agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2011, 12:31   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2011
merhabalar sayın nuri murvet hocam bilgilerinize cok teşekkürler buamadaki sorularıma cevap verdiniz bir kac sorum olacak gübre olarak 15 15 15 kulansam veya humik asit aldım
nasıl kullanmalıyım vede baska agac olarak ne tür fidanlar dikmeliyim şeftali veya elma olurmu bilgilerinize ihtiyacım var sagolun

ceviz59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 17:13   #302
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi c e v i z 59 Mesajı Göster
vede baska agac olarak ne tür fidanlar dikmeliyim şeftali veya elma olurmu bilgilerinize ihtiyacım var sagolun
Merhaba Sayın Ceviz59,

Ceviz'in salgıladığı juglone adındaki bir gazın elma ve armut ağaçlarına zehirli olduğunu yazıyor Wikipedia. Zaten genel olarak bahçeleri kapama (tek tür) olarak kurmanın faydalı olduğunu pek çok kaynak dile getiriyor.

İleride azot gübresi gereksimini azaltmanız amacıyla aynı kaynakta köklerinde azot bağlayan bakterileri barındırdığından aşağıdaki ağaçların birlikte ekimi de tavsiye ediliyor, ben pratik olarak henüz deneyemedim.
Elaeagnus × ebbingei, Elaeagnus umbellata (Güz zeytini), Alnus (Kızılağaç).

Yok illa ki ağaç dikmek istiyorum ve meyve ağacı dikmek istiyorum diyorsanız zararlı ve hastalık açısından benzer ilaçları kullanabileceğiniz bir tür seçmeniz lazım diye düşünüyorum ama uzmanı değilim. Bir de kişisel düşüncem sulama düzeni açısından da benzer ihtiyaçları olan bir ağaç seçmeniz. Örneğin şeftali ekerseniz çok sık sulamanız gerekecek. Ceviz için ise şeftali kadar suya gereksinimi olmayacak.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 18:20   #303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2011
merhaba sayın çamtepe ilgilendiginiz için teşekkürler 8*8 ektim fidan aralarını arasına şeftali diktim elma ve badem, sulama olarakta damlama sitemi kurcam araştırma içindeyim humik asiten bilgisi olan varsa beliyorum ...

ceviz59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 20:48   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi c e v i z 59 Mesajı Göster
merhaba sayın çamtepe ilgilendiginiz için teşekkürler 8*8 ektim fidan aralarını arasına şeftali diktim elma ve badem, sulama olarakta damlama sitemi kurcam araştırma içindeyim humik asiten bilgisi olan varsa beliyorum ...
Merhaba sayın Çamtepe Bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Merhaba sayın c e v i z 59

8*8 ekim fidanlarınızı alttan geniş taç oluşumu yapacak sıra aralığıdır, fidanlarınızı bu terbiye sistemine göre forme ediniz.

Ceviz fidanı sıra aralarına şeftali, elma ve badem dikimini yapmasaydınız iyi olurdu, ilk 5-8 yıl pek sorun yaşamazsınız, bu süreç sonrasında ister istemez ara ekim yaptığınız meyva fidanlarını kesmeniz veya yer değiştirmeniz gerekecek.

Ekimini yaptığınız meyva fidanlarını ayrı bir parsele almanız doğru olur, bu sene bırakın kalsınlar uyku döneminde kasım sonrası söküp sabit parseline alırsınız.

Humit asit:

Topraktaki organik maddelerin ana içeriği humustur.

Hümik asit ise humusun en aktif maddesidir.

Aşırı kimyasal gübre kullanımı humusun hızla tükenmesine neden olur, humus gübrelerin alınımını kolaylaştıran bir maddedir

Hümik asitler topraktan elde edilen ana bileşiklerdir. Hümik asit moleküllerine bağlı 60 ‘ı aşan farklı iz elementi, çeşitli canlı organizmaların kullanımına hazır olarak bulunmaktadır, en yüksek hümik ve fülvik asit oranı Leonarditte mevcuttur.

