agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2010, 00:34   #301
-

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi davut09 Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,
Aydın'da Türkmen kavunu yetiştirmek istediğim arazinin toprak analizini yaptırdım. Ancak PH 8.02 çıktı. Kavunun PH isteği 6,5 civarı imiş. Elimde 3000 Kg/dekar sığır gübresi ve 500 Kg/dekar kuru tavuk gübresi var. Mayıs ayında yapacağım dikime kadar PH'ı 6,5-7,0 aralığına indirebilmek için nasıl bir uygulama yapmalıyım?
Analiz değerleri (Analiz, İlçe Ziraat Odası Labaratuvarında 21.11.2010 tarihinde yapıldı.)
PH: 8,02
CaCO3 :%0,19 (Az Kireçli)
Organik Madde:%1,18 (az)
Bünye:% 48.84 Tınlı
Tuzluluk:%10.173 (Orta derecede tuzlu)
Azot:%0,06 (orta derecede azotlu)
Fosfor: 1,131 ppm (fakir)
potasyum 112,25 ppm (düşük)
Kalsiyum: 3572 mg/kg (zengin)
Magnezyum: 653,00 (iyi)
Demir :3,65 mg/kg (orta)
Çinko : 0,08 mg/kg (Fakir)
Mangan :2,72 mg/kg (yeterli)
Bakır : 1,53 mg/kg (yeterli)
Sodyum :14,75 mg/kg ( çok düşük)

DEĞERLENDİRME:
Amonyum sülfat (%21) :20 Kg/da dikim öncesi disgaro altına
Triple süper fosfat:20 Kg/da pulluk altına
Potasyum sülfat (%45-52) : 30 Kg/da Pulluk altına
Çinko sülfat : 5 Kg/da Ekim öncesi toprak altına
Toz Kükürt : 100 Kg/da Mart ayında toprağa karıştır.
Yukardaki önerilen miktarlarda sığır gübresi ve tavuk gübresi dikkate alınmamıştır.

Şimdiden teşekkürler.
Sayın Mine PARKER hanım son satırdaki sığır ve tavuk gübresi dikkate alınmamıştır ! deniliyor. dekara kilolarca ticari gübre uygulandığı halde neden ahır ve tavuk gübresi gözardı edilmiştir. 1 ton ahır gübresinde organik madde yanında azot fosfat potas gibi kilolar ifade eden elementler de var. Bunlarında mutlaka uygulama esnasında göz önünde bulundurulması gerekir diye düşünüyorum.

Düzenleyen TUZZEN : 30-11-2010 saat 01:19
TUZZEN Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-11-2010, 08:33   #302
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çünkü ahır gübrelerinde zannettiğiniz kadar fazla azot fosfor potasyum yoktur. Üstelik analiz değerlendiren bu gübrelerin hangi durumda olduğunu bilemez. Yani gübrenin olgunluk derecesi nedir, kaç sene hangi koşullarda bekletilmiş, kompostlanmış mı kompostlanmamış mı? İçindeki NPK değerleri buna göre değişir. Tuz içeriği, pH sı belli değildir. Organik madde içeriği belli değildir. Üretici elindeki gübreyi de götürüp analiz ettirseydi bunlar da bilinirdi.

Peki ne yapılmakta? Ahır gübrelerinin ortalama besin değerleri hayvanların beslenme şartlarına göre değişmekle birlikte şöyle kabul edilmekte;

% N % P2 O5 % K20 % CaO
Sığır 0.29 0.17 0.10 0.34
Beygir 0.44 0.35 0.35 0.15
Koyun 0.55 0.31 0.15 0.46
Tavuk 1.70 1.40 0.90 2.0

Davut Bey'in elinde 3 ton sığır gübresi var. Azot içeriği sadece % 0, 29 olan bir gübreden bahsediyoruz. Kompost olsaydı buradaki azot %1 olacaktı. Fosfor ve potasyum değerleri ise çok daha düşük. Üstelik buradaki besinler organik kaynaklı yani kimyasallar gibi hızlı etkili olup o senenin ürününe çok hızlı etkili olmayacaklar. Çünkü yetiştiricilik süresi de kısa. İlkbaharda tohumları ektiniz, yazın hasat edeceksiniz. Azotu bu kadar seven kısa süreli bir üretim için kimyasal kullanacaksanız vereceğiniz gübredeki azot buna sadece destek olur. Fazla gelmez.

