agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni51Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2011, 21:54   #31
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Ben 1 mart gibi ekim yapmıştım. Biraz erken oldu bu kadar hızlı büyüyeceklerini tahmin etmemiştim. İlk defa bardakta bamya deniyorum. Her sene bahçeye tohum ekimi yapıyordum. Ama istediğim gibi tohum çimlenmiyordu. Mesela 30-40 tohum ekiyordum. Çimlenen 5-6 tane oluyordu. Birde bu kadar büyümüyordu bile. Çok küçük kalıyordu. Bunların yarısı kadar var yok birşeydiler. Bunlar bir hayli büyük olacak gibi. Ektiğim bütün tohumlar nerdeyse firesiz şekilde çimlendi. 25 bardağa yakın ekim yapmıştım. Ben çimlenmez diye tohumları 3-4 tane ektiğim olmuştu. Bakalım artık hayırlısı.

Biraz nette bakındım da bu şekilde yani tüplü ekim ve dikim yapılıyormuş ama çok az yapılıyormuş nedenini de bilmiyorum. Şaşırtmamızda problem olmayacaktır düşüncesindeyim. Tahminim az yapılmasının nedeni çok ekildiğinden olsa gerek diye düşünüyorum.

sayın Limon_Sever; Ben dün ısladığım tohumları biraz önce toprak torf karışımına neredeyse birbirlerine temas edecek yakınlıkta diktim. Bu şekilde dikimle bile 20 cm civarında bir yer kapladı. Bakalım bende senin gibi çimlendirip, şaşırtma yapacak boya getirebilecekmiyim. Umarım çok hassas değildir de şaşırtırken fideleri heba etmem.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 22:00   #32
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EFE35 Mesajı Göster
Ben 2008 yılında yalovada yaklaşık 1 dönüm alanda YALOVA/AKKÖY bamya çeşidi yatiştirmiştim. Gayet güzel gelişmişlerdi. Köstebekler (sayısı fazla değildi sanırım) biraz problem olmuştu. Fideler küçük iken çok zararları yoktu. Fideler verime yattıktan sonra kökünü yerden sökmekte zorlandığım zamanlarda bile bamyaları ağaç gibi yere yıkıyorlardı. ****** üzülüyordum ama elden ne gelir. Fare konusunda ise yaprak gübresi ile birlikte toz fare ilacı attığım için fare problemi olmadı. Eğer tarlanızda yerlerdeki delikler fare deliği ise mutlaka ilaç satan yerlerden alacağınız zehirli buğday ile öncelikle mücadele etmek gerekir. Bi ara benim bahçede de fareler cirit atıyorlardı ama ilaçla mücadeleden sonra eser kalmadı.
İzmirde Yalova Akköy bamya çeşidini fazla bildiklerini sanmıyorum. Günlük toplanır, küçüktür ve lezzetlidir (küçük toplandığı için fiyatı ona göre olur). Nisan Mayıs aylarında tohumdan dikildiği için bir kaç kezde yağmur gördümü su istemiyor. Zaten fide bir karış boyu geçtimi daha su istemiyor. Eğer su verilirse boya gidiyor ve bamya vermiyor. Bunun için buralarda bu çeşit susuz yerlerde rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Eğer önceden böyle bir deneyiminiz yok ise en büyük problem toplaması, eldiven kullanılmazsa ellleri kanatır, yaprakların tozu bol bol kaşındırır.
Sayın Efe35, Daha önce Bamya yetiştirmiş birisi olarak siz bamyalarda şaşırtma gibi bir işlem yaptınız mı? Bamya genel olarak kolay yetişen sebze intibağı oluştu. Ama ilk çimlenmesi sırasında hiç yağmur istemeyip tavında toprağa ekilmesi önerilmekte. Ben ise balkon bahçeciliğinde tavında toprağı sağlayamayacağım için arasıra çok az sprey sulama yapacağım önerileriniz nelerdir?
Saygılar.

Eski 28-03-2011, 01:07   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EFE35 Mesajı Göster
Ben 2008 yılında yalovada yaklaşık 1 dönüm alanda YALOVA/AKKÖY bamya çeşidi yatiştirmiştim.....

Köstebekler (sayısı fazla değildi sanırım) biraz problem olmuştu. Fideler küçük iken çok zararları yoktu. ....
......
Fare konusunda ise yaprak gübresi ile birlikte toz fare ilacı attığım için fare problemi olmadı. Eğer tarlanızda yerlerdeki delikler fare deliği ise mutlaka ilaç satan yerlerden alacağınız zehirli buğday ile öncelikle mücadele etmek gerekir. Bi ara benim bahçede de fareler cirit atıyorlardı ama ilaçla mücadeleden sonra eser kalmadı.
.

