agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni4448Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2014, 12:43   #271
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
sayın limon sever sizin eklediğiniz resmin aynısı ben yabancı isimleri bilmem .bilsemde çok çabuk unutuyorum.bunun çok önemli olduğunuda düşünmüyorum.tohum yerli ,üretim verimli,tat harika gerisi teferruat....tohum geleneksel isim geleneksel..

sevoş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-05-2014, 17:30   #272
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevoş Mesajı Göster
sayın limon sever sizin eklediğiniz resmin aynısı ben yabancı isimleri bilmem .bilsemde çok çabuk unutuyorum.bunun çok önemli olduğunuda düşünmüyorum.tohum yerli ,üretim verimli,tat harika gerisi teferruat....tohum geleneksel isim geleneksel..
Sayın sevoş,

Lütfen beni yanlış anlamayın. Yabancıymış, yerliymiş, pek ilgilenmiyorum.

Geleneksel ismi Oval Balkabağı ama internette pek bilgi bulamadım.

İnternette orjinal ismi ile aramak daha iyi oluyor. Kabakları hasat ettiğimiz zaman, nasıl değerlendireceğimiz hakkında bir çok fikir sahibi olabiliyoruz.

Başlık, Oval Balkabağı(Butternut Squash) olsaydı bir çok bilgiye daha çabuk ulaşırdık.

Örneğin,

Sayın birnefestoprak'ın Early Golden Summer Croockneck kabağını nasıl değerlendireceğimizi bilmiyorum

Kızartması mı güzel oluyor, dolması mı, tencere yemeğimi bilemiyorum.

Bu kabak sarı olduğu için ve ördek kafasına benzediği için Türkçe olarak "Ördek Kabağı" diye ismi olabilirdi

Nette Ördek Kabağı diye aratsam çok fazla içerikle karşılaşmazdım.

Sayın sevoş,

Ayrıca kabağınızı araştırırken bir çok yerde övgü ile bahsetmişler.

Lezzeti dediğiniz gibi güzelse ve verimi yüksekse ki bir kaç kaynakta gördüm epey fazla, her sene yetiştirebiliriz.

Bu çeşiti paylaştığınız için teşekkür ederim.

Sağlıcakla...

sevoş beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-05-2014, 18:37   #273
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Ben yabanci mi yerli mi olduguyla ilgilendigim icin yurtdisinda bilinen Butternut Squash olmayabilecegini ozellikle soyledim. Butternut Squash, ayni zamanda bir kategori (sekil itibariyle cicek burnuna dogru bogazi darlasan, sapa dogru incelesen; kullanim alani bakimindan da tipik ozellikleri bulunan) olmasina karsin piyasada cok sayida ticari cesidi (en bilinen geleneksel cesit Waltham'dir ve cok sayida da turevi vardir) mevcut. Bazen de isimle kategori birlestirilerek, sadece Butternut Squash adiyla da gecer.

Sonuc: Bu cesit=Butternut Squash degil. Diger bir deyisle, bu isimle anilan yerli bir cesit yok. Sn sevoş'un dagittigi cesit Malatya'ya ait yerli bir cesit. Kendisi tohumunu komsusundan aldigini da belirtmis, bu da cok onemli bir bilgi cunku bizim kulturumuze, gecmisimize, atalarimiza ait birsey, bizim bir degerimiz.

Early Golden Summer Crookneck ise, gecmisi 15. yuzyil oncesine kadar dayanan cok eski bir cesit. Cesit adi ilkin Ingilizce oldugu icin o sekilde dagitimini yaptim. Fransizca olsaydi Fransizca adiyla dagitirdim. Turkce'ye cevirip Ordek Kabagi deseydim bu sefer de zaman icinde yerli oldugu kanisi yerlesecekti ki bu tip takaslarin en onemli noktalarindan birisi kataloglamaya, dokumantasyona, yerli-yabanci tohum ayriminin yapilarak tohum kimliklerinin belirlenmesine ve bitkilerin yetistirme sartlarinin onceden bilinmesine yardimci olmasi. Kisacasi, Ayas Domatesi'ni nasil kirmizi domates diye dagitmiyorsak, burda da ayni mantik gecerli.