Kavun azotu çok seven bir meyve, yüksek organik madde de sever. Hatta besin maddelerince zengin ama organik maddece fakir toprakta ürün kalitesi organik maddece zengin toprağa göre daha düşük bile olur.

Gelelim üreticimizin durumuna, bu derece organik maddece fakir bir toprakta bir yeşil gübreleme yapsaydı çiftlik gübresini öyle kullansaydı çok daha iyi sonuç alırdı. Ancak buna zamanı da yok. Bu yüzden organik maddeyi hem ahır gübresi hem de leonardit kullanarak arttırmalı. Elindeki ahır gübresi de az çünkü. Leonardit ve ahır gübresi birlikte kullanılınca çok daha başarılı sonuçlar alınıyor. Tavsiyeye leonarditi de eklememin bir sebebi de buydu.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-11-2010, 08:44   #303
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idyle Mesajı Göster
...Küçük olan iki gövdede kabuklarda gevşeklik var ama gövdeler sert yani kabukla gövdenin arasında hava varmış gibi. (Umarım doğru anlatabilmişimdir).

Mumlu kısımlarda herhangi bir anormallik gözükmüyor. Gövdeleri topraktan çekince çıkacak gibi olmuyor ama sağa sola çok sallanıyorlar.
İdyle, kabukla gövde arasında boşalma, hava varmış gibi bir durum olduğunda o bitkiyi kaybediyorsunuz demektir. Üzerinde büyük filiz varsa keserek alın ve yeniden köklendirin. Bir filiz drasenanız olur. İyice gelişince onu aynı saksıya, çıkardığınız odunun yerine dikersiniz. Aşağıda gelişerek boşluğu kapar.

Hemen sökmek durumunda değilsiniz odunları, izleyin. Filizlerde bozulma ve odunda boşalma sürerse alın ama filiz çok sararır, bozulursa köklenmez. Köklenmesi de kolay. Şişeye suya bile koysanız kökleniyor. Saksıdan çıkarırsanız toprağa forumda bulacağınız oksijenli su ve aspirinli su solüsyonlarını vermeyi ihmal etmeyin.

Mantara gelince, eğer miselleri saksı harcında olmasaydı asla gelişmezlerdi. Muhtemelen saksı harcında mantar kompostu kullanılmış olabilir. Endişe edeceğiniz bir durum yok. Saksıyı paketiyle tuttuğunuz için ortam karanlık ve nemli kalmış, mantarlar çıkmış. Temizleyin ve hafifçe üst yüzeyi tırmıkla gibi toprağı karıştırın yeter.

Eski 30-11-2010, 12:36   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
İdyle, kabukla gövde arasında boşalma, hava varmış gibi bir durum olduğunda o bitkiyi kaybediyorsunuz demektir. Üzerinde büyük filiz varsa keserek alın ve yeniden köklendirin. Bir filiz drasenanız olur. İyice gelişince onu aynı saksıya, çıkardığınız odunun yerine dikersiniz. Aşağıda gelişerek boşluğu kapar.

Hemen sökmek durumunda değilsiniz odunları, izleyin. Filizlerde bozulma ve odunda boşalma sürerse alın ama filiz çok sararır, bozulursa köklenmez. Köklenmesi de kolay. Şişeye suya bile koysanız kökleniyor. Saksıdan çıkarırsanız toprağa forumda bulacağınız oksijenli su ve aspirinli su solüsyonlarını vermeyi ihmal etmeyin.

Mantara gelince, eğer miselleri saksı harcında olmasaydı asla gelişmezlerdi. Muhtemelen saksı harcında mantar kompostu kullanılmış olabilir. Endişe edeceğiniz bir durum yok. Saksıyı paketiyle tuttuğunuz için ortam karanlık ve nemli kalmış, mantarlar çıkmış. Temizleyin ve hafifçe üst yüzeyi tırmıkla gibi toprağı karıştırın yeter.
Çok teşekkür ederim Mine hm.

