agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2012, 02:00   #10741
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayende ben de eski mesajlarımı bir daha okumuş oldum sevgili güldeste-.

2009 sonlarında yazmışsın bu mesajı. Ben de ilk yavrularımı yetiştirmenin telaşı ve sevincini yaşıyormuşum.

Tarih: 12.12.2009

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster

ve kördüğüm olan yavru tabağım,

Nasıl ayıracağım ben bunları?
O günlerden bu güne gerçekten çok yol almışız, bilgi ve deneyim biriktirmişiz

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 13:31   #10742
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Yapraktan menekse yetistirenlere bir sorum var. Chimera menekseleri yaprakten cogalttigimizda, yeni menekse ne renk aciyor acaba?

SmartTab10 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 16:14   #10743
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
saintpaulia

Yazın aldığım önlemler
Yaz aylarında sıçaklık 25 geçinçe kök çürümeleri başlıyor
Yazın menekşelerde çiçeklenme olmasın yazı geçirelim zafer
onun için yosuna yaptığım ve ayrılabileçek hale gelmiş durumda olanları
bile kendi haline bırakıp havaların 20 -25 dereceye gelmesini bekliyorum
Menekşe yetiştirmek istiyenler yosun şart
Resimlerde kök çürümesi başlangıç durumda olanlardan yaprakları alıp yosuna daldırıyorum sonuç super
Yosun elinizde bir çizik ve buna benzer bir durum varsa yakıyor yoksa bir tehlikeli durum yok ben elimle kullanıyorum
Yazın gelişmiş bitkiye su kontrollü verileçek en dış yapraklarda yumuşama hissedildiği zaman toprağın kuruması bekleneçek
Bu günlük bu kadar iyi günler not -- toprak aşırı ıslak kötü ... toprak kuru ümit var

Eklenen Resimler

Düzenleyen ahmeter : 24-07-2012 saat 16:18 Neden: ek
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 14:20   #10744
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Her yer aşırı sıcak, Adana beter sıcak

Bu günlerde çiçek veren menekşelerimin çiçekleri ya küçük ya da türünden farklı özellikler gösterebiliyor. Yarı katmerli ya da katmersiz menekşeler katmerli çiçek verirken, katmerlilerin kat sayısı ve çiçeği küçülüyor.

LE-Zelenaja Roza türünün normal görünümü :

Sıcaklar nedeniyle uğradığı mutasyon :

Name:  IMG_1113.JPG
Views: 1949
Size:  53.0 KB

Morskoj Volk 7 cm çapında iri çiçekleri ile ünlüdür, bügünlerde açan çiçeği ise en fazla 3 cm.

Name:  IMG_1111.JPG
Views: 1910
Size:  64.4 KB

Minyatürlerde fazla değişiklik olmadı

Rob's Kitten Caboodle
Name:  IMG_1112.JPG
Views: 1846
Size:  48.4 KB

Çiçekli menekşem yok denecek kadar az. Gübreyi çok seyrek ve seyreltik veriyorum.

Name:  IMG_1114.jpg
Views: 2146
Size:  53.5 KB

Eski 25-07-2012, 15:42   #10745
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
şişeler
Şişeye nasıl diktin el sığmaz zor olmadımı bende deniycem

sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 21:24   #10746
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

6 ay evvel bir tek yaprağı içine attım

Eski 25-07-2012, 21:34   #10747
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

kök çürümesi

Bu sene biraz ilgileniyorum geçen kış çok güzel açmışlardı
Benim yeni gözlemlerim
çürüme gereksiz büyük saksı oldumu daha fazla oluyor
Hindistan cevizi torfunda hiç olmadı
Toprak karışımını ben yapmadım dışardan aldığım sade torfa dikilen saksılarda oldu
Bu gün bunları tesbit ettim

Eski 26-07-2012, 01:33   #10748
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kök çürümesi malesef hindistan cevizi torfunda yani cocopeat'de de oluyor sevgili ahmeter.

Bu sıcak yaz aylarını neredeyse kayıpsız atlatıyorum. Bunda en önemli etken saksıların yani saksı yerine kullandığım pet pardakların hacimlerinin küçük olması, yaklaşık 0.2 litre.

Büyük saksıda kökler saksıyı yeterince dolduramadığı için sulama yaptığımızda nem ile daha uzun süre temas etmek zorunda kalıyor ve mantarın gelişmesi için uygun ortam sağlanmış oluyor.

Kök çürümesini önlemenin diğer bir yoluda toprak karışımımızdaki inorganik madde miktarını yani perlit ve vermikulit miktarını arttırmak.

