agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Sebze Yemekleri > Yabani Ot Yemekleri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2007, 08:14   #1
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Madımak

Bu kadar madımak lafı geçmiş. Bari resmini yükleyelim.

Eklenen Resimler

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 17:35   #2
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Madımak. Bizim orada da cacık derler. Toplanması zor ama yemesi çok keyiflidir herkesin damak tadına uymayabilir ama alışanlar vazgeçemez. Hele evden uzaksa bulunamıyorsa burnuna buram buram kokusu gelir insanın. Bizim oralarda üst üste serilmiş bir kaç yufka(marketlerde poşet içinde satılan ya da dürümcülerde olan lavaş kalınlığında değil, tamamen pişmiş, kocaman ve incecik) üzerine pişmiş madımak konulur (tabak-kaşık-çatal yok) eğer yemek isterseniz (ne için yapıldıysa ) yufkanın kenarlarından koparıp avcunuzu ters çevirerek ortadaki madımak yığınından alırsınız, daha sonra parmak uçlarınızla yufkayı büküp (bu da sokum oluyor) hoppppp mideye... afiyet olsun.. Anlatırken ağzım sulandı.. Hele bir de yanında ayran olursa (ayran bardakta içiliyor )değmeyin keyfe.. Madımağın üstüne sarımsaklı-sarımsaksız yoğurt dökülebilir. Ayrıca burada anlatılan otların tümü bu yufka ile yeniliyor bizim oralarda.. Çiğ olarak yufkanın içine konulup, tuzlanıp, dürülüyor...Yanında çay da oldu mu... enfes...
Bitkileri, pişirmeden doğalına en yakın halde tüketirsek besin maddelerinden daha fazla yararlanırız. Haksız mıyım?

Eklenen Resimler

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 05:14   #3
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Madımak-maşmak

Bizim oralarda madımak yerine maşmak derler.Toplaması ayıklanması tam sabır işidir ama iş yemeye gelince çok lezzetli olması zahmetini unutturur.İstanbul'da yeşillik alanlarda madımak göremedim ama pazarlarda ve büyük marketlerin reyonlarında konservesini görüyorum.Bizim memlekette kış için kuruturlar.Koyu ayranlı çorbasını yaparız kışları sıcak içimizi ısıtır, yazları soğuk çorbası serinletir.
1 su bardağı kırık pirinç(ufak)
2 su bardağı (dolu dolu) madımak
2 yemek kaşığı tereyağ
5 su bardağı su
isteğe bağlı miktarda tuz.
madımaklar yumuşayıncaya kadar pişirilir.Pişmiş harç sıcakken veya soğukken koyu ayran eklenip servis edilir.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 18:16   #4
Ağaç Dostu

kılıç's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Sevgili filiz akşam akşam bu yapılırmı,biz izmitte bu bitkiyi tanımayız bilmeyiz eşim mobilyacı deprem den dolayı 1 yıl inegülde kaldık orada çorumlu bir komşum vardı ben ot manyağı olduğum için hadi ot toplamaya gidelim dedi.Madımakla böylece tanıştım hem kurusunu hem de yaş toplayıp pişirdik yanlış anlama sonra da kurutucak kadar çok topladık.1 yıl sonra hem negöl hem madımak macerası bitti.Tadı çok hoşuma gitmişti ama benim için artık madımak die birşey yok buralarda olmuyor.Sadece senin tabaktakine bakabiliyorum.

kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 21:11   #5
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Madımak nasıl yetiştirilir? Tohumunu nereden alabiliriz bilen varmı?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 08:41   #6
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Madımak nasıl yetiştirilir? Tohumunu nereden alabiliriz bilen varmı?
Bizim buralarda kendiliğinden her yerde yetişiyor. Tohumunun olup olmadığına dikkat etmedim. Belki aktarlarda vardır. Fakat önümüzdeki yıl, tohumu varmı diye bakacağım.

Eski 29-10-2009, 10:38   #7
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Hayatımda sadece bir kez yemek kısmet oldu.Bir komşumuz yapıp getirmişti.(kurusundanmış)Tadı damağımda kaldı.Buralarda bulunmuyor ya da ben bulamadım maalesef.Tohumu olsada kendim yetiştirebilsem bari.

maviperi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 18:26   #8
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen Mesajı Göster
Bizim buralarda kendiliğinden her yerde yetişiyor. Tohumunun olup olmadığına dikkat etmedim. Belki aktarlarda vardır. Fakat önümüzdeki yıl, tohumu varmı diye bakacağım.
Derya hanım merhaba, Ankarada yetişen bir yer varsa köklü alıp ekmeyi düşünüyorum. Çok aradım ama tohumu yok.

