agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=339)
-   -   Kurt üzümü- Goji berry - Wolf berry (Lycium barbarum) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5046)

snowman77 15-09-2008 21:32

Ningxia bölgesi rakım ve iklim özellikleri

Arkadaşlar ningxia bölge bilgisi;
Bölge, denizden yüksekliği 1,200 mdir.Temmuz'da 17 ve 24 ° C'e yükseliyor olan ortalama yaz sıcaklıklarıyla anakarasal bir iklim var ve ortalama kış sıcaklıkları Ocak'ta -7 ve-10 ° C.
Mevsimlik uç noktadaki sıcaklıklar, yazda 39 ° C ve kışa doğru 30 ° C'e uzanabilir.
Yazın gündüze ait sıcaklık değişmesi, 17 ° C'dir. Yıllık yağış, 190'dan 700 milimetreye alır, bölgenin güneyine doğru yağış miktarı artıyor.

Lonicera 16-09-2008 13:51

Dün bir siteye siparişini vermiş olduğum gojiberry kurutulmuş meyveleri elime geçti.Bir kısmı Amerika'dan bir kısmı Çin'den gelen meyveler.Tohumlarını çıkardım kurutmak için,sonra tadına baktım.Çok güzel bir meyve arkadaşlar.Kurusu acayip tatlıydı:rolleyes:.Tazesinin de tatlı ve bol sulu olduğu belirtilmiş.Keşke daha fazla sipariş verseydim,tadı damağımda kaldı.Şimdi tüm dikkatimi bu bitkiye veriyorum artık.Varsa yoksa gojiberry..:p

bari 20-09-2008 19:46

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar goji bitkisini uzun süredir bende bu siteden takip ediyorum. Hatta iki tane ufak fide bile edindim internetten. Bugün aracımla giderken yanından geçtiğim bir parkta gözüme ufak meyveleri olan bir bitki ilişti. Hemen geri döndüm. Yanına gitsem birde ne göreyim. Sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar bu bitki herhalde 5-6 yaşından ufak değildir. Ama oraya nasıl geldiğiyle ilgili en ufak bir fikrim yok.

kürşad 22-09-2008 08:32

"bari" çelikle üretme denemesi yapabilirsiniz, oldukça sağlıklı görünüyor.

Oğuzhan 22-09-2008 11:19

Ne güzel büyümüş.Hasat yaptınız mı?
Taze meyvenin tadı nasıl ?

denizakvaryumu 22-09-2008 11:22

İnanılmaz,"gökte ararken yerde buldum" sözüne uygun :)

Lonicera 22-09-2008 15:25

Sn bari,
Ondan sonra öylece arabanıza binip gittiniz mi:D

Oğuzhan 22-09-2008 17:14

Biraz budamaya ihtayaç var gibi.:D

ismailkaymaz 22-09-2008 22:26

Tibetlerden tohum felan.... Burnumuzun dibindeymiş:))))

bari 22-09-2008 22:44

arkadaşlar hemen dibine baktım tohumdan yetişme belki ona yakın fide söktüm diyebilirim. sürgün olarakda vardı sökülecek gibi değildi. mevyelerden de topladım. park olduğu için sanırım bu şekilde budamışlar şimdiye kadar top çalış şekli vermeye çalışmışlar. Yalnız dikkatimi çeken gövdede dikenler vardı. Benim çeşmeden aldığım gojilerde diken yok gibi. Değişik bir cins sanırım. Çeşmeden aldığım gojilerle birlikte sağolsun bi salkım meyve göndermiş arkadaş. Onun çekirdekleride ufaktı ve çok sayıdaydı. Bunun meyvesinin çekirdekleri biraz daha büyükçe ve daha az sayıda.
Birde bir deneyimimi paylaşayım. Benim gojiler geldiklerinde 20-30 cm boylarındaydılar. Saksıya torf karışımı bir toprağa diktim. Bİr tanesi inanılmaz bir gelişim gösterdi. Bir buçuk metreye ulaştı 3-4 ay içinde. Dallar fışkırdı her yanından. Fakat yaprak biti musallat oldu. Bende ilaçladım. İlacı ayarlayamadım dozunu herhalde bazı yapraklar yandı. Bir dalından uç filizi yandı. O filizi yanan daldan 3 tane tomurcuk yaptı. Fotoğrafınıda koyacam inşallah.

