agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Ortanca (Hydrangea) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/1969.htm)

ozguroz 09-05-2006 09:53

Ortanca (Hydrangea)

1 Eklenti(ler)
merhaba, aslında ben de onu sormak istiyordum:)
forumlarda çelik yönteminin uygulamasını aradım bulamadım , varsa da tekrar sorduğum için özür dilerim.
çok değişik bi ortanca aldım ( yani ben ilk defa gördüm) onu çoğaltmak istiyorum, sanırım yaz sonunda yapılmalıymış ama nasıl yapıldığını bilmiyorum,
Çelik yöntemiyle çoğaltma hakkında bilgi verebilir misiniz lütfen

http://hometown.aol.com/jce132/image...up%20bluea.jpg

valence 28-09-2006 23:22

ortanca

ortancaları yazın tatil için giderken komsulara bıraktık. agustos sonunda geldigimizde 1 tanesi kurumustukuruyan dalları falan temizledim ama.tekrar filiz vermedi.seneye tekrar yesillenme ihtimali varmı.tesekkürler

Mine Pakkaner 29-09-2006 00:26

Aydın iklim koşullarında bitki tamamen kurumadıysa her an sürgün verebilir Valence. Ölmedikçe bakımını yapmaktan vazgeçmeyin.

valence 29-09-2006 00:59

Mine hanım toprağında küçük sinekler var gerci bitkiyle hiçbir ilgileri yok toprağın altındaki deliklere giriyorlar bi zararları olurmu diğer saksılardada görüyorum zaman zaman . pembe renkli bi ortancaydı şimdi dalları karardı, öbür ortancalarımda kötü olmustu ama onlar yeni sürgünler verdi.muhtemelen öldü ama atmayada kıyamıyorum. bilgileriniz için şimdiden tesekkürler

Mine Pakkaner 29-09-2006 16:51

Valence , bir dalı kesin kurumuş mu bakın.

valence 29-09-2006 20:53

öncelikle Mine hanım sabrınız ve ilginiz için tesekkür ederim. dalı kırdım içi nemli değil ve sanki içi sünger gibi bir görünüme sahip

memet 30-09-2006 00:58

benim ortancanın bir dalını kestim.. içi hepsinde aynı.. kabuğunun yeşilimsi olması gerek tırnağınızla sıyırınca..
Bendeki kışın çoğu dalı kurusada ilkbaharda kökünden taze sürgünler veriyor.

Mine Pakkaner 30-09-2006 21:39

Kuruduysa da canınız sağolsun.Bu sizin bitki şevkinizi lütfen kırmasın. Bir daha sefere en baştan birlikte müdahale ederiz. Hepimiz birbirimize destek ve yardımcı olmaya hazırız. :)

Sakız Hanım 18-10-2006 21:56

arkadaşlar benim gardenyamın yaprakları fena halde sarardı.sulamada sorun olduğunu sanıyorum,şu dönem havalar soğuduğundan azaltmayı düşünüyordum sulamayı,izmirde bahçede bakıyorum ılıman iklimde diye,yaprakları gür ama sarı ve bu yıl çiçek vermedi.2,5 yıllık bir bitki.böcek falanda yok üzerinde,tomurcukları var ama çiçeğe dönemedi.sıvı besinlede takviye ediyorum 15 günde bir,hiç budama yapmadım ama gayet gür ve kalın dallı.ph:3,5 toprak istiyormş toprağı biraz asitlendireceğim bu nedenle.aklıma gelen diğer sıkıntıysa izmirin şebeke suyunun yüksek oranda kireçli oluşu,çünkü ortancanında yaprakları sarı sarı ve bu iki bitkide kireçsiz su ister.sizce sebep bu mudur?benim en sevdiğim çiçeğimdir,sizce sorunumuz ne olabilir?

Mine Pakkaner 19-10-2006 00:03

Sakız Hanım sorunuzu uygun başlıkta olması için buraya aldım.

Ortanca ve gardenya demir eksikliğine karşı hassastır. Suda veya ortamdaki kireç demir alımını engeller. Acil olarak demir uygulamazsanız çok şiddetli kloroz başlar, bu durumda elbette gardenyanızın çiçeklerinin açması da zor.

