agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2011, 12:32   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Çok teşekkürler Mine Hanım.

mustafaazizoglu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-02-2011, 20:47   #362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Ben meyve ağaçlarının çeliklerinden yeni meyveler oluşturmak istiyorum. (zeytin,erik,şeftali,kayısı....) Amacım hoşuma giden meyveleri bulduğumda fidan olarak kullanabilmek. Ticari bir amacım yok.
Bunu yaparken IBA kullanmak yerine söğüt suyu ya da ASpirin kullansam olur mu?
Yoksa mutlaka IBA mı olmak zorunda?
Bunlardan herhangi birisini kullandığım zaman % kaç başarı elde ederim?
Söğüt suyunu tarlaya yeni dikmiş olduğum zeytinlere can suyu olarak versem nasıl sonuç alırım? Eylül-Ekim aylarında?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

serkanhoca Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-02-2011, 21:30   #363
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Merhaba Mine Pakkaner
Yasadigim yerde (rakim 500 m.) toprak cok sert, yani suyu yüzeyde uzun süre tutuyor. Yagmur yagdiktan sonra fidanlara cok üzülüyorum. Yazin ne kadar kuraksa, kisin da o kadar bol yagmurlu. Iki agac fidani (sedir ve keci boynuzu, zannedersem bu yüzden kurudu) Halbuki daha yolun basindayim. Baska meyve fidanlari ve Yediveren gülleri de dikmek istiyorum. Bu durumda fidanlarin/bitkilerin köklerinin cürümesini önlemek icin ne yapmami tavsiye edersiniz? Toprak ayni zamanda cok tasli.
Simdiden cok tesekkürler.
Sevgiyle kalin.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-02-2011, 13:46   #364
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Başka bir başlıkta sorulmuş:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytin agaci Mesajı Göster
9a bölgesinde (Mugla) kayisi, kiraz, seftali, sedir, fistik cami, keci boynuzu, badem, zeytin agaclari ve Yediveren sarmasik gülleri dikmek istiyorum. Seftali ve bademde tereddütüm var, fakat denemek istiyorum.

Benim ilk etapta haftalardir internet üzerinden ögrenmeye calistigim konu su: Sözkonusu agaclarin duvara, binaya, havuza zarar vermemesi icin uzaklik ne kadar olmali?

Ilce Tarim Müdürlükleri sertifikali bitki satiyor mu?

Simdiden cok tesekkürler.
Sevgiyle kalin.

sabah Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-02-2011, 17:38   #365
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Ben meyve ağaçlarının çeliklerinden yeni meyveler oluşturmak istiyorum. (zeytin,erik,şeftali,kayısı....) Amacım hoşuma giden meyveleri bulduğumda fidan olarak kullanabilmek. Ticari bir amacım yok.
Bunu yaparken IBA kullanmak yerine söğüt suyu ya da ASpirin kullansam olur mu?
Yoksa mutlaka IBA mı olmak zorunda?
Bunlardan herhangi birisini kullandığım zaman % kaç başarı elde ederim?
Söğüt suyunu tarlaya yeni dikmiş olduğum zeytinlere can suyu olarak versem nasıl sonuç alırım? Eylül-Ekim aylarında?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler...
Söğüt suyu ve aspirinin köklenme üzerine etkisi var ancak otsu bitkilerde daha güzel sonuç alırsınız. Odunsu çeliklerde fazla bir yarar göreceğinizi düşünmüyorum. Mutlaka hormon kullanmak zorunda değilsiniz ama kullanırsanız köklenmiş çelik miktarınız artar. Zeytin çelikleri ise zaten çok kolay köklenmez. Köklenmeleri için hormondan başka ısıtmalı ve sislemeli tavalara ihtiyaç duyulur.

