agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni4079Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2013, 21:10   #121
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Sevgili Banusemiha güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim sağolun.
Havasını suyunu çok seviyorum memleketimin. Bir gün yolunuz düşerse beklerim.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 21:14   #122
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
O mesajın sonunda yazdığın sürpriz o muydu? İnan, hiç aklıma gelmemişti o olacağı, ben başka birşeydir diye düşündüm, sürprizini merak ettim ama aklıma gelmedi o olacağı. Bilseydim hiç bozmazdım sürprizi, gerçekten. Neyse, o zaman sana ödev veriyoruz takipçilerin olaraktan, ilk procen Şirinler köyü. İkinci ve sonraki minyatür bahçe çalışmalarının konusunu ayrıyeten belirle istersen veya biz sana istekte bulunabilir miyiz "şu olsun" gibisinden?

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 21:25   #123
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Cymbelina cım benim tarifimde gazete ya da yumurta kolisini ıslatıp bir iki gün gibi beklemek gerekiyor. Sonra iyice sıkıp tutkalla karıştırıyoruz. Bu yüzden senin bahsettiğin hamur bence daha pratik.
101 Nolu mesajdaki yapraklar latin çiçeğinin evet. Merakla bekliyorum büyümelerini. Bakalım istediğim formu ortaya çıkarabilecek miyim? Saksıların kenarları dolu dolu olsun balkondan sarksın istiyorum. Bu arada latin çiçeğinin yaprak ve çiçekleri yenebiliyormuş. Salata süslemek için müthiş bir bitki.
Karanfili çelikle üretmek konusuna gelince. Şimdiye kadar daldırdığım karanfil çeliklerinden tutmayan çok nadirdir. Bunu kendimi övmek için yazmıyorum. Demek istediğim karanfil çabuk tutuyor. Ya da benim acemiliğime denk geliyor.
En son karanfili Kasım ayında tek dal hediyelik bir karanfilin kenarındaki daldan ekmiştim. Kış boyu dışarıda balkonda durdu. Ne öldü ne büyüdü. Bahar gelince baktımki yeni bir dal çıkartmış. Ama ne hikmetse sadece boyuna gidip tomurcuk veriyor. Yan dallar çıkartıp genişlemiyor. Cinsi ticari amaçlı olduğu için zannedersem.

Eski 23-05-2013, 21:31   #124
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
O mesajın sonunda yazdığın sürpriz o muydu? İnan, hiç aklıma gelmemişti o olacağı, ben başka birşeydir diye düşündüm, sürprizini merak ettim ama aklıma gelmedi o olacağı. Bilseydim hiç bozmazdım sürprizi, gerçekten. Neyse, o zaman sana ödev veriyoruz takipçilerin olaraktan, ilk procen Şirinler köyü. İkinci ve sonraki minyatür bahçe çalışmalarının konusunu ayrıyeten belirle istersen veya biz sana istekte bulunabilir miyiz "şu olsun" gibisinden?
Sürprizi bozmak önemli değil de o anda senden öyle bir söz gelmesi benim açımdan daha enteresan ve şaşkınlık vericiydi.
Allah'ın izniyle bu şirinler köyü projesini layıkıyla yerine getirebilirsem ve de yeteneğime uygun bir ödev verirseniz neden olmasın.

Eski 23-05-2013, 21:49   #125
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Hmm, o zaman senin o karanfilde 2 dal mı vardı?

Peki şeyi sorsam, mesela yan dalı olmayan, gene çiçekçiden tek dal karanfili mesela direkt saksıya diksek, tutar mı? Önce suda mı bekleteceğiz birkaç gün?

Senin karanfilin uzasın, olsun ne güzel çiçek verdiği sürece. Olmazsa, bu tepe budaması diyesim geliyor, uç alma işlemi yaparsın. Zinya ve kozmosta mesela yapılıyormuş. Uç alma yapılınca yanlardan dallanmayı teşvik ediyormuşuz. Ama ay olarak ne zaman yapılmalı seninkinde bilmiyorum, yanlış yönlendirmiş olmayayım. Ya da baktın 50-60 metrelik bir ceylana benzedi kısa kalacak şekilde budarsın. Gerçi karanfilde budama olur mu onu da bilemiyorum, deneysel takılmak istenirse belki budanıyordur. 50-60 metre demişken, Ranacığım'a takılıyorum sadece, bizim sardunyalar da çok uzundu, epey uzun süre budama filan da yapmamıştık. Geçenlerde budadım. Bilmem iyi mi ettim, kötü mü ettim.

