agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2009, 06:55   #121
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
O dikeni biliyorum. Çocukken toplar yerdik. Mayhoşumsu hoş bir tadı vardı. Kavurmasını da yapardı annem.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 17:41   #122
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Sevgili sevim.k, yazdığınız gibi mayhoş bir tadı var. Ben sadece yumurtalı olanını yedim, bir de uçlarından kopararak yeme imkanım oldu. Senelerdir tadına bakmadım, artık tadları unutumaya başladım.

Düzenleyen caucasus : 19-08-2009 saat 01:05
caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2009, 18:00   #123
Yeni Üye

gezerci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2009
Galeri: 1
SARIMSAKLI YUMURTA
Bir veya bir kaç diş sarımsak bir kaba kıyılır ve istendiği kadar üzerine yumurta kırılarak karıştırılır, bu karışım baharatlarla zenginleştirilerek kızdırılmış tavada (tercihen tereyağı) yağın içinde arzu edildiği katılıkta pişirilir.
Oldukça basit görülüyör, denemeyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

gezerci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 22:18   #124
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sayın Gezerci, tarif çok kolaya benziyor ancak yedikten sonra ağız a bıraktığı koku nasıl oluyor. Sarımsak kokusu bırakıyor mu ? bırakıyorsa izinli zamanlarımız da yiyelim

Eski 03-03-2010, 20:06   #125
Yeni Üye

gezerci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2009
Galeri: 1
Sayın Caucasus merhaba.
Sarımsaklı yumurtayı denedinizmi bilmiyorum, ama kosusu olaçaktır. Önerdiğiniz gibi hafta sonları yenmesini tafsiye ediyorum.

gezerci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 22:54   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Kaz yumurtası ezmesi

Arkadaşlar benim ara ara yaptığım ve çok sevilen bir ezme tarifini ve resimlerini ekliyorum.

Özellikle aromatik yumurtalar olan kaz, ördek, hindi yumurtalarından yapılırsa daha lezzetli olan ezmemizin malzemeleri;

4-6 kişilik tarif,

3 kaz yumurtası
3 çorba kaşığı mayonez,
2 çorba kaşığı krem hardal,
5 çorba kaığı yoğurt,
2-3 adet taze ya da 2-3 diş kuru sarımsak,
tuz-karabiber, isteğe göre köri,
isteğe göre ilave 5-6 çiğ ya da haşlanmış mini sosis,

Yumurtamızı çok aktı haşlıyoruz. Daha sonra el rendemizin orta gözlü yerinde rendeliyoruz.Aynı şekilde rendelenen sosis ya da salam ilave edip, hardali,yoğurt, mayonez ve baharatları ilave ediyoruz. Taze **** kuru sarımsağımızı çok ince kıyıp **** dövüp harcımızı karıştırıyoruz. Servis tabağına alıp üzerini zeytin ve pul biber ile süsleyerek afiyet ile yiyoruz.

Çok sevilen bir mezedir.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2010, 15:30   #127
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sayın Balbay, Vermiş olduğunuz tarif güzele benziyor. Bunları yedikten sonra alacağımız kaloriler hakkında da biraz bilgi verirseniz iyi olur

Eski 31-01-2012, 18:32   #128
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Galeri: 16
Rumeli usulü Çılbır

Malzemeler
-4 yumurta
-2 çay bardağı yoğurt
-1/2 çay kaşığı tuz
-2 diş sarımsak
-3 Su bardağı su
-2 çorba kaşığı sıvıyağ
-1 çay kaşığı kırmızı tozbiber

Yapılışı

Yumurtaları sarılarını patlatmadan önce bir kaseye kırın. Derince bir tencereye koyduğunuz su kaynayınca içine 1 çay kaşığı kadar tuz atın. Kasedeki yumurtaları yavaşca suyun içine salın.

Eğer yumurtaların dağılmasından korkuyorsanız, yumurtaları büyükçe bir kepçe içine kırıp, kepçeyle hafifçe suyun içine koyun ki hiç dağılmamış olurlar.

2-3 dakika kaynatıktan sonra bir delikli kepçeyle servis tabağına alın. Yoğurdun içine sarımsağı ezerek karıştırın ve tuzunu ekleyin.

