agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni95Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2008, 12:07   #1
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Su kuyusu açtırma biçimleri

Merhaba,
Ağustos ayı gelince arazimdeki su ihtiyacını karşılamayı planladığım kuyuyu açtırmanın zamanı geldi diye düşündüm.İstanbuldan telefonla ulaşabildiğim kişilerle konuştum.Bana iki alternatif sunuyorlar

1- ELLE AÇILAN KUYU : Günde 1 metre elle kazarak sonrada beton kalıp dökerek ertesi gün tekar 1 metre şeklinde, suyu bulana kadar gitmek. Maliyeti metresi 250-300 YTL artı malzeme masrafları.

2- KEPÇE İLE AÇILAN KUYU : Kepçe 6-7 metre derinliğe kadar iniyor suyu bulduğu zaman hazır beton künkleri üst üste yeleştirip etrafını mucır doldurup kapatıyor sonrada üzerine kapak yapıyor.Maliyeti 6-7 metre için 2,000 YTL geçmiyor.

Bana kulaktan dolma söylenilenler, 1.nin daha sağlam olduğu, ancak su bulunamadığı taktirde tüm masraflar boşa gidiyor. 2. de ise su bulunamaz ise sadece kepçenin çalıştığı birkaç saat için ücret veriyorsunuz.Ayrıca 1. de yapılan kuyu betonu orada kalmak durumunda 2. de ise açılan çukur aynı toprakla yeniden kapatılabilir.

Benim sizlere sormak istediğim, bu metodlardan hangisi daha iyidir? Ayrıca bu çalışmadan önce su arama nasıl yapılmalı çubukla mı yoksa bilimsel yöntemlerle mi?

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 12:28   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Aslan k
Elle açılan kuyu sırasında , yapılan her çalışma günü çıkan yaklaşık 1 m3 toprak kolaylıkla saha dışına çıkarılabilmektedir.

Ama kepçe ile bunu yapmanız durumunda bir kerede 10 m3 toprak bahçenizi kaplıyor ve bunu sahadan uzaklaştırana kadar sıkıntı çekiyorsunuz.

Diyelim ki her iki türlü kuyuyu da açtırdınız ve 2 adet su çıkmamış 7 m. uzunlukta kuyu var. Elle açılıp, açıldığında sıvanan kuyuyu hiç değilse ilerde yalıtarak depo olarak kullanmanız mümkün. Kepçe ile açılan tipte, künklerin iyi yerleşememesi ve çevreden gelen toprak basıncı ile yerinden oynaması mümkün olduğu için daha tehlikeli.

Bundan 5 sene öncesinde ben de 1. yöntemle kuyu açtırdım.
2 m. den su çıktı ve toplam 4 m.lik açtırdım. Hatırladığım kadarıyla 1 m'si 200 YTL idi.
Yaklaşık 3 sene boyunca benim tüm bahçe sulama ihtiyacımı karşıladı. Ne yazık ki geçen sneden beri içinde bir damlacık su yok. Aynı olay komşumuzun başına da geldi.

Böyle bir durumla karşılaşma ihtimalinizi gözardı etmeyin.

İlerde kuyuyu su deposu yapacağım. Çözümü bunda buldum. Kuyu çok sağlam. Bu yüzden size tavsiyem, elle açtırmanızdır.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 12:46   #3
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Sayın Aslan K,

Benim bahçemde her iki türden de kuyu var. Ancak makine ile açılan 3.5 metre çapında. Bu kuyuyu da gölet kazdırırken açtırdım. Anladığım kadarı ile size geniş kuyu lazım değil. Dolayısı ile Sayın Şükran Aylp'in önerisine katılıyorum.

Her ne iş olursa olsun bence mecbur kalmadıkça bahçenize iş makinası sokmayın.İş makinesinin ezdiği toprağı eski haline getirmek kolay olmuyor.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 13:20   #4
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Bu başlığı okuyunca bende kuyu açtırmayı düşündüm. Ancak kaç metreden su çıkar; ya da mutlaka su çıkar mı ? Bundan nasıl emin olabiliriz ?

