agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni1896Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2017, 18:01   #331
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Sn. Korucak cok uzuldum nasil baslayacagimi bilemedim; isiklar icinde uyusun. Size de sonsuz sabirlar dilerim.

Cok sevdiklerimizi kaybettigimizde onlarin enerjilerinden bizlere aktigini hissetmis ve buna inanan biriyim. Esinizinde suan sizin icinizde, kalbinizde varolduguna inaniyorum.

Binbir zorlukla ve emekle beraberce yapmis olduklarinizi birkac dakika oncesine kadar buyuk bir keyifle okuyordum. Simdi ise islak gozlerle bu satirlari size yaziyorum.

Aci kaybiniz icin tekrar tekrar sabir dilerim size.

Sizinle ayni idealleri tasiyan yasca sizden cok kucuk bir kardesiniz hatta evladiniz olarak. Ne olur beraber ortaya cikardiginiz bu harika, emek ve hatira dolu yasam alaniniza sirtinizi donmeyin, inaniyorumki cok sevgili esinizi, acinizin biraz daha sogudugu zamanlar geldiginde; orada hissedip sanki onunla tekrar berabermiscesine yaninizda hissedeceginize tum kalbimle inaniyorum. Bu sayede gercekte, beraber zaman gecirdiginiz hicbir yerde yanliz kalmayacaksiniz. ****** buyuk bir buruklukla fakat hatiralarimiz olmasaydi ne kalirdiki geriye.

Buralari da sizsiz birakmayin, hic tanimasamda ne denli kiymetli biri oldugunuzu hissedebiliyorum. Sevgi ve saygilarimla.

Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2017, 00:14   #332
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Sn.Poyrazs; İçten ve samimi yazınızı az önce gördüm. Teşekkür ederim. Uzunca bir süredir gidemediğim ( ya da gidip de içeriye giremeden geri döndüğüm) evimize tekrar gitmeye başladım. gelecek hafta 2. kez gidip bir hafta kadar kalacağım. O kadar çok yapacak iş var ki... Köy evini 2 yıl bırakıp gidince,boyalar,sıvalar dökülüyor,badanalar soluyor,bahçeyi, otlar sarıyor vs.vs.
Şimdi; Sıva tamirleri, ahşap boyaları(tabii önce bezir yağı uygulaması), bahçe temizliği, sonra bahçe düzenlemesi... Hepsi beni bekliyor...
Hoşçakalın, sevgi ile kalın...

ERZ, Milla, kerkenez ve 8 kişi beğendi.
korucak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 14:55   #333
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2016
Merhaba.Nasılsınız?Eviniz ne durumda.

esar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2017, 00:06   #334
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sayın korucak..çok üzüldüm eşinizi yitirmenize..rahmet ve sabırlar diliyorum..

g.c. beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2017, 16:14   #335
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esar Mesajı Göster
Merhaba.Nasılsınız?Eviniz ne durumda.
Sayın Esar, Evim içinde yaşanılacak durumda. Ama henüz tamamlanmayan işler var tabii..
Ben son 3 aydır aralıklarla gidip, birkaç gün kalarak ufak tefek eksiklikleri ya da yokluğumuzda oluşan küçük hasarları gidermeye çalışıyorum. Şimdi yine köydeyim, önümüzdeki hafta İstanbul'a döndüğümde son fotoğrafları koyacağım... Hoşçakalın..

esar ve g.c. beğendi.
Eski 27-07-2017, 16:22   #336
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın korucak..çok üzüldüm eşinizi yitirmenize..rahmet ve sabırlar diliyorum..
Sayın Pria, Taziyeniz için çok teşekkür ederim. Dilerim böyle üzüntüler hepimizin evlerinden çook uzun süre uzak olur. Mutlu ve sağlıklı günler diliyorum...

pria ve g.c. beğendi.
Eski 21-08-2017, 22:18   #337
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Yeniden merhaba,
Evimizin sıva tamiratları yapıldı ve sona kalan tavan çatlakları giderildi. Artık yeni dış cephe boyasına hazırız...

