agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2011, 08:31   #151
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
soğuğa bağlı olarak çiçeklerde dökülmeler ve dallarda sakızlamalar oluştu.

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 09:50   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2010
Herhalde sizin kayısılar ninfa yani erkenci kayasılardan olmalı.

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 00:12   #153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Sayın Lonicera,

1. kalem aşısı kayısıda tehlikelidir. 2-3 yıl sonra aşı yerinden kırılır... inşallah ağaçlar incedir... ideal olanı gözaşısıdır...

2. şalağın meyve tutumu hep zayıftır, genç ağaçlarda çok düşük meyve tutumu olur. ısparta da yeterli soğuk var ama meyve tutumu genç ağaçlarda az.

3. ağaçlar dar toprak havzası içinde hemen meyveye durur, mesela saksıda kiraz ağacı daha erken yaşlarda meyveye verir. teneke içindeki kayısıda da durum buna benzer olabilir...

Lonicera beğendi.
derdiman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 23:24   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Köye gittiğimde fotoğrafını çektiğim küçük kayısı ağacı

Name:  DSC02359.jpg
Views: 4819
Size:  33.1 KB
Name:  DSC02360.jpg
Views: 4124
Size:  32.8 KB
Name:  DSC02361.jpg
Views: 3533
Size:  39.4 KB
Name:  DSC02362.jpg
Views: 3628
Size:  43.8 KB

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 11:23   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Sorularınızı, sizin gibi bu siteye üye olan arkadaşlara sormaktan çok işin uzmanına sorun.
Kulaktan dolma bilgiler yanıltıcı olabilir.Aradığımız bilgilere ulaşmak bazen zor olmakta ve
nasıl bir yol izleyeceğimizi çok zaman bilmemekteyiz.Örneğin Iğdır şalağı (apricot) dediğimiz
kayısı türü endemik midir? sadece Iğdır yöresindemi yetişmektedir ? açık ve net bir bilgiye
ulaşılamıyor.

yılmazabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 09:10   #156
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Isparta yalvaç ilçesinde çok büyük arazilerde Iğdır Şalağı yetiştirilmektedir.
Kökeninin Ermenisten olduğu zannedilmektedir. (Ermenler Iğdır ı Ermenistan zannettiklerinden dolayıda dünyaya bu şekilde lanse edilmiş olabilir)...

Kendi bahçemde 150 civarında Iğdır şalağı mevcut. (Isparta Yalvaç)
Verimi düşüktür.
Ama Pahalı olduğu için dikilmeye devam ediliyor.

Bazı bahçelerde verim iyi..
Belki sorun dölleme problemidir? bilemiyorum.. Keşke bilsem... araştırılması gerekli...

İtalyan tokalısı denilen büyük Alyanak ları 1,7 tl ye verirken, şalağı 2,5 tl ye veriyoruz.
Alyanağın fiyatı 1 tl ye kadar düşüyor, fakat şalak neredeyse hep aynı fiyattan gidiyor.

Bu yıl şalak çok az bu bölgede...

derdiman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 14:22   #157
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Iğdır şalağı ile ilgili yapılmış olan bilimsel çalışma PDF dökümanı olarak aşagıdaki adreste mevcut. İlgilenen arkadaşlar bakabilir.

http://e-dergi.atauni.edu.tr/index.p...File/5828/5622

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 12:40   #158
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alonesmaug Mesajı Göster
Balkondaki kayısım artık balkona sığmıyo yazdan sonra bahçeye dikmeliyim.Tahmin ediyorum 1 ya da 1 buçuk yaşında. Acaba ne zaman meyve verir ?
Bu mesajdaki kayısımı ancak bu sene bahçeye dikebildim.Alttaki dallarını budadım ve baharın gelmesiyle yeşillenmeye başladı.1-2 hafta içinde bahçedekli fotoğrafını paylaşırım.

