agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=343)
-   -   Yasemin (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1728)

gümüş 17-08-2006 17:16

Yasemin

http://www.fotokritik.com
fotoğraflara bayıldım . yaban yasemini hakkında bilgi ararken rastladım .pek birşey bulamadım ama bu fotoğrafları buldum ve sizlerinde görmenizi istedim.
bu minicik mor çiçekli yasemin bir arkadaşımın apartmanının bahçesinde var nasıl çoğaltabilirim?

gümüş 17-08-2006 17:58

fotoğrafları yüklemeyi başaramadım üzgünüm

Oğuzhan 17-08-2006 18:07

***.
Bende çok aradım ..Bulamadım.
Bir Filmde görmüştüm.Yaban yasemin yetiştiriyorladı.Çelik alabilirsen köklendirerek çoğaltabilirsin..

gümüş 17-08-2006 23:46

1 Eklenti(ler)
celastrus (yaban yasemini)
yaprak döken sarılıcı bitkilerdir.
gösterişli sonbahar renklenmeleri yapan yaban yaseminleri, bütün mevsim boyunca üzerlerinde kalan kırmızı sarı meyveler verir
az bakım ile çabuk büyüyen kuvvetli bitkilerdir.uyumlu bitkilerdir.birkaç türü soğuk iklimlere ve sert rüzgarlara uyum sağlayabilir.bataklık ve ıslak topraklar için uygun değildir. fakir ve kumlu topraklarda, kurak ve sıcak iklimlerde iyi gelişirler. çiçek ve meyveler yeni dallar üzerinde oluştruğundan ilkbaharda kuvvetlice budanmalıdır.
üretilmeleri tohum ve çelikle olur.

Oğuzhan 18-08-2006 10:01

Normal Yasemin gibi kokulu mu ?

bonsaireef 18-08-2006 11:50

Acaba bu yabani yasemini nerelerde bulabiliriz?
5-10 çelik köklendirilebilirse Sayın Ali hocamın yaptığı gibi bir yasemin bonsaisi yapılabilir.Bu yasemin bonsaisine iyiden iyiye kafayı taktım.Ali Hocamda çok güzel yapmış(117. mesaj).

memet 18-08-2006 12:13

bunu görünce aklıma başka bir şey geldi. kışa yamadori için hazırlığa başlamak istiyordum. burda dağlarda yabani hanımeli diyebileceğim bir sarmaşık var onlara bakayım olurmu diye..

gümüş 18-08-2006 18:43

bende bu yasemin bonsaisine bayıldım , köklendirmeyi başarırsam bonsaisi mutlaka güzel olur diye düşünüyorum.
malesef kokusu yok .ancak görünümü çok hoş henüz üzerinde tohumlar yok ama gözüm üzerinde!
tohumlar oluşunca ziyan olmasın değilmi?
not: kediler için de zehirliymiş

BenBen1967 10-10-2006 15:27

beyaz yasemin nasıl bakılır bilen var mı yeni aldım da

Mine Pakkaner 10-10-2006 15:38

Beyaz yasemin bakımı.

Beyaz yasemin son derece kanatkar bir bitkidir. Sizden özel bir bakım istemez, hastalık ve zararlılara dayanıklıdır. Ağır topraklar hariç sorun çıkarmaz. Tuza dayanıklıdır.

Önemli noktalar şunlar;

Dona hassastır, aşırı sert rüzgara hassastır, demir eksikliğine bağlı sararmalar olabilir.

Bitkinizin saksı harcı torfsa değiştirin. İyi bir saksı harcına alın. Yasemin organik malzemesi yüksek bahçe toprağını sever. Forumda aratarak bu konuda yazılmış mesajlara ulaşırsınız.

İlkbaharda azotlu bir gübre verin. Kışın soğuktan zarar gören dallar varsa ilkbaharda budayın. Yazın istemediğiniz şekilde gelişen dalları kesmenizden rahatsız olmaz. Kendi haline bırakırsanız sarkık dallı çalı formunu almaya müsaittir.

aydinay1 14-04-2007 17:14

Yasemin (jasminum poly)

Merhaba;

Forumlarınıza yeni katıldım. Ev ve süs bitkileri konusunda oldukça amatör sayılırım. Aslında tüm bitkiler konusunda da böyle :) Bugün evde ve balkonda muhafaza etmek üzere bir yasemin aldım. kokusu çok hoş. Etiketinde "jasminum poly. colone" ibaresi var. Bu güzel bitkiye nasıl bakmalıyım? çiçeklerin mümkün olduğunca uzun ömürlü ve çok sayıda olması için neler yapmalıyım?

Yardımlarınıza şimdiden çok teşekkürler.
Alper

yukka 22-04-2007 18:40

Merhaba,

Ben de bir yasemin aldım. Üzeri çiçek doluydu. Hepsi açtı ve bitti. Şimdi durmadan boya gidiyor ve yeni sürgünler veriyor;ama hiç tomurcuklanma yok. Ben de çiçeklenmesini sağlamak için ne yapmak lazım diye merak içindeyim. Şimdilik arka balkonda biraz sabah güneşi alan bir köşede duruyor. Biraz çiftlik gübresi ilave ettim. Bekliyorum :)))

celtics 24-08-2007 01:34

Beyaz Yasemin nasıl çiçek açtırabilirim?

