agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni224Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2012, 21:30   #151
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Cihazın kumanda paneli var. 15 metrelik bir kablo ile cihaza bağlı. Evin içinde uygun bir yere monte ettim. Panelden, açma-kapama yapılıyor. Birde evin içinde kaç derece sıcaklık istiyorsak, onu ayarlayabiliyoruz. Odalarda termostatik vana var. Kullanmadığımız veya az kullanılan odaları düşük sıcaklığa ayarlıyoruz. Bunun dışında başkaca bir termostat düzeni yoktur.

Ayazkızı beğendi.
ustunizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 21:35   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın ustunizci,

Isı pompasının maliyeti ne kadar sakıncası yoksa yazabilirmisiniz (radyatör, vs. tesisat hariç). Ve de markasını mümkünse.

Ayazkızı beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 21:53   #153
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ustunizci Mesajı Göster
Panelden, açma-kapama yapılıyor. Birde evin içinde kaç derece sıcaklık istiyorsak, onu ayarlayabiliyoruz.
Yazdığınıza göre termostat varmış. Bu durumda kapatmaya niye ihtiyaç duyuyorsunuz? Ev içi ısıyı sabit tutabilirsiniz, ya da daha serin ısıyı tölere edebildiğiniz saatlerde termostatı 1-2 derece düşürebilirsiniz.

Monoblok havadan suya ısı pompası bir çok markada var, son 1-2 senede geldiler. Panasonic, Daikin vb. Şemalarında bir akümülasyon tankı da görünüyor ama kaç litreliktir yazmamışlar. Kullanma sıcak suyunu da ısı pompası ile karşılıyorsunuz herhalde.

Yazın soğutmada da kullanabilecek misiniz? Bir fancoil sistemi de kurduysanız büyük ihtimal kullanırsınız. Bu cihazlar genelde çift yönlü çalışırlar.

Ayazkızı beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 22:14   #154
Ağaçsever

Monoblok cihazların, akümülasyon tankı, cihazın içinde, kaç litrelik olduğunu, siz, daha önce bana sormuştunuz, ben de servise sordum. Servis 10 Litre dedi. Kullanma suyunu ısı pompasından karşılamıyorum. Evde başka bir sistem vardı. Bir sıcak su boyleri almam gerekiyor. Şimdilik almadım. (yarın İzmir'e gidiyorum bu konu ile ilgili bir cihazı göreceğim.) Fan coil cihazı almadım. Alsam da monte etme imkanı yoktur. Ben yazın bu evde oturmuyorum. Bu nedenle ihtiyaç yoktur. Önümüzdeki yıl veya yıllarda, bir ihtimal, zemin kattaki radyatörleri iptal edip, yerden ısıtma borusu döşemeyi düşünüyorum. Eğer bu değişikliği yaptırırsam, o zaman fan coil cihazı için uygun borular döşetmeyi düşünüyorum. Kumanda panelinden, evin içinde istenilen sıcaklığı ayarlamak biraz tecrübe istiyor. Onu da evde sadece ben yapabiliyorum. Daha çok da bu nedenle kapatıyoruz. Yani gece yatarken, içeride istenen sıcaklığı 18 dereceye düşürüp, ertesi gün akşama doğru 24 derece sıcaklık istemek biraz zahmetli geliyor.

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-01-2012, 22:22   #155
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Zaman geçip sistem üzerindeki hakimiyetiniz arttıkça kullanım şeklinizi de geliştirirsiniz. Güle güle kullanın. Şu andaki haliyle bile sanırım başka alternatif ısıtma şekillerinden konfor ve işletme maliyeti bakımından tasarruflu.

Keşke eviniz baştan radyatör yerine yerden ısıtma olsaydı. Sonradan yapılması çok zor.

İleride, yeriniz de müsait ise ısı pompasından sonraki tesisatta modifikasyon yapıp müstakil bir akümülasyon tankı da koyabilirsiniz. Sıcak su ısıtmasını zaten halledeceksiniz sanırım. Isıyı suda depolayıp gerektikçe kullanmak hem konfor hem maliyet bakımından avantajlar sağlar. Fakat bunları düşünmek için ilk etapta mevcut sisteme ve çalışma mantığına iyice hakim olmak daha iyi.

