agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni1564Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2014, 14:38   #1171
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Sirke-su oranı nedir acaba? Bir de kaç kere sirkeli su ile sulama yaptınız?

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 16:12   #1172
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
2 litre suya bir çay bardağı sirke kullandım. Ortanca yeni yaprak vermeye başladıktan hemen sonra tüm sulamalarında kullandım diyebilirim.

eylülbelde beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 09:28   #1173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Ortanca kimyayi sever...
Ortancasi olup (acelya, orman gülü bakimi aynidir sadece asagidaki islemler bunlara uygulanmaz veya uygulanir ben denemedim, ama viyolet renkli acanlara tahminen uyar) bitkiyi merak edenlere bir kac ufak tiyo.
Gölge yer sulama gübre bunlar hep yazildi yazilmayanlar, hydrangea macrophylla bitkinin genel latince adidir, ailesi saxifragaceae dir, uzak dogudan 17 yyda (cin, Japonyadan) getiren Fransiz botanikci Philbert Commerson'dur sevgiler ona.. Simdi isin kimyasi

Ciceklerin renkleri icin icin Anthocyane suda cözülen bitkilerin kullandigi renk maddesi genel adidir. Delphinidin ise mavi rengi veren maddenin kimyasal adidir bu madde, bögürtlende siyah üzumsulerde ve siyah üzümde de ve daha bircok bitkinin mavisini saglayan daha dogrusu koyu rengi veren bu kimyasal zehirli degildir, ortancada ise mavi rengini aluminyum veya demir tuzlari sayesinde (komplex selattir) kazandirir..
Tabi ki topraktaki demir alimini etkileyen PH, burda devreye girer 5,5-6 ph hafif kirecli yani veya nötral toprak pembe cicekte hakim olur, 4,5 ve daha az ph ta maviye döner.
Ama simdi isin inceligi devreye giriyor basta da demistik ya alüminyum veya alüsülfat (alaun) bu mavi rengi KOYU halde cicege verir. Dolayisi ile mavi renkli ortanca icin topragimizdan alüminyum sülfat eksik edilmemelidir ve yine sadece demir sülfat veya phi düsürmek acik renk mavi yapar. Bu her yil yapilmasi gereken islem ise bazilarimiza zor gelse de temini son derece kolay olan bir madde olan alaun (cift tuzdur alü+potasyum) cicekler belirmeye baslayinca 3-4 kere su ile verildiginde nur topu gibi mavi (acik mavi degil) ortancalariniz olur..
Gelelim alaun teminine bu madde memleketimizde madenlerde bolca üretilen, kagit sanayisinde, boya sektöründe ve daha sayilmasi burda gereksiz bir cok alanda kullanilir, erkekler bu maddeye yabanci degillerdir, yasli hanimlar (benden yasli ise) bilebilirler. Hani berberlerde SAP (klavyemde Sanliurfanin S si yok ) vardir sakal trasi olunca, trastan sonra söyle kibrit kutusu büyüklügünde buz görüntüsündedir, islatilarak yüzümüzde gezdirilir sabunu keser yani kayganligini alir, sivilcelere yaralara iyi gelir, hafif bir yanma yapar sadece söylenti olsa da askerde yemeklere katilir denir cinsel istegi azaltmak maksatli. Yasli bayanlar ise bilirler eskiden deodarant yok iken koltuk altina sürülürdü, ter kokusuna tek ve kesin cözümdür, cünkü antiseptiktir. Simdi bilinmesede durum bu.
Iste bu sapi sicak-ilik suda 2 lt kadar, elimize alip sabunlar gibi 5 dakika ovaladigimiz suyu, 3-4 kere, 1 hafta ara ile cicekler belirmeden (****** sogutup da) verdigimizde topragimiza aluminyum+potasyum sülfati verip ph i düsürdügümüzden (ayni zamanda ph sülfattan dolayi düsüyor cünkü) mavi kocaman saglikli cicekler size yaz boyu gülümser. Fiyati da aktarlarda veya berber malzemecilerinde 2 tl dir haberiniz olsun. Yazan Erhan Teke.. Maviler ciktiginda birilerine sizde lütfen bu bilgileri verin..

erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 09:38   #1174
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Ortancalar tüm canlı renkleriyle çiçeklerini açtılar

Name:  20140520_082255.jpg
Views: 3571
Size:  53.0 KB

Name:  20140520_082342.jpg
Views: 3184
Size:  80.2 KB

Name:  20140520_082355.jpg
Views: 3206
Size:  77.4 KB

Name:  20140520_082322.jpg
Views: 3213
Size:  46.9 KB

Name:  20140520_082333.jpg
Views: 3139
Size:  50.7 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 13:39   #1175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster

Eklenti 494368

Eklenti 494367

Eklenti 494370

Eklenti 494365

Eklenti 494366
sayın nikon merhaba,

nasıl bu kadar sağlıklı kalabiliyor ortancalarınız ben başaramadım bakmayı o güzelim renkleri hep yeşilleşti balkonunuz güneş almadığı için mi sağlıklı bu kadar birde bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim tamamen solduğunda çiçeklerini kessem yeniden açma umudu var mıdır ?

tamervehir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 20:13   #1176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Alıntı:

Eklenti 494368

Eklenti 494367

Eklenti 494370

Eklenti 494365

Eklenti 494366
1 ay önceküçük bir ortanca fidesi edindim ,bu yaz çiçek açmayacaktır, gelecek seneye sağlıklı çıkması için 1 yıl boyunca bakımını nasıl yapabilirim ?? yardımcı olurmusunuz

maviortancam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 09:13   #1177
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tamervehir Mesajı Göster
sayın nikon merhaba,

nasıl bu kadar sağlıklı kalabiliyor ortancalarınız ben başaramadım bakmayı o güzelim renkleri hep yeşilleşti balkonunuz güneş almadığı için mi sağlıklı bu kadar birde bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim tamamen solduğunda çiçeklerini kessem yeniden açma umudu var mıdır ?
Sayın tamervehir, çiçekleri kuruduğunda çiçek sapının sonundan kesebilirsiniz. Tekrar açacağını sanmıyorum, en azından benimkilerin 2 kez açtıklarını görmedim. Ortancalarımın durduğu kapalı balkon öğleden sonra güneş alıyor, güneşin yoğun olduğu saatlerde bendekilerin de yaprak ve çiçekleri biraz solgunlaşıyor ama güneşin gitmesiyle birlikte tekrar eski haline dönüyorlar. Ortancalarınızı asla susuz bırakmayın, sürekli susuz kalıp yaprak ve çiçekleri solgunlaşan ortancalar sağlıklarını yitiriyor. Ortancalarınızı bu dönemde demir takviyesi ile beslemelisiniz, yoksa yaprakları soluk bir yeşil renk alacaktır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviortancam Mesajı Göster
1 ay önceküçük bir ortanca fidesi edindim ,bu yaz çiçek açmayacaktır, gelecek seneye sağlıklı çıkması için 1 yıl boyunca bakımını nasıl yapabilirim ?? yardımcı olurmusunuz
Sayın maviortancam, bu başlık altında bilgisi olan üyelerimiz de elbetteki sizin sorunuza yanıt vereceklerdir. Ben ortancalara nasıl bakım yaptığımı bu başlık altında birkaç mesajda belirtmiştim. Özetlemek gerekirse; toprağını susuz bırakmıyorum, baharla birlikte sürgünler uyanmaya başladıktan sonra gübre ve birkaç kez de demir takviyesi yapıyorum, kurumuş dalları varsa onları buduyorum ve en önemlisi de sanırım sevgimi gösteriyorum.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 10:41   #1178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Merhabalar,

Çelik alma işleminde yapraklar ne amaçla kesilmektedir???
Teşekkürler...