Kokulu beyaz çiçekli yaseminim(Jasminum polyanthum) var. Aldığım zaman üzeri çiçek doluydu şimdi bir tan bile yok fakat acayip büyüdü. Şu anda yemyeşil ve her tarafı sarmaya devam ediyor. Camlı balkonda direkt sabah güneşini öğlen 2 ye kadar alan bi yerde. Ben aldığımda küçük bi saksısı vardı, büyüttüm. Aldığımda ki gibi çiçeklendirmeyi nasıl yapabilirim. lütfen bana bilgi verebilirmisiniz, teşekkürler....

Todor 24-08-2007 07:39

Hoş geldiniz Celtics.:)

Kendinizi yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtırsanız seviniriz. Ayrıca Türkçenin kullanımına gösterdiğiniz özen için teşekkür ederiz.:)

Jasminum polyanthum her dem yeşil bir sarmaşıktır. Keskin kokusundan ve parfüm yapımında kullanıldığından dolayı Fransız parfümü, goncaları pembe olduğu için pembe yasemin, çiçeklenmesi kış sonu bahar başı olduğu için kış yasemini isimleri ile de adlandırılır. Şubat ve mart aylarında çiçeklenir. Çiçekleri beyaz ve yoğun kokuludur. Bu mevsimde çiçek açmaz. Önümüzdeki şubatta yeniden çiçeklenmeye başlıyacak.

http://www.geocities.com/~jimclatfelter/jasminum.jpg

celtics 24-08-2007 19:25

Asıl ben teşekkür ederim. Türkçeyi kullanmamda bir sakınca mı gördünüz onu bilmek isterim. :)

Yazım kuralları hakkında ki bölümünüzü okudum. Türkçemizi geliştireceğiz sanırım ama bu kadar kurallara bakmak sıkıcı da olabilir. Sadece düşüncemi belirttim.

GLCN 24-08-2007 19:29

Bende yasemin olmadığı için bişey söyleyemeyip sadece okuyorum ama geldiğinde kesin alıcam çünkü eskiden tanımıyordum şimdi benden kaçamaz...:::)))

celtics 24-08-2007 19:36

GLCN, mutlaka alın derim beyaz kokulu yasemini. Fakat bir türlü çiçek açtıramıyorum, açtığında kokusu tüm evi sarıyor. Parfüm etkisi yapıyor.

GLCN 24-08-2007 19:52

Yakında gelir burdaki büyük marketlere benimde kaçırmayacağıma emin olabilirsiniz.Birde şu pembe yaseminide bulurum belki...

sempe 24-08-2007 21:14

Pembe yaseminden kastın jasminum polyantum ise ben de var. Ayrıca madagaskar yasemini ve arap yasemini de(Avrupa yasemini diye bir arkadaş bahsetmişti ama o arap yasemini) var.:D

GLCN 24-08-2007 22:07

Ama bende yok....hıh..

sempe 24-08-2007 22:32

Çelik istersen yollarım ama tutup tutmayacaklarını bilemem. Arap yasemini odunsu çeliklere sahip köklendirme hormonu faydalı olabilir. Jasminum polyantum tutar diye ümit ediyorum. Madagaskar yasemini, suda köklendirilebilir diye düşünüyorum.:confused:

GLCN 24-08-2007 23:16

Bende çeliğe cesaret edemiyorum..Oyüzden aramalarım fide üzerine yoğunlaşıyor..teşekkür ederim..belki sevgili elfogi başarır ona bir soralım olur derse deneriz ....
:D

Todor 25-08-2007 06:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celtics (Mesaj 146088)
Asıl ben teşekkür ederim. Türkçeyi kullanmamda bir sakınca mı gördünüz onu bilmek isterim. :)

Hayır, hiç bir sakınca görmedik. Böyle devam etmesini diliyoruz.:)

Oğuzhan 25-08-2007 09:34

Ben isterim.Bir kaç dal.:)Bir koku manyağı olarak kaçar mı?:)

sempe 25-08-2007 17:30

Adresinizi aldım uygun bir zamanda yollayacağım.:)

GLCN 27-08-2007 17:01

Sevgili sempe pembe yasemini siz nerden temin ettiniz?

sempe 27-08-2007 17:25

Koçtaş ya da carrefour dan aldım tam hatırlamıyorum.

GLCN 27-08-2007 17:36

Tamam teşekkür ederim.Demekki markette var ozaman birgün burayada getirirler.Tekrar teşekkürler..

sempe 27-08-2007 18:12

3 Eklenti(ler)
Yasemin türleri konusunda bir karışıklık var gibi. Ben bildiğim kadarıyla foto gönderiyorum uzmanlar doğrulasın. Sırası ile jasminum polyantum, madagaskar yasemini, arap yasemini. Çiçeklenme zamanları olsa daha iyi olurdu.(Epey tozlanmışlar yükleyince gördüm:D)

Todor 27-08-2007 19:06

1- Jasminum polyanthum
2- Stephanotis
3- Trachelospermum jasminoides

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024