agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2008, 18:08   #31
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Hobby seram

Hobby seramda drenaj kanallarını tamamladım.
Name:  sahibinden_yeni 004.jpg
Views: 12793
Size:  22.8 KBİki straforu arası 10 cm olacak şekilde toprağa çivi ile sabitledim,65 cm eni olan sera naylonuylada kanalın içini kapladımki drenaj olan su seranın dışına kadar sorunsuzca çıkabilsin.
Name:  sahibinden_yeni 005.jpg
Views: 12443
Size:  26.3 KB

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2008, 19:31   #32
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Hobby seramda değişik sebze ve meyveleri değişik ortamlarda yetiştireceğim,ilk olarak dev kabak yetiştirmeye başladım,35-60 lt arası saksılarda %20 perlit,%80 cocopeat karışımı ortamda 1 EC, 5.5 ph'la yetiştirmeye başladım.
Name:  sahibinden_Görüntü058.jpg
Views: 13008
Size:  132.8 KB
Name:  sahibinden_Görüntü059.jpg
Views: 13190
Size:  133.3 KB

Eski 02-03-2008, 21:12   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Haydi hayırlısı, dev kabak ve topraksız tarım...

İnşallah başarılı olursunuz, sanki dev kabak topraksız tarımda olmaz gibi ben de bir ön yargı var.

Umarım 2008 dev bal kabağı yarışmasının 1.si siz olursunuz bu durumda topraksız tarım çok daha ilgi çeker.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 21:35   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili Denizakvaryumu, bende tam tersini düşünüyorum.Birinci belli,ikinci kim olacak acaba.Envor arkadaşımıza başarılar diliyorum.Birinci olmaması için sebep yok bence.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 21:42   #35
Ağaç Dostu

İnşallah, inşallah.

Sayın envor boş olduğunuz bir vakit --Topraksız tarım yöntemiyle frambuaz yetiştirmek--başlıklı bir konu açarsanız çok sevinirim.

Üzümsü bitki fanatiği olarak bu yöntemle de ahududu yetiştirebilirsem çok mutlu olacağım.

kutupay beğendi.
Eski 03-03-2008, 07:38   #36
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili Denizakvaryumu, bende tam tersini düşünüyorum.Birinci belli,ikinci kim olacak acaba.Envor arkadaşımıza başarılar diliyorum.Birinci olmaması için sebep yok bence.
Sağolun ama Todor hocamız var birincilik bence tecrübeli olanın olur gibi geliyor bana,sayın Denizakvaryumu belkide haklı olabilir en küçük bir hata geri dönüşü olmayan sonuçlara sebepverebilir.Mahon67 nin yetiştirdiği küçük kabak tohumlarından alıp yetiştireyim diyorum,bari sondan birinci olurum.

Eski 03-03-2008, 07:42   #37
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
İnşallah, inşallah.

Sayın envor boş olduğunuz bir vakit --Topraksız tarım yöntemiyle frambuaz yetiştirmek--başlıklı bir konu açarsanız çok sevinirim.

Üzümsü bitki fanatiği olarak bu yöntemle de ahududu yetiştirebilirsem çok mutlu olacağım.
****** açarız ama işte bazen yanlış anlaşılıyorum,**** anlatmak istediğimi anlatamıyorum,problem yaşanıyor.

Eski 03-03-2008, 07:54   #38
Ağaç Dostu

Sorun her zaman her yerde yaşanabilir, forum ortamında bir başka anlatımla nette anlaşılamama ya da yazılanları karşıdakinin yanlış anlaması sık rastlanan bir durum.

Dikensiz gül olmaz

Siz konuyu açın derim...Anlaşılamama olaylarını o kadar da kafaya takmayın.

Bilgi paylaşıldıkça büyür.

Eski 04-03-2008, 22:15   #39
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Üzümsü bitki fanatiği olarak ...

Varmısınız birde topraksız olarak şaraplık üzüm asması yetiştirelim...

Eski 04-03-2008, 22:20   #40
Ağaç Dostu

Frambuaz yetiştirdiğinize göre asma neden olmasın

Ama önce biz Kudret Beyin hocalığı altında domates deneyelim , bu denemenin ben çok başarılı olacağına inanıyorum sonrasında kendi formüllerimizi hazırlamayı da öğrenirsek ...değmeyin keyfimize

cure77 beğendi.
Eski 04-03-2008, 22:34   #41
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Valla ben yapacağım bu işide,hafta sonu manisaya gideceğim oradan 2-3 çeşit kırmızı üzüm almayı ve 50 litrelik saksıda yetiştirmeyi düşünüyorum.

