agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2011, 20:01   #391
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Söz konusu ilaç geniş yapraklı yabancı otlar için. Ayrığı öldürmez. Dar yapraklı otlar için bir ilaç alın ve yabancı ot ilacı atmakta kullanılan özel başlıklarla güllere hiç değirmeden neredeyse yere sıfır ilaçlama yapın.

İlaç kullanacaksanız başka yolu yok. Bu tür uygulamalarda çakıl yaymadan önce yere zemin örtüsü yayar ve çakılı üzerine dökerseniz ot sorununuz olmaz. Profesyonel uygulamalar bu şekilde.
Tesekkür ederim Mine hanim. Bizdekiler de genisce yapragi olan bitkiler ve cimin daha kalini gibi uzayan otlarla karisik. Kisin cakillari atmadan hepsini iyice yolduk ama ilkbaharla yine cikanlar oldu.

ciceksever70 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-03-2011, 11:32   #392
Ağaçsever

Suryanarayana's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2006
Merhaba Mine hanim

Aşagidaki linkteki 1126 nolu mesajima cevap verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...713#post772713

Suryanarayana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-03-2011, 12:35   #393
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Mine Hanım Merhaba;

Aşağıdaki linkte 3 numaralı mesajıma cevap verebilir misiniz..Sevgilerimle..

http://www.agaclar.net/forum/showthr...087#post772087

nurguldk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-03-2011, 22:35   #394
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Suryana ve Nurgulduk sorularınız başlıklarında cevapladım.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-03-2011, 21:14   #395
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Iceberg marulun İzmir'de verim alınma şansı nedir? Ova veya rakımın yüksek olduğu yerlere ihtiyaç olduğunu biliyorum fakat düşük rakımda ya da daha sıcak bölgelerde yetişitirilip verim alma şansı ne olacaktır? Saygılar

Mete Tiren Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-04-2011, 22:58   #396
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2009
merhaba....epeydir yazışmaları ilgiyle takip ediyorum....becerebilirsem bu, siteye attığım ilk mesajım olacak....daha tam olarak sitenin kullanımını çözebilmiş değilm zaten
sevgili Mine Hm. ben İstanbul Çatalca'ya bağlı bir köyde oturuyorum (3 yıl)...doğa ve toprak aşığıyım... bulunduğum yerde kışlar soğok geçiyor, erken don yaşanıyor ve meyve ağaçları bundan etkileniyor...çok arzu etmeme rağmen bahçemde bir türlü kayısı yetiştiremedim...ağaçlar çiçek açsa da meyve yapmıyorlar...acaba bana tavsiye edebileceğiniz bir metod veya bu iklime uygun birr kayısı türü var mı?

sevgi ve ışıkla kalın..

morçiğdem Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-04-2011, 08:34   #397
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi morçiğdem Mesajı Göster
merhaba....epeydir yazışmaları ilgiyle takip ediyorum....becerebilirsem bu, siteye attığım ilk mesajım olacak....daha tam olarak sitenin kullanımını çözebilmiş değilm zaten
sevgili Mine Hm. ben İstanbul Çatalca'ya bağlı bir köyde oturuyorum (3 yıl)...doğa ve toprak aşığıyım... bulunduğum yerde kışlar soğok geçiyor, erken don yaşanıyor ve meyve ağaçları bundan etkileniyor...çok arzu etmeme rağmen bahçemde bir türlü kayısı yetiştiremedim...ağaçlar çiçek açsa da meyve yapmıyorlar...acaba bana tavsiye edebileceğiniz bir metod veya bu iklime uygun birr kayısı türü var mı?

sevgi ve ışıkla kalın..
Aramıza hoşgeldiniz morçiğdem. Forumumuzdan yaralanmanızı umarım. Bu arada siz de hem bitkisel hem hayvansal yetiştiricilikle ilgili bilgilerinizi ve tecrübelerinizi aktarmaktan, bildiğiniz soruları cevaplamaktan, görüşünüzü yazmaktan çekinmeyiniz.

