agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2010, 09:42   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2010
merhabalar denizli tavas tekke koyunde 80 donum arazimiz var 2005 yılında ailem buraya yatırımı yaptı 1100 kadar kıraz agacımız var 900 dedikleri napolyon kiraz dikildi ben konuya vakıf değilim kulaktan dolma işte tarlaya gider gelirken bişeyler ogrendim işi benimde ogrenmemi ailem istiyor bende sizlerin bilgilerinden faydalanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim bu sene 8 ton urun aldık ancak soguk oldugu için bizim honaz ilcesinin kırazlarından 1 ay kadar sonra meyve alabildik bu da satıs konusunda zorlanmamıza sebep oldu oraya gore tarlamız daha yuksekte rakım olarak daha kırazların yası kucuk seneye bu urunu 2 ye katlayabileceğimiz 2 yıl sonrada tam verim alabileceğimiz konusuluyor tabi bunlar hep varsayım ancak fotolarınıda yakında eklerim urun çok kalıteli 26 ile 30 kalıbre arasında tamamını rusyaya ihraç edebildik ancak dediğim gibi konuya vakıf değilim sizlerin yardımıyla daha da bilgilenmek istiyorum kirazın yanında 20 donum gene 5 yasında ceviz ve 20 donum civarında yeni sofralık uzume asılayarak cevirdiğimiz bir bolum var gercekten işin içine girdiğimizde dısarıdan kolay gorunen ancak cıddı bir mesayı isteyen zor bir iş sizlerden yardım alarak ogrenmek istiyorum bilgilerinizi paylasırsanız cok sevinirim saygılarımlaaa muhsin çayan

muhsincayan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 09:50   #482
Yeni Üye

yani kıraz cok kalıteli olmasına ragmen honaz ilcesi bizden 1 ay once hasat yaparak kilosunu 5 tl satabiliyor biz ise bu 20 - 25 gun sonra hasat yapabildiğimizden 2 2.5 dan kilosunu satabildik bu konuda bir ongorunuz yonlendirmeniz olabilirmi aradaki bu fark urunumuzun daha kalıteli cıkmasına ragmen yarı yarıya daha aza satabilmemiz bizi sasırttı bu değişkenlik urunumuzun tum cevre il ve ulkelerle beraber çıkması uzucu emeginin karsılıgını alamamak uzuyor insanı

Eski 19-07-2010, 13:56   #483
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Kiraz

Öncelikle herkese merhaba. Foruma baştan sona kadar okudum. Başta hizals, hexus, aliok1, Samsunlu55, k0900 beyefendilere çok teşekkürler ediyorum, bilgilerini paylaştıkları için.
Forumu okudum ve aklıma takılan soruları sormak istiyorum. Öncelikle yaklaşık 40 dönümlük(Kırşehir'de rakım bulunduğum yerde 900 civarı ve iklimi Kırşehir'in iklimine göre biraz daha yumuşak) bir yerimiz var ve meyve bahçesi yapmak istiyoruz. (tarlada su mevcuttur)
Sorularıma gelecek olursam;

1-Bodurda 7 yıl sonra çok kurumanın olduğu ve yarı boduru önermişler (hizals beyefendi önceki mesajlarında demişti yanlış hatırlamıyorsam). Tam olarak sizler ne önerirsiniz?
2-Bodur meyvenin yıllara göre verimini(4. yıl 10 kilo gibi...) ve yarı bodur meyvenin yıllara göre ortalama verimini söyler misiniz? Hangisi daha verimlidir ve birinin diğerinden avantajı nelerdir?
3-Anaç olarak Mahalep(bildiğim kadarıyla kurak bölgeler için daha verimliymiş), Kuş Kirazı, Gisela 5-6 dan hangisini önerirsiniz? Veya başka anaçlar olabilir.
4-Mesajlardan anladığım kadarıyla 0900 ü dikeceğim. Bu 0900 ü döllemek için hangi çeşitleri dikebilirim ve dölleyiciler rüzgara göre nasıl ayarlayabilirim?
5-Bulunduğum yerde çok rüzgar olmasada rüzgarı önlemek için arazinin kenarlarını kavak ağaçları dikmeyi düşünüyorum. Acaba uygun olur mu?( Döllemede sorun olur mu?)
6-Hiç kimse bahsetmemiş herhalde ya da ben göremedim acaba sulama hakkında bilgi verir misiniz? Ortalama kiraz ağaçları(çeşidine göre ****** de) kaç günde ne kadarlık bir su istiyor?
7-Tarlanın heryerine kiraz mı ekeyim?( Bana özellikle piyasanın içinde olan arkadaşlar alternatif olarak sunabilecekleri önerileri varsa sevinirim)
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir kez daha söylemek istiyorum bilgilerinzi paylaştığınız için çok teşekkürler.