Tabağa aldığınız yumurtaların üzerine yoğurtlu karışımı dökün.

Servise almazdan önce, üstüne tavada kırmızı biberli yağ yakıp, gezdirin. —
Afiyet olsun

Eklenen Resimler

mozen beğendi.
yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 17:26   #129
Ağaç Dostu

tener's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
Harika görünüyor . Afiyet olsun. İç anadolu bölgesinde bizde aynı usulde Çılbır yapıyoruz. Ancak kahvaltı olduğu için sarmısak koymuyoruz.

tener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 18:50   #130
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Çılbırı Konya'da farklı yapıyorlar. Yumurta suda değil de normal tavada biraz fazla yağda pişiriliyor. Sonra yoğurda ekleniyor. Suda pişirilene göre biraz daha lezzetli.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 16:07   #131
Ağaçsever

beryun's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Baharatlı yumurta:
1 tatlı kasığı sızma zeytinyağı,1 t.k. zerdeçal,1 t.k. isot ile ısıtılır,üzerine 2-3 yumurta kırılır,pişen tarafları çevrilerek arkalı önlü pişmesi sağlanır.Dietlerde sabah için çok iyi bir protein seçenegi..
Aynı zamanda bağışıklık kuvvetlendirir.Afiyet olsun..

beryun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 20:12   #132
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Soğanlı yumurta;
Hem kolay hem de evde yemeğiniz olmadığı zaman çok güzel yasak savıyor.

Dört-beş tane iri kuru soğanı ince ince piyazlık doğrayınız. Az yağda (tereyağ da olabilir sıvı yağ da) bu soğanları pembeleştirin.
Pembeleştikten sonra bir tatlı kaşığı kadar et suyu (toz) ilave edin. Varsa bir çay bardağı tavuk suyu da olur. Biraz kırmızı pul biber ve tuz ilave ederek birkaç dakika (beş dakika) daha yumuşatın. Eğer tavuk suyunu toz olarak kullanacaksanız, tuzunu çok az koyun.
Soğanlar iyice pişince, sahanda yumurtaları kıracağınız yerlerden soğanları açarak çukurlar yapın. Ve yumurtaları kırın.
Yumurtaların beyazları pişince hemen ateşi söndürün. Sarılarının pişmemesi gerekiyor.

Sonra tabaklarınıza servis yapınca, ekmeğinizle sarılarının üzerine iyice bandırın.

(OSMANLI SARAY MUTFAĞI'NDAN- 19 .yüzyıl)

Bu tarifin yer aldığı, Marianna Yerasimos’un “500 yıllık Osmanlı Mutfağı” adlı kıymetli eserde yazdığına göre:

""(.......)“Zarif Orgun’un verdiği bilgiye göre; Ramazanın onbeşinde padişaha sunulan iftar yemekleri arasında soğanlı yumurta da yer alırmış. Padişah soğanlı yumurtayı beğenirse, yemeği pişiren Enderun Efendisini kendisine kilercibaşı* seçermiş. (Kilercibaşı, Saray ve konaklarda, erzakların korunduğu büyük kilerlerden sorumlu üst düzey görevlilerden biriydi.”)"(......)"

MALZEMELER:

6 orta boy soğan(dişi soğan denen tatlılarından olmalı)

5 kaşık tereyağı(75 gr)

8 yumurta

2 kaşık sirke

2 tatlı kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tarçın

1/2 tatlı kaşığı yenibahar

1 tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber

tuz

YAPILIŞI:

