agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni224Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2010, 11:03   #121
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. SimoP,

Müşterilerinize fazladan (cebinden) harcatmamak kaydıyla havuz'da ısıtılabilir, sera'da. Bunları düzgün projeler yaparak müşterilere sunmanız lazım, satıcılar olarak.

Ayazkızı beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 11:11   #122
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
COP yi etkileyen etkenler şunlardır;
Isı pompası cihazının çalışma sıcaklıları, hem kaynak(toprak,su,hava) hem yük (bina içi) çalışma sıcaklıkları ile doğrudan etkilenir.
Sn.SimoP,
Sanırım bu ifadeyi farklı algıladınız.

Burada söylenen, EN255 BO/W35'de olduğu gibi, kaynak tarafı sıcaklık (BO) ve yük tarafı çıkış sıcaklığı (W35) şeklindedir. Başka bir anlatımla, "topraktan gelen 0 derecelik su, 35 dereceye ısıtıldığında" şeklindedir. Bu 35 derece, söz gelimi akümülasyon tankındaki suyun ısısıdır. Bu sıcaklığın evde verimli kullanlıp kullanılamaması evin ısı kayıpları ile ilgili bir mevzuudur ve COP ile ilgisi yoktur. İyi izolasyonlu bir evde, tanktaki ısınmış su ile evi daha uzun süre ısıtabilirken, tersinde hiç ısıtamayabilitsiniz. Isıtırsanız, bu cihazı daha verimli yapmaz. Aynı şekilde, ısıtamazsanız yine cihazı verimsiz yapmaz. Sadece a'dan z'ye projenizin başarılı olup olmadığının göstergesi olur.

Ayazkızı beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 13:01   #123
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SimoP Mesajı Göster
Sn Zeytinci:
NIBE ısı pompası ile, evleri ısıttıktan sonra tesisat dönüş suyu sıcaklığı yaklaşık 30-35 derecedir. Bu sıcak suyu havuz eşanjörüne verebilecek bir çıkış bulunmaktadır cihazda. Havuz suyu ısıtmasına yardımcı veya tamamiyle havuz suyunu ısıtabilecek kapasiteler mevcuttur.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn. SimoP,
Müşterilerinize fazladan (cebinden) harcatmamak kaydıyla havuz'da ısıtılabilir, sera'da. Bunları düzgün projeler yaparak müşterilere sunmanız lazım, satıcılar olarak.
Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim. Makineye evden veya akümülasyon tankından gelen geri dönüş suyundaki ısı enerjisi atık bir enerji değildir. Makine bu gelen suyu az daha ısıtarak eve veya akümülasyon tankına geri gönderir. Geri dönüş suyu havuza verilirse, makina ya bu havuzdaki suyu giriş olarak almalı, ya terkos suyunu giriş olarak almalı, ya da havuza bir serpantin ile gidiyorsa havuzda iyice soğumuş suyu giriş olarak almalıdır. Bu da sadece cihazın yükünü arttıran bir durumdur. Bedava elde edilmemekte, aksine konu havuz ise çok yüksek bir bedel söz konusudur. Yukarıdaki alıntıda sanki havuz bedavaya ısınacak gibi bir söylem var. Fakat esas söylenen, havuz ısıtabilecek kapasitede cihazları olduğudur ki, bu hemen her markada var.

Burada atık sayılabilecek şey, kaynak tarafında kışın soğutulan, yazın ısıtılan su veya havadır. Kışın, soğuk havayı, yazın sıcak havayı kullanabileceğiniz bir durum var ise bunlardan yararlanılabilir. Söz gelimi, yazın havuzu daha da ısıtacaksanız bir çözüm bulunabilir.

Öte yandan, ısı pompasının atığı değil ama, başka bir tesisin atığından ısı pompasında yararlanılabilir. Basit bir örnek, bitişiğinizde devamlı yanan bir fırın vb. bir şey varsa, (baca gazı faktörünü bir kenara bırakalım), bunun atık sıcak havasından hava kaynaklı bir ısı pompası teorik olarak gayet güzel yararlanabilir (teorik olarak diyorum çünkü bu atık havanın temizlenebilmesi gerekir).