Bir tane büyük yeşil filiz var ama onda çürümüş bir yaprak var (resimde görülüyor) Diğer filizlerde kurumuş durumda.
O filizi alıp köklendirmeyi deneyeyim ama nasıl kesmem gerekir tam bilemiyorum
Son bir sorumda bu çürümeye ne sebep olmuş olabilir sağlam kalan gövdede çüremesin diye soruyorum.
Bahsettiğiniz solüsyonu hemen yapıp uygulayacağım.

idyle Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-11-2010, 21:46   #305
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Merhaba Mine hanım
Ayrıklarla başımın dertte olduğunu bilen ve neler çektiğimi gören arkadaşım fusilade forte isimli bir ilaç verdi fakat dozaj ile ilgili bir bilgi yazmıyor. ilk etapta 25 30 m2'lik bir alanda kullanacağım. Yardımcı olabilir misiniz ?

furkan yıldız Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-11-2010, 23:04   #306
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

100 ml/da dozunda ayrık için uygulanır. Geçmiş mesajlarınızı taradım boş arazide uygulayacaksınız diye okudum. Bahçeyi çapalayın. Ele gelen kökleri ayıklayın sonra ayrıklar sürmeye başlayınca 3-4 yaprak olduklarında ilaçlayın. Fusilade çok yaşlı kökenlerde çok etkili olmaz. Genç sürgünlere daha etkilidir. Bu yüzden önerdim. Biraz zor ama hiç ilaç kullanmayayım derzeniz ikinci mücadele yöntemi bahçenin 30 cm lik bir toprak tabakasını elettirmek. Ev ilaçları bahsinde ilaçsız mücadele var mı diye sormuşsunuz bu yüzden yazıyorum. Bir ev ilacı da mevcut yabancı otlar için, ama ayrıkta denemedim. Geniş yapraklılarda gayet etkili oluyor. Siz ayrkta deneyip bize sonuç yazarsanız bilgileniriz ama dediğim gibi taze sürgünlerde. Sirke. Keskin bir sirkeyi püskürtün. Sirke asetik asittir.

Eski 01-12-2010, 00:11   #307
Ağaç Dostu

teşekkür ederim Mine Hanım verdiğiniz bilgiler için
Sirkeyi de yarın ilk iş olarak belli bir bölümde deneyerek sonucunu yazacağım. Toprağın bir bölümünü aşırı uğraşlar sonucu tertemiz hale getirdim o bölümlerde şuan için ot belirtisi görülmüyor sanki ilaçlanmışçasına. Geri kalan bölümüde sizlerden edindiğim bilgilerle bitirdiğimde bahçeme her baktığımda aklıma sizler geleceksiniz

Eski 01-12-2010, 19:34   #308
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Mine Hanım limonlarda kırmızı örümcek mücadelesinde kükürt kullanımı hakkında bir sorum var.
Turunçgil Hastalıkları ve Zararlıları

Birol Ketenci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2010, 18:37   #309
Yeni Üye

TIRTIL's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2010
Sevgili mine hanim merhabalar,
Ben yeni uye oldum foruma. Sizin engin bilgi ve tecrubelerinizi herkes ile paylasma arzunuzu takdir ediyorum. Sizden ricam burada linkini verdigim mesaja bakabilirseniz cok memnun olurum. Konu ciceklerin topragina bira verilmesi hakkinda. Cok tesekkurler...

TIRTIL Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2010, 21:01   #310
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birol Ketenci Mesajı Göster
Mine Hanım limonlarda kırmızı örümcek mücadelesinde kükürt kullanımı hakkında bir sorum var.
Turunçgil Hastalıkları ve Zararlıları
Sorduğunuz başlıkta cevapladım.

Eski 02-12-2010, 21:04   #311
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TIRTIL Mesajı Göster
Sevgili mine hanim merhabalar,
Ben yeni uye oldum foruma. Sizin engin bilgi ve tecrubelerinizi herkes ile paylasma arzunuzu takdir ediyorum. Sizden ricam burada linkini verdigim mesaja bakabilirseniz cok memnun olurum. Konu ciceklerin topragina bira verilmesi hakkinda. Cok tesekkurler...
Başlığınızda sorunuzu cevapladım.

Eski 03-12-2010, 11:33   #312
Yeni Üye

TIRTIL's Avatar

Alıntı:
Başlığınızda sorunuzu cevapladım.
Cok tesekkurler ilginiz icin, tavsiyelerinizi dikkate alacagim.