Soğanlar halka halka doğranıp tuzlanır. Genişçe bir tavada yağ eritilir ve çok kısık ateşte,tahta kaşıkla karıştırarak,soğanlar nar gibi oluncaya kadar en az bir buçuk saat kızartılır. Kavurup yakmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Bu yüzden, ateşin de oldukça hafif, -mum ateşi tabir edilen kısıklıkta ve ısıda- olmalıdır. Ayrıca da soğanlar sürekli (kısa aralıklarla) olarak karıştırılmalıdır. Bir buçuk saatin sonunda eğer tavada fazla yağ varsa süzülür. Sirke, şeker, yenibahar da soğanlara katılıp iyice karıştırılır. Büyük bir tahta kaşığın tersi ile soğanlar tavanın içine düzgünce yayılır ve yumurtaların kırılabileceği şekilde 8 yuva açılır.Yuvaların içine yumurtalar kırıldıktan sonra tavanın kapağı kapatılır ve hafif ateşte yaklaşık 10 dakika daha pişirilir.Arada bir kapağı açıp yağlı soğan suyundan bir kaşık alıp yumurtaların üzerine gezdirmekte -görsellik açısından- fayda vardır. Yumurtalar hazır olunca "ilik gibi olmuş" soğanlarla birlikte servis tabağına alın, karabiber ve tarçın serpiştirip sıcak olarak servis edilir.

osmanlı usûlü soğanlı yumurta - cafebrunch - Blogcu.com
Padişahların gözde yemeği “Soğanlı Yumurta” | Çiftlik Dergisi

Bizim en sevdiğimiz, hem ucuz hem de besleyici yemeklerimizdendir..
Biz soğanlarla beraber 3-4 diş sarımsak ta doğrarız..
Deneyin isterseniz bir de böylesini..

Güler beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 12:49   #133
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Anacığım söyleyebildiğim ilk anlamlı sözcüğümün "yuu" (yumurta) olduğunu söyler.

Bir yumurta sever olarak başlığın tamamını okudum. Bilmediğim tarifleri not aldım. Benim de bir katkım olsun istedim.

LİMONLU YUMURTA

Yetecek kadar yumurta, bol limon suyu, tuz, karabiber, ( bazen kıyılmış nane veya maydanoz da katıyorum.) iyice çırpılıp az yağlı tavada karıştırılarak pişiriliyor. Ben az pişmişini tercih ediyorum.

Afiyet olsun.

caucasus ve pria beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 22:56   #134
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
ÇIRPILMIŞ YUMURTA (Scrambled Eggs )

Manyas'da taze taze yumurtalar elimizin altında olunca bol bol tüketiyoruz.
Sabah kahvaltılarında haftada iki kez çırpılmış yumurta yapıyorum. Evvelden omlet yapardım ama Oğuz son zamanlarda Scrambled eggs'i tercih eder oldu. Torunlar da çok severek yiyorlar.
Çok kolay, sade yumurta sevenler için de güzel bir tarif. İçinde başka malzeme olmayan bir nevi omlet gibi.

4 yumurta, 1 tatlı kaşığı tereyağ, 3-4 çorba kalığı su (süt de kullanabilirsiniz) biraz tuz, pul biber ve kuru nane.

Size tarif verirken seramik tava kullandım ama siz teflonda yapın daha rahat toplarsınız.

4 adet yumurtayı çukur bir kaseye kırın, biraz tuz ve 3-4 çorba kaşığı su ile iyice çırpın.

Çok az en fazla bir tatlı kaşığı kadar tereyağ koyduğunuz tavayı ocağa koyun ve çoook kısık ateşte erimesini sağlayın, yağ eriyince tavayı sağa sola döndürerek yağın tavanın her yanına bulaşmasını sağlayın.

Sonra çırpılmış yumurtaları tavaya boşaltın, ateş yine çok kısık olacak.

Biraz sonra tavanın kenarlarında hafifçe beyazlaşmaya başlayan yumurtayı bir plastik spatula ile tavanın ortasına doğru çekin. Bunu devamlı olarak yapın, yayılan yumurtayı sağdan soldan ortaya toplayın. Hepsinin toplanması bittiğinde yumurtaları tavadan bir tabağa kaydırın.

Üzerine pul biber ve kuru nane serperek servis yapın.