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 20:25   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bende civarda, kepçe ile açılan kuyuların devamlı sorun çıkardığını duyuyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 22:13   #6
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
İki kere kepçe ile "kuyucuk" kazdırdım; bir sorun ile karşılaşmadım. Şansdan belki...

İlki killi toprakda kazıldı. 3 mt. de sızıyordu. (günlük 2 ton) Künkleri üst üste dizip etrafına çakıl döktürdük. (Gelen çakıl yağlı çakılmış; uzunca bir süre yağı temizlemek için uğraştık). Çıkan toprağıda kuyunun olduğu bölgeye yayarak o kısmı biraz yükselttik; kuyunun çevresindeki toprağın nemli kalmasını önledi.

İkincisinde ise yine kepçe ile 1.5 mt'de bulduk. (günlük 1-1.5 ton çıkıyor. Belli bir seviyeye gelince kaçma oluyor. Onu önleyebilirsek biraz daha fazla olabilir) Altı kıraç toprak, daha fazla kazmaya gerek yok dedi kepçe operatörü. (Belediyenin kepçesi ile kazdırmışdık, operatörde yörenin insanı olduğundan bilgisi vardı.) Uzunlamasına genişletti. Şimdilik öyle duruyor. İnşaat işimiz bitince künk döşeyip (bu sefer eni geniş olduğunda yanyana iki sütün yapmayı düşünüyoruz) çakıl ile doldurmayı planladık.

İki kuyudada yöre insanından bilgi almıştık. İlkinde kazsak su bulur muyuz diye konuşurken 'çay için suyu buradan alırdık' dedilerdi. Onların söylediği yeri kazdırınca suyu bulmuştuk. İkincisinde ise su olabileceğini düşündüğümüz yeri defalarca köyün yerlilerine sorduk. (Aynı kişiye üçüncü kez sorduğumu biliyorum; belki daha fazla bile sormuşumdur.) İlk başlarda hatırlayan, bilen yoktu. Sonraları 'o taraflarda su vardı galiba' denmeye başlandı. En sonunda birisi 'biz çocukken su içerdik' deyince, hatırladığın yeri göster dedik. Onun söylediği yerde bulduk suyu.

Benim için künk döşemek beton dökmeye göre daha temiz bir iş. Yüzeye yakın su kullandığım için su bölgesinin etrafı batmamış oluyor.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 09:50   #7
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Çok teşekkürler herkese
Sayın Todor,
Künk kuyu hakkında duyduğunuz problemler neler acaba, biraz bilgi verebilirmisiniz?
Ben cumartesi günü, Altınova'dan getirdiğimiz bir amcaya bakır çubuklarla suyun yeri için araziye baktırttım .Çubukların hareketlerini belli bölgelerde nasıl devinime geçtiklerini gördüm. Ancak yinede Karamürsel civarında bilimsel metodlarla su arama yapan bir firma varmıdır diye düşünüyorum, bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim. Altınova'da "Altınova Sondaj" diye bir firma ile görüştüm, teknik arama için 600,00 YTL fiyat verdiler.

Eski 11-08-2008, 11:05   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
En sağlıklısı toprağa boru çaktırmak. Su 8-10 metre derinlikte ise borunun ucuna bir santürfüj pompa veya tulumba ilave ederek kolayca ve sürekli su elde edebilirsiniz. Su daha derinlerde ise borunun su içinde kalan ucuna derin su pompası takmanız gerekir.Bu işi de su sondaj yapan firmalar veya kişiler yapıyor. Yeraltından su çıkarmak bildiğiniz gibi DSİ iznine tabi. İzinsiz sondajlar görüldüğünde iptal ediliyor. İzin almakta biz küçük üreticiler için hemen hemen imkansız gibi. Bu konuda daha önceki mesajlarda epey yazışma bulabilirsiniz.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 11:58   #9
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
En sağlıklısı toprağa boru çaktırmak. ....
Boru çakmak toprak yapısı müsaitse oluyor diye biliyorum. Kaya veya iri taş katmanları varsa boruyu çakamıyorsunuz. Ayrıca kumlu veya milli katmana borunun ağzı gelirse zaman içinde çevrede göçme olabiliyor.

