agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni1564Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2015, 10:45   #1261
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salih66 Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkürler sayın musk,üzerindeki kurumuş çiçekleri budadım akşam üzeride bahçeye dikerim,saksıyla topraga gömsem sorun olurmu?kışları bizim burda biraz sert geçiyor.
Ortanca soğuklara oldukça mukavemetli bir bitkidir. Yozgatın kışını bilmiyorum ama -10 lar falan ortancaya zarar vermez. Ayrıca saksıyı toprağa gömmek de şart değil. Tabi ki direct bahçeye dikilmiş olsa çok daha iyi olacaktır. İlle de kışın korumaya alacaksanız saksıyla dikilebilir. Ancak kışın ortasında da içeri ortamın sıcaklığına alırsanız bitki uykudan uyanacaktır ve iç ortamda soğuk mevsimlerde sağlıklı bir gelişim göstermeyecektir.

Çok anormal soğuklar oluyorsa pek pek üzerine bir çuval geçirip korumaya alırsınız içiniz rahat olur..

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2015, 11:18   #1262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Ortanca soğuklara oldukça mukavemetli bir bitkidir. Yozgatın kışını bilmiyorum ama -10 lar falan ortancaya zarar vermez. Ayrıca saksıyı toprağa gömmek de şart değil. Tabi ki direct bahçeye dikilmiş olsa çok daha iyi olacaktır. İlle de kışın korumaya alacaksanız saksıyla dikilebilir. Ancak kışın ortasında da içeri ortamın sıcaklığına alırsanız bitki uykudan uyanacaktır ve iç ortamda soğuk mevsimlerde sağlıklı bir gelişim göstermeyecektir.

Çok anormal soğuklar oluyorsa pek pek üzerine bir çuval geçirip korumaya alırsınız içiniz rahat olur..
Aşırı soguk günler 10-15 sürmekte,diger zamanlar fazla soguk olmuyor,soguk günlerde cuvalla korumaya almak ******* mantıklı.... teşekkürler.

salih66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 00:02   #1263
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2012
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HakanSoyuak Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar suan 2 adet ortancam var büyük saksılarda . Ortancalarımı Şubat gibi budayıp elime geçen çelikleri torf ile viyollere ekip ev içinde köklendirsem Nisan gibide bahçeme eksem doğru bir uygulama yapmiş olurmuyum ? Birde bahçemin ortasında büyük ortanca demetleri olsun istiyorum söyle 1-2 metre Çapında 1 metre yüksekliğinde ekteki resimdeki gibi bunun için birkaç Kökü dip dibe mi ekmeliyim? **** 20-30 santim Aralıklı çember şeklinde eksem olurmu?bol çiçek açması için ne tür gübre vermeliyim? Biraz fazla sordum ama umarım yardımcı olursunu☺
Hakan bey,

Ortancalar iç mekanı sevmiyor. Dışarı dikin. Gölgeyi seviyorlar. Bursa'da sıkıntı olmadan geçirirler kışı. Asitli topraktan hoşlanıyorlar. Toprak bazikse yaprakları sarı sarı oluyor. Bu durumda saçıkıbrıs verdiğinizde çabucak yeşeriyor yaprakları. Biraz sonra kendi ortancalarımı ekleyeceğim. Bu yıl ilk kez bolca çiçek açtırabildim. Sanırım budamamak işe yaradı.

Kolay gelsin.

yalınkat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 00:08   #1264
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BLATT2007 Mesajı Göster
Merhaba;

Bircok defa köklendirmeden topraga ektim hic basarılı olamadım, tam gecenlerde filizlenirken gübre verdim tekrar bozulup gittiler.

Şimdi elimde 3-4 tane dal ortanca var 1 tanesi cicekli. Nasıl ekmeliyim hava cok sıcak içerde mi durmalılar dısarda mı ?

bilgi verirseniz cok mutlu olurum.

saygilar...
1,5 litrelik su şişesinin üste yakın kısmını kesin. içine 10-15 santim kadar toprak koyarak dallları daldırın. 1 çay bardağı su ekleyin. Şişenin kestiğiniz kısmı paket bantı ile bantlayarak tekrar yerine yerleştirin. Kapağı kapalı bir şekilde direkt güneş almayan bir yerde 1 hafta bekletin. Sonra kapağını açın. 10 gün sonra falan köklenir. Takip edin gerekirse su ekleyin. Sonra bahçeye ya da dışarıda bir saksıya dikin.

