View Single Post
Eski 03-02-2009, 00:01   #88
aprait
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Eğer zevk için , kazanç için yapmıyorsanız üretiminizi bence köstebeklere anlayışlı davranalım göz yumalım ,, gerçekten dünyayı zapt etmiş durumdayız ,, ****** kazanç bakımından üretim yapılıyorsa bundada belli sınırlara kadar mücadeleden yanayım.. özellikle yumru köklü sebzelerin olduğu alan onlar için bir cennet , elma armutun köklerinide çok severler ,, büyük meyve üretim bahçelerinde bile yılda binlerce fidanı kurutabilmektedirler. Hobi için yapılan bahçelerde eğer köstebek sorunu yıllarca varsa fazla gelmediği bitkileri yetiştirmek doğrudur,, zararı çok olan bir yerde illa ben bunu yetiştircem demek saçma olur,,

yinede mücadele için ses dalgaları yayan araçları kulabilir
tuzaklar kurabiriz **** galerilerini suyla doldurarak mücadele edebilirz,

fakat mücadele ederken zaman önemli ,köstebekler kış uykusna yatmazlar kışın toprak soğudukça aşağılara inerler ,(4m) kadar ,, çiftleşme dönemi hariç yanlız yaşarlar, çifteşme dönemi kasım- şubat arası, 30 gün gebe kalırlar ,mart - nisan aylarında 2-4 tane yavru verirler 4-6 haftalık olduklarında yuvayı terkeder kendilerine yeni galeriler açarlar ,, bu bilgiler mücadelenin ne zaman yapılacağı konusunda önemlidir, bunlara dikkat edersek daha başarılı oluruz ..

aprait Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön