agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni268Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2013, 22:11   #991
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2013
uzayıp giden yaseminin ağaç halini kıbrısta gördüm ben de aldım içerde olur dediler ama baktım güneş altında kocaman olmnuş eve geldim hemen gününü yarı gününü güneş alan yere koydum inanılmaz coştu..bukadar büyümesi harika her dalı çiçek demeti doldu tavsiye ederim güneş görsün..en kısa zamanda size fotosunu koyacağım..sağlıkla kalınız

gezgin16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 12:50   #992
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Merhaba,
Dün Kozyatağı Bauhaus'tan dayanamayıp yasemin aldım, odunsu gövdesi olanlardan sanırım yıldız şeklinde çiçek açacak.
Saksısındaki toprağı kökler tarafından çok sarıldığı için biraz torf ekleyip büyükçe saksıya aldım.
Ancak bu sabah yapraklarının üzerinde, gövdede ve toprakta karıncalar olduğunu gördüm, ilk refleksim toprağı komple değiştirmek olacaktı ama köklerden nasıl ayırırım bilmiyorum.
Evi ve diğer saksılarımı saracak diye de korkuyorum.
Repellent birtakım uygulamaları okudum ama karıncalar kaçıp başka bir yerlere yuvalanırsa endişem var.
Ne yapmalıyım?

imiathiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 14:43   #993
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Boraks, sabun tozu ve toz şeker. Bir şişe kapağı içine her birinden birer çay kaşığı koyup sulandırın veya kuru halde yuva kenarına dökün. Bir hafta içinde tamamının yok olduğunu göreceksiniz.
Sitede daha fazla bilgide var. Karıncalarla mücadele başlığı altında bulabilirsiniz.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 15:01   #994
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Teşekkürler,
Gerçi yuva yok, saksı toprağında dolanıyorlardı, ben de az önce toprağı boşalttım, duş başlığıyla kökte kalan toprağı elimden geldiğince yıkadım, biraz suda beklettim, saksıyı güzelce temizledim ve yeniden diktim saksıya. Bakalım umarım başarılı olmuşumdur.

turkankaragoz beğendi.
imiathiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 11:50   #995
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Smile Yasemin Fidanı arıyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mıstık abey Mesajı Göster
Benim saksıdaki cinsini bilmediğim, iki ev arasındaki bahçe koridorunu kokusuyla dolduran yaseminim böyle. Siz yasemin sevenlerle paylaşmak istedim. ,
Bu vaziyeti iki yıllık. Önce cılız bir yıllık bir bitkiydi. Sonra yer beğenmedi, yaprak döktü, soldu. Bende nerdeyse toprak seviyesine yakın kestim. Birinci sene batıya bakan korunaklı sayılan bir noktada büyüdü ve bu arada baharda bir don gördü.Çiçeklerini döktü. Sonraki sene saksısını değiştirdim. Yerini, güneş alan, rüzgardan fazla etkilenmeyen batı istikametine bakan bir noktada, ikinci senede bu duruma geldi.
Yetiştirmek isteyenlere sadece yaseminimin hangi safhalardan bu hale geldiğini anlatmak istedim. Böyle yapılacak demek istemiyorum. Ama korumalı bir yer istediği kesin.
Merhaba,
Ankara'da yaşıyorum, Tire- İzmir'deki yaseminimizden istiyorum.
İstediğim yasemin zeytingillerden, kokulu beyaz iri yıldız çiçekler açan Arap Yasemini. Yanılmıyorsam burada fotoğrafını gördüğümüz yaseminden.
Uzun zamandır Ağaçlar Net'e girmedim, herhangi bir bağlantıya tıkladığımda siteden çıkmış oluyorum. Acaba Ağaçlar Net'ten temin edebilir miyim? Evet ise nasıl?
Nevsune Hanım, Mine Pakkaner Hanım, Mutlu Kutlu Bey yardımlarınızı bekliyorum
Sevgiler, teşekkürler.

s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 13:56   #996
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Bu başlıkta aradığınız yasemini bulabilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/fide-fi...atis/26003.htm

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 08:26   #997
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Günaydın,
Teşekkür ediyorum, çok güzel bir site

Eski 26-07-2013, 11:17   #998
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Ben pervane çiçekli yaseminimi ve ful ümü Sayın Mutlu Kutlu dan almıştım...Şimdi kocaman oldular.
Ben bu yaseminin don a ve soğuğa dayanıklı olup olmadığını merak ediyorum. Çünkü yayla evinin bahçesine dikmiştim epey de büyüdü şimdi aklıma geldi kışın orası çok soğuk olur.

