agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni747Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2011, 15:59   #451
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Biz fideleri sasirtalim derken sayin Tugcu hepimizi birden sasirtti Iyi oldu acikcasi kendime geldim, toparlandim toprak sebze islerine iyicene kazik kok saldim. Bir kac gun sonra biberlerim bir aylik olucak. O zaman resimlerini cekecegim bakalim o gun bu gun gelismeleri nasilmis.

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 16:02   #452
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Senin fideleri ne zaman gorecegiz Melek? Anladim gelismeleri cok guzel nazar deymesin diye gostermiyorsun sakliyorsun bizden )

Eski 22-04-2011, 16:54   #453
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
ah sorma Sebnem cim ben bir türlü yapamadim bu foto isini...
gercekten cok isterdim göstermeyi..

yok yok o kadar fazla degil gelismeleri ama fenada sayilmaz,.

gecenlerde tomurcuk zannettigim salatalik meger yaprakmis eh acemilik basa bela naparsin,ama bugün gercek salataliklari gördüm budefa,cok minicikler cok tatlilar,ay bakmaya kiyamiyor insan nasil yiycez bakalim

Düzenleyen arimayam : 22-04-2011 saat 20:10
arimayam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 17:05   #454
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ashtead Mesajı Göster
BİBER YETİŞTİRMEK

1- Biber tohumları domates tohumlarına göre biraz daha geç çimlenir. Biber tohumlarınızı dikmeden önce tohum sayınıza bağlı olarak bir kaba ihtiyacınız var. Saksı almak istemiyorsanız size ufak bir tiyo verebilirim. Manavınızdan meyve kasası alınız ve içersine çöp torbasını yerleştiriniz bir kaç delik açınız. Toprağınızıda içine koydunuzmu saksınız kullanıma hazırdır. bu genişlikte bir saksı ihtiyacınızdan fazla biber fidesi yapmak için idealdir.

toprağın yarım cm altına tohumlarınızı dikiniz. her tohum arasında yaklaşık 3 cm mesafe bırakmayı unutmayınız... Toprağınızı sürekli olarak hafif nemli tutmanız çimlenme sürecinde çok öenmlidir.

Saksıları iyi ışık alan sıcaklığın 26,6- 29,4 C olduğu yerde tutmanız zamanında çimlenme için kaçınılmazıdr. Bu imkanlar yoksa bir ışık kaynağı ile sıcaklık ve ışık elde edebilirsiniz.
Tohumların kurumasını önlemek için toprağını nemli tutun ama aşırı ıslatmayın, iyi hava sirkülasyonu olması gerektiinide unutmayın. Havasız bir ortamda bitki gerekli oksijeni alamaz.

2- Yaklaşık 5 cm olan biber fideleriniz eğer sık ekilmişsse seyreltme yapılmadır. bu işlemi yaparken zayıf ve cılız kalmış olanları elimine etmelisiniz.
1-2 hafta sonra 10-12 cm olan fidelerinizi artık toprağı ile buluşturabilirsiniz.

3- Balkon bahçeciliği yapanlar için her bir fideye derinliği ve genişliği uygun saksıları öneriyorum.

Derin ve geniş saksılar fidenin boya gitmesini engeller. Boya kaçan bir fidenin meyvesi az olur.

Köklerden yeterli besini alan fide gövdesini genişletir. Damar sayısıda o derece artar. Ve köklerden taşınan vitamin ve minareller bitkinin meyvesine daha çok damardan taşınır.

Geniş saksısı olan bir bitkinin toprağıda fazla olur. Topraktaki minerallerde bitkiye yetecek kadardır diyebiliriz.

4- aslında bunu şöyle açıklasam daha iyi olur... 15 yaşında bir çocuğun ihtiyacı olan günlük kalsiyumu karşılaması için günlük tüketmesi gereken bir süt miktarı vardır. bir çay fincanı sütle bir su bardağı süt arasında kalsiyum mikarı arasında fark gibi...