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-01-2012, 22:43   #156
Ağaçsever

Sayın MeyveliTepe, evi yaptırırken, Isı Pompası diye bir cihaz olduğunu ve neye yaradığını bilmiyordum. Herkesin yaptığı gibi, kalorifer borularını döşettim. Daha sonra da ikinci el (8,5 metre tül aliminyum radyatör ve 2 havlupanı 600 TL.ye) radyatör denk geldi. Aldım ve eve montaj yaptım. Kömürlü kalorifer kazanı almak için araştırma yaptım. Hemen hemen alacağım kazana da karar verdim. Ancak kömürlü sistemde, kazana kömür atmak, külünü almak, kazanı temizlemek bizi korkutuyordu. Benim belimde ve kolumda sorun var. Yük kaldıramıyorum. Bu sırada Isı Pompası diye bir cihaz olduğunu duydum. Bu cihazı araştırmaya başladım. Araştırdıkça bilgim arttı. İzmir'de 2 firma da cihazları gördüm. Kafama yattı. Aldım, kullanıyorum. Bugün, yeni bir ev yaptıracak olsam, kesinlikle, yerden ısıtma borularını döşetir, ısı pompası alır kullanırım. Diğer ısıtma araçlarını (soba-kalorifer gibi) kesinlikle düşünmem. Konfor yönünden tam istediğimiz gibi. Bizim isteğimizi karşılıyor.

Eski 02-01-2012, 22:59   #157
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Biz de öyle düşünmüştük. Artık çok güzel ve işlevsel kuzineler var, ama odun getir, kül al vs. bir yaştan sonra ve çok uzun yıllar böyle bir şey yapmamışken olacak şey gibi gelmemişti bize de

Yeni bir ev yapmak isteyenlerin projeyi kara kışta düşünmelerini tavsiye ediyorum. Öyle olunca, evin mimarisini kabaca çıkarttıktan sonra ilk akla gelen şey "bu ev nasıl ısınacak" oluyor. Evin nasıl ısınacağını iyice bir araştırayım dediğinizde de ısı pompasına rastlamamak imkansız. O zaman da henüz ortada ev olmayınca projeyi ısı pompasına göre yapmak işin doğal akışı oluyor.

Her fırsatta yazıyorum ama, yeni ev yapacaklara çok önemli bir tavsiye de, şayet yapılacak şey apartman gibi çok ağır bir bina değilse mutlaka radya temel altına ve toprağa değen tüm yüzeylere ısı izolasyonu yapılması. Bu da sonradan yapılması imkansız bir şey ve inanılmaz fark yaratıyor. Kaç senedir yazıyorum ama bizden başka yapanı da duymadım henüz

Eski 02-01-2012, 23:09   #158
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Her fırsatta yazıyorum ama, yeni ev yapacaklara çok önemli bir tavsiye de, şayet yapılacak şey apartman gibi çok ağır bir bina değilse mutlaka radya temel altına ve toprağa değen tüm yüzeylere ısı izolasyonu yapılması. Bu da sonradan yapılması imkansız bir şey ve inanılmaz fark yaratıyor. Kaç senedir yazıyorum ama bizden başka yapanı da duymadım henüz
Genel de Temel altına bohçalama dediğimiz su izalasyonu yapılır. Isı yalıtımı da Toprak altında kalan perde duvarlara dıştan alt temele de Üstten ısı yalıtımı yapılır.

Ayazkızı beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 23:16   #159
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, temel altına sadece su izolasyonu yapmayı biliyorlar. Söylediğinizde de o da ne, olmaz öyle şey diyen mühendisimiz çok. O zaman da evin iskeletine yüklenen ısı aynen toprağa akıyor. Ben de (şimdi unuttum) Finlandiyalılardan öğrenmiştim galiba. Evin temeli ve iskeleti ile toprak teması tamamen kesiliyor. Yüksek basma dayanımlı malzeme mükemmel ve tam bir ısı izolasyonu sağlıyor. Bodrumda hiç bir ısıtma yok. Şu anda salon 25 derece, bodrum 23 derece.

Eski 03-01-2012, 11:07   #160
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Mesaj Alındı Abi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Biz de öyle düşünmüştük. Artık çok güzel ve işlevsel kuzineler var, ama odun getir, kül al vs. bir yaştan sonra ve çok uzun yıllar böyle bir şey yapmamışken olacak şey gibi gelmemişti bize de

Yeni bir ev yapmak isteyenlerin projeyi kara kışta düşünmelerini tavsiye ediyorum. Öyle olunca, evin mimarisini kabaca çıkarttıktan sonra ilk akla gelen şey "bu ev nasıl ısınacak" oluyor. Evin nasıl ısınacağını iyice bir araştırayım dediğinizde de ısı pompasına rastlamamak imkansız. O zaman da henüz ortada ev olmayınca projeyi ısı pompasına göre yapmak işin doğal akışı oluyor.

