agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2011, 19:44   #331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Budama ile hacmi küçültülüp form verilen ağacımızın bu sene ki son şekli.. Cedrus atlantica 'Glauca'

Name:  Budama bakım 88.jpg
Views: 2281
Size:  70.3 KB

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 01:06   #332
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ayrı bir lider dal tercihiyle güzel bir budama teşekkürler sayın Nuri Murvet, Güçlü bir kök sistemiyle ileriki yıllarda da taşıyabileceği bir form oluşturmuşsunuz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 15:47   #333
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Erik ve kirazda kuvvetli budama

Bahçemizde bulunan erik ve kiraz ağaçlarımız yıllardır tepeden kesilmediği için oldukça uzamış haldeler. Bunların tepeden alma işlemi için bir yerde sıcak, güneşli havalarda kesilirse sıvı çıkışı, sakız olmaz deniyordu. Acaba Temmuz ayında meyveli iken kiraz ve erik ağaçları bu şekilde budanabilir mi? Normalde bilek kalınlığından büyük dalların kesilmemesi gerekiyor galiba. Fakat bizim ağaçlar epey uzamış haldeler. Bu dal büyüklüğünün sınırı ne kadar acaba?

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 16:59   #334
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhaba

Sayın Murvet,

Sorunum burada, yardımcı olursanız sevinirim.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 23:15   #335
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Merhaba

Sayın Murvet,

Sorunum burada, yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba sayın serkanhoca

Meyve ağaçlarının yaprakları element eksikliğinin belitilerini gösteriyor, toprak analizi yaptımanızı tavsiye ediyorum, çıkan sonuca göre eksik olan elementleri bilinçli şekilde verirsiniz, sorununuz çözülür.

Son fotoğraf, yaprak kıvırcıklığı Klok hastalığı belirtileri var ilerleme gösterirse %1 lik bordo bulamacı uygulaması yapabilirsiniz.

Eski 30-04-2011, 07:18   #336
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Çok teşekkürler,
Hemen toprak analizi için çalımaya başlayayım...

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 21:44   #337
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Bahçemizde bulunan erik ve kiraz ağaçlarımız yıllardır tepeden kesilmediği için oldukça uzamış haldeler. Bunların tepeden alma işlemi için bir yerde sıcak, güneşli havalarda kesilirse sıvı çıkışı, sakız olmaz deniyordu. Acaba Temmuz ayında meyveli iken kiraz ve erik ağaçları bu şekilde budanabilir mi? Normalde bilek kalınlığından büyük dalların kesilmemesi gerekiyor galiba. Fakat bizim ağaçlar epey uzamış haldeler. Bu dal büyüklüğünün sınırı ne kadar acaba?

Merhaba sayın feyzon

Meyve ağaçlarında yaz budamaları gölgelik yapan, iç obur sürgün dallarının alınması şeklinde olur, sizin dediğiniz gibi lider dal kesimi ve derin budama yapılmaz.

Ağaçlarınız meyvedeyken kesinlikle budama yapmayınız

Ağaçlarınıza budamayı kasım ayından mart başına kadar olan zamanda yapmalısınız.

Eski 04-05-2011, 19:34   #338
Ağaç Dostu

(Orjinal mesaj sahibi:Müjgan Yılmaz

,ekteki fotolar da çam ağaçlarımı göreceksiniz,uçları sarardı kurudu bu bir hastalık mı,yardimci olabilirmisiniz.
)

Name:  Mavi servi 1.jpg
Views: 2302
Size:  68.1 KB

Merhaba sayın Müjgan Yılmaz

Mavi servilerinizdeki sürgün ucu kurumalarının iki sebepten olma ihtimali yüksektir.

1- Yeni çıkan sürgün uçları aşırı rüzğar ve gece donlarından etkilenmiştir, bu olumsuzluk şimdi gözle görülür hale gelmiştir, ibreli türlerde bu gibi olumsuzluklar hemen kendini belli etmez 20-25 gün evvelki zarar şimdi kendini gösteriyor.

