agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2009, 10:08   #1
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Bıçaklar ve bıçak bileme sanatı

Dün iş için gittiğim bir köyde bıçak bileyen birini gördüm.Kendi merakım olan bıçak bilemeyi daha yakından görmek için selem vererek yanına yaklaştım.İşin ilginç tarafı daha önceden hiç görmediğim bir taşta bıçaklarını biliyordu.Biraz sohbetten sonra bilediği bıçağı daha yakından incelemek için bıçağı elime aldım.

Ben bu kadar memleket gezmeme rağmen hayatımda hiç bu kadar iyi bilenmiş ve o kadar keskin olan bir bıçak görmedim.Tabiri caizse traş olabilecek kadar keskin.
Her ne kadar bıçağın keskin olması için çeliğin iyi işlenmiş olması gerekirsede keramatin biraz da bu taşta olduğunu gördüm.Sohbet iyice koyulaşırken bileyi taşını nereden aldığını sordum.Bu taşı, konuştuğum abimizin kayın pederi 1968 senesinde bir yerden getirmiş.Nereden olduğunu kendiside bilmiyor.Daha sonra kayınpederi rahmetli olduktan sonra bu taş bizim abinin eline geçmiş.Bileme taşının adının aynı zamanda yağlı taş olduğunuda söyledi.Bıçak bilerken bir damla ayçiçek yağını taşın üzerine damalatırsa bileme işleminin daha güzel olacağınıda bu arada belirtti.
Eminim bu formda da bu işe merakı olan bir çok arkadaş vardır.En azından bizlerde bu konuda ki fikirlerimizi gördüklerimizi paylaşacak bir çok konu olur.Bu konuya olan merakımızı gidermek için ilgili linki incelemenizde faydalı olur düşüncesindeyim.
http://www.kemalelitemiz.com/archives/73

FAKO beğendi.
akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 10:17   #2
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Bıcak ve kesici aletlerin bileylenmesi işi gercekten ayrı bir maharet ve ayrı bir ustalık gerektiriyor ayrıca sabır olayıda gerekli.
Bende evimde bir cok kez denedim bir cok malzemede aldim bunun icin ama ne yazıkkı bir turlu basarili olamadim.
Hatta yabancı sitelerden bir cok bilgi ve gorsel meteryalleride inceledim ama asla dokundugunda kıl kesecek kadar keskin bicaklar elde edemedim.
bilgisi olan arkadaslar paylasirlarsa sevinirim

FAKO beğendi.
triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 10:34   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2006
Galeri: 17
3-4 yıldır mutfakta Victorinox kullanıyoruz. Bıçaktan çok memnunuz. Değişik büyüklük ve işlevde bıcakları mevcut. Bıçaklar hali ile körleşince bileylemek gerekiyor. Bunu içinde yine Victoninox’un elmas bileyi taşını kullanıyorum. Tavsiye ederim.

Ayrıca yakınlarda edindiğim bir Zwilling Jahencklese marka bıçak daha var. Bu bıçaktan da oldukça memnunum. Henüz bileylemeye ihtiyaç duymadım.

Ama yıllardır Kycocera’nın seramik bıçaklarından edinmek isterim. Fakat henüz nasip olmadı. Oldukça pahallı ve bulması da zor oluyor diye biliyorum.

junior ve FAKO beğendi.
Murat ÖZDİL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 23:45   #4
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

İlgili verdiğim linkteki bileme taşlarından yakınında veya çevresinde satan arkadaşlarla irtibat kurmak isterim.Bu konudada yardımcı olacak arkadaşlar varsa sevinirim.

Eski 09-12-2009, 02:35   #5
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Sayın akcan67,
bahsetmiş olduğunuz bileme taşlarından bir tane bizde vardı.Ancak ben onu dibek taşlarımla birlikte yeni inşatımızın bahçesinde peyzaj unsuru olarak kullanacağım.Konu komşuya sorayım bileme taşı bulursam sizi bilgilendiririm.

Yakın zamana kadar tırpan bilemek için bu taşlardan (yassı ince uzun olanlarından) kullanılıyordu.
Fıdancılık işiyle uğraşan bir büyüğüm, aşı bıçağını taşla bileceyeksin, hakiki zeytin yağı kullanacaksın ki jilet gibi olsun, derdi.

junior beğendi.
alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 03:55   #6
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Bu da eskilerden!

