agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2010, 16:14   #511
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Meyve zamanında kuşları uzak tutmak için takıyorduk biz. Ama yeni nesil kuşlar bunada alışıp yinede yiyorlar...

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 21:45   #512
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bargan45 Mesajı Göster
Sayın samsunlu55 resimlerinizde ağaçlara asılı vaziyette cdler gördüm. Bunun bir yararı var mı ? Asılma sebebi nedir?
Sn. Bargan45, cd'nin asılma sebebi kuşlar. Önceden kasetlerin içindeki bantları kullanıyordum dallara dolanıyordu bu sene cd astım faydasını gördüm. Kiraz mevsimi geçince ağaçlardan aldım ki kuşların gözü alışmasın...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 21:49   #513
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Kuşlar için renkli şeritlerde çok işe yarıyor. Kalın, paket yapmada kullanılan şeritleri bir ağaçtan diğerine iki tane birden geçiriyoruz. Rüzgar bu şeritlerin ses çıkartmasını sağlıyor. sanki ıslık çalınıyor gibi oluyor buda kuşların korkmasına sebep oluyor. ( Ağaçlarda cdler, şeritler, çanlar, oyuncak bebekler, oyuncak yılan bile taktık ağaçlara noel ağacı gibi oluyorlar. ama yinede arsız kuşlar nasibini alıyor bu durumda bile. )

Eski 18-12-2010, 22:04   #514
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Nasiplerini muhakkak alacaklar ama alınan ürünün yanında göze batmıyor, hep bana dersek hiç olmaz

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 22:23   #515
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Tabi öyle nasip onların. Ben rahatsız olmuyorum. Kayınvaldemin bahçesi var o rahatsız oluyor bu durumdan. Geçen sene çok fazla verim alamadı kuşlardan.

Eski 20-12-2010, 19:59   #516
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Topçu tugayına benzer patlama sesi çıkaran aparatlar kullanan çok gördüm. Bahçeyi gezerken yanından geçtiğiniz ağacın dibinde bir top patlamasıylaa irkilen insanlar gördüm ama dalından bile kalkmayan kuşlar da gördüm

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 21:39   #517
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Haklısınız Zamane Kuşları, demek böyle artık...

Eski 03-01-2011, 19:59   #518
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn.csydn

Fotoğraflarınızı bu başlık altında gördüm. Ne yazık ki ağacınız kanser olmuş. Gövde üzerindeki zamklanan yerleri dahil olmak üzere kuruyan dallarla birlikte kesip derhal ağaçtan uzak bir yerde yakmalısınız. Budama sonrası görünen manzara pek de iç açıcı değil ancak baharda sonuçlarını görebiliriz. Bu tarz hastalıklar genelde fidanın sağlıksız oluşundan kaynaklanır. Önlem olarak bordo bulamacı uygulaması yapılır ancak 1 ağaç için evde yapılan ilaçlardan ikame edilecek karışımları sitede ilgili konular altında araştırınız.

Eski 03-01-2011, 22:29   #519
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Yine de kestiğiniz yerleri yüzde10 luk çamaşır suyu katılmış suyla deznfekte edin,kullandığınız aparatı da dezenfekte edin ki bundan sonraki ağaçları keser veya budarken sorun oluşmasın.Kökten 20-30 cm üzerinden dikey olarak 4-5 derin çizgi bıçak veya falçatayla açın,diğer sakız aksın.Dibine de mineral ve demir tozu dökün.İyi olmazsa kesersiniz.Ayrıca kurursa aynı toprağı temizlemeden kök,çürük kılcal damar vs yeni dikim yapmayın.Bir de dalları çap kesin.Kestiğiniz yerlere aşı macunu sürün.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 08:00   #520
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Doğru budama ile ilgili resimleri çekip koyacağım. Şu an bahçelerde dikim devam ediyor ama örnek teşkil etmesi açısından birkaç tepe kesimi yapacağım.

Eski 05-01-2011, 17:09   #521
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Kirazdaki bu ZAMK AKITMA ya acaba Kuraklık neden olamaz mı? Yani bu yaz kökler yeterince su alamazsa zamk yapamaz mı?.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 18:42   #522
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Aksine taban suyu yüksek yerlerde yani aşırı su sonucu meydana gelir.