Ayazkızı beğendi.
Eski 18-02-2010, 18:49   #124
Yeni Üye

SimoP's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2009
Aşağıdaki linklerde açılan sayfaların teknik data kısmında bazı COP değerleri bulunmaktadır:

http://www.nibe.eu/en/Domestic-heati...ge/NIBE-F1145/

http://www.nibe.eu/en/Domestic-heati...ge/NIBE-F1245/

Kabaca 5 gibi bir rakamdan bahsediliyor ama ben ağzımı açmayacağım bu sefer
Bütün cihazlar 3 aşağı 5 yukarı aynı deniyor, acaba?

Sn MeyveliTepe ve Beyaz Kartal,
Siz daha tecrübelisiniz diye size sormak istiyorum samimiyetimle.
COP (B0/W35): 5 olan bir cihazın COP'si, (B12/W:35) durumunda kaça kadar çıkabilir sizce?

Topraktaki kaynak sıcaklığı 12 derece olacağı var sayıldığı için 12/35 i soruyorum.
Cevaplamaya çalışırsanız sevinirim.

İyi akşamlar.

Ayazkızı beğendi.
SimoP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 22:33   #125
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sn.SimoP,

Sn MeyveliTepe ve Beyaz Kartal,
Siz daha tecrübelisiniz diye size sormak istiyorum samimiyetimle.
COP (B0/W35): 5 olan bir cihazın COP'si, (B12/W:35) durumunda kaça kadar çıkabilir sizce?

Diye bana bir soru yöneltmişsiniz. Bilmiyorum kaça çıkar siz bana gösterebilir misiniz? Teknik kataloglarınızın linkini vermişsiniz. Evet web sayfalarına girdim ve teknik kataloglara baktım. Ama orada B12/W35 şartı ile ilgili bir bilgi bulamadım. Bize iletebilirseniz sevinirim.

Ayrıca toprak sıcaklığı 12C iken bunu kaynak tarafı cihaz giriş suyu olarak almanız için sonsuz metre boruyu toprak altına döşemeniz gerekir. Herhalde sizin söylemek istediğiniz 12C yakın bir sıcaklık. Bu 12C toprak sıcaklığına ne kadar yaklaşmaya çalışırsanız toprak altı borulamanızda o kadar artar bu da ilk yatırım maliyetini ciddi oranda artırır. Bunun bir denge noktası vardır. Her zaman yüksek COP elde etmek için çok boru döşemek mantıklı değildir. Bu durumda sirkülasyon pompalarının tüketimi ve ilk yatırım tutarı karşınıza çıkar.Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeli değil mi?

Sn Beyaz Kartal:
Dediğinize göre COP'yi bina içi yükler etkiler ama dış hava şartları etkilemez.

Bana şunu söyleyebilir misiniz?
Bina içi yükler, dış hava sıcaklığından bağımsızdır.
Yani dış hava sıcaklığı 0 derece de olsa 20 derecede olsa bina ısıtma yükü aynıdır öyle mi?
Yanlış anladıysam lütfen düzeltin beni:

Anladığım kadarıyla benim yazdıklarımı yanlış anlamışsınız. Yazdıklarıma tekrar bakalım.

COP yi etkileyen etkenler şunlardır;
Isı pompası cihazının çalışma sıcaklıları, hem kaynak(toprak,su,hava) hem yük (bina içi) çalışma sıcaklıkları ile doğrudan etkilenir.

Yük tarafı (bina içi) çalışma sıcaklıkları demişim siz ise bina içi yükler demişsiniz. İkisi bir birinden tamamı ile farklı kavramlardır. Bina içindeki ısıtma tesisatında dolaşan suyun sıcaklığı ile bina yükü bir birinden kesinlikle ayrı kavramlardır. Bu dış hava sıcaklığı ile artan bina yükününden dolayı COP ile ilgili hiç bir etkilenme olmaz. Bu bir komyanun üzerine aldığı yükten dolayı motor veriminin değişeceğini söylemeye benzer.Motor verimi değişmez tüketim artar.