Bir ay kadar önce, bir dostumun bahçesindeki otantik aletlerin resimlerini çekip, bahçemde sergilemiştim.
Bu sabah uykum kaçtı. Sizin başlığınızı gördüm, inceledim. Sayın akcan67' nin verdiği linkte, Anadolu'nun Bileme Taşları yan başlığında gördüğüm bir bileme taşının aşağı yukarı aynısı, benim resimlerimde var.
Bu bir sulu taş ve hala işlevsel! Bahçemdeki bu resmin bulunduğu sayfanını linkini veriyorum.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=17292&page=3

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 05:26   #7
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Sayın Orijin, bendeki taş sizin fotoğrafladığınız taşın aynısı ve ahşap aksamını yok. Sizinkine göre ahşap aksamını oluşturturabilirim. Dikkatimden nasıl da kaçmış, bu fotoğrafı hatırlatarak, fikir verdiğiniz için sağolunuz.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 06:00   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İstanbul / Kantarcılar Çarşısı'nda yağ taşı ve gaz taşı bulabilirsiniz. Fakat kullanması biraz zordur. En azından ben beceremiyorum.
Ayrıca;
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=109
http://www.sanalisveris.com/urun_det...o=450942&dil=1

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 06:14   #9
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alice Mesajı Göster
Sayın Orijin, bendeki taş sizin fotoğrafladığınız taşın aynısı ve ahşap aksamını yok. Sizinkine göre ahşap aksamını oluşturturabilirim. Dikkatimden nasıl da kaçmış, bu fotoğrafı hatırlatarak, fikir verdiğiniz için sağolunuz.
Sevgili alice;
Farkında olmadan bir katkım oldu. Bende mutlu oldum. Geçmişi yaşatmak ve yarınlara özgün bir biçimde bırakma çabalarınızı takdirle karşılıyorum. Sizde sağolun.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 06:46   #10
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
motorlu küçük bileme taşları işinizi görür

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 07:00   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Kesici bir aleti iyi bilemek için üç aşamadan geçmesi gerekiyor.
Eskiden kullanılan yöntemler ve Aletler.
1. olarak kaba traşlama. Kaba traşlama kumlu taş ve ya eye ile yapılır.

2. Daha ince gözenekli olan kösele taşı bu taş nisbeten biraz yumuşaktır. Kesinlikle su kullanılarak işlem yapılır.

3. Aşama da ise çok ince dıkusu hatda olmayan sıfır diye adlandırılan gözeneksiz çok sert bir taş'ın üstüne yağ koyularak düzgün açıda sürtülerek yapılır. Bu taşa da bileği taşı derler.

Rahmetli babam eski marangozlardan dı aletlerini bu şekilde bilerdi. Kontrol için kolundaki kılları keserek denerdi. Eğer kesmez ise bilemeye devam ederdi.

Hele o kösele taşını bana döndürtürdü kolum çıkardı çevirmekden.

Günümüzde kullanıan yöntem ve aletler.
Kaba traşlama elektrikli aşetlerle yapılanlar. (Pek tavsiye edilmez) Taş çok devirli döndüğünden kesici aleti aşırı ıstdığından suyu kaçabilir Kesici aletin ayarlanmış olan sertlik derecesi ısıdan farklılaşabilir. Hatda yanabilir.

Dikkat ederseniz sokak da gezen bileğcilerin çoğu ayakla döndürülen taşlarla gezerler.
Bazı yerleşik bileğciler çok düşük devirde çalışan dönen taşlama taşları ile bilerler.
Bu kaba traşlama ve ikinci taşlama ikisi bir arada yapılmış olur.
Son bileğleme işi herkez yapmaz çok ince çalışanlar tercih eder. Örneğin kösele ayakkabıcılar Köseleleri traşlamak için çok keskin aletler kullanır. Günümüzde son aşama yı Masat la yaparlar. Bu masatlar kasap ların kullandıkları vardır bir çok evde bulunur. Ama bu istenilen ince ayarı vermeyebilir.

Köselecilerin kullandıkları ise ELMAS masatlar vardır. Elinizle okşadığınızda elinize takılacak hiç bir pürüz yoktur.
Hiç bir pürüz veya gözenek olmamasına rağmen sert yapısı ile çeliği yiyebilir.