Eski 03-12-2010, 14:52   #313
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2010
merhabalar mine hanım köyde dedemden bna arsalar kaldı ve ben arsalar boş kalacagına değerlendırmek ıstıyorum
ama arsalarımdan bır tanesınde dedem ortalama 40 -45 yıl önce çam ağaçları dıkmıs bır tanesıne ve bır yakınım bunların para ettigini söyledi
şimdi sorum şu
ben bu çam ağaaçlarını nasıl degerlendırebılırım yerıne zeytın ağacı dıkmeyı dusunuyorum ayrıca paraya da ıhtıyacım var çok ihtiyacım olacak
hiç bilginiz varmı acaba bu konuda
ve para edıyorsa 1 tanesı ortalama kaç para edıyor olabılırkı ?
ayrıca 700 rakımlı bır yerde
nasıl bır zeytın dıkmelıyım konu açamadıgım ıcın henuz buraya yazdım

mustafa2092 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-12-2010, 14:00   #314
Yeni Üye

TIRTIL's Avatar

Mine hanim tekrar merhaba,
Sizden bir sey daha rica etsem, musait oldugunuzda cevaplayabilir misiniz?

Gerbera ve minyatur gul ile ilgili sorulari kendi basliklarinda sordum ama henuz hic kimseden cevap alamadim. Ozellikle gerberanin durumu daha kotuye gittigi icin biraz aceleci davraniyorum, kusura bakmayin. Konu ile ilgili tavsiyelerinize ihtiyacim var. Cok tesekkur ederim.

Gerbera

Minyatür Güller

Eski 07-12-2010, 16:02   #315
Ağaç Dostu

Alıntı:
100 ml/da dozunda ayrık için uygulanır. Geçmiş mesajlarınızı taradım boş arazide uygulayacaksınız diye okudum. Bahçeyi çapalayın. Ele gelen kökleri ayıklayın sonra ayrıklar sürmeye başlayınca 3-4 yaprak olduklarında ilaçlayın. Fusilade çok yaşlı kökenlerde çok etkili olmaz. Genç sürgünlere daha etkilidir. Bu yüzden önerdim. Biraz zor ama hiç ilaç kullanmayayım derzeniz ikinci mücadele yöntemi bahçenin 30 cm lik bir toprak tabakasını elettirmek. Ev ilaçları bahsinde ilaçsız mücadele var mı diye sormuşsunuz bu yüzden yazıyorum. Bir ev ilacı da mevcut yabancı otlar için, ama ayrıkta denemedim. Geniş yapraklılarda gayet etkili oluyor. Siz ayrkta deneyip bize sonuç yazarsanız bilgileniriz ama dediğim gibi taze sürgünlerde. Sirke. Keskin bir sirkeyi püskürtün. Sirke asetik asittir.
Merhaba Mine hanım
Sirke kürümüz sonuçsuz kaldı malesef oysa çok medet ummuştum. Bazı bölümleri püskürtme bazı kesimleride resmen yıkama şeklinde sirkeledim fakat sonuç alamadım

Eski 12-12-2010, 17:45   #316
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Mine Hanım,

Rus Afrika Menekşesi yetiştiricilerinin sitelerinde suyun pH ını düşürmek için oksalik asit kullanımı öneriliyor.

Oturduğum apartmanın kullandığı su oldukca kireçli. pH stripleri ile test yaptığımda aldığım sonuç 7 civarında. Balkon saksılarımda çeşme suyu, menekşe ve hoyalarımda ise içme suyu kullanıyorum. Çeşme suyu kullandığım saksılardaki toprağın üst tabakası 3-4 ayda beyazlaşıyor.Bu nedenle arada limon tuzu eklediğim su ile sulama yapıyorum.

Menekşeler için önerilen pH 6.2-6.4 aralığı. İçme suyu kullanmak giderek çok maliyetli olmaya başladı. Düzenli olarak oksalit asit ya da fosforik asit kullanmamda sakınca var mı?

Not: Yeni öğrendiğim bilgiye göre fosforik asit de pH düşürmekte kullanılabiliyormuş. Menekşeler için daha uygun olduğu söyleniyor.

Yardımınızı rica ediyorum.

