agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2011, 20:54   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Pitosforum için diyorum: bu güzelliğe kıyılmaz ki! Bekliyelim bitkinin gelişmesini duraklattığı dönemde, istediğimiz gibi budama yapabiliriz. Biz nasıl istersek, nasıl görmemizi istiyorsak öyle budama yapabiliriz. Budama bizim isteklerimizdir çünkü. Bitkinin istediği bir olay değildir, düşüncesindeyim. Şu handa b,itkiniz çok güzel bir forma kavuşmuş, Körpe körpe yeni yapraklarla ve yuvarlak formu ile çok güzel formunu yakalamış. Sonuç olarak en güzel formuna sahip. Hiç ellemeyelim fikrindeyim. Yani de: Şimdilerde kıyamayız...

Pekii budamazsak ne olur?
Kışın sert don ve karlarından bazı dalları etkilenebilir ve formu bozulur. Formun bozulacağını görsel olarak(tecrübe olarak) biliyorsak; kış öncesi ve sonrası, sert ya da yumuşak bir budama yapabiliriz. Karar vermek güçtür. Fikir vermekte güçleşir. Kesin doğru yok gibi.
Altuni mazı için söylenecekler ise: daha çok yumuşak budamadan yanadır. Dallı top mazı tabirindeki bir mazımın alt dallarını budanarak formu buzulmıştu; Üç dört seneden sonra ancak eski formunu yakalayabildi. Sonuş olarak budamamız: form budamaya yönelik olmalıdır. Formu bozuksa yapılacak budama bu yönde yapılır ama istenilen forma kavuşmak bazen üç dört seneyi bulmaktadır.

Formu güzel ise yumuşak budamalarla kontrol altında tutulmalı, bütün budamalar kasım ve Şubat ayı sonu yapılması kanaatindeyim.
Budama bizim istediğimiz bir yöntemdir, bitkimizi nasıl görmek istiyorsak; öyleye doğru yol almaktır.
Sizin istediğiniz bir form ile bitkinin de onay vereceği bir uygulamayı bulmanız dileğiyle sağlıklı günler dilerim.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 12:32   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Ayva fidanı budaması ?

Ayva fidanı budaması ?
Merhabalar,Evimin arka bahçesinde Ayva fidanı var,ben fideden diktim .Yanlız şu sıra çok boya verdi 3-3.5m. uzadı gitti, sanırım budamam gerekiyor.
a)Yukarıdan en uçdan itibaren kaç cm. den budayayım?
b)Ağustos ayı budama için uygunmudur?budamayı nasıl yapmalıyım?
c)bahçem==> kireçtaşı toğrağı + çürümüş bitki,dal,kök,yaprak.. dan oluşuyor.Gübre vermem gerekiyormu?
d)ne sıklıkla su vermeliyim?
bilgilendirirseniz çok memnun ourum.İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar.

fthkyn04 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 14:24   #363
Ağaç Dostu

Sayın fthkyno04; Ayva fidanınız güneş görme eksikliği duyduğu için üç metre boylanmış olabilir. Beslenmesinde ve sulamasında eksikliği yoktur.
Budamasını yapraklarını döktünten sonra kış sonuna kadar olan dönemde yapabilirsiniz.
Genel olarak bu yıl uzamış olan sürgünlerin üçte biri ya da ikisini keserek budanabilir. Aşağıdaki sayfayı inceleyin derim.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...ama#post751406

Eski 14-08-2011, 15:45   #364
Yeni Üye

Ayva için en iyi budama zamanı ne dir?

Eski 14-08-2011, 15:46   #365
Yeni Üye

sağolun,ilginize teşekkür ederim.