Söğüt suyunun can suyu olarak vermeyiniz. Can suyunu verip toprağı doyurun sonra söğüt suyu verirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-02-2011, 17:50   #366
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Merhaba Mine Pakkaner
Yasadigim yerde (rakim 500 m.) toprak cok sert, yani suyu yüzeyde uzun süre tutuyor. Yagmur yagdiktan sonra fidanlara cok üzülüyorum. Yazin ne kadar kuraksa, kisin da o kadar bol yagmurlu. Iki agac fidani (sedir ve keci boynuzu, zannedersem bu yüzden kurudu) Halbuki daha yolun basindayim. Baska meyve fidanlari ve Yediveren gülleri de dikmek istiyorum. Bu durumda fidanlarin/bitkilerin köklerinin cürümesini önlemek icin ne yapmami tavsiye edersiniz? Toprak ayni zamanda cok tasli.
...
Toprağınızı ıslah etmezseniz sorununuz devam edecek. Öncelikle fidan çukurlarınızı geniş açın. İki katı - 3 katı büyüklüğünde olsun. Çıkan toprağın 1/3lük miktarını alın 1/3 oranında dişli dere kumu ve 1/ 3 oranında kompost ile karıştırın. Karışıma kompostun yarısı kadar da leonardit ekleyin. hepsini güzelce harmanlayın. Fidanları dikin. Asla derin dikmeyin. Kök boğazı derine kaçmasın hatta biraz yüksekte olsun. Harcı tepeleyerek boğaza getirirsiniz. Bu gibi durumlarda böyle sırta dikim iyi sonuç verir. Taşları toplamayın. Gül dikim çukurunda çok irileri kalmasın yeter.

Eski 28-02-2011, 17:57   #367
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Zeytin agaci
9a bölgesinde (Mugla) kayisi, kiraz, seftali, sedir, fistik cami, keci boynuzu, badem, zeytin agaclari ve Yediveren sarmasik gülleri dikmek istiyorum. Seftali ve bademde tereddütüm var, fakat denemek istiyorum.

Benim ilk etapta haftalardir internet üzerinden ögrenmeye calistigim konu su: Sözkonusu agaclarin duvara, binaya, havuza zarar vermemesi icin uzaklik ne kadar olmali?

Ilce Tarim Müdürlükleri sertifikali bitki satiyor mu?
...
İlçe tarım müdürlükleri fidan satmıyor. İstisnası var mı bilmiyorum, çünkü devlette çalışmıyorum.

Sarmaşık güllerini bina dibine dikebilirsiniz. Duvardan 440 cm açığa almanız yeter.

Meyve ağaçlarını binadan en az 3-4 m. uzakta dikerseniz güzel sonuç alırsınız.

Fıtık çamı ve sedirse en az 6 m. mesafede olursa daha estetik olur. Kökleri binaya zarar vermez. Aynı mesafeler havuz için de geçerli.

Eski 28-02-2011, 19:56   #368
Yeni üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Toprağınızı ıslah etmezseniz sorununuz devam edecek. Öncelikle fidan çukurlarınızı geniş açın. İki katı - 3 katı büyüklüğünde olsun. Çıkan toprağın 1/3lük miktarını alın 1/3 oranında dişli dere kumu ve 1/ 3 oranında kompost ile karıştırın. Karışıma kompostun yarısı kadar da leonardit ekleyin. hepsini güzelce harmanlayın. Fidanları dikin. Asla derin dikmeyin. Kök boğazı derine kaçmasın hatta biraz yüksekte olsun. Harcı tepeleyerek boğaza getirirsiniz. Bu gibi durumlarda böyle sırta dikim iyi sonuç verir. Taşları toplamayın. Gül dikim çukurunda çok irileri kalmasın yeter.
Cok tesekkür ederim Mine Hanim.

Eski 28-02-2011, 20:02   #369
Yeni üye

Alıntı:
İlçe tarım müdürlükleri fidan satmıyor. İstisnası var mı bilmiyorum, çünkü devlette çalışmıyorum.

Sarmaşık güllerini bina dibine dikebilirsiniz. Duvardan 440 cm açığa almanız yeter.

Meyve ağaçlarını binadan en az 3-4 m. uzakta dikerseniz güzel sonuç alırsınız.

Fıtık çamı ve sedirse en az 6 m. mesafede olursa daha estetik olur. Kökleri binaya zarar vermez. Aynı mesafeler havuz için de geçerli.
Sayin Mine Pakkaner
Verdiginiz bilgiler icin icten tesekkürler.
Sevgiyle kalin.

Eski 28-02-2011, 20:55   #370
Yeni üye

Alıntı:
Cok tesekkür ederim Mine Hanim.
Sayin Mine Pakkaner
Kompost ve Leonardit'i cicekcilerde bulabilir miyim? Bulamazsam alternatif olarak ne önerir siniz?
Cok tesekkürler.