Kayısı yetiştiriciliğinde bölgeye adapte olmuş çeşit seçimi önemli. Erkenci çeşit alırsanız geç donlardan zarar görür, çok geççi çeşitler için soğuklama ihtiyacı yetmeyebilir, bu durumda ağaç çiçek silker.

Eğer bahçenizde bir iki ağaç yetiştirecekseniz çevrenizde verimi ve lezzetini beğendiğiniz bir ağaçtan aşı kalemi alın. Bir çöğüre aşılayın. Hazır fidan alacaksanız şekerpare, Ethembey, Karacabey, Marmara Bölgesi' ne uygun çeşitlerdir.

Eski 02-04-2011, 09:16   #398
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metetrn Mesajı Göster
Iceberg marulun İzmir'de verim alınma şansı nedir? Ova veya rakımın yüksek olduğu yerlere ihtiyaç olduğunu biliyorum fakat düşük rakımda ya da daha sıcak bölgelerde yetişitirilip verim alma şansı ne olacaktır? Saygılar
İzmir' de yayla yetiştiriciliği daha başarılı çünkü daha serin oluyor. Ilık ve yağışsız bir havada yetişen bitki yeşil aksamı geliştirmeyi bırakır çiçeğe kalkar, acılaşır, pazar değeri azalır. Hele bir de kış kurak ve sıcak geçerse emek de para da zayi olur.

Eski 02-04-2011, 20:26   #399
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Mine hanım merhaba,
Az önce sorumu yazdım ama sanırım yanlış yerde sordum yineleyeyim.
Kompost için marangozdan talaş istedim,''MDF talaşı var.'' dediler.Olur mu? Bu maddeyi üretirken zararlı kimyasallar kullanıyorlardır herhalde...Siz ne dersiniz?
Selamlar

Güzel Ülke'm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-04-2011, 12:47   #400
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Merhaba Mine Hanim
Toprağın derin katmanlarında su geçirgenliğini sağlamak adresinde, topragin derin katmanlarinda su gecirgenligi ile ilgili bir soru sordum.
Desteginiz icin simdiden cok tesekkürler.
Sevgiler, selamlar.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-04-2011, 16:25   #401
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzel Ülke'm Mesajı Göster
Mine hanım merhaba,
Az önce sorumu yazdım ama sanırım yanlış yerde sordum yineleyeyim.
Kompost için marangozdan talaş istedim,''MDF talaşı var.'' dediler.Olur mu? Bu maddeyi üretirken zararlı kimyasallar kullanıyorlardır herhalde...Siz ne dersiniz?
Selamlar
Güzel Ülke' m MDF imalatında yongaların yapıştırılmasında sentetik yapıştırıcılar kullanılıyor. Kısaca MDF talaşı komposta kesinlikle girmez. Önereceğim talaş çeşidi kavak talaşıdır. Diğerleri daha geç bozunur.

Kolay gelsin.

Eski 04-04-2011, 11:56   #402
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bu istek yine göz ardı ediliyor:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Yeni yılda biraz daha farklı bir uygulama yapalım.

Sorularınızı forumdaki ilgili başlıklar altında sorun.
  1. Böylece konuyla ilgili diğer arkadaşlar da cevap verir.
  2. Sorular olması gerektiği başlık altında sorulduğu için, daha sonra bulması kolay olur ve Mine Pakkaner'in verdiği cevaplardan daha çok kişi yararlanır...
Soru mesajlarının adreslerini buraya yazın
  1. Malum forum epey büyük. Mine Pakkaner'in zamanı, tüm forumu okuyup soruları bulacak kadar müsait değil.
  2. Verdiğiniz adreslere tıklayarak soruya ulaşması ona büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Cevabı da oraya yazacaktır.
Örnek :

Mine Pakkaner'e soralım 2010 başlığına böyle yazın

Sorunuzu doğru yerde, konuyla ilgili başlık altında sorun ve uygun bir zamanda konuyla ilgili başlık altında cevabınızı alın.
Allelopatik etkiler
Allelopatik etki (Bazı bitkiler bir arada yaşamaz)