Not evinde hiç Eye Taşlama taşı vs Bulunmayan arkadaşlar Bıçaklarını bileğlemek için.
Her evde bulunan porselen tapaklar vardır. Bu tapakların altına bıcaklarını sürterek çekerlerse yönünü ayarlayarak Bıçakları süper olmasa da iş görür hale gelir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 09:44   #12
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Bıçak ve çakılar benimde ilgi alanım. Çelikte de bir numara elbette İsviçre. Wenger(İsviçre), Opinel (Fransız) ve Bursa yapımı boynuz saplı çakılarım var. Balığa giderken hep biri bana eşlik eder.

Bu konu başlığında değinilmesi gereken şeylerden biri de karbon çeliğiyle inox (paslanmaz) arasındaki fark olmalı. Karbon çeliği daha sert olmasına rağmen paslanabilir oysa inox daha yumuşaktır ve paslanmaz. Bu yüzden özellikle satır gibi ağır işi olanlarda karbon çeliği, ev takımları ya da çakı (çoğunda) türlerinde paslanmaz çelik kullanılır. Çakılar ise direkt, bıçaklar ise ağzı masatla düzeltildikten sonra biley taşında 1-2 damla yağ ile bilenir. Büyük av bıçaklarında da biley taşı kullanılır. (Örnek Rambo filmi ve bıçağı )

Yüksek devirde elektrikli taşa satır dahi tutulmamalıdır. Yükselen sıcaklık çeliği bozar, bıçağınızın ömrü kısalır, eski verimi alamazsınız. Ancak kolaylığından dolayı çoğu bileyci bunu uygular.

junior beğendi.
cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 17:26   #13
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bileyi taşı hryerde satılıyor kolayca bulunur. Dört beş lira fiatlı,siyah renkli bir taş. Ben oyma bıçaklarımda kullanırım. Onun yerien 350 numara (ya da daha yüksek) su zımparasını ayn biçimde, su ya da yağ sürerek de bileme yaptığım olur.. Bilemeyi bir kere birinden nasıl yağtığını görüp öğrenmek en iyisi.. Ben de elimin ayasına sürerim keskin mi diye, deriyi ince çiziyorsa olmuş. Onu da görmeden denememek gerekir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 08:35   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Ev kullanımı ve amatör kasap faaliyetleri için tavsiye edebileceğiniz bıçak-satır var mıdır acaba?

fskandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 10:27   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Merhabalar,

Arkadaşlar pek güzel bir konu açtınız ve bir çok yararlı bilgi edindik. Ancak mümkünse bilen bir arkadaş, bir bıçağı nasıl bilediğini biraz daha açıklamalı olarak yazabilirmi ?

Teşekkürler.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 10:35   #16
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
fskandemir, Denizli'de iyi bıçaklar yapılıyor olması gerekiyor, orada kolayca bulabileceğnizi düşünüyorum.

hosseda, ilk toplantıya bıçakla gelin, uygulamalı yapalım bileme.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 10:45   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Teşekkürler, Denizli' de bu iş üzerine uzmanlaşmış "YATAĞAN" isimli bir kasabamız bile var ancak oradaki üretici ve toptancı arkadaşlarım da Sürmene(Sürbisa) ve Bursa' da (İsmail Hakkı) üretilen iki farklı markayı tavsiye ediyorlar. Acaba agaclar.net kullanıcılarının tavsiyesi ne olur acaba?

fskandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 22:56   #18
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Sn Todor

Yağ yaşı için tarif ettiğiniz Kantarcılar çarşısı İstanbulun neresinde acaba ?
Önümüzdeki hafta Eminönünde işim var.İnşallah yakın bir yerdir.

Eski 17-02-2010, 22:54   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fskandemir Mesajı Göster
Teşekkürler, Denizli' de bu iş üzerine uzmanlaşmış "YATAĞAN" isimli bir kasabamız bile var ancak oradaki üretici ve toptancı arkadaşlarım da Sürmene(Sürbisa) ve Bursa' da (İsmail Hakkı) üretilen iki farklı markayı tavsiye ediyorlar. Acaba agaclar.net kullanıcılarının tavsiyesi ne olur acaba?
Ben sürbisa bıçak almıştım. Kesinlikle tavsiye ederim. Benim aldığım kişi Kayseri'den arkadaşımdı. Şimdi bir internet sitesi açmış. Profesyonel çalışıyorlar. Sanırım adres vermemde sakınca yoktur. Online satış yapılabiliyor. Şu anda elinde varmıdır bilmem ama sitede iletişim bilgileri vardır. Ellerinde olmasa da telefonla sorulabilir. (okyanusmarket.com)

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 16:50   #20
Ağaç Dostu

Kolla döndürülen bileme taşı aramaktan canım çıktı. Çinden getirilenler var ama alma beni diyen cinsten. Bu gün sanayide başka bir şey ararken onu da sordum, hırdavatçıda oturmakta olan bir usta, bende evde var getireyim haftaya alacaksanız dedi. Elektrikmi yok neden onu aramaktasınız diye sorunca, yok dedim mecburen.