Eski 09-01-2011, 18:40   #523
Yeni Üye

horozcu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2009
arkadaşlar ve abilerim manisa gediz ovasında gediz nehrinin hemen yanında iki dönüm tarlam var,şubat ayında gediz genellikle taşar fakat benim tarlamda 3, 4 gün bir karış su durur yer yüksek olduğu için tamamen su çekilir o sene toprağa birdaha su çıkmaz.toprak kum yağmur yağar etesi gün girip çapa yapılabilir.bir bilene soralım bölümündede bu konuda yardım istedim birde size sorayım dedim.bu tarlaya kiraz ekmek istiyorum suya ve kum toprağa uygun olduğu söylenen bir çeşit delice kiraz fidanı olduğunu söylüyorlar .bu fidanın adı nedir nasıl temin edilir **** başka bir yöntem varmıdır bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.iki yıldır bir türlü ne ekeceğime karar verip işe başlıyamadım bu kışıda boş geçirmemem için lütfen yardımlarını ve fikirlerinizi bekliyorum .şimdiden hepinize teşekkür ederim.

horozcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 07:47   #524
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn. horozcu

Nehir kenarlarında bahçeler mantar hastalık , yabancı ot ve don riskinden daha çok etkilenirler. Taşma olayı genelde her ağaç için tehdit oluşturur. Size bu konuda tavsiyem tam nehir sınırına ceviz dikip 8 metre içeriden hiza alarak kirazları dikmeniz olacaktır. Kuş kirazı hastalıklara dayanıklı yerli anacımızdır.

Eski 11-01-2011, 00:28   #525
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hizals Mesajı Göster
Aksine taban suyu yüksek yerlerde yani aşırı su sonucu meydana gelir.
Sn hizals, Tamam sizinle hemfikirim. Taban suyun yüksek olduğu yerlerde kökler zarar görür ve zamk yapar, Ama; kuş kirazı kuraklığa dayanıklı değil. Kurak koşullarda, yine köklerin zarar görmesi sonucu zamklanamazmı?

Benim başıma geldi ondan merak ettim. 2 yıl önce sonbaharda ev bahçesi, çim kenarına kiraz fidanları diktim. Ertesi yaz sulama işini ihmal ettim, toprak çatladı ve aşı yerinden zamklanmaya başladı. Hortumla bol 2 kez sulayınca kurtardı. Bunun için kuraktan mı oldu sorusu çıktı.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 10:31   #526
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn. kgursan

Daha önce kuraklık yüzünden zamklanma vakasıyla karşılaşmadım. Birşey kaçırıyor olabilirsiniz. Sonuçta bu hastalık yara yerlerden veya budanan yerlerden ağaca giren bir bakterinin nemli veya ıslak ortamda ağaca yayılmasıyla baş gösteren bir vakadır. Kuraklığın kanseri ve zamklanmayı tetikleyeceğini düşünümüyorum. Ancak daha önce karşılaşmış hocalarımız veya büyüklerimiz varsa bilgilendirebilirler.

Eski 12-01-2011, 18:19   #527
Yeni Üye

horozcu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2009
sn. hizals verdiğiniz fikir için teşekkür ederim,fakat nehir tam olarak doğu batı yönün de akıyor kıyıya ceviz ağacı ekersem 6 yıl sonra gelişen cevizler kirazlara tüm gün gölge yapacak.ayrıca ilk önce öğrenmek istediğim kiraz taban suyu çok yüksek ve sel baskını olan yerleri sevmez hemen kurur diye biliyorum,bu şartlardaki bir bölgede yetiştireceğim kiraza anaç olarak suya dayanaklı hangi çeşit kullanılmalı denemiş tecrübe etmiş arkadaşlardan öğrenebilirsem çok memnun olacağım teşekkürler saygılar.

horozcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 09:43   #528
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn.horozcu ,

Kuş kirazı dediğimiz yabani kiraz anacı kullanmanız birçok hastalığa karşı sizi koruyacaktır diğer anaçlara göre. Ayrıca drenaj kanalı kazdırıp taban suyuna karşı ek önlem de alabilirsiniz. Böylece kendinizi ve bahçenizi biraz daha rahatlatmış olursunuz.

Eski 08-02-2011, 16:34   #529
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Bu sene ağaçlarımız fidan olduğu için şekil budaması yapıldığından seyahatlerim esnasında iştirak edeceğim budamalar olursa sizlerle paylaşacağım.

Eski 16-03-2011, 13:04   #530
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Kiraz yetiştirmek istiyorum

Merhaba,
Hayatımda hiç bahçem olmamıştı ki şimdi ufak da olsa bir bahçe sahibi olduk
Kiraz ağacı ile başlamak istedim ama o kadar çok bilgi var ki kafam karıştı zira genelde profesyonel üretici düşünülerek yazılmış yazılar gördüm.