Köstebekler ve fareler ekilip biçilen, sulanan yerlerde pek olmaz, işlenmemiş alanlarda _ an' lar da_ olur.

Varsa bile işlenen alını terk ederler. Suyu sevmezler.
Zehirli buğday kullanmasanız bile terk ederlerdi.
Zehirli buğday tüm kuşlara , zehirlenmiş fare onu yiyen _ yılan, kedi v.b _ hayvanları öldürür.

Suya karışır, toprağın derinliklerine iner zehirlemede sınır tanımaz.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 01:34   #34
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
[B].... Bamya genel olarak kolay yetişen sebze intibağı oluştu. ....
Bu doğru...

Tohumu bol olduğu ve üretici kendi tohumunu ürettiği için bol şekilde eker, sonra çapalar, seyreltir.

Ekimi _ tohum _ kolay olduğu için şaşırtmaya gerek duymaz. Börülce v.b gibi. Ama bir iki sıra şaşırtma ile dikilebilir.

Bir avuç bir aileye yeter de artar. Zaten 2, 3, 4 günde bir toplanıyor, çeşidine göre.

Tohumun çimlenmesi için toprağın biraz nemli _ tavlı_ olması yeter. [B]Toprak [/B]sıcaklığı çok önemli.

Balkonda biraz derin saksı ister kazık köklüdür. Saksıda 2, 3 tane bile yetişebilir.

Sık saksılarda yetişenler başka yerlere şaşırtma yapılabilir.

Toprak isteği pek yoktur. Sadece yanmış ahır gübresi + toprak karışımı yeter.

Eski 28-03-2011, 12:39   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2009
Alıntı:
Sayın Efe35, Daha önce Bamya yetiştirmiş birisi olarak siz bamyalarda şaşırtma gibi bir işlem yaptınız mı? Bamya genel olarak kolay yetişen sebze intibağı oluştu. Ama ilk çimlenmesi sırasında hiç yağmur istemeyip tavında toprağa ekilmesi önerilmekte. Ben ise balkon bahçeciliğinde tavında toprağı sağlayamayacağım için arasıra çok az sprey sulama yapacağım önerileriniz nelerdir?
Saygılar.
Ben birkaç bilene sorduktan sonra; Şaşırtma yapmadan, dikeceğim günün önceki akşamından tohumları ısladım, sabahı süzdüm, sıra üzeri olması için karık açmıştım buralara tohumluri sıra ile 2-3 er tane derine fazla kaçırmadan ektim, sanırım bir kaç hafta sonra çimlenmeye başlamışlardı, fideler yaklaşık 5 cm yi bulduğunda bamya güneşi sevdiği için yeterli mesafe bırakarak seyreltme yaptım. Akköy çeşidi bamyanın kökü derine gidiyor ve kökü sağlam yapılı fazla su verilmiyor. Tabi aradaki otlar alınıp biir kaç kez çapadan sonra tüm iş toplama ve satmada.
Benim fare ile mücadelem bamya işinden iki sene sonra ayrı bahçede olmuştu. Ziraat ilacı satan yarden aldığım Zehirli buğdayları başka canlıların yememesi için farelerin beslenme deliklerinin içine gazete kağıdına sarılı tüpler içinde bırakarak yapmıştım. Amacım başka canlıların zarar görmemesiydi. Sanırım Görmedi de.

EFE35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 13:39   #36
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Benim bardağa bamya ekmemim tek sebebi bahçede tohumdan bamya yetiştirmekte başarısız olmamdan kaynaklanıyor. Bamya ve domates fidelerinden görüntüler...

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 08:01   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-04-2008
bamya şaşırtma pek randımanlı olmuyor
tutma oranı düşük oluyor

titrek kavak beğendi.
muammer74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 22:00   #38
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Deneme yanılma metodunu deneyeceğim bakalım. İnşallah başarılı olurum.

Eski 04-04-2011, 13:25   #39
alexcan1905
Guest

Merhaba arkadaşlar.Ben bir türlü bamya tohumunu çimlendiremedim.Evime dijital termometre aldım her an toprak ve hava sıcaklığını kontrol ediyorum 20 C altına asla inmiyor.

Tohumları 1 gün hem normal suda ve bir başka tohumu aspirinli suda beklettim.Toprak kestane toprağı olarak tabir edilen topraktır.Cetvel ile ölçerek 1,5cm derinliğe diktim ve üzerine yaklaşık 1 su bardağı su döktüm ve bir daha sulamadım.Bu gibi deneyleri 3-4 defa yaptım her seferindede çıkmıyor.

1 hafta geçti tık yok.Neden olmuyor?Bazı kişilerden duydum toprağa su dökmeyeceksin diyor.Ama toprak kaymak bağlamıyor ki.Can suyu olarak 1 kere döküyorum.

