agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=436)
-   -   Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15733)

Delimus 23-05-2009 11:35

Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme

5 Eklenti(ler)
Geçen gün gördüğüm bir firma Hayvan yeminde maliyeti azaltmak için bir unite yapmış.Reklam olmaması için vermiyorum fakat istenirse iletirim.
Makine bu arkadaşlar
Eklenti 85552
Arpa tohumlarını tepsilere sermişler.
Eklenti 85553

6 gün sonra 20 cm boyuna erişiyormuş
Eklenti 85555
Eklenti 85554
Eklenti 85556

Makine belirli aralıklarla yağmurlama sulama yapıyor her rafa.
Hiç katkısız sadece su ile
6 gün sonunda 1 kg arpa tohumundan 7-9 kg arası organik arpa çimi elde ediliyormuş.

Makine çok basit bir sistem olduğundan kendim yapmaya karar verdim haziran sonunda başlıyacam.
Çimlenme = su , sıcaklık , nem , oksijen
Sizden tavsiye istiyorum arkadaşlar .

Çimlenme için en uygun sıcaklık nedir ? ( 20 C uygun mu ve çok önemlimi sonuçta 15-25 C arasında hatta yazın daha fazlası arpa tohumu için sorun teşkil edermi ) Yani biz NEmi dengeleyecek sıcaklığı sağlamamız yeterlimi.
Çimlendikten sonra ışık gerekir mi ( ben çimlenme evresi durana kadar gereksiz diye biliyorum )
Işık Gerekiyorsa çimlenmenin hangi aşamasında kaç lux ve hangi cins lamba kullanmalıyım.
Verilecek su oranı fazlalığı verimi etkiler mi ? ( tohum kg başına %50 %60 oranı düşünüyorum ben 6 gün toplamında )

Birde Ek gübre veya besin verilerek 6 günlük verim artıralabilir mi ?
Tabii hayvanlar için zararsız olmalı.

Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Delimus 27-05-2009 10:52

Hiç önerisi olan yok mu :(

arifcan 05-06-2009 17:42

ışık mutlaka çimlenme için gereklidir.çimlendirmeyi hızlandırmak elimizde.ayrıca soya filizielde etmek içinde kullanılabilir sitenin adresini verirseniz sevinirim

Delimus 05-06-2009 21:59

1 haftada Işıksız 20cm'e ulaştırdım fakat biraz cılız oldular gibime geliyor Daylight ampül alıp deneme yapıcam en kısa zamanda çünki sanırım fotosentez yapmadığı için tohumun besinden bir yere kadar faydalanabiliyor buda birim ağırlığa etki ediyor.

Adresi gönderdim pm.

Sarıcan 05-06-2009 22:12

Arpa için bir besin eriyiği formülü var mı? Veriminizi oda etkilemiş olabilir.

Delimus 06-06-2009 01:24

3 Eklenti(ler)
Hayır, ne yazıkki sizlerden beklediğim halde gönderen olmadı :( Fakat biraz şekerli su ile ayrı bir deneme yapıcam,Birde tohum ıslama yöntemini deniyecem ayrı deneme olarak.
Bir kaç hafta sonra çok ufak bir ünite yapıp koşulları sabitleyip sonucu inceleyecem.
Birkaç denemede en iyi sonucu elde edebilirim umarım ayrıca tavsiyelerinizi bekliyorum.
Biliyorum arpa biraz ilgi çekici değil :(

Bu Resimler 6. gün çekildi.Yani Dün çektim.
Bu deneme Tamamen ışıksız yapıldı. ( Işığın etkisi netleşmesi için )
Sadece Su kullandım.

Eklenti 85562
Eklenti 85563
Eklenti 85564

Sarıcan 06-06-2009 10:24

1 Eklenti(ler)
Sn. Delimus,

Böyle bir besin formülü buldum ama işinize yarar mı bilemem. Aldığınız makina yerli imalat mı?

ugurtelefon 06-06-2009 11:10

1 Eklenti(ler)
kırmızı ile çizdiğim yerde,dikkatlice bakarsanız,uzun,yani bizim 40W diye bildiğimiz floresant lamba var.Büyük ihtimal arka taraftada aynısı vardır.
Gün ışığı etkisi verebilmek için 24 saatte ortalama 12saat gibi yakmak gerekir.

basit,prize takılır ayarlı saatler sanırım işinizi görür.

açtığınız konu epeyce enteresanmış.çok fazla takipçisi olacağını sanıyorum.