Kısaca Humik asit mükemmel doğal toprak düzenleyicidir, kullanın fidanlarınızın gelişimi için son derece yararlıdır.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 00:40   #305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2010
merhaba nuri bey benim 100 kadar 0900 kiraz ağacım var bordo bulamacını yağışlar nedeni ile veremedim. gözler iyce kabardı çiçek dönemi yaklaştı. şimdi atılan bordo bulamacın faydası daha önemlisi zararı olurmu. bir de çiçek ve meyve tutumu için fosfit formunda fosfor ve çinko vermeyi düşünüyorum bunları hangi dönemde vermem gerekir. çiçek ve meyve tutumunu artırmam için sizin tavsiyeniz nedir. geçen yıl çiçek döneminde çiçeklerin içinde tomurcuk kurtları vardı. buyıl tekrarlarmı acaba. geçen yıl çiçek dönemi olunca ilaçlama yapamamıştım. ilaçlamasını nezaman yapmalıyım fosfit ve çinko ile karıştırıp ilaçlama yapsam nezaman yapmam uygun olur? biraz fazla soru sordum şimdiden teşekkürler

osmanefe42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 20:46   #306
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmanefe42 Mesajı Göster
merhaba nuri bey benim 100 kadar 0900 kiraz ağacım var bordo bulamacını yağışlar nedeni ile veremedim. gözler iyce kabardı çiçek dönemi yaklaştı. şimdi atılan bordo bulamacın faydası daha önemlisi zararı olurmu. bir de çiçek ve meyve tutumu için fosfit formunda fosfor ve çinko vermeyi düşünüyorum bunları hangi dönemde vermem gerekir. çiçek ve meyve tutumunu artırmam için sizin tavsiyeniz nedir. geçen yıl çiçek döneminde çiçeklerin içinde tomurcuk kurtları vardı. buyıl tekrarlarmı acaba. geçen yıl çiçek dönemi olunca ilaçlama yapamamıştım. ilaçlamasını nezaman yapmalıyım fosfit ve çinko ile karıştırıp ilaçlama yapsam nezaman yapmam uygun olur? biraz fazla soru sordum şimdiden teşekkürler
Merhaba sayın osmanefe42

Bordo bulamacı uygulaması gözler patlama devresinde %1 lik dozda uygulayabilirsiniz, bu uygulama çiçeklenme süresinide uzatır.

Dikkat: Gözler patlamışsa kesinlikle bordo bulamacı uygulaması yapmayınız..!

Potasyum Fosfiti, gözler uyanmadan, çiçekten sonra ve hasata 15-20 gün kala üç dozda kullanmanız meyve kalitesini arttırır, potasyum fosfitin Pestisit olarak üstün özellikleride vardır.

Kiraz bahçenizi tek çeşit olarak kurmanız hatadır.

Mevcut kiraz bahçelerinde en büyük problemlerden başta geleni döllenme problemidir.

Bunun sonucu olarak verim azlığı ve verim düzensizliğidir. Verim azlığı ve verim düzensizliğinin başka sebepleri de olmasına rağmen en önemli doğru dölleyici planlamamasıdır.

Ziraat 0900 dölleyicilerinin kiraz tarımında planlanması zorunludur.

Dölleyicilerde genellikle Starks Gold, Lambert , Vista, Merton Late, Bigerreau Gauçher, Nnoble dir.

İyi meyve tutumu için dölleyici çeşitleri bahçenize dikimini yapmanız gereklidir.

Eski 11-04-2011, 21:23   #307
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın Osmanefe42; Kirazlarınız çiçek dönemine yaklaşırken mutlaka
"bakla zınnı" olarak tabir edilen uçan böceğe karşı tedbir almalıyız.

Geçen yıl bu böceği monilya ilaçlaması yaparken tek tük görmüştüm.
Yoğunluk tesbiti gözlemi olarak bakmadığımdan,
ihmale geldi, hiç meyva alamadık. Sanırım bu zararlı sebep oldu.
Bu sene mavi leğen, mavi bardak mavi renkli ne varsa
tuzak olarak kullanacağım.

Konu başlığında ve formlarda bakla zınnı böceğini ile ilgili bilgiler mevcut.
Kolay gelsin.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 00:19   #308
Yeni Üye

Kiraz bahçenizi tek çeşit olarak kurmanız hatadır.

Mevcut kiraz bahçelerinde en büyük problemlerden başta geleni döllenme problemidir.

Bunun sonucu olarak verim azlığı ve verim düzensizliğidir. Verim azlığı ve verim düzensizliğinin başka sebepleri de olmasına rağmen en önemli doğru dölleyici planlamamasıdır.

Ziraat 0900 dölleyicilerinin kiraz tarımında planlanması zorunludur.

Dölleyicilerde genellikle Starks Gold, Lambert , Vista, Merton Late, Bigerreau Gauçher, Nnoble dir.