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 11:46   #999
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Ben pervane çiçekli yaseminimi ve ful ümü Sayın Mutlu Kutlu dan almıştım...Şimdi kocaman oldular.
Ben bu yaseminin don a ve soğuğa dayanıklı olup olmadığını merak ediyorum. Çünkü yayla evinin bahçesine dikmiştim epey de büyüdü şimdi aklıma geldi kışın orası çok soğuk olur.
Benim zeytingiller familyasından olan Arap Yaseminim / Akdeniz Yaseminim
Oldukça büyümüştü, komşular apartman boşluğunda istemediler. Ankara'da sadece bir kışı balkonda geçirmeye dayanamadı, köklerine kadar donmuş olacak ki bir daha canlanmadı. Yayla havası karlı olsa bile buz ve don yapmayan
daha ılıman bir hava ise topraktaki kökler bir şekilde dondan korunabilirse yaşayabilir belki. Tecrübelerimden biliyorum ki yasemin, Ankara'da ev içine aldığımız zaman da kaloriferli havayı sevmiyor, ilk bahara doğru kuruyor. Apartman boşluğunda pencere kenarını seviyor. Nisan da balkona çıkarıp Kasımda apartman boşluğuna aldığımda yıllarca yaşadı ve her yaz balkonda dallanıp budaklanarak adeta orman olmuştu.

fatitoo beğendi.
Eski 05-08-2013, 17:33   #1000
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Merhaba,
Urla'dan bir fidanlıktan gelen Arap-Akdeniz Yasemini fidanının yaprakları hasta sanıyorum. Yapraklarda delinmeler var, bazı yapraklar ise daha tomurcukken kuruyabiliyor, bazılarında koyu lekeler oluşuyor o yaprak kavrulup kuruyor.
Alerjik bronşitim olduğu için çiçekçiden zirai ilaç almak istemedim, çiçekçi de ilacın insana zararlı olacağını söyledi, alerjim olduğunu söyleyince de "olmaz" dedi. Arapsabunu eritip püskürttüm ama pek faydası olacağını sanmıyorum.
Yaseminim geldi diye duyduğum sevinç sanıyorum ne yazık üzüntüye dönüşecek.
yapabileceğim bir şey var mı acaba?
Teşekkürler.

Eski 08-08-2013, 11:12   #1001
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Adresi sık kullanılanlara ekledim.
Ne yazık burada yasemin almak istediğimi yazdıktan hemen sonra, bir başka fidanlıktan online bir fidan satın almıştım. Sizin cevabınız geldiğinde o fidanı bekliyordum. Fidan geldi.
Geldiğinde pek canlı değildi, şimdi biraz daha iyi gibi ama, ne yazık ki hasta bir fidan geldi.
Kenarları yenmiş yapraklar, yapraklarda delikler, açmaya başlayacak yaprak tomucuklarının içinde kahverengi bir şeyler. Bir şeyler derken gözle görünen bir haşere var diyemiyorum, çünkü böcek ve kurtçuk göremedim.
Elime eldiven takıp arap sabunlu su püskürtürken, bir yandan koparttığım hasta yapraklardan eldivende minik kahverengi noktacıklar görebiliyorum.
Online satış yapan Ege'de ki bu firma anlaşılan hastalıklı bitki gönderdi.
Ankara'da yasemin ağustosta açar, bu bitki de üzerinde bir iki küçük tomurcukla geldi.
Bu bitkinin iyileşmesi mümkün mü bilemiyorum. Toprağına aspirin ufaladım, iri bir diş soyulmuş sarımsak gömdüm.
Solunum yolları alerjim olduğu için çiçekçide bulunan ilaçları kullanabileceğimi sanmıyorum.
Bu sabah, ağaçlar netten arap sabunlu suya sıvı yağ ekleneceğini okudum. Onu da yapacağım bakalım ne olacak.
Yaprakları bu duruma getiren her ne ise, fidan ve ben, baş edemez isek ve ilkbahara sağ kalırsam ben de Mutlu Bey'den güzel bir yasemin alacağım.
Sizlere teşekkür ediyor, ağaçlar netteki bütün dostların bayramlarını kutluyorum.