Oğuzhan 23-09-2008 09:44

Zehirli olmasın.Bendeki fidede de diken yok.

bari 23-09-2008 15:30

Yok meyvalar aynı. Tadıda sulu ve şekerli. Sanırım dallar kalınlaştıkça ve odunsulaştıkça diken yapıyor. Netten bir kaç foto buldum dikenli. Bu arada gojiyi budamışlar.

Oğuzhan 23-09-2008 16:30

Dalları ne yaptılar ki ...
Duyan gidip budamıştır...

snowman77 23-09-2008 23:17

goji berry

Kimin aklına gelirdi ki ne zamandır aradığımız goji berry eskişehirde üstelik bir parkta ağaç haline gelmiş meyve veriyor. :D
Bu ağacı karantinaya almak lazım.
Arkadaşlar ülkemizde demekki rahatlıkla yetiştirebileceğiz.

Müsade ederseniz 2009 mayıs-haziran'da teslim edebileceğim şekilde goji berry fidanı yetiştirme işini üstlenmek istiyorum.İstiyene tohum ya da fidan.Fidanlar yurt dışından getirticeğim lycium barbarum tohumları ile üreticeğim.
Bunun için ortak siparişler kısmına konu başlığı açıyorum sipariş sayısına göre fidan üretimi yapıcağım.

bari 24-09-2008 11:43

1 Eklenti(ler)
güzelim ağacı ne hale getirmişler. top çalı yapmışlar.:(

denizakvaryumu 24-09-2008 12:00

1 Eklenti(ler)
Şu sorunu çözmekte fayda var :)

Goji dallları dikenli mi dikensiz mi olur?

Eklenti 48089

centil07 24-09-2008 13:03

Arkadaslar
Bu sene ilk senesi olmasi nedeniyle bol cicek fakat meyvanin olmayacagini düsünmüstüm,ne mutluki benim goji fidelerinde meyvalar olusmaya basladi cokta olmasada her goji de 10-20 arasinda meyva var.Goji fidesi sert rüzgari seven bir bitki türü o nedenle tavsiyem 40-50 cm asmis fidelerinizi rahatlikla disariya dikim yapabilirsin.Tr deki fideler rakim i 1050 olan bir dogada,almanyada yasiyorum burada bahcemde bulunan iki goji fidem var su siralar cok serin rüzgarli olmasina ragmen fideler gelismekte.

Lonicera 24-09-2008 13:23

Sn centil07
Hazır foruma gelmişken aşağıdaki linkte size yöneltmiş olduğumuz 40-41 no'lu mesajlardaki soruları da yanıtlarsanız iyi olacak.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...ht=goji&page=2

bari 24-09-2008 16:51

1 Eklenti(ler)
resimde görüldüğü gibi dikenleri var. dediğim gibi sanırım dallar kalınlaştıkça oluyor.

Kemal Kutlu 24-09-2008 18:41

Bende bügün elimde olan 400-500 tohumdan 200 adet viyollere ektim.Sormak istediğim tohumların çimlenme süresi ne kadar?

Antalyada iç kesimde oturuyorum, kışları -10'a kadar don oluyor.

snowman77 24-09-2008 19:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TropikSera (Mesaj 290695)
Bende bügün elimde olan 400-500 tohumdan 200 adet viyollere ektim.Sormak istediğim tohumların çimlenme süresi ne kadar?