Eski 28-02-2011, 21:06   #371
Yeni üye

Mine Hanim
Meyve fidaninin (kayisi, elma, kiraz, armut, limon, portakal, zeytin, nar, dut) ileride meyve vermesi icin cifter mi dikmem gerekiyor? 100 m/1 km mesafede dikili olan meyve agaclarindan bahceme birer tane dikmem, ileride meyve vermeleri icin yeterli mi?
Cok tesekkürler.
Sevgiyle kalin.

Eski 01-03-2011, 10:55   #372
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Çok Teşekkürler Mine Hanım verdiğiniz bilgiler için.

serkanhoca Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-03-2011, 13:41   #373
Yeni üye

Mine Hanim
Gecen sene Ekim ayinda diktigim 3 yasindaki zeytin fidani, sürekli yagan yagmurlardan ve toprak da suyu cok gec asagi tabakalara gecirdigi icin, sagligini kaybetmek üzere oldugunu yapraklarindan farkettim. Fidani kurtarmak icin yerinden cikarip, yeni yerini sizin önerdiginiz sekilde hazirlayip oraya dikmek istiyorum. Yeni yerdeki topragi diz seviyesi derinlikte gevsetmem/hazirlamam yeterli mi?
Cok tesekkürler.
Sevgiyle kaliniz.

Eski 02-03-2011, 00:55   #374
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Sayin Mine Pakkaner
Kompost ve Leonardit'i cicekcilerde bulabilir miyim? ...
Çiçekçilerden ziyade zirai malzeme satan dükkanlarda bulursunuz. Gübrecilerden alabilirsiniz. Fidanlıklarda da olabilir.

Eski 02-03-2011, 01:03   #375
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Mine Hanim
Meyve fidaninin (kayisi, elma, kiraz, armut, limon, portakal, zeytin, nar, dut) ileride meyve vermesi icin cifter mi dikmem gerekiyor? 100 m/1 km mesafede dikili olan meyve agaclarindan bahceme birer tane dikmem, ileride meyve vermeleri icin yeterli mi?
Cok tesekkürler.
Sevgiyle kalin.
Elma ve kiraz serin iklim meyvesi, limon, portakal subtropik meyveler. Aynı bahçede nasıl olacaklar. Elma ve kiraz meyve vermek için belli saat soğuklama ister. O soğuklama limon ve hele hele portakala öldürücü gelir. Muğla' da limon portakal nar dut zeytin armut kayısı olur, elma ise daha fazla rakım ve serinlik ister.

Dikmek istediğiniz çeşidin kendine verimliliğine bakmanız gerek meyve tutumu için.
Kendine verimli olmayan çeşitlerin de dölleyicisini dikmek gerek. 100m mesafe de zaten çok uzak. 100 m/ 1km ile ne demek istediğinizi anlamdım. Ancak 100m den bir arı, böcek, sinek veya rüzgar vasıtasıyla polenin gelip sizin ağacınızı döllemesi mi kolay 5-10 metreden mi?

Fidanlarınızı sertifikalı ve ismine doğru alın.

Eski 02-03-2011, 01:10   #376
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
...Fidani kurtarmak icin yerinden cikarip, yeni yerini sizin önerdiginiz sekilde hazirlayip oraya dikmek istiyorum. Yeni yerdeki topragi diz seviyesi derinlikte gevsetmem/hazirlamam yeterli mi?
...
80 x 80 bir çukur hazırlayın.

Eski 02-03-2011, 03:15   #377
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Alıntı:
Maalesef bu konuda yardımcı olamayacağım. Forumda ücretsiz tohum paylaşımı yapan arkadaşlarımızdan da bir miktar beğendiniz tohum varsa yardım isteyebilirsiniz.