Merhaba Sn. Meyvelitepe,
Mesajınızı aldım. Hatta ta bolgunuzda evinizin yapım aşamalarını okurken almıştım bu notu, ama sizinde bildiğiniz gibi konuştuğum birçok mimar-mühendise bu konuyu açınca şöyle bir duruyorlar, çoğunun haberi bile yok ısı köprüsünden. Bakalım nasıl olacak bu iş, nasıl adamlara anlatıp ikna edeceğiz, yaptıracağız.
Bu arada "bu ev nasıl ısınacak" sorusu bizide düşündürüyor?
Görüşmek üzere.
Selamlar.

Ayazkızı beğendi.
Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 11:29   #161
Ağaç Dostu

Evet ısınma en önemli konuymuş.

Biz sadece hafta sonları gittiğimiz için, ilk eve girdiğimizde bayağı soğuk bir ortam ile karşılaşıyoruz. Şömine ile tüm evi ısıtırsın dedi şömineyi yapan firma sahibi ama böyle bir şey yok. Şu kadar m2 yi ısıtır demelerine de inanmamak lazım. Ev tek göz olsa belki bu başarılabilir ancak tüm kapılar açılsa da şöminenin yandığı yer dışında ısınan bölüm olmuyor. Şömine en keyfli yanışıyla bile sadece bulunduğu yeri ( salonu) ısıtmakta bizde.
Diğer odalara elektrikli ısıtıcılar ile takviye yapmaktayız. Bu sene böyle geçecek ama gelecek sene döşenmiş kalorifer tesisatına gerekli ilaveleri yaparak evi kaloriferli hale getirmek zorunlu görünmekte. O takdirde şömine sadece keyf için yakılmış olacak.

Elektrikli kombi ile mesele çözülebilir ancak onun da masrafı sonradan ağır gelebilir diye endişem var. İlk yatırım maliyetine katlanıp sistemdeki suyu ısı pompası yardımıyla ısıtmak zaman içinde de güneş enerjisini takviye olarak devreye sokmak en akıllı yol herhalde.

Bir başka seçeneğimde banyodaki odun ve elektrikle çalışan termosifon. Odun yaktığımda çok kısa sürede 90 litre suyu 60-65 dereceye çıkarıyor. Ancak bu suyu kalorifer tesisatına aktaracak sistemi kuracak iyi bir tesisatçı bulmam lazım ki bu zor iş.

Odun yakmak devamlı çalışmanızı istiyor. Sabah külü temizliyorsunuz, ateşi yaktınız sonra hiç durmadan onu takip edeceksiniz. Hava kararmadan önce gece soğukta ayaza çıkmamak için ölçüsüne alıştığınız miktarda odunu evin içine taşımanız lazım. Meşe odunu harika bir yakıt. Gece yatarken sömineye atacağınız kalın bir odun sabaha kadar ateşi muhafaza ediyor şöminede. Ancak diğer zamanlarda zeytin odunu yakıyoruz çünkü meşe bol ateşle yanan bir odun olmadığından ısıyı istenilen miktarda yükseltemiyorsunuz.
(Odunu mutlaka yaz sonunda alıp depolamanın çok mühim olduğunu öğrendim. Kuru odun bulmak aksi halde çok zor, ben bir ton meşe- 1 ton zeytin yaz sonunda depolamıştım, korkmadan yakabiliyorum şu anda.). Ev ısınsa bu ısınma şeklinden gocunmamaktayım hatta açıkçası keyfte almaktayım. Odun köz haline geldiğinde içine 3-4 patates atmak veya mısır patlatma tenekesine iki avuç kestane koyup şöminenin içine onu sürmek yorgunluğu alıveriyor.

Turgay78 ve Ayazkızı beğendi.
Eski 03-01-2012, 12:32   #162
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Aslında, ısıtma işini iki ayrı sistem olarak düşünmek gerekir.

Biri, evi ısıtma düzeneği. Yani kalorifer sistemi. Kapalı devre bir su dolaşım sisteminden ibaret. Tercihan ve uygulanma şansı varsa yerden ısıtma olmalı. Bu su dolaşım sisteminin iki ucu bir tankta buluşmalı. Diyelim ki yarım tonluk bir tank. İçinde bir ya da iki serpantin de olursa daha iyi. Bu tanklar, içindeki suda depolanmış ısıyı oldukça uzun bir süre kaybetmezler.

