agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2011, 08:03   #8401
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
ılık ortamda su da köklendirmeye çalıştığım menekşelerimin bazıları çürüdü,çürüyen yerlerini kestim toprağa diktim kimisini, kimisinide yeniden suya koydum serin yerde olanlar da yarım cm kadar kökler var. bu iş öğrenene kadar zormuş. Ama takıntı gibi birşey illa becereceğim neyse sizce iyi yapmış mıyım ?bu menekşe biraz ilginç, kökleri nemli olsun havası gündüz ılık gece serin olsun hafif güneşi görsün, hava biraz kuru olsun ama dediğim gibi kökü nemli olsun... ne ilginç istekleri var. bu çıkarımlar köklenenler üzerinden yaptım. onları mevsim şartlarında boş bir odada pencerenin önünde köklendirdim ve gece serin oluyordu ve yukarıda saydığım diğer şartlar vardı. sonuçta moralim biraz bozuldu ama yılmayacağım. ya olacak ya olacak

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 08:17   #8402
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klubnika Mesajı Göster
Arkadaşlar, sıvı gübre konusunda herkese uyarmak istiyorum!!!
Çok dikkatli olmalısınız. ''ÇİÇEK COŞTURAN'' gübre kesinlikle kullanmayınız. Ben problem yaşadım, karışımı çok hafif hazırladığım taktirde, Faruk Bey ve İlknur hanım aynı problemlerle karşılaşmışlar. İçinde olan bileşiklere karşı menekşeler olumsuz tepki gösteriliyor, ''bitki zehirlenmesi'' adlandırabiliriz.

Daha evvel ''Vilmorin'' kullandım ve çok memnun idim. Toprak değiştirdikten sonra 2-3 ay hiç gübre kullanmayın! Sonra talimata göre 2-3 kez daha hafif karışım olarak. Örnek 1 kapak 1L suya, siz 3L suya karıştırın.
Sayğılarımla, ''klubnika''
uyarınızı okudum ve çok şaşırdım , çok teşekkürler. ben de birkaç seferdir çiçek coşturan veriyordum tüm çiçekli bitkiler için olanından bundan sonra vermeyeyim bari. şimdiye kadar bir sorun olmamıştı ama olsun riske girmemek lazım. zaten topu topu ikicik menekşem var tekrar teşekkürler.

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 13:45   #8403
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
Sıvı gübre konusunda klubnika'yla aynı fikirdeyim. Ben de bazı menekşelerimde aynı sorunu yasadım.
Kendi mesajımı biraz açmak istiyorum. Gübre konusunda aynı fikirdeyim derken, aşırı ve yanlış kullanımın menekşeleri kötü yönde etkilediğini söylemek isterim.

Arkadaşlarımdan gelen bazı menekşelerin orta yapraklarında sertleşme, büyüyememe ve renk açılması oluştu. Bu menekşelerin de bana gelmeden önce yoğun sıvı gübreye maruz kaldıklarını biliyorum.

Bu sorunu, hazır alınan menekşelerde de yaşamıştım ve hep hastalık olabileceğini düşünmüştüm. Fakat orta yaprakları alıp dinlenmeye bıraktığımda, düzeldiklerini gördüğüm zaman hasta olmadıklarına karar verdim.

Gübre dozuna gelince, yaklaşık Eylül ayından beri mor şişeyi, 1 litreye 1/4 ölçek hazırlayıp kullandım. Bir kere gübreli su, bir kere de sade su olarak sulamaya devam ettim. Arada da mavi şişeyi kullandım. Onun element değerleri eşit olduğundan, kök, yaprak ve çiçek gelişimine de orantılı etki gösterdiğini düşünüyorum. Tabii bu benim deneyimim. Doğru ya da yanlış tartışılır.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 14:35   #8404
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Menekşeler

King Ransom (Sorano)
Starter , bu ilk çiçek

Eklenen Resimler

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 14:51   #8405
/

Menekşeler

Bu da King Ransom'un inette alınan fotoğraf

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2011, 15:13   #8406
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Alıntı:
Arkadaşlar, sıvı gübre konusunda herkese uyarmak istiyorum!!!
Çok dikkatli olmalısınız. ''ÇİÇEK COŞTURAN'' gübre kesinlikle kullanmayınız. Ben problem yaşadım, karışımı çok hafif hazırladığım taktirde, Faruk Bey ve İlknur hanım aynı problemlerle karşılaşmışlar. İçinde olan bileşiklere karşı menekşeler olumsuz tepki gösteriliyor, ''bitki zehirlenmesi'' adlandırabiliriz.