Saksımızı ve toprağımızıda bitkimizin ihtiyacı olan miktara göre ayarlamalıyız. kökün derine gitmesi için derin saksıya gövdesinin genişlemesi içinde geniş saksıya ihtiyacımız olduğunu unutmayın.

kök derine indikce bitkimiz kuvvetlenir. sonucta meyve verecek ve ağırlaşacak. köklerde gövdede dengeyi sağlayacaktir. Yüzeyde olan kökler en ufak bir rüzgarda **** agırlıkta bitkimizin kırılmasına veya yan yatmasına müsaittir.

5- Biber bitkisi güneşi sever, ve zengin mineralli bir toprak ister. ( humuslu toprak-yanmış gübre ) ve ****** toprakta iyi bir drenaj.

6- Biberleriniz dikim yaptıktan sonra çiçek vermeye başladıysa 1 hafta boyunda çiçeklerinizi kopartınız. Bu bitkinizin enerjisinin yapraklara ve köklere gitmesini sağlayacaktır.

7- Bitkinizin alt kısmına saman veya kuru yapraklar koyunuz. Bu biber bitkinizin etrafında ot çıkmasını engelleyecektir aynı zamandada toprağınızı nemli tutacaktır.
tesekkürler..

Eski 22-04-2011, 17:07   #455
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ashtead Mesajı Göster
ayrıca belirtmek istediğim herhangi bir yerden alacağınız fidenin üzerinde çiçek veya meyvesi varsa bu fideyi almayınız. Bitki yeni toprağına alışması zaman alacaktır , enerjisini aynı anda çiçeklenmeye- meyveye ve köklenmeye -gelişmeye harcayacaktır.

boyu kısa gövdesi kurşun kalem çapında kalınlaşmış rengi koyu yeşil olan üzerinde çiçek ve meyvesi olmayan fideleri alınız...
bende özellikle cicege dönmüs olanlari seciyordumne kadar cok yanlisimiz var ..

Eski 22-04-2011, 19:06   #456
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arimayam Mesajı Göster
ah sorma Sebnem cim ben bir türlü yapamadim bu foto isini...
gercekten cok isterdim göstermeyi..

yok yok o kadar fazla degil gelismeleri ama fenada sayilmaz,.

gecenlerde tomurcuk zannettigim salatalik meger yaprakmis eh acemilik basa bela naparsin,ama bugün gercek salataliklari gördüm budefa,cok minicikler cok tatlilar,ay bakmaya kikyamiyor insan nasil yiycez bakalim
Hadi gozun aydin ilk meyveni gormussun, yemekte nasip olur insallah. Ben hala beklemedeyim. Havalar bir turlu duzelmediki, gerci su an 4 gercek yapraktalar ama sabirlizlaniyorum iste.

Eski 22-04-2011, 22:25   #457
Ağaçsever

TUĞCU's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Sayın arimayam,biberin iyi gelişmesi için gece sıcaklığının en az 12 derece olması gerektiğini okumuştum.Domateste sorun yok 0 derece ye kadar dayanıyor ama biber o kadar dayanıklı değil.Bursa'da havalar okadar değişkenki ,bir gece 14 derece oluyor ertesi gün 0 derece oluyor.Bu yüzden balkona alamıyorum biberleri.Fakat elimdeki tatlı kıl biberler çok büyüdü ,onları yarın saksılara alacağım.

Birde uç alma ilgili fotoğraflar çektim belki yardımcı olur.

Bu fotoğrafta ucu alınmamış biber fidesi var.Bitkinin en ucundaki ufak yaprakları elinizle koparın.Kırmızı ile işaretledim.

Bu fotoğrafta da ucu alınmış ve yeni sürgün veren dalları gözüküyor.

Ayrıca bana değil forumda tecrübelerini ve bilgilerini aktaran diğer arkadaşlara teşekkür etmek lazım, 2-3 sene öncesine kadar benimde sebze ile ilgili bilgim fazla yoktu.

vorinace beğendi.
TUĞCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 22:41   #458
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Benim biberler yerinde sayıyor. 1-2 haftaya 10-12 cm olur denmiş ama henüz 2 cm oldular. Çok yavaş büyüyorlar. Neden acaba? Tohum ekiminden itibaren 22 gün oldu.

14. sayfanın ilk mesajında 11 gün önceki hali var

Eklenen Resimler

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 00:01   #459
Ağaç Dostu

sayin Tugcu yine mükemmel bir anlatim ve gösterimle bizi aydinlattiniz...

