agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni47Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2008, 10:31   #61
Yeni Üye

arsenakdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2007
Öncelikle bu eski konuyu gündeme getirip kiminizi üzeceğim sanırım.
Fakat; HAYAT HİÇ DE GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL
Yani bazı abilerimiz,ablalarımız,kardeşlerimiz fikirlerini sunmuş
bu paylaşım çok hoş ve etkileyici.
Konunu özüne gelince;
bitkiler de canlı köstebekte onları öldürüyor
köstebek te canlı bizde onu öldürüyoruzgibi şikayetler var.

Bu sorunun net bir çözümü yok
yani ortası bulunamamış.
40 dk dır konu ile ilgili tüm msj ları okudum
herkes e saygı duyuyorum

Ama benim aralık ayında ektiğim 200 adet deveci armut larımın 8 tanesi köstebekler tarafından talan edildi bile
ne yapmalıyım peki
durup izlemelimiyim?
yoksa ?
malum.

Bu nu anlamanız için öncelikle ;
bir bahçe-tarla vs. ekim öncesi hazırlanmalı ve sürülmeli
sonra sizin mevcut fidanları alıp emek sarf edip ekmeniz (ve her ziyarette boylarını izlemeniz) gerekli
gerekli gübreleme+sulama+budama+tekrar sürme+çapalama+göz taşı atma ve daha nice iş yapmanız gerekiyor
ve bu emeğin karşılığını bir kaç tane köstebek talan ediyor...
ne yapardınız acaba a dostlar.
samimi bir şekilde merak ediyorum .

3 haftada 8 fidanımı yediler(köklerini)
200 e kadar saymalı mıyım? peki sonra ne olacak???
lütfen çözüm arayan insanlara cani gibi bakmayın...
lütfen

o incecik fidancıkları niye kimse korumaya çalışmıyor peki
**** koruyana niye böyle muamele yapılıyor...

son olarak şunu söylemek istiyorum
bu konuda bir çözümü olan varsa ivedi bir şekilde yardımını bekliyorum

Gardenias beğendi.
arsenakdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 23:11   #62
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Köstebeklerin ağaç köklerini yediklerini duymamıştım. Genelde depo köklü bitkileri yerler. Başka bir sebebi olmasın fidanların ölmesinin.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 22:56   #63
Yeni Üye

arsenakdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
Köstebeklerin ağaç köklerini yediklerini duymamıştım. Genelde depo köklü bitkileri yerler. Başka bir sebebi olmasın fidanların ölmesinin.
Başka bir sebebi yok çünkü 1 tanesi ben tarla da vakit geçirirken gitti.
Bir fidanın sallandığını gördüm ve yanına gittim koşarak.benim yaklaşmama 2-3 metre kala hareket durdu ve fidan elimde kaldı.kökü tamamen yemişti.kılcal damarlar tamamen bitmişti yani

Gardenias beğendi.
arsenakdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 23:55   #64
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Köstebeklerin zararlarından nasıl korunabilirim

Köstebeklerin vermiş olduğu zararlardan nasıl korunabilirim. Elma, Armut, Kiraz ve palmiye ağaçlarının diplerin de gezerek köklerini dışarı çıkarmışlar. Ağaçlar da kuruma belirtileri başlamış. Ne yapabilirim

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 00:38   #65
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Bir çok başlığa baktım ancak bulamadım bir de verdiğiniz linke bakıyorum sağolun.