Daha evvel ''Vilmorin'' kullandım ve çok memnun idim. Toprak değiştirdikten sonra 2-3 ay hiç gübre kullanmayın! Sonra talimata göre 2-3 kez daha hafif karışım olarak. Örnek 1 kapak 1L suya, siz 3L suya karıştırın.
Sayğılarımla, ''klubnika''
Merhabalar;

Menekşe konusunda yaptıklarını büyük bir hayranlıkla takip ettiğim sevgili klubnika’ nın bahsetmiş olduğu gübre türü Botanika’nın yeşil renkli şişeli çiçek coşturanı. Sanırım bu noktada bir yanlış anlaşılma oldu.

Ben uzun süre yeşil şişeyi 1 litre suya 6 ml olarak yavru menekşelerimde üstten, birkaç erişkin ve çiçeksiz menekşemde fitil tanklarında periyodik olarak iki sulamada bir kullandım. Zamanla menekşelerimin merkezlerindeki yapraklar sıkışmaya başladı. Çoğu erişkin diğer menekşelerimde bu oranı kullanmadığım için herhangi bir değişiklik olmadı. Ben de sevgili klubnika’ya paralel olarak yeşil şişede ki oranların menekşelere uygun olmadığı kanaatindeyim.

Sevgili katmer gibi ben de aynı zamanda geçen yazdan beri çoğu erişkin menekşemde periyodik olarak iki sulamada bir mor şişede ki 1 kapak sıvı gübreyi, 4 litre dinlendirilmiş suya karıştırıp üstten sulama tarzında kullandım. Menekşelerimde herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Mor renkli şişenin menekşelere uygunluğu konusunda sevgili katmer’e katılıyorum.

Toprak karışımı konusunda şunu belirtmeliyim ki ülkelere göre yetiştiricilerin kullandığı ölçü miktarı farklılık göstermekte. Menekşe konusunda yöntemlerini benimsediğim, işimden arta kalan zamanlarda yaklaşık bir yıldır takip ettiğim ve olabildiğince uzun süredir arama motorunda Türkçe’ye çevirip okuduğum www.fialki.ru sitesinde ki Rus koleksiyonerler toprak karışımı olarak 3 ölçü cocopeat ya da torf + 1 ölçü perlit + yarım ölçü vermikulit karışımını önermekteler. Vermikuliti menekşelerinde kullanmayıp ya da çok az kullanıp perlitle karışımlarını hazırlamaktalar…

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 16:18   #8407
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Merhabalar;

Menekşe konusunda yaptıklarını büyük bir hayranlıkla takip ettiğim sevgili klubnika’ nın bahsetmiş olduğu gübre türü Botanika’nın yeşil renkli şişeli çiçek coşturanı. Sanırım bu noktada bir yanlış anlaşılma oldu.
Yeşil şişe,yazıldığı gibi oldukca yüksek oranda azot içerir ve formülasyonunda amonyumlu ( Üre ) ve nitratlı azot bileşenleri yer almaktadır.

Üre, daha önce de yazdığım gibi menekşede kullandığımız gübrelerin formülasyonunda yer almamalıdır.

Üre, en ucuz azot bileşeni olduğu için granül ya da sıvı gübrelerin formüllerinde fazla miktarda kullanılıyor. Lütfen, gübremizdeki azotlu bileşenlerin içeriğine dikkat edelim.