Eklenen Resimler

Eski 13-10-2017, 18:37   #338
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Bu forumda bir süre önce ''Yeni bir maceraya başlayabilirim'' diye yazmıştım. Galiba başladım :
6 yıl kadar önce Korucak Köyü'nde bir ev almıştık. oturulacak durumda değildi. Ama geniş bir bahçesi vardı. Sırtını İkizce tepelerine dayamış, müthiş temiz ve bol oksijenli bir havası ve bütün çevreyi ayaklar altına alan panoramik bir manzarası vardı. Çok severek ve isteyerek satın almıştık. Sonra bu sayfalarda hikayesini okuduğunuz kerpiç ev, evimiz oldu ve Korucak'daki taş ev kendi haline bırakıldı...
Bundan bir ay kadar önce Yağan şiddetli yağmur ve dolu sırasında evin iki köşesi ''Doğal olarak'' çöktü. ( Belki de ev kendince bir mesaj verdi bana )
Böylece biraz da mecburiyetten, evi yenilemek ve içinde yaşanılır bir hale getirmek gerekti.
Birçok kez denememe rağmen ne yazık ki, evin fotoğraflarını bu yazıya ekleyemedim.
Şu anda köydeyim. burada internet hızı çok yavaş, bu yüzden zaten fotoğraf yükleyemem. Ama önümüzdeki birkaç gün içinde tekrar deneyip hem evin eski halini hem de son 20-25 günde yapılanların fotoğraflarını gösterebileceğimi umuyorum.... Hoşçakalın...

Eski 13-10-2017, 19:27   #339
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Sayın korucak başınız sağ olsun. Mekanı cennet olsun eşinizin. Köyünüze tekrar dönmeniz ne güzel.

Asia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2017, 18:39   #340
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sayın Asia, çok teşekkür ederim.
Zaman kaybettiklerimizi unutturmuyor, ama biraz daha kolay katlanılır hale getiriyor galiba. Köye gelince, son zamanlarda daha sık gelip daha uzun zaman geçiriyorum burada. Ne de olsa hala yapacak işler var...

Asia, camouflage, Muda ve 5 kişi beğendi.
Eski 19-10-2017, 12:39   #341
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2015
Sayın korucak büyük bir heyecanla konunuzu okurken okuduğum mesaj dolasıyla çok üzüldüm ve göz yaşı döktüm. Başınız sağ olsun. Allah mekanını cennet etsin. Hayata tutunabilme konusunda benim gibi genç bireylere örnek olduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılar.

CanK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 13:39   #342
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sayın CanK, taziyeniz için teşekkür ederim. Bu, karşı koyamadığımız ve başa çıkamadığımız bir durum. Sadece zamana bırakıp acımızın küllenmesini bekliyoruz....

Benim yapmaya çalıştığım, eski bir köy evini içinde yaşayabileceğimiz şekilde yenilemek hikayesi idi. Size de ışık tutabildi ise çok mutlu olurum. Sevgi ve saygı ile... Hoşçakalın..

CanK beğendi.
Eski 02-11-2017, 11:09   #343
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Bir süre önce sözünü ettiğim taş evin duvarları tamir edildi. Duvar üzerlerine kiriş beton atıldı, şimdi çatısı yapılacak. fotoğraflar aşağıda...

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2017, 09:24   #344
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Sayın Korucak sizin konunuzu okuyarak moral bulmuş ve bir köy evi almıştım.

Başıma olmayacak işler açar endişesi ile henüz evi hiç ellemedim bile. Ama görüyorumki birincinin ardından ikinciye başladınız, azminize hayranım

camouflage Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2017, 11:59   #345
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sayın camouflage, evet biraz azim var. Ama daha çok anıları yaşatmak isteği galiba...

Eski 24-11-2017, 20:30   #346
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

İşler yavaş yürüyor!!. Çatı tahtalarımız hazırdı ama tuğlalarımız ancak 12 günde gelebildi. Biz de fotoğraflarda görüldüğü kadar ilerleyebildik. Havalar uygun olursa 10 güne kadar çatıyı kapatıp içerdeki işlere bakmayı planlıyoruz..

Eklenen Resimler

Eski 05-12-2017, 11:59   #347
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Artık neredeyse yaşam biçimi haline gelen program dışı gecikmeler nedeniyle ancak bu kadar ilerleyebildik....

Eklenen Resimler

Eski 07-12-2017, 11:33   #348
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Sayın Korucak, madem bizi gaza getirdiniz sorularımıza da cevap verirsiniz umarım.
Malumunuz forumu ve sizlerin köy evi tamiri konularını okuya okuya gaza gelip, ben de bir köy evi aldığımdan bahsetmiştim. Yaklaşık 2 yıldır sadece bahçe ve çevre düzenlemesi ile vakit geçiriyorum. Kısmetse baharda evi düzenlemeye başlayacağım. Konu ile ilgili bir kaç sorum olacak.

İlki ile başlıyorum
Evi tadilat için her hangi bir başvuru gerekiyor mu?
Buraya nereden geldik derseniz, evi bir mimara gösterdiğimde illaki bir tadilat projesi çizilmesi gerektiği, akabinde belediyeye başvuru yapılması ve harcının ödenmesi gerektiği bunun yaklaşık 8000 ila 10.000 tl ye mâl olacağı konusunda ısrarlı.
Ancak; yaptığım araştırmaya göre mimar arkadaşla sanırım bakış açılarımız farklı

3194 S.lı İmar Kanunu MADDE 21
YAPI RUHSATİYESİ :
Bu Kanunun kapsamına giren bütün yapılar için 26 ncı maddede belirtilen istisna dışında belediye veya valiliklerden yapı ruhsatiyesi alınması mecburidir.