Eski 29-10-2009, 21:13   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Agozce madımak mevsimlik bir bitkidir. Mayıs yağmurları ile yeşerip haziran sonu gibi tohumlarını döküp sararan bir yeşilliktir. Biz her yıl Mayıs ayın da toplamaya giderdik. Aşağı yukarı 1 çuval toplardık. Bunun hepsini annem konserve kurar gibi konservelik şişelere kurar biraz kaynatıp rengini hafif sararttıktan sonra kış için saklardı. Geçmiş zaman ifadeleri kullanıyorum ama şuan toplayamıyoruz. Afyon da ikamet ederken topluyorduk. 4 yıl önce Kocaeli ye taşındığımız için toplayamıyoruz. Bunun yerine her yıl semt pazarına satılmaya gelen madımağı fazlasıyla alıp kış için aynı şekilde annem konserve şeklin de istifliyor. Kurusunu da anneannem memleketimizden toplayıp kurutup getiriyor. Tazesi kurusundan çok lezzetlidir. Madımağı toplaması zor olduğu için kilosunu da pahalıya satarlar. Bizim semt pazarlarımız da bu yıl 8 liraya kilo satışı oldu. Madımağı şuan kışa girmekte olduğumuz dönemler de bulup alamazsınız. Mayıs ayını beklemeniz gerekir. Tohumu çok küçük olup kızıl renktedir. Tohumunu toplaması zor olduğu için toplayıp satmazlar. En azından ben öyle biliyorum. Tohumları oluştuktan sonra düştüğü yerden ertesi yıl tekrar çıkar...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 01:21   #10
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Faruk bey merhaba, Pazardan bende alıyorum ama bahçeme ekmek istedim. Satan köylüler tohumu olmaz deyip durdular. Tohum bulamayacağım bari fide olarak ekeyim diye düşünmüştüm.Sizce tohumu hangi ayda olur.

Eski 30-10-2009, 09:11   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Agozce Haziran sonu gibi tohumu dökülmeye başlar...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 10:35   #12
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Alıntı:
Derya hanım merhaba, Ankarada yetişen bir yer varsa köklü alıp ekmeyi düşünüyorum. Çok aradım ama tohumu yok.
Ben, Çubukl'uyum. Çubukta hemen her yerde yetişiyor. Mayıs haziran aylarında çok bol bir şekilde bulunuyor. Hatta bazı insanlar gelip, çuvallarla topluyorlar bunları. Gelecek yıl, hatırlatırsanız, sizin için bir kaç kök söker, adresinize gönderirim.

Eski 30-10-2009, 11:54   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Madımakla ilgili bir anımı anlatmak istiyorum .Daha önceden pazarlarda görüyordum bir gün baktımki bahçede çokca varlar toplanmasıda kolay uzun saplılar ne kadar güzeller diye düşünerek epey bir topladım . Komşu hanım gelipte bunlar yabani madımak acı olurlar bunları yiyemezsin zehirli değiller ama acılıktan yenmezler dedi ne kadar üzüldüm anlatamam .

nerimos19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 11:56   #14
Ağaç Dostu

Bende madımak yetiştirmeyi çok istiyorum adres bilgilerini gönderirsem kargosu bana ait fide banada göndermeniz mümkün olurmu .Kabul ederseniz hatırlatabilirim .Teşekkür ederim iyi günler

Eski 30-10-2009, 12:43   #15
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
merhaba arkadaşlar;
1 ve 2. sayfadaki madımaklar (bizde mercimelek) yenilebilir ama yabani, kendiliğinden doğal olara yetişir, madımak genellikle kendi tohumundan çoğalır, (fide veya tohum satan bayilerden ıslah edilmiş kültür tohumu bulabilirsiniz)

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 13:16   #16
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nerimos19 Mesajı Göster
Bende madımak yetiştirmeyi çok istiyorum adres bilgilerini gönderirsem kargosu bana ait fide banada göndermeniz mümkün olurmu .Kabul ederseniz hatırlatabilirim .Teşekkür ederim iyi günler
Mayıs gibi hatırlatırsanız, gönderirim. Özelime yazın ama, buraya uğramayıp unuturum felan