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2011, 17:24   #403
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Sn. Mine Pakkaner,
[URL="http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=776035#post776035page2"] 44 no.lu mesaj. Geniş alanlarda karınca mücadelesi.
Adresi doğru yazabildim mi bilmiyorum, şimdiden teşekkür ederim

mandalinci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-04-2011, 08:36   #404
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Mine Pakkaner'e soralım 2010-12 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj)

Merhaba Mine Hanım,

Çilek Yetiştiriciliği başlığında bu soruyu sordum ama henüz cevap gelmedi. Sizin önerebileceğiniz cinsler var mı acaba? (Bulunduğum yerin iklimi yazları çok sıcak ve nem oranı düşük.)

Teşekkür ederim.

üzüm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2011, 12:07   #405
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Üzüm çilek yetiştiriciliğiyle çok uzun süredir ilgilenmedim. Bu yüzden piyasadaki çeşitlere de uzağım. Sorunuzu Selahattin Yılmaz veya Todor çok daha iyi yanıtlayabilir.

Eski 08-04-2011, 12:49   #406
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Teşekkür ederim. Todor yeşillikler ile uğraşıyor galiba; Selahattin Bey'in Aromas satışı var, ondan bilgi isteyeyim.

Eski 08-04-2011, 13:13   #407
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Todor geçen sene çilek yetiştiriciliği yaptı. Çok uzun süre de bu konu ile ilgili araştırmaları oldu. Kendisinin tecrübesinden de faydalanabilirsiniz.

Eski 08-04-2011, 20:30   #408
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Mesaj kutumu boşalttım ve sorunuzu bilebildiğim kadarı ile cevaplamaya çalıştım.

Todor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2011, 20:32   #409
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Selahattin Bey'in Aromas satışı var, ondan bilgi isteyeyim.
Diğer çeşitlere de Selahattin Yılmaz aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Todor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2011, 21:40   #410
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın Todor yardımınıza teşekkür ederim.

Eski 08-04-2011, 22:17   #411
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Mine Hanım merhabalar. Saman Kompostu cocopeat gibi görev görürmü? Bahçe yapımı ve çiçek tarhları hazırlamada bahçe geçirgenliğine faydası nasıldır? Sebzeleri ve çiçekleri besleyici özelliği var mıdır? Kullanımı nasıl olmalıdır?

Sebze ve çiçek üretiminde içine perlit, leonardit, kemik tozu, Hayvan gübresi ...vb. karıştırmam gerekir mi?

Saygılar.

1 kamyon (13 ton) almayı düşünüyorum.

Murat Uysal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2011, 22:36   #412
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Murat bey, "saman kompostu" derken, mantar üretimi için hazırlanmış komposttan mı söz ediyorsunuz?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2011, 23:22   #413
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Sayın Meyveli Tepe. Evet ondan bahsediyorum.

Eski 08-04-2011, 23:33   #414
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Atık mantar kompostu 2 yıl açık havada bekletildikten sonra, açık ya da örtü altı tarımında, diğer malzemeler ile belli bir oranda karıştırılarak kullanılıyor. Önemli ölçüde besin de içeriyor. Tek problemi tuzluluğun biraz fazla olması, ancak karışım halinde kullanıldığı için fazla mahzuru görülmüyor.

Bu konuda yapılmış araştırmalar var. "Mantar kompostu" diye aratırsanız bazılarına rastlarsınız.

Dolayısı ile, bekletilmiş atık mantar kompostunu coco-peat yerine kullanabilirsiniz. %100 organik malzeme, drenajı vb. oldukça iyi olmalı. Fazladan besin içerir ama takviye yapmalısınız.

Fakat en önemlisi, iki yıl beklemişini bulmak olmalı.

Eski 08-04-2011, 23:39   #415
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mantar kompostu olsa gerek Meyvelitepe, mantar kompostunun tamamı neredeyse saman ve torf.