Mesela ben aslında dalbastı dediğimiz sapı kısa meyvesi tombul rengi de pembe-beyaz olan bir kiraz türünü istiyordum ama ne kadar fideci baksam da bunu bulamadım.

0900 Napolyon en yakın olanı (rengi değil ama tipi olarak) ama o da kendine verimsizmiş hiç bilmiyordum. Yanına Starks Gold ya da Lambert ekmem gerekliymiş

Ama benim bahçem çok ufak yani aralarına öyle çok fazla aralık veremem, yakın olmaları sorun olur mu? Budamalarını düzenli yapmayı planlıyorum.

Bir de fide almak için neresi güvenilirdir acaba? Kafam karıştı cidden

Forumu araştırdım ama gözümden kaçmış ve sorularıma yanıt veren bir yazı varsa onun linkini verseniz de olur (ve eğer öyleyse şimdiden özür dilerim konu kalabalığı yaptığım için)

Teşekkürler
Demet

Demet_K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 13:37   #531
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın Demet K,
Komşu-yakın civar bahçelerde kiraz varsa ve meyve tutuyorsa:
Siz de gönül rahatlığı ile bir adet kiraz fidanı alabilirsiniz.
Klasik veya yarı bodur (3-4 Yaşında kapta fidan da) olabilir.
Bahçeniz hayırlı olsun.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 13:47   #532
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim, şu an bahçe bomboş ama güneş görme durumunu kontrol ederek yavaş yavaş donatmayı planlıyorum, umarım yakında yemyeşil olacak

Bu arada bahçenin arka tarafında yıllardır kimsenin bakmadığı ve boyuna uzadıkça uzamış bir kiraz ağacı var
Ufak ufak meyvesi oluyor ama kimse erişemiyor kendisine
Bu sebeple ben daha bodur tipli bir tane düşünüyordum, şu anda budama ve terbiye sistemlerine de bakıyorum mantıklı geldi.
Acaba bir 0900 bir tane de lambert alsam yakın civarlarına eksem halledebilir miyim sizce?
Bir de bodur olması için gisel gibi bir anaç lazımmış ama o kadar tekniğini bilemeyeceğim sanırım
Benim tek sorunum bahçemin ufak olması ve ekmek istediğim daha çok şey olması yüzünden pek yanılma şansımın olmaması, yani yanlış bir ağaç dikip zaten kısıtlı yerimi azaltmak istemiyorum. (aslında kiraz meyve vermese de çiçekleri ile beni büyülüyor zaten ama yesek de iyi olurdu hani )

Hızlı cevabınız için de şimdiden çok çok teşekkürler

Eski 16-03-2011, 14:49   #533
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Demet_K Mesajı Göster
Bu arada bahçenin arka tarafında yıllardır kimsenin bakmadığı ve boyuna uzadıkça uzamış bir kiraz ağacı var
Ufak ufak meyvesi oluyor ama kimse erişemiyor kendisine
Bu sebeple ben daha bodur tipli bir tane düşünüyordum,
Acaba bir 0900 bir tane de lambert alsam yakın civarlarına eksem halledebilir miyim sizce?
Bahçenin arka tarafında ki kiraz ağacı avantaj.
Komşuda oluyorsa bizde de olur diyecem ama:

Ufak olması ve bir de çok çok seyrekse o da döllenme
problemi yaşıyordur gibi..

Siz garantiye gidin Napolyon ve Lanbert dikesiniz,
arkada ki koca kiraz da Lanbert den döllenir belki.
Lanbert i kim dölliyecek, arkada ki olabilir mi?

Bir bilen devreye girecektir inşallah.

Bodur isme özel çeşit bulmada sertifikalı ciddi firmalardan
fidan almak gerekiyor. Alara gibi.

Eski 16-03-2011, 17:39   #534
Yeni Üye

çok teşekkürler ligustrum
0900 ve lambert olarak 2 adet dikeceğim sanırım

toprağı zenginleştirmek için öneriniz var mı acaba?
ekeceğim yer uzun yıllardır kimsenin birşey ekmediği hatta taş, moloz gibi şeyleri attıkları biryer,
Ben burayı iyice temizledim ama yine de biraz doping yapmak gerekir mi diye düşünüyorum, yani fideye iyi bir başlangıç yapması için şans vermek istiyorum açıkçası.
Fidancılarda satılan genel amaçlı zengin topraklardan biraz dikeceğim yere döksem faydası olur mu acaba?