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 14:23   #484
Ağaç Dostu

TaFLaN's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2006
Galeri: 12
Türkiye yılda ortalama 260 bin tonu aşkın kiraz üretmektedir

Giresun'daki kiraz gen kaynakları toplanıyor

http://www.yesilgiresun.com.tr/haber...?haberID=11359

TaFLaN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 00:02   #485
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Arrow Ziraat 0900

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Kiraz hasadına yavaştan yavaştan başladım fotoğrafları geçte olsa ekliyeceğim.
Geçte olsa erikte olduğu gibi kirazında fotoğraflarını ekliyorum. Resimlerdeki ağaçlar Ziraat 0900...

Name:  Samsunlu55Resim 479.jpg
Views: 3846
Size:  50.4 KB
Name:  Samsunlu55Resim 379.jpg
Views: 3300
Size:  70.6 KB
Name:  Samsunlu55Resim 375.jpg
Views: 5090
Size:  70.6 KB
Name:  Samsunlu55Resim 382.jpg
Views: 3312
Size:  69.7 KB
Name:  Samsunlu55Resim 510.jpg
Views: 3188
Size:  69.6 KB

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 00:16   #486
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Arrow Gebi Kirazı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
İlk iki resimdeki kirazlar gebi kirazı.
Eklenti 139560
Eklenti 139561
Önceden bahsi geçen Gebi kirazının birkaç fotoğrafı. İlk resimde Ziraat 0900 ile Gebi kirazının karşılaştırılması...

Name:  Samsunlu55Resim 477.jpg
Views: 3258
Size:  28.6 KB
Name:  Samsunlu55Resim 700.jpg
Views: 3241
Size:  70.2 KB
Name:  Samsunlu55Resim 458.jpg
Views: 3311
Size:  53.8 KB
Name:  Samsunlu55Resim 777.jpg
Views: 3416
Size:  75.8 KB
Name:  Samsunlu55Resim 766.jpg
Views: 3205
Size:  69.5 KB

Eski 29-07-2010, 00:30   #487
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Aşağıdaki birinci resimde satışa hazırlanan papaz eriği ve ziraat 0900 kiraz, ikinci resimde kuşun yemiş olduğu kiraz meyvesi görünüyor. Son üç resimde ise kiraz olduğunu sandığım ağaç gözüküyor. Bu ağacın yaprakları ve gelişimi tamamen kiraz meyveleri ise vişne gibi. Olgunluğunda tadı ne kiraz ne vişne karma bir tat oluyor. Acaba vişnap denilen meyve bu mudur Saygılarımla...

Name:  Samsunlu55Resim 517.jpg
Views: 3107
Size:  69.9 KB
Name:  Samsunlu55Resim 533.jpg
Views: 3091
Size:  35.9 KB
Name:  Samsunlu55Resim 696.jpg
Views: 3169
Size:  69.1 KB
Name:  Samsunlu55Resim 697.jpg
Views: 3366
Size:  62.8 KB
Name:  Samsunlu55Resim 695.jpg
Views: 3072
Size:  69.7 KB