Eski 23-04-2011, 00:02   #460
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
Hadi gozun aydin ilk meyveni gormussun, yemekte nasip olur insallah. Ben hala beklemedeyim. Havalar bir turlu duzelmediki, gerci su an 4 gercek yapraktalar ama sabirlizlaniyorum iste.
bugün ben biberleri sasitttim umarim sabaha saskin uyanmazlar)

Eski 23-04-2011, 01:50   #461
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Ne kadar saskinlik, o kadar verim ) Bende bir iki yaprak daha olsun yer degisikligi yapacagim.

Eski 23-04-2011, 01:52   #462
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Gercek yapraklarin kac tane olmasi gerekiyor bu uc alma islemini yapmak icin ?

Eski 23-04-2011, 08:30   #463
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Biber = Sabır ve gölge ister. Çok acele ediyorsunuz bence.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 09:18   #464
Ağaç Dostu

sayin Emre ilhan gölge derken gölgedemi yetistirmek gerek?

Eski 23-04-2011, 18:31   #465
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Biber = Sabır ve gölge ister. Çok acele ediyorsunuz bence.
Golge elimizde mevcut ta, sizde fazla sabir varsa bir fincan verirmisiniz
Dediginiz gibi olsun o zaman biraz daha bekliyeyim ben.

Eski 23-04-2011, 23:05   #466
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Gölgeden kasıt, aşırı sıcak - yakıcı güneşi sevmez. Sevgili şebnem&mircan, ne demek tabi ki. Bir fincan sabrın lafı mı olur?

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 18:38   #467
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Bunlarda benim dikileli bir hafta olan biberlerim.

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 18:43   #468
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Maalesef yüklenmedi arkadaşlar ,yükleme hatası veriyor.
Sonra yine deneyeyim.

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 23:43   #469
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2010
Merhabalar Yaklasik 1 bucuk senelik büyük saksida olan biberime 1 avuc kadari ile hazir gübre attim bilmeden ve köklerini yakti galiba biberim soldu indirdim bahceye dikdim hala bi gelisme göstermedi, ağaclasmaya baslamisdi artik ve cok verimli bir biberdi... size sorum o gübre attigim topragin üzerinden 1 hafta kadar gecdi ve toprağa bol bol her gün su dökdüm icindeki gübrenin kalintilarini atmismidir ? o topragi bir daha kullanmalimiyim, kullanirsam egerki dikdigim yeni bitkime zarar verirmi o toprak ? ve suanda pet sisede suyun icinde dikilmeyi bekleyen büyük biberlerim var hemen ekmek istiyorum bilgi verirseniz cok makbule gecer simdiden tesekkür ediyorum..

Aslaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 09:36   #470
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Suni gübreyse vay ki ne vay!!! 1-2 tane atmak yeterli olurduki onu da suda eritip az az vermekte fayda vardı. Eğer ümidi kesilmiş kadar solduysa toprağını güzelce temizleyin yeni bir toprakla saksıya tekrar dikin. Allah'tan ümit kesilmez.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 11:43   #471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aslaner Mesajı Göster
Merhabalar Yaklasik 1 bucuk senelik büyük saksida olan biberime 1 avuc kadari ile hazir gübre attim bilmeden ve köklerini yakti galiba biberim soldu indirdim bahceye dikdim hala bi gelisme göstermedi, ağaclasmaya baslamisdi artik ve cok verimli bir biberdi... size sorum o gübre attigim topragin üzerinden 1 hafta kadar gecdi ve toprağa bol bol her gün su dökdüm icindeki gübrenin kalintilarini atmismidir ? o topragi bir daha kullanmalimiyim, kullanirsam egerki dikdigim yeni bitkime zarar verirmi o toprak ? ve suanda pet sisede suyun icinde dikilmeyi bekleyen büyük biberlerim var hemen ekmek istiyorum bilgi verirseniz cok makbule gecer simdiden tesekkür ediyorum..
o bahsettiğiniz toprağın 10-15 kat büyüklüğünde taze toprakla harmanlamanız gerekir.Böylece gübre iyice seyreltilmiş olur.Bu karışımı yeni fidelerde kullanabilirsiniz.
Zarar gören biber fidenizide topraklarından arındırıp,köklerini 1-2 gün suda serin bir yerde bekletirseniz belki şansı olabilir.
Kolay gelsin,birdaha da şeker gübre denilen illeti kullanmayın derim.Özellikle saksı bitkilerinde dozajı ayarlaması çok zor.bunun yerine hazır karışım organik sıvı gübre kullanın.Üzerindeki talimatları birkaç kez okuyup uygulayın.
İyi günler..