Eski 16-08-2011, 11:47   #366
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Sayın fthkyno04, budama ile ilgili bu sayfalarda oldukça güzel bilgiler var. Ağaçların çok fazla boy atmasının değişik sebepleri olabilir. Gölgede kalmak, aşırı budamak **** doğal olarak ta bu boylanma gerçekleşmiş olabilir. Budamada bunlara dikkat ederek hareket etmek gerekiyor. En önemli kurallardan birisi de çok büyüyen ağacın az, az büyüyen ağacın ise çok budanması gerekiyor.
Ağaç budama zamanına gelince, kural olarak ağacın büyüme dönemi olan Marttan Ekim, Kasıma kadar çok gerek olmadıkça budama yapmamaktır. Eğer kışlar çok soğuksa da ağaçların ilkbaharda uyanmasından, çiçeklenmesinden önce budanması gerekiyor.

Budama yaparsanız ağacın strese girmesi kuruması sözkonusu olabilir. Bunun istisnası, serviler ve güller bildiğim kadarıyla. Serviler konusunda çok tecrübem yok ama gülleri ilk çiçek açtıktan sonra budarsanız ikinci çiçek açmaya yardımcı olursunuz. Bu bilgilerin daha ayrıntılısı bu forum sayfalarında var. Ben özetlemeye çalıştım. İyi günler.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 22:45   #367
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Bahçemdeki bu leylendiyi nasıl budayabilirim? Derin budama yapmak istiyorum, bahçede çok yer kaplıyor.

Eklenen Resimler

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 19:27   #368
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Arkadaşlar, bu leylandi hakkında bana yardımcı olabilecek kimse yok mu?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2011, 00:12   #369
Ağaç Dostu

Sayın mavisedir; Ağacınız, daha önce ortasında lider dalı olan ve muhtemelen bu dalın kırılması sonucu mevcut görünümüne kavuşmuştur.
Ağacınızı mevcut görünümünü muhafaza ederek düzenli budamalarla
yarım ya da tam küre (top-şemsiye) formuna getirebilirsiniz.
Mevcut boşluklar bir iki senede dolar ve düzenli budamalarla aynı formu muhafaza ettirilir.
Park bahçelerde bu tip örneklere rastlanır.
Kolay gelsin.

Eski 28-08-2011, 21:54   #370
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba

Yoğun iş tempomuz nedeni ile değerli dostlarımızdan biraz ayrı kaldım, dört ay olmuş uzun bir süre, konular, bilgiler ve fotoğraflar bayağı birikmiş paylaşmak gerektiğine inanıyorum ...

Zamanımın elverdiği ölçülerde, bilgimiz dahilindeki konuları dostlarla paylaşmak beni mutlu edecektir, merak edip başlıklarımızda paylaşımlarda bulunan ve sessizce takip eden tüm dostlarımıza en içten saygı ve hürmetlerimi sunuyorum...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 17:31   #371
Ağaç Dostu

Bahçelerin sonbahar bakım ve budamaları gelmişken, Nuri Murvet hocanın dönüşü güzel..

Eski 29-08-2011, 19:28   #372
Ağaç Dostu

Merhaba sayın fatih90216, fthkyn04, feyzon, mavisedir hoş geldiniz.

Sayın ligustrum merhaba

Doğru tespit ve öneriler, bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Devam edelim lütfen, konularda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın feyzonda bilgilerini paylaşmış teşekkür ederim.

Eski 29-08-2011, 20:01   #373
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Sayın Nuri Mürvet,

Soruma gelince, gelecek karlarda aynı durumla karşılaşmamak için sizin tarif ettiğiniz üstden kesim ve kısaltma ile daha güçlü bir yapı oluşturmak adına yanlardan güçlü budamayı bugünlerdemi yoksa kış sonunda mı yapayım?

İkinci sorum da(bazı arkadaşların tepkisini çekmemek adına)yine budama ile ilgili olacak.

Bir arkadaşımızdan iki Goji Bery fidanı aldım. Bahçeme koyup gözlediğimde herhalde yerini sevdiğinden sürekli vejetatif gelişme gösteriyor. Ne çiçek ne meyve! Fazla dalları bu zamanda budarsam doğru yapmış olurmuyum?

Herşey gönlünüzce olsun.
Merhaba sayın OSMAN45 hoş buldum, teşekkür ederim.