Kolay gelsin.

622ali beğendi.
Eski 05-08-2015, 00:12   #1265
Ağaçsever

Bu sene ortancalarım şımardı. Bir yerde bir önceki dalları kesmezseniz daha çok çiçek vereceğini okumuştum. Bu yıl budamadım. Kışın korumadım sadece geç donlarda üzerine naylon örttüm. Paniculata geç açtığı için fotoğrafını çekmemiştim. Onu da sonra eklerim.

Eklenen Resimler

Eski 05-08-2015, 00:19   #1266
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salih66 Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkürler sayın musk,üzerindeki kurumuş çiçekleri budadım akşam üzeride bahçeye dikerim,saksıyla topraga gömsem sorun olurmu?kışları bizim burda biraz sert geçiyor.
Ben Ankara'da ilk yıllarda diplerine gübre, kuru yaprak vs koydum. 5 litrelik su petlerinin dibini keserek üstten yerleştirdim. Kapaklarını sakladım, sadece -15'in altına düştüğü geceler kapattım. Oldukça işe yarıyor. Hatta sera görevi gördüğü için erken uyanıyorlar. Şimdi büyüdükleri için bunu uygulamıyorum. Bu yıl sadece geç donlarda ince naylon örterek korudum bir kaç gün.

Kolay Gelsin

Eski 07-08-2015, 13:48   #1267
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalınkat Mesajı Göster
Ben Ankara'da ilk yıllarda diplerine gübre, kuru yaprak vs koydum. 5 litrelik su petlerinin dibini keserek üstten yerleştirdim. Kapaklarını sakladım, sadece -15'in altına düştüğü geceler kapattım. Oldukça işe yarıyor. Hatta sera görevi gördüğü için erken uyanıyorlar. Şimdi büyüdükleri için bunu uygulamıyorum. Bu yıl sadece geç donlarda ince naylon örterek korudum bir kaç gün.

Kolay Gelsin
Ankara ile Yozgat (Yerköy) iklimi aynı sayılır sizin yöntemi uygulayacagım kışa kadar yaşata bilirsem..teşekürler..

yalınkat beğendi.
salih66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 16:54   #1268
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Aldığım çelikler yavaş yavaş filizlenmeye başladı. Kuşa döndürdüğüm saksıdaki ortanca da bana inat yeniden atağa kalktı.

Eklenen Resimler

abk, salih66, Muda ve 5 kişi beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2015, 16:10   #1269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Unhappy Mutlu Son

Geçen sene mart ayında aldığım ortancam, bir buçuk senelik uzun uğraşlar sonunda yeniden çiçek açıyor. Bir ara kuruma noktasına gelmesine rağmen, burada okuduğum bilgileri çat pat uygulamam sonucu son durum fotoğrafta görüldüğü gibi. Bilgi paylaşımında bulunan herkese sonsuz teşekkürler.

Eklenen Resimler

Chatoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2015, 20:29   #1270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Arkadaşlar ben geçen sene çiçekciden ortanca aldım,aldığımda çok güzeldi ama bir süre sonra yaprakları ve çiçekleri çok değişti,apartmanda oturuyorum,daha sonra bu siteden takip ettiğim kadarıyla balkonda daha iyi yetişeceğini okudum,balkona çıkardım,hatta ulustan demir sülfat aldım,ayrıca toprağına paslı çivide yerleştirdim ama bir türlü kurtaramadım,şu anda hiç yaprak yok,ben yinede bakımını yapıyorum belki bir mucize olur diye bekliyorum,bu sene budama yapan arkadaşlardan ricam bana birkaç çelik verebilirler mi acaba.

sıdıkaakgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2015, 20:39   #1271
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalınkat Mesajı Göster
Bu sene ortancalarım şımardı. Bir yerde bir önceki dalları kesmezseniz daha çok çiçek vereceğini okumuştum. Bu yıl budamadım. Kışın korumadım sadece geç donlarda üzerine naylon örttüm. Paniculata geç açtığı için fotoğrafını çekmemiştim. Onu da sonra eklerim.
maşallah çok güzeller,ortancaya bayılıyorum,bir tane aldım fakat sera ortamında yetiştiği için eve uyum sağlayamadı,halbuki onun için neler yaptım,demir sülfat aldım,paslı çivi koydum toprağına,çam toprağı buldum dibine biraz koydum ama yinede soldu,sizin ortancaların maşallahı var,budama yapınca bana birkaç çelik verirseniz çok sevinirim.

yalınkat beğendi.
Eski 15-09-2015, 21:06   #1272
Yeni Üye

maşallah çok güzeller,budama yapınca bana çelik verebilirmisiniz.

Eski 16-10-2015, 12:46   #1273
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Name:  20151016_121906_640x480.jpg
Views: 1148
Size:  72.8 KB

Hafta sonu satin aldigim ortancam. Suanda saksisini degistirmedim. Disaridaki mini seramda duruyor. Cogaltmak icin hangi zaman en uygundur. Suanda yapsam olur mu?

Birde disariya asil yerine ekmeli miyim?

Muda, Milla ve duy-gu beğendi.
622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 13:11   #1274
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@622ali, benim de arkadaşın verdiği ortancam var aynı böyle saksıda. Bir aydır yerine aktaracağız ama kaldı gitti, artık kışı saksıda geçirsin baharda saksıdan yere aktaracağım. Çelik almak için sıcaklar az daha geçsin dedilerdi.

622ali beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 13:16   #1275
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@622ali, benim de arkadaşın verdiği ortancam var aynı böyle saksıda. Bir aydır yerine aktaracağız ama kaldı gitti, artık kışı saksıda geçirsin baharda saksıdan yere aktaracağım. Çelik almak için sıcaklar az daha geçsin dedilerdi.
Yani celik icin biraz daha mi beklemeliyiz?

622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 13:36   #1276
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Evet...

Ortanca (Hydrangea)

622ali beğendi.
Eski 21-11-2015, 08:34   #1277
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 622ali Mesajı Göster
Yani celik icin biraz daha mi beklemeliyiz?
@622ali, ortancadan çelik alma ile ilgili geçmiş sayfalarda ve internette pek çok güzel bilgi var. Kendi adıma geçen sene bu zamanlarda 100 kadar ve bahara doğru da 40 kadar çelik aldım ilk aldıklarımı milli toprağa diğerlerini cocopeat-perlitli toprağa diktim. Yanılmıyorsam üçte biri tuttu. Çevre ilçelerden birinde ucuz torbada fideleri görünce (1,5 tl .idi) 15 kadar aldım bendeki gelişen fidelerle bahçenin ön tarafına önlü arkalı diktim. Ortancanın çiçeğinin çabuk geçmesi sebebiyle daha fazla arttırmak istemiyorum ki olanlar da zaten yeterli. Bu sene yeni çelik alımı yapmayacağım bu sebeple. Geçen seneden aklımda kalan bilgileri tekrar paylaşayım.

Çelik alımı için bu aylar iyi. Normalde çeliği oldukça kolay bir bitkiymiş ama ben çok bakamadığım için üçte bir başarı sağladım. Ektiğim yerler itibariyle çok fark olmadı, milli toprakta başarı daha az perlit daha iyi diyemem. Ancak ideal çelik alma için toprağın altında iki göz üzerinde iki göz kalacak şekilde kesmek lazım. Bu işi profesyonelce yapan biriyle konuşurken eğer yeni tomurcuklu dalın en üstünden çelik alırsan ilk yıl çiçek açar demişti benim kimi çeliklerin çiçek açtığını söyleyince. Yaprakları çelik alırken almamak veya iyice küçültmek lazımmış buharlaşmayı azaltmak için.