İzmir' de olsanız en uygun fiyatla Ödemiş ve Bayındır' dan temin edersiniz diyeceğim ama İstanbul' u bilmiyorum. Yalova önemli bir merkez ve üreticiler var. Fiyatlar daha ekonomiktir diye düşünüyorum.
yalovada vsb var onlar rizom-soğan üzerine çok ciddi yatırım yaptılar ihracat yapıyorlar onlardan temin edilebilir

maybach Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-03-2011, 03:18   #378
Ağaç Dostu

mine hanım benim sorum evin önünde çok büyük ceviz ağacı var bu ağac meyve vermemesi lazım nasıl bir yol izleyelim

Eski 02-03-2011, 12:14   #379
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ttuzunalp
Merhaba Mine hnm

Picea pungens ağacı küçük saksıdan büyük saksıya alıken gördüm ki kuş yuvasına benze bir kök yapmış sonra büyükçe bir saksıya aldım ancak dediğiniz gibi ilerleyen dönemlerde kök yağısı sebebiyle herhangi bir kuruma söz konusu olur mu yardımlarınızı rica edeceğim. Saygılarımla...
Kuş yuvası kök oluşumu ciddi sorundur. Fidanın kurumasına sebep olabilir. Hafifçe dağıtmak ve kesi işlemi yapmak gerekir.

Eski 02-03-2011, 12:34   #380
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maybach Mesajı Göster
Mine Hanım benim sorum evin önünde çok büyük ceviz ağacı var. Bu ağacın meyve vermemesi lazım, nasıl bir yol izleyelim?
Şimdiye dek hiç böyle bir soru gelmemişti Açıkçası biz hep meyveyi teşvik ettik. Meyve vermemeyi özel olarak yetişkin bir ağaçta döllenmeyi veya meyve tutumunu engelleyerek yapabilirsiniz.

Ağacınız şimdiyek dek düzenli meyve veriyorsa ya kendini iyi döllüyordur veya yakında başka bir dölleyici mevcut. Cevizde dişi ve erkek çiçekler aynı ağaç üzerinde farklı yerlerde olur. Erkek çiçekler püskül gibidir. Bunları olgunlaşıp polen bırakmadan kesebilirsiniz. Ancak rüzgarla tozlaştığı için yakınlardaki başka bir ağaçtan da polen alabilir.

Bir de aklıma gelen dişi çiçekler açtığında ve üzerine yazlık yağ atmak böylece polen girişi engellenebilir diye düşünüyorum.

Eski 05-03-2011, 05:54   #381
Ağaç Dostu

dev bir ceviz ağacı var üzerine çıkılacak gibi değil elektrik direği de yok yakınında belediye kesmiyor ve hakikaten haddinden fazla düzenli verimli sitede kura da cevizin altı bana çıktı arabamı oraya park etmeliyim fakat zevk için veya yemek için kuşlar meyveleri arabamın üzerinde kırıyor ve ağaç kesilemez site sakinleri kutsamış beni linç ederler. mine hanım çok teşekkür ederim yalnız yazlık yağ nedir yanık motor yağımı pulverizatör ile atabilirim

Eski 05-03-2011, 17:58   #382
Yeni üye

ceviz agaci

Alıntı:
dev bir ceviz ağacı var üzerine çıkılacak gibi değil elektrik direği de yok yakınında belediye kesmiyor ve hakikaten haddinden fazla düzenli verimli sitede kura da cevizin altı bana çıktı arabamı oraya park etmeliyim fakat zevk için veya yemek için kuşlar meyveleri arabamın üzerinde kırıyor ve ağaç kesilemez site sakinleri kutsamış beni linç ederler. mine hanım çok teşekkür ederim yalnız yazlık yağ nedir yanık motor yağımı pulverizatör ile atabilirim
Sayin Maybach
Agacin dallarinin altina, basit bir ifadeyle, dört direk cakip, direklerin üstünü örttügünüz zaman hem arabanizi korumus hem de cok kiymetli cevizden faydalanmis olursunuz.

Eski 05-03-2011, 19:14   #383
Ağaç Dostu

jüt çekiyorum tedbir olarak fakat mevzu bir tek benim arabam değil çevreye de zarar veriyor hani ağacın kendisine zarar vermeden bir çözüm varsa diyerek bir umut danıştım

Eski 06-03-2011, 13:58   #384
Yeni Üye

ogunasena's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Öğrenmek

Sayın Mine hanım Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun) 34 numarada bir bitki sordum.Fakat yanıt gelmedi.Sizinde işlerinizden dolayı forumun tüm sayfalarını okuyamayacağınızdan dolayı buradan bu çok sevdiğim bitkinin adını ve nasıl bakımı olacağını size sormak gereğini hissettim.Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla.

ogunasena Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-03-2011, 22:10   #385
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
...yalnız yazlık yağ nedir...
Yazlık yağ tarımda insektisit oalrak kullanılan mineral bir yağdır.

