agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2012, 16:05   #181
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Kayısı ve Zerdali ..
Görünüşte hepsine kayısı denir. Genetik olarak da aynı tür dür. Ancak Malatya da Zerdali değil KAYISI yetiştirilir.

Kayısı; Çekirdeği tatlı olan türlerdir. Genellikle Kurutmalıkdır, çünkü Kurumadde (şeker) içeriği % 30 civarındadır. Yani kurutulduğu zaman 2,5-3 kg yaş kayısıdan 1 kg kuru kayısı elde edilir. Yetiştirilebileceği iklim ve toprak koşulları Malatya da uygundur!! Bu nedenle Malatya da yayılmışlardır.
Bu koşullar; Marınlı-kireçli geçirgen topraklar, Kışın uygun sıcaklık-don olayları , Baharda, ve yaz başında gündüz sıcak- gece serin iklimi. Tatlı (kurumaddesi yüksek) ve parlak meyveler oluşumunu teşvik eder. Nem oranının çok düşük olması, Malatya nın ayrı bir
avantajıdır. Yıllarca seçilmiş 2-3 çeşit bu yörenin en iyi kayısılarıdır. Bunlar; Hacıhaliloğlu, Soğancı, Çöloğlu dur. Malatya Araştırma enstitüsünde 1975 li yıllardan beri onlarca çeşit sofralık kayısı çeşidi denenmiştir ama bunlar o yörede tutulmamıştır. Çok verimli ama tatsız tuzsuz meyvelerdir, dolayısıyla onlara kayısı değil Hüdayi ! derler.

Sofralık ve erkencilik yönünde Akdeniz bölgesi ve Ege de bazı çalışmalar yapılmıştır. Bana göre bir dolu hüdayi (zerdali) erkenci olduğu için bahçelere girmiştir, Halkımız da onları Kayısı diye emektedir.
Son not. Kayısı ALTIN MEYVE dir. yere düşer, kurutulur, tazesi lezzetlidir, çekirdeği tatlıdır badem olarak değerlendirilir, kurusu aylarca bozulmadan kalır. Sofralıkların hiç birisi bu özelliklere sahip değildir. Tam zamanında Toplayıp sattın sattın, geç kalır satamazsan o seni satar!
Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2012, 16:51   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2012
selamlar

Arkadaslar merhabalar

umarim yardimci olabilirsiniz yeni uyeyim sitenize , gecen yil belki biliyorsunuzdur Malatya bolgesinde kayisi agaclari ciceklendikten sonra soguk vurmasi sebebiyle hic urun vermedi . Kayisi agaclarinin ciceklerini soguktan koruma amacli ne yapmaliyiz onerileriniz olabilirmi

yagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 23:36   #183
Ağaç Dostu.

Pratik uygulaması zor olan bazı öneriler var!!! Örneğin bahçeye sisleme tertibatı kurup don zamanı çalıştırmak. Ağaçlar arasında sap-saman yakarak duman oluşturmak????, Büyük pervaneler çalıştırarak ağaçlar arasındaki durgun havayı harekete geçirip don oturmasını engellemek vb.???

Hatırladığım kadarıyla Bursa da bir üretici sisleme tertibatı kurmuştu ama ne randıman aldı ? bilmiyorum.

nazlı hilal beğendi.
Eski 13-03-2012, 18:27   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2011
sevgili agaçlar net dostları bana bir dostum malatyadan kayısı fidanı getirdi dördüncü yıl oldu fakat meyve vermiyor ve boyu iki metreyi buldu çok dikenli fidan tüplü geldi bugün öğrendiğime göre maltya kayısısı dikensiz olurmuş acaba dogrumu

göksel38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 00:35   #185
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi göksel38 Mesajı Göster
sevgili agaçlar net dostları bana bir dostum malatyadan kayısı fidanı getirdi dördüncü yıl oldu fakat meyve vermiyor ve boyu iki metreyi buldu çok dikenli fidan tüplü geldi bugün öğrendiğime göre maltya kayısısı dikensiz olurmuş acaba dogrumu
Doğrudur. Aşılatın.