Kullandığım toprak karışımı

Name:  IMG_1121.jpg
Views: 1810
Size:  63.4 KB

Eski 26-07-2012, 07:33   #10749
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
ben çiçek yetiştirme konusunda acemiyim biraz. hazır aldığım torfu kullaıyorum. akşam menekşelri sularken baktım toprakla saksı arası bir kaç cm aralanmış. toprak saksının şeklini almış çiçeği çekince saksıdan çıkıyor bir kalıp halinde. sulasamda şekli değişmiyor. gerçi çiçeklerin pek sıkıntısı yok gibi ama bende sizin karışımdan hazırlayıp topraklarını değiştirsem mi?

glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 08:33   #10750
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Kollandığımız karışımlar bir süre sonra özelliğini yitirip su tutma kapasitesini kaybediyor. Bilhassa torf çok çabuk bozuluyor.Yılda bir bahar aylarında toprağını değiştirmemiz bitkimizin sağlığı açısından çok önemli. Yukarıda Maki01 in tarifindeki toprak karışımımında inorganik madde miktarını yani perlit ve vermikulit karışımını arttırarak kullanmalıyız.
Toprak değiştirmek için havaların serinlemesini bekleyin ama şu an yapabileceğiniz ( toprakla saksı arasındaki ) yanlarda oluşan boşlukları toprağı ufalayıp hafif sıkıştırarak yeni toprak ilave etmek geçici çözüm sağlar. Sonbaharda da toprak değişimini yaparsınız. Kolay gelsin.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 09:01   #10751
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
cevabınız için teşekkür ederim sayın menekşecibaba dediğiniz gibi yapıp toprak değiştirmek için havaların serinlemesini bekleyeceğim. topraklarını mayıs ayı gibi değiştirmiştim ama çok çabuk özeliklerini yitirmişler.

glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 11:40   #10752
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blaze ash Mesajı Göster
Kökü çürüyen menekşemi; çürüklerini temizledikten sona suya koymuştum. Kökleri bu hale geldi. Sizce toprağa dikmeli miyim?

Eklenti 319402

Eklenti 319403
Arkadaşlar bu menekşemi toprağa diktim. Bu gün 3. gün. Köklerinin etrafına sadece toprak döktüm. Sıkıştırmadım yani. Ama yaprakları soldu. Fideler toprağa dikilince solar sonra canlanır. Menekşe de mi öyle oluyor. Cahilliğimi mazur görün. Sudan toprağa hiç geçirmedim de.

Düzenleyen blaze ash : 26-07-2012 saat 11:40 Neden: yazım hatası
Eski 26-07-2012, 14:27   #10753
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Solmaması lazım sevgili blaze ash.

Benim yeni ayırdığım bir yavruda yapraklarını saldı. Önce anlayamadım, toprağa dokundum, ıslaktı. Fitil yerleştirip , üsten de sulamıştım, fazla kaçırmışım. Hemen kağıt havlu üzerine koyup fazla suyun dışarı akmasını sağladım. Küçücük bir saksıdan bu kadar çok su çıkar mı , inanamadım. 3-4 kere havluyu değiştirmek zorunda kaldım. Yavru küçük, kökleri temizleyip yeniden köklendiremem.

Her ikimizin yavrularına bol şans diliyorum...

blaze ash beğendi.
Eski 26-07-2012, 23:04   #10754
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Sayın maki01;

Suda iken dipdiri idi ama şu anda solup aşağı kıvrıldılar. Fitil uyguladım. Üstten suladım. Fazlalığı emsin diye havlu peçetenin üstünde beklettim. Sonra da su dolu bardağa koydum. Bakalım ne olacak. Acaba kökleri küçükmüydü toprağa geçirmek için.

Bu aralar sulama yaşadığım menekşe kayıpların nedeni acaba kullandığım toprak mı diye düşünmeye başladım. Ama bazı yavrularım ve yetişkinler sağlam bazıları çürüdü. Anlamadım gitti. Hazır menekşe toprağına perlit ve vermikülit ekleyerek dikiyorum. Bundan sonra yavruları ayırırken yeni toprak alacağım. Bir de öyle deniycem bakalım.

maki01 beğendi.
Eski 27-07-2012, 00:09   #10755
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili blaze ash,

Fitil uygulamada deneyimli değilsen bir süre daha yavru ayırırken fitil düzeneğini yerleştir ama kullanma. Bir süre alttan kontrollü sulama yapıp kökler geliştikten sonra fitilli sulamaya geçebilirsin.

Aynı şekilde bakım yaptığımız halde haklısın, bazıları sağlıklı iken diğerleri hastalanabiliyor. Yaprak ve köklerin gelişkinliği tüketilen sıvı miktarını etkiliyor. Gelişkin yaprak ya da köklere sahip menekşe suyu bünyesine kısa sürede alabildiği için çürümezken daha az gelişmiş bir menekşe kök çürümesi yaşabiliyor.