Eski 07-03-2011, 22:34   #386
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ogunasena Mesajı Göster
Sayın Mine hanım Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun) 34 numarada bir bitki sordum.Fakat yanıt gelmedi.Sizinde işlerinizden dolayı forumun tüm sayfalarını okuyamayacağınızdan dolayı buradan bu çok sevdiğim bitkinin adını ve nasıl bakımı olacağını size sormak gereğini hissettim.Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla.
Bitkiniz Dracaena deremensis "Compacta" . Ananas drasenası.

Doğrudan güneş ışığını sevmez. Aydınlık yerleri sever. Karanlıkta bırakmayın.

Son derece dayanıklı bir bitkidir, ömrünü daha da uzatmak ve sağlıklı yaşamasını sağlamak isterseniz, çeşme suyu vermeyin. Çünkü içindeki kireç bir süre sonra toprak pH sını çok yükseltebilir ve demir eksikliği gözleyebilirsiniz.

Kabuklu ve pamuklu bite hassastır. Sulama sonra tabağında biriken suyu dökün. 2 senede bir saksı değiştirin. Bir numara büyük saksıya alın.

13 derecenin altında zarar görür. İdeal yaşama sıcaklığı 16- 24 dereceler. Çok sıcak günlerde yapraklara kireçsiz su püskürtebilirsiniz. Kışın kalorifer peteği veya klimadan uzak olsun.

Bahardan kışa dek yapraklı bitkiler için olan saksı bitkisi besinini etiket dozunda verin.

Eski 08-03-2011, 14:14   #387
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Merhaba Mine hnm

Picea pungens ağacı küçük saksıdan büyük saksıya alıken gördüm ki kuş yuvasına benze bir kök yapmış sonra büyükçe bir saksıya aldım ancak dediğiniz gibi ilerleyen dönemlerde kök yağısı sebebiyle herhangi bir kuruma söz konusu olur mu yardımlarınızı rica edeceğim. Saygılarımla...

ttuzunalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-03-2011, 16:15   #388
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Mine hanim iyi günler. Gül bahcesi yaptigimiz bölüme cakil taslari döktük ve aralardan cikan ayrik otlarini bir sekilde yok etmek istiyoruz. Piyasada satilan ayrik otu yok eden ilaclardan kullansak güllere bir zarari olur mu acaba? Amazon sitesinde Bayer´in bir ürününü gördüm icerigi : 70 g/l 2,4-D + 70 g/l MCPA + 20 g/l Dicamba + 42 g/l Mecoprop-P . Sevgiler.

ciceksever70 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-03-2011, 17:52   #389
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Mine hanim iyi günler. Gül bahcesi yaptigimiz bölüme cakil taslari döktük ve aralardan cikan ayrik otlarini bir sekilde yok etmek istiyoruz. Piyasada satilan ayrik otu yok eden ilaclardan kullansak güllere bir zarari olur mu acaba? Amazon sitesinde Bayer´in bir ürününü gördüm icerigi : 70 g/l 2,4-D + 70 g/l MCPA + 20 g/l Dicamba + 42 g/l Mecoprop-P . Sevgiler.
Söz konusu ilaç geniş yapraklı yabancı otlar için. Ayrığı öldürmez. Dar yapraklı otlar için bir ilaç alın ve yabancı ot ilacı atmakta kullanılan özel başlıklarla güllere hiç değirmeden neredeyse yere sıfır ilaçlama yapın.

İlaç kullanacaksanız başka yolu yok. Bu tür uygulamalarda çakıl yaymadan önce yere zemin örtüsü yayar ve çakılı üzerine dökerseniz ot sorununuz olmaz. Profesyonel uygulamalar bu şekilde.

Eski 22-03-2011, 17:58   #390
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ttuzunalp Mesajı Göster
Merhaba Mine hnm

Kuş yuvası kök yapısını bozmadan dikim yaparsanız fidanınız zarar görür. http://www.agaclar.net/dergi/mart07.html e-dergimizin bu sayısında sayfa 24 de nasıl uygulama yaptığımızın bir fotoğrafını göreceksiniz.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024