Eski 29-07-2010, 14:11   #488
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhsincayan Mesajı Göster
yani kıraz cok kalıteli olmasına ragmen honaz ilcesi bizden 1 ay once hasat yaparak kilosunu 5 tl satabiliyor biz ise bu 20 - 25 gun sonra hasat yapabildiğimizden 2 2.5 dan kilosunu satabildik bu konuda bir ongorunuz yonlendirmeniz olabilirmi aradaki bu fark urunumuzun daha kalıteli cıkmasına ragmen yarı yarıya daha aza satabilmemiz bizi sasırttı bu değişkenlik urunumuzun tum cevre il ve ulkelerle beraber çıkması uzucu emeginin karsılıgını alamamak uzuyor insanı
Sn. muhsincayan,

bulunduğunuz rakım size honaz bölgesine göre z0900 da geçcilik sağlıyorsa keşke dikimi yaparken erkenci ya da geçci çeşitler tercih etseydiniz. Rakımınız tam olarak nedir?

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 14:24   #489
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
1-Bodurda 7 yıl sonra çok kurumanın olduğu ve yarı boduru önermişler (hizals beyefendi önceki mesajlarında demişti yanlış hatırlamıyorsam). Tam olarak sizler ne önerirsiniz?
2-Bodur meyvenin yıllara göre verimini(4. yıl 10 kilo gibi...) ve yarı bodur meyvenin yıllara göre ortalama verimini söyler misiniz? Hangisi daha verimlidir ve birinin diğerinden avantajı nelerdir?
3-Anaç olarak Mahalep(bildiğim kadarıyla kurak bölgeler için daha verimliymiş), Kuş Kirazı, Gisela 5-6 dan hangisini önerirsiniz? Veya başka anaçlar olabilir.
4-Mesajlardan anladığım kadarıyla 0900 ü dikeceğim. Bu 0900 ü döllemek için hangi çeşitleri dikebilirim ve dölleyiciler rüzgara göre nasıl ayarlayabilirim?
5-Bulunduğum yerde çok rüzgar olmasada rüzgarı önlemek için arazinin kenarlarını kavak ağaçları dikmeyi düşünüyorum. Acaba uygun olur mu?( Döllemede sorun olur mu?)
6-Hiç kimse bahsetmemiş herhalde ya da ben göremedim acaba sulama hakkında bilgi verir misiniz? Ortalama kiraz ağaçları(çeşidine göre ****** de) kaç günde ne kadarlık bir su istiyor?
7-Tarlanın heryerine kiraz mı ekeyim?( Bana özellikle piyasanın içinde olan arkadaşlar alternatif olarak sunabilecekleri önerileri varsa sevinirim)
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir kez daha söylemek istiyorum bilgilerinzi paylaştığınız için çok teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışayım.
Öncelikle bulunduğunuz havzada kiraz üretimi yoksa 40 dönüme yapacağınız bir kiraz bahçesini pazarlarken zorluk yaşayabilirsiniz. Bu zorluk satılmaması anlamında değil ancak nakliyesini sizin üstlenmeniz anlamında olacaktır. (ek maliyet) çünkü ne yazık ki ihracata ürün yapan firmalar günlük en azından bir kamyon ürün alabilecekleri kapasitelere kantar açarlar.