Çok sayıda menekeşem fitilli sulamada. Aynı sürede bir kısmı suyu tamamen tüketirken diğerlerinin su haznesinde hala su ya da besin eriyiği kalıyor. Arada tembellik edip suyu tamamen tüketmesini beklemediğim menekşelerde problem yaşayabiliyorum.

Doğru olan arada su haznesine1-2 gün su koymayıp toprağın biraz kurumasını bekleyerek , bitkinin suya ulaşabilmek için köklerini uzatmasına yani kökleri geliştirmesine fırsat vermek .

Eski 29-07-2012, 11:40   #10756
Ağaç Dostu

Ayşe Derin's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Merhaba arkadaşlar,
çok acemice gelebilir ama, toprak karışımında yaprak çürüntüsü olması gerektiğini okumuştum, bunu evdeki çiçeklerin kopmuş, budanmış yapraklarından elde etmemiz mümkün mü acaba?

Ayşe Derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 17:57   #10757
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
menekşem ;

'' Bana göre '' dev menekşe yaprağım ilk yavrularını vermeye başladı ve çok uzun bir zamanda almadı. Sanırım bir aydan kısa sürede ilk yavrularını verdi.

Şimdi sorunum şudurki ben bu yaprağın arkasındaki yavruları ayırmadan anne yaprak ölür mü? Yaprağın arkasındaki yavrular daha çok küçük..

Eklenen Resimler

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 21:20   #10758
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili bozo.0606,

Yavru veren her anne yaprak ölmüyor, Bazen aynı anne yaprağı keserek yeniden dikim bile yapabiliyoruz.

Sizin yavrularınız çok küçük. Normal koşullarda anne yaprağın yavruları beslemeye devam etmesi gerekiyor.

Eski 29-07-2012, 22:16   #10759
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Sayın Maki01;

Esasında kökden gelenler için değilde yaprakdaki çatlakdan çıkanlar için endişeliyim Pek güzeller, öldürürsem kıyamam. Karar veremedim şu an. Zamanla gelişimlerini paylaşıp sizlerden yardım istemeye devam edeceğim. Çünkü kendim karar veremiyorum.

Yaprakdan çıkan yavruların ( sanırım iki yavru var ) en büyük yaprağı gömlek düğmesi kadar.

maki01 beğendi.
bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 00:19   #10760
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Benim böyle olan bir menekşem vardı. Hem yaprak arkasından hem de normal yavru verdi. İlk önce ne yapacağımı bilemedim ve sitedeki arkadaşların tavsiyesi ile bekledim. Bir süre sonra köklerini toprağa uzatmaya başladılar. Bende o zaman ayırdım. Şu anda gayet sağlıklı ve büyüdü.

Geçenlerde ise sizinkinden çok daha küçükken kopardım yavruyu. Başka bir menekşenin saksısına toprağın üzerine düz bir şekilde bıraktım. Bir hafta takip ettim. Solmadılar. ölmediler. Şimdi ise yeni ortamına alıştı ve yaprak çıkarmaya çalışıyor. Umarım sağlıkla büyür.

Name:  fotoğraf (65).jpg
Views: 1792
Size:  41.5 KB

Name:  fotoğraf (64).jpg
Views: 1814
Size:  69.8 KB

Eski 30-07-2012, 12:19   #10761
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Merhaba,

Ben kafama takılan bir şeyi sormak istiyorum.Benim koyu pembe beyaz ebruli menekşem tek renk koyu pembeye döndü ve ebruli deseni kayboldu.
Bunun sebebi ne olabilir?

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 14:13   #10762
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2012
Merhaba;

Dün baya kötü şeyler yaptım, bakalım sonu ne olacak. )

Kış aylarında siteyi takip etmeye başladım, annelerimizin meşhur menekşe sohbetleri, çalma yaprağın kesin tutuyor olması hikayeleri arasında,buradan da baya bir bilgi sahibi oldum. Elimde bulunan 3 adet market menekşesinden şuanda baya bir ileri seviyeye ulaştım. Menekşecibabanın kendi sayfası da dahil olmak üzere değişik üretim konularını okudum inceledim denedim anlayamadığım bölümleri sağ olsun RUS cam sayesinde video ları izleyerek baya bir ileri seviyeye taşıdım. Yapraktan çoğaltmada sınır tanımıyor artık her yapraktan kesin kez üretim yapa biliyorum. Artık en son noktada şuanda tohumlamayı başardım, tohumlarım kuruma sürecinde heralde onlardan da güzel menekşeler ürete bileceğim. Bunca uğraşlarıma rağmen en başta da belirttiğim gibi dün bir yanlışlık yaptım ve seranın içindeki ufaklıkları alıp kaplara diktim akşam dehşet bel ağrım vardı bir günde bu kadar iş sakın yapmayın )) Bu kadar anlattım ama bir tane bile resim koymadım doğru hele bana az zaman verin daha burayı yeni yeni kullanmayı öğrenicem. Herkese sevgi ve saygılar...