Bir an için bu tankın içinin sıcak su dolu olduğunu var sayalım. Evinizdeki bir termostat küçük bir pompaya kumanda ederek eviniz serinlediğinde pompayı çalıştırıp kalorifer sisteminde tanktaki sıcak suyu dolaştırmaya başlıyor, ve eviniz ısınıyor.

Diğeri, tanktaki su kalorifer sisteminde dolaştıkça, suda depolanmış ısı enerjisi evinize taşınmış oluyor. Dolayısıyla tanktaki suyun ısısı azalıyor. Bu ısıyı yerine koymanız, yani tankı ısıtmanız lazım. Bu noktada esneksiniz. Tankı ısıtmak için birden fazla yol var. Birini veya birden fazla metodu aynı anda uygulayabilirsiniz.

Tanktaki suyu ısıtabilmek için doğal olarak başka enerji kaynaklarına ihtiyacınız var. Bunlar neler olabilir? Isı pompası, güneş, rüzgar, resistans, odun yakarak ısıtma, fosil yakıt yakarak ısıtma vs.vs. Duruma, koşullara ve imkanlara göre hepsi olabilir.

Bir de, evinizi nasıl ısıtırsanız ısıtın, izolasyonunuz fazlasıyla iyi olsun, temel altını unutmayın

Turgay78 ve Ayazkızı beğendi.
Eski 03-01-2012, 13:02   #163
Ağaç Dostu

Bir ilave tesbit daha :

Isı problemimiz ilk gittiğimiz gün büyük. Ertesi gün ise sorun epeycene azalıyor. Yani bir gün dahi evde ateş yandığında ertesi akşama durum düzeliyor. Devamlı yaşasak böyle olmayacak belkide.

Ayazkızı beğendi.
Eski 03-01-2012, 15:47   #164
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Romanya' da şömine gördüm, ilginç idi. Tam köşeye kondurulmuş, İki çıkışı var.

Bir çıkış sağdaki duvar içinden, duvarın ortasına kadar hafif yükselerek gidiyor, sonra ordan tekrar yükselmesine devam ederek solda şömine ana bacasına üst taraflardan bağlanıyor.

İkinci çıkış ta aynı şekilde sol taraftan bağlanır idi.

İyi bir duvar ustası sanırım bu işi kıvırır. Hele özel, açılı deliği olan tuğla yaptırılabilinir ise.

İki duvardan isınan bir ev düşünün. Bacadan uçup giden ısı yerine, duvarda hapsedilen ısı.

Saygılarımla lütfen.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen mrduran : 04-01-2012 saat 14:01 Neden: Sayın Hoşseda' nın ricası ile onun mesajı ile ilişki kesmek için
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 17:31   #165
Ağaç Dostu

Sayın mrduran,

Teşekkür ederim.

Düzenleyen hosseda : 21-01-2012 saat 21:49
Eski 03-01-2012, 18:59   #166
Ağaçsever

Sayın Hoşseda,
Şömine ile, kalorifer sistemindeki suyu ısıtmayı düşündünüzmü? Fuar da görmüştüm. Öyle şömineler var. Mevcut şöminenize, ilave aparatlarla, bu hale dönüşebilirmi?
Evinizde radyatör varsa, ısı pompası önermiyorum.

Ayazkızı beğendi.
Eski 03-01-2012, 19:03   #167
Ağaçsever

Bugün İzmir'de, plakalı eşanjör satan bir firma ile görüştüm. Isı Pompasından, ısınmanın dışında, kullanma suyu elde etme de kullanılacak bir alet. Fiyatlar, yaklaşık olarak, 1.000.- TL.den başlıyor, kapasite arttıkça fiyatlar da yükseliyor. Görüştüğüm eleman, 55 derecelik çıkış suyu sıcaklığı, eşanjörden geçince, evi ısıtırmı soruma cevap veremedi. Patronumla görüşmelisiniz dedi. (Patron dükkanda yoktu.)
Bilgilerinize,

Ayazkızı beğendi.
Eski 03-01-2012, 19:27   #168
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Döküm soba kullanıyorum

Sadece hafta sonları kullanıyorum. Eve vardığımda içerisi 13 derece C idi. Bir saat içerisinde 50 m2 salon 23 derece C oldu. He de ne ısınma...