1- Ben bodur dikimden yana olmadım , iklim ve toprak yapınıza göre yarı bodur ya da klasik anaç uygundur.
2- Yarı bodur biraz daha iri yapılı bir ağaç olduğundan bodurdan daha fazla verime yatar ancak verim karşılaştırması ağaç başına bir ölçü değildir çünkü bodurda dönüme düşen ağaç daha fazladır.
3- Mahlep bildiğim kadarıyla Ege bölgesinde oldukça yaygın. Kuş kirazi iç ege ve göller yöresinde banko denilebilecek seviyede kullanılıyor. Gisela 5 bodur anaç ve olumlu sonuçlar alınmadı . Gisela 6 yeni yayılan bir anaç çok fazla bir bilgim yok. Max 60 veya kuş kirazı tavsiyem.
4- Yörenizin hasat dönemi hangi bölgeyle çakışır bilemem ancak geçci çeşitlere yönelebilirsiniz(Sweetheart , Regina vb) Sweetheart kendini dölleyen bir çeşit ve meyvesi de ihracata oldukça uygundur. Yani bahçenin 3 te biri 0900 kalanı sweetheart ve dölleyici olabilir. ya da tam tersi geçci yerine erkenci bir plantasyon.
5- arazi sınırlarına kavak ya da boylu ağaç dikimi döllemeye sorun oluşturmayacağı gibi bahçeyi diğer yabancı fiziki tehlikelerden de koruyacak doğal bir olgudur.
6- Kiraz ağaçları yerine toprak nemine göre sulama ihtiyacı belirlenir. yörenin yıllık yağış ortalaması , nem koşulları ve su tutma kapasitesi gibi birçok etmen sulamada faktördür. Damlama , sprinkler ve yeni yayaılan askı sistem destekli sulama sistemleri oldukça faydalı ve modern sulama imkanları sağlamaktadır.
7- Üretimin efektif olabilmesi için tek parselde tek ürün olması avantajdır. Birden fazla ürünle yapacağınız tarım ilaçlama ve gübreleme zamanlarındaki farklılıktan hem masraf hem de diğer ürünler için kalıntı tehlikesi oluşturabilir.

Eski 30-07-2010, 08:48   #490
Yeni Üye

sn hizals

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hizals Mesajı Göster
Sn. muhsincayan,

bulunduğunuz rakım size honaz bölgesine göre z0900 da geçcilik sağlıyorsa keşke dikimi yaparken erkenci ya da geçci çeşitler tercih etseydiniz. Rakımınız tam olarak nedir?
950 rakım olan bir bolge bildigim kadarıyla aslında sormak istediğim biz bu yatırımı yaptık geri donusude yok ağaçlar 5 yasında artık hem kalıteli hemde daha cok urun alabilmek için neler yapabiliriz bunu sorguluyorum 1100 kadar ağaç var tarlada bu yıl 8 ton civarı urun aldık bu onumuzdeki yıllarda herhangi bir don **** sorunla karsılasmazsak ne kadar ortalama urun alırız ve bu kaç yıl sonra tam verim alınabilir onu ogrenmek istiyorum aslında kızımın kirazlarımızla cekilmiş bir fotosunu gonderiyorum ilginize sevindim saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2010, 00:18   #491
Ağaç Dostu

hizals bey çok teşşekürler cevapladığınız için sorularımı. Dediğiniz doğru 40 dönüm kiraz için fazla.(maliye önemli bir maliyet olur...). Peki bir soru daha sormak istiyorum.Önceki sayfalarda K0900 demişti herhalde 4. yaşında bodur kiraz ağaçlarının 10 kg civarı olduğunu, yarı bodur kiraz ağaçlarının ise 4. yaşında üzerlerinde 4-5 tane kirazın bulunduğunu söylemiş. Sorum ise Yarı bodur kiraz ağaçları tam olarak ne zaman verime yatıyorlar. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Eğer yarı bodur kirazlar geç birşekilde verime yatıyorsa daha karlı olabileceğim bir ekim söyleyebilir misiniz?

Eski 01-08-2010, 00:25   #492
Ağaç Dostu

muhsincayan bey kirazlarınız bodur mu yoksa yarı bodur mu?

Eski 03-08-2010, 23:15   #493
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhsincayan Mesajı Göster
950 rakım olan bir bolge bildigim kadarıyla aslında sormak istediğim biz bu yatırımı yaptık geri donusude yok ağaçlar 5 yasında artık hem kalıteli hemde daha cok urun alabilmek için neler yapabiliriz bunu sorguluyorum 1100 kadar ağaç var tarlada bu yıl 8 ton civarı urun aldık bu onumuzdeki yıllarda herhangi bir don **** sorunla karsılasmazsak ne kadar ortalama urun alırız ve bu kaç yıl sonra tam verim alınabilir onu ogrenmek istiyorum aslında kızımın kirazlarımızla cekilmiş bir fotosunu gonderiyorum ilginize sevindim saygılarımla
Eğer yaprak ve toprak analizi yaptırırsanız size verimi arttırabileceğiniz şekilde bir bitki besleme programı önerebilirim. Yaprak analizinin tam zamanı şu aralar. Antalya'da Laben ya da Alaşehir'de intertek yardımcı olabilir size. Yaprakları nasıl toplayacağınızı bilmiyorsanız özelden yardımcı olabilirim.

