agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni975Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-08-2007, 06:48   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Keson kuyu

Bu başlıkta konuşmaya başlamışız, burada devam edelim.
Bu sezonun çok kurak geçmesi ile keson kuyumdaki su iyice azaldı. Bende çağırdım benim Eyüp Ustayı, "Abi 3 m daha inelim şu kuyuyu" dedim. Sağ olsun kırmadı geldi. Onlar eşelerken, bende aklımın erdiğince resimlemeye çalıştım.

Bilmeyen arkadaşlar için tekrarlıyayım, keson kuyu, betondan, taştan, biriketten yapılmış, yüzey sularını toplamaya yarayan kuyu. Benim kuyu 6 m derinlikteydi. Ancak 1.5 m daha kazabildik. Büyük bir kaya kütlesine denk geldiğimiz için daha fazla derine inmemiz mümkün olmadı. Şu anda günlük 150 ton kadar su geliri var.

Kuyu açma işlemi ise şöyle gerçekleşiyor;
İlk olarak yüzey istenen çapta, daire şeklinde kazılıyor. Benim kuyumun çapı 2m. Çıkan malzeme bir çıkrık ucuna bağlı kazanla yüzeye çekilip dökülüyor. 1 m derinliğe ulaşıldığı zaman, demir kalıplar çapı 180 cm olan bir daire şeklinde, kuyunun en derin yerinde bağlanıyor. Böylece 2 m genişliğinde olan çukurun içinde, 180 cmlik kalıp oluşuyor. Kenarladan 10ar cm boşluk kalmış oluyor.

Eğer bir problem çıkmazsa kazım işlemi öğlene kadar bitiyor. Öğleden sonra ise demir bağlanıyor, harç karılarak kalıbın arkasına dökülüyor. O günlük iş bitiyor.

Ertesi gün tekrar gelen ekip, yeniden kazmaya başlıyor. Öğlen dünden dökülen beton, artık donduğu için kalıp sökülüyor ve 1 m derinlikte yeniden bağlanıyor. Bu böyle kaç m derinlik isteniyorsa o kadar gün tekrarlanıyor.

Eğer kuyuda su gelmeye başlamışsa, bir motor ve şamadıra sistemi ile, içerde su birikmesine izin verilmiyor. Böylece aşağıda çalışan kişi çalışabiliyor.

Name:  malzeme çekilişi.JPG
Views: 6322
Size:  61.1 KB
Name:  kazan.JPG
Views: 6025
Size:  60.9 KB

Name:  harç.JPG
Views: 5892
Size:  63.4 KB

Name:  kuyunun içi yukarıdan.JPG
Views: 8209
Size:  23.8 KB

Name:  kalıp.JPG
Views: 6802
Size:  57.9 KB

Ayazkızı beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2007, 06:50   #122
Ağaç Dostu

Name:  kuyunun dibi.JPG
Views: 6069
Size:  32.6 KB

Name:  kalıp 2.JPG
Views: 6577
Size:  45.5 KB

Name:  eyüp usta taş kırıyor.JPG
Views: 5899
Size:  33.5 KB

Name:  malzeme 2.JPG
Views: 5713
Size:  48.0 KB

Name:  su çıkışı.JPG
Views: 5700
Size:  41.5 KB

Ayazkızı ve aga06tr beğendi.
Eski 12-08-2007, 07:00   #123
Ağaç Dostu

Geçen sene kuyuya düşen süzgeçimi bulduk. Epey paslanmış garibim.

Kuyu kazma işi oldukça zor bir iş. Normal bir insanın yapabileceği iş değil. Her taraftan üstünüze buz gibi sular dökülüyor. Resimleri çekmek için ilk kez kuyunun dibine indim. Ayakta durmak zor, bastığınız yer oldukça engebeli, zaman zaman dizinize kadar su doluyor. Bu suyun içinde kazma sallıyarak kaya kırıyorsunuz. Sonra kopardığınız kaya parçasını kazana yüklüyorsunuz ve yukarıdan bu kayayı çekiyorlar. Zaman zaman 80 kg ağırlığında kayalar çıkabiliyor, bunun kafanıza düşme riski var. Çalışma alanınız oldukça dar ve oksijen az.