Eski 11-08-2008, 12:25   #10
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sn Sergüzen,
Boru çakmak dediğiniz elle burgu ile yapılan br çeşit sondaj değilmi. Çubukla su arayan vatandaş aynı zamanda bu metod ile 30 mt'ye kadar sondaj yapabiliyormuş ancak, Sn.Üzüm'ün de dediği gibi kaya vb gibi yere gelirse daha fazla gidemiyor ve iş orada bitiyor.Benim anladığım bu doğrumu acaba?

Eski 11-08-2008, 12:35   #11
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sn Meyvelitepe,

Etrafta arazilerde genelde 5-10 mt arasında sular çıkmış ancak yaz aylarında ****** suyun debisi azalıyor. Benim şu anda 4 dönümü ekili 1 dönümü eğimli kısımda boş olmak üzere 5 dönüm arazimde 120 adet 1,5 yaşında fidanım mevcut. Bu sayı gelecek sene 150-170 civarına çıkacatır, yaz aylarında ayda 2'şer sefer sulama yapsam ve her seferinde her bir fidana 50lt su versem her sulama için 8,5 ton suya ihtiyacım olacak haftasonları orada ikamet etmeye başladığımızı da düşünürsek 1,5 ton da ordan hesaba katarsak ayda 20 ton su gerekecek gibi bana. Bunu abartıp 30 tona çıkarsak tüm bir yaz için sanırım 90-100 ton gibi bir suya ihtiyacım olacak gibi bir hesap yaptım kafamda, ama bunu birçok şeyi yaşamadan bilmeden yapıyorum(yorumlarınızı bekliyorum).
Bu hesapla sanırım benim için sizin sondaj kuyusu gibi bir kuyu fazlaca gibi geldi bana, siz ne dersiniz.

Düzenleyen aslan_k : 12-08-2008 saat 09:50
Eski 11-08-2008, 12:44   #12
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Bir de şu izin meselesi,
Altınova Sondaj'dan aldığım bilgiye göre( eksik anlamış olabilirim)

* Çiftçi belgesi almak için Karamürsel Ziraat odasına başvuru
* Karamürsel Tarım İlçe Müdürlüğüne su ihtiyacı için başvuru
* DSİ'ye arama izni için başvuru
* Su çıktıktan sonra DSİ'den kullanma izni
* Bu izin ile birlikte elektrik dağıtım şirketine başvurup elektrik alınabiliyor.
böyle bir sıralam çıkarttı bana Kenan Bey.

Bir de sayın Sergüzen neden bu izni almak bu kadar zor. Benim gibi kuyu açtıracaklar için de bu begeyi-izni alamsı şartmıdır?

Eski 11-08-2008, 19:22   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Çok teşekkürler herkese
Sayın Todor,
Künk kuyu hakkında duyduğunuz problemler neler acaba, biraz bilgi verebilirmisiniz?
Ben cumartesi günü, Altınova'dan getirdiğimiz bir amcaya bakır çubuklarla suyun yeri için araziye baktırttım .Çubukların hareketlerini belli bölgelerde nasıl devinime geçtiklerini gördüm. Ancak yinede Karamürsel civarında bilimsel metodlarla su arama yapan bir firma varmıdır diye düşünüyorum, bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim. Altınova'da "Altınova Sondaj" diye bir firma ile görüştüm, teknik arama için 600,00 YTL fiyat verdiler.
Benim duyduğum problemler, kuyunun zamanla çökme, kayma yaptığı yönünde. Bunu düzeltme imkanınız yok çünkü elle kazan kuyucular, o kuyuların içene girmiyorlar. Hem vaktinde kendilerine kazdırmadığınız için, hemde güvenli olmadığı için. En son örneğini Geyikdere Köyü'nün kuyusunda gördüm.