Eski 03-08-2010, 23:17   #494
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Alıntı:
hizals bey çok teşşekürler cevapladığınız için sorularımı. Dediğiniz doğru 40 dönüm kiraz için fazla.(maliye önemli bir maliyet olur...). Peki bir soru daha sormak istiyorum.Önceki sayfalarda K0900 demişti herhalde 4. yaşında bodur kiraz ağaçlarının 10 kg civarı olduğunu, yarı bodur kiraz ağaçlarının ise 4. yaşında üzerlerinde 4-5 tane kirazın bulunduğunu söylemiş. Sorum ise Yarı bodur kiraz ağaçları tam olarak ne zaman verime yatıyorlar. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Eğer yarı bodur kirazlar geç birşekilde verime yatıyorsa daha karlı olabileceğim bir ekim söyleyebilir misiniz?
Bodur kirazlar verime en çabuk yatan ağaçlardır ancak adaptasyon olarak çeşitli sorunlar var. Yarı bodur ya da klasik ağaçlar daha geç verime yattıklarından biraz daha zamana ihtiyaçları var. Ancak ilk yıllarda bahçeye çok masraf etmediğinizden size büyük zarar ettirmeyecektir.

Eski 03-08-2010, 23:21   #495
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Tüm kiraz üretenlere çok önemli bir detayı resimle açıklayıcı olması açısından irdelemek isterim. Aşağıdaki resimde hasat etmeniz gereken olgunluk rengi belirtiliyor. altında yazı bulunan renkler uygun renklerdir. ne daha önce ne de daha sonra toplamanız sizin kirazınızın raf ömrünü düşüreceğinden kalitesiz sayılacak ve ihracatcının işini zorlaştıracaktır.

Şeker oranı , kalibre , raf ömrü , tüm zararların ve hastalıkların tespit edilmesi açısından çakır renk dediğimiz olgunluk seviyesi en uygunudur.

Eski 03-08-2010, 23:23   #496
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Aynı tablo üzerinde yukarda soldan 2. halinde kiraz sineği için ilaçlama yapılmalıdır.

Eski 04-08-2010, 14:09   #497
Yeni Üye

bodur kıraz

Alıntı:
muhsincayan bey kirazlarınız bodur mu yoksa yarı bodur mu?
sn himone bodur kiraz bizim kirazlarımız bu sene 5 yılları urun bu yıl ciddi arttı seneye iyi bakabilirsek 2 katlanacagı soyleniyor

Eski 17-08-2010, 16:59   #498
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
1300 M rakımda 40 dönüm kiraz bahçesimi yoksa 1000m de erkenci kiraz üretimimi daha karlıdır?
Sn hizals bodur ve yarıbodur anaçlarda ne gibi uyuşmazlıklar söz konusu?
Makalede okumuştum soğuk bölgelerle sıcak bölgelerdeki anaçların performansı bir birinden çok farklılık gösteriyor bodur anaçlardan bahsederken hangi anaçların performansından bahsediyorsunuz?
Teşekkür ederim.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2010, 10:48   #499
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn. derin ,

Erkencilik için 1000m rakım ne yazık ki yüksek kalıyor. Orta dönem çeşitleri yetiştirebilir ya da iyice geçci bir bahçe kurmayı deneyebilirsiniz. Arazinizin cephesi güney ise o zaman işler erkencilik lehine dönebilir. 1300 metre geçci tercihi arazi yapısına bağlı olarak daha uygun ve karlı olabilir. Ancak toprak yapılarını bilmeden birşey söylemek doğru olmayacaktır. Gisela 5 bodur anaçlar ne yazık ki adaptasyon sorunuyla karşılaştı ve bunların dağıtımını yapan firma kendi bahçelerinde bile gisela 5 anaçlı ağaçları kökleyip yenilerini dikmek zorunda kaldı.

