agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2010, 08:26   #361
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
İlgililer duydu da, biz nasıl seveceğiz. Resim istediğimizi söylemiştik değil mi?

İşlerin iyi gitmesine çok sevindim. asıl bundan sonra açıklanacak çok şey var. Anadoluda süt ve et hayvancılığı yapan herkese örnek olacak bir çalışma yaptın. Bu tekniğin ne kadar verimli olduğunu insanlara anlatmak senin için artık bir borç olmalı.

Başarılarının devamını diliyorum. Minik ve annesinin resimlerini bir kez daha hatırlatayım.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 08:41   #362
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Arkadaşlar haklısınız resimleri çektim ama yayımşamayı atladım maruz görün.

Ayrıca sevgili Malbman ikinci sıra yerine ilk sırayı tercih ederim.Ama mutlaka ilk sıradaki daha önemlidir.Bence sen beni ilk sıraya al mahcup olmayacağın kesin.

VISKHY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 08:47   #363
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Bu resimler doğum yapmadan önceki hali arkadaşlar.

Birde çim bebeklerimin resimleri var..

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2010, 08:48   #364
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Keçimiz ile bebeğinin resimlerini söz akşama çekip yükleyeceğim.

Eski 17-03-2010, 08:52   #365
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Arkadaşlar şunu belirtmek isterim ki bu yem bir devrim niteliğinde.Düşünsenize günde 3 ile 4 L. arasında bir maliyetle 30 ile 35 LT. süt alıyorsunuz.Hem hayvan metabolik olarak güçleniyor hem taze ve yeşil yem yiyor hem de kaliteli ve ucuza süt temin ediyorsunuz.

Bir de Tescil işlemlerini bitirirsem tadından yenmeyecek duruma gelecek.

Sevgiler Saygılar...

Düzenleyen VISKHY : 15-04-2010 saat 12:14
Eski 17-03-2010, 08:55   #366
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Maşallah. Verim kaç? Beklediğimiz ölçüde oldu mu? 1:6 - 1:8 ? Hala normal su ile mi sulama yapıyorsun, yoksa besin eriyiği kullanmaya başladın mı? Teknelerin derinliğinin bir dezavantajı veya avantajı oldu mu?

Miniğin bir de vesikalık resmini koyda kimlik çıkaralım.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 08:56   #367
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Arkadaşlar Kudret Hoca bana haklı olarak çok kızmış ondan tekrar özür diliyorum.

Aynı zamanda sevimli birde torun gelmiş dede olmuş bu yüzden de kutluyorum.

Eski 17-03-2010, 09:00   #368
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Sevgili Sarıcan verim kullandığım tepsilerin ufak olmasından dolayı şu anda düşük 1:5 gibi.

Besin kaynağı kullanmadım henüz hocam ne derse onu yapıcam.Tavaların derinlikleri çok fazla dezavantaj sağlamadı ama yinede 3 cm ye çekmek zorundayım.Buda ancak kalıp yaptırmam sonucu olacak.

Eski 17-03-2010, 22:50   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sn.Vıskhy hayırlısı olsun bebeğin ve çimlerin inşallah beklediklerinin kat kat fazlasını alırsın kolay gelsin.

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 18:29   #370
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın Viskhy herşeyin yolunda gittiğini buradan gözlemlemek inan çok mutlu verici ürünlerin çok daha fazla verimli olması dileğiyle. İyi çalışmalar.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 07:08   #371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Sayin Viskhy:

Yaptiginiz calismanin boyutunu ve biraz ayrintili maliyet analizini yaparsaniz bu calismadan feyz alip boyle bir sistem kurmak isteyen arkadaslara yardimci olmus olursunuz. Boylelikle insanlar ilerisini gorebilir.

karaveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 17:06   #372
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2010
sevgili wisky arkadaşım 30-35 lt süt veren ineklerdeki yem rasyonun hakkında bilgi verebilirmisin birde et besiciliğinde mesela dana veya kuzu besiciliğinde arpa çimlendirmesi kullanılabilirmi denemen oldumu.

drsweetym Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 20:08   #373
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlar ben oda aydınlığında (oda çok aydınlık 5 pencereli salon) iki haftada ancak tüketime uygun duruma geliyor. 25X40X8 cm ebatlarında plastik dikdörtgen tekneler de iki bardak arpa koyuyorum. Bir defa ürün aldım üç'e keserek üç günde kümese koydum. Tavuklar tamamını yiyorlar. Taban kök kısmı kapı paspası gibi keçeleşiyor. Suyu sprey ve bazanda dökerek veriyorum. Ürün boyu 25 cm yi buluyor. Daha fazla bekletsek nasıl olur bilmem.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 11:27   #374
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Sevgili Nariçi yapılan araştırmalar sonucunda arpa çimi ekildikten sonra 8. gün minarel,protein ve Metabolik enerji bakımından maksimum değerlere ulaşıyor.