İyi meyve tutumu için dölleyici çeşitleri bahçenize dikimini yapmanız gereklidir.[/QUOTE]

cevabınız için teşekkürler. bahçemde dölleyici çeşitlerim mevcut starks gold ve lambertlerim var bahçe içersinde. tomurcuk kurtları için ilaçlama nezaman yapılmalı bilgi verirmisiniz. henüz ağaçlar çiçek açmadı ama gözler iyce kabardı 5-6 güne kadar pembe tomurcuha dönüşür. yinede bordo bulamaç vermelimiyim emin değilim.

Eski 12-04-2011, 00:25   #309
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın Osmanefe42; Kirazlarınız çiçek dönemine yaklaşırken mutlaka
"bakla zınnı" olarak tabir edilen uçan böceğe karşı tedbir almalıyız.

Geçen yıl bu böceği monilya ilaçlaması yaparken tek tük görmüştüm.
Yoğunluk tesbiti gözlemi olarak bakmadığımdan,
ihmale geldi, hiç meyva alamadık. Sanırım bu zararlı sebep oldu.
Bu sene mavi leğen, mavi bardak mavi renkli ne varsa
tuzak olarak kullanacağım.

Konu başlığında ve formlarda bakla zınnı böceğini ile ilgili bilgiler mevcut.
Kolay gelsin.
bahçemde ben pek rastlamadım açıkçası yaz döneminde nadiren gördüğüm bir böcek çeşidi

Eski 12-04-2011, 22:36   #310
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Antep Fıstığı Budama

Sayın Nuri Murvet,
Antep fıstığı yetiştiriciliği bölümünde sormuştum (antep fıstıklarının içi boş) biraz da çevremde araştırınca antep fıstığı aşılanan çitlembik ağaçlarımın öncelikle budanması gerektiği bilgisini aldım, eğer sonuç budamadan sonra sonuç başarısız olursa dişi erkek ağaç sayısı üzerinde çalışma yapacağım.
Sizden ricam resimlerdeki ağaçlarımın nasıl budanacağı hakkında bana yardımcı olmanız.

resim1

resim2

resim3

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 23:41   #311
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmanefe42 Mesajı Göster

cevabınız için teşekkürler. bahçemde dölleyici çeşitlerim mevcut starks gold ve lambertlerim var bahçe içersinde. tomurcuk kurtları için ilaçlama nezaman yapılmalı bilgi verirmisiniz. henüz ağaçlar çiçek açmadı ama gözler iyce kabardı 5-6 güne kadar pembe tomurcuha dönüşür. yinede bordo bulamaç vermelimiyim emin değilim.
Merhaba sayın osmanefe

Ziraii ilaç tavsiyelerinde yanlış ilaç kullanımını önlemek ve bilinçsizce kullanılan ilaçlar doğal dengeyi bozduğu için zararlı çıkışını tespit ettikten sonra, gerekliliği luzum ettiği zaman ziraii kimyasal ilaçları tavsiye edilmesi gerekir.

Kiraz ağaçlarında tomurcuk oluşumu patlamak üzere bu süreci ve çiçeklenme sürecini iyi takip edelim, zararlıyı tanıyoruz zaten bioinsektisit Delfin 32000 IU/mg kullanmanızı tavsiye ediyorum .

Geçen yıl hasat sonunda mantari hastalıklardan ağaçlarınız etkilendiyse tedbir için %1 dozda gözler patlamadan bordo bulamacını kullanın, eğer mantari hastalık ağaçlarınızda olmadıysa bu yıl bordo bulamacı kullanmayın...

Eski 12-04-2011, 23:57   #312
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Sayın Nuri Murvet,
Antep fıstığı yetiştiriciliği bölümünde sormuştum (antep fıstıklarının içi boş) biraz da çevremde araştırınca antep fıstığı aşılanan çitlembik ağaçlarımın öncelikle budanması gerektiği bilgisini aldım, eğer sonuç budamadan sonra sonuç başarısız olursa dişi erkek ağaç sayısı üzerinde çalışma yapacağım.
Sizden ricam resimlerdeki ağaçlarımın nasıl budanacağı hakkında bana yardımcı olmanız.
Merhaba sayın serkanhoca

Ağaçlarınız meyve tutumunu yapıyor fakat içini dolduramıyor, bulunduğunuz bölge Antep fıstığı yetiştiriciliği için uygunmudur, Antep fıstığı meyvesi oluşumu için bölgenin iklim sıcaklığı, nemi ve mevsimin uzun sürmesi çok önemlidir.