Altınova Sondaj'ın dürüst bir firma olduğuna katılıyorum. Zemin etüdü şu anda kaça yapılıyor bilmiyorum ama bundan 4-5 sene önce ben 350ye yaptırmıştım. 150 m'ye kadar inebiliyor Kenan Bey'in ekibi ve makinaları.

DSi ile olan evrak trafiğini sondajcınız halleder. Ama keson kuyu açtırırsanız sizin takip etmeniz gerekecek. Biz Yalova olduğumuz için, Bursa bölgesine bağlıyız. Bu sezon başında sadece Bursaya gidip gelemeyeceği için bir arkadaş keson kuyudan vazgeçti.

Ama keson kuyu düşünürseniz Altınova'da iyi bir ekip tanıyorum. Benim kuyuyu yaparlarken çektiğim fotoğraflar forumda var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Benim gibi kuyu açtıracaklar için de bu begeyi-izni alamsı şartmıdır?
Eğer tarım elektriğine baş vuracaksanız DSİ'den sulama izni almanız gerekir. Yoksa Tedaş abonelik vermiyor. Keson kuyu için izin almasına gerek yoktur raporu, keson kuyu için, su kullanabilir izni almanız gerekiyor.

Ziraat odasından, ziraat yaptığınız belgeliyorsunuz.
Tarim ilçe müdürlüğünden suya ihtiyacınız olduğunuzu belgeliyorsunuz.
Bu belgelerle DSİ'ye gidip başvuruyorsunuz.

Kuyudan değil, dereden bile elektrik motoru ile su çekecekseniz prosedür böyle. En azından ilk baharda böyleydi.

Bu şekilde kaçak yapılaşmanın önüne geçilmeye çalışılıyor.

Alternatif olarak, Güneş enerjisi ile çalışan su pompalarını düşüneblirsiniz belki. Şu linkte çok güzel çözümler mevcut.

http://www.unalelektrik.com/urunler.asp?id=8

Safranlı beğendi.
Eski 11-08-2008, 19:56   #14
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
su kuyusu

halen elle kuyu açtırıyorum capı 110 günde 1 metre kazıyorlar celik kalıbın etrafına beton dökülüyor 7 metreye geldik halen su yok bulduğumda buradan haber veririm değişik türde kuyular açtırdım hepsinin artısı eksisi var maliyetler değişik her türlü sualinize cevap veririm aldanmamak kaydı ile biraz fazla para gidiyor ama su su su

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 20:37   #15
Ağaç Dostu

Eğer kuyunuzu tescil ettirmek düşüncesinde iseniz, önce ruhsat işini halledin. Sonra sondaja başlayın. Boru çakmak elle veya makine ile yapılır. Arazi taşlı ise bu işi elle yapamazlar. Su tüketiminiz çok fazla değil. Suyunuzun statik seviyesi 8 m den daha aşağılara düşüyorsa dalgıç pompa kullanmanızı öneririm. Piyasada 100 YTL civarında bulgar malı veya çin malı dalgıç pompalar bulabilirsiniz. Pompanın ucuna da iyi kalite plastik hortum takarak bu işi en ucuz şekilde halledebilirsiniz. (Derinlik çok fazla olmamak kaydı ile)

Eski 11-08-2008, 23:41   #16
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

İlk kuyuyu kazdırırken araştırmıştım; belli bir derinliğe kadar izin almak gerekmiyordu. Derinliği konusunda yanılabilirim ama böyle bir uygulama var diye biliyorum. Acaba yanlış mı hatırlıyorum? (3 mt derinliğe kadar)