Eski 30-10-2009, 13:54   #17
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nerimos19 Mesajı Göster
merhaba;
madımağı fideden yetiştirmeye uğraşmayın, paket halinde hazır tohumları satılıyor, sapları daha uzun ve dik büyüdüğü içinde toplaması çok daha kolay oluyor.
kolay gelsin

Eski 30-10-2009, 20:01   #18
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
işin kısası topla tuzla ye

alperfect beğendi.
lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 23:18   #19
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen Mesajı Göster
Ben, Çubukl'uyum. Çubukta hemen her yerde yetişiyor. Mayıs haziran aylarında çok bol bir şekilde bulunuyor. Hatta bazı insanlar gelip, çuvallarla topluyorlar bunları. Gelecek yıl, hatırlatırsanız, sizin için bir kaç kök söker, adresinize gönderirim.
Derya Hanım merhaba, çok teşekür ederim. Eğer mayısta Ankara da olursam bende bakarım ama olamassam çok iyi olur. Sağ olun.

Eski 30-10-2009, 23:19   #20
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
merhaba;
madımağı fideden yetiştirmeye uğraşmayın, paket halinde hazır tohumları satılıyor, sapları daha uzun ve dik büyüdüğü içinde toplaması çok daha kolay oluyor.
kolay gelsin
Selim bey merhaba, nerede satılıyor?

Eski 02-11-2009, 12:01   #21
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Alıntı:
Selim bey merhaba, nerede satılıyor?
merhaba arkadaşlar,
eğer madımak tohumunu tohum-fide-ilaç bayilerinden bulamazsanız, şifalı tohum,kök, baharat satan yerler var oralara bakabilirsiniz, ama fiyatlar biraz yüksek, bir internet adresi vereyim 100 gr 10,58 TL oradan getirtebilirsiniz.
www.karspazari.com
kolay gelsin

Eski 03-11-2009, 18:48   #22
Ağaç Dostu

bu sitede kurutulmuş bitki var tohum satışı sanırım yok .

Eski 03-11-2009, 18:51   #23
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Madımak yerde kendiliğinden yetişen bir bitkidir.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 19:10   #24
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Ben otu Elazığ orman fidanlığında gördüm ama henüz hiç yemedim. Bizim çevrede dikkatimi çekmiyor. Ya yoktur ya da çok küçük deforme olmuştur.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 10:33   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2009
Sabahtan beri internette madımak araştırıyorum. Buradaki fotoğraflar emin olmamı sağladı. Evet, madımak, bizim ilimizde kuşyemliği olarak bildiğimiz bitki. Taze ve kuru olarak veya dondurucuda muhafaza edilerek yemeği yapılır. Dün (toplayıp, ayıklayıp pişirilmeye hazır şekilde bana gönderen annemin eline sağlık) yemeğini yaptım, sarmısaklı yoğurtla servis yapmanızı tavsiye ederim. Oldukça lezzetli ve şifalıdır. Normalde ekimi yapılan bir bitki değildir. Tohumdan çıkar mı bilmiyorum, ama bir kere yeşertmeyi başardınız mı, uzun yıllar faydalanabilirsiniz. Annem tarladan kökleriyle getirip bahçeye dikti. Kısa sürede epeyce bir alana yayıldı. Bahçede yetişen de aynen kırlardaki gibi lezzetli oluyor.

saynur öztürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 10:40   #26
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Eskiden bolca çıkardı evimizin çevresinde. Aynen; yıka, tuzla, ye, en lezzetlisi

Düzenleyen aygün : 24-03-2010 saat 15:17 Neden: eksik harf
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 14:08   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2007
Ben Zile - Tokat'ta öğrencilik yaptığım sırada pazarda bolca görürdüm
Sivas-Tokat yöresinin sık tercih edilen bir besini imiş.
Bazen Komşular getiriyordu, yiyorduk, hoş bir tadı var.
Genelde Çayırlarda ve mezarlıklara yakın yerlerde bolca yetişiyor.

canercp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 22:06   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Bende aldım ama henüz yapmadım tavsiyesi olan var mı..

rumma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 22:15   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2010
Aynı ıspanak gibi pişirildiğinde de lezzetli

balikci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 07:42   #30
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Neriman Hanım, madımağınızı diktim. Adresinize göndereceğim sevgiler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024