Ruhsat alınmış yapılarda herhangi bir değişiklik yapılması da yeniden ruhsat alınmasına bağlıdır. Bu durumda; bağımsız bölümlerin brüt alanı artmıyorsa ve nitelik değişmiyorsa ruhsat, hiçbir vergi, resim ve harca tabi olmaz.

Not: Konuyu takip eden mimar, mühendis arkadaşlar; buradan konu ile ilgili fikir, deneyim ve bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

kerkenez beğendi.
Eski 07-12-2017, 20:25   #349
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sayın camouflage.
''gaza gelmenize'' sevindim. Çünkü sonunda ortaya güzel birşey çıkacak ve sanırım siz de çok mutlu olacaksınız..
Sorunuza gelince ; Bu sayfalarda hikayesini okuduğunuz ilk ev için izin almadım. Zira evin dış duvarları sağlamdı, bir ilave ya da değişiklik yapmama gerek yoktu. Balkonun olduğu yerde de daha önce de balkon varmış, dolayısı ile sadece evin dışı sıvandı.Ancak içeride birçok değişiklik oldu ama yinede iç duvarlara dokunmadık. Bu yüzden hiçbir yerden izin almadan işe başladık. Sadece muhtara haber verdik. ama zaten ustalardan biri de köyün muhtarı idi..
Süreç içinde kimsede bize birşey sormadı...
İkinci ev için durum farklı idi, çünkü ev oturulacak durumda değildi,iç duvarlar yıkılmıştı.içi su almıştı vs.vs. ayrıca 2 mt kadar da genişletmeyi düşünüyordum. (Benim biraz mazoşist bir yanım vardır: Her zaman kurallara uyarım, vergilerimi düzgün öderim,yasaların kaçamak yollarını aramam falan.) Bu yüzden köye önce mimar arkadaşlarımı getirdim,Sonra ilçe özel idaresine gidip niyetimi anlattım.Onlar beni İl özel idaresine gönderdiler. Bu arada belediye, elektrik idaresi gibi ne kadar resmi büro var ise hepsini ziyaret ettim vee: 2013 yılı rakamları ile inşaata başlamadan önce harcamam gereken paranın yaklaşık 12-14000 TL olacağını öğrendim. (Bu paranın içinde zemin etüdü, harçlar, projenizin o bölgedeki bir mimar tarafından imzalanması, her aşamada kontrol için gelecek olan kontrolörlerin yol vs. masrafları gibi şeyler var.)
Tabii doğal olarak inşaattan vazgeçtik. Başta eşim olmak üzere. köy muhtarı dahil herkesin '' Buraya kimse gelip bakmaz,köy yeridir, biz köy defterine tadilat diye yazarız,sen başla, çabucak işin biter, izin almaya falan gerek yok, zaten herkes izinsiz,habersiz ev yapıyor,arayan soran yok.'' demelerine rağmen, ne olur ne olmaz diyerek inşaattan vazgeçtim.

Ama bu baharda, bildiğiniz nedenlerden, orasını içinde oturulur bir hale getirmek istedim. Evi genişletmekten vazgeçtim. Duvarları tamir edip,çatıyı yeniliyorum.Eğer bir aksilik çıkmaz ise kış sezonunda iç duvarları sıva ile düzeltip, zemine beton atarak bitirmeyi planlıyorum. Elektrik tesisatı için önceden hazırlanmış bir projemiz vardı. o projeyi kullanarak elektrik işini halledebileceğimi de öğrendim. Bu bölgede su köyün malı gibi. Muhtara müracaat edip suyunuza ana hattan evinize kadar getiriyorsunuz. Bir kontrol saati bağlayıp kullandığınız suyun bedelini köy tarifesinden muhtarlığa ödüyorsunuz.
Biraz uzun, belki de gereksiz şeyler yazdım ama detaylı anlatmak istedim.
Netice olarak; Ben izin almadım,Sizin de yazdığınız gibi bağımsız bölümlerin brüt alanı artmıyor ve mevcut planda da bir değişiklik yapılmıyor. Zaten 50-60 yıl önce yapılmış köy evlerinin bir planı da yok...
Son bir not : Sizin oralarda nasıldır bilmiyorum ama bizim bölgede tadilat veya inşaat planlarını bir mimar dostunuza yaptırmış olsanız bile, yerel bir mimarın projeyi tasdik edip imzalamasını istiyorlar. Bunun için de benim görüştüğüm mimarlar benden 4-5 bin TL istemişlerdi...