Tohumlar kaliteli marka aldım.Bayat felan değil.Acaba bu bamyanın kabuğu kalın olduğundan 2 günmü suda bekleteyi?Dikimlerede az kaldı ben İzmirdeyim. 5Dönümlük yere ilk kez dikeceğim. o yüzden denemelerini yapıyorum.Benim için çok önemli.Yardımlarınızı bekliyorum.

NOT:Arkadaşlar bu Aspirinli suda bekletmek mantıklı mı bamya için?Biber için yapılıyorda bamya için ilk deneyen biriyim ama sonuç belli değil daha.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 23:23   #40
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alexcan1905 Mesajı Göster
...

Ben bir türlü bamya tohumunu çimlendiremedim.

..Bazı kişilerden ....

Can suyu olarak 1 kere döküyorum.

...ben İzmirdeyim.

5Dönümlük yer...
Meyve ağacı mı yetiştiriyorsun can suyu verecek...

Bir sayfa geri çevir, 10 basamak in,

orada '' bazı kişiler'' yazmışlar.

Eski 05-04-2011, 01:18   #41
alexcan1905
Guest

Sayın Halil Önen.Ben burada sizi kastetmiyorum.Köydeki insanlardan bahsetmek istemiştim.Sizin yazınızı önceden okumuştum.Emin olabilmek adına sizin söylediklerinizle bazı kişileri(köydeki tanıdıklarım)ın fikirlerini karşılaştırmak için yazmıştım.Yanlış anlaşılma olduysa özür dilerim.

Eski 10-04-2011, 10:14   #42
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Ilk bamya tohumlarimi geceden islatip bugün diktim. Gelismeleri paylasirim. Havalarin gün icinde 20C leri bulmasindan cesaret aldim ama geceleri serin olur diye kisin bitkileri sardigim bezle örtmeyi düsünüyorum.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 23:23   #43
alexcan1905
Guest

Ya arkadaşlar ben evde saksıda mabya dikitim.Daha öncede diktim hep aynı sorunla karşılaşıyorum.Bamyalar çimlenitor.Boyları 5cm felan oluyor ama tohumunun kabuğunu kırıp yapraklar dışarı çıkamıyor.Bu neden oluyor?Elimle kırıyorum anca o zaman yaprakları dışarı çıkıyor.Acaba dikmeden önce suda 2 gün bekletsem kabuğu yumuşayacak öyle toprağa dikip yapsam aynı saorunla mı karşılaşırı?Yardımınızı bekliyorum.

Eski 11-04-2011, 08:22   #44
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Alıntı:
Ya arkadaşlar ben evde saksıda mabya dikitim.Daha öncede diktim hep aynı sorunla karşılaşıyorum.Bamyalar çimlenitor.Boyları 5cm felan oluyor ama tohumunun kabuğunu kırıp yapraklar dışarı çıkamıyor.Bu neden oluyor?Elimle kırıyorum anca o zaman yaprakları dışarı çıkıyor.Acaba dikmeden önce suda 2 gün bekletsem kabuğu yumuşayacak öyle toprağa dikip yapsam aynı saorunla mı karşılaşırı?Yardımınızı bekliyorum.
Ekmeden önce tohumu islatiyor musunuz?

Eski 11-04-2011, 13:07   #45
alexcan1905
Guest

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Ekmeden önce tohumu islatiyor musunuz?
Evet.Normalde 1 gün suda tutuyorum.Acaba 2 günmü tutarak diksem?Yoksa bildiğimiz aspirin ile suyu karıştırıp içinde mi 2 gün bekletsem?

Eski 11-04-2011, 14:22   #46
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Bence siz cok fazla stres yapiyorsunuz bu konuyu. Rahat birakin tohumcuklari yeterince büyüyünce kabugunu atar. Bazen cok üstüne düstük mü bitki de bizimle inatlasiyor. Bamya o kadar sorunlu bir bitki degil.

Eski 11-04-2011, 17:52   #47
alexcan1905
Guest

Dediğiniz doğru fakat kabuklarını atamadıkları için yaprakları içten çürümeye başlıyorlar.Şimdi 2 gün suda beklettiğim tohumları ekeceğim.Aynı sonucu verecek mi?Bilemiyorum.Yine burada paylaşacağım.

Eski 11-04-2011, 17:59   #48
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Ben tohumlari dün ektim, bir hafta sonra biraz sularim. Basarili olursa resimleri sizlerle paylasirim.

Eski 11-04-2011, 21:48   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-02-2011
basindan beri okudum yazilarinizi,ekim dikim islerine yeni baslayan biri olarak,ne görsem duysam yapasim geliyor,tohumunu bulursam ekmeyi düsünüyorum..

arimayam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 23:15   #50
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Sayın arımayam, ben ektim. 1 haftayı geçmekte ancak henüz diğer tohumlarında olduğu gibi bunlarda da hiçbir gelişme yok.