Bina yükü ile ilgili verdiğiniz bilgilerin doğru olması haklı olduğunuzu göstermez. Çünkü bu verilen bilgiler ile sorduğunuz soru arasında bir ilişki yoktur. Lütfen kavramları birbirine karıştırarak akılları daha fazla karıştırmayalım.

Daha öncede söylediğim gibi 7-8 COP değerleri çok iddalı rakamlar. Bu sayıları bizlere gösterebilirseniz mutluluk duyarız.

Cihazın COP değerinin yüksek olması, sisteminde COP değerinin yüksek olacağını ve ilk yatırım/tasarruf oranın kısa olacağını garanti etmez. Tekrarlamak isterim doğru proje,doğru malzeme,doğru uygulama başarılı bir sonuç verir.

İyi günler dilerim.

Ayazkızı beğendi.
Beyaz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 23:48   #126
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Bu konuyu ilgiyle okuduğum için,
bilmediğim konu ve noktaları öğrendiğim için yazılarına emek veren arkadaşlara teşekkür ederim.
Amma, yine de, çekinerek söyleyeyim ki, (tabii, sizler işin erbapları olduğunuz için haklısınız) mesajları okurken bir doktor reçetesi okur ve anlar gibiyim. Evet, Aspirini, günde üç kere tok karınayıyı anlıyorum gibi. Espri bir yana;

benim bir yerim olsa, 250 metre kare, tavan yükseklikleri ortalama 3,5-4 metre olsa,
hava pompalı cihazı tercih etsem,
bina yalıtımımda camları konforlu ısıcam kullansam, alt zemin ve tavan yalıtımını iyi yapsam,
elektriğimin büyük bölümünü rüzgar tribünü ile karşılıyor olsam,
ana pençerelerim hep kuzeye baksa (genelde yaz kullanımı düşünüldüğünden), güneyde daha az pençerem olsa,
yazın dışarıda hava sıcaklığı 38 iken içeride kaç dereceyi yakalarım,
kışın dışarıda hava 5 derece iken içeride kaç dereceye kadar ısınırım?

Ayazkızı beğendi.
çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 09:31   #127
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Çekirdek,

Evinizi Çatalkaya'da iyi izoleli yaparsanız;

-yazın 2-3 gün hariç (bahur sıcakları) klima ihtiyacınız olmayacak. Vantilatör çok bile.

-kışın ısınmak için spit klima düşük sıcaklıklarda işinizi görmeyecektir.

Eski 19-02-2010, 10:00   #128
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çekirdek Mesajı Göster
...
hava pompalı cihazı tercih etsem,
...
elektriğimin büyük bölümünü rüzgar tribünü ile karşılıyor olsam,
...
yazın dışarıda hava sıcaklığı 38 iken içeride kaç dereceyi yakalarım,
kışın dışarıda hava 5 derece iken içeride kaç dereceye kadar ısınırım?
Hava kaynaklı ısı pompasını kastediyorsunuz herhalde. Havadan havaya mı, havadan suya mı?

Rüzgar tribünü ile düzenli enerji elde edemeyeceğinizden çift yönlü saat ile şebekeye satıp, şebekeden alacak bir şey düşündüğünüzü var sayıyorum.

Yazın ve kışın kaç derece istediğiniz size bağlı tabii ki. İstiyorsanız yaz kış sabit 22 derece elde edebilirsiniz. Önemli olan, bunu nasıl en verimli ve en kullanışlı sağlayabileceğiniz. Söz gelimi, ev içi ısıtma sisteminiz ne olacak? Yerden ısıtma, radyatör, fancoil, hava kanalı vb. Çok iyi bir izolasyonunuz olacak ise en verimli ve konforlu olan yerden ısıtma olur. Değil ise, ev içi havayı ısıtmak durumunda kalırsınız. Bunun için de ya radyatöe, ya hava kanalları kullanmanız veya her odaya fancoil koymanız gerekir. Radyatör yüksek ısıda sıcak su gerektirir. Her odaya fancoil koyup hem ısıtma hem soğutmayı buradan yapayım derseniz, ev içinde hızla sirküle olan hava ve her daim fan sesi konforu azaltır, sessizlikte en iyi fanı bile duyar rahatsız olursunuz. Çok parametre ve çok çözüm var. Hepsinin kendine göre artı ve eksileri mevcut.