Eski 29-08-2010, 14:35   #500
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Toprak yapısı organik maddece zayıf,süzek,tınlı,ph 7,1 ec: 0,15-0,25 ms/cm kalsiyum miktarı fazla değildir her iki bölgede kiraz sağlıklı yetişebiliyor,erkenci olan güney cepheli ve hafif yamaç ancak yüzey olarak düz, geçci olan kuzey cepheli eğimsiz düz tarla.Yakınlarda büyük bir elma bahçesi var.
Su sorunu yok ec:0,15-0,25 ms/cm ph:6,5/7,3 aralığında su sıcaklığı biraz sorun olabilir 8-15 C
Bu yıl mayıs ortalarında erkenci kirazlar oldu ancak bu yıla özel olabilir çünkü kışı görmeden geçirdik desem yeri var.
10 adet gisela serisi kirazım var çok neşeliler,hem gisela5 hemde gisela6
5 tanesini topraksız hatta koydum tabandan su alıyorlar ve diğerlerinden daha iyi yetişiyorlar
gisela5 lerin hava sıcaklığından diğerlerinden daha fazla etkilendiğini okumuştum bu yüzden erkenci kirazlarda ispanyada başka anaçlar kullanılıyor.
Kaliforniya modelini uygulamaya çalışırken sanırım yanlış anaç seçimi yapıldı İspanya modeli uygulansa belki daha başarılı olunabilirdi.
Sn hizals değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 13:27   #501
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Sayın Hizals :
İki adet kiraz ağacım var birisi uzun saplı diğeri kısa saplı .Bol çiçek açmalarına rağmen meyve tutmamakta bir kısmı tutmasına rağmen sararıp olgunlaşmadan dökülmekteler.Sizce sorun ne olabilir ?

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 07:43   #502
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn Bonsade ;

Çiçeklenme sonrası dökülmenin temel nedeni döllenme problemidir. Elinizdeki çeşitler birbirini dölleyemiyor olabilir. Ya da erkenci-geçci farkından ötürü farklı zamanlarda çiçek açıp döllemeye yetişemiyor olabilirler. Uzun saplı yaygın çeşidimiz Ziraat 0900 dur. Kısa saplı ise Early Burlat çeşididir. Ancak bu genelde yaygın çeşittir. Yani siz çeşidinizin ne oldugunu tam öğrenmedden ancak varsayımlar üzerinden bunları dölleyen yeni bir fidan dikerseniz probleminiz çözülecektir.

Eski 18-11-2010, 20:25   #503
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Bu linkteki Early Lory ve Regina kiraz çeşitleri hakkında görüşleriniz nelerdir İki cinsin üstüne tıkladığımızda sağ tarafta görünen fotoğraflara bakılırsa Samsun ikliminde bir sorun çıkarmamış gibi görünüyor.

Eski 19-11-2010, 10:52   #504
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Early Lory en erkenci kirazlardan biri iken Regina geççi bir kiraz çeşididir. Early Lory ihracata ve yola dayanım olarak tercih edilmeyen bir çeşit iken Regina yola dayanımda iyi sonuçlar vermekte bu yüzden ihracatta zaman zaman tercih edilmektedir.
Bu iki çeşidin ticari olarak yetiştirilmesi için iki farklı iklim ve rakım gereklidir. Genelde rakımı yüksek yerlerde(1200-1500 mt) Regina Z0900 için dölleyici olarak kullanılsa da Sweetheart gibi son dönemde yaygınlaşan çeşitle beraber dikimi yapılmaktadır. Her ne kadar Sweetheart kendine verimli olsa da Regina aralara dikilip döllenmeyi garantilemekte kullanılır.
Early Lory için söyleyebileceğim tek şey sahil yörelerinde iç piyasaya hemen sürülebilecek özellikte turfanda çeşittir.