Eski 25-04-2008, 10:04   #66
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
Yav bu hayvancığı beslemenin bir yolu var mıdır acaba? bizim istediklerimizi yesin sadece

sasahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 13:44   #67
Ağaçsever

estella's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2006
Galeri: 27
Merhabalar oakland arkadaşımızın fikirlerine katılıyorum. Benim bahçemde on yıldan fazladır var köstebek, onlardan kurtulmak için bir şey yapmadım.Bu zaman süresince artmadı da..Diğer hayvanlarla ( yılan ,fare,sarıca arı,yuva yapan alakarga...)mutluyuz..Dünya tek bizim değil ,onların da onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz, zaten o ürünün senin olduğunu nerden bilsin ?Onların verdiği zarar,insanların verdiği zarardan ne kadar az olduğunu düşünün...Ben öyle düşünüyorum;poşetini alıp hususi meyvalarımı ,sebzelerimi toplayan insanlar.Köstebeklerin verdiği zarar, şimdiye kadar birkaç biber , patlıcan fidesi.Yirmi tane fide bir ytl.olduğuna göre ,ne kadar zarar verdiğini görüyoruz değil mi?
Diğer orman içindeki meyva bahçeme ise domuz ve sansar geliyor. Domuz bu kış o kadar güzel sürmüş , fidanlara hiç zarar vermemiş.Burda da insanların verdiği zarar çok fazla ,ama onlara karşı bir şey yapamıyorsunuz.

estella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 03:35   #68
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
sayın caucasus,köstebek kovucu cihazlar var aşağıda vermiş olduğum linkteki adrese bakmanızı tavsiye ederim.
(http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DG)
Google sayfasına görsellerde köstebek kovucu yazıp aratırsanız bir sürü seçenek karşınıza çıkıyor.
Ultrases dalgaları insanların duyamadığı, hayvanların duyabileceği **** algılayabileceği ses frekansı aralığındadır.Cihazın yaydığı ultrases dalgalarını **** titreşimlerini köstebek algılıyor ve yaklaşmıyor.Bu konu üniversitede tez konumdu.
Birde köyde halamın bilim ve teknikten uzak uyguladığı bir yöntem var başarılıda olmuş.Tarihi geçmiş hapları kapsüllerinden çıkarıp köstebeğin daha evvel açtığı deliklere ileriye iterek yerleştirmiş köstebek bu hapları yeyince ölmüş.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 16:50   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Köstebek Mücadelesi

Merhaba,
www.kurtbomsan.com sitesindeki köstebek kaçırıcının köstebekler kadar tarla farelerinin uzaklaştırılmasında da son derece olumlu sonuçlar verdiğini bilgilerinize sunmak istedim.İyi günler

Karaman427059 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 21:10   #70
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Köstebekler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
sayın caucasus,köstebek kovucu cihazlar var aşağıda vermiş olduğum linkteki adrese bakmanızı tavsiye ederim.
(http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DG)
Google sayfasına görsellerde köstebek kovucu yazıp aratırsanız bir sürü seçenek karşınıza çıkıyor.
Ultrases dalgaları insanların duyamadığı, hayvanların duyabileceği **** algılayabileceği ses frekansı aralığındadır.Cihazın yaydığı ultrases dalgalarını **** titreşimlerini köstebek algılıyor ve yaklaşmıyor.Bu konu üniversitede tez konumdu.
Birde köyde halamın bilim ve teknikten uzak uyguladığı bir yöntem var başarılıda olmuş.Tarihi geçmiş hapları kapsüllerinden çıkarıp köstebeğin daha evvel açtığı deliklere ileriye iterek yerleştirmiş köstebek bu hapları yeyince ölmüş.
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim

Eski 22-05-2008, 21:15   #71
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estella Mesajı Göster
Merhabalar oakland arkadaşımızın fikirlerine katılıyorum. Benim bahçemde on yıldan fazladır var köstebek, onlardan kurtulmak için bir şey yapmadım.Bu zaman süresince artmadı da..Diğer hayvanlarla ( yılan ,fare,sarıca arı,yuva yapan alakarga...)mutluyuz..Dünya tek bizim değil ,onların da onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz, zaten o ürünün senin olduğunu nerden bilsin ?Onların verdiği zarar,insanların verdiği zarardan ne kadar az olduğunu düşünün...Ben öyle düşünüyorum;poşetini alıp hususi meyvalarımı ,sebzelerimi toplayan insanlar.Köstebeklerin verdiği zarar, şimdiye kadar birkaç biber , patlıcan fidesi.Yirmi tane fide bir ytl.olduğuna göre ,ne kadar zarar verdiğini görüyoruz değil mi?
Diğer orman içindeki meyva bahçeme ise domuz ve sansar geliyor. Domuz bu kış o kadar güzel sürmüş , fidanlara hiç zarar vermemiş.Burda da insanların verdiği zarar çok fazla ,ama onlara karşı bir şey yapamıyorsunuz.
Aslın da haklı sayılırsınız ancak meyve ağaçlarının diplerini talan etmiş bütün köklerini dışarı çıkarıp kurumalarına sebebiyet veriyordu. Vermiş olduğu zarar sadece sebzelerle sınırlı olsa neyse, gerçi biz de köstebeklerle ilgili bir çalışma yapmadık sadece meyvelerin diplerini doldurup biraz gübre biraz da suyla geçiştirdik. Nede olsa onların da bizler kadar yaşamaya hakları var değilmi. Belki de benim bilmediğim bir çok faydası vardır, mesela toprağı havalandırmak **** kurtları yemek gibi.

Eski 10-06-2008, 23:33   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2008
son bi tane

yonca tarlam var.şu ana kadar vurduğum köstebeklerin sayısını hatırlayamıyorum(fak ve tüfek ile).bir yıldan beri bir tane var onu ne yaptıysam vuramıyorum.Tarlanın altını üstüne getirdi ne yaptıysam olmadı bütün metotları denedim.Yapacağım hiç bir şey kalmadı.Ne yapabilirim başka bilgisi olan varsa sevinirim.

abdullah042 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 18:39   #73
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Uygulama yaparken dikkat edilmesi şartıyla bir yol daha var. Son çare olarak denenmesi lazım tabi ki. Bir kaç yerde denemek zorunda kaldım ve oldukça etkili. Köstebeğin aktif olduğu taze toprak öbeklerinden biri açılır . Galeri bulunduktan sonra bildiğiniz piknik tüpünün ucuna hava kaçırmayacak şekilde bağladığınız (1 metre yeterli) hortumun diğer ucunu galeriye sokun ve toprağı sıkıca kapatarak gazı galeriye verin. Tüfeğinizi yanınıza alın. Eğer başka bir yerden çıkarsa yine vurursunuz. Çıkmazsa zaten gazla zehirlenecektir. Unutmadan bu işlem esnasında sigara içmeyin)

erasmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 12:13   #74
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Benim köstebeklerimle aram da barış uyguladım artık her tarafı kazıp durmuyorlar. Nedeni nedir bilmiyorum ancak epeydir köstebek diye birşey kalmadı, zannedersem toprak sertleştiği içindir. Sebep ne olursa olsun mutlu oldum. Aslına bakarsanız bolca sulamaktan ve meyvelerin dibine gübre atmaktan başka birşey de yapmadım. Uğraşan arkadaşlara başarılar dilerim. Kolay gelsin.

Eski 12-06-2008, 13:41   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2008
sn. Abdullah042,
köstebeklerle mücadele için.toprağa radyo dalgaları yayan köstebek kovucu küçük aletler var internetten bu tip aletleri temin etmeniz mümkündür.

nkbalki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 18:16   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Köstebek Kovucu

Köstebek sorunu başına gelen herkes için ciddi bir sorundur.Üniversitede tez konusu veya ders konusu olarak da işlemiştik.
Repeller adı verdiğimiz ultrasonik ses dalgası veren bir cihaz mevcut.
İnternetta araştırma yaparken www.ticaretgroup.com sitesinde bu cihaz rastladım.Cihaz değişken ultrasonik ses dalgaları veriyor.Hem de bu dalgalar titreşimli.
Cihazın en önemli özelliği ise elektrik,kablo gibi derdi yok.Güneş enerjisiyle çalışıp,şarz oluyor. Bu da yeni bir teknoloji olup,ihtiyazı olup bu üürnükullanmak isteyenler için önemli bir kolaylık.
Cihaz su geçrmiyor.650 m2 alanda etkili