Acarextt03 06-06-2009 11:20

Bende merak ettim... Fakat 40W ampulun işe yarabileceği konusunda bazı şüphelerim var... Dediğiniz gibi lux değeri çok önemli...

Kudret Tezel 06-06-2009 12:06

Kolay gelsin sayın delimus. İlgisizlikten değil çalışmalarınızın biraz ilerlemesini beklemekten.Tohum çimleninceye kadar ışık istemez ama yeşerir yeşermez ışığa ihtiyac duyar. Ben derimki makinanızın köşelerine PHILIPS in TD-L /840 veya 865 floresan
lambalarını bağlıyarak denemekte fayda var. bu lambaların 18, 21,36, 58 Watt ları var. Boyları 56,86,116,146 cm. Uygun bir boyut mutlaka bulunur.
Gübre işine gelince 15 15 15 +iz gübresinin 1 gr / litre lik konsantrasyonunu deneyebilirsiniz. Ama bitkiyi dahada büyütmek niyetindeysek ozaman topraksız tarım kurallarınını harfiyen uygulamak zorundayız diye düşünüyorum.

ugurtelefon 06-06-2009 17:38

1kg arpadaki şeker,protein vs. açısından, 7kg çimlenmişine oranla fark nedir acaba??

Yani, merak ettiğim;
Fırınlarda satılan ev ekmeği,köy ekmeği,tatlı maya,sıkı maya isimleriyle anılan ekmekten 2 dilim yediğimde rahatlıkla doyuyorum.
Ama normal ekmekten bütün bir taneye yakın yediğimde ancak doyuyorum.

doyuruculuk,besleyicilik açısından 1kg kuru arpa ile çimlenmişi arasında ne gibi bir fark oluşur.
Yani insan bir ton para verip maliyetinden öte hayvanlara çimlenmiş yetiştirmek için boşa uğraşmamalı,değilmi??

amatörce imalat yapması kolay,elektronik olarak yardımcı olabilirim.
ama satın almak dediğimizde ki 60 kadar beside hayvanımız var,değermi değmezmi sorusu çok önemli.

Delimus 06-06-2009 19:38

Normal floresan ile sanırım istenilen verim alınmaz Daylight(gün ışığı) ÖZelliği olması gerekli , Bunu özellikle akvaryum bitkileri yetiştirmiş olanlar farkı anlıyacaktır, Fakat normal floresanlada bir deneme yapıcam.
Kudret Tezel Verdiğiniz gübreyide deniyecem.

İşte En güzel soru Arpa ile Çimlenmiş Arpa arasındaki Doyuruculuktan öte yararı nedir sorusu HAm protein ve hazmedilir protein çok daha yüksek ayrıca sindirim oranıda daha yüksekmiş Fakat en iyi netice deneme ile olacağı kanatindeyim.
Testler sonucu değerse zaten güzel bir yem maliyetini azaltma yöntemi sunmakta.

Kastesttiğim ampul 15 W Daylight Florans 54W kadar mevcut
Fakat Kabin içinde Yağmurlama tarzı bir sulama olacağından iyi bir önlem alınarak bağlanmalı.

Lux Ölçümünü Biraz Anlatırmısınız. Bende MAnuel bir lux ölçer var fakat Hangi güçte(W) ışık,(ampül) olursa olsun en yakında daima max. lux değeri alıyorum.
Sanırım Ölçüm Burda Bitki ile ışık kaynağı arasındaki Değeri Oluyor değilmi Yani ölçeri çiçeğin bulunduğu yere koyup ölçücem.Ona göre uzaklığı ayarlıyacam.Eğer uzaklık istediğim ölçüde değilse W artırmam gerekecek yanlışmıyım.
Yani istediğim lux değeri örneğin 1000 ise çiçekle lambanın mesafesi 30cm ise Ölçümleri yapıp eksikse daha yüksek W ampül seçmeliyim.Sulama yapacağım için yakınlaştıramıyacam çünki.Eğer yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen .

Gereken Lux tavsiyeniz nedir ?

Sarıcan Verdiğiniz Eki biraz daha açıklarmısın ben tam olarak anlamadım.

Birde Özel üretim varmış Bunuda denemek gerek.
Philips Agro-Lite: Philipsin ürettiği bu floarasan bitkilerde fotosentezi arttıracak şekilde tasarlanmıştır.

akya 08-06-2009 10:47

Tartes'in sitesinde aydınlatma bölümünde bitkiler için özel lambalar mevcut.

Delimus 09-06-2009 17:07

4 Eklenti(ler)
1. Deneme Bitti. 7 gün + 5gün

7 gün sonu : Canlı Renk ,doku,Yapraklar biraz dar,Boy 20~cm
Diğer +5 gün güneş gördü. 5 günde ortalama +3-4cm boy kazandı.
+3 gün : Yapraklarda biraz kalınlaşma oldu,solgunlaşıyor
+2 gün : Boyda belirgin uzama yok , Canlılığını yitiriyor, solgun 7 gündeki canlı diri yeşillik kalmadı.

Sadece Suyla Gelişim bu kadar oluyor.Güzel bir gübre karışımı hazırlamak gerekli.
Tavsiye bekliyorum :confused: Birkaç seçenek olması daha iyi olur.
Birde köklerde hafif küflenme oldu sanırım verdiğim az şekerli sudan kaynaklandı.

Eklenti 85575 Eklenti 85576
Eklenti 85577 Eklenti 85578

2. Denemede 4 farklı denekle
1.koşulsuz ( diğer koşulların kazandırdıklarını anlamak için )
2.gübreli
3.güneş görücek ( lamba ile )
4. güneş + gübreli
Tohumla, çıkan çim ağırlığıda karşılaştırılacak.
4 Denekte aynı zamanda sulanıcak aynı sıcaklıkta kalıcak.

Sıcaklık olarak yaz olduğu için Günün min. sıcaklık değeri alınacak (maliyeti azaltmak adına ) Şuan Min. sıcaklık 22 C

Tavsiyelerinizi ve eklememi istediklerinizi belirtin lütfen.
Akya oradaki ampül 400W şuan için çok yüksek .

akya 09-06-2009 19:18

250 w olanı var ama bunlar bitki yetiştirme için, diğerlerinden aynı verim alınamıyor bildiğim kadarıyla.

envor 09-06-2009 22:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Delimus (Mesaj 441350)

Sadece Suyla Gelişim bu kadar oluyor.Güzel bir gübre karışımı hazırlamak gerekli.
Tavsiye bekliyorum :confused: Birkaç seçenek olması daha iyi olur.

İşlerim çok yoğun, sabırlıyımdır, beklerim derseniz denemeniz için besin eriyiği gönderebilirim. Beklemekten kastım arpa için özel bir şey düşünüyorum da ondan :)

Delimus 09-06-2009 22:59

Olur envor beklerim, Ben esas ünitemi (kabin yaptırcam)Haziran sonunu bulucak sanırım benimde işlerim yoğun çiftleğe onun için yer ve elektrik ayarlatmalıyım yani vaktim var.Özellikle çimlenmedeki boy artış süremizi etkilerse çok makbule geçer.

Sarıcan 09-06-2009 23:03

Plastik kurutma fırınlarını hiç gördünüz mü Sn. Delimus. Belki ikinci elde bulabilirsiniz. İşinize yarayacağını sanırım.

Örnek olarak aşağıdaki linkteki gibi

http://www.mesplas.com/***.html

Delimus 10-06-2009 17:34

Aslında Tezgah araları modifiye edilirse olabilir bakıcam sanayi eskicilere SArıcan saol Tavsiyen için. ÇAlışmayan bile bulsak en azından ısı yalıtımı gine işimize yarar koşullar istikrarlı olacağından sağlıklı veri elde edebilirim.