Eski 17-03-2012, 06:45   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2011
çok teşekkür ederim sayın kgursan iki gündür çok kar var havalar ısınınca hemen aşılayım tekrar teşekkür eder iyi günler dilerim

göksel38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 22:27   #187
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinaninci1 Mesajı Göster
Herkese merhabalar
İş yogumlugundan pek fazla çıkamıyorum.
Kayseride bulunuyorum mekan degiştirdim,anlıyacağınız.
Burda meşur bir kayısı çeşidi var, ama tam ismini bulamadım.
Buranın halkı portakal olarak isimlendirmişler, ama nedendir bilmiyorum,
Bana bu kayısının cinsini bilen varsa yazarsanız sevinirim.
Saygılarımla
Portakal kayısı sanırım buranın yöresel ismi söylediğiniz gibi muhteşem bir kayısı yemeye birebir sulu tatlı aromalı iriliği de tam ideal internetten yaptığım araştırmalarda roxana kayısısı görüntü olarak benziyor portakal kayısıya ama görüp yemediğim için birşey diyemem.

Kayısı konusunda şanslı şehirlerden biriyiz öyle ki bilinen cinslere nazaran adı sanı hiç bilinmeyen cinsler var ve bilinenlerden çok daha kaliteliler tek sorunumuz geç ilkbahar donları ve dolu yağışları maalesef çok oluyor kayısı erken çiçek açtığından dona maruz kalıyor 3 yıl üst üste tek tane kayısı olmadığını bile bilirim zaten genel de 2-3 yılda bir verimli kayısı oluyor 2012 yazı çok güzel kayısı oldu mesela.

Şahsi düşüncelerim kayısı çok bereketli bir ağaç odunu sobada çok güzel yanıyor yazın bolbol yiyip eşe dosta dağıtıyoruz bolca kurutma yapılıp kışın yenip hoşafı yapılıyor, çekirdekleri tatlı olanlar kırılıp kilolarca iç çekirdek elde ediliyor, kırılan parçalar gene soba da çok güzel yanıyor acı çekirdekler biriktirilip satılıyor, çiçek döneminde her tarafı bembeyaz olduğu için göze hoş gelen görsellik sergiliyor yaprakları çok geç döküldüğünden çıplak görüntü dönemi az oluyor ve yaprakları toprak işlemesinde çok güzel organik gübre oluyor.

ağaç olarak çok kuvvetli gelişiyor ama gelişimi yavaş oluyor özellikle kayısı verdiği sene sürgün olarak hiç gelişme olmuyor ağaç sadece meyveye çalışıyor kurtlanma gibi hastalıklar çok nadir oluyor tek tük meyve dökümü oluyor o da bi nevi seyreltme oluyor tek sorun çil hastalığı çok oluyor yüzeyini tamamen kaplıyor çiçekten ufacık çağla dönemine geçtiğinde ilaçlaması yapılınca bu sorun da kalmıyor , budamayı , sulamayı , gübrelemeyi çok isteyen bir ağaç değil rutin bakım yeterli oluyor öyle ki bazı terkedilmiş bağlarda bahçelerde 10 yıldır hiç makas değmemiş sulama görmemiş ağaçlar hala yaşamına sağlıklı bir şekilde devam ediyor

Lonicera ve tener beğendi.

Düzenleyen milne : 02-01-2013 saat 22:33 Neden: ilave yazacaklarımın olması
milne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 19:04   #188
Ağaç Dostu.

Kayısı ya "ALTIN MEYVE" derler. Her şeyi değerlidir. Olgunlaştığı zaman toplayamazsan yere dökülür, dökülen kurutulur. Toplanan kurutulur 6 ay bozulmaz, çekirdeğinin kabuğu yakacak, içi badem dir. Şeftali gibi toplayamazsan seni satmaz, Şeftaliyi 2 gün toplamazsan çöp olur, kayısı öyle değildir.Toplanan değerlendirilir, yere düşen kurutulur.