Early Golden Summer Crookneck'in kullanim alanini soruyorsaniz kendi fikrimi soyleyeyim: Dokusu bizim bildigimiz kabaga gore farkli, sert degil (zaten yabanci literaturde "squash" ve "zucchini" ayridir ve Turk Mutfagi'nda kullanilani olasi istisnalariyla birlikte "zucchini"dir). Yogurtlu, dereotlu kabak yemeginde kullanilabilir ama kizartma yapilmak istense tavada dagilir. Dolayisiyla, zeytinyaglisini daha cok tavsiye ederim. Dolmasi da yapilabilir ama kabugu, yine bizim kulturumuzdeki kabaktan daha narin ve ince.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Sayın sevoş,

Lütfen beni yanlış anlamayın. Yabancıymış, yerliymiş, pek ilgilenmiyorum.

Geleneksel ismi Oval Balkabağı ama internette pek bilgi bulamadım.

İnternette orjinal ismi ile aramak daha iyi oluyor. Kabakları hasat ettiğimiz zaman, nasıl değerlendireceğimiz hakkında bir çok fikir sahibi olabiliyoruz.

Başlık, Oval Balkabağı(Butternut Squash) olsaydı bir çok bilgiye daha çabuk ulaşırdık.

Örneğin,

Sayın birnefestoprak'ın Early Golden Summer Croockneck kabağını nasıl değerlendireceğimizi bilmiyorum

Kızartması mı güzel oluyor, dolması mı, tencere yemeğimi bilemiyorum.

Bu kabak sarı olduğu için ve ördek kafasına benzediği için Türkçe olarak "Ördek Kabağı" diye ismi olabilirdi

Nette Ördek Kabağı diye aratsam çok fazla içerikle karşılaşmazdım.

Sayın sevoş,

Ayrıca kabağınızı araştırırken bir çok yerde övgü ile bahsetmişler.

Lezzeti dediğiniz gibi güzelse ve verimi yüksekse ki bir kaç kaynakta gördüm epey fazla, her sene yetiştirebiliriz.

Bu çeşiti paylaştığınız için teşekkür ederim.

Sağlıcakla...

MeyveliTepe beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-05-2014, 20:15   #274
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Ben yabanci mi yerli mi olduguyla ilgilendigim icin yurtdisinda bilinen Butternut Squash olmayabilecegini ozellikle soyledim. Butternut Squash, ayni zamanda bir kategori (sekil itibariyle cicek burnuna dogru bogazi darlasan, sapa dogru incelesen; kullanim alani bakimindan da tipik ozellikleri bulunan) olmasina karsin piyasada cok sayida ticari cesidi (en bilinen geleneksel cesit Waltham'dir ve cok sayida da turevi vardir) mevcut. Bazen de isimle kategori birlestirilerek, sadece Butternut Squash adiyla da gecer.

Sonuc: Bu cesit=Butternut Squash degil. Diger bir deyisle, bu isimle anilan yerli bir cesit yok. Sn sevoş'un dagittigi cesit Malatya'ya ait yerli bir cesit. Kendisi tohumunu komsusundan aldigini da belirtmis, bu da cok onemli bir bilgi cunku bizim kulturumuze, gecmisimize, atalarimiza ait birsey, bizim bir degerimiz.

