agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni184Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2008, 21:40   #91
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
15-15-15 (N-P-K)
20-20-20
birde toprak altı gübresi var karıştırdım hepsini , 20 lt bidona altuni mazılara su ile vereceğim.
mazılar 2 cm kadar uygun olurmu?

tomurcuk054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 00:16   #92
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

gübre

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan Mesajı Göster
Bildiğim kadarıyla Akasyalar, Yalancı Akasyalar, Kızılağaçlar ve Baklagiller de toprağı azot bakımından zenginleştiriler.
bende gübre arıyordum.Akasya dolu evimin etrafı .Akasyaların yaprakları çok yapışkan oluyor

Eski 17-05-2008, 16:24   #93
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Babam suni gübre alıp getirmiş. Bahçeye fideleri zaten diktim, şimdi bu gübreyi nasıl kullanacam hiç bilmiyorum. Fidelerin yanlarınamı koymam lazım bir fideye ne kadar veriliyor hiç bilgim yok.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 13:14   #94
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Verim gübresi diye satıyorlarmış. Zamansız veya fazla verirsem zararı olur diye çekiniyorum.

Eklenen Resimler

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 21:10   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Dış mekan gübresi ve haşere ile mücadele ?

merhaba ben bahcemde nadide olan çiçek dikeceğim yalnız korkum şuki bitkilerim örneğin sümüklü böcek vs. tarafından yenebilir diye,buna karşılık bitkilerimi nasıl koruyabilirim ?

birde bana önerebileceğiniz dışmekan bitkileri için gübre çeşidi varmı,aradığım büyüme dönemi için gübre ve çiçek açtığında kullanabileceğim tip gübre ?

yardımcı olursanız sevinirim,saygılar....

damat ferit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 15:12   #96
Yeni Üye

bilen anlayan yardımcı olmak isteyen bir babayiğit yokmu ????

Eski 27-05-2008, 23:37   #97
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Tarif 2
Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır. "

Eski 28-05-2008, 21:21   #98
Yeni Üye

teşekkür ederim....

bu karışım yapraklara inşallah 100% zarar vermezdir ?

birde bu karışımı yapraklara püskürteceğiz değilmi,ve negibi aralıklarla ?

Eski 10-06-2008, 08:17   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2008
arkadaslar ben yeniyim fazla yazdıklarınıza bakamadım ama bır konuda bilgi almak istiyorum bu sebzelerde toprak icin PH değeri varmıs Ph nedir ve değerleri bitkiye göre ne olmalıdır simdiden tesekkürler

talkativeman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 14:01   #100
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Mantar için hazırlanan kompostu, mantar üretiminden sonrasında bahçelerde kullanılabilinirmi?

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 11:28   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Mantar için hazırlanan kompostu, mantar üretiminden sonrasında bahçelerde kullanılabilinirmi?
Habibe Hanım !

Bildiğim kadarı ile kullanılmıyor. Nedenleri neler öğrenebilirsem burdan size yardımcı olmaya çalışırım.

Ezgili Dünyam sizin sorunuza gelince ! Gübreleriniz gördüğüm kadarı ile toprak altı gübre. Taprak hazırlanırken alttan verilen türden. Konu hakkında BİR BİLENE SORALIM sayfasını incelerseniz çok şey bulacağınızdan eminim.

Selamlar.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 14:27   #102
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Habibe Hanım !

Bildiğim kadarı ile kullanılmıyor. Nedenleri neler öğrenebilirsem burdan size yardımcı olmaya çalışırım...
Tam aksi Cemal Bey, atık mantar kompostu bitkisel üretimde kullanılıyor. Ancak dikkat edilecek nokta beklemiş ve yıkanmış olması. Bunun için de mantar işletmeleri üretim sonrası kompostu dışarıya biriktiriyorlar ve kış boyu yağmur alan kompost fevkalade bir nitelikle üretimde kullanılıyor. Ben düzenlediğim bahçelerde yüksek oranda kullanırım. Arazimde de sık sık satın alıp stoklar ve dinlendiririm.

Atık mantar kompostu kullanımı diye yazar ve aratırsanız pek çok deneme sonucuna da ulaşırsınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 15:31   #103
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Çok teşekkür ederim Mine hanım. Bir şey daha öğrendik.
Cemal Bey. İlginize teşekkür ederim.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 17:02   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Demekki kulaktan dolma şeylere inanmamak ve konuyu araştırıp öyle karar vermek lazım. Teşekkürler Mine hanım. Bende bir bakayım olmassa saksı değişimlerinde hazırlayıp kullanabilirim.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 00:11   #105
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Benim gübreleme ile ilgili bir sorum olacak,

Toprağa Kalsiyum nasıl vericez?