Bizim bölgemizde bu meyveyi yetiştirmek iklim şartları nedeni ile mümkün değildir.

Eğer bölgeniz Antep fıstığı yetiştiriciliğine uygunsa, Çiklenbit ağacı üzerine yapılan Antep Fıstığı aşılaması alt anaç kuvvetli olduğundan aşıların kuvvetli olması için düzenli olarak budama yapılması gerekir.

Anaç olarak seçilen ağacın dal ve sürgünlerini budama ile baskı altına alınması gereklidir.

Eski 13-04-2011, 11:29   #313
Ağaç Dostu

Bakla zınnının zarar yaptığı meyve ağaçları, çiçekte veya niyette.
Çiçeklere yakından bakalın. Kimler ilgi gösteriyor? Sadece arılar değil!

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2011, 00:22   #314
Yeni Üye

bugün konyada Delfin 32000 IU/mg sormadığım zirai ilaç bayisi kalmadı ama bırakın delfin bulmayı adını bile duyanını bulamadım bu ürünü neren bulabilirim. konyada bu ürünü satan bir yer varmı acaba **** internetten alabileceğim güvenilir bir site varmı acaba

Eski 16-04-2011, 19:35   #315
Ağaç Dostu

Merhaba sayın osmanefe42

Delfin 32000 IU/mg Araştırın bulamazsanız, bölgemizde bulunan ziraii ilaç bayilerinde Parekende satış fiyatı 45 TL dir, isterseniz size kargo ile gönderebilirim.

Eski 19-04-2011, 01:10   #316
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Sn. Nuri bey,

Korktuğum başıma geldi, 10 yıllık "feniks" bir böcek cinsine kurban gitti.

Ergin durumda
Name:  IMG_5640.jpg
Views: 2320
Size:  52.1 KB

Kurçuklar

Name:  IMG_5641.jpg
Views: 2374
Size:  50.8 KB
bu keseden çıkıyorlar

Name:  IMG_5647.jpg
Views: 2581
Size:  60.4 KB

Yalnız benimki değil onlarcası kurudu. acaba bir çaresi var mı?Belki sağlam olanları kurtarırız.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 01:18   #317
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
gittiğimde bu halde gördüm.

Name:  IMG_5363.jpg
Views: 2118
Size:  70.8 KB

Name:  IMG_5334.jpg
Views: 2091
Size:  70.6 KB

Zaten Kemal bey bahçede istemiyordu,büyük bir zevkle yok etti,size sormaya bile fırsat bulamadım.

Name:  IMG_5556.jpg
Views: 2199
Size:  70.9 KB

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 17:52   #318
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
Sn. Nuri bey,

Korktuğum başıma geldi, 10 yıllık "feniks" bir böcek cinsine kurban gitti.

Ergin durumda
Eklenti 204248

Kurçuklar

Eklenti 204249
bu keseden çıkıyorlar

Eklenti 204250

Yalnız benimki değil onlarcası kurudu. acaba bir çaresi var mı?Belki sağlam olanları kurtarırız.
Merhaba sayın hozat

Öncelikle geçmiş olsun diyerek başlayalım, Phoenix (Yalancı hurma)ağacınız için çok üzüldüm.

Kemal bey, hurma ağacının bu duruma geldiğini görüp kesmesi gerekirdi doğrusunu yapmış, yanlız hurma gövdesinin içinde larva, ergin ve yumurtaları vardır.

Hurma ağacınızın ölen gövdesini bahçenizden uzaklaştırmanız gerekir ve gövdeyi imha etmelisiniz hastalık yapan zararlı çevredeki diğer ağaçlara zarar vermesin, hurma kütüğü ateşle yanmaz, ölü gövdeye çukur kazılır, bu çukurun içine sönmemiş kireç dökülerek gövde tamamen kaplanır ancak bu şekilde zararlıyı etkisiz hale getirebilirsiniz.

Zararlıyı tanıyalım ; Rhynchophorus ferrugineus ( Kırmızı Palmiye Böceği) Palmiyede hastalık ve tahribat yapan, bu böceklerin larvalarıdır.

Dişiler çiftleştikten sonra, özellikle palmiye yapraklarının, gövdeye birleşim yerlerine, bitki gövdesinde veya yapraklarında bulunan yaralar üzerine, yumurta bırakırlar.

Yumurtadan çıkan larvalar, palmiye yaprak sapları ve gövdesi içinde tüneller kazarak ilerler, bu arada yumuşak doku liflerini ve palmiyenin büyüme uçlarını yerler.