Demem o ki 8. günden sonra isterse 30 cm boy olsun veya kalın kök yapısı olsun değerleri gerilemeye başladığı için yem olarak vasfını yitiriyor.Çalışmalarınızı bunu göze alarak yapınız.

Eski 20-03-2010, 11:31   #375
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Ayrıca arkadaşlar bu yemin besicilikte daha hızlı ve kesin sonuç alınacağını düşünüyorum.Çimdeki değerler buna oldukça müsait.

Ben daha önceki yazılarımda verilecek rasyonu yazmıştım.O yazıları tekrar değerlendirirseniz göreceksiniz.10 gündür bir dana için besiye başladık ama 1-2 aydan önce sonuç alacağımızı zannetmiyorum.Ama diyebilirim ki verdiğimiz ineklerde de dana da şimdiden metabolik olarak ilerlemeler gözledik.

Eski 25-03-2010, 13:53   #376
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi VISKHY Mesajı Göster
Gelen,giden,arayan çok olduğu için fazla zamanım kalmıyor.Yani anlayacağınız arpa boyunu 100 kat aşmış konumdayım.Tekrarlıyorum kapım herkese açık...
Sevgili viskhy, kapınızı nasıl tıkırdatacağız? Profil bilgilerinizde ve geçmiş mesajlarınızda bulunduğunuz yerle ilgili bilgiye ulaşamadım.

Çayınızı içmek isterim, mümkünse keçi sütüde kabulümüzdür.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 11:09   #377
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Arkadaşlar artık yeni bir dönem başlıyor.Bu sayfaya yazmam ne kadar doğru bilmiyorum ama bu işi hep beraber paylaştığımız için yazma gereği duydum.

Şimdiye kadar ki geri dönüşler muhteşemdi.Gerek hayvan denemelerim gerekse müşteri memnuniyeti bu işi başardığımı gösterdi.

Bu yüzden her bölgeye yetişmek ve hayvancılık yapanlara ulaşıp,onların memnuniyetini de kazanmak için kendi bölgelerinde bu işi yapmak isteyen arkadaşların bana özelden ulaşmasını rica ediyorum.

Yakında bir çok yerde reklamlarımızı göreceksiniz.O yüzden ilk önce buraya yazmak istedim.

SAYGILAR..

Eski 29-03-2010, 11:54   #378
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Tarım fuarlarındada yer almanı ve önem vermeni tavsiye ederim.Başarılar.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 15:12   #379
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Arpa iki haftadan önce normal görünüme ulaşmıyor. Oda ortamında böyle özel ortam oluşturulsa ne olur bilmiyorum.
İki defa arpa çimlendirdim, bıçakla keserek üçer defa tavuklara verdim. İştahla yiyorlar. Şimdi de bir hafta oldu buğday çimlendirdim. Yeşil yaprak kısmı 10 cm oldu. Buda iki haftayı bulacak gibi.

Şöyle bir durum gözledim, neden oluyor acaba?
Çimlenme ve sürgün verme kabın her yerinde aynı homojenlikte - eşitlikte olmuyor bazı bölümler geç çıkıyor.

Eski 02-04-2010, 23:02   #380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2010
sayın vıskhy bu siteye yeni üye oldum.fakat çalışmalarınızı soluksuz okudum.öncelikle sizi tebrik ederim.ayrıca bu sitede size teknik olarak yardımcı olan arkadaşlarada teşekkürlerimi sunmak isterim.benim yaşadığım ortam hayvancılıkla uğraşıyor.özellikle büyükbaş hayvancılığı ile ilgililer.bu işi geliştirip avrupadaki gibi büyük konteynırlarda üretime geçip hayvancılık yapan yerlerde arpa çimini satmayı düşünün bence.herhalde çok tutulur diye düşünüyorum.türkiyede birşeyleri her zaman ilk yapanlar kazanır. kolay gelsin. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

yeşilyol74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2010, 14:14   #381
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Sevgili arkadaşım biz Hasılmatik denilen yurtdışındaki bir firmanın üreterek pazarladığı ve Berka Tarım şirketinin de bu makineyi Türkiyede pazarlamak isteyerek dağıtıcılık aldığı arpa tohumunu çimlendiren bu makinayı bırak model olarak almayı ne şekil ne de kullanılan malzeme olarak aynı olmadığı gibi sistemini bile farklı olarak tasarladık...