Ayazkızı beğendi.
Eski 19-02-2010, 23:49   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sayın Çekirdek,

Konuyu biraz açıp düzgün bilgiler ile konuşalım dedik fakat anladığım kadarıyla daha karışık bir hal almış.Kusura bakmayın.

Evinizin alanı ve tavan yükseklikleri ve Dünyanın neresinde olduğunun bir önemi yok. Evinizi, dış hava sıcaklığı ne kadar yüksek olursa olsun isterseniz 0C ye kadar soğutabilir ve dış hava sıcaklığı ne kadar düşük olursa olsun evinizin içini 50C kadar ısıtabiliriz.

Bu ısı pompası sistemlerinin ısıtma **** soğutmada diğer sistemlerden ana farkı tasaruflu olmasıdır. Tasarruflu olduğu için konfordan ödün vereceğinizi düşünmeyin lütfen. Ev içerisinde istediğiniz sıcaklıkta konfor şartlarınızı her türlü elde edebilirsiniz. Yeterki düzgün bir şekilde projelendirilsin ve uygulansın, bundan sonra ev içi sıcaklığı sizin isteğinize kalmış. İster 30C olur kışın, ister 18C olur yazın.

Fakat hava kaynaklı ısı pompalarını kullanmayı düşünüyorsanız, bu sistemin çalışma aralıkları dış hava sıcaklığına bağlı olduğu için sınırları vardır. Bir çok marka -15C dış hava sıcaklığından sonra ısıtma yapamamaktadır. Aynı sınır yaz aylarında soğutma yaşanmaktadır. Toprak kaynaklı ısı pompalarının kaynak sıcaklıkları dış hava sıcaklıklarından çok etkilenmedikleri için hava kaynaklı ısı pompalarına göre daha geniş aralıkta çalışabilmektedirler.

Umarım açıklayıcı olmuştur. En azından reçete gibi değildir.

Saygılarımla,

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen Beyaz Kartal : 19-02-2010 saat 23:57 Neden: Yanlış kelime
Beyaz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 14:46   #130
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Çekirdek,

Evinizin planı nasıl?
250 m2 alan;
alt ve üst kat toplamı mıdır?
ya da,
kare veya dik dörtgen; genişlik ve uzunluk nedir?
kaç odanız var ve metrekareleri nasıl?
Sizin probleminiz nasıl ısınacağınızdır. Serinlemeyi bölgenizde doğa büyük oranda çözmektedir.

Bunları bilirsek size birlikte somut çözüm öneririz.

Yukarıdaki detaylı teorik bilgiler uzman kişiler içindir. Sizin kafanızı karıştırmasın.

Bilmem anlatabildim mi?

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-02-2010, 19:25   #131
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Bilgileriniz için teşekkürler. Bu son yazılarla daha rahatladım.

Isı pompası ve proje-kurulum aşaması ile ilgili bir şirketle anlaştım zaten. Çok ayrıntılı bilgiler gelince sizlerden, ve sizler konuyla ilgili hakikaten çok şey biliyor olunca, bense bu kadar çok bilmeden kendi mantık ve sezgimle hareket edince yanlış mı yaptım diye düşündüm. Biliyorum, ilk maliyet yüksek ama, yapacağım yer biraz da ticari getirili olacağından, konut kullanımından daha çabuk amorti edecektir diyorum.

Ayazkızı beğendi.
çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 12:46   #132
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Proje yaptırmakla doğrusunu düşünmüşsünüz, hayırlısı olsun.

Böyle durumda, ekipmanı satan ve projeyi uygulayan firmanın proje firmasından ayrı bir firma olmasını tercih ederim.