Alonesmaug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 15:53   #159
Yeni Üye

naztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Meyvelenmenin aşamalarını maddeler halinde yazınız ?
bu sorunun cevabını bilen varmı arkadaşlar...

naztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2011, 12:51   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derdiman Mesajı Göster
Isparta yalvaç ilçesinde çok büyük arazilerde Iğdır Şalağı yetiştirilmektedir.
Kökeninin Ermenisten olduğu zannedilmektedir. (Ermenler Iğdır ı Ermenistan zannettiklerinden dolayıda dünyaya bu şekilde lanse edilmiş olabilir)...

Kendi bahçemde 150 civarında Iğdır şalağı mevcut. (Isparta Yalvaç)
Verimi düşüktür.
Ama Pahalı olduğu için dikilmeye devam ediliyor.

Bazı bahçelerde verim iyi..
Belki sorun dölleme problemidir? bilemiyorum.. Keşke bilsem... araştırılması gerekli...

İtalyan tokalısı denilen büyük Alyanak ları 1,7 tl ye verirken, şalağı 2,5 tl ye veriyoruz.
Alyanağın fiyatı 1 tl ye kadar düşüyor, fakat şalak neredeyse hep aynı fiyattan gidiyor.

Bu yıl şalak çok az bu bölgede...
Benim de yeni yetişen ve yetişmiş durumda olan ıgdır şalak ve şekerpara olan iri kayısı var nasıl satabiliriz. Benim bulundugum yerde başka yapan yok ne kadar gelir tam bilmiyorum ama 1 tona yakın olabilir.

kovboy20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2011, 12:55   #161
Yeni Üye

Sayın DERDİMAN haziran snunda falan olur benim bahçede bundan önce 25 haziranda olurdu ama bu sene gecikme olur.Bilgi verirseniz memnun olurum.Bahçe dazkırıda size yakın sayılır.

Eski 13-06-2011, 23:51   #162
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba sayin arkadaslarim kayisinin cekirdegini ne zaman nasil dikersem filizlenir ve asi yapmazsam meyvenin tadi nasil olur...

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 15:23   #163
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alara Fidan Üretim ve Pazarlama Sanayi Ticaret A.Ş'nin üst yöneticisi (CEO) Yavuz Taner, yıllardır meyve üretimi konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını, ülkeye yeni çeşitler kazandırdıklarını söyledi.

Bu çeşitlerin üretimi ve ihracatıyla üreticilerin, firmaların ve ülke ekonomisinin kazandığını ifade eden Taner, “Avrupa ülkelerine yıllardın kiraz ve incir gönderiyoruz. Anlaşmalı olduğumuz marketler, bizden bu ürünler dışında farklı meyvelerden de istedi. Biz de bu konuda çalışmalarımıza hız verdik” dedi.

Avrupa'dan gelen bu talepler üzerine yaklaşık 9 yıl önce Türkiye'ye 18 çeşit kayısı getirdiklerini vurgulayan Taner, şöyle konuştu:

“Anlaşma sağlamamız, Avrupa ve ABD'de kayısı bahçelerini gezmemiz, dememe üretimlerimiz derken aradan 9 yıl geçti. Bu çeşitlerin özelliklerini, Türkiye'deki verimi, kalitesi üzerinde uzun soluklu bir çalışma yaptık. Adana'nın Ceyhan, Mersin'in Tarsus, Çanakkale'nin Ezine, Manisa'nın Salihli ilçelerinde, Afyonkarahisar ve Antalya'da kayısı fidanları diktik. Buralarda adaptasyonlarını inceledik. Fidan ürettik ve gelişimine baktık.”

Taner, yapılan bu çalışmaların ardından 5 çeşidi ağırlıklı, 4 çeşidi kısmi olarak yetiştirmeye başladıklarını anlatarak, diğer çeşitler üzerindeki çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Bu yıl ilk kez ticari anlamda ürün elde ettiklerini belirten Taner, şunları kaydetti:

“Kırmızı ve pembe yanaklı çeşitlerin de bulunduğu kayısıda bu yıl 250 ton rekolte bekliyoruz. Hasadına başladık, Avrupa'daki marketlerimize bilgi verdik. Bu ürünün önemli bölümünü Avrupa'ya göndereceğiz, geri kalanını Türkiye'de satışa sunacağız. Marketler Türkiye'nin yeni çeşit kayısısını doğrudan test etmiş olacaklar. Dayanıklılığı, raf ömrü, lezzeti, rengi ve iriliğinde olumlu not alınırsa gelecekte üretimi daha da artar.”