Mor şişede sadece nitrat azotu yer alıyor ve menekşeler için uygun olan formülasyon. Tüm menekşelerimde mor şişeyi, yavrularda ise seyreltik olarak 1-2 kere mavi şişeyi kullanıyorum ve sorun yaşamadım.

Düzenleyen maki01 : 20-04-2011 saat 19:21
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 16:41   #8408
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Gübre konusunda farklı düşünebiliriz ancak klubnika, özellikle hibrit menekşeleri yetiştirme konusunda hepimiz için çok önemli bir bilgi kaynağı olmuştur. Bildiği herşeyi, esirgemeden bizlerle paylaşmış ve bu güzel menekşelere kavuşmamızı sağlamıştır. İyi ki varsın sevgili klubnika ve bizimlesin...

Sevgili klubnika'nın kataloğundan GODDESS yoğun çiçekleriyle gerçekten muhteşem bir menekşe.

Tür sayımın bu kadar kısa sürede hızla çoğalacağını tahmin etmediğim için etiketleme yapmamıştım. Meyveli yoğurt kabına diktiğim yavrunun ana yaprağını da etiketlememişim. İlk çiçeğiyle ne olduğunu anlayabildim. Goddess'mış

Sevgili klubnika'nın torunlarından biri ve belki de çiçek açan ilk torunu Küçük saksı, küçük saksı diye ısrar etmesinin sonuçlarını bugünlerde bol bol görebiliyorum

Name:  IMG_4437.JPG
Views: 2293
Size:  50.1 KB

Name:  IMG_4438.jpg
Views: 1966
Size:  40.0 KB

Düzenleyen maki01 : 20-04-2011 saat 19:23
Eski 20-04-2011, 16:53   #8409
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Asya_Lotus'un hediye ettiği yavrulardan biri daha çiçek verdi. Çok çok güzel ve zarif bir menekşe. Çok uçuk lila, beyaz gibi neredeyse

Name:  IMG_4434.JPG
Views: 2452
Size:  65.3 KB

Ve ilk minyatür afrika menekşem sonunda açtı. Küçük bir kahve fincanına sığacak bir kapta

Name:  IMG_4435.jpg
Views: 2044
Size:  29.0 KB

Eski 20-04-2011, 17:37   #8410
Ağaçsever

01menekse's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2011
menekşelerim

Merhaba arkadaşlar menekşelerimin son halleri . Sizce nasıl olmuşlar ? Çiçekleri tamamen yapraklarını saklamış vaziyette .

Eklenen Resimler

Düzenleyen 01menekse : 20-04-2011 saat 17:38 Neden: ekleme yaptım
01menekse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 19:23   #8411
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
maki01 , klubnika menekşeleriniz şahane imrenmedim desem yalan olur.
Nasıl güzel menekşelr öyle ,ellerinize sağlık.Benim menekşeme ,sizinkilerin yanında menekşe denmez ama ne yapalım ...

Eklenen Resimler

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 23:10   #8412
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Merhabalar;

Geçen yıl sevgili vahip dede’nin hediye ettiği yapraklardan fazlasıyla ürettiğim ve “Afrika menekşesi yetiştirme yarışması” adı altında yavru dalında aday olduğum menekşelerimden birinin yeni hali. Sürekli çiçek açan, çiçek büyüklüğü orta (4-5cm) olan normal büyüklük de bir çeşit. Çok çiçen açan, yarı katmerli bir menekşe...

Eklenen Resimler

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 00:11   #8413
/

Maşallah, arkadaşım Faruk , ellerine sağlık, çok güzeller. Sen de olanları çok merak ediyorum. Bol bol fotoğraf bekliyorum, çiçek sız halde de olabilir.