Antalyada iç kesimde oturuyorum, kışları -10'a kadar don oluyor.

Havalar aşırı soğuk olmazsa 1-2 haftada çimlenir....

Kemal Kutlu 24-09-2008 21:38

anlıyorum ilginize teşekkürler.

bari 24-09-2008 22:18

evet zehirli türler varsa bununla ilgili somut bilgi alabilirsek iyi olur. centil07 bizi bilgilendirebilirsen seviniriz.

ebrub 29-09-2008 17:39

Müsade ederseniz 2009 mayıs-haziran'da teslim edebileceğim şekilde goji berry fidanı yetiştirme işini üstlenmek istiyorum.İstiyene tohum ya da fidan.Fidanlar yurt dışından getirticeğim lycium barbarum tohumları ile üreticeğim.Bunun için ortak siparişler kısmına konu başlığı açıyorum sipariş sayısına göre fidan üretimi yapıcağım.[/QUOTE]

Sn. Snowman77 ben 2 adet ile şimdiden talip olayım fidanlarınıza ;)

bari 30-09-2008 19:46

3 Eklenti(ler)
arkadaşlar goji sanırım Anadoluda doğal olarak yetişen bir bitki. Fotoğraflar bir köyde çekilmiştir. Gojiler yol kenarlarında, çayırda her yerde bitmiş.

ebrub 01-10-2008 22:36

Biraz da damagımıza hitap eden güzel goji berry.ler...
Bayrama özel :)

http://cafefernando.com/turkce/?p=52

not:blog sahibi resmin eklenmesini istemediği, linkin kopyalanmasını istediği için böyle yapmak durumunda kaldım...

snowman77 02-10-2008 11:07

goji berry

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 292767)
arkadaşlar goji sanırım Anadoluda doğal olarak yetişen bir bitki. Fotoğraflar bir köyde çekilmiştir. Gojiler yol kenarlarında, çayırda her yerde bitmiş.

Çok ilginç gökte ararken yerde bulmak buna denir.O halde biz kendi ülkemizdeki bitkilerden bi haber yaşıyoruz.Bu resimleri çektiğiniz yerde bu bitkiye ne diyorlar.Bir de bana bu gojilerin yaprakları biraz değişik geldi bunların meyvelerini yiyen var mı?Biraz daha ayrıntılı bilgi verirsen sevinirim.

ebrub 2 adet fidan rezerve ediyorum...

bari 02-10-2008 20:00

evet snowman77 yapraklar biraz farklı. Biraz daha oval ama meyveler ve çiçekler aynı. Aynı familyadan olduğu kesin. Köylülerle konuşmadım ama meyvelerini yediklerini **** bilerek yetiştirdiklerini sanmıyorum. İkinci resimde görülen ağaç, bileğim kalınlığında çok eski olduğu belli. Yolun kenarında çit şeklinde yetişmiş bir 20-30 metre boyunca. Yolum düştüğünde köylülerle konuşacağım. Bilgisini veririm.

Lonicera 07-10-2008 13:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 290663)
resimde görüldüğü gibi dikenleri var. dediğim gibi sanırım dallar kalınlaştıkça oluyor.

Yaklaşık 1 m. boyundaki gojiberry fidanımda aynen sizin de belirttiğiniz gibi dikenler oluştu.Bu dikenler hemen yaprak diplerinden çıkmışlar.Makro çekim yapabilecek fotoğraf makinem olmadığı için görüntüleyemiyorum.Goji fidanlarım,bir siteden almış olduğum L.Chinense tohumlarından üretildi.L.Barbarum tohumlarını henüz ekmedim.O yüzden onda da diken oluşup oluşmayacağını bilemiyorum.

Musti 08-10-2008 17:04

Sn. Lonicera aynen sizin dediğiniz gibi, benimde yaklaşık 1 m. boylarındaki L.Barbarum Goji fidanlarımın diplerinde 3-4 tane diken var.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024