Mazınız bu mevsimde gelişimi aktif durumdadır, kış budaması için erken dönemdeyiz yalnız istenilen formu bozan dalların uç kesimi yapılabilir.

Havaların durumuna göre, genelde kasım ayından sonra yapılması uygun olur.

Goji Bery fidanınızda uyku döneminde fazla sert budama olmamak kaydı ile fom verme ve uç alma olarak yaparsınız.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum, saygılar...

Düzenleyen Nuri Murvet : 30-08-2011 saat 13:35
Eski 01-09-2011, 17:02   #374
Ağaçsever

Merhaba Sayın Nuri Hocam. Turunçgiller ile ilgili sorunlarımı danıştığım Mehmet Bey`in size selamı var. Mehmet Bey sizden 5 yaşındaki hurmalarımın köklerinin budanması konusunda yardım alabileceğim için beni size yönlendirdi. Nuri hocam, benim 5 yaşında iki tane medine mebrum hurma fidanlarım var. Kayseri de ikamet ettiğim için dışarı bahçeye iklim koşulları nedeniyle dikemiyorum bu yüzden saksıda yetiştirmek zorundayım. Hurmalarımın saksıları dar geldiği için saksılarını açmak istiyorum. Şimdiki durumunda kökleri serçe parmağımın kalınlığında saksı dibine yay gibi sarmallanmış ve üstündeki toprağı saksı dışına itmektedir. Acaba kalın köklerin bir kısmını saksı büyütürken budamalı mıyım köklerinin budanması hurmalarıma faydalı mı olur yoksa zararlı mı olur ya da hiç dokunmadan büyük saksıya aynen mi koymalıyım. Eğer budama yapmam gerekiyorsa ne kadar budamalıyım. Bu konuda çok tereddüte düşmekteyim. Yardım ederseniz çok sevinirim. Hurma yetiştirmeyi çok seviyorum ve saksıda yetiştirerek evde çok güzel bir salon bitkisi olarak yetiştirmeyi istiyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bir başka sorumda hurmadan farklı olarak yetiştirdiğim ananasım ile ilgili. Bu gün ananasımın toprağını hafifçe karıştırınca toprağında ince yarım santim uzunluğunda beyaz kurtçuklara rastladım. Bu kafama çok takıldı acaba ananasıma bir zararı olur mu ne yapmalıyım. Bu kurtçuklar normal mi ve sizce neden olmuş olabilir? yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla...

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2011, 20:54   #375
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Maliyeci-38 Mesajı Göster
benim 5 yaşında iki tane medine mebrum hurma fidanlarım var. Kayseri de ikamet ettiğim için dışarı bahçeye iklim koşulları nedeniyle dikemiyorum bu yüzden saksıda yetiştirmek zorundayım. Hurmalarımın saksıları dar geldiği için saksılarını açmak istiyorum. Şimdiki durumunda kökleri serçe parmağımın kalınlığında saksı dibine yay gibi sarmallanmış ve üstündeki toprağı saksı dışına itmektedir. Acaba kalın köklerin bir kısmını saksı büyütürken budamalı mıyım köklerinin budanması hurmalarıma faydalı mı olur yoksa zararlı mı olur ya da hiç dokunmadan büyük saksıya aynen mi koymalıyım. Eğer budama yapmam gerekiyorsa ne kadar budamalıyım. Bu konuda çok tereddüte düşmekteyim. Yardım ederseniz çok sevinirim.

Merhaba sayın Maliyeci-38

Mehmet beye selamlar, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.

Hurmanızın saksı değişme zamanını biraz geçiktirmişsiniz, saksı değişimini hemen yapabilirsiniz, yalnız anlatacağım kurallara uymalısınız.

Hurmanız için, saksı değiştirme zamanınız bitkinizin en aktif olduğu dönemlerde yapmalısınız (Haziran ayı en uygun mevsimdir)

Genç bitkilerde fazla kök budaması yapılması sakıncalıdır, yaranlanmış veya hastalıklı kökler haricinde budama yapmayınız.