Şu anda 1 metresini malzeme hariç 400 YTL.'ye kazıyorlar. Normal şartlarda 5-6 torba çimento ve 5 boy demir, 1 m3 çakıl gidiyor. Ben şanslıydım, çakıl için ayrıca para vermedim, kuyunun içinden çakılı kullanabildik.

Name:  kuyunun içi.JPG
Views: 5319
Size:  11.8 KB

Name:  süzgeç.JPG
Views: 4767
Size:  48.1 KB

Name:  kum.JPG
Views: 4858
Size:  54.1 KB

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-08-2007, 07:04   #124
Ağaç Dostu

Şimdi keson kuyu açma zamanı. Yüzey suları iyice çekildi. Bu zamanlarda bulacağınız su, size bütün sene akacak demektir. Ekim - haziran arası yapılan kazılarda bulduğunuz su yanıltıcı olabilir. Kurak aylarda bakarsınız kuyunuz kurumuş. Ağustos -eylül en ideal zamanlar.

Umarım kuyu açmayı planlayan arkadaşlara işin nasıl olduğu hakkında fikir verebilir.

Eski 12-08-2007, 21:43   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Keson kuyunun yeri nasıl tespit ediliyor?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 04:54   #126
Ağaç Dostu

Ben çubukla baktırmıştım. Artık nasıl bir ilmi var bilmiyorum ama, bakan adamın dediği yerde dediği derinlikte suyu buldum. Hala aklım ermiyor.

Fakat farklı yöntemlerde var. Bunlardan birisi arazi şekilleri. Vadi dibinde açılacak keson kuyu iyi kötü bir su toplayacaktır. Bitki örtüsü başka bir kıstas. Şu zamanlarda yerde yeşillik varsa, büyük ihtimalle altında su vardır.

Gene arazinin bulunduğu yere, yüksekçe bir tepeden bakarsanız, bitki örtüsü size fikir verebiliyor. Meşelik içinde söğüt, kavak gibi suyu çok seven bitkiler görebilirseniz, oralarda su vardır. Bazı zaman, tepeden bakınca bunları çok net bir çizgi şeklinde görüyorsunuz. O zaman bir yeraltı akarsuyu var demek. Geçen gün bir arkadaş için arsa bakmaya yukarıda bir köye gitmiştim. Aynı dediğim gibi bir hat gördüm. Arsanın sahibine, abi burda su var galiba dedim. Adam "Aaa, nerden bildin, eskiden orda kaynak vardı, hayvanlara su içirirdik" dedi.

Kışın çok kar, yağmur yağdıktan sonraki günlerde, derinlerden gelen su sesi oluyormuş ama henüz ben duyamadım. Benim arsamın yukarı taraflarında bir bölgede, böyle bir yer olduğunu söylüyorlar. Ki, oraya yakın bir yerim yaz kış rutubetli. Aşağıdaki kuyum kurursa, yeni kuyuyu o tarafta açmayı planlıyorum. Zaten harfiyat sebebi ile 6 m kadar yüzeyden aşağı indi seviye. Sanırım 2-3 m de suyu bulurum. O zaman sulama için motorada gerek kalmaz, kendi cazibesi ile akar her yere.

Derin su kuyusu için ise, illa ki jeoloji veya jeofizik mühendisi derim başka bir şey demem.

Eski 13-08-2007, 10:52   #127
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2007
Todor bende bizim seraya artizyen mi diyorlar dalgıç mı bilemiyorum ama su var dı 15 metre de bulduk suyu biraz daha derin olsun dedik 30m yaptık malum sular çekiliyor düşüncesiyle ama motoru takınca suyu çekmiyor ne olcak şimdi fikrin veye bilgin var mı?

heDera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 11:58   #128
Ağaç Dostu

Dalgıç pompa küçük geliyor olabilir mi?Pompa kaç beygirlik, çıkışı kaç parmak?
Besleme kablosu yeterince kalın mı, güç kaybı olmasın?