2- Servi ağacınızın bulunduğu alan aşırı su tutuyorsa sürgün uçlarında bu belirtileri gösterir.

Rüzgar çiti olarak dikimini yaptığınız servileri düzenli olarak sonbaharda çit budamalarını yapalım, yeni sürgün uçlarının oluşmasına yardımcı olalım...

Eski 04-05-2011, 19:50   #339
Ağaç Dostu

(Orjinal mesaj sahibi : Ayşe Yıldız
Uzun zamandır soru sormadığımı farkettim hazır açelyalarıda görmüşken sorumu sorayım dedim. Böyle dolgun bir forma ulaştırmak için budama mı yapılmalı? Benim aldığım sadece 3 dal. Ve gürleşmesini istiyorum ne yapabilirim?
)

Merhaba sayın Ayşe Yıldız

Açelyanız çiçeklenmesini bitirdikten sonra tüm sürgün uçlarını derin olmamak şartı ile hepsini budayın, bu budama şekli yeni sürgün uçlarının oluşması için gereklidir.

Budama sonrası bakımda çok önemlidir, yeni çıkacak olan sürgün uçlarından bir daha ki senenin çiçek goncaları bu sürgünlerde oluşacaktır, açelyenin kök sistemi saçak yapıdadır, susuzluğa asla tahammülü yoktur, ve düzenli olarak besin verilmesi gereklidir, asitik topraklardan hoşlanır, sıcak günlerde sabah yapraklarına su püskürtmek sağlığı açısından önemlidir, yarı gölge ortamda bulundurun.

Eski 04-05-2011, 20:21   #340
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Sayın Murvet, bu başlık altın da uygun mu bilemiyorum ama geniş bilgilerinize dayanarak size bir sorum olacak. Bahçemde bir dut ağacım var. Dikeli sanırım 8 sene oldu. Türkiye den bavul için de getirmiştim. Bu seneye kadar hiç meyve vermedi. Kesmek istediğim de yedi seneden sonra yediveren olurmuş demişlerdi. Bir senede ben verdim. Bu bahar yapraklar patlamaya başladığın da son senen, meyve yoksa sende gidersin dedim. Arkamdan eşimde uyarmış dutumuzu. Ne mi oldu koca ağaç, tam göz hizama gelecek şekilde sadece 3 tane meyve verdi. Merdiven tepesin de tüm ağacı inceledim, başka dut yok, yok, yok. Şimdi ben ne yapacağım? Şaka gibi, 3 duta tav olup bir sene daha bekleyeyim mi? Şimdiden teşekkürler, yanlış yerdeysem uyarın mesajı sileyim. Sevgiyle kalın...

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 20:28   #341
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Sayın karalale,dutunuzun çok kendine özgü bir espri anlayışı varmış
Yer sıkıntınız yoksa ona kıymayın bence

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 21:40   #342
Ağaç Dostu

Sayın Eser İlhan; yer probleminden değil de, dut yiyebilme problemim var. Çocukluğumun üstünde geçtiği bir ağaç ve dutu çok seviyorum. Sadece Ağustos ayın da Türkiye ye gidebildiğimiz için, yaklaşık 20 senedir hasretim. Üstelik bu ağacın yerine geçmeye talip bir dut fidem de var. Bundan sonra daha fazlla meyve verir mi bilemiyorum. İkilemde kaldım, şaka gibi ama kötü bir şaka. Üç kişilik aileme, üç dut! Çok düşünceli ayrıca.....İnşallah Nuri bey yardımcı olur....selamlar....