Early Golden Summer Crookneck ise, gecmisi 15. yuzyil oncesine kadar dayanan cok eski bir cesit. Cesit adi ilkin Ingilizce oldugu icin o sekilde dagitimini yaptim. Fransizca olsaydi Fransizca adiyla dagitirdim. Turkce'ye cevirip Ordek Kabagi deseydim bu sefer de zaman icinde yerli oldugu kanisi yerlesecekti ki bu tip takaslarin en onemli noktalarindan birisi kataloglamaya, dokumantasyona, yerli-yabanci tohum ayriminin yapilarak tohum kimliklerinin belirlenmesine ve bitkilerin yetistirme sartlarinin onceden bilinmesine yardimci olmasi. Kisacasi, Ayas Domatesi'ni nasil kirmizi domates diye dagitmiyorsak, burda da ayni mantik gecerli.

Early Golden Summer Crookneck'in kullanim alanini soruyorsaniz kendi fikrimi soyleyeyim: Dokusu bizim bildigimiz kabaga gore farkli, sert degil (zaten yabanci literaturde "squash" ve "zucchini" ayridir ve Turk Mutfagi'nda kullanilani olasi istisnalariyla birlikte "zucchini"dir). Yogurtlu, dereotlu kabak yemeginde kullanilabilir ama kizartma yapilmak istense tavada dagilir. Dolayisiyla, zeytinyaglisini daha cok tavsiye ederim. Dolmasi da yapilabilir ama kabugu, yine bizim kulturumuzdeki kabaktan daha narin ve ince.
Eksik bilgiler yüzünden beni suçlamanıza anlam veremedim. Yerli veya yabancı oluşuyla ilgilenmeme sebebim tamamen lezzet ve verim ile alakam. Tabi ki bizim kültürümüzün geleneksel ürünüdür. Ben ona bir şey demem, diyemem. Komşudan olduğunu bugün yazmış. Sürekli de paylaşım sayfasını kontrol edemem. Evcini.com'da ünlü bir marketten alındığı yazıyor. Eee ithalatta var günümüzde. Daha öncede dediğim gibi temsili bir foto olduğu belirtilmemiş. Bu durumda ürün fotosunun kendisine ait olduğu algısı ortaya çıkıyor.

Sayın bahcedenn Costata Romanesco Kabak - Cucurbita Pepo tohum başlığında not düşüp "1. ve 2. resim internetten, 3. ve 4. resim ise bahçemdendir." demiştir. Yani foto kendisine ait değilse belirtilmesi lazım. Yine Sayın sevoş, Susak tohum başlığında şu bilgiye yer vermiş. "Resimler ende mevcut olmadığından internetten edindiklerimi koydum." yani diğer fotolar kendine aitte sadece Susak görselleri yokmuş gibi bir algı oluşturuyor. Bu yazıyı ilk mesajda yazmış olsa idi sorun oluşmayacaktı.

Bu arada Early Golden Summer Crookneck kabağında hayal kırıklığı yaşadığımı belirtmeliyim. Kızartmasını, dolmasını, tencere yemeğini yapabileceğimi düşünüyordum.

Tabi ki Ördek Kabağı veya başka bir isim dememelisiniz. Ben olabilirdi demiştim. Olsaydı iyi olurdu gibi bir şey demedim zaten.

Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.

Eski 13-05-2014, 21:06   #275
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Sayın sevoş, Susak tohum başlığında şu bilgiye yer vermiş. "Resimler ende mevcut olmadığından internetten edindiklerimi koydum." yani diğer fotolar kendine aitte sadece Susak görselleri yokmuş gibi bir algı oluşturuyor. Bu yazıyı ilk mesajda yazmış olsa idi sorun oluşmayacaktı.
Sn. limonsever, aslında siz fark etmemişsiniz. Sn. sevoş ilk mesajında zaten ''Tohumların hepsi yerli diye biliyorum.eşten dostan edinip en az iki yıldan beri ekiyorum ve tohum alıyorum. resimlerde aynı benim yetiştirdiklerim gibi.aynısını arayıp resim ekledim.'' diye paylaşmıştı bu bilgiyi.

limon_sever beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-05-2014, 21:08   #276
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Tepeköy Fasulyesi

Gönderdiğiniz tohumlardan yetiştirdiğim fasulyeler. Çok lezzetli ve verimli. Güzün de bir deneme yapmayı düşünüyorum.