Umarım sizin ki de öyledir. Aksi halde aşağıda yazdıklarıma dikkat ediniz.

Malum ticarette satıcıların stoğunda olan ekipman dünyanın en iyisidir.
En uygun kapasiteli cihazı seçmeyi onlar bilir. En iyi montaj konumunu onlar bilir. En iyi işçilik onlarınkidir. En ucuz yine onlardır.

Bu her zaman böyle olmayabilir...

Her zaman daha iyisi çıkar,
Stokta olan veya kolay bulunan cihaz kapasite olarak size uymayabilir,
İşçiliği kolay olan montaj konumu, ihtiyaca en uygun yer olmayabilir,
İşçilik kalitesi görecelidir,
Aynı model/tip/marka cihazın daha ucuzu bulunabilir,

Amac işi yokuşa sürmek değil. Malum para kolay kazanılmıyor. Zor müşteri en iyi ürün ve hizmeti alır.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen Zeytinci : 23-02-2010 saat 08:19 Neden: ilave edildi.
Eski 18-01-2011, 15:59   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Isı pompası konusunda uzmanlığı olanlara danışmak istediğim bir konu var: Dikey sondaj ya da yatay serme yöntemi ile yerleştirilen boruların topraktan ısı soğurmaları nedeni ile toprak sıcaklığının ne kadar düşmesi normaldir? Yurtdışında gördüğüm, ısıtma konumunda çalışan bir uygulamada dikey sondaj ile yerleştirilmiş borulardan pompaya gelen su sıcaklığı 3 dereceler civarında idi ve pompadan 0,5 derece civarında su toprağa geri gidiyordu (kapalı bir çevrim). Isı pompası biraz durduktan sonra yeniden çalıştığında gelen su sıcaklığı 4 dereceye çıkmıştı. COP 3,3 civarında idi, akümülasyon tankındaki suyun ısınmasında herhangi bir sorun yoktu, dış hava sıcaklığı da çok düşük değildi (10 derece civarında). Suyun bu kadar düşük sıcaklıkta gelmesi normal midir, sürekli çalışma sonucu mudur, yoksa sondaj ya da yer yapısı ile ilgili bir soruna mı işaret etmektedir?

Saygılar,

Ayazkızı beğendi.
cmoltay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 15:14   #134
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2011
Çok faydalı bilgiler, teşekkürler.

ardacan2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 20:30   #135
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Toprak tarafı ısı değiştiricisinin hesaplarının çok iyi yapılması gerekir. Isı pompasının toprak tarafından 0.5 derecelik ısı alması da yeterli olmakla birlikte sürekli çalıştırmada toprak tarafından alınan enerji neticesi alınan ısı yerine gelemezse sürekli soğuma olur, bu da ısı pompasının verimini düşürür.

Toprak tarafındaki boru uzunluğu ve derinlik, yer kabuğunun ya da yer altı suyunun ısı değiştiricisine ne miktarda ve ne sürede ısı transfer edebileceğine göre hesaplanmalıdır. İdeal olan, alınan enerjinin toprak tarafında birebir tekrar kazanılmasıdır.

Sistem sürekli çalışmak zorunda kalıyorsa yine gitgide düşen bir verim söz konusu olacaktır.

Bu aralar bizim sistem ortalama 20 dakikada bir devreye girip, 60 saniye çalışarak akümülasyon tankındaki suyu sabit 43 derecede tutuyor. 43 derece benim yaptığım bir ayar. Bu ısıdaki suyun yerden ısıtma kalorifer sistemine basılması ev tarafındaki bir termostatın yönetimde. O da günde 3-4 kere, 15 dakika boyunca buna ihtiyaç duyuyor ve evdeki ısıyı sabit 24 derecede tutuyor. Termostat akümülasyon tankından kalorifer sistemine su basarken tanktaki suyun ısısı 39 dereceye kadar düşüyor. Bu da tanktaki ısının hızlı düşmesi sebebiyle ısı pompasının yine günde 3-4 kere yaklaşık 15 dakika kesintisiz çalışmasını gerektiriyor.