Taner, önümüzdeki 2-3 yıl içinde kendi bahçelerindeki üretimin 2 bin tona ulaşacağını belirterek, “Özellikle dış pazarda ürünümüzün hakim olması için tedarikçi olarak süreyi ve miktarı destekleyecek şekilde malımızın olması gerekiyor. Şu anda yeterli değiliz. İtalya, İspanya ile Fransa rekabet edebilelim istiyoruz. Bu yıl ilk kez göndereceğimiz ürünlerimiz, Avrupa ülkeleri ile rekabet edebileceğimiz ölçüde olumlu not almalı” dedi.

FRANSA'DAN 5 ÇEŞİT DAHA GETİRECEKLER

Üretim olsa da halen araştırmalarının sürdüğünü anlatan Taner, önümüzdeki dönemde bu kayısı çeşitlerinin üretimini çiftçilerle birlikte daha da artıracaklarını bildirdi.

Yavuz Taner, önümüzdeki günlerde yeni kayısı çeşitleri getirmek için Fransa'ya gideceklerini ifade ederek, “Çeşitlerden birisi mango lezzetinde olacak. Farklı lezzetteki bu ürün Avrupa'da çok seviliyor. Bunu Türkiye'de üretmeye çalışacağız. Ağacın verimi, meyvenin dayanıklılığı nasıl görmeye çalışacağız” diye konuştu.

Yeni çeşit kayısıların Malatya kayısısından farklı olduğunu dile getiren Taner, kendi ürünlerinin dayanıklılığı ve lezzetiyle sofralık olduğunu söyledi.

Malatya kayısısının kurutmalıkta dünya şampiyonluğunu elinde bulundurduğunu vurgulayan Taner, “Malatya kayısısı, kaliteli ama kurutmalıktır. Biz taze tüketim için üretiyoruz. Biz pembe ve kırmızı yanaklı ürünler üretiyoruz. Özellikle Avrupa'daki marketler Türkiye'den yeni çeşit meyveler bekliyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/18069765.asp?gid=381

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 21:51   #164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
arkadaşlar bahçeme 2 cins kayısı ağacı dikmek istiyorum. Acaba hangi cinsleri önerirsiniz? Cevap verirseniz çok sevinirim...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2011, 10:15   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2010
arkadaşlar,yer Antalya,bahçemde narenciye ağaçlarımın yanısıra birer tanade kayısı ve şeftali ağacım var.Geçtiğimiz yıl kayısı ve şeftali çok az meyve verdi ve daha olmadan kurtlandı.Bu yıl öneriler üzerine ağaçları vaktinde kurt ilacı yaptım ,kayısılar şuanda irileşti ve olgunlaşmak üzere daha sararmadan üzerlerinde iğne deliği gibi delikler oluşmuş içini açtığımda kurtlandığını görüyorum demekki ilaç fayda etmemiş,şu aşamada neyapabilirim?Şeftaliler daha olgunlaşmadı ama onlardada aynı neticeyi görmekten korkuyorum.Tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

haserkut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2011, 21:04   #166
Ağaç Dostu

aliok bey resimdeki kayısı ağacının türü nedir?

Eski 25-06-2011, 21:05   #167
Ağaç Dostu

sayın denizakvaryumu, mesajınızdaki üretici hakkında bir bilginiz var mı? Yani malatya kayısı yerine daha güzel olan kayısılardan bahsetmiş. Acaba bu türler nelerdir?

Eski 25-06-2011, 21:06   #168
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bu ayda tüplü kayısı ağacı dikeceğim. Birşey olur mu acaba?