Sen bu konu başlığı altındaki yazılanları iyice okumamışsın herhalde, biz burada o senin bahsettiğin birleşmeyi manevi olarak yapmış,fikirlerimizi paylaşarak ortaya senin bahsettiğin makine ile alakası olmayan sadece hedefi aynı olan yani arpa tohumunu çimlendirmek olan işi zaten başardık.

Ayrıca girişimcilikten bahsediyorsun iyi güzelde ben bireysel olarak bu konu başlığı altındaki başarımızı ticari boyuta taşıdım zaten.Benim sana önerim illaki ticari kazanç elde etmek istiyorsan ki hayvancılık hakkında bilgim yok diyorsun, çiftlik kurarak riske girmek yerine seni bölgende bayim olarak görmek ve bu paylaşımın sonucu olarak ortaya çıkartığım ÇİM ODASI sistemlerinin satışını yapmanı isterim.

İlgilenirsen diyer arkadaşlarım gibi bana mesaj ile ulaşabilirsin..

Eski 13-05-2010, 17:36   #382
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Dört tabak yaptım havalar ısınınca geç çimlenmeye başladı, bende ara verdim kışa yeniden başlarız.

Eski 16-05-2010, 17:45   #383
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
bayiliğine talibim.

Sayın VISKHY, çalışmalarını ve yaptığın harcamaları adım adım takip ettim. forumda kıyıda köşede kalan bir projeyi ele alıp canlandırdınız ve sonlandırdınız. Sizi tebrik ediyorum.

Bayin olmaya talibim. Başka arkadaşlar da başka konularda projelerini sonlandırılarsa onların da bayiliğine talip olduğumu belirtmek isterim.

Saygılar sevgiler.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 18:09   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2010
mrh delımus siteyı gonderırsen sevınırım istanbulakay@hotmail.com

vesiburbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 18:46   #385
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vesiburbey Mesajı Göster
mrh delımus siteyı gonderırsen sevınırım istanbulakay@hotmail.com
Berka Tarım

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 22:41   #386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2010
Sayın VISKHY çalışmanız tebrik ederim, çoğu kimsenin olurmu dediği bir işi başarmışsınız

daha önce yazdıgınız yazıda sadece arpa çimi ve saman vererek verimden düşmediğini yazmıştınız şuan hala sadece arpa çimi ve saman vererek devam ediyormusunuz yoksa yem takviyesi yapmaktamısınız. ?

cyberking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 19:40   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2010
selam arkadaslar

uzun süredir siteyi takip ediyorum güzel bir çalışma olmuş çok ilgimi çekti bende denemek istiyorum son çalışmalarınızı sitede paylaşırsanız sevinirim benim için yol gösterici oluyor şimdiden teşekkür ederim.
yaklasık bir aydır birşey yazmamışşınız çalışmanızda herhangi bir düzensizlik veya olumsuzluk varsa belirtmenizi rica ederim.

kalender19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 10:24   #388
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Normal floresan ile sanırım istenilen verim alınmaz Daylight(gün ışığı) ÖZelliği olması gerekli , Bunu özellikle akvaryum bitkileri yetiştirmiş olanlar farkı anlıyacaktır, Fakat normal floresanlada bir deneme yapıcam.
Sn. Delimus,
Işıklandırma konusunda ben Osram-Sylvania-Aquastar floresan ampul kullanıyorum. Aslında bizim için Osram-Sylvania-Groluxx floresan ampul daha uygun. Bu ampuller fotosentez için gerekli olan dalga boylarına yakın ışık veriyorlar o nedenle fotosentezi hızlandırıyorlar.. İki ampulun de farkını görebilmeniz için resimlerini ekliyorum. Dalga boylarına dikkat edecek olursanız ikiside birbirine çok yakın..
Denemelerinizde bunları da kullanmanızı tavsiye ederim.
İyi çalışmalar..

Eklenen Resimler

nbugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2010, 21:33   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2010
aşağıdaki plastik kapları tava niyetine kullanabiliriz herhalde...
ne dersiniz???

Eklenen Resimler

asiyan43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 19:58   #390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2010
Selamlar

Hayvanciliga ve ekin yetistirmeye uzak birisiyim.

Bu tür bir yöntemle 1000 sigirlik bir ciftligin tüm yem ihtiyacini karsilamak ne kadar gercekci ?

bana sanki ufak sayilardaki sigir ciftlikleri icin olabilir ama rakam büyüdükce imkansiz mis gibi geliyor.

birde ortalama bir sigir günde kac kilo ot yer ? ve maliyeti ne kadardir ?

bilgisi olup paylasan olursa sevinirim.

iyi aksamlar

hoppala007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024