135 kg döküm yerli soba. 1200 TL 'ye mal oldu geçen yıl.

Üzerinde çay demliyor, kestane kebabı ve buğulama balık pişiyor

Bacadan ısı kaybı yok denecek kadar.

Konfor bana dokunuyor. Sabahları külünü dökme, gündüz içine odun atma gibi eziyet oluyor. Hafta sonu işsiz olunca fazla dokunmuyor.

Sadece hafta sonu evini kullananlara tavsiye ederim.

Eklenen Resimler

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 11:44   #169
Ağaç Dostu

Sayın Zeytinci,

Döküm sobanız pek güzel. Isınma sorunu da yaşatmaması ayrıca harika tabii.
Darısı başımıza.

Sayın ustuninci,

Kurulu şömineyi sulu hale getirmek zor. En başta onları incelemiş ancak uygun bulmamıştım evimiz için. Evimizde sadece kalorifer boruları döşeli, istenildiğinde radyatörlerin montajı yapılacak borulara ve banyoda yer alan ana girişe bağlanacak bir ısı üreticisi ile ev kaloriferli duruma geçmiş olacak.

Makul çözüm elektrikli kombi gibi... Zaman saatli bir kombinin istenilen günde devreye girmesi ile evin soğuk havası kırılacak, şömine ile de ısınma tamamlanacak.

Ayazkızı beğendi.
Eski 04-01-2012, 12:14   #170
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster

Sayın ustun inci,

Evimizde sadece kalorifer boruları döşeli, istenildiğinde radyatörlerin montajı yapılacak borulara ve banyoda yer alan ana girişe bağlanacak bir ısı üreticisi ile ev kaloriferli duruma geçmiş olacak.

Makul çözüm elektrikli kombi gibi... Zaman saatli bir kombinin istenilen günde devreye girmesi ile evin soğuk havası kırılacak, şömine ile de ısınma tamamlanacak.
Sayın Hoşseda, mesajınızı biraz kısalttım, umarım bozmamışımdır. Ben de ısıtma işimi sizin gibi aşamadan geçerek, tamamladım. Sanıyorum ki zemin döşemelerini de yaptırmışsınızdır. Bu nedenle yerden ısıtma borularını döşetmek, zahmetli ve masraflı olur. Bendeki ısı pompası, radyatörden ısıtma için yeterli oluyor ama, aman, aman, kemiklerimi ısıtamıyor. Bu nedenle, yerden ısıtma boruları döşenmediği zaman, ısı pompasını tavsiye edemiyorum. Bu tecrübe gösteriyorki, evin projesi hazırlanırken, iyi bir ısıtma projesine ihtiyaç varmış.

Elektrikli kombi ile ilgili olarak da, ilk kurulum maliyeti düşük sayılır. Ancak, İzmir'de, Olimpiyat köy de bir kaç arkadaşım, Fuel oil pahalı diye, elektrikli kombi takdırdılar. Fakat elektrik faturaları, aylık 700-800 TL.gibi geldiği için kullanamadılar. Tabi onlar sürekli oturuyorlar. Bilginize,

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen ustunizci : 04-01-2012 saat 14:37
Eski 04-01-2012, 22:14   #171
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sevgili arkadaşlar, devamlı oturulan evlerde mazotlu, elektrikli resistanslı ısınmalar pahalı ısınma çeşitleridir. Doğal gaz ısınması şu an ucuzdur.

Evinizin izolasyonlu olması tartışma götürmez bir gerçek. Meyvelitepe'nin kaleminde tüy bitti. Kızmadan darılmadan tecrübelerini aktarıyor.

Ucuz ısınmanın diğer bir yolu ısı pompası iledir. İster havadan ısı kazansın, ister sudan veya isterse topraktan. Isı pompası, yer kürenin mevcut enerjisini size bedava kullandırır. Havadan, sudan ve topraktan (seçtiğin tipe göre) enerji kazanırsın. Isı pompası sadece sistemindeki fanları ve gaz devridaimi için (kompresörü) çalıştırmak için şebekeden enerji çeker.

Güneş enerjisi bedavadır. Sıcak su deponuz (akümülatör) ve kalorifer tesisatınız varsa depoya topladığınız sıcak suyu dolaştırarak belirli oranda ucuz ısınabilirsiniz.

Paranız oranında bunlara yatırım yapılması doğrudur. Uzman bir tanıdığınıza veya tecrübeli dostlarınıza danışarak yatırım yapınız.