Eski 13-08-2007, 21:34   #129
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Todor bizim ki Honda markalı reklam olmasın 5,5 beygir gücü, benzinli çıkışı da 3 parmak var.Besleme kablosu bizimkinde yok galiba elektirikle çalışanlarda oluyor mu? Milletin pancar motorları ova'yı inletiyor resmen daha önce hiç dikkatimi çekmemişti.Biz tam 4 saat uğraştık yok ağaç macunu yapalım yok almadı hortum uzun geldi yok kısa derken ben pes ettim.Galiba bizede bir pancar almak şart oldu.

Eski 13-08-2007, 23:51   #130
Ağaç Dostu

Pancar bile en fazla 8 m'den çeker. Daha derinden çekmek için, sondaj borusunun içine sığabilecek bir dalgıç pompa lazım.

Eski 17-08-2007, 10:55   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Herkese selamlar, eşimle beraber saman balyası ev yapımı ile ilgili almanyada bir workshopa katıldık, oradaki örneği sizlerle paylaşmak isteriz, resimlerdeki yapının ahşap konstrüksiyonu hazırdı, biz ona saman balyası yerleştirme ve sıvama işi ile uğraştık. Almanyada böyle yapılar legal ve bu konuda deneyimli insanlar fazla. Ben gelecekte böyle binaların artacağını düşünüyorum.

Avantajları için kısaca özet yapalım;
1- Tamamen doğal malzemeden ve geri dönüşümü ideal
2- İzolasyonu iyi
3- Yangına dayanıklı! (Şaka yapmıyorum almanyadaki testlerde ideal sonuçlar almışlar)
4- Malzeme hafif olduğu için depreme de dayanıklı olduğu belirtiliyor.

Dezavantajlar:

1- En büyük düşmanı nem (saman balyası ıslanmadığı sürece bozulmuyor)
2- Amerika ve Avrupadaki bazı ülkeler haricinde yasal düzenlemesi yok

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
ctuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 11:15   #132
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Saman balyasından ev konusunda daha ikna olmuş görünüyorsunuz. Ama
3- Yangına dayanıklı! (Şaka yapmıyorum almanyadaki testlerde ideal sonuçlar almışlar) seçeneği biraz düşündürücü. Bu konuda da ikna oldunuz mu?

Bunun yanında köylerdeki birçok evin yapıldığı malzemeye yakın bir malzeme, hatta daha dayanıklı görünüyor. Hatırlıyorum, babaannemlerin evi kerpiçti, dökülen kısımlardaki samanları hayvanlar yerdi. Sonuçta insanlar kuşaklar boyu da bu kerpiç evlerde sağlıkla yaşamış.

İmkan ve koşullar uygun olduktan sonra denenebilir. Bir de balyaların yerleşimlerini görebilmemiz için duvar kesitinin fotoğrafı var mı?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 11:38   #133
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili ctuncel, o evi, yaptığınızda aşama aşama resim veya kameraya çekin ve buradan yayınlayın olur mu bende böyle bir ev yapmayı düşünüyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 22:33   #134
Yeni Üye

onuralp_1's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Bende böyle bir ev düşünmüştüm ama ne derece sağlam ve kullanışlı olur?Eş dost hayal dünyasın da yaşadığımı söyledi.Benim için ya senin paran çok **** aklın yok diyorlar.Parayı ineklere yedireceksin dediler.Köyde güzel olacağını düşünmüştüm.

onuralp_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 22:44   #135
Ağaç Dostu

Akıl veren çok oluyorda para veren yok. Klasik yaklaşım aldanmayın sonrada çıkıp aaaa ben böyle olacağını sanmazdım diyenleri çok biliyorum...

Eski 17-08-2007, 22:52   #136
Yeni Üye

onuralp_1's Avatar

Bilemiyorum oysa kendi hayalim de yaşattığım ve kendimce projeler oluşturmuştum böyle diyenler çıktıkça bende ki heveste bitiyor gibi bir şey.

Eski 18-08-2007, 00:21   #137
Yeni Üye

Saman balyalarının yerleşimi konusunda çok fazla bir teferruat yok, saman balyasını kolaylıkla istediğiniz boyuta getirebiliyorsunuz. Bu biraz iğne iplikle dikişe benziyor.