Bu nedenle kayısı = Altın meyve dir.

nazlı hilal beğendi.
Eski 08-03-2013, 09:32   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2012
malatyada kayısı yetiştiriciliği yapmaktayım, atadan dedden beri kayısı konusunda bilgi isteyen olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

ayazkentli beğendi.
mzeynal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 14:35   #190
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mzeynal Mesajı Göster
malatyada kayısı yetiştiriciliği yapmaktayım, atadan dedden beri kayısı konusunda bilgi isteyen olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.
Bahçede 2 ağaçlık yerim var birine kayısı, diğer yere ise sweet heart kiraz dikmek niyetindeyim.

Kayısı olarak Iğdır Şalağı ile malatya kayısısı arasında kaldım hangisini dikmemi tavsiye edersiniz bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa memnun olurum.

Kiraz olarak sweet heart' düşünmemin sebebi bahçede 0900 var 4 yıllık daha meyvesini göremedim, sarı kiraz var daha geçen sene diktim, edindiğim bilgiye göre sweetheart kendini tozlayan ve verimli bir kirazmış şimdiye kadar hiç görmedim ama kendine verimli olduğu için dikmeyi düşünüyorum, tavsiyesi olan arkadaşlarlarıma şimdiden teşekkür ederim.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 08:44   #191
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan Mesajı Göster
Bahçede 2 ağaçlık yerim var birine kayısı, diğer yere ise sweet heart kiraz dikmek niyetindeyim.

Kayısı olarak Iğdır Şalağı ile malatya kayısısı arasında kaldım hangisini dikmemi tavsiye edersiniz bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa memnun olurum.

Kiraz olarak sweet heart' düşünmemin sebebi bahçede 0900 var 4 yıllık daha meyvesini göremedim, sarı kiraz var daha geçen sene diktim, edindiğim bilgiye göre sweetheart kendini tozlayan ve verimli bir kirazmış şimdiye kadar hiç görmedim ama kendine verimli olduğu için dikmeyi düşünüyorum, tavsiyesi olan arkadaşlarlarıma şimdiden teşekkür ederim.
bulabilirseniz hasanbey(malatya) cinsini şiddetle tavsiye ederim, diğer malatya kayısıları daha cok kurutmalık oldugundan sofralık olarak sizi tatmin edemeyebilir.
hasanbey kayısı malatyada hem çağala donemi hem olgunluk doneminde cok sevilen lezzetli hediyelik olarak herkesin bahcesinde bulundurduğu bir cinstir.

Sevgi beğendi.
Eski 15-03-2013, 12:31   #192
Ağaç Dostu

Alıntı:
bulabilirseniz hasanbey(malatya) cinsini şiddetle tavsiye ederim, diğer malatya kayısıları daha cok kurutmalık oldugundan sofralık olarak sizi tatmin edemeyebilir.
hasanbey kayısı malatyada hem çağala donemi hem olgunluk doneminde cok sevilen lezzetli hediyelik olarak herkesin bahcesinde bulundurduğu bir cinstir.
Sayın mzeynal tavsiyeniz için çok teşekkür ederim, Hasanbey(Malatya) Cinsini bulmaya çalışacağım, tekrar teşekkür ederim.

Eski 17-03-2013, 19:36   #193
Yeni Üye

bulamazsanız herhangi bir cins ekiniz. benimde bahcemde bir hasanbey agacım mevcut.
misafirimiz dostumuz için dikmiştim.
musait zamanda size kalem yolayabilirim. orada aşılatabilirsiniz.

Eski 18-03-2013, 07:59   #194
Ağaç Dostu

Alıntı:
bulamazsanız herhangi bir cins ekiniz. benimde bahcemde bir hasanbey agacım mevcut.
misafirimiz dostumuz için dikmiştim.
musait zamanda size kalem yolayabilirim. orada aşılatabilirsiniz.
Sayın mzeynal, c.tesi, pazar günü fidan satan bir çok yer gezdim Malatya(Hasan bey) cinsi dediğim zaman fidancılar Hasanbey cinsini duymadım, bilmiyorum ama iyi cins Malatya kayısısı var dediler, Bauhause' da bulamadım, bende bulamayınca bir Malatya cinsi fidanını pazar günü diktim.

Hasanbey cinsi kalem gönderme teklifiniz için çok teşekkür ederim, kısmet olursa diktiğim fidan tutarsa ve aşı mevsimi geldiğinde sizden kalem rica ederim, hoşca kalın.