Saksı değişimlerinde kademeli olarak saksı büyütelim, birden bire büyük bir saksıyla değiştirmiyelim.

Hurmanıza aktif olduğu dönemlerde gübreleme işlemini unutmayalım.

Kışın aşırı sulamadan kaçınalım.

Ananas için başlık açmısınız, cevabını oradaki başlıkta paylaşacağım. Saygılar...

oz54can beğendi.
Eski 01-09-2011, 23:40   #376
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster

Mehmet beye selamlar, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.

Hurmanızın saksı değişme zamanını biraz geçiktirmişsiniz, saksı değişimini hemen yapabilirsiniz, yalnız anlatacağım kurallara uymalısınız.

Hurmanız için, saksı değiştirme zamanınız bitkinizin en aktif olduğu dönemlerde yapmalısınız (Haziran ayı en uygun mevsimdir)

Genç bitkilerde fazla kök budaması yapılması sakıncalıdır, yaranlanmış veya hastalıklı kökler haricinde budama yapmayınız.

Saksı değişimlerinde kademeli olarak saksı büyütelim, birden bire büyük bir saksıyla değiştirmiyelim.

Hurmanıza aktif olduğu dönemlerde gübreleme işlemini unutmayalım.

Kışın aşırı sulamadan kaçınalım.

Ananas için başlık açmısınız, cevabını oradaki başlıkta paylaşacağım. Saygılar...
Yardımınız için çok teşekkür ederim Nuri Bey. Hurmalarımın şimdiki saksısı tahminen 1.7 litre kadar. Geçirmeyi düşündüğüm saksım 4 litre, sizce uygun olur mu? Hurmamı şimdiki saksısında çıkarıp baktığımda kökleri çürük değildi gayet sağlam ve sağlıklı görünüyordu kalın olan köklerinin üzerinde küçük çiçek gibi tomurcuklar oluşmaya başlamış. Hurmam şimdi canlı ve sürgünler veriyor gummarından yeni yapraklar çıkıyor herhalde saksı değişimim için bu uygun olur. fidanımı çimlendirirken toprağı bahçemizden almıştım ve ilk önce konserve kutusuna çimlendirmiştim geçen sene haziran sonunda 1.7 litrelik saksıya aldım ve aynı bahçemizin toprağını kullandım acaba şimdi aynı toprağı mı kullanmalıyım yoksa başka özel topraklardan örneğin 8 çeşit karışımlı topraklardan mı kullanmalıyım? Toprak değişiminde biraz tedirginim çünkü torf toprak ile bahçe toprağının karıştırılması durumunda kurtlanma oluyormuş sizce ne yapmalıyım? bahçemizin toprağı kumlu ve kuruyunca kolay ufanabilen toprağa benziyor aynı toprağa devam etmeli miyim? Gübre konusunda da 2 gün önce çatıdan topladığım güvercin gübrelerini kullandım. çatıdan topladığım güvercin gübreleri çok kuru ve sertti tıpkı tahta gibiydi. Öncelikle topladığım güvercin gübrelerini iyice ezerek parçaladım ve hurmalarımın topraklarının yüzeylerine yeterli miktarda karıştırdım ve sonrasında suladım. bu işlem gübre ihtiyacında yeterli olur mu ve ne kadar sürede bir uygulamalıyım. Topladığım güvercin gübrelerinden Ananasımın toprağının yüzeyine de karıştırdım. Ananasımın toprağı hazır torf topraktı ve 2.5 aydır ananasım o toprakta dikili durumdadır. Acaba ananasımın toprağında gördüğüm ince beyaz hemen hemen yarım santim uzunluğunda ki kurtlara, ananasın toprağına verdiğim güvercin gübresi mi neden olmuştur. aklıma güvercin gübresinden kaynaklanma ihtimali gelmekte bilmeden hatamı yaptım yoksa. Ananasımın üzerine çok titriyordum toprağında kurtları görmek beni çok üzdü ne yapacağımı bilmiyorum. Size ilginiz ve yardımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz değerli bilgiler çok faydalı olmakta sağolun. Sağlıcakla kalın Saygılarımla...