biliyorum çok acemice sorular bunlar ama çok acemiyim de ondan
daha ekmek istediğim bir sürü şey var ama mart bitmeden kirazımı ekeyim en azından diyorum

çok teşekkürler yardımlarınız için

Eski 16-03-2011, 18:27   #535
Ağaç Dostu

Bahçeniz tavında olduğunda:
m2 ye 2-5 kg yanmış koyun-keçi gübresi saçıp,bellenmesi.
Bu esnada taş, moloz parçaları ve
yabancı ot(Ayrık, kanyaş vs.)kök-rizomları
mümkün olduğunca üşenmeden temizlemek.
Kolay gelsin.

Eski 18-03-2011, 11:48   #536
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn. Demet K,

Yerinizin büyüklüğünü yazmadığınız için hobi bahçesi için küçük mü büyük mü olduğuna karar veremiyorum. Siz bence işin anaç kısmına çok takılmayın kafanız karışmasın iyice. Bodur anaçlar ile klasik anaçlar arasında bilmeniz gereken temel fark gelişim farkıdır. Siz ikisini de budayarak istediğiniz boyutlarda tutabilirsiniz. Verim kaybına neden olsa da meyveleriniz irileşeceginden çok da fark etmeyecektir. Dalbastı dediğiniz kiraza benzeyen Early Burlat diye erkenci ve kısa saplı bir kiraz çeşidi vardır. Ama aroması hoşunuza gider mi bilemiyorum.
Eğer bir ya da iki tane fidan dikecekseniz Tarım Fuarlarındaki fidancı standlarından satın almanız en iyi yol olacaktır. Ancak imkanınız olmazsa size yakın fidancılardan sertifika istemek suretiyle bir adet Ziraat 0900(napolyon) ve yanına Lambert dikebilirsiniz. İkisi birbirini çapraz döller. O yüzden sıkıntı yaşamazsınız.

Eski 20-03-2011, 15:25   #537
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Çok sevindim şimdiden hayırlı olsun

Eski 08-04-2011, 16:01   #538
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Foruma yeni üyeyim.Forumdaki bitki ile uğraşan herkese verimli ve kazançlı günler dilerim.Ben yeni emekli oldum ve marmara bölgesinde (Bilecik) 665 rakımlı bir arazide kiraz yetiştirmek istiyorum.Çevrede çokça kiraz üreticisi olduğundan toprak değerleri ve iklimi uygun diye düşünüyorum.Şimdilik 10 dönüm bir yerden Z0900 ile başlayacağım.Bu işte çok acemiyim dolayısı ile çevrem bana yardımcı olacak.Ancak çevremin tavsiyesi tarlaya öncelikle enderez dikip 2 yıl sonra bunları aşılamak.Aşılı fidanların bizim o bölgede verimli olmadığı hatta kuruduğunu söylüyorlar.Sebep ise fidan aşısının toprağın 5 cm.kadar üzerinde dikilme zorunluluğu olduğundan toprak altında kalan kök bölümünün yeterli gelmediği ve yandığı söyleniyor.(Sulama imkanı ancak taşıma su ile mümkün)Benim sorum şu:Fidanın yetişme zamanı ve maliyet faktörleri ile riskler karşılaştırıldığında hangisi yapılmalı? Z900'ün tozlayıcısı olarak ne dikilmeli? Bir de aynı arazide bir miktar zeytin dikmek istiyorum.Nasıl olur?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

kirazsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 16:22   #539
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Arkadaşım sulama imkanın yoksa idris anacı dikip 2-3 yıl sonra bu anaçlar üzerine z 900 aşıla.İdris diğer kiraz anaçlarına göre fakir ve sulama imkanı olmayan topraklara daha iyi uyum sağlar.Z900 kirazının tozlayıcıları lambert ve starks gold (beyaz kirazdır)

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 16:27   #540
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Arkadaşım sulama imkanın yoksa idris anacı dikip 2-3 yıl sonra bu anaçlar üzerine z 900 aşıla.İdris diğer kiraz anaçlarına göre fakir ve sulama imkanı olmayan topraklara daha iyi uyum sağlar.Z900 kirazının tozlayıcıları lambert ve starks gold (beyaz kirazdır)

İdris(mahlep) ile ilgili forumdan bilgi ve fotoğraflar bir inceleyin sevgili kiraz sever

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=21568

Düzenleyen aliok1 : 08-04-2011 saat 16:28 Neden: imla
aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
agac, dal, kiraz, köklendirme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024