Acarextt03 10-06-2009 18:04

Bütün çiftçilerin en yoğun ayları başladı... Hayırlı hasatlar....

bitkiantifirizi 29-06-2009 12:54

Arpa çimlendirme

arkadaşlar bu arpa çimlendirme makinasını duymuştum ama bir türlü sitesini bulamadım site adresini gönderirsenizz sevinirim çok ilgimi çekti bu konu hakkında bilgilendirirsenizde çok memnun olurum çünkü bu cihaz hakkında başka hiç bir yerde bulamadım

VISKHY 30-06-2009 11:04

Sevgili delimus web adresini bende rica edicem.Yardımcı olursan sevinirim.

Delimus 30-06-2009 11:27

gönderdim...

Edindiğim Bilgi :
150 kg/gün arpa çim üretim ünitesi fiyatı 29.000$+KDV. Bu dolap 15 inek için. Cihaz bir yıl garantili.

*Site ile alakam bulunmamakta.

ae2001 26-08-2009 09:53

sayın delimus arpa çimlendirme makinanız ne durumda denemeler yapabildinizmi...

Delimus 29-08-2009 21:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ae2001 (Mesaj 486682)
sayın delimus arpa çimlendirme makinanız ne durumda denemeler yapabildinizmi...

Kağıt üzerinde bir sorun yok fakat vakit bulamıyorum ,Zaman hiç hesapladığım gibi gitmiyor epey süre askıda...
Fakat takıldığınız sorulara cevap verebilirim.

umit00 29-08-2009 23:28

Ortamın ısısı önemli

Merhaba Arkadaşlar,
Bahsettiğiniz makinayı 7-8 ay önce gazetede haber olarak görmüştüm. İthalatçı firmanın sitesini incelemiştim ve makina toprak tv de tanıtılmıştı. Bir kaç belgeselde de gördüğüm kadarıyla tahılların özellikle arpa için ısı çok önemli.
Arpa için ideal ısı 13 derece ve ortamın nemi sabit olmalıdır. Arpa ve buğdayın sonbaharda ekildiğini hatırladığımızda sanırım çok kuvvetli bir ışık kaynağına ihtiyacınız yok. Ortam ısısını 13 derecede sabitlemek için bir sistem kurun.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

envor 13-09-2009 21:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi envor (Mesaj 441681)
İşlerim çok yoğun, sabırlıyımdır, beklerim derseniz denemeniz için besin eriyiği gönderebilirim. Beklemekten kastım arpa için özel bir şey düşünüyorum da ondan :)

Delimus, özelden adresini gönderirmisin. Bu makinede bir üretim için ne kadar su kullanacaksın?

balıkesirlihoca 19-09-2009 20:25

ben bu makinayı pazarlayan şirketin ismini ve internet sitesini öğrenebilirmiyim.
saygılar...

Delimus 20-09-2009 14:31

Özelden gönderdim fakat site açılmıyor şuan .

Cumhur Tonba 07-11-2009 17:56

Sayın Delimus,
Bu sayfayı ilk dafa gördüm. Güzel bir konu. Sizi tebrik ediyorum. 2 yıldan bu yana köyümüzde çeltik ekimi bazı çiftçilerimiz tarafından çimlendirilip makine ile dikiliyor. Aşağı yukarı çimlenmiş boyu 12-15 sm. Sanırım sistem aynı. Bu konuyu sizin için araştırabilirim. Fakat şu günlerde değil. Yinede bilgi alabilirim. Niyetim çeltik ekim zamanı gelince yerinde görmek ve daha doyurucu bilgiler vermek. Ne dersiniz? Olurmu?
Sevgi ve saygılarla.
Aslında buğday-arpa karışımı ekilip 30-40 sm boylanınca çiftçilerimiz biçip yeşil yem olarak kullanıyor. Fakat sizin bahsettiğğiniz konu da güzel. Danelerdende faydalanmış olacaklar ve yer sorunu olmayacak. İstediği zaman, istediği kadar yetiştirmiş olacak.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024