Name:  IMG_2878 (600 x 450).jpg
Views: 249
Size:  58.1 KB

Name:  IMG_2879 (600 x 450).jpg
Views: 241
Size:  51.2 KB

Name:  IMG_2880 (600 x 450).jpg
Views: 254
Size:  69.2 KB

Name:  IMG_2882 (600 x 450).jpg
Views: 260
Size:  66.0 KB

Name:  IMG_2883 (600 x 450).jpg
Views: 252
Size:  69.7 KB

pria, Ozlem A, oz26 ve 1 kişi beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 22:58   #135
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Name:  IMG_2884 (600 x 450).jpg
Views: 264
Size:  66.6 KB

Name:  IMG_2885 (600 x 450).jpg
Views: 230
Size:  65.9 KB

Name:  IMG_2887 (600 x 450).jpg
Views: 244
Size:  39.3 KB

pria, ahmeter, Ozlem A ve 3 kişi beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2020, 21:34   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2020
Her zaman denediğimiz ve güvendiğimiz bir tariftir. Denemek isteyenler buyursun:

Çılbır Tarifi

Malzemeler:

2-3 adet yumurta
1 yemek kaşığı sirke
Yoğurt
2 yemek kaşığı Tereyağı
Pulbiber

Yapılışı: Küçük bir tencere içerisine suyu alın, üzerine damak zevkinize göre tuz ve sirkeyi de ekleyerek kaynamaya bırakın. Kaynayan suyu kaşıkla karıştırın ve bir girdap olmasını sağlayın. Daha sonra yumurtaları teker teker kırarak 5 dakika kadar kaynatın. Bir kaşık yardımıyla pişen yumurtaları sudan alarak servis tabağına yerleştirin. Üzerine çırpılmış yoğurt ekleyelim. Sonrasında tereyağını tavada eritip pul biber ekleyin. Hazırladığınız biberli sosu yumurtaların üzerine gezdirin.
Deneyeceklere afiyet olsun

kekieres Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2020, 13:57   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2020
Yumurta dolması

Ben de farklı bir yumurta tarifi paylaşmak istedim:

YUMURTA DOLMASI

Name:  Çıtır Yumurta Dolması_FB.jpg
Views: 134
Size:  65.8 KB

Malzemeler:

10 dal maydanoz yaprağı (kıyılmış)
1 çorba kaşığı taze biberiye (kıyılmış)
6 adet yumurta
Yumurtaların üzerini geçecek kadar su (sıcak)
1 çay kaşığı tuz
½ çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kırmızı pul biber
Kızartmak için;
1 çay bardağı sıvı yağ
Bulamak için;
1 adet yumurta
4 çorba kaşığı ekmek kırıntısı
Üzeri için;
Maydanoz (kıyılmış)

Hazırlanışı:

Yumurtaları tencerede kaynayan suyun içine ekleyin. 10 dakika haşlayın. Yumurtalar haşlandıktan sonra bir kevgir yardımıyla yumurtaları soğuk suyun içine alın. Yumurtaların kabuklarını soyun.
Kabuklarını soyduğunuz yumurtaları ikiye bölün ve sarılarını bir tatlı kaşığı yardımıyla çıkarın. Yumurta beyazlarını kenarda bekletin. Yumurta sarılarını bir kase içine alın. Yumurta sarılarını çatalla iyice ezin.
Üzerine kıyılmış maydanoz, kıyılmış taze biberiye, tuz, karabiber, kırmızı pul biber ekleyin. İyice karıştırın. Devamında yumurta sarısıyla hazırlanan harcı yumurta beyazlarının içine doldurun. Kızartmak için tavaya sıvı yağ ekleyin. Yağı kızdırın.
Ardından bulamak için bir kasede yumurtayı çırpın. Diğer bir kaseye de ekmek kırıntılarını ekleyin. İçi doldurulmuş yumurtaları önce çırpılmış yumurtaya sonrasında ekmek kırıntısına bulayın. Kızgın yağda önlü arkalı kızartın. Kızaran yumurta dolmalarını yağlı kağıt serili tepsiye alın. (Fazla yağının süzülmesi için)
Kızarma işlemi bittikten sonra sunum yapacağınız tabağa alın. Üzerine kıyılmış maydanoz serpiştirerek sıcak sıcak servise sunun.
Not: Ekmek kırıntısı yerine galeta unu kullanabilirsiniz.
İçine maydanoz yerine dereotu, taze soğan gibi dilediğiniz yeşillikleri ekleyebilirsiniz.

Tarif videosu için:
https://www.tarifinisevdim.com/detay...dolmasi-tarifi

Sevgi Durul beğendi.
TarifiniSevdim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
yumurta, yumurta yemekleri.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024