraklara mı fısfıslayayım bugün yapraklar daha kötü sayın musk...
Kız demir sülfat için ise bir çay kaşığı tozu direkt toprağa karıştırıp sulamak gerektiğini söylemişti. Sulandırılarak da kullanılabilinir mu??
O yapraklar zaten kuruyacak. küllenmeye maruz kalan yaprak artık iyilesmez. Onemli olan bitkinin yeni yapraklarını korumak.
Dediğiniz gibi ince püskürten bir fısfısla bitkiyi ilaçlayın.
Demir sülfatı iki sekilde de kullanabilirsiniz. Suda eritip verirseniz daha homojen dağılır. Çok da önemli değil.
Bu arada sizin demir sülfat diye aldığınız ne sekilde bilmiyorum. Ben alta resmi olan açık yesil renk, toz sekilde olandan bahsediyorum.
Name:  Image1.jpg
Views: 1002
Size:  34.2 KB

Eski 25-06-2015, 15:09   #1240
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Az önce bir fısfıs şisesine koyup fisfisladim. Peki sadece yaprak üstlerine mi sıkmak gerekiyor yoksa yaprak arkasına da sıkmalı mıydım?? Bir de aynı ilacı güllerime de sıktım çünkü onlar da beyazlaşmisti acaba doğru mu yaptım?? Yoksa güller için ayrı bir ilacı mi vardı??
Evet yukarıda ki yeşil renkli tozumsu bir şey aldım bende. Dediğimiz gibi birkaç gün sonra demir sülfat uygulaması yapacağım. İlginiz için çok teşekkürler..

Eski 25-06-2015, 16:56   #1241
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Az önce bir fısfıs şisesine koyup fisfisladim. Peki sadece yaprak üstlerine mi sıkmak gerekiyor yoksa yaprak arkasına da sıkmalı mıydım?? Bir de aynı ilacı güllerime de sıktım çünkü onlar da beyazlaşmisti acaba doğru mu yaptım?? Yoksa güller için ayrı bir ilacı mi vardı??
Evet yukarıda ki yeşil renkli tozumsu bir şey aldım bende. Dediğimiz gibi birkaç gün sonra demir sülfat uygulaması yapacağım. İlginiz için çok teşekkürler..
Küllenme genelda yaprak üst yüzeylerinde olur. Güllere de sıkabilirsiniz. Aslen zaten küllenme en çok güllerde gözükür.

Demir sülfatı kullanırken, dikkat edin her hangi bir yere damlar orda kalırsa derhal bir pas rengi oluşur çıkarmakta da çok zorlanırsınız.. Dolayısyle saksılarınızın da altında kap olsun. Aksi takdirde alttan akan su aktığı yeri boyayacaktır.

kupecim beğendi.
Eski 25-06-2015, 22:10   #1242
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Sayfamda yazmıştım; TCM / bahçe

Topas 3 lt. ye 1 cc. (1 ml) gelecek şekilde vermeniz gerek.

kupecim beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 23:16   #1243
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Sayfamda yazmıştım; TCM / bahçe

Topas 3 lt. ye 1 cc. (1 ml) gelecek şekilde vermeniz gerek.
Tarif için teşekkürler ama 1 ml nasıl hesaplayabilirim yanı hassas terazim yok ve bu ölçüleri anlamakta güçlük çekıyorum. 1 ml bir çay kaşığına mi denk gelir kaba bir ifade ile??

Eski 26-06-2015, 07:35   #1244
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Tarif için teşekkürler ama 1 ml nasıl hesaplayabilirim yanı hassas terazim yok ve bu ölçüleri anlamakta güçlük çekıyorum. 1 ml bir çay kaşığına mi denk gelir kaba bir ifade ile??
Eczaneden 5 veya 10 cc lik bir enjektör alın. En kolayı bu.

kupecim beğendi.
Eski 26-06-2015, 13:56   #1245
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Arkadaşın dediği gibi eczaneden enjektör alarak kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Bu arada damlalık varsa 25 damla yaklaşık 1 ml. yapar.

kupecim beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 15:10   #1246
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Arkadaşın dediği gibi eczaneden enjektör alarak kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Bu arada damlalık varsa 25 damla yaklaşık 1 ml. yapar.
Sayenizde bir bilgi daha öğrendim. Teşekkürler her ikinize de