serdartemelli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 14:26   #10763
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2012
Ben herkese mutlaka bir seraları olmasını tavsiye ediyorum şu plastik ayakkabılıklar var ya onlardan çok derin ve çok sığ olmamak kaydı ile orta boy olanlardan mutlaka bir tane edinin, içerisine şu toprak bu toprak demiyorum marketlerde pazarda satılan 1,50 tl lik topraklar dahi oluyor.Sera kabınızın dibine 3 cm kadar dökün yapraklarınızı çok uzun tutmamak kaydı ile bu toprağa daldırın kapağını kapatın atın bir kenarda dursun kesin kez yavrulamış olarak çıkacaklar ordan ))
Ama bu arada ben sera kabımı full dolduruyorum,ondan dolayıda seraya kesinlikle su dökmüyorum bitkiler kendi solunumları ile kendi su buharlarını üretiyorlar böylece içerisi kısa bir süre sonra damlama sulama sistemiyle nemleniyor. Koca kabın içine 3 ,4 adet yaprak koyarsanız elbet sulama sıkıntısı olacaktır bu konuyu dikkate alın. Oksijenlerini de düşünmeyin kapağı kapatın atın bir kenara unutun gitsin 1 ay sonra göreceksiniz ki hem bol köklü hemde yavrulamış olacaklar.

serdartemelli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 09:28   #10764
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
İzmir'in sıcağında, 1 ay hiç sulanmadan yaşayan ve hiç kayıp vermeyen menekşelerimi, dayanıklı ev bitkileri şampiyonu olarak ilan ediyorum

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 14:13   #10765
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Galeri: 1
benim menekşelerimin de son hali böyle,artık çiçekleri yok ama yine de bu sıcakta dimdik ayakta kaldıklarına dua ediyorum
Name:  005.jpg
Views: 2030
Size:  43.1 KB

Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 15:17   #10766
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

İyi günler
Bu gün Ahmeter bahçeye serada olan menekşe resimlerini koydum
Bu menekşeleri orkideye püskürtme sıvi gübre verirken menekşelerin yapraklarına da veriyorum daha doğrusu menekşeleri sulamıyorum
2 aydır bu şekilde bir zayiat yok
Yazdım gene yazıyorum yosunda çillenen yaprakları hindistan cevizi torfuna ekiyorum durum gayet iyi
Sera resimlerinde nem 60 civarı yükselirse fanlar çalışıyor
Menekşeler orkidelerle iç içe fazla nem orkideyi bozuyor
ikisini beraber yaşatmaya çalışıyoruz Selamlar

Eski 03-08-2012, 21:38   #10767
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2012
iyi akşamlar bir sorum olacak çimlendirdiğim menekşelerimi dikmek için içinde yüzde 35 funda toprağı dağ çürüntüsü,yüzde35 torf,yüzde 20 pomza,yüzde 10 organik gübre olan menekşe toprağı yazan poşet toprak aldım.Fakat topraksulanmadığı zaman taş gibi oluyor.sizce bu toprak uygunmu yoksa normal toprakla değiştireyim mi bilgi verirmisiniz teşekkürler

sererdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 22:31   #10768
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili maki01;
Benim yavrular büyüdüler, şimdilik onların üçünü bir saksıya aldım.
Bir tanesini saksıya aktarırken yaprağı kırıldı, bir sorun olmaz inşallah.

Saksı 25 cm. çapında, üç bitkinin birlikte büyümesi için yeterli olur mu acaba?
Bir arada büyümeleri, çiçeklendiklerinde tozlaşmadan dolayı orjinalitesini bozar mı?

Name:  menekşeler.jpg
Views: 4864
Size:  61.2 KB

Name:  menekşe.jpg
Views: 3700
Size:  40.8 KB

Name:  menekş.jpg
Views: 1682
Size:  41.8 KB

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 00:27   #10769
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Ellerine sağlık sevgili Adalet Hanım'cım , yavrular güzel gelişmişler ayrı ayrı pet bardaklarda bir süre daha gelişseler daha doğru olacak diye düşünüyorum.

25 cm çapında bir saksıyı menekşelerde hiç kullanmadım, bana çok büyük geldi. Yüksekliğini bilmediğim için yanılıyor olabilirim.

Yine de aynı saksıda kalmalarını istiyorsanız bir arada büyümeleri tür özelliğini bozmaz. Tozlaşma olur ve tohum gelişirse yeni bir tür bile elde edebilirsiniz

Kırılan yaprak sapınını yavruları zedelemeyecek kadar kısa kesebilirsiniz. Çürüyerek bakteri gelişmesine neden olabilir.

Eski 07-08-2012, 09:41   #10770
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
İyi seyirler...

Eklenen Resimler

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024