Sizin saksıdaki ortanca bu sene çelik almak için ufak gibi geldi bana. Seneye baharda budarken deneyebilirsiniz ancak çok derin budamada saksıdaki ana bitkiden de çiçek alamayabilirsiniz bu kez.

Ortanca yerine veya yanına dahliyaları da düşünün. Gösterişli çiçekler.

sinbas, Muda ve 622ali beğendi.
Eski 21-11-2015, 08:39   #1278
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Mesela bu sayfada Ortanca (Hydrangea) en üstteki resimde arkadaş gayet güzel resimli açıklamış çelik almayı. Ancak burada toprak üstü bir altında ise yine bir göz kalacak şekilde alınmış çelikler, ikişer göz alınsa daha iyiymiş benim edindiğim bilgilere göre.

sinbas ve 622ali beğendi.
Eski 19-01-2016, 11:07   #1279
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Benim ortancam

Ben içerde bakıyorum ortancama .şuan böyle şimdiye kadar bi aksılık yaşamadık umarım .yaşamayızda.sabah öglen akşam açık bi hava akımı olsun diye camı açıyorum .sulamasını hafta bi yapıyorum çok fazla güneş almıyo.

Binbirçeşit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 09:25   #1280
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Nası bi.iş bir haftadan fazla süresir fotograf yuklemeye çalışıyorum olmuyo.kimse sorulara cevap vermıyo.bir admin yokmu burda insan bi bilgi bi bişey söyler.nası bi site anlamadım.çok canım sıkıldı.çiçejlerimle ilgili sorunları paylaşamıycaksam ne ye yarar.

Eski 22-01-2016, 10:37   #1281
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Sonunda başardım.oleyy.arkadaşlar ortancamın yaprakları hepsi değil ama sadece birkaçı böyle kenardan siyahlaşıyo neden acaba.

Eklenen Resimler

efeege, Milla ve duy-gu beğendi.
Eski 22-01-2016, 18:31   #1282
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sayın Binbirçeşit,

Ortanca yaprak kenarlarında kararma genelde ya fazla sulama ya da fazla gübrelemeden kaynaklanır. Gübre kullanınıyorsanız bir müddet ara verin. Kullanmıyorsanız sulamayı biraz azaltıp gözlemleyin. Ne kadar sulamanız gerektiği ortamınıza ve toprağınıza bağlı; o yüzden kesin bir miktar söyleyemem. Devamlı olarak çiçeğinizi gözlemleyip miktarı ayarlamalısınız.

Sorularınıza cevap alamadığınızdan bahsetmişsiniz. Mesajlarınızda imla kurallarına uyarsanız çok daha rahat cevap alırsınız. Kurallara uymadan yazılan mesajlara cevap vermemek bir forum kuralıdır. Siz mesajınıza özen gösterecek zamanı harcamazsanız, kimse de cevap verecek zamanı harcamak istemeyecektir.
Aşağıdaki başlıklara göz atmanızı tavsiye ederim.

Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında
agaclar.net Üyelik Sözleşmesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Binbirçeşit Mesajı Göster
Sonunda başardım. Oleyy. Arkadaşlar ortancamın yaprakları, hepsi değil ama sadece birkaçı, böyle kenardan siyahlaşıyor. Neden acaba?

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 18:59   #1283
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Ben içerde bakıyorum ortancama .şuan böyle şimdiye kadar bi aksılık yaşamadık umarım .yaşamayızda.sabah öglen akşam açık bi hava akımı olsun diye camı açıyorum .sulamasını hafta bi yapıyorum çok fazla güneş almıyo.
Alıntı:
Nası bi.iş bir haftadan fazla süresir fotograf yuklemeye çalışıyorum olmuyo.kimse sorulara cevap vermıyo.bir admin yokmu burda insan bi bilgi bi bişey söyler.nası bi site anlamadım.çok canım sıkıldı.çiçejlerimle ilgili sorunları paylaşamıycaksam ne ye yarar.