Eski 19-03-2013, 09:37   #195
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan Mesajı Göster
Sayın mzeynal, c.tesi, pazar günü fidan satan bir çok yer gezdim Malatya(Hasan bey) cinsi dediğim zaman fidancılar Hasanbey cinsini duymadım, bilmiyorum ama iyi cins Malatya kayısısı var dediler, Bauhause' da bulamadım, bende bulamayınca bir Malatya cinsi fidanını pazar günü diktim.

Hasanbey cinsi kalem gönderme teklifiniz için çok teşekkür ederim, kısmet olursa diktiğim fidan tutarsa ve aşı mevsimi geldiğinde sizden kalem rica ederim, hoşca kalın.
malatyada ticari olarak kayısı yetişticilerinin tercih ettiği. 3 kayısı çeşidi vardır
aşı diye tanımlarız,
diğer bütün cinsler aşı kayısı değildir. melez
%50 hacihaliloğlı %30 kabaaşı %20 çataloğlu
bu cinslerin bile sayamayacagımız kadar cok ceşidi mevcuttur.
bu 3 cins tamamen kurutmalık kayısıdır. sofralık olarak fazla tat vermez.
bunların tercih edilmesinde, hasat özellikleri, kurutulduktan sonra kalan kuru kayısı miktarı, dünya piyasasındaki talepler gibi bircok etken rol oynar.
soğuklanma istekleri cok farklıdır her iklime kolayca adapte olamazlar ve kaliteli bol meyve vermezler.
kayısı çekirdeğini toprağa dikerseniz karşınıza tamamen farklı bir cins meyve cıkar hiçbirzaman aynı cins meyveyi uretemezsiniz. bu yuzden aşılama dışında coğaltma şansınız yoktur aynı cins meyveyi.

bizler kendimiz için ayırdığımız 3 cins kayısı vardır.

1: hasanbey kayısısı: aşılama ile çoğaltırız. tartışmasız olarak malatyanın en iyi sofralık kayısısıdır. çekirdeği tatlıdır. kurutmalık olarakta kullanılabilir.

2.hasanbey yeğeni: hasanbey meyvesinin çekirdeğini toprağa diktiğinizde cıkar. inanılmaz güzel bir kayısıdır. kayısı sevmeyen biride olsam şuan ağzım sulandı. inanın

3. bulabildiğimiz en dikenli en aşısız çekirdeği en acı kayısı çekirdeğini toprağa dikerek ondan birtane bulundururuz.
bu fidanlığımızın olmazsa olmaz anaçlarıdır.
fidanlarımızı mutlaka bu anaçtan kurarızki ağacımız hastalığa susuzluğa mantar hastalıklarına dayanıklı olsun. hoşaflık ve sofralık olarak bulundururuz. inanılmaz derecede verimlidir. inanın burada 20 yaşında 100 kasa (her kasa 15 kg) meyve verebilir. toplayamayız dibinde kurda kuşa yem olur. ama mutlaka bulundururuz.

duyup duymamaları onmli değil. siz yukarda yazdıklarıma guvenin.

size
1: tavsiyem bu acı kayısı çekirdeğini dikip cıkan fidanı hasanbeyle aşılatmanız
2:yok okadar bekleyemem derseniz herhangi bir cins alabilirsiniz dikin. son bahara dogru memnuniyetle kalem gonderirim.
3:daha hızlı olsun derseniz burada herhangi bir fidancıdan 2 tane temin eder size sonbaharda yolarım. en garantiside bu olur.

meyvesini yerken bana dua etmeniz yeterlidir.

saygılarımla.

tener ve Cevizkolik beğendi.
Eski 20-03-2013, 09:00   #196
Ağaç Dostu

Alıntı:
malatyada ticari olarak kayısı yetişticilerinin tercih ettiği. 3 kayısı çeşidi vardır
aşı diye tanımlarız,
diğer bütün cinsler aşı kayısı değildir. melez
%50 hacihaliloğlı %30 kabaaşı %20 çataloğlu
bu cinslerin bile sayamayacagımız kadar cok ceşidi mevcuttur.
bu 3 cins tamamen kurutmalık kayısıdır. sofralık olarak fazla tat vermez.
bunların tercih edilmesinde, hasat özellikleri, kurutulduktan sonra kalan kuru kayısı miktarı, dünya piyasasındaki talepler gibi bircok etken rol oynar.
soğuklanma istekleri cok farklıdır her iklime kolayca adapte olamazlar ve kaliteli bol meyve vermezler.
kayısı çekirdeğini toprağa dikerseniz karşınıza tamamen farklı bir cins meyve cıkar hiçbirzaman aynı cins meyveyi uretemezsiniz. bu yuzden aşılama dışında coğaltma şansınız yoktur aynı cins meyveyi.