Eski 04-05-2011, 22:03   #343
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Sayın Nuri Mürvet,

Harikasınız,çok teşekkür ederim,hastalık olmamasına sevindim,aşırı soğuk rüzgar da olabilir su tutma (su taban seviyesi yüksek ) olabilir.Çünkü bahçe meyilli ve alt seviyede kalan çamların küzey yönleri böyle.. Kuzey,doğu ve batı kenarlardaki çamlarda uç yanığı,kahverengi lekeler yok.
Ciddi takibe alıp sonucu size bildireceğim,tekrar teşekkür ediyorum,iyi ki varsınız..

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 20:48   #344
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karalale Mesajı Göster
Sayın Murvet, bu başlık altın da uygun mu bilemiyorum ama geniş bilgilerinize dayanarak size bir sorum olacak. Bahçemde bir dut ağacım var. Dikeli sanırım 8 sene oldu. Türkiye den bavul için de getirmiştim. Bu seneye kadar hiç meyve vermedi. Kesmek istediğim de yedi seneden sonra yediveren olurmuş demişlerdi. Bir senede ben verdim. Bu bahar yapraklar patlamaya başladığın da son senen, meyve yoksa sende gidersin dedim. Arkamdan eşimde uyarmış dutumuzu. Ne mi oldu koca ağaç, tam göz hizama gelecek şekilde sadece 3 tane meyve verdi. Merdiven tepesin de tüm ağacı inceledim, başka dut yok, yok, yok. Şimdi ben ne yapacağım? Şaka gibi, 3 duta tav olup bir sene daha bekleyeyim mi? Şimdiden teşekkürler, yanlış yerdeysem uyarın mesajı sileyim. Sevgiyle kalın...

Merhaba sayın karalale

Dut ağacı farklı iklim ve toprak şartlarına adaptasyon kabiliyetinin yüksek olması nedeniyle, ılıman ve subtropik iklim bölgelerinde yetişebilen bir meyve türüdür.

Geç meyve vermesinin sebebi bunun içindir, üç adet meyve vermeside sizin telkinlerinizin ve korkutmanızın sonucudur, bunun yanında sonbaharda ağacınız uyku dönemine girdiği zaman ağacınızın tüm sürgün uçlarını budayın meyve oluşumuna katkısı olacaktır.

Adam başı bir porsiyon meyve olması dileği ile... Her şey gönlünüzce olsun...

Eski 05-05-2011, 20:55   #345
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Eser İlhan, Müjgan Yılmaz

Bahçelerde zararlı haşeratların uyanma ve üreme dönemi başlayacak, başladı sayılır alev ağaçlarının alt yapraklarını, güllerin tomurcuklarını, yapraklarını ve bahçelerde bulunan diğer bitkilerin yeni sürgün uçlarını zararlı kontrolü yapalım..!

Eski 05-05-2011, 22:12   #346
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın Eser İlhan, Müjgan Yılmaz

Bahçelerde zararlı haşeratların uyanma ve üreme dönemi başlayacak, başladı sayılır alev ağaçlarının alt yapraklarını, güllerin tomurcuklarını, yapraklarını ve bahçelerde bulunan diğer bitkilerin yeni sürgün uçlarını zararlı kontrolü yapalım..!
Hatırlatmanız için teşekkürler Nuri Bey. Alev ağaçlarını hiç düşünmemiştim ben...
Bu hafta sonu hemen bakacağım. Güllere fungusid yapmayı düşünüyordum bu hafta sonu. İçine bir de insektisid katsam mı?

Eski 05-05-2011, 22:44   #347
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Sayın Nuri Mürvet,

Şundan emin olun ki bu konuyu benim gibi yazmadan takip edenlerin sayısı oldukça fazladır. Tüm yazmayan arkadaşlarım adına size merhaba demeyi düşünüyorum. Çok yararlı bilgiler sunuyorsunuz. Teşekkür ederiz.

Herşey gönlünüzce olsun...

Sayın OSMAN45 merhaba

Sayfamızı ve konuları takip eden dostlarıma, ilgilerinden dolayı bende sizlere çok teşekkür ederim.