Ya demirli bir gübre ya da aktardan kara boya alarak bitkinize 1 lt suya 1 tepeleme çay kaşığı olacak şekilde hem topraktan hem yapraktan verin.

Ayrıca 1 lt suda yarım çay kaşığı limon tuzu eritip saksıları bununla sulayın, asitliği arttırır (limon tuzlu suyu demirden 2 gün önce verin).

Havaların soğuduğu bu dönemde suyu azaltın. İhtiyaç oldukça, toprak kurudukça sularsınız.

turunç 19-10-2006 11:20

Mine Hanım benim Gardenyada yaprak yok nerdeyse kel. Üstelik klorozdan olan yapraklarda sapsarı. O haliyle bile çiçek açtı. Ama onu bonsaide kullanmayı düşündüğümden; acaba yaprak sayısını nasıl arttırabilirim?

Mine Pakkaner 19-10-2006 11:34

Öncelikler klorozu ortadan kaldırmak gerek. Anlattığınız durumdan pH nın çok yüksek olduğunu düşünüyorum. pH 8.5-9 arasındayken fosfor alımı artmaya başlar. Bu üzerindeki çiçeklerin açmasını açıklayabilir. Bu mesajdaki tabloyu bilirsiniz.

Önce olası tuzlanma için toprağı kaynatılıp soğutularak kireci alınmış su ileyıkayınız. Üst kısmında asit veya alkalilik kefekesi varsa sıyırıp atınız. Sonra asitliği arttırmak için kükürt veya limon tuzu kullanınız.

Toprak asitliğini arttırdıktan sonra uygulamaya önce bol demirli minör element sonra da azot takviyesiyle devam etmenizi öneririm. Uygulamalar esnasında deniz yosunu da veriniz.

turunç 19-10-2006 11:51

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Uygulamaya limon tuzu ile başlar, sonrada diğer adımlara geçerim. sonuçlarını da burada resimle gösterebilirim. Saygılar..

Sakız Hanım 03-11-2006 11:51

bilgiler için çok teşekkürler mine hanım,internete anca girebildim umarım hala bitkilerimi kurtarabilirim:)hemen bugün aktara koşuyorum hatta derhal ve kara boya ile limon tuzu alıyorum:)

Sakız Hanım 03-11-2006 20:59

mine hanım limon tuzumuz tamam ama kara boya zirai bir terim falan mıdır?çünkü aktarlarda birtek tekstil boyası(bildiğimiz siyah boya)buluyorum,bitkiye kullanılan o mu yoksa bu kara boya başka birşey midir?

memet 03-11-2006 21:08

boyacılarda rengarenk toz boyalar var açık satılan onlardan siyah olanı, kara boya..

Mine Pakkaner 03-11-2006 21:18

Kara boyayı aktardan alabilirsiniz. Kimyasal adı demir sülfattır.

Cahide Kartal 08-11-2006 13:08

mine hanım benim de bir ortancam var kendisini bu bahar bir çiçekçiden aldım ama beni mi yoksa yerini mi bir türlü sevmedi bilemedim uç kısımdaki yapraklar hariç hepsi sararıp döküldüler onlar da sararmış durumda yukardaki bilgileriniz ışığnda gövde kısmına baktım yeşil hatta yaprak olmaya çalışan tomurcuklar bile varşimdi ben bu ortancayı bitkisel hayattan kutarmak için ne yapayım

memet 08-11-2006 13:20

Kışın benim ortancalar döküyor yaprağını bahara canlanıyor tekrar.

Cahide Kartal 08-11-2006 13:57

çok teşekkürler sicaklık ışık ve toprağı nasıl olmalı dğiştireceğim de iyi çalışmalar

memet 08-11-2006 14:41

Konya iklimi biraz soğuk kaçabilir ortancaya diye düşündüm..
İzmirde'ki ortancalar istanbu'daki gibi gösterişli olmuyor..
Toprağı Mine hanıma soracağız..dere kumu ve toprak karışımı kullanmayı düşünüyormusunuz..kireçli su çok zarar verdi benimkine bu sene...