Siz öncelikle 43 sayfayı baştan başlayarak okuyun isterseniz. Olabilecek her duruma göre daha önce farklı arkadaşların ne sorular sorduğunu, sorulara verilen cevapları, resimleri gelişim durumlarını gördüğünüz zaman sanırım sormayı düşündüğünüz, sorduğunuz bütün kafanıza takılan problemlerin cevabını en iyi şekilde belgesel tadında öğrenmiş olacaksınız. Aynı şeyleri daha önce saksıda lavanta vs. açmış olduğunuz konu başlıklarında da deneyin. Oldukça çok bilgileneceksiniz. Biraz da uygulama yaptığınız zaman çiçek almaya gittiğiniz çiçekçilerin çoğunun bile sizden daha fazla bir şey bilmediğini, özel konuları en ince detayına kadar öğrendiğinizi göreceksiniz. Biraz okuyarak, resimlere bakarak kısa bilgi olmasa da ayrıntılı, ince noktaları öğrenebilirsiniz. Hala bilmek istediğiniz bir şey olursa resimli ve ne istediğinizi bilen şekilde yazarsınız. Bilen arkadaşlar da yardımcı olurlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 04:02   #1284
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Bilgiler için teşekkür ederim. Sayın @Muda. Yazılarım daki dikkatsizlik biraz fazla heyecan dan. Uyarı için teşekkür ler.dikkat edicem.sayın @gilan

Eski 23-02-2016, 13:48   #1285
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Çelikler maalesef tutmadı. Bir ara anaçlar da yok olacak diye endişelendik. Çok şükür bu halde görünce içimiz ferahladı.

Eklenen Resimler

abk, hira, efeege ve 2 kişi beğendi.
Eski 06-03-2016, 21:35   #1286
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Çelikler maalesef tutmadı. Bir ara anaçlar da yok olacak diye endişelendik. Çok şükür bu halde görünce içimiz ferahladı.
çelikleri hangi ayda almıştınız acaba?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 06:06   #1287
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Kasım ayında çeliklemiştim. Her yıl aynı zamanda dikerdim ve tutardı. Bu sefer bizim hatamızdan(sulama yüzünden) tutturamadık.

Eski 25-03-2016, 09:37   #1288
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Ortancalarımın bakımlarına bu yıl erken başladım. Önce, toprağın pH'ını düşürmek için toz kükürt uyguladım. Daha sonra ise, demir sülfat ve mağnezyum sülfat takviyesi yaptım. Bunları, tomurcuklar uyanıp yapraklar kendini göstermeye başladığında yaptım. 15 gün arayla 2 defa daha demir sülfat-mağnezyum sülfat takviyesi uygulayacağım. Ayrıca, bir kez 20*20*20 NPK gübre ile de suladım. Toprak üzerlerine birer avuç leonardit koydum.

Ortancaların geçen yılki çiçekli hallerini şu linkten görebilirsiniz. Ortanca (Hydrangea)

Uygulama, sonuçlarını hemen göstermeye başladı. Çıkan yapraklar hem çok sağlıklı hem de renkleri olması gereken koyulukta bir yeşil.

Name:  ort01.jpg
Views: 1013
Size:  57.7 KB

Name:  ort02.jpg
Views: 955
Size:  43.0 KB

Durumdan memnun olan ortancalar, çiçek tomurcuklarını oluşturmaya başlamışlar bile
Name:  ort03.jpg
Views: 928
Size:  40.6 KB

abk, arıkuşu, Muda ve 8 kişi beğendi.

Düzenleyen nikon_ : 26-03-2016 saat 12:44
nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 23:41   #1289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Ortanca biraz durgun

Merhaba,

Ortanca biraz düğün alt yapraklarından bir kaçı döküldü. Çiçek tomurcukları da az önce kapanmış olarak gördüm. Yardımcı olabilir misiniz. Birde İstanbul şehir içinde hangi tarih aralığında açıyor

suwat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 19:49   #1290
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2016
Ortancami çoğaltmak istiyorum acaba bu haldeyken dallarından birini toprağa diksem olur mu

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve Zehraylmz beğendi.

Düzenleyen Farukk : 11-04-2016 saat 01:45
Farukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024