Bir çok gübre inceledim, fakat kompoze gübrelerde dahil hiçbir gübrenin içeriğinde Kalsiyum yok. Neden kompoze gübrelerde Kalsiyum yok? Azot kalsiyum eksikliğinde hiçbir işe yaramıyor ki? Kısacası Kalsiyumlu gübre Profosyenel anlamda kullanılıyor seralarda fakat ben toprağa nasıl kalsiyum vericeğimi çözemedim.

Bana bilgi verirseniz sevinirim.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 02:16   #106
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Doğal YEŞİL gÜBRE

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktars Mesajı Göster
Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var.Babam çiçekler için meşe gübresi kullanıyor ve bunun işe yaradığını söylüyor.Bunu meşe ağacının etrafındaki üst toprağı alarak yapıyor sizce bu gerçekten işe yararmı?Ayrıca bunun ağaca bir zararı dokunurmu?
Bu doğal yeşil gübredir.Her bitkliye yarayışlıdır.Hiç bir zararı olmaz.Bir nevi organik gübre.İsterseniz yararlarınıda yazarım.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 07:53   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi powered Mesajı Göster
Benim gübreleme ile ilgili bir sorum olacak,

Toprağa Kalsiyum nasıl vericez?

Bir çok gübre inceledim, fakat kompoze gübrelerde dahil hiçbir gübrenin içeriğinde Kalsiyum yok. Neden kompoze gübrelerde Kalsiyum yok? Azot kalsiyum eksikliğinde hiçbir işe yaramıyor ki? Kısacası Kalsiyumlu gübre Profosyenel anlamda kullanılıyor seralarda fakat ben toprağa nasıl kalsiyum vericeğimi çözemedim.

Bana bilgi verirseniz sevinirim.
Toprağa kalsiyum ilavesi için aşağıdaki gübreleri kullanablirsiniz.
Kalsiyum amonyum nitrat :http://www.toros.com.tr/turkce/ug_can.asp
Kalsiyuım nitrat : http://www.toros.com.tr/turkce/ug_kalsiyum_nitrat.asp

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 14:28   #108
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sevgili Todor, Teşekkür ederim siteyi inceledim, tekrar anladım ki Kalsiyum, Azot kadar önemli ve gerekliymiş. Bu gübreden temin etmeye çalışacağım.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 23:49   #109
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Gübre

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Toprağa kalsiyum ilavesi için aşağıdaki gübreleri kullanablirsiniz.
Kalsiyum amonyum nitrat :http://www.toros.com.tr/turkce/ug_can.asp
Kalsiyuım nitrat : http://www.toros.com.tr/turkce/ug_kalsiyum_nitrat.asp
Gübre hakkında epey sorunu ve sorusu olan var.
Gübre.Yani Bitki Besin Maddeleri.Sitede bizden daha bilgili ve tecrübeli olan meslektaşlar var.Onların affına sığınarak yazıyorum.
En iyi gübre ,toprağa en yarayışlı gübre ****** doğal gübrelerdir.Büyük ve küçükbaş hayvanların(sığır,koyun,tavuk,güvercin v.s)dışkısı ve şerbet olarak adlandırdığımız idrarı.Her türlü bitki artıklarının çürümesiyle elde edilen komposto.V.s.****** biz şehirde nasıl bulacağız dediğinizi hissediyorum.O zaman Ticari gübrelere yöneleceksiniz.Sitemizde Gübreler hakkında bayağı bilgi var olduğundan teferruata girmiyorum.
Benim asıl bahsetmek istediğim konu Toprak Tahlili.Hemen hemen her şehir ve ilçede Toprak Tahlil Labaratuarları mevcut.Yetiştireceğiniz hangi bitki olursa olsun,ekeceğiniz **** dikeceğiniz bitkinin ilk planda hangi bitki besin maddelerine ihtiyacı olduğunu,toprağınızdaki makro ve mikro element durumunu,toprağınızın asit mi alkali mi olduğunu detaylı bir şekilde öğrenme imkanınız var.
Hadi bakalım kolay gelsin.Ayrıca buradan Mine Hanımada kocaman bir teşekkür gönderiyorum.Her tarafa yardım için koşuşturuyor.Allah enerjisini arttırsın.Bizlere daha fazla yardımcı olsun.
Selam ve sevgiler.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 09:49   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Damla sulamada kullanılan NPKve iz element gübresi çiçekler için her sulamada kullanılabilir mi?