Saman balyalarını biraz da ite kaka yerleştirdikten sonra kalan boşluklar samanlarla dolduruluyor. Resimde gördüğünüz gibi köşede kalan küçük balyalar iplerle ahşaba bağlanıyor.

Duvarın sıvası bildiğiniz kerpiç evin sıvası ile aynı, almanlar en dışa yaptıkları sıvanın içine un (evet bildiğiniz unu sulandırıp kaynatıp karıştırıyorlarmış) koyduklarını söylediler. Yaptıkları başka bir binada gördüğüm kadarıyla çimento gibi sağlam duruyordu.

Yangın meselesine gelince bu konu izin almak için gerekli olduğundan binlerce euro harcayarak test yapmışlar. 8mm kalınlığındaki sıvanın bulunduğu duvarın yüksek ısıya 90dk boyunca dayandığını tespit etmişler. Bunu anlatırken "tek bir sayfayı kolayca tutuşturabilirsiniz ama telefon defterini kolay yakamazsınız" diyorlar.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve coskunahm beğendi.
Eski 18-08-2007, 00:28   #138
Yeni Üye

onuralp_1's Avatar

Maliyeti hakkında bir bilginiz var mı? Fazla tutmaz sanırım.

Eski 18-08-2007, 04:21   #139
Ağaç Dostu

Ateşe dayanıklılık konusu bana da enteresan geliyor. Ahşap bir evden daha mı dayanıklı?

Eski 19-08-2007, 11:24   #140
Ağaç Dostu

mcege's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Merhaba!Ben yeni üye mcege.
Tanışalım bölümünde kendimi biraz tanıttım.

Benim ahşap evim İzmir Urla Barbaros Köyü yakınlarında.Bu ahşap evi hiçbir elektrikli alet olmadan sadece testere ve keser ile yaptım.

12 adet 10*10 ahşap kazıklar üzerinde toplam 24 m2 bir ev.

iki sene önce İzmir' de 5,9 5,6 5,7 ard arda aynı günde üç deprem olmuştu hatırlarsanız.Ben evi bu depremlerden 6 ay kadar önce yapmıştım. İzmir'de depremler olunca iki aile hemen arabalara atlayıp ahşap eve sığınmıştık. O geceyi mışıl mışıl uyuyarak geçirdikten sonra sabah aklımıza ilk gelen şey depremin merkez üssü olan Uzunkuyu Köyü benim evin 2 km. uzağında olduğuydu.

Bu ve civardaki 4 köyde kerpiç ve eski taş yapılarda küçüklü büyüklü hasarlar olmasına rağmen benim evde hiçbirşey olmadı.Yani kısacası en acemice yapılmış bir ahşap ev bile depreme karşı en büyük güvencedir derim.

Şahsen bizzat yaşayarak denedim çünkü. Daha ayrıntılı bilgi isterseniz lütfen mesaj atın. Çünkü ben hala bu illet teknoloji harikası bilgisayarları tam olarak kullanamıyorum.

mk222 beğendi.
mcege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2007, 20:32   #141
Ağaç Dostu

Bu saman evin depreme ve ateşe dayanacağından hiç şüphem yok benim aklıma gelen şey farelere karşı bu evlerde ne gibi tedbirler alındığıdır. Zira kullanılan malzeme saman ve un farelerin pek hoşuna giden malzeme.

Eski 19-08-2007, 22:35   #142
Yeni Üye

onuralp_1's Avatar

Tüm arkadaşlara selam...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Bu saman evin depreme ve ateşe dayanacağından hiç şüphem yok benim aklıma gelen şey farelere karşı bu evlerde ne gibi tedbirler alındığıdır. Zira kullanılan malzeme saman ve un farelerin pek hoşuna giden malzeme.
Selahattin Bey siz çok yaşayın kaç gündür bende bunu düşünüyordum. Samanı bu hayvan çok seviyor, köy gibi bir yerde de saman ev yaptığınızda haliyle fare olacaktır. Çünkü hayvan beslenen yerde saman ve yem olduğundan fare olması muhtemeldir. Sanırım bunun için de evde sadık bir kedi beslemek gerekecek. Şahsen benim düşüncem böyle.