Balkona çivi veya raf çakma şansımız olmadığında, saksıları nasıl sığdırabiliriz, dikey düzenekler vb günlerdir kafa patlatıyorum ben de ona. Senin işine yarayacak bir formül bulursam sana da söylerim. Çıta türü birşeylerim olsa, çivilerle çakıp uzun, ayaklı birşeyler yapacaktım ama o da olmadı.

Uzun bir kumaş parçasına cepler - gözler dikip küçük saksılar ona konulabilir, o kumaşı da sağlam çivilerle duvara sabitleriz mesela ama gene aynı noktaya dönüyorum, çivi çakamıyoruz.

Latin çiçeğinin yendiğini bilmiyordum, artık eşine onunla süslenmiş salatalar yaparsın Tabi karşılıksız olmaz böyle romantizm, o da karşılığında eldivensiz eliyle kaktüs çeliği almalı. Boşuna mı çiçekli, güzel salata yediriyoruz ona?

Rana+miraç beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 22:28   #126
Ağaçsever

Gülbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Merhabalar, sayfanız hayırlı uğurlu olsun Ben de bu siteyi uzun zamandır takip ediyorum, balkon sevdalısıyım ancak sizler kadar bilgili değilim ne yazık ki sizleri zevkle takip ediyorum, inşallah bi gün bana da sizdeki "deli" cesareti gelirse bi sayfa açarım.

Balkonunuza ve çiçeklerinize bayıldım Elinize, emeğinize sağlık!

Gülbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 23:39   #127
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Hoş geldiniz Sayın Gülbahçe,
Güzel sözlerinize çok teşekkür ederim. Ben de çok bilgili sayılmam. Bir iki senedir bitkilere olan ilgim daha da arttı. Terapi gibi geliyor bana. Eminim sizde deneme yanılma yolu ile birçok bilgi ve deneyim kazanacaksınız.
Merak ettiğiniz konularda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

YeniGine ve Gülbahçe beğendi.
Eski 23-05-2013, 23:49   #128
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Cymbelina' cım benim ektiğim karanfil dalın yanındaki filiz kısmıydı. Bende senin gibi düşünüp birde çiçek sapı ile denedim ama olmadı. Yani önce bize bir karanfil filizi gerekiyor. Sonra bu filizi bir saksıya daldırıyoruz ve düzenli olarak suluyoruz .
Budama konusunda ise aklıma geldi ama kıyamadım sürekli dalların ucundan tomurcuklanıyor bende kıyamıyorum. Dediğin gibi gövde gelişimi için budama düşünülebilir. Bence bahar uygundur. Tam uyanma dönemine girmeden diğer bitkiler gibi karanfil için de uygun zamandır bence.
Balkon konusunda yer kısıtlı duvarları delmek yasak. Bana kalan ancak balkon demiri yaptırmak. Bazı arkadaşların sayfalarında gördüm. Bakkal rafı mı deniyor adını tam bilmiyorum onlar çok kullanışlı. Üst üste bir çok bitki yerleştirilebiliyor. Ben saksıları balkonun kenarına koyuyorum. Allah korusun saksılar düşerse birinin canı yanar diye çok korkuyorum. Demir yaptırmayı çoğuda bu yüzden istiyorum. Nasip bakalım

Cymbelina ve YeniGine beğendi.
Eski 24-05-2013, 09:30   #129
Ağaç Dostu

Angels Sour's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağçiçeği Mesajı Göster
Doğru yerdesiniz sevgili Angels Sour , aramızda hiç zorluk çekmezsiniz. Guruba hoş geldiniz. Burada kendimizden bahsettikçe hep bir yönümüzün benzediğini görüyoruz değil mi ?
Cymbelina tam ben sürpriz olsun sonra açıklayayımdediğim bir anda şirinler köyü diye yazınca " , Aramızda casuslar olabilir ( bu kısmı hababam sınıfında ki İnek Şaban gibi söylemiştim. ) kamera falan mı koydular eve dedim
Güya ben de şirinlerle bir düzenleme yapıcaktım da ekleyecektim sonra da ta ta taaaam işte sürpriz diyecektim. Bu durum ilginç oldu. Cymbelina kabul etmese de onda bir kuvvet var. İnanıyorum ben

Hoş bulduk o zaman, kesinlikle doğru yerdeyim; eminim. Cymbelina'da bence de bir şeyler var. Benim sepetin dibindeki oyuncak bebeklerin kol ve bacaklarını,araba tekerlerini de bildiğine göre
Ben de sürprizin başka bir şey olduğunu düşünmüştüm. Sürpriz bozulmuş sayılmaz; şirinler köyünü merakla bekliyorum.
Ben de kol ve bacaklarla zombi köyü yapayım bari...

