agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2012, 23:30   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 17mine Mesajı Göster
Tomurcuklar patlamadan önce ağaçlara bordo bulamacı yaptık.Şu anda çiçekteler.Acemi olduğumuz için başka ne tür mücadele yapacağımızı bilemiyoruz.Neler yapılabileceğini sırasıyla belirtirseniz sevinirim.
Bir de geçen yaz şeftali fidanlarımız un gibi bir şeylere bulanmıştı.Forumdan unlu bit olduğunu çıkarmıştım.Bordo bulamacının bir faydası olmuş mudur?Şimdiden teşekkürler.
Bordo bulamacı bakteri, mantar hastalıkları için unlu bite ve akar hastalığına pek faydası olmaz. Akar hastalığı için ilaç kullanmak daha iyi...

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-04-2012, 23:55   #812
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Sevgili Mine hanim, kadi lokmasi larvalarina karsi bahceyi ilaclamak istiyoruz. Burada suyla karistirip bahceye sikilan nematodlar öneriliyor. Larvalari yiyorlarmis. Siz tavsiye eder misiniz? Bu nematodlardan icinde cok miktarda toprak bulunan varil ya da saksilara da sikilabilir mi önlem olarak? Bir de bu nematodlarin sonradan bahceye bir zarari olur mu? Simdiden cok tesekkür ederim.
Sn. çiçeksever,

nematotların yararlı ve zararlı olanları toprakta beraber yaşıyorlar. Sizin bahsettiğiniz yararlı nematot olabilir. Her iki nematot da kökle beraber yaşar. Yaşam kaynağını kökten alır. Kadı lokması larvasına etkili olamayabilir.

Böyle bir duyum aldıysanız ya da yeni bir gelişme olduysa _ benim de başım dette_ haber verebilirsin sevinirim.

Yalnız nematotla mücadelenin en güzel yolu toprağın organik yapısını arttırmaktır. Zararlı nematot organik yapılarla beslenir ve bitki köküne pek zarar vermez. Organik yapıca zengin toprakta kökle ilişkiye giren yararlı nematotların çokluğu dengeyi zararlılar aleyhine bozar.

Benim toprak organik maddece fakir ve zararlı nematot fazla, organik yapıyı yükselttikce _ özellikle kompost ve ahır gübresi verildikce bu defa kadı lokması çoğalıyor. Bu da işin çıkmaz yani ne yapalım. Kadı lokmasının kesin ve organik bir yolunu bulacak gibiyim ama şimdilik bir şey deyemiyorum. Bir sonuç alırsam size yazarım.

Eski 25-04-2012, 00:27   #813
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Sevgili Mine Hanım, clematis armandii'mde yapraklarda sorun var. İlgili başlıkta 2830 no.lu mesajımla soruyu sordum. Linkini ekliyorum.

Yaban Asması (Clematis sp.)

Bu konuda sizin de fikrinizi ve önerilerinizi alabilirsem çok sevinirim.
Istanbul'dan sevgilerimle
Sn. Eser İlhan,

yaban asmasında toprakta vitamin eksikliği var görünüyor. Yapraktan Kalsiyum Nitrat çözeltisi _ ki gübrenin üzerinde bu şekilde yazar_ verebilirsiniz ama üzerinde çiçekleri yakabilir.
En iyisi topraktan gübre vermek.

Eski 25-04-2012, 00:36   #814
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sifa78 Mesajı Göster
bahçemizde kiraz yetiştirmeye çalışıyoruz toprakta su tutma özelliği var bundan nasıl kurtulabilirim . birde yanmış çiftlik tavuk gübresi var bunu eritip damlamayla tprağa versek ne gibi zararları olur çok miktarda tuz olduğunu okudum bir sorun olurmu yardımcı olursanız çok sevinirim .

Sn. sifa78;

Çiftlik tavuk gübresini iyi yanmış dahi olsa gübre olarak vermemek gerekir. Çiftlik tavuklarına bir çok ilaç verilir... Ayrıca tavuk gübresinin devamlı kullanımı topraktaki tuzluluğu arttır iyi yanış ve hatta fermante olsa bile...

Tavuk gübresini şerbet olarak vermek sorunu arttır.

Kiraz ağaçlarınızın dibine_ taç izine_ zenginleştirlmiş kompost gübre kullanırsanız hem tuzluluğu azaltır hemde toprağı düzenler.

Eski 26-04-2012, 00:54   #815
Ağaç Dostu

Nematod öldürücü bir çok ilaç var ama toprağa ve bitkiye yararlı olanı - ki yararlı ve zararlı olan birbirine çok benzer_ nasıl ayıracak onu da merak ediyorum...

Brokoli ekip hepsini kovsammı diye de düşünüyorum...

Eski 27-04-2012, 13:41   #816
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Halil Bey,"Brokoli ekip kovsam mı diye de düşünüyorum... demişsiniz.Cidden brokolinin böyle marifeti var mıdır? Gülücük koymuşsunuz da,şaka mı ciddi mi anlayamadım.

17mine Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-04-2012, 15:06   #817
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 17mine Mesajı Göster
Halil Bey,"Brokoli ekip kovsam mı diye de düşünüyorum... demişsiniz.Cidden brokolinin böyle marifeti var mıdır? Gülücük koymuşsunuz da,şaka mı ciddi mi anlayamadım.
Siz güldüğüme bakmayın yapamayacağım içindi...

Brokolinin nematodu kovduğu biliniyor. Bunu Mine hanım da tavsiye etmişti. Aslında bir sezon brokoli dikmek gerekiyor ama, benim toprakta pek verimli olmaz...

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024