Eski 05-03-2008, 11:06   #42
Ağaç Dostu

Kravatlı Çiftçiler, Topraksız Tarımla Domates Üretiyor

Sektörün önemli merkezlerinden Denizli'de 11 sanayici, topraksız tarım yöntemine dayalı sera kurdu. Gökşin Kimya ve Tekstil'in sahibi Zafer Gökşin de bunlardan biri. 1990 yılında kurduğu şirketine Gökşin Tarım'ı da ekleyen Gökşin, Denizli merkeze bağlı Aşağışamlı beldesinde 25 bin metrekarelik sera kurdu. 2 milyon Euro'ya mal olan serada 58 bin fidanda hormonsuz domates yetiştiriliyor. 3 ziraat mühendisi ve bir danışmanın kontrolünde gerçekleştirilen üretimlerde, herhangi bir hormon kullanılmıyor. Domateslerin oluşmasını sağlamak için bambus adı verilen arılar kullanılıyor. Serada 25 kişiye de istihdam sağlanıyor.

Tekstildeki darboğaz sebebiyle üç yıl önce alternatif sektör arayışına girdiğini belirten Zafer Gökşin, "18 yıllık tecrübemizi tarımda da kullanacağız." dedi. Domatesleri ihraç amaçlı üreten firma, ilk etapta İstanbul ve Ankara'ya satış gerçekleştirdi. Toprakta zehirli maddelerin barınabildiğine; ancak topraksız tarım sayesinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadığına dikkat çeken Gökşin'in verdiği bilgilere göre,

"Topraksız tarımda, topraktan alınacak mineraller su ile verilir. Bu sayede topraktan ürüne kimyasal atık geçmiyor. Ayrıca topraklı tarımın bir dönümünde 13-15 ton, topraksız tarımda ise 30-40 ton ürün alınabiliyor. Domatesler, bambus arıları tarafından doğal dölleme yöntemiyle üretiliyor." Her arının bölgesinin farklı olduğunu anlatan Gökşin,

"Arılar, kovanların olduğu bölge dışına çıkmıyor. Arı döllediği ve hormon olmadığı için domateslerin sağlık üzerinde herhangi bir olumsuzluğu bulunmuyor." dedi. İşletme sorumlusu Onur Karademir ise ihracat için pazar araştırmalarının devam ettiğini ve kısa sürede yurtdışına açılacaklarını kaydetti.

Topraksız tarım nasıl yapılıyor?

Bitkiler, toprak yerine perlit maddesine kök salıyor. Bitkinin topraktan doğal olarak alması gereken bitki besin maddeleri, dünyada en son teknoloji olan bitki köküne doğrudan spagetti sulama (direkt bitki köküne su verme) yöntemiyle bilgisayar denetiminde veriliyor.

Bitkinin ihtiyaç duyduğu azot, fosfor, potasyum ve elementler doğadan saf olarak izole edilmiş kompoze şekilde, gerekli zaman ve miktarda veriliyor. Hastalıklara karşı kullanılan ilaçlar bitki tarafından özümsenecek veya süresi içinde bitki bünyesinden atılacak özellikler taşıyor. Erkek ve dişi polenlerin döllenmesine yardımcı olmak için hormon kullanılmıyor.

Domates çiçeklerinde bulunan dişi ve erkek polenler, serada kovanlar halinde barındırılan bambus arıları tarafından dölleniyor. Bambus arısı, hortumu diğer arılara göre uzun olan ve polenlerle beslenen bir tür.

Seranın içine bambus arısı bırakıldığında, uzun hortumu ile henüz açmamış olan erkek çiçeğin polenini alıyor ve dişiye taşıyor. Yani dişiyi gerçek erkek poleni ile döllüyor. Fısfısa gerek kalmadan dişi dölleniyor ve doğal olarak domates üretiyor.

Bambusun anavatanı Türkiye. Muğla'da toprakta yaşayan, yaprağın içinde üreyen bir arı türü. Ancak bu arı türünü yıllar önce Hollandalılar, Türkiye'den götürüp ıslah etmiş ve şimdi dünyaya satıyor.
Bal yapma özelliği yok. Kendi yiyeceğini kendi topluyor. 30-40 arıdan oluşan bir bambus arısı kovanının satış fiyatı 95 YTL.

http://www.gencmusiad.org.tr/GM/Icer..._TIP=GNL&N=446

Bambusu da Hollanda'lılara kaptırmışız

kutupay beğendi.
Eski 05-03-2008, 22:29   #43
Ağaç Dostu

Kudret Bey,
banka no veya en iyi ödeme aracı olan posta çeki hesabınızı yazar mısınız?