Düzenleyen s.toprak : 08-08-2013 saat 11:17 Neden: hatalı yazımlar düzeltildi
Eski 08-08-2013, 12:29   #1002
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Sn s.toprak şimdi bayramdayız bol bol kahve pişer evlerde. Kahve telvelerinize ekleyin toprağına şöyle bir karıştırın. Kahve suyu ve telveside böcek ve bitlerde çok etkili. Hatta bir pamuğu kahveye batırıp alttan üsten yaprakları temizleyin. Kolay gelsin. İyi bayramlar.

s.toprak ve nadipasa beğendi.
Eski 08-08-2013, 12:52   #1003
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Talking

Sevgili Türkan Karagöz Hanım,
Soyadınız bana uzun yıllar önce Tire Kız Enstitüsünden hocamız Sevim Karagöz Hanım'ı hatırlattı Alıntı yaparak cevaplayamıyorum çünkü cevabınızı henüz buradan göremiyorum, mailimden okuduğuma cevap yazıyorum. Size çok teşekkür ediyorum. Sizden öğrendiğim gibi yasemin fidanıma hemen şimdi kahve ikram edeyim. Kuşlar küçük balkonumu çok seviyorlar, gömdüğüm sarmısağı çıkartıp atıyorlar. Teşekkür ederken ben de size iyi bayramlar diliyorum, sevgi ve selamlar

turkankaragoz beğendi.
Eski 18-08-2013, 10:25   #1004
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Merhaba,
İşte benim Urla'dan gelen, yüzüne baktığım zayıf yaseminim.
Daha önce hiç bu kadar zayıfı olmamıştı.
Yaprak delinmesi sorununa kahve iyi geldi gibi görünüyor.
Şimdi ise çok zayıf zavallıcık, fotoğraf yakından çekildiği için burada göründüğü gibi değil, çok daha zayıf. Yaprakları da az.
biri iki hafta ara ile bir tomurcuğu çiçek açıyor. Bir tomurcuk açamadan döküldü.

Şimdi biz bu zayıf bitkiyi nasıl besleyeceğiz kışa kadar biraz canlansın?
Teşekkürler, sevgiler, selamlar

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Eski 18-08-2013, 11:14   #1005
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Bitki köklerinde problem olduğunda, bitki üst dallar ve yapraklarda problemler ortaya çıkıyor. Fazla su veya saksı içerisinde göllenme gibi sorunlar yoksa, bitki besin istiyor mutlaka.

Dikkat etmeniz gereken saksı altındaki deliklerden fazlalık su çıkabilsin ve bu deliklerden bitki kökü hava alabilsin.

Besin için Kod: be05 Çiçek+meyve ve besin+ iz elementleri içeren konsantre sıvı (2,5 litre) | hazır besin

Teşekkür ederim, saygılarımla.

turkankaragoz beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 13:08   #1006
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Sn s.toprak merak ediyordum teşekkür ederim. Kahvenin iyi gelmesine sevindim. Sitemizde çok bilgi mevcut. Ben boş kaldıkça okuyup not alıyorum. Güle güle büyütün yasemininizi. Bol çiçekli güzel günler dilerim.

Eski 18-08-2013, 14:44   #1007
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Yasemin Fidanı arıyorum

Sayın Mutlu Kutlu,
Bu zayıf yaseminin uzamış dallarının birinden daldırma yaptım.
Suyunu fazla vermediğim halde saksının altındaki tabakta su toplanıyor.
Sabahları biraz su veriyorum.
Sn. Karagöz, evet kahve iyi geldi gibi görünüyor.
Sizlere teşekkür ediyorum, sağ olun.

Eski 18-08-2013, 18:52   #1008
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Ful'ün mevsimi yok, kafasına göre açıyor.
Yaprakları biraz soldun nedense. İşık mı fazla ki

Name:  ful (800x567).jpg
Views: 1229
Size:  37.8 KB

Gübresi tam ama, bir şey eksik, demir galiba.
Komşu da evinin önüne toprağa dikmiş, demek dış koşullarda kışın dayanıyor.

Oğuzhan ve nadipasa beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 19:06   #1009
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Sn Jezebel eskiler bu tür çiçeklerin dibine kıvrılmış, kırılmış çiviler koyarlardı demek boşuna değilmiş. Bence sizde ekleyin birkaç demir çivi. Eskilerin bir bildiği vardır bence.

s.toprak ve Jezebel beğendi.
Eski 22-08-2013, 15:04   #1010
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Alıntı:
Çok güzel bir siteymiş, teşekkürler. Yalnız ufak bir sorunum var benim. Bugün çok tatlı bir hediye aldım. 180-200cm civarında yasemin geldi çalıştığım yere. Bunun ne tür yasemin olduğunu anlayabilecek birileri olur mu? İlla çiçek açmasını mı beklemeliyim? Buraya fotoğraf akşam paylaşacağım..

onrylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2013, 16:38   #1011
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

s. onrylmz 2 metre boyunda armağan yasemin mi geldi?
Aslında şimdi çiçek açıyorlar. 2 m.lik Ağaçta çiçek olmaması ilginç.
Ağaçlar net'teki uzman dostlarımız yaprağından türünü anlayıp cevaplarlar sizi, yeter ki resim gönderin

Eski 06-09-2013, 19:56   #1012
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzbmt Mesajı Göster
ben bu cicegi sarmasik gul diye aldim dikenleri yok kokusu var. sonradan baskasi bana bunun sari katlamali yasemin oldugunu soyledi fikri olan varmi.
Sarı sarmaşık gülü bu çiçek.