20.sayfa da resimlerde...

hhakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 11:43   #1179
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Bitki hızlı köklensin diye kesiliyor, kesilmezse (neredeyse tüm çiçeklerde böyle sanırım) çeliğiniz enerjisini yapraklara harcar, köklenmesi veya tutması zorlaşır.

gökhan07 beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 11:54   #1180
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Bitki hızlı köklensin diye kesiliyor, kesilmezse (neredeyse tüm çiçeklerde böyle sanırım) çeliğiniz enerjisini yapraklara harcar, köklenmesi veya tutması zorlaşır.
Aynı zamanda çeliğin fazla su kaybetmemesi, kurumaması için.

yağmur beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 14:12   #1181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2009
teşekkürler,

lüküstürüm, ortanca ve güllerden çelik almak için uygun bir dönemde miyiz?

hhakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 17:33   #1182
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hhakan Mesajı Göster
teşekkürler,

lüküstürüm, ortanca ve güllerden çelik almak için uygun bir dönemde miyiz?
ortancadan yumuşak çelik alabilirsiniz. Yaprağını döktükten sonra ise 20-25 cm sert dallardan direct yerine çelikleyebilirsiniz.

Gül genellikle kasım aralık gibi. Diğeri konusunda bilgim yok.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 16:27   #1183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2009
demir takviyesi yardim!!

Alıntı:
Sayın tamervehir, çiçekleri kuruduğunda çiçek sapının sonundan kesebilirsiniz. Tekrar açacağını sanmıyorum, en azından benimkilerin 2 kez açtıklarını görmedim. Ortancalarımın durduğu kapalı balkon öğleden sonra güneş alıyor, güneşin yoğun olduğu saatlerde bendekilerin de yaprak ve çiçekleri biraz solgunlaşıyor ama güneşin gitmesiyle birlikte tekrar eski haline dönüyorlar. Ortancalarınızı asla susuz bırakmayın, sürekli susuz kalıp yaprak ve çiçekleri solgunlaşan ortancalar sağlıklarını yitiriyor. Ortancalarınızı bu dönemde demir takviyesi ile beslemelisiniz, yoksa yaprakları soluk bir yeşil renk alacaktır.

Sayın maviortancam, bu başlık altında bilgisi olan üyelerimiz de elbetteki sizin sorunuza yanıt vereceklerdir. Ben ortancalara nasıl bakım yaptığımı bu başlık altında birkaç mesajda belirtmiştim. Özetlemek gerekirse; toprağını susuz bırakmıyorum, baharla birlikte sürgünler uyanmaya başladıktan sonra gübre ve birkaç kez de demir takviyesi yapıyorum, kurumuş dalları varsa onları buduyorum ve en önemlisi de sanırım sevgimi gösteriyorum.
Merhaba
Balkonumda saksida iki tane ortancam var, mavi renk acmasi icin demir takviyesi yaptim goz karari toprak ustune koyup ustunu toprakla orttum ve suladim. Ancak ertesi sabah henuz renllenmemis ilan cicekleri ve yapraklari kendini salmaya basladi..bu durumu nasil duzeltebilirim? Yardim ederseniz sevinirim
Tesekkurler

topcuoglusel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 14:00   #1184
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Red face

Changing the Color of Hydrangeas

Ortancaların mavi çiçek açması için Toprağının PH değerinin 5.2-5.5 arası olması gerekliymiş. Bunu başarmak için;

- Yarım çorba kaşığı Alüminyum sülfatı 5 lt suya karıştırıp, sulama suyu olarak vermek. Dozaj fazlası köklere zarar verebilir.

- NPK 25/5/30 gübre vermek. Fosforu az (5) ama potasyumu fazla (30) verilmesi gerekiyor.

- Sebze / meyve ya da biçilmiş çim artıklarını diplerine dökerek bitkiye asidik bir ortam yaratmak.