Umarım yazdıklarım size yararlı olur. İşlerinizin rast gitmesini dilerim....

Eski 08-12-2017, 07:16   #350
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Üstadım, ayrıntılı anlatımınız için teşekkürler.
Üstad diyorum, zira ben birincisine cesaret edemezken siz ikinciyi bitiriyorsunuz.

Aldığım ev oturulabilecek gibi. Elektrik, su tesisatı ve kanalizasyonu mevcut. Beklentilerim ise yok yüksek değil. Amacım yöresel deyimle elini ayağını toparlamak. Bir hevesle başladığımda, bunları yaparken de eli çantalı birilerinin gelip, sen ne yapıyorsun? Kime sordun, kimden izin aldın? dememeleri, diyememeleri

Özelden değil de buradan yazma sebebim ise, benim gibi konunuzu ve yolunuzu takip edip yola çıkacak arkadaşlara sadece almakla bitmediğini, alırken bir yol haritası çıkarmaları gerektiğini, ekonomik çözüm yöntemleri ve yasal yolları ile örneklendirmek

pria, kerkenez ve g.c. beğendi.
Eski 08-12-2017, 15:07   #351
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Çalışmalar gördüğümüz kadarıyla iyi gidiyor. Kolaylıklar ve başarılar dilerim.

korucak beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2017, 18:01   #352
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sayın camouflage, Önce estağfirullah, üstad olmak için daha çoook fırın ekmek yemek lazım...
Nacizane önerim : Önce muhtarınızla bir görüşün, en azından haberi olsun. Sonra da şairin dediği gibi : ''Ne duruyorsun be, at kendini denize.'' Şiir aşağıda, size kolaylıklar diliyorum.

HÜRRİYETE DOĞRU
Gün doğmadan,
Deniz daha bembeyazken çıkacaksın yola.
Kürekleri tutmanın şehveti avuçlarında,
İçinde bir iş görmenin saadeti,
Gideceksin,
Gıdeceksin ırıpların çalkantısında.
Balıklar çıkacak yoluna.karşıcı;
Sevineceksin.
Ağları silkeledikçe
Deniz gelecek eline pul pul,
Ruhları sustuğu vakit martıların,
Kayalıklardaki mezarlarında,
Birden,
Bir kıyamettir kopacak ufuklarda.
Denizkızları mı dersin, kuşlar mı dersin,
Bayramlar, seyranlar mı dersin, şenlikler çümbüşler mi?
Gelin alayları, teller duvaklar, donanmalar mı?
Heeeey!
Ne duruyorsun be, at kendini denize;
Geride bekliyenin varmış, aldırma;
Görmüyor musun, her yanda hürriyet.
Yelken ol, kürek ol,dümen ol, balık ol, su ol,
Git gidebildiğin yere...

[Orhan Veli Kanık]

Eski 10-12-2017, 19:34   #353
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2017
Sayın korumak

Öncelikle başınız sağolsun.

Yazılanları soluk soluğa okudum. Emeğinize sağlık.
İlk evinizde güle güle oturun ikinci evinizi de en kısa sürede bitirirsiniz umarım

korucak beğendi.
ceoahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 23:15   #354
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceoahmet Mesajı Göster
Sayın korumak

Öncelikle başınız sağolsun.

Yazılanları soluk soluğa okudum. Emeğinize sağlık.
İlk evinizde güle güle oturun ikinci evinizi de en kısa sürede bitirirsiniz umarım
Sayın ceoahmet, taziyeniz ve iyidilekleriniz için çok teşekkür ederim. Ne kadar çabuk biterse ben de o kadar mutlu olacağım ...

ceoahmet beğendi.
Eski 21-12-2017, 21:28   #355
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Yeniden merhaba,
Sonunda çatımızı kapattık. Baca tuğlamız eksik kaldı, onu da tamamlayacağız inşaallah... Şimdi sıra sıva işlerinde. (Havalar izin verirse tabii...)

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2017, 07:25   #356
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Sayın Korucak şimdiden çok güzel gözüküyor, Elinize, emeğinize sağlık.

korucak beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2017, 13:45   #357
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Köye yılbaşı karı yağmış. Yollar kapalı, inşaat doğal olarak tatil... Ben de köy hizmetleri yolu açtıktan sonra biraz kar manzarası izleteyim diye düşündüm. Köyün ve evin kar hali aşağıda...

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2017, 13:28   #358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2015
Beğendim

korucak beğendi.
skullcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2017, 15:31   #359
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Ellerinize saglik,çok güzel olmuş,pratik bir uygulama paylaşmak istedim,kolay gelsin

Eklenen Resimler

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2018, 10:35   #360
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sn.ParlakYıldızlar, Öneriniz çok hoş. İlkbaharda uygulayabilirim. Teşekkür ederim...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024