Bitki 'zehirlenmesi' adlandıran - aşırı veya eksik besin, yanlış bakım veya hastalıklardan kaynaklanan bitki dokusu çürümesi veya kuruması -'nekroz', veya bütün bitki kaybı. Aslında çok geniş ve kapsamlı bir konu.
Benim durumdaki hangi madde veya maddeler etkili olduğu bilmiyorum.
Başına gelen olayın sonucuna dayanarak yazıyorum zaten.
Ben bütün gübreleri kestim, şimdilik sulamayı sadece su ile yapıyorum ve gözle görülen değişmeler var. 'Çiçek coşturan' yeşil şişedeki N-Azot üreden elde ettikleri kaynaklı olabilir.
Gene de dikkatli olun, sadece uyarmak istedim!
Dilara Abla senden de bu soru olacak, sulama hangi yöntemle yapıyorsunuz?
Fitilli sulamada toprak 'tuzlaması' daha çabuk gerçekleşiyor!!! Bu da bir neden olabilir?!
Fotoğrafları ekliyorum:
1. Büyüme noktası etkelenmiş bir çiçek;
2. Bu olayı daha hafif atlatan ve sadece yapraklarda hafif kuruma ve yanık çizgileri olan bir 'starter'.

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2011, 00:22   #8414
/

Gene de sulama su ile yapıyorum derken! Bu olaydan sonra çiçeklerin toprakları değiştirdim, yeni toprak olduğu için şimdilik sadece su ile suluyorum. Sonra mutlaka gübre kullanırım.

Eski 21-04-2011, 07:15   #8415
Ağaç Dostu

menekşegül's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2010
Galeri: 1
Sevgili Klubnika aynı sorun benim menekşelerimde de var, bir tanesi aynı sizin büyüme noktası kötüleşen çiçek gibi.. ben malesef toprak değişimi yapamadım. Çünkü sürekli üzeri çiçekli hem de öyle bir yoğun çiçek açıyor ki hiçbir problemi yok gibi. yeni çıkan yapraklar çıkar çıkmaz kenarlarından kurumaya başlıyor sonra ben onları koparıyorum. Şu an sadece 3 tane yaprağı var. Ben de aşırı gübreden şüphelendim gübreyi kestim. Fitilli sulanıyor,yine de bir değişme yok.

menekşegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 09:03   #8416
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mihrican Mesajı Göster
Sevgili Klubnika aynı sorun benim menekşelerimde de var, bir tanesi aynı sizin büyüme noktası kötüleşen çiçek gibi.. ben malesef toprak değişimi yapamadım. Çünkü sürekli üzeri çiçekli hem de öyle bir yoğun çiçek açıyor ki hiçbir problemi yok gibi. yeni çıkan yapraklar çıkar çıkmaz kenarlarından kurumaya başlıyor sonra ben onları koparıyorum. Şu an sadece 3 tane yaprağı var. Ben de aşırı gübreden şüphelendim gübreyi kestim. Fitilli sulanıyor,yine de bir değişme yok.
Bu halde fitilli sulamayı kesin, menekşedeki toprağı biraz kurutun, fitilli sulamadan dolayı sürekli nemli. Tam kuru olmasın, taş gibi, böyle yeni kurumaya başlamış gibi olsun. Sonra kaynatılmış ve soğutmuş içme su ile üstten yavaş yavaş bitkinin etrafta dökerek sulayınız, 1L yakın suyu dökmesi gerekir. Alttan çıkan suyu dökmeyin, başka bitkilere, menekşelere değil, kullanabilirsiniz. Yani tabakta suyu bırakmayın. Sularken zaten tabaktaki su varsa bile 20-30 dakika sonra boşaltın ve tabak kuru kalsın bir sonraki sulamaya kadar. Bu işi çok yavaş yapın, toprağın iyice sulanması gerekiyor, bu arada toprakta bulunan bir kısmı tuzdan arandırmış oluyor. Sonra normal sulamayı davam edersiniz, aralık ne ise 5-6 gün mü? Umarım iyi gelir.

Arkadaşlar, tekrar ve tekrar söylüyorum, fitilli sulamada çok dikkatli ve bilinçli davranması gerekir. Ben fitilli sulamayı sevmiyorum!!! Ama mecburum, menekşeler 550-600 Ad. olunca sulamak hakikaten zor. Ve gene de arada sırada fitilden çıkartıp normal sulama yapıyorum, bütün gün alıyor ama yapacak bir şey yok. Menekşeler az sayı olan arkadaşlar bu yöntemi kullanmayın. En güzel aslında normal alttan veya üstten sulama.