Onu bahçede çardağın bir yerine monte edeceğim ve inanıyorum ki kısa zamanda kullanmasını da becerebileceğim.

Eski 09-04-2010, 18:22   #21
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Ben bıçaklarımı Bursa'dan alırım. Her gittiğimde yedeklerim. Bıçak benim için çok önemlidir. Porselen tabakların alt kısımlarına sürterek de bileylerim. Her iki yönünü de tek çekimler halinde sürterim. Bu yöntemi, çok eski bıçak ustası olan annemin dayısı tarif etmiş. Dayı rahmetli oldu ama yöntemi bizde baki kaldı..

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 19:52   #22
Ağaç Dostu

Sayın katmer,

Ben çok dertliyim kör bıçaklardan. Bileye götürsem de kısa sürede körleşmekteler. Rahmetli dayınızdan kalan mirası biraz daha açabilirmisiniz lütfen. Tek çekim ne tarafa doğru olmalı. Porselen tabak dışında ne kullanmak lazım gibi.

Eski 09-04-2010, 21:13   #23
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Bu şeklide, bıçağın keskin tarafını tabağın sırsız kısmına dayayıp, kendimize doğru tek seferde çekiyoruz. Aynı işlemi öbür yüzüne de yapıyoruz. 5-6 tekrardan sonra bıçağınız keskin hale gelir.

Porselen veya seramik tabakların arkasında yapabilirsiniz. daha doğrusu bize söylenen o)

Eklenen Resimler

çiftçi5234 ve FAKO beğendi.
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 21:51   #24
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Bende bıçakları elimde bileyliyorum. Sağ ve sol elime birer bıçak alıp çaprazlama tutarak üsttekini tek seferde bir kaç kez hızlıca çekiyorum. Bu şekilde de çok güzel bileyleniyor.

aycicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 23:09   #25
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bileme Taşları

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 00:15   #26
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
arkadaşlar bileyleme ile ilgili yazılanların tamamını okuyamadım , böyle bir fikir fikir ortaya atan varm bilmiyorum.

benim her türlü bileyleme malzemem olmasına karşın Demir zımparasindan yapmış olduğum bileyleme malzemesine bazen gereksinim duyuyorum. bunu yapmak içinde

20 cm uzunluk 5 cm genişlikteki düzgün tahta parçasının üzerine aynı ebatta demir zımparasını derby yapıştırıcı ile yapıştırarak bunu bir eğe gibi ve eğeden daha iyi olduğunu göreceksiniz.

eğeden kullanış olarak kat kat daha fazla işinize yarayabilir.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 12:16   #27
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Demir zımparası ucu iyice gitmiş bazı kesiciler üzerinde işe yarayabilir ama bazılarının da daha kötüleşmesine neden olabilir.

Bileylemek için kullanılacak malzemelerin içindeki bileyici tanelerin boyutları ve dağılımı (grit) bileme işleminin değişik safhalarda yapılmasını sağlar.

Hassas zımparalama için, demir zımparasında bu boyutlar büyük kalmaz mı?...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 16:17   #28
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
sayın hosseda,İzmir Kemeraltı'nda Müfit bıçak olması lazım,merkezi Manisa'da hemen körelmeyen çok kaliteli bıçakları oradan temin edebilirsiniz,bir kurban bayramı öncesi buradaki bir süpermarkette satılıyordu, ben satın aldım, çok memnunum,tavsiye ederim.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 21:45   #29
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
evde kullanılan bıçakların bileylenmesi için kullanılacak zımparanın - 0 - numara olması lazım ve bileyleme işleminde bıçağın ağzının tersi yönüne bıçağı hareket ettirmeli.

iki tarafa hareket ettirilen bıçak bilendiği gibi aynı zamanda körelmesine de yol açacaktır. bileyleme işlemi sadece bıçağın sırtı yönüne olmalı.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 21:36   #30
Ağaç Dostu

İş kollu biley aletini kullanmayı öğrenmeye kaldı.

Düzenleyen hosseda : 14-06-2010 saat 18:23

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024