Benimde sormak istediğim bir konu var. Komşu tarlada sondaj var. Eğer bende sondaj yaptırmak istesem iki sondaj arasındaki mesafede herhangi bir kısıtlama veya dikkat etmem gereken bir husus var mı? (Komşunun sondajı sınıra 5 mt. mesafede. Bende sondaj yaptırmaya kalksam aynı hizada yaptıracağım; bu da iki sondaj arasının maksimum 40 mt. olacağını gösteriyor)

Eski 12-08-2008, 08:38   #17
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Ama keson kuyu düşünürseniz Altınova'da iyi bir ekip tanıyorum. Benim kuyuyu yaparlarken çektiğim fotoğraflar forumda var.

Sn Todor,

Sizin gibi tecrübeli bir arkadaşın tavsiyesini nasıl geri çevirebilirim, çok teşekkürler.Ekibin iletişim bilgilerini verebilirseniz çok memnun olurum.

Eski 12-08-2008, 09:49   #18
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Tarım elektriğine başvurmak durumundayım, çünkü şu anda ev yaptırabilecek durumda değilim sadece bir karavan bulup geçici olarak bir yaşam yeri yapacağım. Bu nedenle de tarım elektriğine başvurmayı ve karavanda da bu elektriği kullanmayı düşünüyorum.Kuyuya kazma vurdurmadan önce mi bu işleri yaptırmam lazım yoksa suyu bulduktan sonra mı?
Yukarıda sayılan prodsedürler ortalama ne kadar sürlerde halledilebilecek işlerdir acaba fikri olan varmı? Ben dün ziraat odasını aradım "Nüfus Cüzdanı 2 foto ve arsa tapusu ile gelin yarım saatte işiniz biter" dediler, ilçe tarım müdürlğü ve DSİ de nedir durum acaba? İşten izin alıp İstanbul'dan gelmek durumunda olduğum için iyi hesap yapmam lazım

Eski 13-08-2008, 08:38   #19
Ağaç Dostu

Ziraat odasında işlem yarım saat ya sürer ya sürmez.

Tarım ilçeden alacağınız teknik personeli arazinize götüreceksiniz. Bakacak ve tarım ile uğraşılıyor, su ihtiyacı vardır diye bir rapor tutacak. Sabahtan giderseniz öğleden sonra raporunuzu alırsınız.

Eğer keson kuyu açtıracaksanız, kuyunun açılma aşamasında elektrik şart. Çünkü belli bir metrede suyu bulacaksınız ve bir kaç gün daha kazı işlemi devam edecek. Bu sırada kuyuda toplanan suyun tahliyesi gerekiyor. Bu tahliyeyi benzinli motor ile yapmak zor. Çünkü bir şamandıra sistemi kuruluyor ve içeride su birikince motor, otomatik olarak çalışıyor. Ayrıca gecede tahliye işlemi devam ediyor. Jenaratör kullanabilirsiniz ama benzin masrafını iyi hesap etmek gerekli.

Sondaj vurulurken elektrik gerekli değil.

DSİ'de işler biraz uzun sürüyor galiba. Net bilmiyorum.

Sayın Meyvelitepe'nin dediğine katılıyorum. Su ihtiyacınızı iyi hesaplamalısınız. Fakat büyük bir depo/havuz yaparak sizin orada olmadığınız günlerde motorun çalışarak suyu biriktirmesini sağlıyabilirsiniz. Günlük 10 ton su geliriniz varsa, cuma akşamı geldiğinizde 50 ton suyunuz hazır olur. Basit bir şamandra sistemi kurabilirsiniz.

İkinci bir husus, elektiriğin size maliyetini hesap edin. Abonelik alacaksınız fakat elektirk direği gerekecek mi. Bir elektrik direği 400-450 YTL civarında mal oluyor. En yakın hattan 40 - 50 m'de bir direk dikeceksiniz.