Eski 05-05-2011, 23:04   #348
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Hatırlatmanız için teşekkürler Nuri Bey. Alev ağaçlarını hiç düşünmemiştim ben...
Bu hafta sonu hemen bakacağım. Güllere fungusid yapmayı düşünüyordum bu hafta sonu. İçine bir de insektisid katsam mı?

Merhaba sayın Eser İlhan

Bahçelerde bulunan bitkilerde bu aylarda özellikle gül, daha sonra yeni sürgün ve yapraklanma sonrası oya ağacı için külleme oluşumları, gülde pas, karaleke hastalıklarının başlanğıcı olabilir bu süreçleri iyi takip edelim, tavsiye olarak hastalıkların ilk görülme aşamasından sonra gerekli olan ilaçla tedavi yoluna başvuralım.

Kullanılacak olan kimyasal ilaçların karışabirlilik durumunu kontrol edelim, eğer uygunsa karıştırma işlemini yapalım.

Bakır içerikli fungusit ilaçlarına karışım yapılmamalıdır.

Eski 06-05-2011, 07:39   #349
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Teşekkürler Nuri Bey,
size bir sorum daha olacak komşuyla aramızdaki duvar boyunca - komşunun tarafında olmak üzere- taflan dikili. Komşum bahçe bakımından pek anlamadığından bildiğim kadarıyla ona destek olmaya çalışıyorum. Geçen hafta taflanların yaprakları üzerindeki beyazlıkları sordu bana; bakınca mantari birşey olduğunu düşündüm hemen. Bu hafta onun bahçesini de ilaçlayacağım. Ama oldukça yaygın gözüküyor. Duvarın bizim tarafında ise benim güllerim ve leylaklar var. Sorum şu: İlaçlamayla bu hastalığı durdurmak için ne sıklıkta ilaçlamalıyım, (ilaçlamadan önce dalların kesebildiğimiz kadarını kesip uzaklaştırmayı düşünüyorum) ayrıca benim bahçeme sıçramasından çekiniyorum ne gibi önlemler alabilirim? Bir de komşumun çok tatlı bir köpeği var. Taflan dallarına da musallat. Bu ilaçlama köpeğe bir zarar verir mi?

Eski 06-05-2011, 12:54   #350
Ağaç Dostu

yaprak 92's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
Nuri bey merhaba;

Komşumun bahçesi sınır olarak leylandilerle kaplanmıştı.Leylandıler çok büyüdü ve şekilsiz olmaya başladı.Bazı park bahçelerde gördüğüm duvar gibi budanacak ama bu günlerde budanabilirmi? yoksa sonbaharımı beklemeliyiz.Selamlar.

yaprak 92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 16:25   #351
Yeni Üye

aşı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alıntı:
Merhaba sayın Eser İlhan

Bahçelerde bulunan bitkilerde bu aylarda özellikle gül, daha sonra yeni sürgün ve yapraklanma sonrası oya ağacı için külleme oluşumları, gülde pas, karaleke hastalıklarının başlanğıcı olabilir bu süreçleri iyi takip edelim, tavsiye olarak hastalıkların ilk görülme aşamasından sonra gerekli olan ilaçla tedavi yoluna başvuralım.

Kullanılacak olan kimyasal ilaçların karışabirlilik durumunu kontrol edelim, eğer uygunsa karıştırma işlemini yapalım.

Bakır içerikli fungusit ilaçlarına karışım yapılmamalıdır.
10-15 gün önce özellikle şeftaliler komple yaprak kıvırcığı hastalığına yakalandı.
çok şekilsiz yaprakları koparmak iyi mi gelir acaba?
bunlara sadece bordo bulamacı yeterli mi ?. yapraklı dönemde atılırmı?
başka ilaç önerirmisiniz.
ayrıca gülleri yaprak biti sardı. arap sabunu attım. pek işe yaramadı. ilaç tavsiyeniz varmı ?
teşekkürler.
teşakkürler.

aşı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 16:54   #352
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu aşamada bordo bulamacı tavsiye edilmez. Mücadele de geç kalınmış.