Gerekiyormuş.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 14:05   #1185
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Yerli yabancı herkesin durup fotoğrafını çektiği ortancam.. Bu yıl 3 yaşında.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 16:02   #1186
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Yerli yabancı herkesin durup fotoğrafını çektiği ortancam.. Bu yıl 3 yaşında.
Çok güzel bir kare. Rustik ve romantik.

Arka plandaki mağaza sanırım, o da ilgimi çekti. Antik ve klasikleri severim de.

Benim ortancam da aynı çiçek renginde. Kıbrıs' a göre siz sevgili arkadaşların keyifli bitkilerine biraz da olsa yaklaşabilen bir ortancam var diyerek mutlu oluyorum. Malum bu iklimi ortanca sevmiyor.

Ozlem A beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 17:55   #1187
Moderatör

Evet bir dükkan önü. İstanbul'un sanat ve antika merkezi olan bir semtin en hoş yerinde hem de Sayemde galvaniz kovalar, setler, kurumuş ağaç gövdelerine kadar çiçek ve ağaç doldu

Bir de sardunyam var ki anlatılmaz.. Onu da ekleyeyim

Eski 04-06-2014, 18:00   #1188
Ağaç Dostu

Çukurcuma mı? Emeklerinize sağlık.

Bu arada, bu da benim nazendem

Name:  Hydrangea.jpg
Views: 2802
Size:  66.1 KB

Eski 04-06-2014, 18:05   #1189
Ağaç Dostu

Sizin çiçek renginiz daha bir fuşyaya dönükmüş. Aynı değilmiş. Göz aldanması yaşamışım. Düzenli olarak bakım ve besin takviyesi yapamadığım için eklememiştim fotoğrafını. Ama şunu söylemeliyim ortanca ve erguvan İstanbul' a bir başka yakışıyor.

Eski 04-06-2014, 18:21   #1190
Moderatör

Evet, doğru tahmin İki ortanca daha var, birkaç aydır bakmaya başladım onlara, henüz tam forma girmediler. Bir tanesi sizinki ile aynı renkte. Sizinki Girne için çok iyi durumda bence.

Bu arada hayatımda gördüğüm en güzel ortancalar Yalova Termal'de idi. Her bir çiçek futbol topu büyüklüğünde, renk renk.

YeniGine beğendi.
Eski 04-06-2014, 18:50   #1191
Ağaç Dostu

Ben de Termal' deki ortancalar konusunda sizinle hemfikirim. Belki de hayatımda ilk ortancayı orada aradıkları muhteşem bir atmosfer mevcut. Çocukluğumda doğal olarak boy bakımından da çocuk ebadında olduğumdan orası bana tropikal, balta girmemiş bir orman gibi fantastik görünürdü.

Eski 30-06-2014, 17:11   #1192
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Sanırım toprak saksıyı ortancalar çok seviyor

Eklenen Resimler

abk, yağmur, Milla ve 2 kişi beğendi.
sla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2014, 18:36   #1193
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Bu yil ortanca gubresi verdim. Costular iyice.

Eklenen Resimler

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2014, 16:00   #1194
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Bu sene ortancalarım yine yüzümü güldürdü.
Bazıları renk değiştirdi nihayet,maviye döndü,bazıları eflatun oldu.
Seneye Allah kerim...

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2014, 16:44   #1195
Ağaç Dostu

Pitoresk görüntülerde baş tacı olmuş ortancalar.

Ne söylenebilir ki, batılı dilde, magnifik, kendimize dönersek, muhteşem

kupecim beğendi.
Eski 15-08-2014, 15:38   #1196
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2012
Galeri: 4
8 renk/çeşit ortancamın 7'si açtı bu yıl. Çok fazla çiçek yoktu ama yüzlerini göstermelerine sevindim. Büyük hallerini bahçe sayfama ekledim. Gelecek sene hedefim daha çok çiçek açmaları

Sevgiler

Adlarını bildiğim kadarı ile yazdım, düzeltmelere açığım

Hydrangea macrophylla Beyaz
Hydrangea paniculata
Hydrangea macrophylla Pembe
Hydrangea Macrophylla Blaumeise
Hydrangea anomala-Sarmaşık Ortanca
Hydrangea macrophylla Mavi
Hydrangea aspera