Eski 06-09-2013, 19:58   #1013
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mıstık abey Mesajı Göster
Benim saksıdaki cinsini bilmediğim, iki ev arasındaki bahçe koridorunu kokusuyla dolduran yaseminim böyle. Siz yasemin sevenlerle paylaşmak istedim. ,
Bu vaziyeti iki yıllık. Önce cılız bir yıllık bir bitkiydi. Sonra yer beğenmedi, yaprak döktü, soldu. Bende nerdeyse toprak seviyesine yakın kestim. Birinci sene batıya bakan korunaklı sayılan bir noktada büyüdü ve bu arada baharda bir don gördü.Çiçeklerini döktü. Sonraki sene saksısını değiştirdim. Yerini, güneş alan, rüzgardan fazla etkilenmeyen batı istikametine bakan bir noktada, ikinci senede bu duruma geldi.
Yetiştirmek isteyenlere sadece yaseminimin hangi safhalardan bu hale geldiğini anlatmak istedim. Böyle yapılacak demek istemiyorum. Ama korumalı bir yer istediği kesin.
Arap/ Akdeniz yasemini. Harika olmuş. Ne yazık Ankara donuna dayanmıyorlar.

Eski 06-09-2013, 20:00   #1014
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Yasemin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Arap/ Akdeniz yasemini. Harika olmuş. Ne yazık Ankara donuna dayanmıyorlar.
Bu Jasminum Polyanthum sanırım

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 13:14   #1015
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2012
merhaba ,

ful cicegim 2 ayri dali da 1.5 metreyi geçti . Arap yaseminim 2 ayri dali da 4 metreyi geçti . beyaz hanimelim de 2-3 metre oldu hepsinin de 2.senesi doldu , hiç çiçek açmadi . gübresini suyunu veriyorum , cam balkonda batiya bakan cephede duruyor balkon cami acik hava aliyor , gunes de aliyor . sorun ne olabilir, yapraklari koyu yeşil hepsinin de ,ama hanimeli sik sik yaprak dokuyor
çiçek açmasi için hormon vs. kullanmalimiyim , yârdim rica ediyorum

samur beğendi.
erdem271 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2013, 22:57   #1016
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
yaseminim bu yaz hediye geldi, üzerinde çiçeği olmadığı için anlayamadım cinsini, ama yapraklarından anladığım kadarıyla pervane çiçekli olanından sanıyorum. kalın yaprakları var ve yaprakların altları kadifemsi.. pervane çiçekli olanından mı arkadaşlar? kışı bu saksıda geçirsin diyorum, bahara yeni saksısına alırım inşaallah..

Eklenen Resimler

Oğuzhan, cemo ve jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2013, 23:16   #1017
Ağaç Dostu

mumçiçeğim's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2012
yasemin

Arkadaşlar ,bende birşey sormak istiyorum bu yasein bana arakastan geldi,ama yapraklarında sararmalar var ne yapabılırım?

Eklenen Resimler

mumçiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 19:07   #1018
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2013
sn. mumciceği, bu durum bence mevsimsel. Sonuçta sonbahar aylarındayız, yaprakların sararması dökülmesi normaldir yaseminde. Sn. hira'nın yasemini yaprakları kızarmış durumda, yakında dökülecektir, türüne bağlı yani.

jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 15:42   #1019
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Bu akşam istanbul için don tehlikesi mevcut görünüyor. Kıbrıs yaseminime nasıl bir koruma yapmalıyım? Dışarıda üstünü örtmem yeterli mi yoksa apartmanın bodrum katına almam daha mı doğru olur?

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 16:00   #1020
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Ben bir kaç gün önce evin içine aldım. Mutfakta duruyor. Kalorifer kapalı. Durmaksızın çiçek açıyor. Geçen senelerde çok büyük olan yasemini balkonda kuytuda bırakmıştım ama kışı atlatamadı.

polemos beğendi.
Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024