Eski 26-06-2011, 16:36   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
elimde çok güzel 3-5 tane kayısı çekirdeği var. kendi yediğim meyvelerden. dalından bile kendim topladım. şimdi dikmek istiyorum. çekirdeği dikim zamanı ne zamandır? nasıl dikilir? direk toprağa diksem olur mu? yoksa bir çimlendirme uğraşı içine gireyim mi? ticari olarak düşünmüyorum.

not: dikeceğim toprak biraz sert. taş bakımından yoğun bir toprak.

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2011, 21:34   #170
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haserkut Mesajı Göster
arkadaşlar,yer Antalya,bahçemde narenciye ağaçlarımın yanısıra birer tanade kayısı ve şeftali ağacım var.Geçtiğimiz yıl kayısı ve şeftali çok az meyve verdi ve daha olmadan kurtlandı.Bu yıl öneriler üzerine ağaçları vaktinde kurt ilacı yaptım ,kayısılar şuanda irileşti ve olgunlaşmak üzere daha sararmadan üzerlerinde iğne deliği gibi delikler oluşmuş içini açtığımda kurtlandığını görüyorum demekki ilaç fayda etmemiş,şu aşamada neyapabilirim?Şeftaliler daha olgunlaşmadı ama onlardada aynı neticeyi görmekten korkuyorum.Tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.Teşekkürler.
meyvelerinizdeki zararlı akdeniz sineği olabilir. bu konuda bir zirai ilaç bayisinden yardım alın.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2011, 22:02   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar,
Ben geçen sene Bauhouse dan bir kayısı fidanı satınalmış ve Kocaeli Kartepe ye
dikmiştim.Aynı sene üç ay sonra yani mevsiminde kocaman bol sulu harika 8 adet kayısı verdi.Cinsinin ne olduğunu bilmiyorum.Bu sene genç fidan harika taçlandı.Biraz da budamıştım.Yine zamanında harika çiçekler açtı.Bu kadar çiçeği nasıl besler diye düşünüyordum.Ne oldu anlamadım.Önce çiçekler ardından yapraklar dökülmeye başladı.Bir haftadır üzerinde yaprak dahi kalmadı.KURUDU !
Bu nasıl bir şey!
Lütfen bilenler aydınlatırsa sevinirim.

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2011, 13:18   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Saygıdeğer Arkadaşlar Merhabalar;
Kayısı üzerine daha önceleri yapmış olduğunuz paylaşımlar için teşekkürler.Benim gibi kayısı üreticilerinin yapmak istediği hasat dönemini yayma uzatma işlemini,şimdilik kayısı çeşitlerini seçerek yapıyoruz.Sizlerin önerisiyle yaptığım uygulamayla şimdilik hasatı 2'ye bölmüş durumdayım.Kayısı ağaçlarından bir kısmı Trinte Haziranın 3. ve 4. haftası mahsülü topladık.Ağaçlardan bir kısmıda Iğdır ve Ziraat şekerparesi yakın zamanda onu toplayacağız.Yukarda bahsettiğim hasat zamanları iç Anadolu bölgesi,Kırıkkale ili için geçerli.Hasat sayısının 3 veya 4 yapabilirmiyim denemek için şimdilik Roxsana diktim.Yaptığım araştırmalarda Levent ve Güz Aprikoz diye iki adet kayısı var bu kayısılar geç oluyormuş bu konuda bilgi sahibi olan veya bu şekilde bir uygulamadan haberi olan arkadaşların bilgisine ve engin görüşlerine ihityacım var.Selamlar.

tbozkoyun79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 07:35   #173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Güz aprikoz çeşidini hic duymadım ama bakanlık tarafında ığdır şalağı sertifikası yerine apricos sertifikası veriliyor bildiğim kadarıyla.

Levent çeşidini bilmiyorum ama size önerebileceğim aldeniz, bebeco ve al kayısı.Bu kayısıların yetişmiş klasik anaçlı ağaçlarında ağaç başı 150-200 arası kg rahat toplarsınız.Hem iç piyasa hemde ihracata satabilirsiniz.(Bebeko sadece ithalata iç piyasa kaldırmaz)

kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 07:36   #174
Ağaç Dostu

Tüplü meyve fidanları yılın 12 ayı dikilebilen meyve fidanlarıdır.Sadece yazın dikiyorsanız sulama sıklığınız biraz daha artırmanız gerekir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
Arkadaşlar bu ayda tüplü kayısı ağacı dikeceğim. Birşey olur mu acaba?