Elektriği arazinin girişine getirdiniz, saatiniz TEDAŞ tarafından bağlandı. Saati girişe yakın bir yere koyacaksınız ki, okunabilsin. Kuyuya ne kadar mesafe var, kaç m, kablo gidecek? Kablolar ateş pahası, çok para tutuyor. Bu kabloları kuyuya kadar, yer altından mı döşeyeceksiniz havadan mı götüreceksiniz. Yer altından olursa kazı için masraf, havadan olursa direkler için masraf.

Bir elektirikçiye gidip görüşmenizi öneririm. Güneş enerjisi ile kıyaslayabilirsiniz.

Kuyucu Eyüp Usta'nın telefonu 0535 872 35 54. Karadere'den Cem diye benim adı verirseniz yardımcı olurlar. Biraz fiyatlıdırlar ama işleri sağlamdır.

Ayrıca Sayın Kumru ile de irtibat kurarsanız yardımcı olma ihtimali var. Onlar daha ucuza açtırmıştı kuyularını. Sanıyorum kuyularından memnunlar.

Eski 13-08-2008, 12:34   #20
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Kuyu açılışı sırasında sanırım komşudan elektrik alabilirim problem olmaz.Ama direkleri ve kabloları daha önce bu kadar ciddi anlamda düşünmemiştim açıkçası.
Ekteki forografta arsanın elektrik ile bağlantısını ve kuyunun yerini işaretledim, böyle bir uzaklığa nasıl bir çözüm daha mantıklı olabilir? Direkleri nasıl temin ediyoruz, biliyormusunuz? İllaki tedaş'tan mı almak durumundayız kendi edineceğimiz ağaç direkleri dikme şansımız varmı?

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2008, 15:48   #21
Ağaç Dostu

Direkleri demirciye yaptırabilirsiniz. "A direk" olarak geçiyor ismi. Veya elektirkçiye sipariş verirsiniz, bir şeye karışmazsınız, elektrikçi çukurlarını açar, direkleri getirir, diker ve betonlarını döker.

Saat kuyu arasındaki kısma tahta direk dikebilirsiniz ama ana hattan saatinize kadar olan kısımda elektirk dağıtım şirketinin izin verip vermeyeceğini bilmiyorum.

Eski 14-08-2008, 20:23   #22
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

İçim rahat etmedi sadece çubuk ile bakma sonucuna güvenemedim ve kuyumu açtırmadan önce Altınova Sondaj Kenan Bey'e Cumartesi teknik ölçüm yaptıracağım.Gerçi çubuk ile bakan ve Altınova'da "Foter Hasan" olarak tanınan bey için %90-95 doğruluk oranı var diyorlar ama ben yine de garantiye almak istedim.

Çarşamba günü de ölçüm raporunu alıp kazıya başlayacağım şu anda köyde kuyu kazan Kuyucu Mustafa ile konuştum metresi 300 YTL+malzemeler olarak anlaştık.

Aynı zamanda eğer zaman yaratabilirsem Karamürsel Ziraat odası ve İlçe Tarım Müdürlüğüne de başvurularımı yapacağım gelişmeler hakkında sizleri buradan haberdar ederim, kuyu çalışmalarında da başında bulunabildiğim kadar fotograf çeker burada yayınlarım.

Eski 15-08-2008, 14:45   #23
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Ruhsatlı kuyuların ücretlendirilmesi.

Tekrar Merhaba,
Bir arkadaşım, ruhsat-izin alınan kuyuların daha sonra belediye **** DSİ tarafından ücetlendirmeye tabi tutulduğunu ve saat takılıp aynı zamanda atık su ücreti de alındığını belirrti. Bu uygulama 10 mt alatındaki elle açılan kuyular için de geçerlimidir? Bu konuda ddetaylı bilgisi olan arkadaşlar yorum yazarbilirlerimi acaba.

Aşağıda bulduğum bir kanun maddesini sizinle paylaşmak istiyorum.