Eski 02-09-2011, 21:13   #377
Ağaç Dostu

Seçmiş olduğunuz saksı ebatı uygundur.

Bitkinizin kök sistemine dokunmadan yeni saksına nakil edin...

Toprak olarak bahçe toprağınızın kumlu yapısı var diyorsunuz buna göre 3 ölçek bahçe toprağı 1 ölçek torf karışımı daha iyi olacaktır.

Gübre olarak güvercin gübresini saksı da yetişen bitkilere kuru halde vermeniz hatadır.

Ananasınızın toprağındaki kurtçukların çıkma sebebide verdiğiniz gümredendir.

Yeterince gübre verdim diyorsunuz, ölçünüz nedir bilemem ...Güvercin gübresinin aşırısı bitkinizin kılcal kökleri yakar.

Güvercin gübresini şerbet olarak verilmesi daha uygundur, ilgili başlığında yapımı ve kullanım dozları herhalde verilmiştir.

İz elementli kompoze gübreleri, dozunda kullanmanızı tavsiye ederim

Eski 03-09-2011, 01:39   #378
Ağaçsever

Merhaba Sayın Nuri Hocam.

tüm bitkilerime güvercin gübresinden vermiştim ve aynı kurttan bütün bitkilerimde var ama hurmamın toprağında kurtlara az rastladım ama torflu toprak olan bitkilerimde bir sürü var kurtların hurmama ve diğer bitkilerime zararı ne yönde olur ne gibi önlem almalıyım yoksa zamanla kendisi geçer mi? acaba güvercin gübresini şerbet yapıp verseydim aynı sorunu yaşar mıydım ? Nuri Hocam Yardımlarınız için size çok teşekkür ederim sağlıcakla kalın Saygılarımla...

Eski 03-09-2011, 17:07   #379
Ağaç Dostu

Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar bölümünde konuyu açmışsınız Beyaz Kurtçuklar adı altındaki başlıkta, sayın Halil Önen 'de cevaplamış, tespitler ve tedavi şeklide doğrudur, uygulamanızı tavsiye ederim.

Eski 04-09-2011, 02:36   #380
Ağaçsever

Teşekkür Ederim Sayın Nuri Hocam. tavsiyeleri uyguladım ilk olarak ananasımın toprağını köklerini kurtlu topraktan iyice arındırmak suretiyle perlit karışımlı torflu toprakla değiştirdim. torf toprağın üzerinde asla hayvani gübre veya normal toprakla harmanlamayınız diye büyükçe bir dikkat notu var. onun için hurmaların saksısını açarken bahçe toprağına karışımıiçin verdiğiniz ölçeği uygulamam sorun olur mu ? ananasa yaptığım yöntemi hurmaya da köklerini arındırarak uygulamayı düşünüyorum tabi bahçe toprağına perlit karıştırarak. Hocam yardımlarınızı esirgemediğiniz için teşekkür ederim sağlıcakla kalın Saygılarıma...

Eski 04-09-2011, 20:24   #381
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Maliyeci-38 Mesajı Göster
Teşekkür Ederim Sayın Nuri Hocam. tavsiyeleri uyguladım ilk olarak ananasımın toprağını köklerini kurtlu topraktan iyice arındırmak suretiyle perlit karışımlı torflu toprakla değiştirdim. torf toprağın üzerinde asla hayvani gübre veya normal toprakla harmanlamayınız diye büyükçe bir dikkat notu var. onun için hurmaların saksısını açarken bahçe toprağına karışımıiçin verdiğiniz ölçeği uygulamam sorun olur mu ? ananasa yaptığım yöntemi hurmaya da köklerini arındırarak uygulamayı düşünüyorum tabi bahçe toprağına perlit karıştırarak. Hocam yardımlarınızı esirgemediğiniz için teşekkür ederim sağlıcakla kalın Saygılarıma...

Tavsiye edilen önerileri ananas için uygulamışsınız, süreci dikkatlice takip edin aşırı sulama yapmaktan kaçının, ananas bitkisi Epifit özellikleri taşır susuzluğa karşı direnci vardır.