Eklenen Resimler

Milla ve sıdıkaakgül beğendi.
yalınkat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 23:39   #1197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2014
Ortanca renklendirmede forumu okuyunca pek çok kişinin kimyasallarla problemi olduğunu fark ettim. Fazla bilimselliğe kaçmadan sizlere yardımcı olmayı deneyeyim (kimyayı hobide kullanmak da keyifli olacak)
Öncelikle topraktan bitkinin demir alabilmesin istiyorsanız (paslı çivi, teneke vb) asitliğin mutlaka pH 5,2 den düşük olması zorunludur. Abartmadan kullanacaksanız tuvalet temizlemede kullandığınız KEZZAP ile asit ayarlamak kolay olacaktır. Yalnız sabırla ve her gün sulama suyuna bir kaç damla ilave etmelisiniz ve ara vermeniz gerekir. Saksı süzüntü suyunun tadı EKŞİ olduğunda DURUN veya pH ölçüm kağıdı ile garantili ölçüm yapın
Toprağı asitlendirmeden demir alınımı için organik çözücüler (limon tuzu, sirke) kullanabilirsiniz. En doğrusu şelatlaştırıcı kullanmanız (EDTA vb)
Alüminyum sülfatı çok ucuza bulup alabilirsiniz (ŞAP olarak arayın)
Sülfürik asit içinde demir çözün (Balkonda yapın ve sonuçta mutlaka demir fazlası kalmalı) içine limon tuzu katarak bitkilerinizi sulandırın
Umarım sizlere yardımcı olmayı denerken ortancalarınızı yakmanıza neden olmam (ölçüleri abartırsanız ve fazla kullandığınızda başınıza gelecek risktir) . Kolay gelsin, keyifli uğraşlar

Muda beğendi.
TEVRES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 15:37   #1198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Merhaba,
Bahçemde yanyana dikili iki ortancadan birinin yaprakları öğleden sonraları devamlı olarak (sanki susamış gibi ) pörsüyor. Bazen akşam serinliğinde tekrar diriliyor,bazen de dirilmesi için bolca ıslatmam gerekiyor. Hemen yanındakinin ise böyle bir sorunu yok.
Güneybatı cephesine dikililer ama büyük erguvan ağacının gölgesinde kaldıklarından pek direkt güneş aldıkları söylenemez.
Dikim toprağına torf katmıştım.Bu yüzden olabilir mi acaba?
Daha fazla güneş gören ortancalarım da var,onların hiçbirinde böyle bir sorun yaşamadım. Hepsinin keyfi gayet yerinde, sadece bu kök böyle mutsuz (onunla birlikte ben de mutsuzum tabii )
Acaba yerini mi değiştirsem , bulunduğu yer hafifçe meyilli,bu yüzden belki de kökleri yeterince su tutamıyor diye düşünüyorum. Bauhaus'ta toprağa karıştırılan ve su tutmaya yardımcı bazı preparatlar gördüm.Hiç deneyen var mı?? Bunlar sizce ne kadar yardımcı olur? Bir de yer değiştirmek için de olsa bu mevsimde sökmek doğru olur mu??
Yardımlarınız için teşekkürler..
merhabalar benim bir sorum olucak yardım edebilirmisiniz lütfen

bunsal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 15:41   #1199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2015
merhabalar benim bir sorum olucak yardım edebilirmisiniz lütfen

bunsal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2015, 22:35   #1200
Yeni Üye

Saadetce's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2014
Ortanca ların yapraklarında hastalık

İlk defa ortanca yetistiriyorum... 2 hafta önce diktiğim ortancaların yaprakları lekelenmiye başladı... aradım bir böcek göremedim yapraklarda... topraktan olabilirmi yoksa hastalıkmı? Yardımlarınız için teşekkürler...

Eklenen Resimler

Saadetce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024