Bir sonraki mesajda size arkadaşımın menekşeleri gösteririm!!!

Eski 21-04-2011, 09:47   #8417
Ağaç Dostu

menekşegül's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2010
Galeri: 1
Teşekkürler sevgili Klubnika önerinizi akşam eve gidince uygulayacağım. Aslında fitilli sulamayı ben de istemiyorum ama hem çalışıyorum hem de 1.5 yaşında oğlum var menekşelerimi sulamaya pek vaktim olmuyor. menekşeden de vazgeçemiyorum. bu siteye üye olduğumdan beri çiçek sevdam daha da arttı.4 saksı ile başladım şimdi 30 civarında menekşem var yavrular hariç..

menekşegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 09:59   #8418
Ağaçsever

yedikaranfil's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2010
Sevgili Klubnika; Yazılarınızı buradan takip ediyorum. uyguladığınız yöntemlerden feyz alarak bende menekşelerimi sağlıklı bir şekilde büyütüyorum. Bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Saygılar.

yedikaranfil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 12:23   #8419
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Dilara Abla senden de bu soru olacak, sulama hangi yöntemle yapıyorsunuz?
Fitilli sulamada toprak 'tuzlaması' daha çabuk gerçekleşiyor!!! Bu da bir neden olabilir?!
Açıklaman ve fotoğraflar için teşekkür ediyorum sevgili klubnika.

Yetişkin büyük boy sayılı menekşemin dışında fitilli sulama yani subirrigasyon yöntemini kullanıyorum.

Senin de söylediğin gibi fitilli yöntemin saksı harcı ağırlıklı olarak inorganik malzemelerden, yani perlit ve vermikulitten oluşmuyorsa, toftdaki aşırı tuzlanma ya bitkinin köklerini yakıyor ya da bitkinin doğru beslenmesine engel oluyor.

Bu nedenle toprağını henüz değiştirmediğim ve fitil uygulamadığım bir kaç saksı dışında %40 torf ( Spagnum torfu kullanıyorum) , %40 perlit ve %20 vermikulitten oluşan karışımı kullanıyorum.

Fotoğraflarındaki tablonun genel olarak 3 ayrı nedenden kaynaklanabileceğini biliyoruz.

1. Aşırı ışık
2. Aşırı ve yanlış gübre ( Üre )
3. Mite dediğimiz zararlılar

Senin tablo büyük olasılıkla yanlış gübre kullanımından (üre içeren) kaynaklanmış gibi duruyor.

Bu maddelere eklenmesi gereken önemli dördüncü madde ise benzer belirtilerle ortaya çıkan kalsiyum eksikliği.

Doctor Optimara bu konuda detaylı açıklama yapmış. Zamanım olmadığı için şu an çeviri yapamıyorum.

Kalsiyum eksikliği üzerinde durma nedenim, kompoze gübrelerin formülünde yer almaması ve bitkiye dışardan tek başına uygulanmasının zorunluluğundan kaynaklanıyor. Genellikle kalsiyum takviyesini yapamıyoruz. Linkle verdiğim bilgiyi öğrenince, kalsiyumu son bir kaç aydır dikkatli bir şekilde kullanmaya başladım.