Dışarıdaki ısı (bugün hava epey ılındı diyebiliriz) halen 4 derece. Hafta sonu 2 derece idi ve çalışma düzeni aynıydı. Bu arada, 350 litre kullanma sıcak suyu da 41 derece görünüyor. Gündüz ışıma olan günlerde güneş enerjisi panellerinin 56-60 dereceyi gördüğünü gözlemliyorum. Bu da kullanma suyunun daha yüksek derecelere çıkmasını sağladığı gibi, ters etki ile akümülasyon tankına da destek veriyor. Işıma süresi mevsim ilerledikçe artacak, ısı pompasının çalışma ihtiyacı da git gide azalacak.

Sistemin kaynak tarafı göstergelerine baktığımda, sistem çalışırken 5 derece su alıp 4 derece geri gönderdiğini gözlemliyorum.

Ev ısısını sabit 24 derece yerine 22 derecede tutmayı tercih etseydik sistemin çalışma ihtiyacının 1/3 veya 1/4 oranında azalacağını tahmin ediyorum.

Son gelen faturaya göre bu aylarda ısı pompasının harcadığı enerji ayda 160-170 TL civarında.

Ayazkızı beğendi.
Eski 19-02-2011, 14:23   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Sistemin kaynak tarafı göstergelerine baktığımda, sistem çalışırken 5 derece su alıp 4 derece geri gönderdiğini gözlemliyorum.
...
Son gelen faturaya göre bu aylarda ısı pompasının harcadığı enerji ayda 160-170 TL civarında.
Sizin sisteminiz yatay borulu, yüzeye yakın olduğu için gelen su sıcaklığı düşük herhalde. Peki dikey kuyulu bir sistemde daha yüksek su sıcaklıkları ve daha yüksek verimler olması gerekmez miydi?

Kaç metrekarelik bir alan ısıtıyorsunuz 160-170 TL ile?

Saygılar,

Ayazkızı beğendi.
cmoltay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2011, 23:28   #137
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Arkadaşlar,
bu bölümdeki tüm yazıları ilgi ile okudum. Ben de Seferihisar'daki, zemin 65 m2 + 1. kat 65 m2. olmak üzere 130 m2.lik dubleks evimi ısıtmak için 12 KW.gücünde Monoblok, Hava kaynaklı (Havadan suya) ısı pompası aldım. Montaj işleri bitti, 2 güne kadar servis gelip devreye sokacak. Cihaz için ayrı bir elektrik sayacı taktım. Elektrik sarfiyatını net olarak takip edebileceğim. Şu an sorularınızı cevaplayamam, ancak ilerideki tecrübelerimi sizlerle paylaşabilirim. İlgileneceklerin bilgilerine.

Ayazkızı beğendi.
ustunizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 08:14   #138
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ev içinde ısıtma tertibatınız nasıl? Radyatör mü, yerden ısıtma mı?

Bir akümülasyon tankınız vardır herhalde, kaç litrelik bir tank koydunuz?

Bir de evinizdeki izolasyon seviyesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ayazkızı beğendi.
Eski 06-11-2011, 14:56   #139
Ağaçsever

Sayın Meyvelitepe, bu sitedeki tüm yazılarınızı dikkatle okudum. Çok aydınlatıcı bilgiler veriyorsunuz.
Bayramınızı kutluyorum.
1. Isınmak için aliminyum radyatörler monte ettirmiştim. (Radyatörü monte ettirirken kömürlü kalorifer düşünüyordum.)
2. Akümülasyon tankı, monoblok cihazın içinde mevcut. Cihazı devreye alan teknisyen galiba 10 litrelik akümülasyon tankı var demişti. (Tam da bilemiyorum)
3. Evimiz 5 m. x 13 m. ölçülerindedir. 13 m. cephesi güney cephededir. Kuzeyinde ikizimiz olan dubleks vardır. Dış duvarlar 24 cm. kalınlığında (bloksan) izo tuğla ile örülüdür. Bunun dışında bir izalasyon yaptırmadık. 03.11.2011 ve 04.11.2011 tarihlerinde 2 gündür tam kapasite ile cihaz çalışıyor. Isıtması yeterli. 24 saat çalışıyor. Bir kaç gün sonra kaç KW.elektrik harcadığını yazabilirim.
Bilginize,
Saygılarımla

Eski 06-11-2011, 19:13   #140
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Ustunizci,

ben de sizin bayramınızı kutlarım.
Verdiğiniz bilgiden anladığım kadarıyla yorumlamaya çalışayım.

