agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Sebze Yemekleri > Yabani Ot Yemekleri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2010, 13:21   #31
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
2010 yılı bahar kreasyonu (Türkçesi 2010 yılı bahar, yaratma işi)

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 13:41   #32
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Ah Derya kuzusu ah Otların piri. Kuzu kulağı ararken bir de aklımıza madımak soktun

bozo.0606 beğendi.
habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 14:31   #33
Ağaç Dostu

tamaşa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Galeri: 8
Sevgili Derya Özen,dün yemlik bugün madımak nasılda canım istedi şimdi oralarda olmak vardı,annemin yaptıgı madımak yemegini hatırladım şimdi birde tuza batırıp yerdik madımagı, nadirde olsa bulmak mümkün madımak ama yemlik öylemi(

tamaşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 14:39   #34
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Marketlerde madımak konservesi gördüm ama ne derece sağlıklıdır bilemiyorum.

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 07:44   #35
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Ben dün semt pazarında buldum. Semt pazarlarına bakın isterseniz.

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 11:15   #36
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Ah Derya kuzusu ah Otların piri. Kuzu kulağı ararken bir de aklımıza madımak soktun
Dün, Çorumdaki bir arkadaşımıza madımak kargoladım. İşlerim çok yoğun! söz vermiş olmıyayım ama sanada Kuzukulağı gönderebilirim Eğer vakit bulupta toplaya bilirsem adresini isterim. Sevgiler.

Eski 03-05-2010, 17:05   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-01-2008
teşekkür.

Madımakları teslim aldım . Sevincimi anlatamam .İnanın pişirmeye kıyamadım . Ne kadar güzellerdi anlatamam .Diğerlerinide diktim özenle bakımları yapıyorum Ellerinize emeklerinize sağlık .
Her şey gönlünüzce olsun .

nerimos19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 09:21   #38
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Afiyet bal şeker olsun

Eski 04-05-2010, 21:14   #39
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Dün doğada yürüyüş yaptım ne göreyim bir sürü madımak var buralarda her yer madımak fakat yenildiğini ve nasıl yemeği yapıldığını bilen yok.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 10:40   #40
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Mantar toplamak için çıktığımız kır gezisinde, bir tarlanın kenarında yetişmiş olan madıkmaklarıda toplamadan geçemedik

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 12-06-2010, 08:10   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
'' Madımak, madı madı madı madı
Oy madımak. ''

Diye başlayan bir türküsü de vardır ( aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz)

http://www.dailymotion.com/video/x6r...-turkusu_music

Babam Sivas doğumlu ve dilinden bu türkü düşmezdi pek. Düğünlerde söylendiğini de hatırlıyorum. Oyunu da var çünkü yanlış hatırlamıyorsam. Ben sadece Sivas dolaylarına has bir yabani ot sanıyordum ama forumda okuduklarımdan anladığım, Afyon, Denizli vs. de dahi yetişiyormuş. Olsun ama, türküsünü bile yaptıklarına göre madımak Sivas' ındır ( kahrolsun mikro milliyetçilik)

Yıllarca madımak da madımak diye duydum ama yemek kısmet olmamıştı. Geçen sene Sivas' da yaşayan bir nenemiz bizi ziyarete geldiğinde topladığı madımakları da getirmişti. Annem de Malatyalı olunca, repertuarında bu yemeğin tarifi yoktu tabi Ispanak gibi haşlanıp yenebileceğini söylediler. Biz de öyle yaptık. Hafif ekşimsi güzel bir tadı vardı. Bir vejeteryan olarak da epey hoşuma gitti tabii. Baharda pazarda satıldığını gördüm ama çok pahalı bulmuştum. En iyisi, Sivas' taki akrabalarımla diyaloğu arttırıp, fide getirmelerini sağlamalıyım galiba ( Balkon yeterince dolmadı sanki, bir de madımak yetiştirmeyi soktunuz aklıma şimdi)

Kedi Dırnaaa, etnografik forum şeeysii ( sn gece, taklitler aslını yaşatır, kızmayınız

mrduran beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 08:44   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Evet sayın Kedi Tırnağı haklısınız madımak yemeği Tokat ve Sivas dolaylarının en önemli yemeğidir. Ben bir Tokatlı olarak evimizden eksik olmaz bu yemek yaz-kış. Şu sıralar bizim buralarda madımağın sezonu 2-3 hafta önce geçti. Bizde 6-7 kilo alarak bir kısmını derin donduruculara koyduk, bir kısmını şişe içlerinde haşlanmış olarak muhafaza ettik. Bir ek bilgi daha: Madımağı aynı zamanda yazdan kurutup kış içinde saklamak mümkün. Sivas içindeki akrabalarımdan madımağı aynı zamanda bu şekilde temin edip kışın kullanıyoruz...

melanmelan beğendi.
Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2010, 09:12   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Dün akşam pazara gittim. Komşumuz ve hemşehrimiz olan sevdiğim bir teyzem vardı yanımda. '' Bak madımak da varmış '' dedi. Taze madımak vardı valla pazarda ama bir an bir arbede oldu ben de soramadım. Dönüşte de yoktu. Kapanış saatinde gitmiştik çünkü. Sn Faruk, hatırlattığınız iyi oldu. En azından kurutulmuşunu filan isteteyim memleketten

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2011, 13:06   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-09-2009
madımak tohumu arıyorum kim
lerde var

faruk5525 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 18:33   #45
ekc
Yeni Üye

ekc's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2011
Galeri: 1
hazır madımak...

bu sene yolculuk sırasında yozgat civarında bir alışveiş merkezinde hazırlanmış kavanozda madımak görüp aldım.marka yazılabiliyor mu bilmiyorum ..... güzeldi...!

ekc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 09:16   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Bir kaç senedir Tokat yöresinde bir girişimci madımak yetiştiriyor.Yabani madımak bittikten sonra piyasaya çıkıyor.Tabiisinden hiç farkı yok.Pahalı olmasına rağmen madımakseverler tarafından kapış kapış gidiyor.