bizler kendimiz için ayırdığımız 3 cins kayısı vardır.

1: hasanbey kayısısı: aşılama ile çoğaltırız. tartışmasız olarak malatyanın en iyi sofralık kayısısıdır. çekirdeği tatlıdır. kurutmalık olarakta kullanılabilir.

2.hasanbey yeğeni: hasanbey meyvesinin çekirdeğini toprağa diktiğinizde cıkar. inanılmaz güzel bir kayısıdır. kayısı sevmeyen biride olsam şuan ağzım sulandı. inanın

3. bulabildiğimiz en dikenli en aşısız çekirdeği en acı kayısı çekirdeğini toprağa dikerek ondan birtane bulundururuz.
bu fidanlığımızın olmazsa olmaz anaçlarıdır.
fidanlarımızı mutlaka bu anaçtan kurarızki ağacımız hastalığa susuzluğa mantar hastalıklarına dayanıklı olsun. hoşaflık ve sofralık olarak bulundururuz. inanılmaz derecede verimlidir. inanın burada 20 yaşında 100 kasa (her kasa 15 kg) meyve verebilir. toplayamayız dibinde kurda kuşa yem olur. ama mutlaka bulundururuz.

duyup duymamaları onmli değil. siz yukarda yazdıklarıma guvenin.

size
1: tavsiyem bu acı kayısı çekirdeğini dikip cıkan fidanı hasanbeyle aşılatmanız
2:yok okadar bekleyemem derseniz herhangi bir cins alabilirsiniz dikin. son bahara dogru memnuniyetle kalem gonderirim.
3:daha hızlı olsun derseniz burada herhangi bir fidancıdan 2 tane temin eder size sonbaharda yolarım. en garantiside bu olur.

meyvesini yerken bana dua etmeniz yeterlidir.

saygılarımla.
Sayın mzeynal, ilginize ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, eğer sonbaharda aşı yapılıyorsa veya önümüzdeki ilkbaharda sizden Hasanbey(Malatya) cinsi aşı kalemi rica ederim.

Bir hayrat çeşmeden su içerken yaptırana dua ederim, gecekonduda bir arkadaşımın babasının erik ağacından(güzel bir cins) eski oturduğum evin bahçesindeki çekirdekten çıkma eriğe aşı yapmıştımo erik ağaçlarını her gördüğümde arkadaşımı ve babasını hatırlar dua ederim.

Şunuda belirteyim, aşı kalemi göndermeniz önemli değil, bu güzel, samimi sözlerinizden dolayıda aşı kalemi almış gibi size dua ederim, Allah sizden razı olsun.

Bahçeye geçen pazar günü diktiğim Malatya cinsi ağacı görüncede sizin içten sözlerinizi hatırlarım.

Saygılar sunarım.

Eski 21-03-2013, 07:38   #197
Yeni Üye

sn. kocasinan agustosun 20 sinden sonra bana ulasırsanız, kaleminizi yollarım.
bizim domur aşısı dediğimiz aşı bu zamanda yapılıyor.
görüsmek uzere.

tener beğendi.
Eski 21-03-2013, 08:04   #198
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ediyorum sn. mzeynal İnşaallah. Hoşca kalın.