Bitki toprağı torf olduğu için dikkat edelim, toprağınız nemini kaybederse su alımı zorlaşır, toprağınızı ıslak değil nemli tutmaya dikkat edelim.

Hurmanızın bahçe toprağına torf karıştırıyorsunuz, torfun içine bahçe toprağı değil... Toprağınız kumlu süzek demiştiniz, torf karışımı toprağınızın nem tutma kapasitesini arttıracaktır ve zaman içersinde humuslacaktır.

Hurma saksının içindeki toprağı yüzeysel olarak temizleyin, yapmış olduğunuz toprak harcı ile yeni saksına naklini yapın, dikkat edelim kök sistemini kesinlikle dağıtmadan zedelemeden ...

Bu başlığımız budama ve budama sonrası bakım biliyorsunuz, hurma kök budamasından başlayıp arada ananas bitkisininde bakımını yaptık, konu başlığını bulamadım buradan paylaştım bitkileriniz hastalıklardan uzak olsun temennisi ile saygılarımı sunarım.

Eski 04-09-2011, 20:28   #382
Ağaç Dostu

Kültürel Mücadelede Budama

Bitkiyi kuvvetlendirmek, seyrekleştirmek, uygun budama, dayanıklı tür ve kültürlerin seçimi gibi işlemleri içeren bitki gelişmesi ile ilişkili işlemler zararlı etkisini önleme ve azaltmada faydalıdır.

Eski 05-09-2011, 01:09   #383
Ağaçsever

Yardımınız için Teşekkür Ederim Nuri Hocam sağlıcakla kalın Saygılarımla....

Eski 06-09-2011, 22:29   #384
Ağaç Dostu

Bahçelerde Budama ve Budama Sonrası Bakım

Yapraklı ağaçlarda zarar yapan bazı kabuk böcekleri, tercihen zayıflamış ağaçları tercih ederler.

Birçok Odun zararlıları (buprestid ve Cerabycid) tercihen zayıf ağaçlar üzerinde zararlı olurlar.

Bu odun zararlısının arız olduğu ağaçlardaki zararlılar ile mücadele çok zordur.

Yılın uygun zamanlarında ağaçların düzgün bir şekilde budanması bazı delici böceklerin saldırısını azaltır.

Eski 11-09-2011, 21:43   #385
Ağaç Dostu

Budamanın Genel Kuralları:

Meyve ağaçlarının budanma şekli, meyve tür ve çeşidine, ağaçların yaşına, toprak ve iklim koşullarına, budamadan beklenen amaca ve ağacın gelişme gücüne göre değişir.

Bu nedenle her meyve tür ve çeşidinin değişik iklim ve toprak koşullarındaki gelişme gücünün ve bunların budamaya karşı gösterdiği tepkilerin iyi bilinmesi gerekir.

Ayrıca dalların kesilmesi, bırakılacak ve kesilecek dalların iyi seçilmesi konusundaki genel kuralların da bilinmesi zorunludur.

Eski 12-09-2011, 07:17   #386
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Merhaba Nuri Bey, bahçemdeki büyük erguvan ağacı beni epeyce endişelendiriyor. Bahçe kurulma aşamasında setler yapılırken ağaç (benim itirazlarıma rağmen) yaklaşık 20 cm kadar toprağa gömülmek zorunda kaldı. İlk yıl güzel gelişti, geçen yıl yapraklar biraz zayıftı bu yıl ise çiçekten sonra çok az yapraklanma oldu,yapraklar mat yeşil ve uç dallar kuru.
Fazla sudan olabilir düşüncesi ile bir süredir bulunduğu alanıdaki sulamayı kapattım ve ağacı bu yıl baharda oldukça derin budamayı düşünüyorum.
Benim sorum; uçtaki kuru dalları şimdi budasam ve ağaca biraz daha canlı bir görünüm versem bu budamanın ağacıma zararı olur mu yoksa bekleyip kışın gözler uyanmadan önce iyice radikal bir budama mı yapsam daha doğru olur ?