Besinlerle birlikte kullanma talimatı yazacak mısınız?

Bir de besinler elimize geçince hazırlanan bu besinler için nasıl hazırlandığına dair

http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=6943&page=4

linkinde yer alan 8-10-11 mesajlardaki gibi bir açıklama yapar mısınız?

Eski 22-03-2008, 14:29   #44
Ağaç Dostu

Yazarız sayın denizakvaryumu ,daha paketini almayanlar var.onlarda alsın,gerisi kolay.
Torbaların teknik detaylarını verceğim merak etmeyin.Zaten besim kitlerinin kullanılması bölümünde ders başladı.

Eski 10-05-2008, 17:33   #45
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Hydroponic

Arkadaşlar, 29 Nisan' da ektiğim domates tohumları bu hale geldi. Ben de bir tanesini alıp durgun su kültürüne yatırdım. Bakalım ne olacak. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1210433223
Durgun su kültürü.jpg
Durgunsu domates.jpg
Domates fide.jpg
Domates fide2.jpg
Fide.jpg
Forum ilk kez fotoğraf yüklüyorum. Ayrıca fotoğraf makinemi arabamdan çaldırdığım için cep telefonuyla çektim bu fotoğrafları. O yüzden görüntü kalitesinden çok emin değilim. Fidelerim iyi mi sizce? Asıl yerlerine almak için daha ne kadar durmaları gerekiyor?Sorular fazla oldu biraz ama hevesli bir acemi olduğumu göz önüne almanızı rica ederim

Eklenen Resimler

kutupay beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 17:34   #46
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Özür dilerim. Bir tanesini yatırdım dedim ama iki tane var ve biri domates, diğeri de marul. Sanırım marul için zamanlamam yanlış ama artık tohumları ekmiş bulundum.

Eski 10-05-2008, 19:11   #47
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Sayın İklimsiz, başarı dilekleriniz için teşekkürler.
Sayın Kudret Tezel, belediye başkanı adayı olduğunuzda oylar size

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 20:31   #48
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sn. Malbman fideleriniz biraz daha büyük olsaydı iyi olurdu* ayrıca marul fideniz çok ince kendini zor toparlar*,Diğer fideleride topraksızmı yetiştireceksiniz?
Sn egome o hastalıktan kurtulmanız çok zor,hemde çoook,
Sn. Kudret bey seçime kadar kütüğümü istanbula aldırırım,sırf size oy vermek için...

Eski 10-05-2008, 22:07   #49
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Envor, sizin de belirttiğiniz gibi maruldan hiç umudum yok ama çıkarmaya da içim elvermiyor. En azından bir şans tanımış olmak için tutuyorum. Evet, diğer tüm fideleri de topraksız yetiştireceğim.Tüm malzemem hazır. Bir hafta, on gün içinde yazlığın bahçesine kuracağım sisteme aktaracağım hepsini.Sanırım bu süre içinde fideler de biraz daha büyür. Ya da ben bir süre daha beklerim.

Eski 11-05-2008, 11:31   #50
Ağaç Dostu

Çatısız ev ve yeşil çatılar için bir oy da benden Kudret Beye.

Eski 11-05-2008, 23:04   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Su kültüründe yetiştirdiğiniz bitkilere ekstradan gündüzleri CO2 (karbondioksit) sağlamak verimi arttırabilir mi?
Bunun için benim önerim en kolay yolla cep sodasına sirke eklemek olur. Bu sayede CO2 çıkışı sağlanır. Eğer bunun için basit bir sistem isteyenler için de şunu ifade edebilirim;

Bir kaba bir miktar cep sodası konur. Bir pet şişenin de kapağına uygun bir delik açarak içine akvaryum hortumu sokulur. Pet şişeye sirkeyi koyduktan sonra sodanın olduğu kabın üstüne ters duracak şekilde asılır. Hortumun ucuna da ufak vanalardan konur. Tıpkı serum şişeleri gibi mantık aynı. Pet şişenin de dibine ufak bir iğne ile delik açılır. Vanadan sirkeyi damla damla akacak şekilde ayarlarsak eğer sürekli bir CO2 kaynağı elde etmiş oluruz.

Benim okuduklarımdan çıkardığım bol CO2 bitkilerin bol bol besin yapmasını ve büyümesini sağlar.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 22:31   #52
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Evet bitki için gerekli,ama sizin sisteminizde çok güzel,ilkokulda yangın söndürme tüpü yapmıştım sirke ve cep sodasıyla bunu hobby de deneyeceğim zamanı gelince,Teşekkürler...