Eski 23-03-2013, 17:38   #199
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
kaysı ağacım kesilmek üzere

çok özür dileyerek ilk gördüğüm kayısı başlığına sorunumu yazmak istiyorum.

bahçeme haftaya sondaj vurulacak fakat bulunduğu yerde 10 yaşında çok verimli ve lezzetli bir kayısı ağacım var.ağacın kesilmesi gerektiği söylendi,bu mevsimde ağacımı kesmeden ne yapabilirim,

yani köklesem başka bir yere taşıyabilirmiyim,
ya da çelik alabilirmiyim

üzerinde bol miktarda çiçekleri var,
çiçekli dallar çelik tutarmı,

başka bir ağaca mesela erik gibi aşı yapabilirmiyim,yapsam tutarmı,
bide mevsim uygunmu

yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 19:41   #200
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Merhabalar, benimde bahçemde geçen sene diktiğim Malatya- hasanbey cinsi kayısı fidanım var. Meyve vermesi için başka bir kayısı ağacının daha olması gerekiyor mu? Yoksa tek başınada meyve verebilir mi?

Cevap için şimdiden teşekkürler.

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 21:32   #201
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI Mesajı Göster
çok özür dileyerek ilk gördüğüm kayısı başlığına sorunumu yazmak istiyorum.

bahçeme haftaya sondaj vurulacak fakat bulunduğu yerde 10 yaşında çok verimli ve lezzetli bir kayısı ağacım var.ağacın kesilmesi gerektiği söylendi,bu mevsimde ağacımı kesmeden ne yapabilirim,

yani köklesem başka bir yere taşıyabilirmiyim,
ya da çelik alabilirmiyim

üzerinde bol miktarda çiçekleri var,
çiçekli dallar çelik tutarmı,

başka bir ağaca mesela erik gibi aşı yapabilirmiyim,yapsam tutarmı,
bide mevsim uygunmu

yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler.
Yazık olmuş. sondaj vuracak başka yer bulamamışlar mı? İzmir gibi yerde bu mevsimde (zaten çiçekleri açmış) ağacı taşıyamazsınız, erik üzerine kalem aşısı için de çok geç kalmışsınız, çünkü gözler uyanmış.

Bence, eğer uygun ise ağaç sondajın dibinde kalsın. sondajı 1m veya daha uzak,yanına vursunlar , ağacınızı bırakın derim. kimseye zarar vermeden sondajın yanında yaşayabilir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Eski 23-03-2013, 21:35   #202
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Mesajı Göster
Merhabalar, benimde bahçemde geçen sene diktiğim Malatya- hasanbey cinsi kayısı fidanım var. Meyve vermesi için başka bir kayısı ağacının daha olması gerekiyor mu? Yoksa tek başınada meyve verebilir mi?

Cevap için şimdiden teşekkürler.
Kayısı, kiraz gibi değildir. Belki istisnalar var mı bilmem ama benim bildiğim kayısı genellikle kendine döllenir,yalnız ağaç meyve verebilir.

Sevgi beğendi.
Eski 23-03-2013, 22:03   #203
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Yazık olmuş. sondaj vuracak başka yer bulamamışlar mı? İzmir gibi yerde bu mevsimde (zaten çiçekleri açmış) ağacı taşıyamazsınız, erik üzerine kalem aşısı için de çok geç kalmışsınız, çünkü gözler uyanmış.

Bence, eğer uygun ise ağaç sondajın dibinde kalsın. sondajı 1m veya daha uzak,yanına vursunlar , ağacınızı bırakın derim. kimseye zarar vermeden sondajın yanında yaşayabilir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.
evet başka yer yok malesef çok üzülüyorum,geçen sene mahalle çocukalrından bize kalmamıştı,bu senede hiç yiyemeden kesecekler ağacımı.ama uğraşıcam yanına olmaz mı diye. ama mesafe yok ki yanında.
köklemeye çalışsak başka yere taşısak tutarmı sökülmüş kökler başka yerde.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 10:46   #204
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sayın mzeynal öncelikle selamlar. Size birşey danışmak istiyorum. 1 sene evvel işyerindeki malatyalı arkadaşım yemek için kasa ile kayısı getirmişti malatya dan. Kayısılar küçük tam olmamış gibi ve serti . Fakat yediğimde bunların hayatımda yediğim en güzel meyvelerden biri olduğunu anladım. Bu kayısının çeşidi neydi acaba. Bende bu kayısı çeşidinden edinmek istiyorum yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar

natura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 19:00   #205
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi natura Mesajı Göster
Sayın mzeynal öncelikle selamlar. Size birşey danışmak istiyorum. 1 sene evvel işyerindeki malatyalı arkadaşım yemek için kasa ile kayısı getirmişti malatya dan. Kayısılar küçük tam olmamış gibi ve serti . Fakat yediğimde bunların hayatımda yediğim en güzel meyvelerden biri olduğunu anladım. Bu kayısının çeşidi neydi acaba. Bende bu kayısı çeşidinden edinmek istiyorum yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar
yediğiniz kayısı "Hacıhaliloğlu" çeşidi olmalı. kurutmalık, kompostoluk,reçellik çekirdeği tatlı yenir. Malatya da çok boldur.

Eski 25-03-2013, 09:02   #206
Yeni Üye

sayın natura
kayısılarımız genelde tatlıdır ama muhtemelen, HASAN BEY **** KABA AŞIDIR.(tam yuvarlak değil daha cok yassı ucu biraz sivri ve yanağının bir tarafı kırmızı diğer tarafı beyazdır.
HACIHALİLOĞLU en tatlı olanıdır yuvarlaktır. ama yolculuga pek gelmez, bozulur.
ama tam olgun değilse herhangi biride olabilir.

kayısı kendi kendine dollenebilir etrafta baska bir agaca ihtiyacı yoktur. 1 yıllık surgunlerden sonbaharda kalem alıp başka ağaçlara aşılayabilirsiniz.
10 yaşındaysa yer değistiremezsiniz hem tutmaz hemde inanılmaz güçlü bir kök sistemi vardır kolay kolay sokemezsiniz yerinden(zarar vermeden.)

Eski 25-03-2013, 12:24   #207
Ağaçsever

teşekkür ederim Sayın MZEYNAL

malatya da bu tip kayısı fidanlarını satan seralar varmıdır.
Biliyorsanız birisinin adını öğrenebilirmiyim sizden
1 ay sonra tüplü olarak dikmek istiyorum bahçeme.
Ayrıca mayısta göz aşısı yapsam tutarmı kayısıda
Göz aşısı için kestiğim kalemi ne kadar sürede aşılayabilirim
24 saat dururmu?

saygılarımla

Eski 26-03-2013, 10:07   #208
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi natura Mesajı Göster
teşekkür ederim Sayın MZEYNAL

malatya da bu tip kayısı fidanlarını satan seralar varmıdır.
Biliyorsanız birisinin adını öğrenebilirmiyim sizden
1 ay sonra tüplü olarak dikmek istiyorum bahçeme.
Ayrıca mayısta göz aşısı yapsam tutarmı kayısıda
Göz aşısı için kestiğim kalemi ne kadar sürede aşılayabilirim
24 saat dururmu?

saygılarımla

Göz Aşısı Nasıl yapılır? - YouTube

AŞI YAPMA(Making Grafting)

nette bulabildiğim kadarıyla adres koydum inşallah gorunur.
bu göz asısını agustos ayının 20 sinden eylul ayının 20 sine kadar yapıyor ve cok basarılı sonuclar alıyoruz.
kalemleri suyun icinde tutarak birkac gun saklayabiliyoruz ama nekadar az zaman gecerse asıda okadar basarılı oluyor.
cevremde bircok fidancı var, yardımcı olurum size ama. kendim hariç kimsye kefil olamıyorum kusura bakmayın.
tarım il den her sertifikayı koparan kucuk bir fidanlık kurmus sertifikalı fidan satıyor. ama fidanın 10 tanesinden 5 tanesi farklı cins cıkıyor örnegi cok buralarda.
bizler bahcemiz için kendi küçük(sertifikasız) ama adına uygun fidanlarımızı kendimiz yetiştiririz. ne oldugunu bilir güveniriz.
bakalım en guvenilir olan firmayı arastırayım sizinle tekrardan goruselim hocam.

Eski 26-03-2013, 10:08   #209
Yeni Üye

videodaki agaç dut ama sistem tamamen aynı.

Eski 27-03-2013, 15:26   #210
Ağaçsever

Başta sayın mzeynal olmak üzere cevap yazan herkese teşekkür ederim
saygılar

Etiketler
ağaç dalı yatık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024