Bu aleti bu www.ticaretgroup.com sitesşinden ilk önce bir adet aldım.Ziraaat mühendisi olduğum ve elektronikten biraz anladığım kadarı ile cihazı teknik açıdan ve çalışma şekli açısından baya inceledim.Daha sonra kullanmaya başladım.İlk bir haftadan sonra köstebek sıkıntısı gözle görülür,hissedilir şekilde azalmaya başladı.Ben bu cihazdan bir adet daha istedim.İki adet kullanıp toprağa daha sık titreşimli ultrasonic dalgalar vermek istedim.Gerçekten düşündüğüm aynı şekilde oldu ve köstebeklerden 15 gün sonunda tamamen kurtulduk.

Köstebek sıkıntısı olan arkadaşlara bu cihazı tavsiye ederim.Fiyat açısından da uygun.Teslimatta hızlı.

Ayrıca bu tür repeller cihazlar son zamanlarda moda olan kenelere karşı da ek bir tedbir olarak da kullanılabilir.Cihaz toprak altı ve üstü olarak çalışabiliyor.Fakat kenelere karşı tam etkilidir diyebileceğimiz bir repeller yok.

Ürünün satışını yapan site bunu belki bilmdeiklerindne belirtmemişler.

Siteye girebildiğim kadarı ile sizlere yardımcı da olmaya elimden geldiğince çalışırım.

origa01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 18:17   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2008
size yardımcı olmak istiyorum ağaçlar.net in diğer forumlarındada yazdığı gibi tüpgaz kullanın 2 3 metre hortumu küçük tüpün ucuna takın dliklerin hepsini kapatın sadece tk delik kalsın[fare zehiride dökün kapamadan önce ] sonra 4,5 dakka kadar açık bırakın tüpgazıııı birazz zalimceama hem gübre olur

yankee.E Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 01:52   #78
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yankee.E Mesajı Göster
size yardımcı olmak istiyorum ağaçlar.net in diğer forumlarındada yazdığı gibi tüpgaz kullanın 2 3 metre hortumu küçük tüpün ucuna takın dliklerin hepsini kapatın sadece tk delik kalsın[fare zehiride dökün kapamadan önce ] sonra 4,5 dakka kadar açık bırakın tüpgazıııı birazz zalimceama hem gübre olur
yapmayın lütfen zalimlik ötesi.
Annem ve babam emekli olunca küçük bir bahçe alıp istanbul dışına yerleştiler.
Bahçeye içlerinden ne geçtiyse ekmişler. Soğanlar, patatesler, yer fıstıkları domates,biber yani ekilebilecek akla gelen herşeyden tabi ilk heves. Köstebekler yer fıstığının kokusunu 10 km öteden bile alabiliyorlarmış annemlerin bahçeyi buldular tabi onlar için cennet yumru köklü ne varsa yediler tabi aç oldukları için yani bizler gibi açgözlülükten değil tamamen iç güdüsel olarak ama saçak köklü bitkilere hiç zarar vermediler. Çok uğraştı babam yakalamak için ama ısararla tekrarladığım gibi köstebekte olsa yaşamak için yemeli. yani 200 fidandan 8 tanesi zayii olmuş olabilir ama iyi yönden bakın 192 hala sizin zaten o fare zehiri tüp gaz mazot falan hiç olmaz toprağınızı zehirlemeyin

Kendimiz dışında yaşayan canlılarında yaşam haklarına saygı gösterelim. Unutmayın kanatlı hayvanlar katledildi etrafı keneler bastı belki köstebekler de bir denge sağlıyordur. yani yaradılışında mutlaka bir denge vardır

Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 02:01   #79
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Galeri: 4
Alıntı:
...Bu nu anlamanız için öncelikle;
bir bahçe-tarla vs. ekim öncesi hazırlanmalı ve sürülmeli
sonra sizin mevcut fidanları alıp emek sarf edip ekmeniz (ve her ziyarette boylarını izlemeniz) gerekli
gerekli gübreleme+sulama+budama+tekrar sürme+çapalama+göz taşı atma ve daha nice iş yapmanız gerekiyor

ve bu emeğin karşılığını bir kaç tane köstebek talan ediyor...
ne yapardınız acaba a dostlar.
samimi bir şekilde merak ediyorum.

3 haftada 8 fidanımı yediler(köklerini)
200 e kadar saymalı mıyım?peki sonra ne olacak???
lütfen çözüm arayan insanlara cani gibi bakmayın...
lütfen

o incecik fidancıkları niye kimse korumaya çalışmıyor peki
**** koruyana niye böyle muamele yapılıyor...

son olarak şunu söylemek istiyorum
bu konuda bir çözümü olan varsa ivedi bir şekilde yardımını bekliyorum
Sizde haklısınız ama bu ******* köstebek olamaz fidanın köklerini kesmez neden kessin ki beslenme alanı yumrulu bitkiler yani fidanla beslenemez bu konuda araştırma yatım çünki oradan biliyorum. Mutlaka başka birşey vardır. Belki size o anda köstebek denk geldi. Lütfen iyice araştırın
Amacım ne ahkam kesmek nede sizi suçlamak fidanlarınızın kurtulmasını elbetteki bende isterim.
Umarım çözersiniz

Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 13:42   #80
Ağaçsever

iooktay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2007
Ultrasonik cihaz

http://www.bahcemalzemelerim.com/ind...id=802&id=6220

Yukarıdaki linkte köstebekleri kaçırmak için bir cihazdan söz ediliyor. Özellikleri:
"* Tepesinde 0,5 watt güneş paneli bulunur.
* Toprak altına 30 cm. gömülür.
* Bu panel her 40 saniyede bir toprak altına bir sinyal ve titreşim göndererek, yer altındaki köstebek, danaburnu ve tarla faresi gibi zararlıları ürküterek kaçırır.
* 650 m2 alana etki eder.
* Yaz-kış , gece-gündüz çalışır.
* Hiçbir kimyasal yahut zararlı madde kullanmayı gerektirmez.
* Evdeki diğer evcil hayvanları rahatsız etmez."

Belki köstebekten zarar gören arkadaşların ilgisini çeker.

iooktay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 16:05   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caucasus Mesajı Göster
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim
Merhaba...Yeni bir cihaz var, TRT haberlerde görmüştüm daha sonra sipariş geçtim aldım. Elektronik köstebek kovucu...Pille çalışıyor ve çok etkili. Almak isterseniz web adresini yazıyorum. www.kostebekkacirici.com

mehmetunuvar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 19:02   #82
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Teşekkürler ilginç bir malzeme. İnşallah yaza girerken tedarik edip kullanırım.

Eski 24-01-2009, 01:13   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetunuvar Mesajı Göster
Ya bu konu ile ilgili 2 tane mi forum var, **** ben yazdım yazdığım silindi, **** yazmadım, yazdım sanıyorum, bunadım)
Neyse arkadaşlar TRT haberlerinde izlemiştim ses ile köstebekleri kaçıran bi cihaz var daha sonra nette buldum o cihazı, ve aldım. Çok memnunum ben artık köstebeğim yok Almak isteyen arkadaşlara adresini yazayım, deneyin. www.kostebekkacirici.com
hımm. sitenin adı ilginçmiş www.kostebekkacirici.com bi araştıralım bakalım nasıl bişeymiş...

grafikercik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2009, 00:30   #84
Yeni Üye

Eveeet cihazı sipariş ettim aldım 30 TL bu arada fiyatını merak eden varsa...Sapladık bakalım bizim köstüler ne yapacaklar merak ediyorum

Eski 28-01-2009, 17:02   #85
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Ben de biraz önce sipariş verdim. Bakalım bir işe yarayacakmı?