Hastalığın öldürücü olması nedeni, tamamen palmiye içinde faaliyet gösteren bu larvaların dışarıdan fark edilememesidir. Ancak palmiye öldüğü zaman hasta olduğu anlaşılmaktadır.

5cm boya ulaşan, larva devresini tamamlayan bireyler, palmiye dışına çıkarak, palmiyenin hemen altında toprakta veya palmiye yaprak sapları ile gövde arasında, pupa evresine girerler.

Bu evrede, palmiye gövdesi liflerini kullanarak kendilerine bir koza örerler. Pupa evresinden sonra uçan böcekler, çiftleşir ve aynı döngü devam eder.

Kültürel önlemler; Larvalar genelde, palmiyeler budandıktan sonra oluşan yaralardan ağaç içine girmektedir. Bunun nedeni budama bölgesinden sızan palmiye özsuyundaki kokunun erişkin böcekleri çekmesidir.

Bu nedenle hastalığın yaygın olduğu bölgelerde, budama yapılmaması veya budamanın böceklerin aktif olmadığı kış mevsiminde yapılması uygun bir tedbirdir.

Kimyasal ilaç tavsiyesi vermek istemiyorum, aşırı ve bilinçsizçe kullanımı yapılıyor, sonuçta çevreye zarar veren kimyasallardır.

Eski 20-04-2011, 00:29   #319
Ağaç Dostu

Merhaba

Ağacımız Cedrus atlantica 'Glauca' İki yıl evvel çıkan fırtınada yıkılmıştı, kök kısmını iyice su vererek toprağını yumuşattık ve eski yerine çektirdik ve sıkıca herekledik bağladık..

İki yılda ağacın gelişmesi normal seyirdeydi fakat hacim büyüdüğü için kuvvetli rüzğarlarda yatma alışkanlığını sürdürüyordu, rüzgar yönündeki ana kök kopuktu...

Bahçe sahibine ağacın büyüme periyodunda geliştikçe yıkılmasının kolaylaştığını, bir kere daha rüzğardan yatarsa kuruma rizikosunun olduğunu anlattık, ne yapılması gerekiyor dedi, en mantıklı çözümün budama ile forme edilmesi gerektiğini, hacminin küçültmek gerektiğini izah ettik ve aşamalarını anlattık onay verildi, budama aşamalarını paylaşıyorum...

Budama ile hacmi küçültülüp form verilecek ağacımız Cedrus atlantica 'Glauca'

Name:  Budama bakım 84.jpg
Views: 2245
Size:  74.4 KB

Eski 20-04-2011, 16:08   #320
Ağaç Dostu

Name:  Budama bakım 85.jpg
Views: 2164
Size:  70.5 KB

Eski 20-04-2011, 20:27   #321
Ağaç Dostu

Name:  Budama bakım 86.jpg
Views: 2363
Size:  63.7 KB

Eski 21-04-2011, 20:08   #322
Ağaç Dostu

Budama ile hacmi küçültülüp form verilen ağacımız Cedrus atlantica 'Glauca'

Name:  Budama bakım 87.jpg
Views: 2169
Size:  70.3 KB

Eski 21-04-2011, 20:52   #323
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Merhaba Nuri Bey, sedirin budanmasını ilgi ile takip ediyorum. Acaba tepesi de mi budanmış??

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 21:46   #324
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
selamlar
bakla zınnı ile kimyasal müçadele varmı arkadaşlar.

konya ereğli sinde kurduğum 4yıllık 4dönüm bahçemde BAKLA ZINNI ile başım dertte

mavi kova,leğen koydum öğle üzeri elimle topladım...vb ..başarılı olamadım.önce kayısı yiyip bitirdiler .sonra erikleri.şimdi şeftaliyi bitirmek üzereler.yakında kirazlar çiçek açaçak onları bari kurtarayım.

çaresizim...çaresiz

saygılar

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 21:57   #325
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Eser İlhan

Form verme, hacim küçültme budaması yaptığımız Sedir Ağacı zorunlu görüldüğü için yapılan bir uygulamadır.

Desteksiz olarak dik durma özelliğini yitirmişti, rüzğar yönünde olan ana köklerden kopmalarda olmuştu bu budama uygulasını yapmasaydık ağacı kaybedebilirdik.

Budamadan sonra kendini toparlacaktır lider olan ana dal, ağacın direncinin en kuvvetli olan yerinden kesimi yapıldı.