17mine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 15:59   #47
Ağaç Dostu

jeozuu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Galeri: 1
Merhaba,
Tokat yöresine ait madımak tarifini paylaşmak isterim. Tokat'ta madımak deyince akan sular durur. Madımak imece usulü ayıklanır, gerçekten ayıklanması çok zor. Ayıklanıp iyice yıkandıktan sonra satırla incecik kıyılır. Tereyağıyla soğan kavrulur, soğanlar pembeleştikten sonra içine ince doğranmış pastırma yoksa çemen katılır, bu şekilde biraz daha kavrulur. Sonra madımaklar ilave edilir, 4-5 diş sarımsak bütün olarak eklenir, bir fincan kadar da bulgur eklenip, tuzu ve suyu katılarak pişirilir. Tereyağının ve soğanının biraz bol olması gerek.

mrduran beğendi.
jeozuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 16:47   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Madımakla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın ve tohumunu ekmeyi bir kez daha düşünün derim. Sonra başa çıkılamaya bilir.

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 16:47   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Geçen sene buradaki yazıları okuyup merak etmiştim.Bugun pazarda görünce 1 kilo aldım.İnternetteki tariflere göre yaptık ama ayıklması o kadar zor ki aldığıma pişman oldum.İçinde bolca ot, yonca diken türleri karışıktı kendim toplasam daha az zahmet çekerdim heralde.Herneyse ayıkladıktan sonra pişirdik bir guzel merakla oturdum sofraya.Üzerine sarımsaklı yoğurt doktuk başladık yemeğe.Başladık ama umduğumuz bir tad alamadık.Artık alışık olmadığımızdan mı, yoksa beceremedikmi yapmayı bilmiyorum ama sevmedim.Madımak merakımda böylelikle bitmiş oldu.Yemeyenlerin çok bişi kaçırdığını sanmıyorum.

murer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 08:39   #50
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
''Madımak[1] ya da madımalak[1] (Polygonum cognatum), kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasından, toprak üstüne yatık sürünücü odunsu gövdeli, ufak pembe çiçekli, çok yıllık yenebilen otsu bitki türü. Cinsin diğer türlerinden oldukça iri yapraklarıyla belirginleşir.''
Vikipediden aldığım bu bilgiler doğru mudur acaba

Birkaç gündür forumu yabani otlar açısından dolaşıyorum. (Malum ot mevsimi başladı) Her yörede ayrı bir ot ismi hatta aynı bölgede iki farklı nesil bile aynı isimde anlaşamıyor. Merak ettim burda sistematik bir biçimde (taxonomik olarak değil yanlış anlaşılmasın ) ayrıntılı fotoğrafları olsa latince ismi yazılıp diğer bitkilerde olduğu gibi Türkçe isimleri isimleri isimleri (tek kelime yetmez neredeyse her mahallede ayrı bir isim verilmiş ) yazılsa güzel olur mu yoksa çok zor ve dağınık olur mu dersiniz. Hatta ilk zamanlarda yapılan elle bitki çizimleri vardır çiçeği kökü tohumu güzelce çizilir ya biz de öyle fotoğraflasak ne dersiniz olur mu?

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 13:04   #51
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Yiyecek Olarak Kullanılan Bazı Yabancı Ot Yemek Tarifleri:

Amaranthus retroflexus ( Kaba tüylü horozibiği, Kaba tüylü solmaz çiçek, Kırmızı köklü horozibiği, Kızıl bacak)

Name: Amaranthus-retroflexus.jpg
Views: 54443
Size: 43.7 KB

4.3. - Sonchus oleraceaus (Eşek marulu, Yalancı marul)

Name: sonchus.jpg
Views: 49403
Size: 47.6 KB

Name: Sonchus_ole_300.jpg
Views: 48689
Size: 23.7 KB

Sevgili Mine Pakkaner'in bu mesajda verdiği bilgiler gibi her bir ot/bitki için ayrı bir sayfa açmaktı benim kastettiğim

Eski 08-04-2014, 13:13   #52
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Yenebilen yabani bitkiler sayfasında Sevgili ilk sayfada Mine Pakkaner'in mesajında belirttiği gibi fotoğraflarla ve ismiyle herbir bitkiyi/otu kendi sayfasında görsek

Eski 24-07-2014, 16:14   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2014
Sivasımızın meşhur yemeği. Yemesi nasip olupda beğenmeyen pek yoktur çevremde.Buzdolabındada saklayabilirsiniz. ****** tazesinin yerini hiçbiri tutmaz.

melanmelan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024