Ancak yine de başka bir bakırlı ilaç kullanabilirsiniz.

Güllerinizde bitkisel ilaçlar kullanacaksanız
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3062 başlığına,

gül hastalık ve zararlıları için de
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5983 başlığına başvurabilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 16:55   #353
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu başlıkta hastalık ve zararlılarla ilgili soruların sorulmamasını rica ederiz. Bitki koruma sorularını lütfen ilgili başlıklarda sorunuz. Sorular taşınacaktır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 18:39   #354
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Teşekkürler Nuri Bey,
size bir sorum daha olacak komşuyla aramızdaki duvar boyunca - komşunun tarafında olmak üzere- taflan dikili. Komşum bahçe bakımından pek anlamadığından bildiğim kadarıyla ona destek olmaya çalışıyorum. Geçen hafta taflanların yaprakları üzerindeki beyazlıkları sordu bana; bakınca mantari birşey olduğunu düşündüm hemen. Bu hafta onun bahçesini de ilaçlayacağım. Ama oldukça yaygın gözüküyor. Duvarın bizim tarafında ise benim güllerim ve leylaklar var. Sorum şu: İlaçlamayla bu hastalığı durdurmak için ne sıklıkta ilaçlamalıyım, (ilaçlamadan önce dalların kesebildiğimiz kadarını kesip uzaklaştırmayı düşünüyorum) ayrıca benim bahçeme sıçramasından çekiniyorum ne gibi önlemler alabilirim? Bir de komşumun çok tatlı bir köpeği var. Taflan dallarına da musallat. Bu ilaçlama köpeğe bir zarar verir mi?
Merhaba sayın Eser İlhan

Komşunuzla sınır olan taflanların yapraklanlarındaki beyaz lekeler büyük olasılıkla külleme hastalığıdır, bunun nedeni bitkinin yeteri kadar gün ışığı alamamasından kaynaklanıyor, taflan gün ışığını çok sever bu hastalık bahçenize yakın olduğundan rüzgarla hastalık sporları sizin bahçenizede geçme olasılığı yüksektir.

Komşunuzun bahçesindeki taflan boylanan alacalı japon taflan (Euonymus japonica) cinsidir, bu türler külleme hastalığına hassatır, dal ve gövde yapısınıda kontrol edin unlu bitte taflan cinslerine çok musallat olur.

Topas etkili ilacıdır, uygulamadan sonra iki üç gün bahçeye köpeği çıkarmayın daha sonra serbest bırabilirsiniz, hastalık sinsidir takip edelim, gerekirse ikinci dozu uygulamalısınız.

Eski 06-05-2011, 18:43   #355
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak 92 Mesajı Göster
Nuri bey merhaba;

Komşumun bahçesi sınır olarak leylandilerle kaplanmıştı.Leylandıler çok büyüdü ve şekilsiz olmaya başladı.Bazı park bahçelerde gördüğüm duvar gibi budanacak ama bu günlerde budanabilirmi? yoksa sonbaharımı beklemeliyiz.Selamlar.
Merhaba sayın yaprak 92

Leylandi budamaları aşırıya kaçmamak şartı ile her zaman budanabilir, sonbaharı beklemeyin budamasını yapın, sonbaharda ikinci budamasını yaparsınız.

Eski 06-05-2011, 18:50   #356
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aşı Mesajı Göster
10-15 gün önce özellikle şeftaliler komple yaprak kıvırcığı hastalığına yakalandı.
çok şekilsiz yaprakları koparmak iyi mi gelir acaba?
bunlara sadece bordo bulamacı yeterli mi ?. yapraklı dönemde atılırmı?
başka ilaç önerirmisiniz.
ayrıca gülleri yaprak biti sardı. arap sabunu attım. pek işe yaramadı. ilaç tavsiyeniz varmı ?
teşekkürler.
teşakkürler.
Merhaba sayın aşı

Hastalığın adı şeftali yaprak kıvırcıklığı (Klok) dır, bordo bulamacı kullanmayın, bu mevsimde bakır içerikli ilaçlar kullanabilirsiniz.