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 08:42   #111
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
NPK haricinde gübre şerbeti ile takviye yapabilirsiniz.sadece 3 elementi takviye etmek diğerlerinin eksikliğiyle sonuçlanacaktır.
Ayrıca çiçekli bitkilerde potasyumlu gübrelemeye fazlaca gerek olmayacaktır. ilk değer ve ikinci değer yüksek olursa daha iyi soınuç alınabilir.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 18:48   #112
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Amerikada çevre dostu ödüllü florikan gübreleri gerçekten çok güzel.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 23:09   #113
Yeni Üye

FarukTUNCA's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2005
Selamlar,

Sanırsam ki biraz kafam karıştı.

Evimde bulunan kumkuat ve kalomondin için gübre kullanmak istiyorum. Son günlerde forumu iyi takip ettim diyebilirim. Öneriler doğrultusunda, 15+15+15, humik asit ve B5A edindim ve hazırladım. Şimdi bunların hangisini, ne aralıklarla ve nasıl kullanmalıyım.

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla...

FarukTUNCA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2008, 12:30   #114
/

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Kanda besinleri,hormonları,enzimleri,proteinleri,aminoas itleri,oksijen ve karbondioksiti,bağlama ve serbest bırakan alyuvarlar gibi nüveli veya nüvesiz hücreler vardır.Toprakta bu işlem oluşmuyorsa,yani toprak basit ve kolovent protein bağlama yeteneğini kaybetmişse,bu toprak türleri nasıl su tutar,nasıl bitki besler,nasıl ürün verir.bunları araştırın kardeşim,Türkiye topraklarının %93 bu hale geldi ve gelmek üzere
Gübre reklamları ile,üniversite ağzı ile demogoji yapmayın.Yok azot,fosfor,makro element mikroelement,kayalarda da bunlar var neden bitki yetişmiyor.Cansıkıcı kendini bilgili sanan insanları ilan tahtası haline gelmiş ne yazıkki burası.

Gentiana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2008, 12:42   #115
/

Bir bitki toprakta aldığı enerjinin diyeyim,buna bütü bitki besin maddeleri dahil,%3 ,ile %15 gibi bir kısmını kullanmaktadır.Kalanaını toprağa yaprak dökümü,anız bırakımı veya ürün dökümü olarak iade eder.Yani senin tek tek vermaya çalıştığın emperyallerin tamamını poli peptid bir şekilde veriri.Diyeceksin o zaman topraklar her yıl %15 fakirleşiecek.Yalnız bir bitkide toprakta aldığı enerjini diyelin 3 katından fazlasını atmosferden alır.Örneğin azot karbondioksit vs.Kardeşim yaşlı yapraklarını siyah bir poşete koy çürüt.Saksına koy.Üzerine de biraz B5A sıvı organik gübre koyduktan sonra farkı ve farklılaşmayı göreceksin.

Eski 22-11-2008, 12:49   #116
/

Sevgili lerdemir kardeşim.Hepiniz takmışsınız npk.denilen bir sisteme.Şu ana kadar bu uygulamalar çok iyidi de neden Türk tarımı bu hale geldi.En güzeli tabiattan çürümüş yapraklardan oluşan toprak al.Paket alırsan dezenfektan kullanıldığı için bitkin zarar görebilir.Çiçeklerini (bitkilkerini)toprakta çıkar .Köklerini yıka ve yeni toprağına dik.Can suyu olarakta B5A ile hazırlanmış suyu ver.15 günde bir bu su ile ilk 2 ay sula sonra ayda bir versen de yeterli olur.

Eski 22-11-2008, 12:53   #117
/

Çiçek yapraklarında ksantofil ve kerotanen denilen maddelerin özelliklerini bir araştır bakalım neden tam yeşil veya şu anda olduğu gibi.Koyu yeşil sağlıklı bir çi,çek görüntüsü mü imiş.Onu da bir araştırıver.

Eski 22-11-2008, 13:11   #118
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hexus Mesajı Göster
Amerikada çevre dostu ödüllü florikan gübreleri gerçekten çok güzel.
Amerikancılığınıza hayranım.Amerika daki beyin gücünün %38 zinin Türk olduğunu biliyormusun Amerika benim gübremi, kullansın.Türk Gübresi.

Eski 22-11-2008, 21:30   #119
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Cansıkıcı kendini bilgili sanan insanları ilan tahtası haline gelmiş ne yazıkki burası.
Tavrınıza dikkat etmenizi rica edeceğim.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 21:07   #120
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlar bugün komşunun bahçesinden bir kova ahır gübresi aldım, yanmış ve kurumuş gibi. Ama toprağa karıştırmak için boşaltınca içinden sayılamayacak miktarda 1cm. den az boyda, çok ayaklı, gri renkli böcekler kaçışı verdi, bu haşeratların zararı olmuyor mu. Acaba bu gübre yanmamış mı?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024