Düzenleyen maki01 : 12-12-2010 saat 23:04
maki01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-12-2010, 19:32   #317
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Gladiçya (yalancı keçiboynuzu) meyvesinin değerlendirilmesi

Sayın Mine Hanım, Gladiçya (yalancı keçiboynuzu) meyvesini toprak iyileştirmesinde (kompost içinde)kulanabilirmiyim?Gladiçya ağacının dikenlerinin zehirli olduğunu okudum, bu meyveleri içinde geçerli mi?Aşağıda anılan meyvelerin Net'ten alınmış bir fotoğrafı var.Cevabınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler

zafersu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-12-2010, 10:39   #318
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Mine Hanım,

Rus Afrika Menekşesi yetiştiricilerinin sitelerinde suyun pH ını düşürmek için oksalik asit kullanımı öneriliyor.

Oturduğum apartmanın kullandığı su oldukca kireçli. pH stripleri ile test yaptığımda aldığım sonuç 7 civarında. Balkon saksılarımda çeşme suyu, menekşe ve hoyalarımda ise içme suyu kullanıyorum. Çeşme suyu kullandığım saksılardaki toprağın üst tabakası 3-4 ayda beyazlaşıyor.Bu nedenle arada limon tuzu eklediğim su ile sulama yapıyorum.

Menekşeler için önerilen pH 6.2-6.4 aralığı. İçme suyu kullanmak giderek çok maliyetli olmaya başladı. Düzenli olarak oksalit asit ya da fosforik asit kullanmamda sakınca var mı?

Not: Yeni öğrendiğim bilgiye göre fosforik asit de pH düşürmekte kullanılabiliyormuş. Menekşeler için daha uygun olduğu söyleniyor.

Yardımınızı rica ediyorum.
Fosforik asit kullanabilirsiniz. İçerisindeki fosfor çiçeklenme döneminde bitkinin faydalandığı bir elementtir.

Oksalik asiti bilmiyorum. Limon tuzu sitrik asittir ve o da güvenle kullanılır ve kolay ulaşılır.

Eski 22-12-2010, 10:54   #319
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafersu Mesajı Göster
Sayın Mine Hanım, Gladiçya (yalancı keçiboynuzu) meyvesini toprak iyileştirmesinde (kompost içinde)kulanabilirmiyim?Gladiçya ağacının dikenlerinin zehirli olduğunu okudum, bu meyveleri içinde geçerli mi?Aşağıda anılan meyvelerin Net'ten alınmış bir fotoğrafı var.Cevabınız için teşekkürler.
Gladiçyanın dikenleri zehirli değil. Ancak batarsa derinlere kadar saplandıkları için ağrı yapar. Şişer. hele li tozlu, kirli, böcek dışkısı vs. üzerinde olursa enfekte de olabilir. Aynı şey bahçe yukkasının yaprağı ve fönikslerin alt yaprakları için de geçerlidir. Şişlenmiş gibi olursunuz. Ben her üçünden de muzdarip oldum

Kompost konuusna gelince, baklalarını kompostta kullanmayın. Çünkü tohumlar çok kalın kabuklu, ev şartlarında açık sistemde kompostlamada tohumu öldürecek uygun sıcaklığı yakalayamazsanız bu mevcut çimlenme engelini kırabilir ve kompostunuzdan gladiçya çıkabilir.

Tek sakıncası bu olabilir ama denemediğim için sadece fikir yürütüyorum. Lütfen eğer kompostunuza gladiçya baklaları atarsanız (ki çok ufak parçalara bölmeniz gerektiğini unutmayın.) sonucu bizimle de paylaşın.

Eski 22-12-2010, 10:57   #320
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Merhaba Mine hanım
Sirke kürümüz sonuçsuz kaldı malesef oysa çok medet ummuştum. Bazı bölümleri püskürtme bazı kesimleride resmen yıkama şeklinde sirkeledim fakat sonuç alamadım
Sirke, sirke+ limon tuzu solüsyonu yurt dışında ot ilacı olarak satılmakta. Ben de keskin bir sirke ile tek yıllık geniş yapraklı otlarda dar alanda bir deneme yapıp sonuç aldım. Ama aklıma taktınız, ayrığa da farklı şartlarda deneyeceğim

Eski 22-12-2010, 11:46   #321
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ozgur
...
2 ay önce aldığım orkidem ciçekli halde geldi bana. Fakat kısa bir süre sonra çiçeğin olduğu ve daha önce kırılmış olan her iki çiçek sopası (üzerinde çiçeklerin açtığı uzantı) yumuşadı ve bitkimin kökleri de çürümeye başladı. Mecburen saksı değişimi köklerin temizlenmesi ve çiçek sopalarını kesmek zorunda kaldı. Şimdi yeni yaprak çıkarıyor.