Ev içi ısıtma sisteminin radyatör olması, radyatörde dolaşan su ısısının 60 dereceden daha yüksek olmasını gerektirir ki, panellerden ısınarak yükselen hava ev içinde yeterli sirkülasyon sağlasın. Radyatörlü sistemler yerden ısıtmaya göre daha yüksek ısı gerektiriyor.

Akümülasyon tankı 10 litre civarında ise fazla küçük sayılır. Bu sebeple ev ısı istediğinde ısı pompası doğrudan devreye girmek zorunda kalır ve oldukça uzun bir süre devamlı çalışır. Şöyle de olabilirdi. Söz gelimi 300-400 litre civarında bir tank olsaydı, 12KW gücündeki pompa tanktaki suyu en fazla 1-2 saatte 60 dereye çıkartır. Ev ısı istedikçe tanktaki su radyatörde dolaşır, ısı pompası ancak tanktaki su belirli bir ısıya düştüğünde devreye girip eksik ısıyı tamamlayarak devreden çıkar. Bizdeki tasarım böyle bir şey ve çok soğuk kış günlerinde bile ısı pompasının (15KW) devamlı çalıştığı süre günde birer saatten toplam iki saat gibi.

Sizdeki radyatör sistemi muhtemelen bir dezavantaj olup değiştirilmesi zor olsa da, tank sistemini değiştirmek (gerekiyorsa) mümkün görünüyor.

Yazdığınız gibi yakın takip edip durumu tam olarak anlamanızda fayda var. Gerekiyorsa yapılabilir tadilatlarla verimliliği arttırmaya çalışırsınız.

Ayazkızı beğendi.
Eski 08-11-2011, 12:58   #141
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar,
Her şey matematik ile serildi gözlerimizin önüne. Nasip olursa faydalabileceğim bir çok deneysel, pratiğe dökülmüş uygulamalar var. Ama her şey bilimsel tartışılmış. Laf salatalığı, bilgi kirliliği/kirletme amacı yok çok şükür. Çok çok teşekkürler, her kese hemde.

Bayramınız mübarek olsun, Sağlıcakla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Ayazkızı beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2011, 12:22   #142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Yayla evimde bunu uygulamak isterim. Şu sıralar evin projelendirilmesi ile meşgulüm. İnşaatçı olduğum için %80-90 iş kendi elimden de gelir. Özellikle yalıtım..
Yalnız bir problem var.
Elektrik yok! (:

Onu da rüzgar türbinleri, güneş kollektorleri, metan jeneratörü, hidrojen jeneratörü gibi sıradışı yöntemlerle çözmek gibi bir niyetim var. Bakalım bu iş nereye varacak. Şimdilik bu konuyu kaybetmemek adına buraya bir işaret atmış oldum sadece.

Ayazkızı beğendi.
tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2011, 12:34   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2011
Merhaba arkadaslar
Bende artik isi pompasi uygulamalarinda Ekotec Enerji sayesinde bayagi uzman oldum. Inanmasi zor ama bu sirkette yer alan arkadaslar avrupada yeni uygulamaya gecen isi pompasi kullanarak, buzlanmadan faydalanip isitma ve sogutma yapma projesi üzerinde calisiyorlar.Yani Ekotec enerji, normal hava ve toprak kaynakli isi pompalarini asmislar bu tür projelerde calisiyorlar. Ben kendilerinden sistemin calismasi konusunda bilgi aldim, sistem cok mantikli ve ilginc geldi. Burada suyu buzlandirip buradan enerji aliyorlar.Yazin da bu buz ile evi sogutuyorlar .Bizde topraktan aldigimiz 4 derecelik isiyi, isi pompasina girip 0 derece cikiyoruz bu demekir ki topraktan 0 derece alip -5 derece isi pompasindan cikis yaparsak bile bu büyük bir enerjidir. Burada önemli olan yeteri kadar donmayi önleyici sivi kullanmak ve toprakta olusacak donmayi engellemek ama . Bu konuda bu arkadaslardan detayli bilgi alinabilir.Bunlar isi pompasi konusunda zannedersem en iyilerinden bir tanesidir.