Name:  20140511_110047_2.jpg
Views: 806
Size:  48.1 KB

merkal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-05-2014, 21:22   #277
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Suclamiyorum; yanlis bilgi kalmasin, biz de aslini ogrenelim diye cabaliyorum.

Sn sevoş tanitim sayfasinin en basinda soyle demis:

Alıntı:
...resimlerde aynı benim yetiştirdiklerim gibi.aynısını arayıp resim ekledim.
Yani (sanirim genel olarak gorunus itibariyle) ayni benim yetistirdiklerim gibi diyor, temsili resimler oldugunu soyluyor. Mumkun olan yerde de kendi resimlerini koymus. Eger ek bilgi istiyorsaniz, bence en kolay ve saglikli olani ilk elden tohumu gonderene sormak. Sn sevoş'a sorsaniz zaten hemen ne oldugunu soyleyecek, ki hemen cevap vermis, onu diyorum.

Konu ayni noktaya geliyor Gecen sene bana da bastan (tohumu istemeden veya bu sene ekmeden once) sorsaydiniz kabakla ilgili hayal kirikligi yasamazdiniz. Hangi amaclar icin kullanabileceginizi soylerdim ama bu da goreli bir kavram. Belki ben dolmalik icin sevmiyorum ama sizin icin iyi sonuc verecek, nerden bilelim. Bir de burdaki resimden goruyorsunuz, sizce butun meyve dolma icin uygun mu? Sapa dogru incelen kismini nasil dolduracaksiniz? Bence dolmalik olarak kullanacaksaniz, meyvenin cicek burnuna yakin kismini dolmalik olarak, ust tarafini da ayirip zeytinyagli icin kullanabilirsiniz.

Alıntı:
Eksik bilgiler yüzünden beni suçlamanıza anlam veremedim. Yerli veya yabancı oluşuyla ilgilenmeme sebebim tamamen lezzet ve verim ile alakam. Tabi ki bizim kültürümüzün geleneksel ürünüdür. Ben ona bir şey demem, diyemem. Komşudan olduğunu bugün yazmış. Sürekli de paylaşım sayfasını kontrol edemem. Evcini.com'da ünlü bir marketten alındığı yazıyor. Eee ithalatta var günümüzde. Daha öncede dediğim gibi temsili bir foto olduğu belirtilmemiş. Bu durumda ürün fotosunun kendisine ait olduğu algısı ortaya çıkıyor.

Sayın bahcedenn Costata Romanesco Kabak - Cucurbita Pepo tohum başlığında not düşüp "1. ve 2. resim internetten, 3. ve 4. resim ise bahçemdendir." demiştir. Yani foto kendisine ait değilse belirtilmesi lazım. Yine Sayın sevoş, Susak tohum başlığında şu bilgiye yer vermiş. "Resimler ende mevcut olmadığından internetten edindiklerimi koydum." yani diğer fotolar kendine aitte sadece Susak görselleri yokmuş gibi bir algı oluşturuyor. Bu yazıyı ilk mesajda yazmış olsa idi sorun oluşmayacaktı.

Bu arada Early Golden Summer Crookneck kabağında hayal kırıklığı yaşadığımı belirtmeliyim. Kızartmasını, dolmasını, tencere yemeğini yapabileceğimi düşünüyordum.

Tabi ki Ördek Kabağı veya başka bir isim dememelisiniz. Ben olabilirdi demiştim. Olsaydı iyi olurdu gibi bir şey demedim zaten.

Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.

Düzenleyen birnefestoprak : 13-05-2014 saat 21:45 Neden: Mesaji gondermeyi unutmusum; o sirada Sn bahcedenn de benzer birsey yazmis.
Eski 13-05-2014, 21:42   #278
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Zengarden de tohumu satılıyor. 60 tohum 3.80 Kuruş, kargo 5 TL civarı. 9 TL gibi bir fiyat ödersiniz.

nepeta mussini tohumu, arıotu tohumu | Zengarden Ev ve Bahçe
Sizce bu tohum ari otu mu? faselyami?