Eski 12-04-2011, 14:17   #51
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sayın alexcan1905, beni bilgilendirin demiştiniz. Bamyalar iyileşme aşamasına geçtiler ve çiçek oluşturma telaşına girmişler.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...0&postcount=47

Eski 14-04-2011, 23:39   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-02-2011
Alıntı:
Sayın arımayam, ben ektim. 1 haftayı geçmekte ancak henüz diğer tohumlarında olduğu gibi bunlarda da hiçbir gelişme yok.
Allah Allah,bu sene cok sanssisiz sayin isik

arimayam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 23:52   #53
alexcan1905
Guest

Alıntı:
Sayın alexcan1905, beni bilgilendirin demiştiniz. Bamyalar iyileşme aşamasına geçtiler ve çiçek oluşturma telaşına girmişler.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...0&postcount=47
Teşekkür ederim.İşlerinin iyi gitmesi açısından senin adına sevindim.Bamyaları toplarsan Altın çilek fiyatına satarsın şu zamanda)

Eski 15-04-2011, 00:36   #54
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim.İşlerinin iyi gitmesi açısından senin adına sevindim.Bamyaları toplarsan Altın çilek fiyatına satarsın şu zamanda)
Kesinlikle

Eski 15-04-2011, 00:45   #55
alexcan1905
Guest

Sayın limon_sever ben bamyaları çimlendirirken sorun yaşıyorum.Bamyanın tohum kabuğunu bir türlü kırıp yapraklarını çıkartamıyor.5-6cm oluyorlar genede zar zor çatlatıyorlar.Sen nasıl bir yöntem izledin.Suda felan kaç gün beklettin yazarsan sevinirim?

Eski 15-04-2011, 01:12   #56
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Sayın limon_sever ben bamyaları çimlendirirken sorun yaşıyorum.Bamyanın tohum kabuğunu bir türlü kırıp yapraklarını çıkartamıyor.5-6cm oluyorlar genede zar zor çatlatıyorlar.Sen nasıl bir yöntem izledin.Suda felan kaç gün beklettin yazarsan sevinirim?
Ben sitede arkadaşların yaptığı çimlendirme yöntemlerini uygulamadım hiç bir tohumumda. Bardaklara 2-3 tohum attım. Direkt gün ışığı gördü. Ne suda beklettim. Ne de karanlık ortamda üstünü poşet vs. örtmedim yani. Sizin dediğiniz tohum kabuğu kırma olayı sadece 2 tanesinde oldu onları da ben hafif şekilde kırıp çıkardım. Başka hiç bir yol denemedim. Geçen sene arkadaşların denediği yöntemi denedim ama çimlenen bitkiler çok garip şekilde uzadı pek sevmedim. En güzeli bu sene oldu diyebilirim.

Eski 24-04-2011, 06:54   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2011
bamya neden çok pahalı biz konyada kilosunu 50 tl den alıyoruz

nuribulduk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 12:15   #58
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuribulduk Mesajı Göster
bamya neden çok pahalı biz konyada kilosunu 50 tl den alıyoruz
Tüyleri yüzünden toplayıcı bulmak zor veya toplama işçiliği pahalı olduğu için yaşken pazara yüksek fiyatla girmekte. Haliyle onu kuruttuğunuz zamanda 10 kilo yaş bamya size oluyor 1 kilo bamya. Geçen yaz yanlış hatırlamıyorsam en pahalı sebze bamya idi. 4-5 liradan gidiyordu.

Eski 24-04-2011, 12:38   #59
alexcan1905
Guest

Alıntı:
Tüyleri yüzünden toplayıcı bulmak zor veya toplama işçiliği pahalı olduğu için yaşken pazara yüksek fiyatla girmekte. Haliyle onu kuruttuğunuz zamanda 10 kilo yaş bamya size oluyor 1 kilo bamya. Geçen yaz yanlış hatırlamıyorsam en pahalı sebze bamya idi. 4-5 liradan gidiyordu.
Anlamadığım şu Konyadaki pazarlarda kınalı bamya veya sultani bamya ne kadara satılıyor?

Eski 24-04-2011, 14:01   #60
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Anlamadığım şu Konyadaki pazarlarda kınalı bamya veya sultani bamya ne kadara satılıyor?
Geçen yaz yeni hasat edilmiş bamyalar 4-5 liradan satılmıştı. Ve kuru bamyalar da 40-50 liradan satılmıştı. Şimdi kuru bamya fiyatlarını tam bilmiyorum. Ama o civardadır yine.

Etiketler
bamya, fare, köstebek, yetiştiricilik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024