Eski 26-06-2015, 15:16   #1247
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Sayın musk ilacladığım tüm o yapraklar dökülünce mi bitkim yemyeşil yapraklara kavuşacak?? Ne kötü bir durum. Daha yeni çiçek vermeye hazırlanıyordu oysa.eskilerin dökülüp Yeni yaprakların cıkması ne kadar zaman alır? Ben ortanca suyu sever diye biliyordum oysa şimdiki durum fazla sulamaya bağlı mantarik bir hastalik. Anlamadım gitti.
Bu arada güllerde ki sineklenme hastalığı için bir ilaç öneriniz olabilir mi bana?? Ben küpe çiçeğini ilacladığım ilaçla güllerimi de ilaçladim ama etkili olmadı küpe Çiçeğinde olduğu kadar??

Eski 26-06-2015, 21:26   #1248
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Sayın musk ilacladığım tüm o yapraklar dökülünce mi bitkim yemyeşil yapraklara kavuşacak?? Ne kötü bir durum. Daha yeni çiçek vermeye hazırlanıyordu oysa.eskilerin dökülüp Yeni yaprakların cıkması ne kadar zaman alır? Ben ortanca suyu sever diye biliyordum oysa şimdiki durum fazla sulamaya bağlı mantarik bir hastalik. Anlamadım gitti.
Bu arada güllerde ki sineklenme hastalığı için bir ilaç öneriniz olabilir mi bana?? Ben küpe çiçeğini ilacladığım ilaçla güllerimi de ilaçladim ama etkili olmadı küpe Çiçeğinde olduğu kadar??
Ortanca suyu sever doğru. Ama bitkiyi sularken yapraklarını sulamayın. Yaprakların sürekli ıslak kalması mantari hastalıkları davet eder.
çiçekler büyük ihtimalle açacaktır. Önemli lan sonradan çıkacak yaprakların hastalığı yakalanmaması ve seneye hazırlanabilmesi.
Unutmayın Ortancada çiçek daima bir onceki yılın dalından çıkan sürgünde olur.

Güllerde sinek dediğiniz herhalde yaprak bitleri. Elinizdeki ilaç bu bitler içinse etki etmesi lazım. Belki ölçülerde bir hata yapmışsınızdır. Ya da ilaç o zaralıya etkili değildir.
bitikiniz çok büyük değilse ev yapımı ilaçlara da göz atın. Yaprak bitleri için etkili tarifler bulacaksınız.

Eski 05-07-2015, 18:57   #1249
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Teyzemin bahçesinden

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 18:08   #1250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Merhaba dun 2 tane ortana diktim suda koklendirmedim
.bugun yapraklari solmus cansiz geldi.balkonumda sadece sabahlari gunes aliyorlar.acaba icerimi alsam tutmazda cok uzulurum

Eklenen Resimler

gokcemne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 00:01   #1251
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
İnşallah köklenir. Toprağı güzel fakat daha derin bir toprağa dikse imişsiniz ve tamamen gölgede dursun inşallah köklenene kadar... Rastgelsin.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 21:57   #1252
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Ortancalarim cicekte. Cicegi gecen daldan celik alip koklendirebilir miyim?

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 17:55   #1253
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ortancaların çiçeksiz dallarının uç kısımlarından yazın köklendirilebilir diye biliyorum. Ben olsam çiçek kestiğimde kalanyeşil saplardan da denerim yine.

nkutsay beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 12:49   #1254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2013
Merhabalar. Benim ortancalarımla ilgili bir sorum olacak.

Öncelikle, bitki bakımı konusunda çok yeniyim. Yaklaşık bir aydır balkonumda üç dört saksıda yetiştirdiğim karanfillerim, sardunyam ve bir de bu mesajımın konusu ortancam var. Üç hafta kadar evden uzak kaldım, emanet ettiğim arkadaşım da pek ilgilenmemiş. Karanfiller ve sardunyanın durumu biraz daha iyi ama ortanca felaket. Neredeyse tamamen kupkuru olmuştu çiçek. Masmavi çiçeklerinden yapraklarına kadar. Kurumuş tüm çiçeklerini ve yapraklarını kopardım, geriye çok ufak filizler ve koca bir çalı demeti kaldı. Güzelim çiçeğim iskelete döndü. Bu halden geri döndürmem mümkün mü? Nasıl bir bakım yapmam gerekir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

omerfengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 12:39   #1255
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omerfengin Mesajı Göster
Merhabalar. Benim ortancalarımla ilgili bir sorum olacak.

Öncelikle, bitki bakımı konusunda çok yeniyim. Yaklaşık bir aydır balkonumda üç dört saksıda yetiştirdiğim karanfillerim, sardunyam ve bir de bu mesajımın konusu ortancam var. Üç hafta kadar evden uzak kaldım, emanet ettiğim arkadaşım da pek ilgilenmemiş. Karanfiller ve sardunyanın durumu biraz daha iyi ama ortanca felaket. Neredeyse tamamen kupkuru olmuştu çiçek. Masmavi çiçeklerinden yapraklarına kadar. Kurumuş tüm çiçeklerini ve yapraklarını kopardım, geriye çok ufak filizler ve koca bir çalı demeti kaldı. Güzelim çiçeğim iskelete döndü. Bu halden geri döndürmem mümkün mü? Nasıl bir bakım yapmam gerekir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Ortancalar, sardunya ve karanfiller kadar sıcağa ve susuzluğa dayanıklıdeğildir. Toprağını nemli tutun ve bir süre güneş almayacak şekilde serince bir yerde tutun. Ufak filizler yaşadığına dair güzel haber.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 01:30   #1256
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Ortanca buketi

Merhaba arkadaşlar suan 2 adet ortancam var büyük saksılarda . Ortancalarımı Şubat gibi budayıp elime geçen çelikleri torf ile viyollere ekip ev içinde köklendirsem Nisan gibide bahçeme eksem doğru bir uygulama yapmiş olurmuyum ? Birde bahçemin ortasında büyük ortanca demetleri olsun istiyorum söyle 1-2 metre Çapında 1 metre yüksekliğinde ekteki resimdeki gibi bunun için birkaç Kökü dip dibe mi ekmeliyim? **** 20-30 santim Aralıklı çember şeklinde eksem olurmu?bol çiçek açması için ne tür gübre vermeliyim? Biraz fazla sordum ama umarım yardımcı olursunu☺️

Eklenen Resimler

hira ve sıdıkaakgül beğendi.
HakanSoyuak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 09:18   #1257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2008
ortanca nasıl ekmeliyim?

Merhaba;

Bircok defa köklendirmeden topraga ektim hic basarılı olamadım, tam gecenlerde filizlenirken gübre verdim tekrar bozulup gittiler.

Şimdi elimde 3-4 tane dal ortanca var 1 tanesi cicekli. Nasıl ekmeliyim hava cok sıcak içerde mi durmalılar dısarda mı ?

bilgi verirseniz cok mutlu olurum.

saygilar...

BLATT2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2015, 09:39   #1258
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Ortanama yardım

Arkadşlar hediye olarak gelen ortancam ilk başlarda bol çiçekliydi,galiba aşırı sulanmdan yaprakları döküldü çiçekleride kuruyor,ortancamı kurtarmam konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

salih66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2015, 10:01   #1259
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salih66 Mesajı Göster
Arkadşlar hediye olarak gelen ortancam ilk başlarda bol çiçekliydi,galiba aşırı sulanmdan yaprakları döküldü çiçekleride kuruyor,ortancamı kurtarmam konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
Ortanca iç ortamda olmaz. Dış ortama, yarı gölge bir yere alın. Kurumuş çiçekleri kesin. Toprağı kurudukça sulayın.

Eski 29-07-2015, 10:32   #1260
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Ortanca iç ortamda olmaz. Dış ortama, yarı gölge bir yere alın. Kurumuş çiçekleri kesin. Toprağı kurudukça sulayın.

Cevabınız için teşekkürler sayın musk,üzerindeki kurumuş çiçekleri budadım akşam üzeride bahçeye dikerim,saksıyla topraga gömsem sorun olurmu?kışları bizim burda biraz sert geçiyor.

salih66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024