Eski 19-08-2007, 23:13   #143
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heDera Mesajı Göster
Todor bende bizim seraya artizyen mi diyorlar dalgıç mı bilemiyorum ama su var dı 15 metre de bulduk suyu biraz daha derin olsun dedik 30m yaptık malum sular çekiliyor düşüncesiyle ama motoru takınca suyu çekmiyor ne olcak şimdi fikrin veye bilgin var mı?
Biz de 1,6 mt. çaplı keson kuyumuzu 3.5 mt.den 14 mt.ye derinleştirdik. Kullandığımız 2,5kwlık hidrofor 8 mt.den su çekebildiği için sorun yaşadık. Sorunun motorun gücünden değil , derinden suyu alamamasından kaynaklandığını öğrendik.23 mt.den suyu alabilen çift sabit borulu sisteme ilave bir ejektör yardımıyla sorunu çözdük. Kullandığınız pompa derin kuyu sondaj mı yoksa hidrofor mu buna göre çözüm üretilmesi gerekir sanırım.

KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 08:41   #144
Yeni Üye

Saman ev ve fare konusundan bildiklerimi paylaşayım.

Almanya'dakiler sıvadaki kilden hoşlanmadıkları için farelerin duvarın içine girmeye çalışmadıklarını saman evlerde fare ile ilgili bir sorun yaşamadıklarını söylediler.

Hatta birisi kullanılmadığı için açıkta kalan samanların içinde bir sürü fare ürediğini gördüğünü ama evlerde hiçbir zaman böyle bir şeyle karşılaşmadığını anlattı.

Bu konuyla ilgili dünyada farklı uygulamalar var. Bazıları samanın üzerini kümes teli ile kaplıyor. Bazıları da dış sıvaya eklenen kirecin fareleri uzak tuttuğunu iddia ediyor.

Eski 20-08-2007, 14:40   #145
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kuşadası'daki eski evler aynı şekilde kafes yapılıp, saman yerine, çakıl kil karışımı ile doldurulmuş.
Bir sene kalmıştım, ev dıştan içe doğru iki yandan, en az yirmi derece yatmıştı. Ama ayaktaydı.
Dışını kireç kil, saman karışımı ile sıva yapmıştık.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 11:00   #146
Ağaç Dostu

mcege's Avatar

Güneş enerjisi ile çalışan "tüm kemirgen hayvanları uzak tutan bir ses dalgası yayan maliyeti düşük" bir cihaz var.Bu cihaz fare korkunuzu çözebilir sanırım.

Eski 21-08-2007, 13:26   #147
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Teşekkürler sevgili kumru Birkaç arkadaşımızın tavsiyesini deneyip sonucu yazıcam suyu alıncaya kadar devam

Eski 21-08-2007, 13:31   #148
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Birde seraya küçük bir havuz yapmaya karar verdim ama ben yılandan çıyandan çok korkarım onlarla küçükken yaşadığım geçmişten gelen bir korku yenemiyorum. Havuzlarda bir ara kurbağa pisliği ve yosunlanma olmaması için bir cihaz olduğunu duymuştum aranızda duyan **** bilen var mı

Eski 17-09-2007, 12:21   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Ahşap Evler

Ağaç net de, nedense ahşap evlerle ilgili hiç bir makale bulamadım. Umarım burada ahşap (Ağaç) evlerle ilgili arkadaşların mesajlarını görürüm bende elimdeki ahşap ev resimlerini ve bilgilerini yayınlayacağım. sevgilerimle

tekne3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 12:59   #150
Ağaç Dostu

mcege's Avatar

Kendi el emeğim ve sınırlı imkanlarımla yaptığım 24 m2 bir ahşap evim var. Resimlerini ve planını daha önce yazdığım mesajların içinde bulabilirsiniz.

Ancak profesyonel yaklaşımlardan faydalanmak isteriz elbette.

Lütfen siz beklemeyin ve elinizdeki resimleri yayınlayın.

Hoşçakalın.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024