Ben 21 yıl önce satın aldığım evin neredeyse yarı fiyatına ısı pompalı split klima sistemi yaptırdım. Halen kullanılıyor. Su an fiyatlar ucuz sayılır. En azından evin yarı parası değil.

Ayazkızı beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2012, 08:44   #172
Ağaç Dostu

Bu sabah gazetede büyük bir ilan okudum. Şu anda ilanda ismi geçen üreticinin internet sahifesini incelemekteyim. Ürün reklamda bahsedilen güçte ise kimsenin tecrit sorunu kalmayacak demektir. Anlaşıldığı üzre, su yalıtımı için sürülerek uygulanan ürünlerin aynısı ve 2 mm lik tabaka halinde satıha sürülen bu ürün ile 4 cm lik poliüretan kaplamaların yaptığı işi yapacağı iddia edilmekte.

Kış başında teras çatıya su izolasyonunu tekrarladım. 20 litrelik tenekedeki ürünü büyük rulo ile sürüp geçiyorsunuz. Bir gün sonrada aynı işlemi şaşırtmalı dedikleri gibi ters yönde uyguladınızmı işlem tamamlanmış oluyor ve de son derece başarılı, damla sızıntı olmuyor, çatıda eğim de olduğu için tüm su yere borulardan iniyor. Şimdi bu ürün gerçekse yaşadık. İki günde tecrit sorunumuzda kalmayacak. Ben sprey poliüretan ile çatıya 3-4 cm. lik bir kaplama için araştırma yapmıştım. Kış geçince henüz çok yaygınlaşmamış olan bu işlemi yaptırmayı planlarken bu gelişme pek sevindirdi. ( Sadece İstanbul ve Ankara firmalarının yaptığı, bu iş için özel imal edilmiş kamyonların gelerek yapılacağını söylemişlerdi).

Ama 2 mm kalınlığında sürülecek hangi madde 4 cm kalınlığındaki tecrit maddesinin yaptığı işi yapabilecek onu tahayyül edememekteyim henüz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 25-01-2012, 09:35   #173
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Hosseda, linkini ya da ürün adını verebilirseniz incelemek isterim.

Eski 25-01-2012, 10:16   #174
Ağaç Dostu

Üretici firmanın reklamını yapar duruma son vermek için adresi sildim.
( arama motoruna izotermal yazınca kolayca bulunuyor nasılsa)

Düzenleyen hosseda : 26-01-2012 saat 16:28
Eski 26-01-2012, 14:27   #175
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Hosseda, Akşam biraz inceledim ve nihayet yazma fırsatı buluyorum.

Linkini verdiğiniz malzemenin ısı iletkenlik değeri 0,035 W/mK. Buna karşın;

Cam yünü 0,04
Taş yünü 0,04
XPS 0,029
Poliüretan 0,035
Mantar Levha (iyi kalitesi) 0,04

Bir malzemenin ısı yalıtım malzemesi sayılabilmesi için ısı iletkenliğinin 0,06'dan küçük olması gerekiyor.

Bu durumda bahsettiğiniz malzeme de bir ısı yalıtım malzemesi. Yukarıdaki listeye bakarsak cam yününden ve poliüretandan çok az daha iyi, buna karşın XPS'den daha kötü.

Ürünün tanıtımında 27 tane madde sıralamışlar.

Alıntı:
4- Klasik 4 cm. ve 32 desibel strafor kullanılan mantolamaya eşdeğer bir ısı yalıtımı sağlar. Kışın sıcak, yazın soğuk derdine son verir.
...
11- İzotermal 2-3mm. kalınlıkta uygulandığından yüzeye tamamen nüfuz eder, yüzeyde bütünleşir, asla çatlamaz ve kabarmaz.
Aslında biribiriyle doğrudan ilişkisi olmayan bu iki madde okunduğunda aklımızda otomatikman 2-3mm kalınlığındaki bu malzemenin 4cm kalınlığındaki poliüretan izolasyonuna eşdeğer olduğu imajını yaratıyor.

Bana göre tipik bir pazarlama yanılsatması.

Ürünün değerlerine bakılırsa ve kalınlıklar açısından mukayese edilirse, en iyi ısı iletkenlik değerine sahip olan 3cm kalınlığındaki XPS ile aynı değeri elde etmek için bu malzemeden 3,5cm gibi bir kalınlık sağlamalısınız.