Sadece pazarlama sayfasinda ari otu yaziyor diye onu ari otu olarakmi kabul etmeliyiz...?

seyyah53 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-05-2014, 21:46   #279
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster

Sadece pazarlama sayfasinda ari otu yaziyor diye onu ari otu olarakmi kabul etmeliyiz...?
O da bir arı otudur...

Eski 13-05-2014, 21:49   #280
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster

Resimdeki bitki fazelya değil.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-05-2014, 21:51   #281
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Suclamiyorum; yanlis bilgi kalmasin, biz de aslini ogrenelim diye cabaliyorum.

Sn sevoş tanitim sayfasinin en basinda soyle demis:

Yani (sanirim genel olarak gorunus itibariyle) ayni benim yetistirdiklerim gibi diyor, temsili resimler oldugunu soyluyor. Mumkun olan yerde de kendi resimlerini koymus. Eger ek bilgi istiyorsaniz, bence en kolay ve saglikli olani ilk elden tohumu gonderene sormak. Sn sevoş'a sorsaniz zaten hemen ne oldugunu soyleyecek, ki hemen cevap vermis, onu diyorum.

Konu ayni noktaya geliyor Gecen sene bana da bastan (tohumu istemeden veya bu sene ekmeden once) sorsaydiniz kabakla ilgili hayal kirikligi yasamazdiniz. Hangi amaclar icin kullanabileceginizi soylerdim ama bu da goreli bir kavram. Belki ben dolmalik icin sevmiyorum ama sizin icin iyi sonuc verecek, nerden bilelim. Bir de burdaki resimden goruyorsunuz, sizce butun meyve dolma icin uygun mu? Sapa dogru incelen kismini nasil dolduracaksiniz? Bence dolmalik olarak kullanacaksaniz, meyvenin cicek burnuna yakin kismini dolmalik olarak, ust tarafini da ayirip zeytinyagli icin kullanabilirsiniz.
Bazen aceleci davranıp araştırmak daha iyi oluyor. Bir de mesaj yazarken sanki rahatsız ediyormuşum gibi bir his oluyor. Çok zora kalmadığım sürece mesaj atmıyorum.

Bugün bir tvde enginardan midye tava yapmışlar. Bizimkiler enginar alda yapalım diyolardı. Yani bu kabaktan dolma da olur başka şeyde olur. Bizim millet yaparsa olur

Eski 13-05-2014, 21:55   #282
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Genelden yazilinca daha iyi oluyor. Hepimiz ogrenmis oluyoruz.

Alıntı:
Bazen aceleci davranıp araştırmak daha iyi oluyor. Bir de mesaj yazarken sanki rahatsız ediyormuşum gibi bir his oluyor. Çok zora kalmadığım sürece mesaj atmıyorum.

Bugün bir tvde enginardan midye tava yapmışlar. Bizimkiler enginar alda yapalım diyolardı. Yani bu kabaktan dolma da olur başka şeyde olur. Bizim millet yaparsa olur

limon_sever beğendi.
Eski 13-05-2014, 22:34   #283
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Alıntı:
O da bir arı otudur...
Belki bir ari otudur belkide degildir...

Kaldiki fazelya olmadigini Sn.Meyvelitepe yazmis...Bende mesajimda parantez icinde belirtmistim...

Bu pazarlanan bitkiden bahcenizde varmi?

Arinin ne derece ragbet gosterip kovana ne derece nektar aktarabildigini hic denedinizmi?

Kisacasi ne demek istiyorum biliyormusunuz Sn.Limonsever...

Sizin onerdiginiz bitkiyi zaten internette 3 snlik bir arama ile bulabiliyoruz...

Yillardir bu forumdayim...Hicbir seyi tecrube etmeden, denemeden, tam olarak bilmeden yazmadim...