Eski 08-12-2010, 00:08   #505
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hexus Mesajı Göster
Geçekten Napolyon Ziraat 0900 güzel bir çeşit. Fakat Her bölgede aynı tada sahip değil burda. Ziraat mühendisi olduğumdan dolayı oldukça fazla arazi geziyorum her gittiğim bölgede farklılıklar gözlemledim. Bu arad ali bey sizin yaşadığınız bölgede Napolyon kirazın verimi dekara ne kadar acaba ?
Kirazlarınızın kalitesi güzel ancak sap gelişimleri oldukca zayıf kalmış. Ziraat 900 kirazı için oldukça kısa görünüyor saplar. Ya da buna çok benzeyen Stella olabilir meyveler.

Sevgili Hizals bizim oralarda bu kiraza salihli napolyonu denir ve ihraca gider.

Sn arkadaşlar., Kiraz çeşitleri birbirlerine çok yakın olduğu için bana çeşitler karışıyor gibi geliyor. Her iri kiraz "Napolyon" oluyor, veya şimdi ünlü olduğu için 0900 Ziraat oluyor. Tabi ki birbirlerine çok benzeyen kirazları fotolardan ayırd etmek çok zor.

Bahçe kurarken aldığınız fidan sertifika olayı yeni yeni oturmaya başladı, ve İsmine doğru çeşit her zaman olmayabiliyor. Örneğin siz ziraat 900 istiyorsunuz, ama lambert veya benzer bir çeşit verilmiş.

Ayrıca belki aynı çeşit her yörede farklı isimlerle satılıyor. Örneğin: 0900ziraat, Allahdiyen (Salihli), Akşehir napolyonu (Akşehirde) , Napolyon (keçiborluda), Dalbastı Malatya (Malatya da) vb.

Tabi yörelere ve yükseltileere göre de olgunlaşma zamanları farklı oluyor. Örneğin Malatya da 10-haziran-10 Temmuz arası olgunlaşır. Bu dönemde Ege ve Marmara da bitmiş olması gerekir.

Belki yanılıyorum ama; 0900 ziraat (Dalbastı malatya) versiyonu; seyrek meyve tutar, iri olur, sapı ince ve uzundur. Bing ve Lambert, stella ya benzer.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2010, 20:21   #506
Ağaçsever

Bargan45's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Sayın hizals,
6 yaşında mahlebe aşılı 20 dekar kirazımız var. Bahçemizin 2/3 ü 0900 ziraat ,1/3 de early burlattır. Geçen yıl meyvelerin sapından kolay ayrıldığını ve toplarken koptuğunu farkettik. Bazı kaynaklar bunun kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabileceğini yazıyor. Sizce bu sorunun kaynağı ne olabilir ? Eğer kalsiyum eksikliği ise kalsiyumu ne zaman ve ne şekilde ağaçlara vermeliyiz ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bargan45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 11:46   #507
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn. bargan45,

Saptan düşmesi kalsiyum eksikliğinden olabileceği gibi geçen yılın yağışlı ve mevsim normallerinin dışında geçmesinden de kaynaklanabilecek bir sorundur. Kalsiyum meyve döneminde en fazla 2 uygulama ile sınırlandırabileceğiniz bir elementtir. Fazlası meyveyi yumuşatır ve kalite ile yola dayanımı azaltır. En uygun uygulama dönemi ben düşme sonrasıdır. Yani kiarz sineği için uygulama yaptığınız esnada suya kalsiyum karıştırıp ( analiz sonucu size uygun bir karışımla) yapraktan uygulama yapılır.

Eski 14-12-2010, 01:30   #508
Ağaçsever

Bargan45's Avatar

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim sayın hizals.

Eski 17-12-2010, 23:18   #509
Ağaçsever

Bargan45's Avatar

Sayın samsunlu55 resimlerinizde ağaçlara asılı vaziyette cdler gördüm. Bunun bir yararı var mı ? Asılma sebebi nedir?

Eski 18-12-2010, 14:39   #510
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Domuza karşı önlem olarak asılıyor bazı yörelerde diye biliyorum yanlışım varsa sn.samsunlu55 düzeltecektir.

Etiketler
agac, dal, kiraz, köklendirme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024