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2009, 17:44   #86
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Köstebekler çok güzel toprak çıkarıyorlar. Fakat bahçede ki her gün yürüdüğüm patikanın ortasında bir delik açılmış içi bayağı geniş gözüküyor ama dışa hiç toprak atılmamış. Bu nedir?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 23:35   #87
Yeni Üye

Deneme sonucu raporu:)

Eveet yukarıda bahsettiğim bu site vardı ya www.kostebekkacirici.com ordan aldığım cihaz testi geçti arkadaşlar haberiniz olsun. İlk başlarda fiyatı baya düşük diye (benzerleri 80 TL civarında) şüphelenmiştim ama şimdi iyi. Yalnız kullanacak arkadaşlara tavsiyem etkisini hemen göstermiyor bu köstebek kovucu, bende öyle oldu, yavaş yavaş etkisini artırdı. Buda ses dalgasının yayılmasından herhalde.

Eski 03-02-2009, 01:01   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Eğer zevk için , kazanç için yapmıyorsanız üretiminizi bence köstebeklere anlayışlı davranalım göz yumalım ,, gerçekten dünyayı zapt etmiş durumdayız ,, ****** kazanç bakımından üretim yapılıyorsa bundada belli sınırlara kadar mücadeleden yanayım.. özellikle yumru köklü sebzelerin olduğu alan onlar için bir cennet , elma armutun köklerinide çok severler ,, büyük meyve üretim bahçelerinde bile yılda binlerce fidanı kurutabilmektedirler. Hobi için yapılan bahçelerde eğer köstebek sorunu yıllarca varsa fazla gelmediği bitkileri yetiştirmek doğrudur,, zararı çok olan bir yerde illa ben bunu yetiştircem demek saçma olur,,

yinede mücadele için ses dalgaları yayan araçları kulabilir
tuzaklar kurabiriz **** galerilerini suyla doldurarak mücadele edebilirz,

fakat mücadele ederken zaman önemli ,köstebekler kış uykusna yatmazlar kışın toprak soğudukça aşağılara inerler ,(4m) kadar ,, çiftleşme dönemi hariç yanlız yaşarlar, çifteşme dönemi kasım- şubat arası, 30 gün gebe kalırlar ,mart - nisan aylarında 2-4 tane yavru verirler 4-6 haftalık olduklarında yuvayı terkeder kendilerine yeni galeriler açarlar ,, bu bilgiler mücadelenin ne zaman yapılacağı konusunda önemlidir, bunlara dikkat edersek daha başarılı oluruz ..

aprait Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 11:42   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2008
Şehir çocuğuyuz doğal hayat konusunda çok duygusalız ama "alışveriş yapmak" kapalı ekonomiye geçmek isteyenler için pek doğru bir çözüm değil. Benim henüz ne bir bahçem var ne de deneyimim ama tüm sayfaları okudum ve aklıma başka bir çözümle kurtulmak geldi.. sebzeler en azından yükseltilmiş yataklara dikilebilir.. bir şekilde bu yatakların altı beton olabilir ve köstebeklere zayiat verilmemiş olur.. yükseltilmiş yataklar toprağın elverişli olmadığı alanlarda organik toprak çözümü sunmak için geliştirilen bir fikir:

http://organicgardening.about.com/od.../raisedbed.htm
http://aggie-horticulture.tamu.edu/e...bed/index.html

perilimerili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 12:13   #90
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sayın Perilimerili, ben köstebek mücadelesini bıraktım sonuçta onlar da canlı fazla bir zarar vermediklerine kanaat getirdim. Sonuçta onlar da toprağı havalandırıp belli bir işe hizmetediyorlar. Ben de rahatladım zannedersem köstebekler de rahatlamışlardır

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024