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 21:17   #387
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Merhaba Nuri Bey, bahçemdeki büyük erguvan ağacı beni epeyce endişelendiriyor. Bahçe kurulma aşamasında setler yapılırken ağaç (benim itirazlarıma rağmen) yaklaşık 20 cm kadar toprağa gömülmek zorunda kaldı. İlk yıl güzel gelişti, geçen yıl yapraklar biraz zayıftı bu yıl ise çiçekten sonra çok az yapraklanma oldu,yapraklar mat yeşil ve uç dallar kuru.
Fazla sudan olabilir düşüncesi ile bir süredir bulunduğu alanıdaki sulamayı kapattım ve ağacı bu yıl baharda oldukça derin budamayı düşünüyorum.
Benim sorum; uçtaki kuru dalları şimdi budasam ve ağaca biraz daha canlı bir görünüm versem bu budamanın ağacıma zararı olur mu yoksa bekleyip kışın gözler uyanmadan önce iyice radikal bir budama mı yapsam daha doğru olur ?

Merhaba sayın Eser İlhan

Erguvan ağacınızın set üstüne 20 cm derin gömülmesi fazla sorun teşkil edeceğini sanmıyorum, set üstünde olduğu için fazla sudanda etkilenmemesi gerekir, peyzaj uygulamalarında çim içinde bile sorun çıkarmadan yaşamını sürdüren örnekleri çoğunlukta...

Sizin ağacınızda başka bir sorun var.

Erguvan ağacını en çok etkileyen ve sizin gözlemlerinize uyan mantar (Fungus) hastalığı belirtilerine uyum gösteriyor.

Özellikle belirtileri Verticillium solgunluk hastalığını işaret ediyor, İnşallah yanılıyorumdur.

Kuru dalları hemen budayabilirsiniz, gözler uyanmadan budamayı çok derin olmadan meyve ağacına benzer taç formunda ana dallar hariç iç ve yan dalların tamamını budamanızı tavsiye ederim.

Eski 13-09-2011, 09:28   #388
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Cevap için teşekkürler Nuri Bey. Yaz boyunca ben de internette erguvan hastalıklarını araştırdım ve mantari hastalık belirtisine benzediğini (korkuyla) tesbit ettim. Eğer Verticillium ise yapılabilecek hiç birşey kalmadı mı demek olur?
Kış döneminde budamadan sonra bordo bulamacı yapsam işe yarar mı? Bu mantarlar da çevrenin aşırı nemli olması ile mi çoğalırlar yoksa bir bulaşma mı (Yetersiz bahçe hijyeni??) söz konusudur?

Eski 13-09-2011, 09:39   #389
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
..Erguvan ağacınızın set üstüne 20 cm derin gömülmesi fazla sorun teşkil edeceğini sanmıyorum...
Yanlış anlaşılma olmasın; ağaçlar için kök boğazının toprak seviyesinde olması hem kökler hem de gövde için çok önemlidir. Oksijen için yüzeye yakın giden kökleri toprakla kapatmak doğru olmadığı gibi gövdeyi neme ve zararlılara maruz tutmak da doğru değil.

Seviye değişikliği nedeniyle toprak altında kalan ağaçlar için bir çözüm yolu bu mesajda vardı.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2011, 16:39   #390
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Sevgili sabah, verdiğiniz linki inceledim. Üç yıl önce bahçenin ilk düzenlemesi yapılırken hatalar minimum olsun diye bir peyzaj mimarından yardım aldım. Ama her meslekte olduğu gibi bu alanda da doğru insanı bulabilmenin ne kadar önemli olduğunu bahçemde birçok konuda yaşayarak görmekteyim.
Linkteki uygulamayı şu an yapabilmem pek mümkün görünmüyor ne yazık ki. Yine de birgün yeniden lazım olabilir diye bilgisayarımdaki BAHÇE dosyama kaydettim gönderdiğiniz bilgileri. Teşekkürler...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024