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 21:36   #472
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2010
Verdiqiniz cevaplardan ötürü cok tesekkür ederim... gübreli olan topragim büyük bi saksida bi onun kadarda torf topragim var ikisini karistirmam yeterlimi yoksa daha fazlami karisdirmam lazim ? bide pet sisede suda bekleyen fidelerim var zarar görürmü 1 kac gün daha beklerse ?

Aslaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 10:54   #473
Yeni Üye

5yengec's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Bunlarda benim biberlerim

resimdede görüldüğü gibi gövde ile dallarının birleştiği noktalarda kol kısımlarında kararmalar var ve bza yaprakları büzülüyor kıvrılıyor bunun nedeni ne olabilir?

Eklenen Resimler

5yengec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 20:46   #474
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Thumbs down Biber fidesi gelişimi

Merhaba. Öncelikle konunun yeri burası değilse affola.
Mart ayında pvc bardaklara biber tohumu ekmiştim. O zamanlar havalar serin oldugundan bu biberler nisan ayında tamamen yeşerdi. Bir süre sonra 2-4 arası asıl yapraklar çıktı. Fakat o yapraklar çıktığından beri hiç bir gelişme yok. Sanki olduğu gibi dondurulmuş. Susuz biraktigimda soluyor, tekrar suladığımda canlanıyor ama hic bir gelişme olmuyor. Bir kısmını şaşırtmak için bahçeye ektim ama bana mısın demedi. Bir kısmı halen bardakta ama bir türlü gelişmiyor.

Bunun sebebi ne olabilir? Tecrübeli arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.
Gelişmesi için her hangi bir gübre ilac vs vermem gerekir mi ?

Bilgi : Ben Gaziantep'teyim. Hava sıcaklığı gündüz, 25-30 gece ise 20-24 derece.
Toprak olarak, tohum çimlendirmek için torf kullandım. Fakat kullandığım torf sazlık torfu imiş sonradan öğrendim. Bahçe toprağım ise kırmızı toprak ve kuruyunca çok sert olduğundan, kum+yanmış gübre+toprak karıştırıp ekim yaptım.

Ferhat Ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 14:57   #475
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 5yengec Mesajı Göster
resimdede görüldüğü gibi gövde ile dallarının birleştiği noktalarda kol kısımlarında kararmalar var ve bza yaprakları büzülüyor kıvrılıyor bunun nedeni ne olabilir?
Aynı sorun bendede var bunun sebebi nedir ve çözümü vardımıdır. Bende bir ek sorun daha var biber topraktan çıktığı yerden çizik çizik odunsu bir dokuya sahip olmaya başladı.
Saygılarımla.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 12:49   #476
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Cool

bedede kırmız biber tohumu var

Eklenen Resimler

1999kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 15:13   #477
Ağaçsever

TUĞCU's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Benim biberlerin ilk meyveleri gözükmeye başladı.

TUĞCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 21:56   #478
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2011
benim beberlerimin yapraklarında yeşil yapış yapış böcekler oluştu çözümü ne dir bunların biilen varmı arkadaşlar...

momend Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 22:23   #479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2009
benim biberlerimde yerinde sayıyor
sadece sabah güneşi alan yerde ve 2 günde 3 günde 1 su veriyorum fakat çiçeklenir çiçeklenmez çiçekleri kuruyor. daha sebze alamadım. saksılar fazla derin değil nedenini çözemedim.

srkn_demirbilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 04:36   #480
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Sayin tugcu siz meyvelerini nerdeyse yiyeceksiniz bizim biberler icin zaman durmus gibi. Bahceye aldigim halde hala aynilar. Bir tanesini balkonda biraktim oda gidim gidim buyuyor gibi. Uc alma isleminin nasil oldugunu sormustum ama cvp yazmadiniz

Etiketler
biber fidesi, biber gelişimi, biberlere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024