Angels Sour Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 10:26   #130
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Yenigine
Bu çiçeğimi geçen baharda almıştım. O gün bu gündür baya bir çaba sarfetti yaşamak için. güllerdeki pas hastalığına benzer bir şekilde yaprakları sarardı. Tek tek kopardım. Dal halinde kalmıştı. çok şükür şu an düzeliyor. Tomurcuk bile vermiş. Suyu ve gölgeyi seviyor.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 10:35   #131
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Bu saksıdaki kurdele çiçeğim kaç yıldır benimle hatırlamıyorum. Bir çok yavrusu oldu. Komşulara dağıttım. En son saksı ve yer kıtlığından bahçeye ekmiştim. Kışın karın altında kalmasına rağmen gayet sağlıklı kaldı.
Saksıdaki anacı budadım. Yaprakları daha sağlıklı gelişebilsin diye.çünkü kışın evde kaldığı, gün ışığı görmediği için yapraklar çok cansızdı. Şu an çok iyi büyüyor.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 10:43   #132
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Telgraf çiçeği benim için özel. Yıllar önce gayet güzel bir telgrafım vardı. Evde olmadığım bir dönemde susuz kaldığı için kaybetmiştim. Bu rengini aramama rağmen bulamamıştım.
Tömürcek sağolsun ıtır gönderirken yanına telgraf da eklemiş. (Hatta bir dalını teyzem kaçırdı )
Büyük olanlar ise rhepsağ 'cım ile buluşmamızda kendisinin hediye ettiği telgraf. Çiçeği ile gülümsüyor sanki. İki arkadaşıma da tekrar dan çok çok teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 10:49   #133
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Telgraf demişken

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 11:19   #134
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sayın Yenigine ve Sayın h-doğan hoş gelmişsiniz . Sessiz sessiz balkonumu gezerken sobeeee diyesim geldi size. Her zaman beklerim efendim.

Cymbelina beğendi.
Eski 24-05-2013, 11:57   #135
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2013
Alıntı:
Tömürcek abisine şikayet ettiğim için utandı herhalde. Nihayet uyanabildi.
Bardak menekşe.
tömürcek abi kimse bende şikayetleneyim yahu..benimkide yavrulasın artık.

SUDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 12:06   #136
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Tömürcek abisi " bay tömürcek " sayın Sudem. Kendileri bardak menekşeyi çok seven bir bitki delisi olduğu için ben de ona şikayet etmiştim.
İşin espirisi böyle tabii ama benim bardak menekşe mevsimleri şaşırdığı için ancak uyanabiliyor. Yavrulaması yumrudan oluyor galiba. Sizdeki kaç yıllık? Eğer kendi de yavru sayılacak yaştaise boşuna beklemeyin diye dedim. Benimki ikinci yılında. Yavrusu yok hala. Ben yavrudan geçtim , canlanacağından bile umudumu kesmiştim nerdeyse.
Umarım bol yavru ve çiçeklerini görürsünüz.

Eski 24-05-2013, 12:10   #137
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Lavantalarım tomurcuklandı

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 12:12   #138
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sondemler
Artık çiçekleri yavaş yavaş soluyor. Sırada diğeri var bakalım ne renk açacak

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 12:15   #139
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Adını bilmiyorum ama rengini ve formunu çok seviyorum.Saksısı çok dayanıksızmış. Tam yeni ektiğim bir zamanda tekrar yerinden oynatmak istemediğim için şimdilik böyle idare edecek artık.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 12:20   #140
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Açmasını merakla beklediğim lilyum.
Lilyumların yaprakla sap kısmı arasında yumrular oluşuyor. Ben bu yumruları gördüğümde tamamen içgüdüsel olarak toprağa ekmiş ve unutmuştum. Çimlendireme kabında yapraklarını görene kadar. Bu yumrular her sene olur mu bilmiyorum. Ama olursa kaçırmak istemiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 12:23   #141
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Bunlar da bahsettiğim minik yumrudan çıkan lilyumlar. Yanlardaki yuvarlak yapraklı olanlar latin çiçeği. Her yere ekmiştim nasılsa çıkmaz diye ama beni utandırdılar.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 12:35   #142
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Yaprak güzellerimin renkleri belirmeye başladı

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 12:42   #143
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Alıntı:
Tömürcek abisi " bay tömürcek " sayın Sudem. Kendileri bardak menekşeyi çok seven bir bitki delisi olduğu için ben de ona şikayet etmiştim.
İşin espirisi böyle tabii ama benim bardak menekşe mevsimleri şaşırdığı için ancak uyanabiliyor. Yavrulaması yumrudan oluyor galiba. Sizdeki kaç yıllık? Eğer kendi de yavru sayılacak yaştaise boşuna beklemeyin diye dedim. Benimki ikinci yılında. Yavrusu yok hala. Ben yavrudan geçtim , canlanacağından bile umudumu kesmiştim nerdeyse.
Umarım bol yavru ve çiçeklerini görürsünüz.
sevgili dağçiçeği,
ben yaprak köklendirip diktim...oluyor öyle dedi veren kişi..diktim bir hevesle hergün konuşup duruyorum çiçekle...

Eski 24-05-2013, 12:46   #144
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Maşallah size o zaman ben o kadar uğraştım yapraktan köklendiremedim. O şekilde de oluyormuş evet siz deyince hatırladım ama çok zor olduğunu duymuştum. Bende kaç kere uğraştım ama olmadı. En garanti yumru olduğu için yavrulama dediğinizde hiç yapraktan yetiştirme aklıma gelmedi.

YeniGine beğendi.
Eski 24-05-2013, 12:53   #145
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Alıntı:
Maşallah size o zaman ben o kadar uğraştım yapraktan köklendiremedim. O şekilde de oluyormuş evet siz deyince hatırladım ama çok zor olduğunu duymuştum. Bende kaç kere uğraştım ama olmadı. En garanti yumru olduğu için yavrulama dediğinizde hiç yapraktan yetiştirme aklıma gelmedi.
nasıl yani? şimdi benimkinden yavru çıkmayacak mı?boşamı bekliyorum...
bana birisi lütfen bunun yumru,yavru **** tohumu neyi varsa göndersin...
bu arada küçük bir anı paylaşıcam sizinle...
benim çook heybetli (iri yarı) bir yengem var.bunun bir çilli begonyası vardı.yıllardır ne ölüyor ne diriliyor kendi halinde yaşayıp gidiyordu ..yengem bunu eline alıp;
-bana bak adam olacaksan ol..yeter senin sümsük halini izlediğim,andolsun çöp kovasına koyacam seni diye konuşup duruyordu.....
çiçek bir hafta sonra inanılmaz şekilde büyümüş ve çiçeklenmişti...o gün bugündür akılsır erdiremiyorum ben bu güzelliklere...
benimkini de mi tehdit etsem nedir?

Eski 24-05-2013, 14:29   #146
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Hayır yanlış ifade ettim galiba. Kusura bakmayın. Ben yavru olmayacak demek istememiştim. Yumrudan yavru hemen olmayabilir demek istedim. Ama siz zaten yapraktan yeni bir yavru ekmişsiniz. Korkmanıza gerek yok. Ektiğiniz dal büyüyüp yeni dallar verdiğinde bir tane daha köklendirip yeni yavrular elde edebilirsiniz.
Ben kendim başaramamıştım yaprağından köklendirmeyi. Onu ifade etmeye çalışmıştım.

Eski 24-05-2013, 14:36   #147
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SUDEM Mesajı Göster
bu arada küçük bir anı paylaşıcam sizinle...
benim çook heybetli (iri yarı) bir yengem var.bunun bir çilli begonyası vardı.yıllardır ne ölüyor ne diriliyor kendi halinde yaşayıp gidiyordu ..yengem bunu eline alıp;
-bana bak adam olacaksan ol..yeter senin sümsük halini izlediğim,andolsun çöp kovasına koyacam seni diye konuşup duruyordu.....
çiçek bir hafta sonra inanılmaz şekilde büyümüş ve çiçeklenmişti...o gün bugündür akılsır erdiremiyorum ben bu güzelliklere...
benimkini de mi tehdit etsem nedir?
Forumda bir yerlerde okumuştum bu tür tehditlerin işe yaradığını. Çocukken annemin anlattığı bir anımda var üstelik. Bizim bahçedeki bir ağaç (zannedersem ceviz di ) hiç meyve vermezmiş. Babaannem bir gün elindeki baltayı ağaca vurup bu sene de meyve vermezsen şartolsun seni keseceğim demiş. O sene ağaç meyve vermiş. Bizim buralarda bu tür tehditler yapılırmış ağaçlara. Hatta adına Şartlama denirmiş. Bazı şehirlerde ağaca çivi çakılıp korkutulduğunu bile duymuştum.
Kıyabilirseniz sizde yapabilirsiniz. Ben hiç yapmadım.

Eski 24-05-2013, 15:28   #148
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sineralya

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 15:33   #149
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Horoz ibiği (celosia)

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 15:35   #150
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Minyatür karanfil

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024