Eski 13-05-2008, 11:23   #53
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
Tüm bitki, calı dostlarına merhaba öncelikle...
Torf, cocopeat gibi ürünlerle katı ortam kültürüyle şu zamana kadar bir çok bitki yetiştirdim, kendi imkanlarımla elimden geldiğince (sivribiber,maydonoz,domates,çilek ve envai çeşit süs bitkisi )..
PH ve EC değerlerini ölçmedim bu deneyimlerim sırasında ama dinlenmiş su ve sıvı likit besinler, azot için gerekli hayvansal gübreyide sulandırarak belirli peryodlarla kullandım ve kullanıyorum.
Organik ürünlere toprak gibi davrandım neredeyse ve hiç bir bitkim ölmedi **** bana küsmedi.. Torf kullanarak bitki yetiştirmek zor değil açıkçası, iş suyu ve besini bitkiye ihtiyacı kadar, gerektiği zamanda vermek..

Biliyorumki topraksız tarımın esası bu değil..Yetiştirilmek istenen bitkiye özel uygun şartların min. maliyet ve alan içersinde zahmetsizce (hastalık,zararlılarla mücadele,nadas yapılmadan), sağlanıp max verim sağlamak... İşte burda devreye suyun yapısı, iz elementler, mineraller,iletkenlik,oranlar, bazı formüller, kimya devreye giriyor, işte buda seracılık demek, ben kendi cabamla bu yolda ilerletiyorum hobimi. Tüm yardımcı olacak arkadaşlara bildiği herşeyi paylaşmaktan çekinmeyen yüreklere, teşekkürler ...

bnymnblr beğendi.
gokhan aydinli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 12:15   #54
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Bazı bitkilerim Torf ve içine mixerde straforları parçalayıp mix ettiğim ortamda yetişiyorlar..

Eklenen Resimler

bnymnblr beğendi.
Eski 13-05-2008, 12:30   #55
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Torfta Yetişen diğer bitkilerim bu arada evim çok fazla güneş almıyor..Cfls dediğimiz florasanlarlada çimlendirme ve sağlıklı fideler üretmeye çalışıyorum...Bu arada çok fotograf gönderdim galiba..

Eklenen Resimler

bnymnblr beğendi.
Eski 13-05-2008, 19:05   #56
Ağaç Dostu

Ellerinize sağlık Sayın Gökhan Aydinli,nekadar güzel çiçekler bunlar,bu çiçekleri su kültüründe yetiştirmeyi düşündünüzmü. başarılarınızın devamını dilerim.

Eski 13-05-2008, 21:11   #57
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Ellerinize sağlık Sayın Gökhan Aydinli,nekadar güzel çiçekler bunlar,bu çiçekleri su kültüründe yetiştirmeyi düşündünüzmü. başarılarınızın devamını dilerim.
Teşekkürler Kudret bey, öncelikle yazılarınızdan hepimiz faydalanıyoruz, birşeyler öğrenip kendimizi geliştiriyoruz, su kültürü ve işin kimyasıyla ilgili, gerek bu site olsun gerek diğer kaynaklarla, gerek yazılarınızla kendimi geliştirmeye çalışıyorum vakit buldukça..

Kesinlikle herkez kendi sistemini kendi imkanlarıyla kurup başarılıda olacaktır buna inanıyorum ama eriyik hazırlama oranlar, işin asıl kısmını oluşturuyor. Bu hobicilikten bilinçli yetiştirici olma yolunda adım atmaktır.. Bu noktada sizlerinde bilgi ve tecrübelerinizi bizle paylaşacağınızı bilmek ayrı bir mutluluk..

Eski 13-05-2008, 22:07   #58
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sn.Gökhan Aydınlı ellerinize sağlık,başarılı bir hobby olmuş,Tebrikler...
Saygılarımla...envor...

Eski 13-05-2008, 23:37   #59
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Sayın envor hidroponik sisteminizi ilgi ile izliyorum boruların içindeki eriyik devamlı dolaşıyormu? Boru içerisindeki eriyik seviyesi kaç santim .Köklerin tamamı eriyigin içindemi olmalı kullandıgınız borular yosun yapıyormu Su pompası kaç at **** gücü ne kadar aynı sistemi kuruyorum malzemeleri toparlıyorum saygılar

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 23:56   #60
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sn.Gökhan Aydınlı ellerinize sağlık,başarılı bir hobby olmuş,Tebrikler...
Saygılarımla...envor...
Saygılar envor, başarılı çalışmalarınızı ve hoby seranıza imrenerek takip ediyorum...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024