Sormak istediğim çiçek kesmek zorunda kaldığım çiçek sopalarından tekrar çıkarmı. Yani bu orkidemden çiçek alabilr miyim. Yoksa umudu keseyim mi?
Orkidenizin kök çürümesi durduysa ve sağlıklı gelişirse yeniden açar.

Eski 22-12-2010, 11:54   #322
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebru başaran
Sayın Mine Hanım;
Arkadaşlarla oturup sohbet ederken evde yetiştirdiğimiz bazı bitkilerin zehirli olduğunu ve evden uzaklaştırmak gerektiği öğrendik.Fakat çiçeklerede kıyamıyoruz.Çoçuklarımızada kıyamıyoruz.Uzun süredir siteyi takip ediyorum ve nette her okuduğuma inanmama gerektiğini biliyorum Bu konuda bize yardımcı olabilirmisiniz.Elimizdeki bitkiler "Spathiphyllum" ve "Dieffenbachia" .Şimdiden teşekkürler.
http://www.agaclar.net/dergi/agustos07.html adresinde e-dergimizin bir sayısında toksik saksı bitkilerini bulacaksınız.

Difenbahyayı çocuklarınızdan uzak tutun.

Eski 23-12-2010, 10:18   #323
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
Gladiçyanın dikenleri zehirli değil. Ancak batarsa derinlere kadar saplandıkları için ağrı yapar. Şişer. hele li tozlu, kirli, böcek dışkısı vs. üzerinde olursa enfekte de olabilir. Aynı şey bahçe yukkasının yaprağı ve fönikslerin alt yaprakları için de geçerlidir. Şişlenmiş gibi olursunuz. Ben her üçünden de muzdarip oldum

Kompost konuusna gelince, baklalarını kompostta kullanmayın. Çünkü tohumlar çok kalın kabuklu, ev şartlarında açık sistemde kompostlamada tohumu öldürecek uygun sıcaklığı yakalayamazsanız bu mevcut çimlenme engelini kırabilir ve kompostunuzdan gladiçya çıkabilir.

Tek sakıncası bu olabilir ama denemediğim için sadece fikir yürütüyorum. Lütfen eğer kompostunuza gladiçya baklaları atarsanız (ki çok ufak parçalara bölmeniz gerektiğini unutmayın.) sonucu bizimle de paylaşın.
Cevabınız için teşekkürler, bende söylediğiniz gibi baklaları çok küçük parçalara ayırıp komposta karıştırmayı düşünüyorum.Tekrar teşekkürler, kolay gelsin.

zafersu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-12-2010, 10:44   #324
Yeni Üye

RhododendronB's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Mine hanım , dün bana bir bonsai hediye geldi ama hangi tür olduğuna dair hiç bir fikrim yok . Resmini çektim onu buraya nasıl yüklemem gerektiği hakkında da bir fikrim yok öğrenir öğrenmez resmini koyup göndereceğim size bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler .

RhododendronB Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-12-2010, 10:49   #325
Yeni Üye

RhododendronB's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
http://img109.imageshack.us/i/20101223175557.jpg/

RhododendronB Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-12-2010, 18:56   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2010
Wink Kuraklığa dayanıklı çim tohumu

Alıntı:
Zoysia aslında bir sıcak iklim çimi. İstanbul' da nasıl bir sonuç verecek bilmiyorum. Kışınız sertse ve kar alıyorsanız sıkıntı olabilir. Bu yüzden dikmek istiyorsanız baharı beklemeniz gerek. Çünkü sıcak iklim çimleri kışın gelişmez. Zararlanır, yabancı otlar tarafından istila edilir.

Zoysia üstten başka çim tohumları ile tohumlanmaktan çok hoşlanmaz. Arasına ekim yapacaksınız lolyum perenne seçiniz ki boğmasın. Çim kaplayana kadar normal bakımı sürdürün. Az sulamaya sonra başlarsınız.

Toprağınızın organik maddesi yüksek olmalı ve iyi bir gelişim için hafif asidik bir yapıda olmalı.