Eski 14-07-2011, 07:38   #175
Ağaç Dostu

Sert çekidrekleri meyveleri adı üstünde EKİM ayıyla beraber toprağa atabilirsiniz.Toprağın 4-5 cöm altına gömün ve kapatın.Ara bir sulayın yeter.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bertunum Mesajı Göster
elimde çok güzel 3-5 tane kayısı çekirdeği var. kendi yediğim meyvelerden. dalından bile kendim topladım. şimdi dikmek istiyorum. çekirdeği dikim zamanı ne zamandır? nasıl dikilir? direk toprağa diksem olur mu? yoksa bir çimlendirme uğraşı içine gireyim mi? ticari olarak düşünmüyorum.

not: dikeceğim toprak biraz sert. taş bakımından yoğun bir toprak.

Eski 25-07-2011, 15:21   #176
Yeni Üye

Resım gönderecektim ama beceremedim.

Eski 11-10-2011, 15:41   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2011
Antalya Aksu bölgesinde 85m rakım, 40 km denize mesafede yedi dönüm bahçemize kayısı dikmek istiyoruz. Mogador cinsi ağaç önerdiler bu konuda bilgisi olan arkadaşımız varsa lütfen paylaşşsın, çok fazla veriye ulaşamadım. şimdiden teşekkürler.

Murat- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 15:10   #178
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Arkadaşlar,
Ben geçen sene Bauhouse dan bir kayısı fidanı satınalmış ve Kocaeli Kartepe ye
dikmiştim.Aynı sene üç ay sonra yani mevsiminde kocaman bol sulu harika 8 adet kayısı verdi.Cinsinin ne olduğunu bilmiyorum.Bu sene genç fidan harika taçlandı.Biraz da budamıştım.Yine zamanında harika çiçekler açtı.Bu kadar çiçeği nasıl besler diye düşünüyordum.Ne oldu anlamadım.Önce çiçekler ardından yapraklar dökülmeye başladı.Bir haftadır üzerinde yaprak dahi kalmadı.KURUDU !
Bu nasıl bir şey!

Lütfen bilenler aydınlatırsa sevinirim.
merhaba;
sizin ağacın sorunu dip kurdu veya galeri güvesi,

benim 100 kadar üç yaşında şekerpare ağacım var, geçen yıl ilkbahar geç soğuklarından dolayı çiçekler zarar gördü ve az meyve verdiler, her yıl 10-15 kadar fidanım kökleri dana burnu denilen kurtlar tarafından kemirildiği için kuruyor ve yerine yenilerini dikiyordum.
( zirai ilaç bayisinden alacağın ilacı su ile karıştırıp ilaçlı su ile fidanlarını yılda bir iki defa sulamalısın) çözüm olarak bunu buldum.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 15:17   #179
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
aynı kayısı çeşidindeki aroma ve tat farkının sebebi gece-gündüz arasındaki ısı farkı ve sıcaklıktır.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 18:48   #180
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
bizim buralarda şekerpare çok tutulmaz bizde mesela 90 ağaçtan 1-2 tane sadece bırakırız onuda hoşaf yapmak için güneşte kurutur öyle hoşafını yaparız başkada tüketmeyiz

kayısı dikecek arkadaşalra tavsiye hem göz hemde tat yönünden isabetli bir fidan dikmek istiyorsanız kaba aşılı ve hasanbey dikiniz. kaba aşılı dal eğerki az tutarsa aşırı derecede büyük ve lezzetli meyve veriyor..

ha şunuda belirteyim bölgenin sıcaklığıda mükemmel cins bir kayısının tadını alabilmektedir.
örnegin malatyadan adanaya götürülen aynı cins kayısının tadlarındaki fark bizzat test edilmiştir.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç dalı yatık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024