4cm poliüretana eşdeğer izolasyon için de yine 4 cm gibi bir kalınlık gerekiyor.

Dolayısıyla bu malzeme başka malzemelere göre çok farklı bir ısı izolasyon değeri sağlamıyor.

Bu durumda terasınıza olabildiğince kalın bir uygulama yapmanız gerekiyor. Maliyet ve işçiliği buna göre mukayese etmek lazım.

Alternatif olarak, özellikle kışın daha faydalı olmak üzere, bu malzemeyi içerden tavanınıza sıva gibi uygulamayı önerebilirim. Böylece oda içinde ısınan havanın beton tavanı ısıtmasını azaltmış olursunuz. İnce kaplama için yukarıdan yapılacak bir uygulamaya göre size daha fazla getiri sağlar. Fakat yazın aynı etkiyi vermeyecektir.

Toplam değer açısından teras zeminini uygun ve yeterli kalınlıktaki malzeme ile kaplamanız tabii ki en iyisi.

Khan ve Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen MeyveliTepe : 26-01-2012 saat 15:03
Eski 26-01-2012, 17:02   #176
Ağaç Dostu

Sayın MeyveliTepe,

Firmanın bir iddiası var, 2 mm. kalınlığında bu malzemeyi sürün, size 4 cm. kalınlığındaki malzemenin yaptığı izolasyonu yapsın. Yani 4 cm. kalınlığında sürmek söz konusu değil satıcıya göre. Mesela benim alan 50 m2 civarında,
3 teneke alırsam mesele hallolacakmış (1 teneke, 2mm kalınlıkla uygulandığında 17 m2 yer kapatacakmış).

Eğer denilenler uygulamada şaşmıyorsa çok hesaplı ve pratik bir izolasyon malzemesi.
( Su izolasyonunda likit membran kalın muşambaların yaptığı işi hemen hemen yapıyor. Bu malzeme içinde iddia edilen şey aynı anladığım kadarıyla.)

Teşekkür ederim ilginize.

(Not : Üreticinin İzmir bayisinin sitesinden kopyaladığım ifadeyi aynen olmak üzere aşağıya ekliyorum :
" İzotermal ısı yalıtım kaplaması yaklaşık 2 mm. kalınlıkta bir kaplama ile 4 cm'lik 32 densite strafora eşdeğer ısı yalıtım sağlar."

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen hosseda : 26-01-2012 saat 17:10 Neden: ilave not için
Eski 26-01-2012, 18:31   #177
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  izotermal.jpg
Views: 1861
Size:  60.8 KB

Sn.Hosseda, kendi sitelerinde yayınladıkları Yıldız Teknik Üniversitesinin analiz raporuna göre ısı iletkenlik değeri 0,035 W/mK.

Bu rapordaki değer 0,00175 W/mK yazsaydı söyledikleri doğru olurdu.

Alıntı:
İzotermal ısı yalıtım kaplaması yaklaşık 2 mm. kalınlıkta bir kaplama ile 4 cm'lik 32 densite strafora eşdeğer ısı yalıtım sağlar.
diyen satıcıları bu söylemini nasıl destekliyor? Nasıl bir ölçüm varmış elinde?

Yurdum satıcısı, normaldir, nelerini görüyoruz deyip geçeceğim ama, bir sürü insana yanlış masraf ettirecekler.

Ayazkızı ve YeniBON beğendi.
Eski 27-01-2012, 09:27   #178
Ağaç Dostu

Sayın MeyveliTepe,
Yetkili kurumun yaptığı analiz raporunda numune hakkında bilgi olma şartı yokmudur. Yani getirilen örneğe test uygulayan kurum düzenlediği raporda teste tabi tuttuğu örnek hakkında da açıklama yapmak zorunda değilmidir. Yukarıda yer alan raporun sonuç bölünümde üretici ünvanı var, malzemenin adı var, cinsi var ancak teste tabi tutulan miktar hakkında açık bir bilgi yok. Yani testte şu denemezmiydi ( getirilen numune ..... m2 lik alana ..... mm kalınlığında sürülmüş yalıtım malzemesidir... gibi).

Ancak numune olarak götürülen malzemenin istenilsede 4 cm kalınlığa yükseltilmesi (sürülmek yoluyla) pratikte mümkün görünmemekte. Yani ürünün üstün tarafları olduğu teste bakılırsa açık ama ne kadar üstün o meçhul...