167 SAYILI YERALTI SULARI HAKKINDA KANUN

Kanun Numarası : 167
Kabul Tarihi : 16 / 12 / 1960
Yayımlandığı R. Gazete : Tarih: 23 / 12 / 1960 sayı: 10688
Yayımlandığı Düstur Tertibi : 4, Cilt: 1, sayfa:814
Yer altı sularının mülkiyeti:
Madde 1- Yer altı suları umumi sular meyanında olup Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Bu suların her türlü araştırılması, kullanılması, korunması ve tescili bu kanun hükümlerine tabidir.
Belge alınması ve bilgi verilmesi mecburiyeti:
Madde 8- Aşağıdaki (a) ve (b) fıkralarında beyan edilen kazıların yapılması veya kuyuların açılması için Devlet Su İşleri Umum Müdürlüğünden belge alınması mecburidir:
a) (Değişik: 4/7/1988-KHK-336/1 MD.; Aynen Kabul:7/2/1990-3612/38 md.)
Su temini maksadıyla, kesitleri ne olursa olsun, tabii zemin üstünden itibaren derinliği Devlet Su İşleri Müdürlüğü tarafından tespit ve ilgili bakanlığın onayından sonra ilan olunan haddi aşan her türlü çukur, sondaj ve kuyular (el ile açılan kuyular hariç),
b) Su temini maksadıyla, boyları ve kesitleri ne olursa olsun, ufki veya meyilli her türlü galeriler ve tüneller.
Bu kazıların yapılması ve kuyuların açılması su temini maksadını gütmemesi halinde, bunlar hakkında belge aranmamakla beraber, Devlet Su İşleri Umum Müdürlüğünün talebi üzerine bilgi verilmesi mecburidir.
Arama Belgesi:
Madde 9- Yeraltı suyu aranmasında belge almayı icap ettiren işler için bir sene süreli arama belgesi verilir. Bu süre içinde, arama bitirilmezse; belge sahibinin, sürenin son ayı içinde müracaat etmesi şartıyla belge bir sene için temdit edilir. Bu süre zarfında da arama bitirilemezse; belge hükümsüz sayılır ve iş sahibi yeniden belge alır.
Kullanma Belgesi:
Madde 10- Arama belgesine dayanarak arazisinde yer altı suyu bulunan kimse, bu suyu kullanabilir. Anacak, bir ay içinde Devlet Su İşleri Umum Müdürlüğüne müracaat ederek kullanma belgesi alır.
Islah ve Tadil Belgesi:
Madde 11- Kullanma belgesini haiz bir kimse arazisindeki kuyuların veya yer altı suyu membalarının verimini artırmak veya başka bir maksadı sağlamak gibi mülahazalarla bunlar üzerinde kendiliğinden herhangi bir müdahalede bulunamaz veya kuyuların kullanma şeklini değiştiremez. Ancak, Devlet Su İşleri Umum Müdürlüğünden “Islah ve Tadil Belgesi” almak suretiyle, böyle bir ameliyeye girişebilir.

Eski 15-08-2008, 17:57   #24
Ağaç Dostu

Ücretlendirme konusunu bilmiyorum ama elektirk bağlatmak istiyorsanız, DSİ'den belge gerekiyor. Yüzey suları için (akarsular ve derinliği 10 m.den az olan kuyular) izin almasına gerek yoktur raporu, derin kuyular için kullanabilir izni olmadan TEDAŞ tarımsal abonelik vermiyor.

Eski 18-08-2008, 17:27   #25
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

16/08/2008 cumartesi günü Altınova Sondaj'a etüd yaptırdım, biraz önce şifahen Kenan Bey ile görüştüm ve Kenan Bey Sadece 80-100 mt aralığında sondaj ile su olduğunu yüzey suyu bulunmadığını söyledi. Tüm köyün yaşlılarının dediklerinin aksine bir sonuç çıkınca biraz canım sıkıldı açıkçası. Bir yaşlı amca ise daha önce köyde istanbuldan gelen bir Etüt firmasının inceleme yapıp su yok dediği yerde kuyu kazıldığında ihtiyaçtan fazla su çıktığını söyledi.Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Bana tavsiyelerde bulunacak arkadaşlara ihtiyacım var.Şu anda ekonomik durumum sondaj vurduracak şekilde değil.
Sevgiler.