hasan usta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 13:35   #144
Ağaçsever

Arkadaşlar merhaba, Ağaçlar Net ailesinin yeni yılını kutluyorum.

Ben, 3 Kasım'dan itibaren ısı pompası ile ısınıyorum. 3 Kasım'dan 30 Kasım'a kadar 565 Kw., 1 Aralık'tan 31 Aralık'a kadar da (tesadüfen) 565 Kw. elektrik tükettim. Tekli tarifedeyim. 1 Kw. 30 kuruş. (565 Kw X 30 Kuruş = 169.50 TL.) bu maliyet benim için idealdir. Radyatörle ısınıyoruz. Eğer yerden ısıtma olsa çok iyi olacak. Evimiz çok iyi güneş alıyor, sanıyorum ki izalasyonumuz da iyi. Günde ortalama 8 saat kadar cihazı çalıştırıyorum. Akşama doğru, saat 15.00 - 17.00 aralarında çalıştırıyoruz. Gece 23.00 - 24.00 aralarında kapatıyoruz. Bu kadar süre çalışması bize yetiyor.

Bu sitedeki bazı arkadaşlar belli bir markanın çok iyi olduğunu belirtiyorlar. Ben cihaza karar vermeden 5 ayrı markanın satıcısı ile görüştüm. Hepsi de kendi markalarının en iyisi olduğunu, kendi servislerinin en iyisi olduğunu belirttiler. Bu görüşmelerin sonucuna göre de ben birine karar verdim ve aldım. Bence cihaz tercihinde en önemli unsur COP.değeri ve çıkış suyu sıcaklığı. Benim cihazda, bir su girişi. bir sıcak su çıkışı var. Bir firma, bizim cihazımızda, 2 su girişi, 2 sıcak su çıkışı var dedi. Ben bu cihazı görmedim. Mutlaka bu bilgi doğrudur. Böyle bir cihaz, ısıtmanın dışında, sıcak su elde etmede kolaylık olacaktır. Monoblok cihazın montajı çok, çok kolay. Su bağlantılarını kendim yaptım. Elektrik bağlantısını servis yaptı ve devreye aldı. Şu an ben, elektrik bağlantısını da yapabilirim.
Bilgilerinize,

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-01-2012, 15:07   #145
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sisteminiz hangi kaynağı kullanıyor (hava, su, toprak)?

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-01-2012, 15:25   #146
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hayırlı olsun, yanılmıyorsam sizin sistem havadan suya, doğru mu? Son 1-2 senede muhtelif markalarda oldukça verimli makineler çıktı. Isı pompalarında belki cihazdan da önemlisi evin durumu ve sistemin tasarımındaki mühendislik oluyor galiba. Bu teknoloji ilk yatırım sebebiyle yavaş da olsa bilinir ve kullanılır hale gelmeye başladı.

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-01-2012, 18:47   #147
Ağaçsever

Sayın Meyvelitepe,
benim kullandığım Isı Pompası, "Havadan-Suya" ısıtma yapan bir cihaz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-01-2012, 18:57   #148
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hayırlı olsun. Kaç KW?

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-01-2012, 19:57   #149
Ağaçsever

Benim kullandığım "cihaz havadan suya", Monoblok, 12 Kw.

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-01-2012, 20:05   #150
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Neden belli saatler içinde çalıştırıyorsunuz? Evde bir termostat düzeni kurulmadı mı?

Ayazkızı beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024