Ayazkızı beğendi.
Eski 27-01-2012, 09:40   #179
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Hosseda,

Anladığım kadarıyla firma numune vererek üniversite laboratuarına çeşitli ölçümler yaptırmış. Normalde evet, ne miktarda numune verildi, hatta neyin içinde verildi gibi şeylerin de yazması lazım ama yazmamışlar. Bunun dışında yanma sınıfı ve yapışma ile ilgili de ölçümler gördüm.

Isı iletkenlik değerine göre bu malzemenin diğer yalıtım levhalarından üstün olma şansı hiç yok. Değer bakımından benzer ya da yaklaşık, ama sonuçtaki hacim malzeme kalınlığı ile sağlanamadığı taktirde toplam ısı iletkenlik direnci elde edilemiyor.

İki önceki mesajımda yazdığım gibi, ille bu malzemeyi kullanacaksanız ve 3-4 santim malzeme kalınlığına çıkılamıyosa içten uygulamanızın size nisbeten faydası olur.

(bu arada fırsat bulursam firma merkezini arayıp teknik biriyle görüşsem ve nasıl oluyor da 2mm sürülerek benzer birim değere sahip 4cm kalınlığındaki başka malzeme ile aynı izolasyona sahip oluyormuş sorsam diyorum)

Ayazkızı ve YeniBON beğendi.
Eski 28-01-2012, 00:11   #180
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Firmanın üretim sorumlusuyla görüştüm. Epey uzun konuştuk. Aynı iddiada bulundu. İddiasını kanıtlayacak herhangi bir hesap şekli sunamadı. Fabrikalarının bahçesinde biri kendi ürünleriyle izolasyon, biri klasik mantolama diğeri de izolasyonsuz tesis ettikleri üç beton odada elektrik sobası yakarak belirli bir sıcaklığa ne kadar zamanda geldiğini ölçüyorlarmış.

Hesap konusunda ısrar edince beni başka bir ürüne yönlendirdiler. O sitede talep ettiğim hesapların olduğunu söylediler. "tamguc" isimli bu sitede thermoshield isimli ürünün satılmakta olduğunu gördüm. Bu ürünün bazı dökümanlarını koymuşlar siteye. Fakat kendileri çevirmeyip google translater ile çeviri yaptırdıktan sonra oraya koydukları için tek bir cümle bile anlaşılmıyordu.

Neyse, esas ürünün thermoshield olduğu belli olunca başka kaynaklardan hızlıca incelemeye çalıştım.

ABD kökenli bir ürün ve teknoloji olan ThermoShield, içi hava dolu mikroskobik seramik küreciklerin reçine ile biribirine bağlanmasıyla elde edilen, sıvı, boya şeklinde uygulanan bir ürün.

Ürünün kendisinin ısı geçirgenlik katsayısı ve sağladığı direncin bir önemi yok. Hava dolu seramik küreciklerden dolayı birim değer olarak ısı iletkenlik katsayısı fena değil ama boya gibi sürüldüğünde bu sebepten dolayı herhangi bir izolasyon değeri yok.

Ürünün esas etkisi (söylendiğine göre) %86 oranında IR ışınımlarını yansıtması.

Kullanım şekillerini de epey incelediğimde, mantıken de olması gerektiği gibi düşük yoğunluktaki bir ortamdan yüksek yoğunluktaki bir ortama doğru yayılan IR ışınımlarının tekrar düşük yoğunluklu ortama geri yansıtması üzerine kurulu.

Bu sebeple, dış yüzey, çatı ve iç yüzeylerde kullanılacak ürünleri var.

Sizin ihtiyacınıza göre thermoshield ürünü nasıl kullanılırı düşünürsek;

- Yazın teras betonunun ısınıp evi de istenmeyen bir şekilde ısıtmaması için teras zeminine,
- Kışın içerde ısınan havayı tavandan kaçırmamak için tavana

uygulamanız gerekiyor. İçerde ve dışarıda uygulanacak ürünler arasında muhtemelen yapısal bazı farklılıklar var ki, ayrı ürünler olarak satılıyor.

Epey döküman karıştırdım ama farklı izolasyon metodlarıyla hesap yoluyla doyurucu bir karşılaştırmaya rastlamadım. Buna rağmen dikkate değer bir literatür oluşturmaya başlamış.

Konuştuğunuz firmanın ürününün thermoshield'dan yola çıktığı belli. Ancak gerek knowhow, gerek üretim kalitesi ve malzeme olarak ne kadar yakın olduğu belli değil.

Kolay gelsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024