Eski 14-05-2014, 09:49   #284
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
S.Duruldan gelen sabah sefaları tohumu.

İlk çiçeklerimizi açtık

Bahçede olanlar
Name:  DSCF4773.jpg
Views: 741
Size:  45.5 KB

Fazla kalanları atmaya kıyamadıklarım
Saksıda olanlar
Name:  DSCF4772.jpg
Views: 774
Size:  32.5 KB

akçabardak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-05-2014, 19:58   #285
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Cherokee Purple Domates
İlk çiçeği büyük çiçeklerden...
Name:  cherokee_purple.jpg
Views: 860
Size:  45.8 KB

Domates ?.
Çok güçlü gelişiyor. Şimdiden bir sürü yan dal çıkardı. Bir kaç yan dalda da tomurcuk oluşumu var... Oturak olduğu için aklıma takıldı, sırığa alabilir miyim acaba?
Name:  domates.jpg
Views: 885
Size:  52.3 KB

Deşti Domates (Geç Hasat)
İlk çiçek tomurcukları göründü...
Name:  desti_domates.jpg
Views: 765
Size:  35.2 KB

Eski 14-05-2014, 20:59   #286
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Alıntı:
Kendinizden ne kadar emin konuşuyorsunuz... Ben arıcılıkla uğraşıyor olsam 50 TL'ye kıyar 1 kg alırdım. Bu kadar cimri olmayın...

Gelelim sorularınıza...

2 sene önce yetiştirmiştim. Kedileri çok çektiği için sökmüştüm. Muazzam bir arı geliyordu. Ne miktarda nektar alıyorlar bilemiyorum ama üzerinde hoplayıp zıplıyorlardı.

(Bahçede epey çeşit çiçek vs. yetiştirdim. Ama kediler perişan ediyor.)

Bu arada ahududuyada inanılmaz arı geliyor. Nektarı konusunda yine bir fikrim yok. Gözlemlediklerim böyle.

Ayrıca mesajınızın yeri burası değil onu da belirtmek isterim. Sizi buraya alalım...
Tartismayi bilmek buyuk meziyettir...

Hakaret kelime acizlerinin baslangicidir...

Eski 14-05-2014, 21:41   #287
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
1. fotoğrafta soldaki Sn. Heyyamola'dan gelen Şenberber fasulyesi, sağdaki Sn. Meyvelitepe'den gelen Tepeköy fasulyesi.

2. ve 3. fotoğrafta ise soldaki Tepeköy sağdaki Şenberber. Şenberber 2012-2013 takastan geldiği için tohum fazlaydı.

Ben birbirinden ayıramadım, başka yan yana eken var mı acaba?

Bitkiler gayet verimli ben çok da güneş alan bir yere ekmemiştim yoksa çoktan hasat ederdim.

Meyve boyu 25 cm civarı, çiçekler beyaz, tohumlar da beyazdı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen h_dogan : 15-05-2014 saat 08:51 Neden: Bilgi ekleme
h_dogan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-05-2014, 22:01   #288
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:

Domates ?.
Çok güçlü gelişiyor. Şimdiden bir sürü yan dal çıkardı. Bir kaç yan dalda da tomurcuk oluşumu var... Oturak olduğu için aklıma takıldı, sırığa alabilir miyim acaba?
Hiç koltuk budaması yapmadan, bütün yan dalları çok iyi destekleyip, bağlayarak 50-80 cm kadar yükseltilirse olabilir. İlerleyen dönemde yan dallardan yeni yan dallar çıkacak. Hepsi de meyve oluşturacak, onları da tek-tek destekleyip bağlamak gerekecek. Eğer uğraşabilirseniz çok güzel bir görüntü ortaya çıkabilir.