Eski 21-04-2011, 14:06   #8420
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Benim gübreleme konusunda dikkat ettiğim kriterler ,
1- Toprak kuru iken gübreleme yapılmamalı; en az iki saat önce toprak ıslatılmış olmalıdır.
2-En iyi gelişmeyi sağlamak için saksı harcına 6–8 gram kompoze gübre vermek yeterlidir. Afrika menekşeleri fazla gübreyi sevmez.
3-Gübrenin yapraklara değmemesine dikkat edilmelidir.
4- Bitki dinlenme döneminde ve oda sıcaklığı 18°C' nin altında iken gübreleme yapmak sakıncalıdır.
5- Gübrelemede önce yaprak gelişimi için kuvvetli nitrat kapsayan bir gübre, daha sonra çiçeklenme için bol fosfor kapsayan bir gübre uygulamalıdır.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 14:33   #8421
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Menekşelerimden bazıları

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 17:15   #8422
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Kalsiyum eksikliği üzerinde durma nedenim, kompoze gübrelerin formülünde yer almaması ve bitkiye dışardan tek başına uygulanmasının zorunluluğundan kaynaklanıyor. Genellikle kalsiyum takviyesini yapamıyoruz. Linkle verdiğim bilgiyi öğrenince, kalsiyumu son bir kaç aydır dikkatli bir şekilde kullanmaya başladım.
Dilara Abla, hepsi doğru, tartışılmaz. Yalnız kalsiyum üzerinde ben durmuyorum, çünkü kalsiyum takviyesi yapmadım, sadece gübre vermiyorum (şimdilik) ve yeni çıkan yapraklar gayet sağlıklı ve sorunsuz.
Bu konu ilgili sadece üre değil de gübre içinde olan Bor, Demir, Çinko, Mangan, Molibden de aynı problemlere yol açabilir. Bunun ilgili kapsamlı ve resimli bir açıklama olacak, ama şimdi değil

Kalsiyum takviyesi belli bir miktarda 'zehirlenmeye' yol açmaz, rahatlıkla takviye yapın. Kalsiyum takviyesi yaparken de kesinlikle sulama olarak değil de yapraktan takviye yapılır ''püskürtmeyle'', bunu da açıklarsanız iyi olur.
Saygılarımla, Natalya.

Eski 21-04-2011, 23:55   #8423
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Natalya,

Kalsiyum konusunda yorum yapmamıştım. Ziraii konuda egitimim yok ve yanlış bilgi vermek istemedim.

Emin olmadığım konularda yüksek ziraat mühensidi olan yeğenime danışıyorum. O kalsiyumu getirdiğinde topraktan uygulamamı söylemişti ama yanlış hatırlıyor olabilirim diye bir daha sordum.

Kalsiyum, topraktan ya da yapraktan verilebilirmiş. Ben, topraktan yani kökten veriyorum.

Eski 22-04-2011, 16:33   #8424
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Bunlarda benden.

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2011, 16:34   #8425
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Devamı..

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2011, 16:36   #8426
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Devamı...

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2011, 11:53   #8427
Yeni Üye

menekşekolik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Sevgili menekşeseverler.Yavru menekşelerimin ortasından çıkan yeni yapraklarında çürümeler ve sararmalar oldu.Ayrıca çok yavaş gelişiyorlar.Sebebi ne olabilir? Lütfen beni bu konuda aydınlatırmısınız?

menekşekolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 12:21   #8428
Ağaçsever

sofistike's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Merhabalar hoş geldiniz bende Sivaslı'yım. Forumda Afrika Menekşesi Hastalıkları başlığında sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.
Aynı sorun bende de oldu. Gübreli veya normal suyu verirken göbek kısmına değdirdiğimiz için ya da fazla su verdiğimizden bu problem ortaya çıkıyor.

Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları
Bu adresten bakabilirsiniz.

sofistike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 16:51   #8429
Yeni Üye

menekşekolik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Hoşbulduk sevgili Sofistike. Hemşehri olduğumuza çok mutlu oldum. Senin menekşelerinde de aynı sorun olmuş. Sonra düzeldiler mi? Görüşmek üzere hoşçakal

menekşekolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 18:12   #8430
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşekolik Mesajı Göster
Sevgili menekşeseverler.Yavru menekşelerimin ortasından çıkan yeni yapraklarında çürümeler ve sararmalar oldu.Ayrıca çok yavaş gelişiyorlar.Sebebi ne olabilir? Lütfen beni bu konuda aydınlatırmısınız?
Arkadaşım fotoğrafını yüklerseniz daha iyi olur...

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024