Mantar işletmelerinden atık mantar kompostu temin edilebiliyor. Tarımsal üretimde de kullanılıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken tek önemli konu var. Atık kompostta tuz oranı ve kalsiyum oranı yüksek olur. Taze atık mantar kompostu amonyum içeriyor olabilir.

Hem süs bitkisi yetiştiriciliğinde hem çim alan tesisinde kullandım. Bekletilmiş ve bekletilmemiş arasında tohumun çimlenmesinde de fark gördüm. Üretimden hemen çıkmış taze kompostu değil de, bekletilmiş olanı alıp kullanmak daha uygun. Bekletilince ve yıkanınca sorunlar giderilebilir. Dışarıda yağmurda bekletilenler tercih edilir. Bir de üretim atığı olduğu için hastalıklara dikkat etmeniz gerek.

Yetiştirme ortamı olarak sebzede de kullanabilirsiniz. Özellikle potasyumca zengindir. Yıkanmamış halde kullanırsanız tuz bitki gelişimini durdurur ve hatta geriletir.

Sebze ve çiçek tarhlarında en fazla 1/4 oranında kullanabilirsiniz. Toprakla karıştırın. Leonardit her durumda faydalı, ben olsam kullanırım. Hümik asit ayrıca tuzun da kompanze edilmesini sağlıyor.

Eski 08-04-2011, 23:40   #416
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Yazdığınızı fark etmeden ben de cevapladım. Murat Bey detaylı cevap almış oldunuz.

Eski 08-04-2011, 23:46   #417
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Ben kullanılmamış olandan almayı düşünüyorum. Firmayla tekrar görüşürüm. Ama zannetmiyorum dışarıda beklettiklerini. Çünkü mantar üretimi için kompost üretiyorlar.

Sezona yetiştirmek için (yani 20 gün içinde) bahsetmiş olduğunuz zararları engellemek için (Fazla tuz oranı ve kalsiyum oranı) neler yapmamı tavsiye edersiniz?

13 ton komposta hangi miktarda diğer ürünlerden kullanmam gerekir? ( 4 tonunu sebze üretiminde diğerlerini bahçe ve çiçek düzenlemesinde kullanmayı düşünüyorum.)

Eski 08-04-2011, 23:51   #418
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Önemli ölçüde besin de içeriyor. Tek problemi tuzluluğun biraz fazla olması, ancak karışım halinde kullanıldığı için fazla mahzuru görülmüyor.
Sayın Meyveli Tepe karışım oranı ne olmalıdır?

Alıntı:

Dolayısı ile, bekletilmiş atık mantar kompostunu coco-peat yerine kullanabilirsiniz. %100 organik malzeme, drenajı vb. oldukça iyi olmalı. Fazladan besin içerir ama takviye yapmalısınız.
İşte bu beni çok sevindirdi. Ancak ne tür besin katkıları yapmamı tavsiye edersiniz?

Alıntı:
Fakat en önemlisi, iki yıl beklemişini bulmak olmalı.
Yeni üretim kullanacağım büyük ihtimalle? Ne yapmalıyım. Çok zor iki yıllık bulmam.

Eski 08-04-2011, 23:57   #419
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Yıkayabilirsiniz ya da bekletirsiniz. Yukarıda da yazdığım gibi 1/4 oranında kullanın.

Eski 09-04-2011, 00:14   #420
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kullanılmamış olan, mantar miselleri içereceğinden, önce karanlık ılık ve nemli bir yerde tavalara koyup bir güzel mantar üretimi yapabilirsiniz

Açıkçası, kullanılmamış ve açıkta uzun süre bekletilmemişi sebze üretiminde kullanırsanız sonuç düşündüğünüz gibi olmayabilir.

Mine hanımın söylediği gibi bol suyla iyice yıkanırsa belki kullanılır duruma gelir, ama kendi adıma sonuç ne olur pek kestiremiyorum.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024