Hangi dönemde olursa olsun, yapılacak herhangi bir budama işleminin bitki gelişiminde olumsuz etki yapacağını düşünüyorum. (Sararan alt yaprakların alınması hariç)

heyyamola Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-05-2014, 22:35   #289
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Soldaki Sn. Heyyamola'dan gelen Şenberber fasulyesi, sağdaki Sn. Meyvelitepe'den gelen Tepeköy fasulyesi.

Ben birbirinden ayıramadım, başka yan yana eken var mı acaba?

Bitkiler gayet verimli ben çok da güneş alan bir yere ekmemiştim yoksa çoktan hasat ederdim.

Meyve boyu 25 cm civarı, çiçekler beyaz, tohumlar da beyazdı.
Ben de her iki çeşidi 11 Mayıs' da direk toprağa ektim. 40 gün sonra ancak karşılaştırma yapabiliriz.

Şenberber fasulyesinin çiçekleri genelde açık-sarı renklidir. Bitki ve meyve yapısı sizin resim ve yorumlarınızla nerdeyse aynı... Sn. MeyveliTepe' nin Tepeköy fasulyesinin tanıtım mesajında ki lezzet ve tüketilmesine yönelik tavsiyeler de, Şenberber fasulyesiyle bire-bir benzerlik gösteriyor.

heyyamola Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-05-2014, 23:00   #290
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Her iki fasulye de çalı fasulyesi. Tepeköy fasulyesi köylülerin zamanında Selanik'te ektikleri fasulye olduğu söyleniyor. Köyde bu tohumu hala eken bir kişi vardı, ondan almıştım. Köydeki bir çok aile bu tohumu kaybetmiş, ticari olarak hollanda menşeili helda ekiyorlar. Son zamanlarda başka aileler de kendi yiyecekleri için bu tohumu ekmeye başladılar.

Eski 15-05-2014, 22:02   #291
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sap Kereviz - Celery
Kokulu, aromalı bir tadı var. Maydonoza görünüş itibariyle benzerliği var ama tad olarak çok farklı. Yeni yaptığım hugelkültür içinde 2 kök var. 6 kök saksıda var. 71 kök de bir mandal yapmıştım orda var. Sanırım taze olarak tüketmek için epey fazla. Kurutulup kavanozda saklanacaklar...
Name:  sap_kereviz.jpg
Views: 886
Size:  65.7 KB

Eski 19-05-2014, 22:59   #292
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Ronde de Nice Kabak
Sabah bütün kabaklara, domateslere ve patlıcanlara hümik asit uygulaması yaptım...
Name:  ronde_de_nice.jpg
Views: 716
Size:  56.6 KB

Eski 21-05-2014, 10:48   #293
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhabalar sevgili dostlar,

Daha önce de yer yer bahsetmişimdir, ben ne yazık ki bahçemin başında her daim bulunamıyorum. 2014 yılı bahçecilikte ailece 2.yılımız. Sürekli gidip gelme ve uzun süre oralarda olma şansı bulamadığım için bu yılda tohumları fidelemek üzere bir akrabamıza emanet ettik. Mart ayının son haftası idi yanlış hatırlamıyorsam, domates, biber ve patlıcan tohumları üretim saksılarına yola çıkmadan hemen önce pürtelaş serpiştirildi ve üzerlerine şeffaf bir naylon atılarak bırakıldı. Bu nedenle herhangi bir etiketleme yapılamadı. Tek tesellim herbir tohum için arkadaşlarımın tanıtım sayfalarındaki ürün resimlerini tohum cinsleri ile birlikte basıp yazlıkta sakladığım için mahsul almaya başladıktan sonra tohumluk bırakılacak bitkileri etiketleyebilim diye düşünmek... Onun dışında kalan fasulye, kavun, karpuz, kabak, salatalık... vs. türleri fidelemeden doğrudan toprağa her ocağa 2-3 tohum gelecek şekilde bıraktılar. Ancak Nisan ayı boyunca yoğun yağmur alan köyde (komşularımız da aynı şeyden yakınıyorlardı) doğrudan toprağa bırakılan bu tohumların çok büyük bölümü ne yazık ki çürümüşler. Tek tük çimlenen fideleri bizimkiler şaşırtarak bir araya toplamışlar, kavun-karpuzlar hiç çimlenememiş, sanırım geçtiğimiz hafta kendi ellerinde olanlardan tekrar ekmişler. Toprağa saçılanlarda da ne yazık ki sadece maydanoz ve bir kaç kıvırcık kendini kurtarabilmiş.