Sedirimizin bundan sonraki büyüme formu rüzğar yönünden kuvvetli bir ana seçimi lider yapılacak fakat bu süreç ağaç kuvvetlenene kadar kademeli olarak budama tekniği ile uygulanacaktır.

İlerleyen zamanlarda ağacın budama ile rüzğar yönüne doğru kuvvetlenmesini sağlayacağız. Bu süreci fotoğraf destekli paylaşmaya çalışacağım...

Eski 22-04-2011, 05:07   #326
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akgul1a Mesajı Göster
mavi kova,leğen koydum öğle üzeri elimle topladım...vb ..başarılı olamadım.önce kayısı yiyip bitirdiler .sonra erikleri.şimdi şeftaliyi bitirmek üzereler.yakında kirazlar çiçek açaçak onları bari kurtarayım.
saygılar
Mavi kovaların, leğenlerin sayısını artırmak en iyisi

Eski 22-04-2011, 09:22   #327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2011
Selamlar Nuri Bey, forumda yeniyim. Bahçemde yaklaşık 50 metre uzunluğunda mavi servi'den yapılmış çit duvarım var. Yılda iki kez yaz sonu ve kış sonu buduyorum. Benzinle çalışan bir makinem var. Budamayı bitirdikten sonra biçaklarını tek tek yapışan bitki artıklarından temizliyorum. Bu çok uzun ve zahmetli bir işlem. Yaparken tornovida veya keski gibi ucu sivri ve düz aletlerden kullanıyorum. Bayağı zamanımı alıyor. Bu işlemin daha kolay bir yolu varmı bunu merak ediyorum. Cevabınızı hasretle bekleyeceğim. Teşekkürler.

sersangil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 20:58   #328
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akgul1a Mesajı Göster
selamlar
bakla zınnı ile kimyasal müçadele varmı arkadaşlar.

konya ereğli sinde kurduğum 4yıllık 4dönüm bahçemde BAKLA ZINNI ile başım dertte

çaresizim...çaresiz

saygılar
Merhaba sayın akgul1a

Zararlı bu kadar yoğun ise düşük dozda kontak etkili insektisit böcek ilacı kullanın ...

Eski 22-04-2011, 21:22   #329
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sersangil Mesajı Göster
Selamlar Nuri Bey, forumda yeniyim. Bahçemde yaklaşık 50 metre uzunluğunda mavi servi'den yapılmış çit duvarım var. Yılda iki kez yaz sonu ve kış sonu buduyorum. Benzinle çalışan bir makinem var. Budamayı bitirdikten sonra biçaklarını tek tek yapışan bitki artıklarından temizliyorum. Bu çok uzun ve zahmetli bir işlem. Yaparken tornovida veya keski gibi ucu sivri ve düz aletlerden kullanıyorum. Bayağı zamanımı alıyor. Bu işlemin daha kolay bir yolu varmı bunu merak ediyorum. Cevabınızı hasretle bekleyeceğim. Teşekkürler.

Merhaba sayın sersangil

Bu konunun sorulacağı hiç aklıma gelmezdi...

Bu konu profosyenel bir sırdır fakat size yardımcı olayım, makinanızın bıçaklarında biriken madde reçinedir, bıçakları sert cisimlerle temizlemelim körlenir, bu reçine oluşumlarını alkolle temizleyin, eczanelerde satılıyor 500mlg alın size uzun bir süre yeter.

Az miktarda küçük bir kaba koyun sert boya fırçası ile alkole batırıp fırçalayın makinanızın bıçakları tertemiz olacaktır...

Eski 23-04-2011, 21:56   #330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın sersangil

Bu konunun sorulacağı hiç aklıma gelmezdi...

Bu konu profosyenel bir sırdır fakat size yardımcı olayım, makinanızın bıçaklarında biriken madde reçinedir, bıçakları sert cisimlerle temizlemelim körlenir, bu reçine oluşumlarını alkolle temizleyin, eczanelerde satılıyor 500mlg alın size uzun bir süre yeter.

Az miktarda küçük bir kaba koyun sert boya fırçası ile alkole batırıp fırçalayın makinanızın bıçakları tertemiz olacaktır...
Teşekkürler Nuri Bey. Bu hiç aklıma gelmemişti. Benzin ve Mazotla denemiş bir sonuç alamamıştım. Demek işin sırrı alkoldeymiş. Bu arada sır için de tekrar teşekkürler.

Düzenleyen sersangil : 23-04-2011 saat 21:57 Neden: ekleme
sersangil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024