Sakız Hanım 10-11-2006 12:58

uygulamaları yaptım,şu anda ilk önce gardenyamda belirgin bir yeşillenme başladı ya da bana psikolojik olarak öyle geliyor:)

teşekkürler mutlu günler

bulut 17-11-2006 21:56

Ortancalar saksıda katkısız çam gübresiyle harika gelişiyorlar.
Yapraklarının uçlardan başlayıp kurumasının en büyük nedeni
fazla sulamaya baglı mantar hastalıgı.
Ayrıca sudaki kireçte kökler için büyük sorun oluşturmakta.
Direk güneşide hiç sevmez.
Bu yıl ilk defa çelik yetiştirmeye başladım,90 kadar çelik diktim
hemen hepsi köklendi sanırım.
Önümüzdeki yıl rengarek bir ortanca cenneti yaratmak istiyorum .
YAŞAMDAKİ HERŞEY ÇİÇEKLER KADAR GÜZEL OLSA.

Oğuzhan 18-11-2006 08:37

Merhaba Ortanca için katısız çam gübresi nasıl bir gübre..

bulut 20-11-2006 21:01

Merhaba
Katkısız çam gübresinden kastım,çam ormanlarında dökülen yaprakların
çürümesiyle oluşan bir gübredir.
Siz buna hiçbirşey ilave etmeden ortancanızı dikeceksiniz.

MSaygin 23-04-2007 10:44

Ortanca (Hydrangea aspera)

merhaba,

Balkonumda yeni bir ortanca var, hediye geldi.İnanılmaz güzel bir bitki, daha önce hiç görmediğim bir ortanca türü.

Bu ortancanın çeşidi nedir bilen var mı? Tarsus'ta üretildiğini biliyorum ama üreticisi kim, hangi sera onu bilemiyorum.

Aşağıya fotoğraflarını yapıştırıyorum, doya doya bakın :) Bir de toz hormon yardımıyla bu ortancayı çoğaltmak istiyorum.Bu sezon geçti mi çoğaltmak için?
Geçtiyse önümüzdeki hangi ay çelik alayım.Geçmediyse, aşağıdaki resimlerin birinde numaralandırdığım gibi kesip, 5 çelik almak uygun mudur?
Mine Hanım, köklenme sıcaklığı 21-23C demişti, bu aralar hava tam 21-23C Adana'da, sanırım uygun olacak zamanlama.

http://www.mehmetsaygin.com/pda/images/ortanca1.jpg

http://www.mehmetsaygin.com/pda/images/ortanca2.jpg

http://www.mehmetsaygin.com/pda/images/ortanca3.jpg

http://www.mehmetsaygin.com/pda/images/ortanca4.jpg

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, çok güzel bir bitki ve çok hevesliyim :)

Ali H. ALI 23-04-2007 13:21

Iyi gunler Mehmet bey, ortancaniz "Hydrangea aspera" celik almak icin oralarda mevsimin uygun oldugunu dusunuyorum.
Kolay gelsin.

MSaygin 23-04-2007 13:47

Çok teşekkürler bilgiler için :) İsmini başlığa ekledim.

O numaralandırılmış fotoğraftaki kesim uygun mu, 5 parça yapayım diyorum oradan?

Selamlar,

Balıkcı 23-04-2007 22:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 97809)
Çok teşekkürler bilgiler için :) İsmini başlığa ekledim.

O numaralandırılmış fotoğraftaki kesim uygun mu, 5 parça yapayım diyorum oradan?

Selamlar,

Ben, çiçeklenmeden önce çelik almak gerekirdi diye düşünüyorum.

Düşüncem doğruysa, gelecek bahara kaldı demektir, üretme işi.:(

(Yapraklar sürmeden , yaprak tomurcukları patlamadan önce çelik alınır, ben öyle yapıyorum.)

MSaygin 23-04-2007 22:45

O zaman şöyle yapayım; 2 dal uygun yerden kesip deneyeyim, kalanı da güz sonunda yaparım, bu arada da çiçeğin derli toplu şekilde keyfini sürerim :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024