Zoysia kışın sararıp kararacak bu görüntüyü sevecek misiniz?

Sıcak iklim çimleri daha az su isterler ama İstanbul' da nasıl olurlar? Uganda, bermuda gibi ayrık çeşitleri ve paspalum dayanıklıdır.

Sizin toprağınıza bol kompost, leonardit ve bir miktar da sututucu katmanızı tavsiye ederim, bu durumda çim verdiğiniz suyu daha uzun sürede kullanacaktır. Elbette drenaja dikkat.
Öncelikle mesajınızı epeyce geç okuduğum için ,ancak şimdi cevap yazabiliyorum. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bir sorum daha olacak : Bir çim tohumu satan firma , bana zoysia alternatifi olarak kuraklığa dayanıklı SPARRING markalı tohum önermişti :

% 40 Festuca arundinacea FIRACES
% 40 Festuca arundinacea MERIDA
% 10 Poa pratensis BLUECHIP
% 10 Lolium perenne RINGLES

Kompozisyon hakkında fikir ,mümkünse alternatif kompozisyon önerisi alabilirmiyim sizden ?

otoman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-01-2011, 09:39   #327
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Mine Hanım,
Benim şöyle bir derdim var;Bahçemde acem borusu ile mor salkım arasında 15 cm mesafe var.Bahçem küçük olduğundan ve güneş alan bölge sadece o kısımda çok olduğundan acem borusu ile mor salkımı yanyana dikmek zorunda kaldım.İkiside 1,5 yıl önce dikildiler.Acem borusu epey gelişti ancak mor salkımın alt gövdesindeki sürgünleri acem borusunun yaprakları arasında kaldığından kurudu..Şimdi mor salkım gövdeden verdiği tek bir sürgünle yukarıya doğru 2-3 metre gelişti.Ancak sanki yine de gelişmesi az gibi ve alt sürgünler kurudu.Ben şimdi bu mevsimde mor salkımı topraktan çıkartıp başka bir yere diksem sorun olur mu yoksa bu şekilde bırakıp gelişmesini mi bekleyeyim?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2011, 15:32   #328
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Mine hanım iyi günler,
Cemal bey'in Sera'sında bulunan Limon fideleri yaprakları siyah siyah lekeler oluşmuş ve fideler zayıf kalmış bu nedenle ilaç atılması gerekiyor.
Hangi ilacı tavsiye edersiniz lekeler güve lekesi olabilirmi?

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2011, 17:18   #329
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Bitkilerin yerinin değiştirilmesi

Merhaba Mine Hanım,
2 adet yaklaşık 50 cm boyundaki kısmet ağacı fidesinin yerini değiştirmek istemekteyim. Yapraklarını tamamen döküp uykuya girsinler diye bu zamana kadar bekledim. Bu hafta sonu yapmayı düşünüyordum. Fakat hava durumu öngörülerine göre Istanbul'a 20 Ocaktan sonra Sibirya üzerinden ciddi bir soğuk hava ve kar gelecekmiş. Acaba fidelerin yer değişimi için bu havanın gelip geçmesini beklemem daha mı doğru olur? Yer değişimini en geç ne zamana dek yapmam gerekir ?
Bir de bir fidanlık çalışanı 20.20.0 gübrenin 3-4 cm bitki tabanına yayılmasının bitkiyi soğuklara karşı koruyacağını idda etti. Bunu hiç duymamıştım ve pek de ihtimal vermedim. Ama yine de birkez de size sormak istedim. Var mıdır böyle birşey ??
Teşekkürler ,

Eser İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2011, 19:54   #330
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi otoman Mesajı Göster
.. bana zoysia alternatifi olarak kuraklığa dayanıklı SPARRING markalı tohum önermişti :

% 40 Festuca arundinacea FIRACES
% 40 Festuca arundinacea MERIDA
% 10 Poa pratensis BLUECHIP
% 10 Lolium perenne RINGLES

Kompozisyon hakkında fikir ,mümkünse alternatif kompozisyon önerisi alabilirmiyim sizden ?
Karışım İstanbul için uygun olmakla birlikte özel olarak kuraklığa dayanıklılık özelliği yoktur. Soğuk iklim çimleri içerisinde size özellikle kuraklığa dayanıklı diye bir karışım öneremeyeceğim, yalan olur.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024