Çiçek tohumlarının da tamamını bahçenin muhtelif yerlerine Nisan sonuna doğru serptim. Geçtiğimiz hafta sonu gitme şansı bulduğumda süs ayçiçeklerinin, kosmosların, kına çiçeklerinin, gül hatmilerin, arı otlarının,kadife çiçeklerinin, zinniaların ve aynı sefaların ve cinsini çıkaramadığım 3 türün çimlendiğini gördüm. Ne yazık ki hepsinin şaşırtılması gerek çünkü çok sıkışıklar. Sadece kına çiçeklerini şaşırtabildim. Çimlenmeyenlerden şebboylara çok yandım, çok istiyordum onları, fakat onların bulunduğu alanda uzun süre su durmuş, tek bir fide bile yok, bu şekilde çimlenmeyen çokça çiçek tohumu da olmuş maalesef, bahar yapmurları benim bahçeye pek yaramadı...

limon_sever ve YeniBON beğendi.

Düzenleyen Andora : 21-05-2014 saat 12:05
Andora Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-05-2014, 18:55   #294
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Bamya
Hızlı çimlenmişti. Ama 25 günde anca bu hale gelebildi. 35-40 kök var. İlk hali için tıklayınız...
Name:  bamya.jpg
Views: 728
Size:  45.6 KB

Eski 23-05-2014, 17:21   #295
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Çekirdeklik Kabak
İlk dişi çiçek göründü.
Name:  cekirdeklik_kabak.jpg
Views: 1124
Size:  43.4 KB

Kara Kabak
İlk dişi çiçek göründü.
Name:  kara_kabak.jpg
Views: 696
Size:  41.4 KB

Marina Di Chioggia kabak
Ağaç kenarında çıkan mantarları doğrayıp bu üç kabağın çevresine döktüm.
Name:  marina_di_chioggia.jpg
Views: 648
Size:  61.8 KB

Eski 24-05-2014, 18:07   #296
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
domateslerimdeki bu beyaz lekelerin sebebi nedir?

Eklenen Resimler

incirli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-05-2014, 18:40   #297
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incirli Mesajı Göster
domateslerimdeki bu beyaz lekelerin sebebi nedir?
Fotoğraflardan çok belli değil ama dışarıya alıştırmadan direkt dikim yaptıysanız eğer, gece gündüz farkından dolayı yapraklar üşümüş veya güneş yanığı oluşmuş.

Eski 24-05-2014, 18:43   #298
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Early Golden Summer Crookneck
İlk dişi çiçek göründü...
Name:  early_golden_summer_crookneck.jpg
Views: 627
Size:  39.5 KB

Domates ?.
Çok güçlü sürgünler çıkarıyor. İlk çiçeklerini açtı...
Name:  domates.jpg
Views: 641
Size:  54.5 KB

Eski 25-05-2014, 07:39   #299
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
Alıntı:
Fotoğraflardan çok belli değil ama dışarıya alıştırmadan direkt dikim yaptıysanız eğer, gece gündüz farkından dolayı yapraklar üşümüş veya güneş yanığı oluşmuş.
havalar iyi gidiyordu şaşırtıp balkona aldım
sonradan bir iki haftadır soğudu iyice

acaba tekrar içeri mi alsam?
gerçi çok soğuk yok artık gece en düşük 10 derece

incirli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-05-2014, 07:53   #300
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yerlerine dikin artık, toprakta durumlarını düzeltirler.

incirli beğendi.
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024