Eski 18-08-2008, 18:17   #26
Ağaç Dostu

Mustafa Usta ne diyor su durumu hakkında? Bu Mustafa Usta kısa boylu, esmer, Yozgatlı birisi mi?

Eski 18-08-2008, 22:09   #27
Ağaç Dostu

Sondajcıya itibar edin derim. Yukarıdaki resme bakınca, işaretlediğiniz yerde yüzey suyunun toplanması mümkün değil. Su aşağıya doğru akıp gidecek. (yer çekimi ile) Resmin sağ tarafında köye doğru olan alanda, çukurda su olma olasılığı daha fazla. Sizin kuyu yeri olarak işaretlediğiniz nokta ile arazinin en düşük noktası arasındaki kot farkı 10m den fazla gibi görünüyor. Çevrede sizin pozisyondaki araziden su çıkaran başka birileri varmı?

Eski 18-08-2008, 22:15   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Ben tarlaya ölçümcü getirdim 120 metrede 83 m3 su olduğunu söyledi. sondajcı su çıkarmak için bir hesap yaptı 42 bin ytl istedi. Sondajcıya şöyle dedim suyu çıkar önceden bir kuruş vermem bak demiştim. Suyu çıkarırsan 84 bin ytl veririm ama çıkaramazsan bir kuruş vermem dedim. sondajcı bana dediki bu kumar işi gibidir kazana bilirsinde kaybede bilirsinde demişti. sondaj borusunu çaktırmadım birtek elimde kalan jeoloji raporu...

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 23:00   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 Mesajı Göster
Ben tarlaya ölçümcü getirdim 120 metrede 83 m3 su olduğunu söyledi. sondajcı su çıkarmak için bir hesap yaptı 42 bin ytl istedi.
Normalde 120 m herşeyiyle 10.000 ytl kadar tutar. Ama sizin zemininiz nasıldır, granit midir, özel uç mu gerekir, günlük inebileceği miktar nedir bunlar önemli. Çok sert zeminlerde hızlı çalışamıyorlar, makina yıpranıyor ve fiyat artıyor.

Ayrıca sondajda fiyatı etkileyen bir başka faktör çap. Sondajın çapı 180 mm'ye kadar olursa şu andaki fiyatlar 90-100 arası. Ama daha geniş istiyosanız fiyat değişecektir.

Bizim köyde bir işletme 230 m deldirip suyu bulamamıştı ve 20 küsür milyar para vermişti bundan 4 sene önce. Suyu bulsa idi 40-50 milyar verecekti. Su çıkmazsa yarı yarı diye pazarlık etmişlerdi.

Benim kuyum 7.80 m, şu andaki günlük geliri 70-80 ton civarı. Zemin etüdü yaptırdığımda mühendis, yüzey suyu almaya çalışın çünkü daha aşağıda su günlük 2-3 ton demişti. Yani kabaca bir tahminde bulunabiliyorlar ama saatde 3458 litre, günde 83 m3 gibi net rakkamlar söyleyemiyorlar.

Eski 19-08-2008, 04:25   #30
Ağaç Dostu

Hem dere kenarı hem etrafa göre düşük kalıyor. Bu mesajdaki ilk resimde görülen boğazın girişinde. Yer altı sularından ümidi kesince çubuk ile baktırmış ve kuyunun yerini ona göre seçmiştim.

Ayrıca bu, bu ve bu mesajlarda da kuyu açmak isteyenlerin ilgisini çekecek resimler içeriyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024