İlaç önerisini yanlış ve aşırı kullanılma nedeni ile vermiyorum, bölgenizde bulunan ziraii ilaç bayilerinden gül için kontak etkili insektisit zararlı ilacı isteyin yetkili arkadaşımız size kullanım dozunun bilgilerini verir.

Eski 06-05-2011, 19:09   #357
Ağaç Dostu

Merhaba

Bahçelerde Budama ve Budama Sonrası Bakım adı altında paylaştığım bilgileri sitenin formatı gereği başlıklarında yazmam gerekiyor, bende bunu yapamadığımdan açtığım bu başlığı sizlerden özür dileyerek kapatmak istiyorum.

Bahçe ile ilgili sorunlarınızı Sayın Mine Pakkaner hanıma sormanızı rica ediyorum.

Eski 07-05-2011, 15:14   #358
Ağaç Dostu

Sayın Nuri Murvet; Dut ağacım hakkın da bilgi istemiştim daha önce. Cevabınız için teşekkür ederim. Yalnız anlamadığım bir şey var adaptasyon hakkın da. Dediğim gibi 8 sene olmuştur dikeli. Bu sene yaklaşık 2 ay önce, bir kamyon şöförü Türkiye den fidanlar getirmişti. Eşim kara dut fidesi almış ondan. Hemen ekmiştik. Yapraklan dı ve kendi çapında baya meyve verdi. Ben diğerinin erkek dut olmasından şüheleniyorum. Tabii yaptığı 3 dut hakkın da hiç bir fikrim yok. Eski ve yeni gelen dut ağaçlarımın resmini yüklüyorum, tabii meyvelerinin de. Adaptasyon konusunu biraz açabilirmisiniz. Yardılarınız için çok teşekkür ediyorum, kolay gelsin selamlar....

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2011, 15:57   #359
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu başlıkta hastalık ve zararlılarla ilgili soruların sorulmamasını rica ederiz. Bitki koruma sorularını lütfen ilgili başlıklarda sorunuz. Sorular taşınacaktır.
Boşuna yazıyoruz...

Bu başlık budama hakkında genel bilgilerin yer alacağı bir başlık olacakken, her tür sorunun sorulduğu bir yer halini aldı.

Ne soran dikkat ediyor, ne de cevap veren.

Bundan sonra sorularınızı ilgili başlıklar altında sorunuz ki ihtiyacı olan da hemen bilgiye ulaşabilsin.

Alıntı:
Merhaba

Bahçelerde Budama ve Budama Sonrası Bakım adı altında paylaştığım bilgileri sitenin formatı gereği başlıklarında yazmam gerekiyor, bende bunu yapamadığımdan açtığım bu başlığı sizlerden özür dileyerek kapatmak istiyorum.

Bahçe ile ilgili sorunlarınızı Sayın Mine Pakkaner hanıma sormanızı rica ediyorum.
Konuları ilgili başlıklarda cevaplamak neden zor geliyor anlamak mümkün değil.
Bu konuda sizi özelden bilgilendirdiğimiz için sorularını şuna sorun demek de gereksiz bir tepki.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2011, 20:27   #360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Budama zamanı

Merhaba

Bildiğim adıyla bahçedeki pittosporumlara dikildiğinden beri el vurulmadı.Ağacın her tarafından 15-20 şer cm budamak istiyorum.Bunun uygun zamanı nedir? Bir de
sert budama ağaca zarar verir mi?

Diğer sorumda altuni mazı hakkında.Bir keresinde bir kaç fazlalığını aldık.Fakat ağacın alt tarafları kurudu.Altuni mazı için en uygun budama zamanı ve şekli nasıl?

Teşekkürler

fatih90216 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024